29e JAARGANG DINSDAG 20 DECEMBER 1938 No. 1^8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HÖTEL SMIT - SL00TD0RP. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. BUREAU ADVERTENTIëN UITGEVER Hlppolytushoef Wieringen van 1 5 regels f O.M CORN J. BOSKER WIERINGEN. Ü- Telef. Intercomm. No. 19. iedere regel meer f 0.10 .4 BINNENLANDSCH NIEUWS. IN EEN PINDA GESTIKT Zaterdagmiddag heeft het drie-ja rig zoontje van den rijwielhandelaar R. de Weerd te Beilen een pinda in de luchtpijp gekregen. Hoewel de vader zich onmiddellijk naar den dokter spoedde, kon medische hulp niet meer baten. Het kind is gestikt. ACETYLEENTOESTEL ONTPLOFT Jonge smid op slag gedood. Zaterdagmorgen is in het gehucht Elp, in de gemeente Westerbork, een noodlottig ongeval gebeurd, waarbij de 26-jarige Hiddo Zuiderweg. zoon van een dorpssmid, om het leven kwam. De jonge smid was buiten aan het werk voor de smederij van zijn vader, waarbij hij gebruik maakte van een acetyleentoestel. Plotseling ontplofte dit apparaat, waardoor Zuiderweg door wegvliegende deelen werd ge raakt. Het hoofd werd hem van het lichaam gescheiden, zoodat hij op slag dood was. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Men hoorde een hevi- gen slag en toesnellende, vond men het zwaar verminkte lichaam van den jongeman. IJS OP DE WADDENZEE Ameland is nog ge-isoleerd De Oostenwind, welke het water uit de Waddenzee heeft gestuwd, oorzaak, dat ook Zaterdag de postboot van Ameland niet naar de Friesche kust is kunnen oversteken. Daardoor heeft zich een hoeveelheid post twee dagen oügestapeld en zijn ook de personen, die zich op reis wilden be geven. gedwongen geweest op het ei land te blijven. Eenige zeelieden drei gen. wanneer de lage waterstand nog lang het varen onmogelijk maakt, hun betrekking als matroos te verliezen. Voor zoover het oog in de Wadden zee reikt, is alles ijs. GEEN MOTORRACES NA 1939 OP ALKMAARSCH SPORTPARK Begrooting 1939 goedgekeurd in den Raad Nadat vrijwel alle raadsleden uitvoe rig hun wenschen en verlangens inza ke gemeentelijke vraagstukken had den uiteen gezet, heeft de Alkmaar - sche Raad de begrooting voor 1939 - in opzet geraamd op een bedrag van f 3.620.115 voor den gewonen en f 1.911.395 voor den kapitaalsdienst goedgekeurd. Met 10 tegen 9 stemmen is besloten voor het jaar 1939 op het Sportpark geen motorraces meer te houden, zulks wegens het groote aantal ongelukken. EEN RARE KOSTGANGER Een ingezetene van Vlaardingen heeft bij de politie aangifte gedaan van een geval van oplichting. Een persoon, die voorgaf uit Zwolle te komen en teekenaar te zijn bij den aanleg van den Rijksweg. Vlaardingen- Maassluis. kwam een kamer huren. Men werd het eens over den pensions- prijs en de nieuwe kostganger liet zich het eerste maal goed smaken. Hij ging zijn koffers halen en kwam terug met een taxi, hetgeen vertrou wen wekte. Hij at weer in zijn pension en sliep er rustig. Den volgenden dag zei hij, naar Amsterdam te moeten rei zen. Daar hij niet genoeg geld bij zich had, leende hij van zijn kostbaas f 8. De kostganger is niet teruggekeerd. Een andere ingezetene van Vlaardin gen heeft de politie medegedeeld, dat iemand hem eveneens op die manier heeft willen oplichten, echter zonder succes. SCHIPPER GE-ISOLEERD OP IJSSELMEER Dezer dagen geraakte het motor schip „Aaltje", schipper De Haan, van Nigtevecht,, tengevolge van den mist op het IJsselmeer nabij Muider berg aan den grond. Tot dusverre ge lukte het den schipper niet zijn schip los te krijgen. Zaterdagmorgen ging de schippers knecht met een roeiboot naar den wal om levensmiddelen in te slaan. Toen de knecht terugkwam was de roei boot verdwenen, zoodat de man niet aan boord terug kon komen. Schipper De Haan bevindt zich thans alleen aan boord zonder voldoenden leeftocht. Tengevolge van den Oostenwind, komt er veel buiswater over, waar door het schip" dik onder het ijs zit. De knecht heeft zich in verbinding gesteld met de Oranjesluizen en daar na met het havenkantoor te Amster dam om raad en bijstand. De burge meester werd van de Oranjesluizen af van het gebeurde op de hoogte gesteld, aangezien het schip door den grooten ijslast, kan omslaan en zinken. Het Amsterdamsche havenkantoor zond een sleepboot naar het bedreigde schip, doch deze boot kon de „Aaltje" niet dichter dan op 600 M. naderen. Te 10 uur Zaterdagavond had men den schipper nog niet in veiligheid ge bracht. Zaterdagmiddag vertrokken drie Ur- ker botters van de Oranjesluizen naar Urk. Een uur voorbij Marken besloten de schippers echter naar Amsterdam terug te keeren. Door overkomend wa ter vormde zich op de botters zooveel ijs. dat het varen niet langer was vol te houden. NEDERLANDERS WERKZAAM IN HET BUITENLAND In 1938 tot 1 Dec. 20.000 in Duitschland en 1000 in België. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent een supple toire begrooting voor 1937, deelt de Minister van Sociale Zaken o.m. me de, dit gedurende het. jaar 1937 in Bel gië rond 2500 Nederlandsche arbeiders werk hebben gevonden en in Duitsch land rond 4500. Voor de eerste elf VAN HEDEN AF FEUILLETON. DE WRAAK EENER VROUW. 30.) Eene doodelljke stilte heerschte er in de ruime hal, en iedereen vestigde den blik op den Jongeling, die, als waren geest en leven hem reeds ontvloden, onbeweeglijk neerzat. Eindelijk richtte hij zich op. „Thans," sprak hij, „thans is mijn dood onvermijdelijk nog slechts weinige uren, en de heivgste folterin gen zullen mij hebben doen bezwijken. Ik sta op den rand des grafs, en op dien rand liegt men niet. Al wildet ge mij nu nog redden, toch zou uwe macht hiertoe te kort schieten, hoe groot deze overigens ook wezen mogen, aanvoerder der Noormannen Geene vree3 zal leugen op mijne tong brengen evenmin als ik uit hoop van genade u zou trachten te misleiden mijne uren zijn ge teld, gij hebt geene macht meer over mij want ik ben in de hand des doods. Hoort mij dus, gij allen, die hier vergaderd zijn, hoort naar de bekentenis van een stervende. Ik ben onschuldig. Plechtig verzeker ik u, dat ik nooit de gedachte gekoesterd heb, Rollo te dooden. Onschuldig ga ik in den dood, onschuldig zal ik het lijden, dat mij wacht, verduren. Aan u, Rollo zal ik dit te danken hebben, aan u, dien ik eenmaal aan den dood ontrukte maar ik ben een Christen, en de Christen mag niet haten. U, Rollo tegen wien ik nooit iets misdreef, en die mijn levendraad zoo yrreed afsnijdt, u vergeef ik uit den grond van mijn hart, u wensch ik geluk met Wil- fride een gelukkig leven, een gelukkig ster ven. Ook u, die mij folterdet en u in mijne smart verlustigdet, ook u schenk ik vergiffe nis zonder haat scheid ik van deze wereld. Vaartwelvaart allen voor eeuwig welEn gij, grijsaard, breng gij mijn groet, mijn laat- sten groet aan Wilfride nogmaals vaartwel, voor eeuwig maanden van 1938 bedragen deze aan tallen resp. rond 1000 en ruim 20.000 (onder dit laatste getal begrepen 16.909, bemiddeld door de organen der Arbeidsbemiddeling.) GROOTE SERIE INBRAKEN IN DE MAASSTAD OPGEHELDERD Onbeholpen motorrijder wist er meer van. Dank zij de oplettendhid van een politie-agent in burger, heeft men op heldering kunnen brengen in een groot aantal inbraken, welke voorname lijk in het westelijk stadsdeel zijn ge pleegd. Toen de agent dezer dagen in de omgeving van het Feijenoordsta- dion te Rotterdam surveilleerde, zag hij een 21-jarige jongeman op zeer on handige wijze met een motorrijwiel ma noeuvreeren. Dit was voor hem een reden, den man te vragen zijn rijbewijs te toonen, maar deze nam overhaast de vlucht, het motorrijwiel achterla tend. De politie-agent slaagde er even wel toch in den man te arresteeren. Deze bekende op het politiebureau het motorrijwiel te hebben ontvreemd. Bij fouilleering werden er een vulpen houder en eenige kleine snuisterijen op hem gevonden, welke afkomstig wa ren van een inbraak, welke dezer da gen werd gepleegd. Thans heeft de man bekend, dat hij behalve deze in braak ongeveer acht inbraken heeft gepleegd voornamelijk in kantoorge bouwen, waarbij een 21-jarige schip persknecht de behulpzame hand heeft geboden. In den nacht werden er soms 5 inbraken tegelijk gepleegd. De buit was evenwel gering. De schippers knecht is eveneens "gearresteerd. Deze heeft niet alleen de inbraken bekend, maar heeft ook nog toegegeven, gedu rende de laatste maanden een aantal inbraken te hebben gepleegd tezamen met den 21-jarigen man, die thans on der de wapenen is. Deze verdachte is thans in de kazerne te Nijmegen gear resteerd. FISCALE NOVEMBER-OOGST De opbrengst der Rijksmiddelen over November en de eerste 11 maanden van dit jaar geeft op zich zelf niet veel aanleiding tot opmerkingen de maand-opbrengst is circa anderhalf millioen gulden lager dan het vorige 5-daagse Kerytreis naar Parijs, geheel ver zorgd f 39.40. Programma op aanvraag. Vraagt onze gids voor wintersportreizen per trein en autocar. W.A.C.O., Breed 35, Tel. 184 Hoorn. jaar. welk verschil geheel verklaard wordt door het bijzonder hooge cijfer van de Successierechten van Nov. '37. Toevallige omstandigheden spelen daarbij steeds een groote rol. Daarnaast valt een belangrijke stij ging van de Omzetbelasting het meest op tegenover 7.2 millioen het vorige jaar, hetgeen toenmaals al een hooge maandopbrengst was, staat dit jaar een ontvangst van ruim 8M> millioen De Sint Nicolaas-omzetten zullen hieraan niet vreemd zijn geweest, al moet men dien invloed op de Novem- ber-opbrengst toch niet te groot aan slaan, daar immers een belangrijk deel van de omzetbelasting wordt vol daan via een aanslag, die per maand of per kwartaal achteraf wordt vastge steld door de wijze van heffing moet zich dus de invloed van de Sint Nico- laas-drukte over de opbrengst van en kele maanden verdeelen. Opvallend blijft het hooge cijfer der Invoerrechten na de recommaam. Octobër, met bijna 10 millioen is een opbrengst van omtrent 8V2 millioen - of nog ruim 3 ton boven de November- opbrengst van het vorige jaar - zeer mooi te noemen, vooral daar de invoei wairde in October tegenover het vori ge jaar gedaald is van 130.3 tot 117.7 millioen. Gedeeltelijk kan deze stij ging haar verklaring vinden in dezelf de reden welke bij de omzetbelasting wordt aangegevën, namelijk hoogei opbrengst van het met deze' belasting samenhangende bijzondere invoer recht en voorts door de toeneming var de benzine-import, welke, wat den aan voer in bulk betreft, in de afgelooper maand 1650 ton grooter was dan he' vorige jaar, terwijl de invoer van ver pakte benzine 418 ton bedroeg (vorig jaar onbekend.) De invoer van thee een ander met zwaar specifiek rech' belast artikel was daarentegen ir. November geringer dan het vorige jaar, waartegenover weer een grooterc import van ander specifiek belaste artikelen stond. Alles tezamen mag; de Minister van Financiën niet ontevreden zijn met eer opbrengst der „overige middelen over de eerste 11 maanden des jaars die met bijna 404 millioen ongeveer millioen boven 1937 klimt en 10 milli oen boven de raming voor deze peri ode. December zal aan dien indruk wel niet veel veranderen. AAN DEN DOOD ONTSNAPT Zaterdagavond om kwart over zes reed te Spakenburg dc vischkoopmar Van der Groep met zijn driewieligc motorbakfiets (naar zijn woonplaats terug. Waarschijnlijk tengevolge vai den mist, merkte hij op den Hoogland- scheweg niet, dit de spoorbooen van [den overweg gesloten waren. Met volle vaart reed hij er tegen aan en schooi onder de boomen door. Juist naderde de sneltrein 126 uit Zwolle, die de mo torscarrier greep, enkele meters mee sleurde en geheel verbrijzelde. Hoe het mogelijk is begrijptniemand- maar Van der Groep kwaw er zelfs zonder kleerscheuren af. VERJAARDAG VAN PRINSES HLRMINE GEVIERD Feest op „Huize Doonr" Zaterdag werd op Huize Doorn in intiem en kring de verjaardag; gevierd van de echtgenoote van ex-keizer Wil helm, Prinses Hermine. Bij deze vie ring Zijn enkele buitenlandsche gas ten aianwezig geweest, evenals de kin deren van Prinses Hermine, Prins Hans Georg en Prinses Henriette. Zaterdagmorgen werd er in de kapel Van Huize Doorn een godsdienstoefe ning gehouden, welke door den ex-kei zer geleid werd. Hierna was er recep tie. waar velen hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Tal van bloem stukken en telegrammen mocht Prin ses Hermine des morgens ontvangen. Des avonds werd er op Huize Doorn een feest-diner worden aangeboden, waarbij o.a. aanzaten de commissaris, der Koningin in het gewest Utrecht, Jhr. dr. L. II. N. Bosch Ridder van Ro- senthal, de burgemeester van Doorn baron Van Nagell, alsmede enkele hoog geplaatste personen n den lande. die speciale betrekkingen met Huize Doorn onderhouden. K_. Sm-"' en goed ©Ui Vljn* helpen hierbij €riep, 1 l^9U, f'V'id een poeder of cachet van Mijnhardt! Mijnbardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 et. Cachets,genaamd..Mijnhardtjes"'2st. IQct Doos50ct Toen vouwde hij de handen, sloot de oogen, en het hoofd zonk op de borsthij bad. In het oog van menigen ruwen Noorman blonk nu een traan, die het medelijden met den stervende daarin getooverd had, en ook Rollo was hevig ontroerd. „Ge zijt geen lafaard," zeide hij, „Everard, geef mij de hand, wij scheiden zonder haat !"j „Zonder haat," hernam de jongeling, denl handdruk van den Noorman beantwoordende, „mogen mijne wenschen voor uw geluk ver-1 vuld worden Op deze woorden volgde een oogenbllk van indrukwekkende stilte, waarna de Noorman zijne ,stem verhief „Mannen verlaten wij deze zaal, opdat hij rustig sterve volgt mij en voordat zij heengingen, ontving de onge lukkige nog menigen handdruk. De moed, waarmee hij den dood te gemoet ging, ver vulde de meesten met eerbied want de ware moed vindt zelfs in den ruwsten mensch een bewonderaar. XVI. Onbewust van hetgeen er in de hal was voorgevallen, had Wilfride gesluimerd toen zij wakker werd, zag zij, dat alles in gereed heid was, wat er tot de voltrekking van haar huwelijk met Rollo den Noorman vereischt werd. Op haar uitdrukkelijk verlangen zou hun huwelijk vooraf door een Christenpries ter, te dien einde ontboden, worden ingeze gend. Raglner, de hertog van Hasbain en Henegouwen, beleed den Christelijken Gods dienst, en derhalve werd er In de nabijheid van den burg eene kapel gevonden, die ech ter deerlijk door de Noormannen geplunderd was. Op Rollo's bevel werd het vernielde her steld, het afgebrokene weder opgebouwd en de kapel tot de huwelijksvoltrekking in ge reedheid gebracht. De Noorman had dit voor liem zoo gewenschte oogenblik verhaast uit vrees, dat Wilfride, als zij vóór hun huwelijk het lot van Everard mocht vernemen, hem hare hand zou weigeren. Alles was, zooals wij zeiden, tot de huwe lijksvoltrekking in gereedheid, niets ontbrak er, waarover macht en rijkdom te beschik ken hadden de ruwe muren waren met slin gers en bloemkransen bedekt, en van den hoogsten toren wapperde de banier van den Noorman. De forsch gespierde krijgslieden stonden in schitterende wapenrustingen van den burg tot aan den ingang der kapel geschaard, om te zorgen, dat de samengevloeide volksme nigte den optocht van het bruidspaar niet kon belemmeren. Eindelijk werden de deur van de hal geo pend, en onder een luid gejuich en hoorn geschal kwam het bruidspaar te voorschijn. Rollo, in eene prachtige wapenrusting gedost, op het hoofd den gouden helm met wappe rende vederen dragende, bereed een gitzwar ten hengst, jong, krachtvol, dartel en moe dig. zooals zijn meester was. Op een telgan ger, wit en glansrijk als pas gevallen sneeuw, reed de schoone bruid aan de rechterzijde van den bruidegom, en als ware het edele dier trotsch op den lieven last, dien het torste, ver hief het fier den kop en deed het prachtige tuig, dat zijne leden bedekte, ln de zonne-1 stralen schitteren. j Schooner maagd kon men nooit aanschouwd hebben, en zooveel indruk maakte Wllfrides schoonheid zelfs op de ruwe krijgslieden, dat menig hoofd zich eerbiedig boog, toen zij j voorbijreed. Otto, Rollo's wapendrager, ge-! leidde het paard, waarop Wilfride gezeten was, terwijl eenige krijgslieden den weg, dien het bruidspaar moest volgen, met tapijten be- dekten, te kostbaar om door een paardenhoef i vertreden te worden. Aan den ingang der kapel stonden een gees telijke en twee koorknapen om het bruids paar te ontvangen, terwijl inmiddels binnen het heiligdom reeds lofzangen werden aan- geheven. Op hetzelfde oogenblik, waarop Rollo en' Wilfride de kapel bereikt hadden, stelde zich eene lange, magere vrouwelijke gestalte tus-1 schen hen en den priester, en staarde met een doffen blik den Noorman aan. Het was Valdrade. „Een doode bruidegomEen doode brulde-1 WENKEN VOOR CENTRALE VERWARMING Iedere bezitter van 'n centrale warm watervoorziening moet onderstaande wenken in acht nemen Maak nooit het vuur in den ketel aan, voordat deze geheel met water gevuld is en alle radiator kranen open staan. Maak den rooster voor het aanmaken van het vuur geheel schoon. Gebruik voor het aanmaken van het Tuur bij voorkeur spiritus met houts- cool of hout. Stook den ketel met de- aangegeven joort en afmeting brandstof en veran Jer alleen de afmeting wanneer het /uur te vaak uitgaat. Men kieze dan ie afmeting kleiner. Vul water bij in de installatie wan- neer de zwarte wijzer van den water- aoogtemeter gezakt is. De zwarte wij ier moet gelijk met de roode staan. Vul den ketel bij het opwerpen van brandstof geheel. Het is niet noodig de brandstof voor liet opwerpen nat te maken. Houd de deur onder den rooster steeds gesloten (behalve bij het aanmaken van het vuur) en regel de intensiteit der verbranding óf met de klep in de onderdeur óf met den automatischen tempera,tuurregelaar. Maak eenmaal per dag, bij voorkeur des morgens vroeg, den rooster schoon. Veeg eenmaal per 3 maanden de gom riep zij op hare gewone, zonderlinge manier. „Zal de de dood zich met het leven vereenigen, en denkt hij aan het echtaltaar, hij, om wien de dood zijne dorre armen reeds geslagen heeft Wilfride verbleekte, toen zij de zonderlinge taal der vrouw hoorde, en keek Rollo angstig aan. Deze, die wegens haar ouderdom voor Val drade ontzag koesterde, hield zijn paard in boog zich naar de vrouw voorover. „Valdra de zeide hij, „wat beteekenen die woor den Voegt zulk een sombere taal bij een huwelijksfeest „Een huwelijksfeest!" herhaalde de wijze vrouw, „het is een begrafenisfeest „Zijt ge krankzinnig Maar, ach ik her inner het mij nu ge zijt onbekend met het geen er gisteravond is voorgevallen. Verheug u, Valdrade uwe voorzegging zal vervuld worden, het noodlot rukte den gifbeker van mijne lippen, toen ik gereedstond, dien te ledigen, en Walcherens lelie zal de mijne zijn." „Hebt ge het vergif dan niet gedronken „Neen zei de Noorman, „de goden waren mij gunstig. Laat ons door Aan het altaar wacht de priester, en straks zult ge deel aan het feest nemen. Rollo zelf noodigt u daarop." Als versteend bleef de oude vrouw staan een oogenblik trokken hare spieren zich krampachtig te zamen, maar weldra werd haar gelaat weder bleek en haar voorhoofd effen en kalm. „Zoo is het goed," mompelde zij, „zoo is het goed een leven van wroeging en naberouw ic verschrikkelijker dan één uur van ondraag lijke smart en een vroege dood een knagen de worm verwekt meer pijn dan een dooden- de dolksteek. Eén woord, Rollo ik heb u een gewichtig geheim te openbaren, volg mij en geef mij, voordat de priester uw echt in zegent, gehoor." „Thans niet, later zal ik u aanhooren,,' antwoordde de Noorman. „Ga nu ter zijde en laat ons door." „En Everard vroeg zij angstig. De Noorman fluisterde haar toe, zoo zacht mogelijk sprekende, als ware hij bevreesd, dat zijne stem Wilfrides oor zou bereiken „Hij heeft den beker leeggedronken, dien hij voor mij bestemd had." Een helsche grimlach verspreidde zich over haar gelaat, en weder het woord tot Rollo richtende, hernam zij „Ik moet u spreken, uw geluk hangt er van af, dat ge mij aanhoort, voordat uw huwelijk voltrokken wordt, keer met mij naar den burg terug." „Onmogelijk." „Rollo ge hebt tegen mij gezegd „Eisch, wat ge wilt!" ge zijt gewoon, uwe beloften te volbrengen, thans eisch ik, dat ge mij zult volgen, dat ge mij zult aanhooren." „Valdrade zoodra mijn huwelijk voltrok ken Is, zal ik aan uw verlangen voldoen, dan zal ik u aanhooren, nu nietVoorwaarts, de priester wacht." Radeloos greep Valdrade den teugel van des Noormans paard en herhaalde „Ik moet u spreken, ik moet." „Stel mijn geduld niet op de proef, Valdra de, ga „En als ik u nu herhaal, dat uw geluk er van afhangt, dat ge mij vóór uw huwelijk spreekt." „Neen neen nu wil ik u niet aanhooren, nogmaals ga, voordat ik u met geweld hier toe dwing." „Rollo als ik u eens zeide, datMaar neen, hier nietWeet ge met zekerheid, dat gij het zijn zult, die Walcherens lelei alleen zult bezitten, dat niet reeds een ander Zijt ge er van overtuigd, dat Walcherens lelie alleen voor u gebloeid heeft „Bij Odin riep Rollo verbleekende, „wat zegt ge daar, ellendig wijf? Wilfride zou..?" (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1