N. V. NOOROERBANK Alkmaar-Hoorn ZITDAG MIDDENMEER TWEEDE BLAD. ZATERDAG 'o DECEMBER 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 9|-3»ür. WERK! STAD DER BROEDERLIJKE LIEFDE No. 1 -i -4- WIERINGER COURANT WIJ BELASTEN-ONS MET DEN AAN- EN VERKOOP VAN EFFECTEN EN HET VERZILVEREN VAN COUPONS. VLIEGRAMP BIJ DE K. L. M. „DE EKSTER" VERONGELUKT. Vier inzittenden gedood. Toestel lag in brokken in een sloot, juist naast een boerderij Vrijdagmorgen om 11.20 uur heeft zich in de onmiddellijke nabijheid van het vliegveld Schiphol, een ontzettend vliegtuig-ongeluk voorgedaan. Tijdens een oefenvlucht is het Lock heed Super Electra-vliegtuig van de Iv.L.M., de „Ekster" blijkbaar door het afzetten van eeti der motoren tijdens den „klim" afgegleden en in een sloot naast een boerderij terecht gekomen. Onmiddellijk is het toestel in brand gevlogen toen de eerste menschen er bij kwamen, was het een woest bran dende massa. Onder aan den Ringdijk van do Haar lemm,ermeerpolder, ongeveer 2 Km. van Schiphol, lag de brandende en roo kende Lockheed een puinhoop „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" DE Nederlandsche tandpasta. (uit een artikel van Louis Zara in „Coronet," Chicago, September 1938). r\E eerste blanke, die de wateren naderde, welke het gebied nabij Philadelphia bespoelen, was Henry Hudson, die in 1609 de opening van de Delaware-baai binnen voer. Op grond van zijn ontdekkingen maakte Nederland aanspraak op een gebied, ongeveer gelegen tusschen de Hudson-rivier, genaamd naar den ontdekker en de Delaware-rivier die lord de la Warr, gouverneur van Virginia, bescheidenlijk naar zichzelf noemde. Omstreeks 1637 kwam een groep Zweedsche kolonisten in de buurt aan in de volgende tien jaren namen zij bezit van een gebied, dat zij versterkten en New Swederlandstream noemden. De Hollanders en de Zweden kwa men veelvuldig tot bloedvergietenbeide partijen probeerden grondgebied van elkaar weg te kapen, maar tot een open oorlog kwam het niet. De bont- en tabaksindustrie gedijde, de kolonisten hadden voorspoed en de nabu rige stammen waren vriendschappelijk. De Zweedsche politiek, om de Indianen goed te behandelen, werkte zoo gunstig, dat de Hol landers haar tenslotte overnamen. Toen Wil- liam Penn kwam was het dan ook in dit deel van de nieuwe wereld niet ongewoon, dat men de Indianen behoorlijk behandelde. De Engelschen begonnen al spoedig stukken grond aan de Delaware te verwerven het werd een rustige driehoekstrijd om dit gebied De Zweden verlieten hunne kolonies tenslot te en lieten de Engelschen en Hollanders sa - men kibbelen. Maar in 1673 versloegen de En gelschen hun vijanden en kreeg de hertog van York de gebieden, thans bekend als Penn- sylvania, in zijn bezit. Een jaar later ver schafte een vredesverdrag de heerschappij over al deze nederzettingen aan de Engel schen de Hollanders en Zweden verloren hun laatste politieke aanspraken op dit ter ritorium. Dit gekibbel had voortgeduurd tot William Penn kwam. Om hem te begrijpen moet men bedenken, dat hij Quaker was, iemand die zijn geloof in practijk bracht, maar niet al tijd practisch was, een kampioen voor gewe tensvrijheid, terwille waarvan hij verschei dene malen gevangenisstraf onderging, en bovenal iemand, die zich op bestuurszaken toelegde en ongewone leidersbekwaamheden bezat. Na den dood van zijn vader, een admi raal en gunsteling van Karei II, beheerde William Penn een boedei, bestaande uit land goederen aan den oostelijken oever van de Delaware. Teneinde deze landerijen te ont wikkelen, moedigde hij de emigratie naar Amerika aan en zond hij een schip naar zijn Delaware-landerijen. Deze pogingen bevielen hem zoo goed, dat hij besloot een „heilige proefneming" te doen, door een kolonie te stichten, waar de menschen de vrijheden zou den genieten, welke kerk en staat In Europa Hoe het verschrikkelijke ongeluk ge beurd was Er werden slechts veron derstellingen geuit enkelen slechts hadden het vliegtuig zien starten en er eigenlijk verder niet opgelet dat is tegenwoordig immers te gewoon. Een ooggetuige had de „Ekster" zien vertrekken en in den „klim" plotse ling een ongewone beweging zien ma ken een op zijn kant gaan staan van het vliegtuig en daarna een duik. De „Ekster" was thans in gebruik genojmen voor oefenvluchten. De be kende piloot Van der Sijde was bijna klaar met zijn instructie-vluchten met den piloot Sclirey op deze machine, het was clus een van zijn laatste vluch ten met de Lockheed. Het is zijn aller laatste geworden Passagiers waren niet aan boord, wel een 2e piloot Schrey en dan nog een marconist en een boordmecanicien. Die allen zijn hij dit verschrikkelijk ge beuren om het leven gekomen De K.L.M. betreurt weer 4 dooden Natuurlijk waren er dadelijk én van den Luchtvaartdienst én van het Na tionaal Luchtvaart-laboratorium amb tenaren ter plaatse, die aldus de situa tie konden opnemen en kennis nemen van verschillende omstandigheden. Daaruit zal men dan trachten na te gaan, hoe het ongeluk zich heeft toe gedragen. niet wilden verleenen. Zijn vader had hem geldelijke aanspraken op de kroon nagelaten. Penn wist het hof te bewegen hem daarvoor grond te geven en in 1681 stond de koning hem 45.000 vierkante mijl wildernis in de nieuwe wereld af, volgens een charter, dat Penn met zekere reserves absoluut eigenaar maakte van het betrokken gebied. Penn wilde zijn provincie eersr Nieuw Wa les noemen en toen dit werd geweigerd stelde hij Sylvania voor. De koning voegde Penn eigen naam er aan toe, waarover Penn heele- maal niet gesticht was, want hij vond het ongepast zijn eigen naam te gebruiken. Maar| het bleef Pennsylvania. Op 28 December 1682 landde Penn aan de oevers van de Delaware terstond deelde hij1 den bewoners mede, dat hij van plan was' een vrijen staat te stichten, waar de men-1 scnen hun eigen wetten moesten maken. Er is waarschijnlijk in de nieuwe wereld geen twee de gemeenschap gesticht op grond van zulk een idealistisch geloof. Philadelphia was Penn's stad. Hij maakte er de plannen voor en noemde haar de stad der Broederlijke Liefde. Penn bezat een ongewonen geest. Zijn char ter gaf hem absolute macht over de men schen en het bestuur. Maar hij wilde een re geering van vrij burgers en onderscheidde zich als wetgever door de grondwet, die hij aan het volk gaf. Men kan zijn karakter het best leeren kennen door zijn „Opstel over den huiden vrede van Europa" te lezen, waarin hij den oorlog betreurt en een beperkte Ver- eenigde Staten van Europa voorstelt met een Landdag, waarheen iedere natie vertegenwoor aigers moest zenden. Historisch gesproken stamt de Volkenbond van dit voorstel af. Het is begrijpelijk, dat de roep van vrijheid en verdraagzaamheid, welke de provincie Pennsylvania genoot, immigranten aantrok, zoowel hen die van vervolging te lijden had den, als hen die fouten wilden maken. Het stroomde Engelschen en Duitschers. In weer wil van de zachte protesten van sommige van Penn's vrienden, mocht iedere verdrukte sekte de zegeningen genieten van Penn' be stuur. De kolonie was inderdaad een heilig experiment. De eerste menschen in Amerika, die zich tegen de negerslavernij uitspraken, waren kolonisten van Penn. Na Penn kwam Franklin. Hij verliet Boston in 1723, toen hij nog slechts 17 jaar was. Op zijn twintigste was hij een belangrijk boek drukker te Philadelphia. Op zijn 23ste jaar gaf hij er het eerste nummer uit van de „Pennsylvania Gazette". Het was een levende stad, die sprankelende hoofdartikelen en dis cussies van openbaar belang waardeerde. Franklin kende zijn kolonisten en wist wat zij wilden spoedig was hij een gewichtig man. Hij ging een maandblad uitgeven. Hij publiceerde brochures over onderwerpen als de verdediging der stad tegen de Fransche en Iidiaansche bondgenooten, toen die met En- Het bergen der slachtoffers, Zoodra de felle brand eenigszins ge- bluscht was, is nTefc begonnen de vrij wel geheel verkoolde lijken te bergen De K.L.M.-dokter Slotboom had bij dit sinistere werk de leiding. De overblijfselen der ongelukkigen werden in lakens gewikkeld en op brancards vervoerd het was een el lendig werk, omdat de cockpit in de moddersloot gedrongen was Officieele lezing van het ongeluk. Naar men meldt heeft de K.L.M. een officielee lezing van dit ongeluk gege ven. De Lockheed werd op het moment gebruikt om piloten het gebruik der machine te leeren. Nu moest bestuur der A. van der Sijde zijn collega C. M. Schrey inwijden in de geheimen van liet vliegen met de Super Electra. Een van de oefeningen - er worden er vele gehouden om de machine onder alle vveers- en andere omstandigheden te beproeven - was het stilzetten van één der motorn na de start. Men vermoedt nu, dat bij deze oefe ning het volbelaste vliegtuig snelheid verloren heeft en afglijdende, in den grond is gekomen JUBILEUM-VERGADERING Op Donderdag 29 Dec. 1938 zal de Ver eeniging van Oud-leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Schagen, in het Biosdoop-Theater „Royal" al daar, hare Jubileum-Verg. houden. De vereeniging bestaat dan 75 jaar. De agenda bevat onder meer het Bestuurvoorstel De Heeren P. de Boer en H. Pilon, leeraren aan de Rijkslandt>ouwwinterschoolj te benoe men tot Eere-leden der Vereeniging. Tevens is er een verkiezing van een lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den Heer D. Kramer Glij nis te Stompetoren, niet herkiesbaar. Opgegeven werden J. C. Bakker, Midden-Beemster P. Donker Cz. Jr., Twisk K. Metselaar. Opperdoes. De dag zal worden besloten door een BAL met diverse ATTRACTIES. Aan deze attracties zal medewerking wor den verleend door de dames G. Bakker- Jonges te Mi.-Beemster, T. Kistemaker te Kolhorn, P. Rezelman te Anna Pau- lowna, de Afd. „Schagen" van den Bond van Oud-leerlingen der Landb. huishoudschool te Schagen en de Heer cn Mw. Blaauboer te Groetpolder, Win kei. Het vertrek van het K.L.M.-Vliegtuig „Reiger" van Schiphol voor een speciale vlucht naar Zuid Afrika ter gelegenheid van den lOOsten Dingaansdag. Een drietal snapshots voor het vertrek. 1. Tijdens de rede van den Zuid Afrikaanschen gezant, Z. Exc. dr. H. D. van Broekhuizen. Daarachter v.l.n.r. wethouder Kropman, minister mr. J. A. N. Patijn, Z.K.H. Prins Bernhad, ministe-president dr. H. Colijn, en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, die als vertegenwoordiger der Nederlandsche regee ring de reis naar Zuid Afika meemaakt. 2. Een laatst vaarwel. V.l.n.r. wethouder Kropman, havenmeester Thomson en Z. K. H. Prins Bernhard. Onder Overzicht van het vertrek. geland in oorlog waren. Het was Franklin, die in 1728 de Junto stichtte, een literaire club voor genoeglijke intelligente debatten. Uit de Junto groeide zijn denkbeeld van een bibliotheek, de eerste in het land waarop men kon inteekenen. Zijn verlangen naar kennis leidde tot het Ameri- kaansch wijsgeerig genootschap, dat hij te Philadelphia organseerde. In 1732 gaf hij zijn Poor Richard's Almanac uit, die geweldig po pulair werd. Hij gaf den stoot voor den bouw van een ziekenhuis. Hij vond een kachel uit en wei gerde een patent. Hij streefde naar verbete ring op het gebied van nachtveiligheidsdien sten, bestrating, verlichting, stadsreiniging en brandbestrijding. Later begon hij ook aan' brandassurantie. In 1749 stelde hij een oplei dingsinstituut voor, dat later de academie werd en nog later de universiteit van Penn sylvania. Franklin was de beste afgezant der kolonie naar het moederland keer op keer stak hij den oceaan over, om de zaak van Pennsylva nia te bepleiten en tevens die van andere kolonies. Hij was welgesteld, knap en werd algemeen geëerd. Toen Philadelphia het Con tinentale Congres ontving, werd Franklin als lid gekozen later werd hij benoemd tot directeur-generaal van de posterijen der ko lonie Hij was zeventig, toen de onafhanke- lij kheidsver klaring ge teekend werd. Toen hij terugkeerde van een zeven-jarig verblijf te Versailles als gezant, mèt speciale taak de Amerikaansche zaak bij Franklin te beplei ten, liep heel Philadelphia uit om hem te be groeten Pen was wetgever enidealist, Franklin ge leerde en man van de wereld. Stephen Girard, de derde in de rij van groote mannen uit Phi ladelphia, was koopman enphilantroop. Gi- 1 rard was een Franschman, die in Philadelphia kwam een paar weken vóór de onafh ankelij ijk heidsverklaring geteekend werd. Hij woonde in de stad gedurende al de stormachtige jaren der revolutie, toen Philadelphia hoofdstad der nieuwe natie was. Na eenige succesvolle waagstukken op handelsgebied ging hij zich aan de scheepvaart wijden en vóór het eind van de achttiende eeuw was zijn vloot be kend bij de varensgezellen op alle zeeën en was Philadelphia het belangrijkste handels centrum van de Unie geworden. Daar de stad snel groeide, vergaarde hij een groot vermo gen en werd een van de eerste Amerikaansche bankiers, die op internationale schaal zaken deed. Girard diende zijn stad tientallen jaren in openbare functies. De Bank der Vereenigde Staten ontving veel hulp van hem. Toen de oorlog van 1812 uitbrak, was hij de financiëele steun der regeering eens nam hij de meer derheid over van een leening van vijf millioen dollar. Een ander maal redde hij den staat Pennsylvania met een leening van 100.000 dollar. Girard had altijd hard gewrekt en kon geen ledigheid velen. In zijn familiebetrek kingen was hij niet gelukkig hij wilde zijn geld graag gebruikt zien en kon de gedachte niet verdragen, dat zijn erfgenamen het zou den verspillen. Toen Girard in 1932 stierf en zijn testament werd voorgelezen, stond men verbaasd. Al zijn verwanten en vrienden kre gen maar kleine bedragen, doch er waren groote legaten voor ziekenhuizen, asyls en de armen. De rest van zijn bezit, ongeveer zes mllioen dollar, werd ter beschikking van Phi ladelphia gesteld, voor den bouw en het In stand houden van een weeshuis.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3