h 'UiiMit, geneest en Vet fut ait de huid. 29e JAARGANG DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 No. 136 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ERWTENSOEP HÖTEL SMIT - SL00TD0RP. WIERINGER COURANT mÊ£::::ïzZ** VBRBCBUNT ELK1N 1 BUREAU: ADVERTENTI6N DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. iedere regel meer 1 0J0 per 3 maanden f 1.25. 1 BINNENLANDSCH NIEUWS. KOSTEN ONDERHOUD EN HUISVESTING VREEMDELINGEN Nederlandsche Regeering ont vangt bankgarantie van een niiliioert gulden. Het Comité voor Bijzondere Joodsche belangen deelt iiet volgenle mede Dank zij de bijna ongekende offervaar digheid van Nederlanders van alle ge zindten en richtingen, lieelt het Comité voor Bijzondere Joodsche belangen Vrijdag 18 November aan de Neder- landsche Regeering een bankgaran tie doen toekomen van een millioen gulden als eerste storting voor de kos ten van de huisvesting en het onder houd van vluchtelingen, ale in Neder land zullen worden opgenomen. Daar deze kosten en die, welke ver band houden met emigratie en verde re hulp zonder twijfel veel grooter zul lcn zijn, zal de actie voor de geldinza meling met verdubbelde kracht worden voortgezet. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat de regelen voor de opneming en de toelating van vluchtelingen door de Regeering worden vastgesteld. MOND- EN KLAUWZEERSTERFTE In de tweede week van November zijn als direct gevolg van mond- en klauwzeer gestorven 566 dieren, name lijk 172 runderen, 243 kalkeren, 138 varkens en biggen, 10 schapen en 3 geiten. In totaal zijn sedert medio Septem ber van het vorige jaar gestorven rond 5500 runderen, 5900 kalveren, 4400 var kens en biggen, benevens 450 schapen, en geiten, in totaal 16.250 dieren. TWEE JONGE MANNEN DOOR AUTO GEDOOD. Aangereden na het dimmen van lichten Op den Rijkstraatweg tussehen Har derwijk en Ermelo is Zaterdagavond een ongeluk gebeurd, dat aan twee knechts van een melkboer het leven heeft gekost. Beide knechts, een van 14 en een van 23 jaar, hadden plaats genomen op een transporttweewieler en gingen in de richting Ermelo. Zij werden ingehaald door een auto, komende uit Nunspeet, die zijn groote licthen moest dempen voor een tegenligger, waarvoor hij ook moest uithalen. In het niet verlichte gedeelte, waarin de bestuurder toen kwam te rijden heeft hij de fiets met de beide personen niet opgemerkt, met het gevolg, dat hij hen aanreed. Een der knechts kwam links, de an NAAR AMSTERDAM, dan alleen per W. A. C. O. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeligste autobusverbinding. Vraagt onze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. dere rechts van den weg te liggen. Beiden waren op slag dood. INBRAKEN IN HET WESTLAND OPGEHELDERD. Ongeveer een week geleden werd te Rijswijk ingebroken in een tuinders- schuur, waarbij een bascule ontvreemd werd en eenige vernieling werd aange richt. Voorbijgangers blekeh omstreeks den tijd van de inbraak personen bij de bewuste schuur te hebben gezien, die- hun bekend waren, en dank zij de ze tip kon de Wateringsche politie Zaterdag twee jongens aanhouden, die na een kort verhoor bekenden reeds verschillende inbraken in het West- land te hebben gepleegd. Meestal was de buit, niet groot en bestond deze uit wat gouden en zilve ren voorwerpen. Deze voorwerpen, als mede een geweer en ander gestolen goed, werden teruggevonlen in een schuur. Ook hadden de aangehoudenen kort, geleden brand gesticht in een clublo kaal aan den Leyweg te Wateringen. Na verhoor zijn de beide inbrekers ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Inmiddels bilijkt nog een derde persoon hij de zaak betrok ken te zijn hij is voortvluchtig en wordt door de politie gezocht. ONREGELMATIGHEDEN TE GOUDERAK A-ls verdacht van een onzuiver be heer van de kas van het Burgerlijk Armbestuur te Gouderak, heeft de justitie gearresteerd de haast 50-jarige voorzitter en. de. 65-jarige penningmees ter van het Armbestuur. De voorzitter is tevens wethouder van Gouderak. Na eenigen tijd geleden door den Rijksaccountant ingesteld onderzoek, is het parket uit Rotterdam onverwacht op het raadhuis verschenen. Na een verhoor zijn de betrokkenen in arrest gesteld en naar het Huis van Bewa ring te Rotterdm overgebracht. Tegen hen bestaat de verdenking van omegel matigheden in de boekhouding en aan wending van gelden ten eigen bate. De zaak betreft alleen de kas van het Bur gerlijk Armbestuur. De groote van het, ontbrekende bedrag moet nog worden Vastgesteld bij het wettig onderzoek van de justitie, die de boekhouding in beslag heeft genomen. MONOPOLIEHEFFING OP GRANEN WEER VERHOOGD Categoriën rundvee worden uit de markt genomen. Medegedeeld wordt van officieuze zijde .n weerwil van de verschillende Re- geeringsmaatregelen heeft de rogge- prijs nog niet het peil bereikt, dat de Regeering in uitzicht had gesteld. Ook de ingevoerde denaturatie-regeling heeft niet den gewenschten prijs opgc- FEUILLETON. DE WRAAK EENER VROUW. 18.) Toen zij dit geëindigd had, nam zij den krans van bladeren van het hoofd en legde dien op den grond neer, waarna zij een hand vol schelpen nam, die zij omhoog wierp ■eenige vielen in den bladerkrans, en voorna melijk op deze hield de wijze vrouw hare aan dacht gevestigd. Opnieuw hare stem verhef- i'ende, deed zij een eentonig gezang hooren Toen zweeg zij, en strak voor zich ziende, ibleef zij eenige oogenblikken, als een marme ren beeld, onbeweeglijk zitten. „Ge hebt het gehoord, mijne lelie riep de Noorman, terwijl hij Wilfride met teeder- heid aan zijn boezem drukte, „ons wacht ge luk, de mond der wijze vrouw liegt niet eene schitterende toekomst ligt voor ons open, en onze echt zal vruchtbaar zijn." Wilfride antwoordde niet, maar drukte de hand van den Noorman, waarin de hare rustte. „Heb dank, Valdrade hernam de Noor man, „voor de heerlijke toekomst, die ge ons voorspeld hebt, en al weigert ge ook, een ge schenk van mij aan te nemen, weet, dat ge ten allen tijde een vriend en helper in mij zult vinden." Beiden verlieten de hut der wijze vrouw, die hen zonder groet liet vertrekken maar nauwelijks waren zij verdwenen, of Valdrade rees van hare zitplaats op, en terwijl elke harer trekken krankzinnigheid verried, be gon zij thans op een huilenden toon te zin gen. Dit gezang scheen Valdrade van hare laat ste krachten beroofd te hebben want zij MET WORST KLUIF. leverei. De prijs voor gerst is slechts bereikt, doorclat de Nederlandsche Ak- kerbouwbouw Centrale een belangrijke hoeveelheid uit de markt heeft geno men, terwijl ook de prijs van haver nog te wenschen laat. De Minister van Economische Zaken heeft daarom besloten, met ingang van 20 November de heffing op granen, met uitzondering van die op gerst, dus op rogge, haver, miais en tarwe en de derivaten van deze, met f 0.50, of voor zoover de derivaten betreft, met een overeenkomstig bedrag te verhoogen. De zeer lage prijzen, waarvoor voertar we wordt aangeboden, doen het ge vaar, dat dit graan, als voedergraan gebruikt, een optrekken van de prij zen der overige granen zal beletten, toenemen. Als bezwaar van deze beslissing moet worden erkend, dat de prijs van mais in afwijking van dien van de an dere granen, betrekkelijk weinig is gedaald. Het resultaat van den gehee len maatregel zou evenwel onvoldoen de zijn, indien ook niet de heffing op mais werd verhoogd. Tegelijkertijd heeft de Minister be sloten, naast den steun aan den prijs van het rundvee, door het uit de markt nemen van bepaalde categoriën rundvee, ook over te gaan tot het uit de markt nemen van varkens, speciaal varkens in het bacongewicht. Gehoopt wordt, dat aan de daling der varken.sprijzen op deze wijze een voldoende rem zal worden aangelegd en dat het mogelijk zal blijken een vérdere prijsverlaging der baconvar- kèns te voorkomen. Aan de Nederlandsche Veehouderij Centrale is dan ook opgedragen, met ingang van de volgende week met de ze afneming tegen de prijzen, zooals die de vorige week bekend zijn ge maakt, een aanvang te maken. MEISJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD Op het Soendaplein in Haarlem- Noord waren Zaterdagavond om streeks zes uur enkele kinderen aan het spelen onder hen bevond zich het 6-jarig dochtertje van den heer Weits uit de Cheribonstraat. Juist toen een vrachtauto, rijdende in de richting van de stad, naderde, stak het meisje, zon der op het verkeer te letten, den rij weg over met 't noodlottige gevolg, dat zij even door de vrachtauto werd ge raakt, viel en juist met het hoofd voor een der achterwielen terecht kwam. Zwaar gewond werd het kind opge nomen geneeskundige hulp mocht, niet meer baten. Vrijwel onmidellijk na het ongeluk is het meisje overleden, Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisaibeth-ziekenhuis vervoerd. Den bestuurder van de vrachtauto treft waarschijnlijk geen schuld vol gens getuigen zou het ongeluk alleen aan onoplettendheid van het meisje e wijten zijn. De omstandigheid, dat een der groote booglampen op het plein niet brandde; heeft misschien het ongeluk nog in de hand gewerkt. Wel staat vast, dat de vrachtauto-chauffeur niet snel heeft gereden. GEMEENTE WIERINGEN. DEN OEVER. Stremming opgeheven Gedurende vorige week zijn met het kranenponton van den Dienst der Zui derzeewerken verschillende proefne mingen gedaan in de schutsluis al hier, waardoor deze voor de vaart ten deele gestremd was. Met de proeven, o.m. bestaande uit het lichten van twee sluisdeuren tege lijk, welke uitstekend geslaagd zijn, is men in den loop van Donderdag ge reed gekomen, zoodat de stremming- van de scheepvaart weer opgeheven is. Controle rijwielplaatjes. Tijdens le Zondagmorgen gehouden controle op de rijwielplaatjes,, bleek dat een lieele serie inwoners van onze Gemeente het plaatje of niet konden toonen of het in hun zak droegen. Het gevolg was dat de met de controle belaste ambte naren weer heel wat bonnetjes moes ten schrijven', en vele portemonnaies een beetje lichter maakten. KLEUTERSCHOOL DEN OEVER. Zaterdagavond organiseerde het be stuur van de Kleuterschool alhier een soort bonte avond in de groote con certzaal van Jurrie Lont. Circa acht uur opende de voorzitster Mw. G. Tijsën-Bosker deze vroolijke avond met eenige goedgekozen woor den. Spr. schetste met een enkel beeld een en ander uit het leven van de school, bedankte de diverse vereeni- gingen voor de betoonde bereidwillig heid, om deze avond te doen slagen en wenschtte de talrijke aanwezigen een paar genoegelijke en gezeliige uren. Een oogenblik later klonken de toneri van pittige marschmuziek door de zaal. ten gelioore gebracht door de Muziekvereen. „Apollo" onder leiding van den heer Jac. Bakker Na een 5-tal nummers, telkens be- bekroond met een langdurig applaus, verdween „Apollo" van het tooneel, om plaats te maken voor de Gymver- eeniging D.O.S., waarvan de dames- leden hun vaardigheid toonden met een serie oefeningen op het paard. De heeren lieten hun kunnen zien met oefeningen aan de brug. terwijl daarna de dames nogmaals optraden eveneens met brug-oefeningen. Een en ander werd onder de bekwame lei ding van den lieer Pennekamp op keu rige wijze uitgevoerd. Een hartelijk applaus gaf ook nu weer blijk van de dankbaarheid van het publiek. Tussehen de verschillende onderdee- len van het programma werd iedere keer even gepauzeerd, tijdens welke pauze het .,Rad van avontuur" rate lend ronddraaide. De prijzen bestonden uit worst- loten, taarten enz. De Mandolineclub, welke eveneens deze avond zou optreden, had verstek laten gaan, daar eenige leden door ziekte verhinderd waren. De verlotng, welke een vlot verloop had, bracht als prijswinnaar van de eerste prijs, de prachtige stofzuiger, den heer Nan Lont van Oosterklief uit de bus met lotnummer 1876'. De verdere prijzen vielen op onder staand^ nummers 41 45 76 205 209 325 333 368 499 588 590 618 632 646 684 748 768 803 826 829 867 937 966 1004 1102 1123 1132 1174 1255 1270 1289 1293 1341 1365 1429 1483 1523 1538 1673 1677 1712 1723 1726 1790 1876 1931 1976 2009 2014 2033 2196 2141 2197 227-7 337 2404 2406 2425 2472 2425 2472 2486 2491 2498 2565 2623 2762 2775 2776 2861 2882 2911 In totaal waren ei' 70 prijzen. Een gezellig bal besloot deze goedge slaagde avond. DEN OEVER. Schaken. De D.O.S.- competitie-stand na de op Donderdag j.1. gespeelde partijen luidt KLASSE A gesp. gew. rem. verl. pnt. Steehouwer 7 6 0 1 6 Blasé 9 6 1 2 6V2 De Jong 7 3 13 SV2 Hekman 6 3 0 3 3 Zwart 7 3 0 4 3 Groote 4 1 1 2 1V2 De Boer 7 2 0 5 2 Kalleveld 7 1 1 5 V/> KLASSE B gesp. gew. rem. verl. pnt. Padt 9 7 0 2 7 Hekman 8 5 0 3 5 Spaander 6 5 0 1 5 Ilolkema 4 3 10 3V2 De Haan 6 3 1 2 31/" Pol kers 8 3 0 5 3 Werkhoven 2 110 1*4 Donkerbroek 6 0 15 y2 Koorn 2 0 0 2 0 Berghorst 7 0 0 7 0 Groep A. Oude heerschei's vallen, zonk neder en bleef onbeweeglijk liggen. „Ge hebt het gehoord, mijne lelie her haalde Rollo bij het verlaten der hut, „ge hebt het gehoord, onze echt zal gelukkig zijn, Valdrade heeft het ons voorspeld thans is er aan alle twijfel een einde gekomen, de donkere wolken zijn verdwenen, en onze toe komst is licht als de dageraad, Wilfride en een teedere kus besloot zijne toespraak. „Rollo nog slechts weinige uren geleden hebt ge tegen mij gezegd, dat ge bereid waart, cm mijnentwil uwe goden te verlaten en Christen te worden zult ge die belofte hou den „Waartoe, Wilfride zou het noodig zijn, dat ik tot den doop overging en voor uwe goden knielde Beminnen wij elkander niet met oprechte, ongeveinsde liefde, en is dit niet genoeg voor ons geluk „Neen, Rollo het denkbeeld zou mij on verdraaglijk zijn, dat, als de dood ons trof, wij voor eeuwig van elkander gescheiden zou den zijn dat hij, $£n ik zoo innig, zoo tee- der bemin, hiernamaals voor eeuwig verlo ren zou gaan." Rollo scheen eenige oogenblikken beslui teloos te zijn maar eensklaps riep hij, Wil fride omhelzende, uit „Uwe goden zullen de mijne zijn ik zal het voorbeeld van den broeder mijner moeder volgen, mij laten doopen en een Christen worden, opdat ik na dit leven met u vereenigd blijve." „Rollo riep zij, „dan kan niets ons schei den," en evenals het klimop den eik omvat, sloeg zij hare armen om den krachtigen oorlogsheld. Duidt het Wilfride niet ten kwade, dat zij aan den fieren leeuw de voorkeur gaf boven het zachtmoedige lam. Toen zij zich ver beeldde, Everard te beminnen, kende zij Rol lo nog niet als zij den gevoelvollen Eve rard bij den woesten Halpdam vergeleek, was het zeer natuurlijk, dat zij aan den eer ste de voorkeur gaf maar nu zij Rollo gezien had, vond zij in hem den moed en de dap perheid van Halpdam en de teederheid van Everard vereenigd. Wilfride bezat, zooals allen van hare sekse, eene zekere mate van ij delheid, en pracht en grootheid waren voor haar niet zonder waarde, terwijl er zich, nu zij door den omgang met Rollo geheel ande re denkbeelden, dan die zij vroeger koesterde, verkregen had, voor haar eene toekomst opende, welke zij nooit als haar deel had durven beschouwen. Maar dat haar hart er niet onder leed, Everards liefde zoo grievend te leur te stel len, willen wij niet ontkennen. Neen, met eene smartelijke aandoening dacht zij aan hem. en dit temperde de vurige vlam der liefde, die Wilfrides aderen doortintelde, toen de trotsche, dappere en alom gevreesde Noor man haar in zijne armen sloot. „Uwe goden zullen de mijne wezen en gij voor altijd mijne Wilfride „Voor eeuwig de uwe, en gij voor eeuwig mijn Rollo De Noorman en Wilfride verwijderden zich maar van achter» de duinen kwam een man te voorschijn, die als aan den grond genageld bleef staan. „Ik behoef haar niet te spreken, zeide hij, „om mijn vonnis te vernemen, want ik ken het reeds alle hoop is voor mij ver vlogen. Vloek over den Noorman, vloek over haar.Neen, haar mag ik niet vloeken," en hij barstte in een luid geween uit. „Mijn be sluit is genomen," hernam Everard eindelijk, zijne tranende drogende want het was de ongelukkige, die nu van Wilfrides onttrouw overtuigd was geworden, „ik ga van hier, ik moet.Hier te blijven, zijn geluk te aan schouwen, zou mij het hart vaneenrijten hiertoe gevoel ik mij te zwak, ik wil haar nooit wederzien, nooitO dit denkbeeld is verschrikkelijk," en weder gevoelde hij zich te zwak om den vloed zijner tranen te bedwingen. Maar eensklaps deed eene hand, die zijn schouder aanroerde, hem omkijken, en hij ontwaardde Valdrade. Werktuiglijk, en als ondanks zich zelf, deed Everard eenige schreden terug. Inderdaad, de onverwachte verschijning van Valdrade zou kloekeren vervaard hebben gemaakt. Hare gestalte scheen langer, rijziger en dorder dan ooit, hare wangen, anders bleek, waren vuurrood, en het wit harer oógen was met bloed doormengd. Hare lange grijze ha ren hingen wild om haar hoofd, en de zenuw achtig opgetrokkene lippen lieten hier en daar in den wijden mond een tand zien. dien de sloopende hand des tijds had ge spaard. Met hare ontvleesde vingers greep zij de rechterhand van den jongeling en trok hem met zich mee achter de duinen. „Hoor," sprak zij, „hoor, Everard, ween nietwant De lelie, die zijn hart verrukt, Wordt door .een Noorman nooit geplukt, En nimmer voor zijn moedbetoon Zij Walcherens lelie Rollo's loon „Hoe riep Everard uit, „Valdrade spreekt uw mond de waarheid Wie zal den Walche rens lelie plukken „Gij," 'sprak de wijze vrouw, „gij, Everard De jongeling, verwonderd over hetgeen hij hoorde, maar toch aan de waarheid daar van twijfelende, schudde met het hoofd. „Ja, gij," hernam de oude vrouw. „Gij zult haar bezitten, de schoone lelie al buigt zij het hoofd ook naar den Noorman over, zij zal uw deel zijn „Groote God uwe woorden geven mij het geluk en het leven weder, Valdrade „Luister, Everard het zal van u Afhangen, of Wilfride al dan niet de uwe wordt." „Wat moet ik doen om haar te verwerven Spreek, Valdrade ik ben tot alles bereid." „Volg mijn raad, en ge zult u dit niet be klagen, ik eisch niets misdadgis van u, geen geweld, geen bloed. Wilt ge Walcheren verlaten vroeg zij eenige oogenblikken la ter. „Ja," gaf Everard ten antwoord. „Dwaas is hij, die het geluk verlaat, dat hem wacht," gaf Valdrade ten antwoord. „Everard ge moet Wilfride niet verlaten, veins, dat ge u onderwerpt aan de keuze, wel ke zij gedaan heeft, laat u zelfs, indien dit noodig mocht zijn, bij de Noorsche krijgslie den inlijven maar verlaat Rollo en Wilfride niet. Misschien dat mijne woorden thans nog duister voor u zijn, maar volg mijn raad op, en ge zult Wilfride de uwe noemen. De toe komst ligt voor mij open, misschien dat reeds spoedig de ure aanbreekt, waarin ge mij zult dan"ken voor den raad, dien ik u thans geef, en dit zweert u Valdrade nimmer zal Rollo do Noorman Sedericks dochter de zijne noe men. Uw raad zal ik getrouw opvolgen, wijze vrouw want deze voert tot Wilfride." „Tot den dood," mompelde de oude vrouw, toen Everard haar verlaten had, „het leven van mijn leven moet genomen worden om mijn bloed te doen vloeien, de jonge bloem moet afgesneden worden om de wraak van den ouden, dorren boom te blusschen. Wat is zachter dan de wraak Bloed om bloed, hoon om hoon, dood om dood Wij hebben sedert den dood van Halpdam Horik den dwerg geheel uit het oog verloren laat ons thans in weinige woorden zeggen, wat hij, terwijl wij ons met Rollo en Wilfride bezighielden, uitrichtte. Horik had zijn eigendom door de Noorman nen zien verwoesten en was van een der rijk ste eilandbewoners in een der armste en be- hoeftigste veranderd. Dit was den dwerg on verdraaglijk, en vergetende, hoe edelmoedig de bevelhebber der Noormannen hem het leven geschonken had, peinsde hij op mid delen om diens ondergang te bewerken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1