N.V. NOOROERBANK Alkmaar-Hoorn ZITDAG MIDOEKMEER (Hotel Si) I TWEEDE BLAD. ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GEMEENTERAAD WIERINGERMEER. ~VREDE OP AARDE. 9Hn. WIERINGER COURANT yjfc+H ijttitfc riOüjt jtÉC W-^X5* K^ïPPtSiiS^W DE KERSTKLOKKEN LUIDEN Het wordt licht, ook in ons De vraag naar het wezen van onszelf en van het AL, de vraag naar de ziel en naar God, de vraag naar den zin van het leven, dat zijn belangrijke vragen, die zich bij zeer velen in de stilte dezer donkere dagen opdringen. Ook is er de donkerheid van lijden en dood, van het naamloos wee, waaron der menschheid gebukt gaat. Geen pa let bezit de kleuren, donker genoeg om het naar behooren te schilderen. Ons aller gemoed is er "meer dan ooit mee bezet. Maar Kerstmis nadert. De Kerstklokken luiden en verkondi gen „Uw licht komt" Ons wordt niet gezegd „verlicht elkaar", o' verlicht Uzelf", maar „word verlicht want uw licht komt" de mogelijkheid wordt geopend dot wij in onze donker heid contact krijgen met de eeuwige bron van licht. Straks luiden de Kerstklokken. We zien een arm kindeke in een schamel: krib, met in het verschiet een kruis, een geopend graf, een geopenden hemei Hier verrijst het Licht zelf en gaat „de heerlijkheid des Heeren" over ons op. Hier wordt het hart der werkelijk heid openbaar. Hier wordt het geloof gewekt, dat, niettegenstaande alle duis ternis van onwetendheid en elllende en zonde, dwars door al de boosheid, waar ons verstand bij stil staat, heen een God van Liefde op goddelijke, dat is voor ons volkomen ondoorgronde lijke wijze, Zijn eewigheidsplan vol voert. Uw licht is gekomen en kcmt, en de Kerstklokken verkondigen ..Maak U op, word verlicht Mogen wij iets van dat groote licht, in ons opnemen, opdat wij in oprecht vertrouwen kunnen zeggen „Zalig Kerstfeest Vergadering van den raad van Wieringer- meer op Donderdag 22 December 1938 des na middags 1.30 uur. Voorz. Ir. S. Smeding, Burgemeester. Secretaris, de heer A. Blaauboer. Afwezig Mr. A. F. Kamp met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de no tulen, na een kleine opmerking van den voor zitter, vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van verschillen- worden, gelijk aan de kasuitkeering van de organisaties b. 75 cent toeslag voor ieder kind boven de kasuitkeering c. Brandstoffen-toeslag. Namens B. en W. deelt wethouder Peters mede dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. Men zou hiermede van een alge meen geldende regeling afwijken. Het is nor maal dat men alvorens ultkeering ontvangt, een wachtweek doormaakt. Wel zijn B. en W. bereid om het verschil tusschen steunuitkeering en kasuitkeering bij te passen. De heer van Oers vraagt of B. en W. niet aan het onder a. gevraagde kunnen voldoen. Het is wel waar dat het normaal is om een wachtweek door te maken, doch thans met deze koude zullen er velen zijn die niets geen contanten meer om handen hebben. De Voorzitter zegt dat er beschikt kan wor den door de gemeente over een bedrag van f 500.uit het jachtfonds. Dit geld zal benut worden om in oogenblikkelijke nood te voor zien. Bij de Cultuurmij wordt bovendien Vrij dagavond het loon nog uitgekeerd. De heer Leijten merkt op dat als straks de werkzaamheden weer aanvangen, de wacht week weer doorgemaakt moet worden. Dit is rnaar een verschuiving van de moeilijkheden. De voorzitter zegt dat allen toch niet direct de eerste week platzak zullen zijn, Men heeft zomers toch wat extra kunnen verdienen. De heer van Oers merkt op dat de laatsten tijd reeds weinig verdiend is door het vele regenverlet. De heer Venhuizen vraagt of die f500.— alleen voor brandstoffentoeslag bestemd is, De voorz. antwoordt bevestigend. Mr. Backer zegt dat als men een voorstel aanneemt wat afwijkt van een normale rege ling, dus van een algemeen geldende rijksre geling, zal moeten afwachten of men dit be sluit goedgekeurd zal krijgen. Bovendien brengt men de begrooting gevaar. De heer Venhuizen zegt dat de menschen een karig loon verdienen. Spr. zou willen dat B. en W. gul steunen waar dit noodig Wethouder Peters zegt, dat het verzoek nog eenige moeilijkheden ook biedt daar men ver schil moet maken tusschen georganiseerd en ongeorganiseerd. De heer de Bruijn zegt er is een steunrege ling die algemeen geldend is. Spr. is van oor deel dat de raad maar niet zoo van deze re gel mag afwijken. De voorz. zegt dat in afwachting van de goedkeuring B. en W. toch niets mogen doen. De heer van Oers wijst er op dat als men in Den Helder f 17.steun ontvangt men als armlastig wordt beschouwd, doch als men f 13.als landarbeider in de W.-meer ver dient wordt geacht niet armlastig te zijn, Spr. wil er wel een voorstel van maken om toeslag te verleenen. De heer Venhuizen ontraadt als de kans bestaat dat het toch niet goedgekeurd wordt. Wethouder de Graaf zegt dat van Oers zijn hart laat spreken, dat doen we tenslotte allemaal, doch de mogelijkheid moet uitvoer baar zijn. Mr. Backer zegt dat er geen schreeuwende de ingekomen stukken. I T.w. verzoeken van verschillende ouders no°d is. Aan het einde van de werkloosheid om toekenning van steun in de vervoerkosten Periode zullen de moeilijkheden pas komen, voor hun kinderen wegens het bezoeken van Wethouder Peters deelt tenslotte mede dat scholen op meer dan 4 K.M. afstand van de en naast de f 500.van het Jachtfonds pl. B.V.L. voor een jaarlijksche subsidie ver- nog ^00. hebben gevonden van de ge schillende brieven van Ged. Staten betref-meente- B- en w- willen die f 1000.voor fende goedkeuringen om verordeningen en een Kerstgave houden Hoe het dan later raadsbesluitenProcesverbaal van kasopne- ming van den gemeenteontvanger. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Toeslag op werkloozen-uitkeering. De voorzitter deelt mede dat een verzoek is moet als de werkzaamheden weer aanvangen kan nader worden bezien. B. en W. zullen zich laten voorlichten door geestelijken en de zuster en andere deskun digen waar hulp direct noodig is. Mr. Backer merkt nog op dat B. en W. aan ingekomen van de 3 landarbeidersorganisaties de hand van dit verzoek nog deze week hulp houdende het verzoek I kunnen verleenen. Men zal geen menschen in a.te mogen ontvangen een bedrag aan steun,' armoe laten verkeeren. voor de wachtweek die doorgemaakt moet Overeenkomstig het voorstel van B. en W. De Kerstnacht van een verkeersvlieger. Richard Colt zat in de cockpit en liet met een routinegebaar zijn oogen langs het ver lichte instrumentenbord glijden. De morgen1 was op komst en het leek wel of het vliegtuig zijn stal begon te ruiken, de motoren grom den tevreden en trillend schoot de machine door de wolkenflarden, die spookachtig het schijnsel van de boordlichten voorbij joe gen. Het was Kerstnacht. Van de slpaende aarde beneden was niets te zien beneden de 800 meter geen zicht en het feit, dat Richard nu juist dienst had op het groote interland vliegtuig was niet bevorderlijk voor zijn hu meur en nog minder was dat de aanwezigheid van dien kleinen metalen koker in zijn bin nenzak. „Vrede op aarde", heette het vannacht ze moesten daar beneden eens weten hoe die vrede afhing van den inhoud van dien koker met papieren. Hij herinnerde zich den tot het uiterste gespannen toestand tusschen zijn vad rland en het lands welks hoofdstad hij twee uur geleden had verlaten. Ultimata wa ren gesteld, ingetrokken en weer gesteld, on der! ekend zelfs en weer ingetrokken. Hij heri: nerde zich ook, hoe zijn regeering toen var. die andere mogendheid een door het geh :1e ministerie geteekende verklaring had geëischtschriftelijk, omdat de inhoud der telegrammen zoo gemakkelijk kon wor den 'retwist. Die eisch was ingewilligd en deze belangrijke verklaring had men hem toever trouwd afgevaardigden werden door zijn land zelfs niet meer ontvangen. De buiten- Jan dcche eerste minister zélf had hem bij zich cm '.beden en hem den koker toevertrouwd. zal gehandeld worden, izoodat dit verzoek der organisaties hiermee <s afgewezen. Naar aanleiding vai?de lijst van onderwer- pen die in voorbereiding zijn vraagt de heer Van Oers of het de bedoeling is om de gebou- wen overdracht te doen plaats hebben op de voorwaarden zooals het rijk deze stelt. De voorzitter antwoordt dat deze zaak van A—Z in de raad behandeld zal worden. VERVOERKOSTEN. Een aantal aanvragen om vergoeding in vervoerkosten voor schoolkinderen wordt z.h.st. goedgekeurd. MELKVERORDENING. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. en de aangeboden melkverordening wordt üeze goedgekeurd. AANWIJZING STEMLOKALEN EN STEMDISTRICTEN. In verband met de uitgestrektheid en de verspreide verbouwing van deze gemeente I stellen B. en W. voor drie stemdistricten te j vormen en de sportzalen van de gymnastiek- j lokalen in de drie dorpen aan te wijzen als stemlokalen. Conform besloten. VERLAAGD P.E.N.-TARIEF. B. en W. schrijven aan den raad Door de W.-meerdirectie is onder dagtee- kening van 4/12 December 1935 met de Prov. Noordholland, vertegenwoordigd door de directie van het proc. electriclteitsbedrijf een overeenkomst aangegaan betreffende de straatverlichting in de Wieringermeer. Aangezien de zorg voor de openbare ver lichting deel uitmaakt van de normale taak eener gemeente, ligt het voor de hand, dat de rechten en verplichtingen, voortvloeiende uit evenbedoelde overeenkomst, op de gemeente Wieringermeer behooren over te gaan. Inmiddels is door het provinciaal electricl teitsbedrijf een gewijzigde en aangevuld mo del-contract voor de straatverlichting ont worpen, waarin o.m. een tariefsverlaging is verwerkt. Gedeputeerde staten van Noordhol land hebben goedgevonden, dat, wanneer beide contracteerende partijen zulks wen- schen, ter vervanging van het loopende con tract, met terugwerkende kracht van 1 Janu ari 1938 af, contracten volgens het nieuwe model worden aangegaan. Het thans geldende contract zal in elk geval per 1 Januari 1940 als model-straatverlichtingscontract worden ingetrokken. Blijkens mededeeling van de directie van het prov. electriciteitsbedrljf zal het nieuwe tarief voor onze gemeente, bij een verbruik! van 10.846 kWh. als over 1937, een besparing op de verlichtingskosten van ruim f 200. per jaar beteekenen. In afwachting van uwe1 beslissing is op de ontwerp-begrooting 1939 j met deze verlaging van de uitgaven bereids rekening gehouden. Wij geven u in overweging met het prov. electriciteitsbedrijf, ter vervanging van de door de Wieringermeerdirectie gesloten over eenkomst, met terugwerkende kracht van 1 Janual 1938 af, een straatverlichtingscon tract aan te gaan volgens een nieuw model. Conform besloten. ONTHEFFING SCHOOLGELDAANSLAGEN. Op een 10-tal verzoeken om gedeeltelijke of geheele ontheffing van schoolgeld wordt goedgunstig beslist. OPCENTEN. B- en W. stellen voor om op de vermogens belasting 50 opcenten en op de gemeente fondsbelasting 100 opcenten te heffen. Aangenomen. SCHOOLGELDVERORDENING. B. en W. schrijven aan de raad In uwe vergadering van 27 September 1938 werd aangehouden ons voorstel No 49 tot vaststelling van een schoolgeldverordening, teneinde ons in de gelegenheid' te stellen te bezien, of opneming van een schoolgeldtarief gebaseerd op de personeele belasting, voor de Wieringermeer aanbeveling zou verdienen. Opent REKENING - COURANT met rentevergoeding. In verband daarmede deelen wij u mede, dat naar onze meening voor invoering van een schoolgeldtarief naar den maatstaf der personeele belasting in de Wieringermeer vooralsnog geen aanleiding bestaatin de raadsvergadering van 22 Dec. a.s. zal ons standpunt desgewenscht mondeling nader worden toegelicht. Wij geven u in overweging over te gaan tot vaststelling van de schoolgeldverordening, waarvan het ontwerp u bij ons voorstel No. 49 is aangeboden. Goedgekeurd. DE BEGROOTING 1939. De voorzitter stelt aan de orde de begroo ting voor het dienstjaar 1939. Alvorens tot de eigenlijke behandeling over te gaan houdt Mr. Backer algemeene beschou wingen. Bij de behandeling van de begrooting 1938 aldus mr. Backer heb ik gezegd dat een be grooting is een-blik terug en een blik in de toekomst. Van de begrooting 1938 kon men alleen nog maar over de toekomst spreken, thans nu we de begrooting voor het dienstjaar 1939 behandelen kunnen we ook een blik terug slaan. Het. is een teeken dat we op weg zijn om een normale gemeente te worden. Op andere plaatsen zegt spr. is veel over de bestuurscommissie gezegd alsmede over haar samenstelling. Spr. zal het niet over de al of niet juiste samenstelling van de be- j stuurscommissie hebben, doch meer over het beleid van het college van B. en W. De werkwijze van B. en W. is in het afge- 1 loopen jaar verschillende malen aan critiek onderhevig geweest, soms gerechtvaardigd, soms ten eenen male ongerechtvaardigd. Die wei kt maakt fouten zegt spr. en er is geen gemeentebestuur in den lande dat aan critiek ontkomt. Critiek moet er zijn, doch dan opbouwende critiek, doch geen critiek om af te breken. Ook indien de Wieringermeer direct een eigen gemeenteraad zou hebben gehad, zou men critiek hebben gehad. En spr. maakt zich geen illusie dat als de Wieringermeer een maal haar eigen menschen zal hebben ge kozen, de critiek niet tot zwijgen zal zijn ge bracht. Spr.'s persoonlijke meening is dat er naar gestreeft zal worden om zoo spoedig mogelijk tot een normale toestand te komen. Alles wijst er op dat de tijd steeds korter wordt dat de bestuurscommissie in functie Hij was van het gewicht van deze opdracht volkomen doordrongen oorlog of vrede hing er van af, want om zes uur in den morgen liep het ultimatum afen hij wist ook dat hij op zijn hoede moest zijn er zijn altijd wel individuen, die belang bij een oorlog heb ben. Gelukkig hadden ze maar drie passa giers, en die waren beslist ongevaarlijk. „Vrede op aarde"het lag in zijn hand. Het gaf een merkwaardige sensatie te beden ken, dat de kanonnen zouden bulderen, de gifgassen door de steden zouden varen, de chaos zou losbarsten als hij dien kleinen koker door het raampje gooide De regelmatigheid, waarmee het verkeers vliegtuig zijn tocht langs den duisteren nachthemel vervolgde, zou in staat zijn ie dereen op zijn gemak te stellen. Toch voelde Richard zich nerveushij veegde zich langs het voorhoofd, liet den marconist een peiling vragen en klemde den stuurknuppel vast met het eigenaardige gevoel dat zijn leven daar van afhing. Hij keek even door het raampje naar de cabine de passagiers sliepen, behal ve een zonderling, oud heertje dat zijn eer sten vliegtocht deed en maar niet over zijn angst kon heenkomen. Bovendien was hij nog luchtziek, hoewel ze geen greintje remous hadden gehad op den geheelen tocht. Idioot, bromde Richard, waarom gaat hij niet met de trekschuit Hij schrikte op van een heldere stem naast hem. Mr. Colt, wilt u ook een kop thee het was de stewardes, met een blaadje in haar handen. Dank u Hij zei het kort, bijna onvriendelijk. Hij moest niets van die stewardesjes hebben. Hij vond het nuttelooze schepsels, die niet in het vliegwezen thuis hoorden, tot niets anders in staat waren dan achter de bewierookte pilo ten of hunne knappe uniformen aanloo- zal zijn. Spr. is verheugd dat hij kan zeggen dat de afbrekende critiek ten onrechte is geweest op B. en W. wanneer wij een blik terug slaan in het afgeloopen jaar dan moet men tot de erkenning komen dat veel werk is verricht. Men heeft met spoed weten te werken in korten tijd heeft men een gemeentehuishou ding opgezet die er mag zijn. Meer contact tusschen raad en B. en W. had spr. gaarne gewild. Spr. is daarom ver heugd dat B. en W. van plan zijn om volgend jaar 8 raadsvergaderingen te houden. Spr. brengt gaarne hulde aan B. en W. voor het vele werk dat is verricht en niet in het minst aan de Secretaris die met zijn ambte naren, hier pioniersarbeid heeft verricht. In de pers is vorig jaar ernstig in twijfel getrokken of er wel reden was voor het opti misme t.a.z. van de financiën. Alle voorwaarden voor een constant budget in deze gemeente zijn dan ook aanwezig. Wat de kwestie betreft van de gebouwen- overdiacht, zou spr. gaarne willen dat B. en W. uit de zin „de onderhandelingen zijn bereids met de instantie's geopend," het woord „bereids" zouden schrappen, daar reeds verleden jaar deze zaak ter sprake ia gebracht. De voorzitter interruppeert dat Mr. Backer verleden jaar hier nog niet zat. Mr. Backer herinnert de voorzitter er aan dat in de voorbereidende commissievergade ringen er reeds over gesproken is. De voorzitter geeft dit toe. Spr. besluit met er nogmaals op te wijzen dat buiten den Polder veel critiek op de be stuurscommissie is uitgeoefend, ook de bro chure van Mr. in 't Veld heeft critiek, en men heeft zelfs gezegd wijzig de wet alsnog, o'och uiteindelijk komt men tot de slotsom dat dit de meest gewenschte oplossing is om tot een overgang naar het normale te komen. De heer de Bruijn sluit zich aan bij de woorden van Mr. Backer. Bepaalde omstan digheden hebben er nu eenmaal toegeleid dat men de toestand heeft zooals hij nu is. Bij deze voortgang zal het echter niet lang duren of ook de Wieringermeerders zullen hun volledige burgerrechten verkrijgen. De voorzitter antwoordt dat B. en W. het zeer op prijs stellen dat woorden van tevre denheid zijn gesproken over het beleid. Het contact met de raad zal verstevigd worden in de toekomst meer raadsvergade ringen te houden. Veel grondleggend werk moest verricht worden. Spr.'s persoonlijke meening is dat de tijd pen en de snelheid van de machines maar met hun gewicht verminderen, die heele proef van de maatschappij met die stewar desjes was geld-wegsmijterij. Hij had geen kop thee noodig. Een kop theeze leek wel gek Toen hij weer eens achterom keek, zag hij miss Handon het stewardesje bezig met den luchtzieken plattelands-bankdirecteur en zijn ergernis nam toe. Plotseling zag hij den marconist, die naast hem zat in elkaar zakken. Hij draaide zich om, teneinde de stewardes te roepen en keek recht in den loop van een glimmende revolver. Rustig, Mr. Colt. En doorsturen alsje blieft. Wij zullen u wel vertellen waar u moet landen. Achter hem stond het vermeende oude heertje aan zijn pols hing de gummiknup pel, waarmee de marconist was neergeslagen. Colt was stom verbaasd, toen hij in de cabine zag, hoe de jonge, sportieve dame, die daar als passagiere had gezeten, zeer mannelijk overeind stond en de derde passagier bene vens de stewardes eveneens met een revolver in bedwang hield. Hij wist, dat miss Handon een revolver had, maar die lag in haar buf- fetla en was onbereikbaar. Sturen, zei de kerel achter hem. Vier graden westelijker. Richard maakte er, bij wijze van proef, zes van, maar die vlieger ging niet op, want nij dig klonk het Vier graden mr. Colt. Als u geen zin hebt, wil ik het wel doen maar dan zult u dat niet beleven Richard zag het hopelooze van den toe stand in en besefte dat dat oorlog beteeken- de. Hier zat hij nu, op Kerstnacht, in een kleine cabine hoog in de lucht. Zou door een paar gewetenlooze schurken worden beslist dat twee volkeren elkaar moesten uitmoor den, dat het „Vrede op aarde" een holle fra se was, zonder kracht of beteekenis Op aarde diep beneden hem verkeerde men m bijkans ondraaglijke spanning. Eskaders bommenwerpers stonden gereed voor de jacht' naar en met den dood. Om 6 uur zouden ze opstijgen en het onnoozele stuk papier dat de kracht had hen tegen te houden, zou er niet zijn. Terwijl hij het hier in zijn zak had het was om gek te worden. Vrede op aarde, vrede op aardeals ze dat verdrag in handen kregenvan dat stewardesje was niets te verwachten En in zijn onmacht, om te ontkomen aan die martelende werkloosheid, drukte hij den stuurknuppel met een ruk naar voren. Het was levensgevaarlijk wat hij nu ging doen geen piloot zou het in zijn hoofd halen met een zware verkeersmachine een vrille in te gaan zooals hij nu deed. De machine dook als een steen omlaag Colt hoorde het me talen geraamte kreunen van de spanning, die er op kwam te staan. De man, die achter hem stond, sloeg dwars over hem heen met het hoofd midden op het dash-boardhij was meteen bewusteloos. Zijn revolver was afgegaan, maar de kogel vloog door 't plafond naar de sterren Nu kwam het er op aan. Als hij de machine uit die vrille kon krijgen was hij gered voor- loopig.hij dacht, dat in die seconden zijn hart stilstond langzaam trachtte hij den normalen koers weer te bereiken. Het leek of de vliegmachine in tweeën zou breken. Maar de maatschappij werkte met goed materiaal en Richard kende zijn toestelhij slaagde en zag nog net hoe de vleugeltoppen vlak langs de boomen scheerden.de motoren hernamen hun rustige, tevreden gebrom, Richard duwde den bewusteloos gevallen man van zich af en keek achterom naar Mis; Handon.... Miss Handon stond, waar eerst de ander had gestaan haar revolver had zij in de hand. De als vrouw vermomde man krabbelde overeind, zag de stewardes, maar negeerde de revolver. Hij sprong op haar toe, maar kwam slechts halverwege er klonk een korte knal, en hij viel als een blok tegen den vloer. Wel allemachtig, gromde Richard, zoo iets heb ik nog nooit beleefd. Ze schoot. Bent u gewond, mr. Colt Neen maar ik kan met dien mist niet landen zonder peilingen. Probeer u den mar conist bij te brengen, alstublieft. Maar de marconist was bewusteloos en bleef het. Miss Handon bedacht zich niet lang. Zij spoedde zich naar voren, sleepte den marco nist op, ging op zijn plaats zitten en vroeg een peiling aan. Richard had reden zich te verwonderen op dezen Kerstnachtvlucht. Hij raakte drie streken uit den koers van verbazing, maar herstelde zich vlug. Ook het mistbaken van het vliegveld kwam nu door, en na twee of drie keer vergeefs probeeren, kreeg Richard de landingslichten in zicht en spoedig stond de machine aan den grond. Een onbeschrijfelijk gevoel van verlichting kwam over den piloot. Het was vijf uur in den morgen. Ze waren op tijden over enkele uren zouden de bulletins verkondigen, dat het dreigende oorlogsgevaar was afge wend, dat het feest van den „vrede op aar de" ongestoord en gelukkig kon worden ge vierd. Richard en miss Handon keken elkaar aan. Merkwaardig, zulke hemelsblauwe oogen als zij had. De stewardesjes zijn toch wel ergens goed voor. Wilt u een kop thee, mr. Colt Dank u. Maar wilt u morgen samen met me lunchen Alsiko, mr. Colt, ik zou het heerlijk vinden

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3