Cinema De Haan Ik ben een Vluchteling Populaire Prijzen Zaal 39 en 40, 1939 Fa. Rekeningen, Nota's Kwitanties Familie-drukwerk Visite-kaartjes Het Adres hiervoor is Voor het nieuwe jaar heeft U noodig H.-hoef - TARWEBLOEM I.G. Heemraadschap Wieringen. TE KOOP DONDERDAG ACHT UUR Het Modernst uitgevoerd Drukwerk tegen de meest Concurreerende prijzen HOE DE ZUIDERZEE - STEUNWET IN DE PRAKTIJK WERKT. Uiteenzetting van den minister aan de Tweede Kamer over de uitvoering en de toepassing van de betreffende wet. Gestelde normen redelijk geoordeeld. WETSWIJZIGING NIET NOODIG GEACHT. Ingevolge zijn toezegging heeft de Minister aan de Tweede Kamer een nota inzake de Zuiderzeesteunwet doen toekomen, waarin o.m. wordt gezegd. Daar de Zuiderzeesteunwet primair beoogt het bieden van hulp aan de Zuiderzeevissches bevolking bij het zich verwerven van een werkkring en eerst secundair het verleenen van geldelijke tegemoetkoming, indien vol doende middelen tot levensonderhoud aan belanghebbenden gaan ontbreken, zal eerst een overzicht gegeven worden omtrent de maatregelen op primair terrein om dan daar na op de materie van de geldelijke tegemoet koming in te gaan. Tot de maatregelen betreffende hulp bij het zich verwerven van een werkkring be lmoren 1. hulp bij opleiding, 2. hulp bij het zich verschaffen van een werkkring in den meest runnen zin, 3. het verleenen van cre- diet voor de verplaatsing of vervorming van bedrijf, dan wel de oprichting van een nieuw bedrijf, 4. het verleenen van voorkeur tot het kosteloos verkrijgen van een vergunning tot uitoefening van de visscherij op de afgesloten Zuiderzee. Wat betreft Hulp bij opleiding, art. 5 dei- wet spreekt in de eerste plaats van nijver heidsonderwijs voorts is de mogelijkheid geopend voor hulp aan belanghebbenden en hun kinderen, indien zij zich wenschen te bekwamen voor eenig handwerk, ambacht, bedrijf of eenigen anderen werkkring, waarin het nijverheidsonderwijs niet kan voorzien. In den loop der jaren is hiervan een ruim ge bruik gemaakt. De minister is van oordeel, dat in de tot nog toe gevolgde toepassing van dit steun- middel geen wijziging behoeft te worden ge bracht. Ten aanzien van hulp ter verkrijging van werk in den meest ruimen zin, zegt de Nota Op de keuze van den vorm, waarin tegemoet koming ter verkrijging van werk wordt ver leend, is van groote invloed, of de belangheb bende verlangt werk in eigen bedrijf dan wel in loondienst van derden. Betreft de aanvrage hulp ter verkrijging van werk in eigen bedrijf, dan wordt in de eerste plaats de mogelijkheid van de verplaat sing of de vervorming van bedrijf, dan wel op richting van een nieuw bedrijf onderzocht. Heeft dit onderzoek een gunstig resultaat, dan kan aan den belanghebbende een toeslag worden verleend op zijn bedrijfsinkomsten, welke toeslag een afloopend karakter heeft. In vele gevallen werd dit steunmiddel toe gepast. Tot de belangrijkste groepen van personen, waaraan een toeslag op het bedrijfsinkomen wordt verleend, behooren a. zij, die uitslui tend de IJsselmeervisscherij uitoefenen b. zij, die de IJsselmeervisscherij tegelijk met een ander bedrijf uitoefenen c. vischventers; d. vischhandelaren en vischbewerkers. IJsselmeervisschers. De eerste groep is de talrijkste. Toen de afsluiting van de Zuiderzee was voltooid, had men er rekening mede moeten houden, dat de voornaamste vischsoorten, waarop voor heen gevischt werd, in de toekomst niet meer in de afgesloten Zuiderzee zouden voorko men, n.1. haring, ansjovis, bot en garnalen. Anderzijds stond vast, dat de afge sloten Zuiderzee, wanneer zij eenmaal zoetwatermeer zou zijn geworden, voor de visscherij nog van beteekenis zou kun nen zijn. Daarom was het streven een zoo groot mogelijk aantal belanghebben den een volledig bestaan te verschaffen in de IJsselmeer-visscherij. De middelen, om het hierboven aangegeven doel te bereiken zijn le. De opvoering van de productiviteit van het IJsselmeer door het binnenlaten van glas aal, maatverhooging van visch en bescher ming van zoetwatervisch. 2e. De bevordering van afzetmogelijkheden (organisatie van afzet, wegruim van handels belemmeringen). 3e. De bevordering van een doelmatige uit oefening van het visscherij bedrijf (credieten voor schepen, voor vischtuig, voorlichting, juiste bemanning, tegengaan van ondoelma tige kapitaalsinvesteeringen.) Opgemerkt werd reeds, dat de steun een tijdelijk karakter draagt. Zij dient overbodig te worden door verbetering van de resultaten der visscherij, waartoe de hiervoor genoemde maatregelen strekken. De medewerking van het departement van Economische Zaken (visscherijen) is daarbij onontbeerlijk. Betreft de gevraagde hulp niet werk in ei gen bedrijf, doch werk in loondienst, dan wordt deze hulp verleend door werk op te sporen en de plaatsing zooveel mogelijk te bevorderen. Hieromtrent wordt voortdurend voeling gehouden met de overheidsorganen, die hun bemiddeling verleenen bij de plaat sing van personeel. Teneinde plaatsing van belanghebbenden of hun zoons te bevorderen, is bijv. de maatregel getroffen, dat in de be stekken voor de Zuiderzeewerken bepalingen worden opgenomen, welke aan de aannemers voorschrijven, behoudens bijzondere omstan digheden, een vastgesteld percentage der te werk gestelden uit belanghebbenden of zoons van belanghebbenden te doen bestaan. Voor zoover zulks noodig is om een nieuwen werkkring te kunnen aanvaarden, worden in bepaalde gevallen verhuis- en andere kosten vergoed. Art. 6 voorziet ook in de mogelijkheid, dat aan belanghebbende een toelage wordt ver leend in den vorm van een bedrag ineens. Dit steunmiddel dat reeds meermalen toepas sing vond, kan in bepaalde gevallen aange wezen zijn, indien nl. daardoor de mogelijk heid ontstaat, dat een belanghebbende elders een dedrijf kan vormen of zijn bedrijf kan vervormen. Credietverleening. Ten aanzien van credieten voor de ver plaatsing of vervorming van bedrijf, dan wel oprichting van een nieuw bedrijf zegt de nota Nadat van nagenoeg alle belanghebbenden, die te kennen hebben gegeven in eigen bedrijf werkzaam te willen zijn, de mogelijkheid van verplaatsing of vervorming van bedrijf, dan wel oprichting van een nieuw bedrijf is on derzocht, is gebleken, dat voor velen een ver vorming van bedrijf den wel de oprichting van een nieuw bedrijf een gunstig resultaat kan opleveren. Wat betreft voorkeur tot het kosteloos ver krijgen van een vergunning tot uitoefening van de visscherij op de afgesloten Zuiderzee lezen wij Het bepaalde in art. 12 van de Zuiderzee steunwet,, volgens hetwelk aan belangheb benden in den zin dier wet voorkeur kan wor den verleend tot het kosteloos verkrijgen van een vergunning tot uitoefening van de vis scherij op de afgesloten Zuiderzee, heeft ertoe geleid, dat deze door het domeinbestuur, waar onder de afgesloten Zuiderzee thans als bin nenwater ressorteert, vrijwel uitsluitend voor de belanghebenden in den zin van de Zuider zeesteunwet is voorbehouden en dat aan die belanghebbenden, die een vergunning voor de uitoefening van deze visscherij kunnen krij gen, deze vergunningen kosteloos ter be schikking worden gesteld. Om voor een geldelijke tegemoetkoming in aanmerking te kunnen komen moet de be langhebbende voldoen aan volgende voor waarden. a. Hem moeten voldoende middelen tot levensonderhoud gaan ontbreken als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee. b. Hij moet door aanwending van eigen arbeidskracht niet in het onderhoud kunnen voorzien van zich en de zijnen. De tegemoetkoming op grond van dit arti kel draagt een aanvullend karakter. Het bedrag der geldelijke tegemoetkoming mag niet te boven gaan het bedrag, dat aan den belanghebbende als gevolg van de afslui ting wordt onttrokken. Voorts moet in aanmerking worden geno men dat in de practijk de geldelijke tegemoet koming van belanghebbenden, indien deze gelijk is aan het laagste maximum van het onttrokken bedrag of daar beneden staat, niet verder wordt verlaagd, ook al moge het arbeidsvermogen van den betrokkene nog slechts zeer gering zijn. Redelijke normen. Het komt den minister voor, dat de gestel de normen in de gegeven omstandigheden en verhoudingen als redelijk dienen te worden aanvaard, verhoging ervan zou zijns inziens de tegemoetkomingen doen uitgaan boven hetgeen de wet als steun bedoelt uit te kee- ren. Het tweede lid van artikel 13 beperkt den tijd gedurende welken een geldelijke tege moetkoming kan worden genoten voor de belanghebbenden, die op 16 December 1927 jonger dan 25 jaar waren tot 3, en voor hen, die toen 25 jaar of ouder, doch jonger dan 35 jaar waren, tot 5 jaar. Lid 3 van art. 13 bepaalt, dat de tegemoet koming aan belanghebbenden, die bij de in werkingtreding van deze wet 60 jaar of ou der zijn, in den regel zal worden verleend voor den duur van hun leven. De toepassing van deze bepaling heeft nimmer tot bezwaren aanleiding gegeven. De minister stelt zich voor, dat de hierbe- doelde personen in leeftijdsgroepen moeten worden verdeeld en dat de omstandigheden van elke groep worden nagegaan. Een belangrijk punt betreft voorts de gelijk stelling van weduwen van belanghebbenden met belanghebbenden. Aangeteekend worde nog, dat reeds vroeger is bepaald, dat weduwen van belanghebben den, die in 1927 60 jaar of ouder waren en dus op een doorloopende uitkeering aan spraak konden maken, met belanghebbenden zouden worden gelijkgesteld. Voor tot deze groep behoorende personen blijft gelijkstel stelling mogelijk. In het boovenstaande heeft de minister als resultaat van zijn studie en van besprekingen met belanghebbenden medegedeeld, tot welke conclusie hij gekomen is ten aanzien van ver schillende onderdeelen der Zuiderzeesteun- verleening, waaromtrent vaak klachten en bezwaren vernomen worden, en heeft hij te vens aangegeven, welke verbetering nog door hem zijn, of alsnog zullen worden aange bracht. Naar zijn stellige overtuiging is daar mede dan naar redelijkheid voldaan aan het geen ter zake kan worden verlangd. Waar, naar zijn meening, binnen het kader van de wet aan redelijke verlangens kan wor den voldaan, acht de Minister wetswijziging niet noodig. Veel blijft uiteraard afhangen van de wijze van toepassing der ongetwijfeld eenigszins ingewikkelde bepalingen. De door den Rijks dienst verkregen ervaring, voorts de omstan digheid, dat een college van breede samen stelling als de Generale Commissie over alle zaken van belang een gezaghebbend advies geeft, en ten slotte de volle bereidheid van den Minister om aan een rechtvaardige toe passing van de wettelijke bepalingen al zijn aandacht te geven, kunnen naar het hem voorkomt, met elkaar geacht worden voldoen den waarborg op te leveren voor een redelijke behartiging van de belangen der betrokken Zuiderzee-bevolking. dat^zij hun staatsburgerschap hadden ver speeld en dat hun derhalve elke politieke activiteit hier te lande was ontzegd. Na deze formaliteiten werden de vrijwilli gers naar de afgesloten eerste klas wacht kamer geleid, waar zij een minder strenge overheid aantroffen. De regeering had opdracht gegeven, voor deze menschen een warme maaltijd aan te richten, bestaande uit zuurkool met varkens lappen. Dit deel der ontvangst werd meer geapprecieerd dan het voorgaande. Ook in het restaurant werden de mannen streng bewaakt, zoo streng zelfs, dat de Twee de Kamerleden van de communistische partij, L. de Visser en C. Schalker, die met de vrij willigers in contact wilden komen, werden weggestuurd, hoewel zij zich op hun Kamer lidmaatschap beriepen. Zij verklaarden den minister van Justitie de vraag te zullen stel len of de vrijwilligers, die met toestemming van de regeering zijn terugge...uurd, al of niet vrijheid van beweging hebben. De belangstellenden, onder wie we o.m. het gebaarde gelaat van David Wijnkoop opmerk ten en onder wie zich voorts eenige manifes tanten bevonden, die uit de verte de terug gekeerde krijgers met opgeheven arm en ge balde vuist begroetten, hadden zich inmid dels, het wachten moe, verwijderd, zoodat de afreis van de vrijwilligers naar hun plaats van bestemming kon geschieden zonder dat het tot ongewenschte demonstraties kwam. Inmiddels hebben wij omtrent de vrijwil ligers en hun verblijf in Spanje ondanks de politievoorzorgen op het Roosendaalsche sta tion, toch nog enkele indrukken kunnen op doen. Voor ongeveer de helft bestond deze groep uit gehuwden, onder wie vaders van kinderen, voor de andere helft uit jongelieden en vrij gezellen. Ze wonen her en der verspreid in het geheele land, o.a. zes in Tilburg, eenigen uit Zeeland en verscheidenen uit de groote steden in Holland. Ervaringen. De meesten zagen er armoedig uit, om niet te zeggen haveloos, en geldelijk voordeel schijnt geen van hen tijdens het anderhalf - of tweejarig verblijf in Spanje te hebben be haald. Zwaargewonden waren er onder dit contingent niet. Een der vrijwilligers verze kerde met de nonchalance van een oud-ge diende, die vele veldslagen heeft doorgemaakt, dat allen in staat waren op eigen kracht hun woonplaats weer te bereiken. Deze man ver klaarde, bij Bilbao te hebben gevochten, ver volgens bij Belchite zwaar te zijn gewond en ook het jongste tegenoffensief der regeerings troepen aan de Ebro te hebben meegeaakt. Over het verblijf in Spanje waren allen best te spreken. Zij betreurden het gedwongen te zijn naar huis te moeten terugkeeren, al wa ren zij natuurlijk verheugd na zoo langen tijd familieleden en vrienden te zullen terugzien. Opmerkelijk was hun overtuiging, dat de re- geeringstroepen op den duur ongetwijfeld zullen winnen. De terugkeer naar Nederland was ver traagd door de staking in Frankrijk. Er be vinden zich nu in het linksche Spanje nog in totaal 118 Nederlanders, die allen van het front zijn teruggetroken en die over drie of vier dagen in Nederland zullen terug keeren. MOLENAAR Wieringerwaard Telefoon No. 7 (inlandsch gebuild), geeft, mits goed bewerkt, sma kelijk en voedzaam brood. Per 12'Zs Kg. f 1.80. ONGEBUILD TARWEMEEL f 1.60. Belastingplichtigen worden hier mede herinnerd aan het verstrijken der tweede betalingstermijn. Wieringen, 5 Dec. 1938. Het Coll. van Dag. Bestuur, J. DOVES Sz„ Dijkgr. O. J. BOSKER, Secr. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS UIT SPANJE TERUG. Strenge controle te Roosendaal. Met den trein, die om 2.42 te Roosendaal arriveert, is Maandagmiddag een contingent van 115 Nederlanders ons land binnengeko men, die aan de zijde der regeeringstroepen in Spanje hebben gestreden en aan wier vrijwillige hulp, sinds Barcelona uit eigen beweging besloot de buitenlandsche strijders weg te zenden, een eind is gekomen. Een spontane ontvangst hebben zij in Roo sendaal niet gehad journalisten, fotografen en publiek werden op eerbiedigen afstand gehouden tijdens de visitatie en de passen- controle, welke in den trein geschiedde. De repatrieerenden bevonden zich in de laatste twee wagens van den trein. Deze wagens wer den na aankomst van den trein afgehaakt, daar de controle, die zeer zorgvuldig ge schiedde, veel tijd vergde. Daarna werden de vrijwilligers groepsgewijze de visitatiezaal binnengeleid, waar zij in verband met de mo gelijkheid, dat zij nog van wapenen waren voorzien, ter dege werden gevisiteerd. Ook deze visitatie nam heel wat tijd in beslag, mede in verband met het feit, dat eenige re chercheurs uit verscheidene steden des landa deze bijzondere gelegenheid aangrepen om personen, die nog wat met vrouwe Justitia te verefenen hadden, hier aan te treffen. Al leen de controleerende ambtenaren en politie ambtenaren mochten de visitatiezaal betre den. Burgerrecht verloren. Aan eiken vrijwilliger werd bij dit onder zoek mededeeling gedaan van de door de re geering hier te lande ten opzichte van hen genomen maatregelen, n.1. dat zij weliswaar voor eventueelen steun in aanmerking kon den komen en in het zoeken van een werk kring niet zouden worden belemmerd, maar PRACHT COLLECTIE AUTOMOBIELEN. Dodge '36, Sedan de Luxe met aangebouwde Koffer als nieuw f 800.—. Chevrolet '35, Sedan de Luxe met Koffer, weinig geloopen f 600. Chevrolet '34, Sedan de Luxe, wie len in de schermen, pluche beklee ding f 500.— Ford '36 Sedan de Luxe met we genbelasting, geheel als n. f 700.- Ford '34-'35 Luxe Sedan, pluche bekleeding f 550. Ford '34 Sedan, n. banden f 400. Ford '34, Sedan als nieuw f 425. Ford '34, Luxe Carbriolet m. nieu we kap en Dity sit f 375.— Terraplane '35, Luxe Sedan, 6 cyl. 1260 Kg., loopt 1 op 8.... f 500.— Terraplane '34, Zakencoupe met Dicky Sit f 260.— Hansa '37, 4 p.k. ond. d. kop kleine 6 cyl. K.K. motor, loopt 1 op 10 f 775.— Al deze wagens deskundig on derzoek toegestaan. Desgewenscht gedeeltelijke fi- nanciëering J. BULTHUIS, Weaze 36, Tel. 5264. Leeuwarden. Telefoon 7 Wieringen. Paul Muni in het grootsche filmwerk Opbrengst komt geheel ten bate van de Joodsche vluchtelingen.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4