TWEEDE BLAD. ZATERDAG 17 DECEMBER 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 147 VOEDT UW HUID 's NACHTS MET ■Jbe2 PUROL WIERINGER COURANT gemoedelijkheid aan de grens WIJKT voor strenge controle Van het steeds strenger worden der grensnewaking om de ongewenschte vreemdelingen te weren, worden de Neaenanascne en Belgische grensbe woners langzamerhand de dupe. Vroeger gmg het grensverkeer heel gemoeuelijK toe, doch de laatste maan den zijn er tal van maatregelen geiroi fen, waardoor de bewoners der grens streek in hun bewegingen worden be lemmerd. Vooral is dit het geval in de grensstreek btrijbeek en Meersel Dreef, waar men thans reeds in het bezit moet zijn van de vereischte papie ren. De Belgische gendarmerie en de Nederiandscne marechausse lieten voorheen de menschen ongehinderd pas seeren. wanneer zij wisten, dat deze personen in de grenstsreeek thuis be hoorden. Wil echter thans iemand uit deze grensplaatsen zich voor een boodschap of een bezoek naai* de ande re grens begeven, dan wordt hem steeds naar zijn paspoort gevraagd Heeft men die niet bij zich, dan wordt men zonder pardon teruggestuurd. Nu loopt de grens dikwijls zoo, dat het voor Belgen, die van de eene Belgi sche plaats naar de andere moeten, veelal makkelijker is een rechtstreek- schen weg over Nederlandsch grondge bied te nemen dan een omweg te ma ken over Belgisch terrein. Nemen zij den kortsten weg naar hun huis, dan moeten zij, zoodra zij op Nederlandsch gebied komen, hun passen toonen. En zoo ver strekkend is deze controle als gevolg van de vluchtelingeninva- sie, dat zelfs de Belgische grensontvan ger van Strijbeek, die den kortsten weg over Hollandsch gebied nam, zijn pas moest toonen, ondanks het feit, dat hij in uniform was. Gemoedelijkheid verdwenen Na dit voorval is de gemoedelijke verhouding tusschen de Belgische en de Nederlandsche grensbeambten eenigszins verkoeld. De Belgische grens ontvanger heeft het er niet bij gelaten en heeft de Nederlandsche mirechaus see veiboden, nog langer sigaretten te gaan koopen in een winkel op Belgisch grondgebied, 10 M. over de grens, waai op hij tqt nu toe nooit aanmerking had gemaakt, hoewel het militairen in uni form verboden is om de grens over te gaan. Inmiddels hoopt de grensbevolking, die van dat aanhoudende gecontroleer den last ondervindt, dat de grensbe ambten, die ervoor zijn aangewezen om ongewenschte vreemdelingen te belet ten binnen te komen, een wat soepeler houding zullen aannemen tegenover hen, die op het grensverkeer zijn aan gewezen. Maar ook de ambtenaren der invoer rechten en accijnzen speciaal de Belgi sche, hebben hun handen vol met den smokkelhandel. Den laatsten tijd is er weer veel liefhebberij voor het smokkc len van Nederlandsche biggen naar België, welke daar tweemaal zoo duur zijn als hier. Zoo werden bij een boer onder Meersel Dreef kort achter el kaar twee flinke partijen gesmokkelde biggen in beslag genomen. In de richting Nederland is een ver mindering van de smokkelarij in sui ker en boter te constateeren, daar de ze in kleine partijen niet meer loonend schijnt te zijn, maar de smokkelarij in sigarettenpapier tiert nog altijd welig en maakt, dat de ambteearen van den opsporingsdienst dag en nacht op pad zijn. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe di |i 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. "lube 45, Doos 60-30 ct. is door de rijkspolitie gearresteerd de rijks ontvanger der directe belastingen te Elberg, de heer D. S., wonende te Nunspeet, die er van verdacht wordt fraude te hebben ge pleegd tot een bedrag van ongeveer twintig duizend gulden. Hij zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te Zwolle. vluchtelingenleed op schiphol Een afschuwelijk drama van .vluchte lingenleed, dat met volle scherpte laat zien, tot welke onmenschelijke taferee- len de strenge handhaving van bepa lingen aanleiding kan geven, aldus schrijft ,.Het Voik", heeft zich Donder dagnacht op Schiphol afgespeeld. Daar stonden drie Duitschers gereed die krachtens de beschikking van Den Haag uit Nederland naar Duitschland teruggezonden moesten worden. Het waren vluchtelingen, wier papieren niet in orde waren. Zij zouden met het nachtvliegtuig, dat ongeveer 12 uur des nachts naar Keulen moest vertrekken, op den Duit schen bodem weer worden afgezet, den bodem dien zij met groote moeite waren ontvlucht. Ofschoon alle drie in zeer nerveuze stemming waren, ble ken slechts twe.e van de drie uit te wij zen vluchtelingen bereid om zonder eenig uiterlijk verzet mee tè gaan. De derde was echter zoo zenuwachtig, dat hij min of meer naar het vliegtuig ge trokken moest worden. Dat gaf uiteraard tot zeer onaange name scènes op het vliegveld aanlei ding. De man werd door al dit gedoe zoo zenuwachtig, dat hij zich met een mts in de borst verwondden, zoodat hij bloedend voor het vliegtuig neerzeeg In allerijl werd de KLM-dokter ont boden, die het noodig oordeelde, dat de man eerst verbonden werd en in obsev vatie gehouden, voordat hij den vlieg tocht naar Keulen ondernam. De piloot van het vliegtuig zag de onmogelijkheid in om met passagiers, die in een zoo nerveuzen toestand wa ren, te vliegen. Geen van de drie Duitschers is dan ook naar Duitschland vertrokken. Het nachtvliegtuig naar Keulen kon later clan den bestemden tijd de reis naar Keulen aanvaarden. In afwachting van een nadere beslis sing verblijven de drie vluchtelingen nu in Nederland, totdat de autoritei ten weer over hun lot hebben beslist. na val overleden De 27-jarige veehoudersknecht J. Oostra, die Dinsdag op den Oud- Hoornschenwe-g te Alphen aan den Rijn van een driewieligen wagen werd geslingerd, doordat het paard op hol was geslagen, en met het hoofd tegen een lantaarnpaal kwam, is Donderdag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in het Academisch Ziekenhuis te Lei den overleden. noorsch invoerverbod voor versche groenten De Regeeringspersdienst meldt Blijkens uit Oslo ontvangen ambte lijke mededeelingen, heeft de Noor sche Regeering ter voorkoming van de overbrenging van mond- en klauwzeer uit de landen. waar deze ziekte voor komt, den invoer verboden van ver- sche groenten, levende planten en heesters. Bovendien is voorgeschreven, dat ingevoerde zaden 7 weken in quarantaine moeten blijven. BUITENLANDSCH NIEUWS. deensche slachtpaarden naar nererland en burger-helper wond. Tutuarima licht ge- opzienbarende radiumdiefstal Een dokter te Metz had, ter behande ling van een patiënt, een hoeveelheid van 20 milligram radium laten komen Op een onbewaakt oogenblik is" het uit zijn auto gestolen het lag er onbe heerd op de zitbank. Het radium was gehuurd van de Socité Franco-Beige de Radium théra peutijue de zending was, volgens de voorschriften, verpakt in een doosje van platina, dat in een gouden doosje zat, hetwelk in een looden omhulsel verpakt was, waaromheen een nikke- GEMEENTE WIERINGEN. kerstfeesviering Vereen. Boerinnen e.a. Pl.-Vrouwen, De afd. Wieringen van bovengenoem dt Vereen, heeft j.1. Donderdag een Kerst-avond gehouden, die zeker uitne mend geslaagd mag heeten. Op de ta fels in de achterzaal van Hotel de Haan waren, dank zij de goede zorgen van Mej. Gr. Bosker, smaakvolle versierin gen aangebracht en het getemperd rood licht verhoogde de gewijde stem ming. toen een honderdtal dames de zaal vulde. De mededeelingen, die de presidente, Mw. G. Bakker-Kuut in haar openings len doos. De waarde van het gestolen woord deed, waren niet heel bemoedi Uit Denêmorken worden "regelmatig'radium is ongeveer 20.000 francs, Op gend, waar twee dames, namelijk Mw. slacht paarden voor de Nederlandsche markt aangevoerd. Dientengevolge is er nu een regelmatige dienst ingevoerd met den motorkustvaarder Karanan, die iedere week van de West-Deensclie haven Esjberg naar Rotterdam met ettelijke tientallen, soms honderdtal len paarden als lading. In omgekeerde richting heeft Rotterdam daardoor een scheepvaartlijn voor het vervoer van stukgoed naar deze haven gekregen. vliegtuigongeluk in indie. Glenn Martin van luchtvaart- afdeeling bij Semarang geval len en in brand gevlogen. Een bericht uit Semarang meldt, aldus Aneta, dat daar 'n Glenn Martin toestel van de Luchtvaartafdeeling is verongelukt en in brand gevlogen. Bij dit ongeluk verloor de bestuurder sergeant-vlieger K. S. Kossen het le ven en werden de beide andere inzit tenden segt.-majoor monteur Thoonsen heel de wereld bestaat er momenteel slechts 6 gram radium. Men vraagt zich af, of hier interna tionale radiumdieven aan het werk ge weest zijn, dan wel of een voorbijgan ger het stal In het laatste geval is het gevaar voor ongelukken nog: het grootst, aangezien de onwetende niet kan bevroeden, welk een gevaar radium kan zijn dit BERLIJN ROEPT DUITSCHE DIENSTMEISJES UIT ENGELAND TERUG. Op 15.000 meisjes een beroep gedaan hun hun vaderland te dienen. Naar de „Daily Telegraph" meldt, hebben 15.000 Duitsche en Oostenrijksche dienst meisjes, die in Engeland werken, van de Duitsche regeering aanzegging gekregen vóór Mei 1939 naar hun land terug te keeren. Als reden hiervoor wordt een tekort aan Duitsche arbeidskrachten opgegeven. Cornelissen en Mw. Hoedemaker, die iets ten beste zouden geven, door ziekte hiertoe verhinderd waren. Echter de bond heeft haar eigen zang bundeltje en begeleid op dé piano door Mej. Gr. Bosker, ging de zang heel best Ook werden naast de Kerstliederen ook Oud-Hollandsche liedjes gezongen Ter afwisseling las Mw. G- Everts- Koorn een verhaal „Vader" uit „De Ster van Bethlehem", en Mw. De Haan- Bosker „Wat het kind miste" van Mien Labberton. Beide dames hadden een aandach tig gehoor, en een welverdiend applaus te boeken. Daarna kwamen ook de solisten los, en werd door Mw. Cornelissen en Mw. Koorn - de Beurs liederen gezongen, resp. begeleid door de dames Mw. de Vrede en Mw. Joffriet. Het werd een avond vol afwisseling en ten slotte meende de presidente, dat het uur van scheiding moest aan- BINNENLANDSCH NIEUWS. De Japansche opmarsch in China gaat met een kijkje in en door de groote vernielingen gepaard. Japanners „genomen" stad. DE MEESTE DUITSCHE DIENSTBODEN BLIJVEN. 3000 uiterlijk 1 Februari naar Duitschland terug. De geruchten dat de Duitsche regeering besloten zou hebben alle Duitsche dienst boden het betreft hier ongeveer 25.000 die in Nederland in betrekking zijn, de eerst volgende maanden terug te roepen, zijn on juist, aldus het Hbld. In nadere informaties in regeeringskringen blijkt, dat het slechts geldt 3000 Duitsche dienstboden, in hoofdzaak die welke in Jood- sche gezinnen dienen, die naar Duitschland1 moeten terugkeeren, omdat daar gebrek aan vrouwelijke arbeidskrachten is in het gezin en op het land. Zij zullen haar dienst zoo tijdig moeten opzeggen, dat zij op 1 Februari naar Duitschland kunnen vertrekken. AANBESTEDING. De hoofdingenieur-directeur der Rijkswa terstaat te Haarlem heeft gisteren aanbe steed het onderhoud van de werken tot ver dediging van de Noordzeekust in de provin cie Noordholland gedurende de jaren 1939, 1940 en 1941, in twee perceelen. Raming van het totaal f 50.000. Laagste inschrijver P. Daalders Aannemersbedrijf te Alkmaar voor f 39.446. ERNSTIGE FRAUDE TE ELBURG. Rijksontvanger gearresteerd. Op last van den burgemeester van Elburg Nederland is in 't Buitenland beroemd om z'n groote en machtige Waterwerken. De hier afgebeelde siuis bij Vreeswijk mag daar zeker toegerekend worden.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3