29e JAARGANG WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 151 HOTEL te SLOOTDORP. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIêN van 1 6 regelf Iedere regel meer 0.60 f 0.10 HET WAS NIET AARDIG MEER. Menschen zijn wispelturige wezens Neen, zulk weer hoor je de men schen nu overal zeggen. En dan kijken ze boos, ontevreden, bedroefd en soms volkomen apatisch, alsof ze van de vreugden dezer aarde, voor zoover daarvan ooit sprake mocht zijn geweest, afstand hebben gedaan. Het is moeilijk het den menschen naar den zin te maken. Jarenlang heb ben we geklaagd over kwakkelwin- ters, maar nauwelijks is het «kwik onge kend ver in zijn schulp gekropen, ojf 't geweeklaag begint eerst rechi. Kolenhandelaren, die amper één week geleden met begrafenisgezichten rondliepen en vertelden dat ze roomijs gingen venten, klagen nu weer, dat ze de drukte niet aankunnen. Dat geefi allemaal dure overwerk-uren van het personeel Anderen hebben het met het verkeer te kwaad. En auto's ziet men ook be denkelijk veel bij paren rijden, met 'n sleepketting ertusschen. Voor hoeveel duizend gulden aan cylinderblokkei en radiatoren zou er stuk gevrorei zijn Terwijl de verzekering geei. cent vergoed En bij de koude komt de sneeuw, die alle bakfietshandelaartjes zulke bloedig verschrikkelijke hinderpalen in dei weg strooit. Er zijn kleine melkboeren en handelaartjes, die nu een zwaar stuk brood verdienen.... bevriezende melk. stuk gevroren flesschen in étalages. En de gewone burger heeft ook zijn rampen. Wat is nu de eerste gedachte des morgens Hij staat op en vraagt Is de kraan bevroren Die kraan kan de kraan van de wasch tafel zijn, maar ook die van de keuken Erger nog, er zijn huizen, waar de af voeren, en dat in den ruimsten zin des woords, verstopt zijn Indien gij een vrouw ziet loopen met glazige oogen, afhangende schou ders van het gesjouw met emmers, een gezicht, waarop de allerdofste van de doffe berustingen haar stempel heeft gedrukt, weet dan, dat haar kranen bevroren zijn en de afvoer in haar wo ning verstopt. Dus we wachten op het einde. We kij ken het eerst naar het weerbericht. We lezen strenge tot matige vorst. Al dagen achtereen. Dan wachten we op de radioberichten. Misschien, dat er verandering is gekomenDoch avond na avond klinkt het opnieuw heel voorzichtig Verwachting voor het geheele land strenge tot matige vorst (PU* TotdatMaandagavond (Tweede Kerstdag, het eensklaps door de radio klonk in den nanacht „regen' „denk om de gladde wegen Weer vele bedrukte gezichten en h jasses We waren nu zoo lekker aan het schaatsenrijden. - Wie hadden juist het beltuig van de ar nog eens fijn opgedoft En nu.regen Zoo ziet men, de mensch is het niet naar den zin te maken. FEUILLETON. DE WRAAK EENER VROUW 33.) CRISIS - BUREAU. SCHETSING KALVEREN NA 1 JAN. De Nederlannsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat de veehou ders die wegens het heersehende mond en klauwzeer niet in staat zijn, de in bun bezit zijnde kalveren vóór 1 Jan. 1939 te laten schetsen op de hun res- teerende toewijzing 1939, hiertoe ook na dien datum gelegenheid krijgen, mits deze dieren vóór genoemd tijdstip ter schetsing zijn opgegeven. Voor de ossentoewijzing geldt een zelfde rege ling. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat de steunver- goeding voor erwten van den oogst '38. gedenatureerd in het tijdvak van 19 L.m. 25 December 1938, zal bedragen f 1.35 per 100 Kg. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatu reerd en voldoen aan het standaard monster van kwaliteitsklasse C, en f 0.85 per 100 Kg. voor voedererwten, welke zijn gedenatureerd door telers die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboo- nen van den oogst 1938, welke voldoen aan de kwaliteitseischen en in genoemd .ijdvak door telers of handelaren zijn gedenatureerd, zal f 2.60 per 100 Kg. be dragen. AFSCHAFFING PRIJSVERSCHIL BIJ INVOER VAN BRUINE BOONEN Naar wij van bevoegde zijde verne men heeft de Minister van Economi sche Zaken besloten met ingang van Dinsdag 27 December j.1., het prijsver schil bij invoer van bruine boonen voor menschelijke consumptie af te schaf fen in verband met de omstandgheid. dat o.m. tengevolge van de geringe op brengst van den binnenlandschen oogst de prijs der bruine boonen voor con sumptie hoog is. Hoewel de buitenlandsche boonen dus niet meer met een heffing van f 2.50 per 100 Kg. zijn belast, is het on waarschijnlijk dat de prijs hier te lande veel zal dalen, daar de oogst ook elders gering is. BINNENLANDSCH NIEUWS. KONINGIN SCHENKT I 5000 AAN LEGER DES HEILS Van officieele zijde meldt men, dat H M. de Konip^in een gift van f 5000 lieeft gechonken aan het hoofdkwar- tier van het Leger des Ileils, welke sche Gemeenteraad de begrooting voor Neville Chamberlain stamt van de- 1939, die een tekort van f 3.100.000 aan- zen koning af door elf families,, uit En- wijst, aangenomen met 33 tegen 3 stem geland, Wales en Schotland. De schrij- men. De twee communisten en de revo- ver van het artikel kan vaststellen dat lutionnair-socialist hebben tegen stemd. ge- uitsluitend moet worden besteed, aan dekking c.q. kleeding van de meest behoeftige gezinnen in ons land. VLUCHTELINGENKAMP TE HELLEVOETSLUIS Te Hellevoetsluis komt een kamp voor Duitsche vluchtelingen, die onder gebracht zullen worden in het voorma lige Marine-Hospitaal. Er kunnen 500 vluchtelingen geplaatst worden. .Volgende week komt het eerste con tingent aan. BEWUSTELOOS OP DEN WEG Vrijdagmorgen ontdekte de heer Pij per te Stompetoren op weg naar zijn werk een jong meisje dat bewusteloos op den autoweg lag. De chauffeur van de om 8 uur passeerende Nacobus was zoo welwillend' terug te keeren, om liet slachtoffer naar dr. Heringa te brengen. Het was Mej. Jenny Huisman, die op weg naar hare betrekking waar schijnlijk door de koude bevangen was geworden. Bijna drie uren heeft zij in het. doktershuis gelegen, en is de arts met haar bezig geweest. Toen mocht zij naar het ouderlijk huis worden ver voerd. Nog klaagt ze over pijn In de hart streek. Dr. Heeringa schreef voorloo- pig rust voor. BANK VOOR f 50 OPGELICHT Bij de Landbouwbank te Alkmaar vervoegde zich dezer dagen iemand met een postchequé, ten name van een groentenhindelaar van den Langen- dijk. Hij verzocht hierop een voor schot te mogen ontvangen van f 25. Dit kon gerust, deelde de beambte hem mede, al wilde hij f 50 hebben. De cheque was namelijk f 300 groot. De aan bieder ging hiermee accoord. Spoedig bleek echter, dat de cheque door 'n onbevoegde was aangeboden, ter wijl de handteekening, welke op de cheque gesteld was, valsch was. Aangifte bij de politie volgde. Bij het onderzoek is gebleken, dat degene die de cheque heeft afgegeven, een groot handelaar te Amsterdam, iemand op dracht had gegeven, den brief te pos ten. Deze heeft den brief weer aan een ander overgedragen. Hoe het ver der verloopen is en hoe de cheque in verkeerde handen terecht is gekomen, is nog niet vastgesteld. GEMEENTEBEGROOTING VAN ROTTERDAM AANVAARD Er blijft een tekort van f 3.100.000 In het nachtelijk uur van half twee Zaterdagmorgen, heeft de Rotterdam- BEVROREN AUTORUITEN. Bevroren auto-ruiten komen bij de heersehende koude algemeen voor bij auto's, die niet van een speciale ver- warmings-installatie zijn voorzien, schrijft de A.N.W.B. Het bevriezen van de voorruit kan worden voorkomen door tusschen het torpedofront en den achterrand van de motorkap kurkjes te leggen, zoodat een kleine spleet ontstaat, waardoor de langs den motor strijkende ver warmde lucht tegen de voorruit komi en deze ontdooid houdt. Om te voorkomen dat de zijruiten bevriezen, wrijve men deze aan de bin nenzijde met een met glycerine bevoch tigd doekje ili. Hetzelfde geldt voor de achterruit. de premier als afstammeling van Edu- ard I (die aan het einde van de 12de en in het begin van de 13e eeuw koning van Engeland was) ook Spaansch en Fransch bloed in de aderen heeft. Want deze koning zelf was van Nor- mandische afkomst en hij trouwde met een dame uit Castilië. GEMEENTE WIERINGEN. BUITENLANDSCH NIEUWS. zij voedden het op, zonder met de ouders van dat kind bekend te zijn." „En het kind leefthet leeft." Als hoorde Valdrade dezen uitroep niet, vervolgde zij „Ada's moeder verliet Wijk bij-Duurstede op denzelfden tijd als gij zij heeft die stad nooit wedergezien. Zij wilde u volgen maar dit mocht haar niet gelukken ten gevolge eener hevige ziekte, diehaar Toen zij het lijk harer dochter aan hare voeten zag liggen, welde er geen enkele traan in haar oog want de wensch om den dood' gedurende een geruimen tijd aan hare leger- harer dochter te wreken, had de bron harer stede gekluisterd hield toen smeekte zij on- tranen opgedroogd, maar bij het zielloos overschot van hetgeen haar het liefste op de wereld was",beloof de zij met een vreesdij ken eed, niet te zullen rusten, voordat zij den dood harer dochter gewroken zou hebben cm dien eed voor altijd in haar geheugen te prenten, sneed zij de lokken van het hoofd der doode. Rollo hebt ge Ada's blonde haren nog niet vergeten en bij deze woor den haalde zij de lokken te voorschijn, die zij ROOSEVELT'S KERSTBOODSCHAP .Ik zal voor den vrede doen wat ik kan." Reuter meldt uit Washington President Roosevelt heeft Zaterdag zijn jaarlijksche Kerstboodschap to het Amerikaansche volk gericht. Hi. zegt o.m. voor de geheele wereld .de be lol te te hernieuwen, die hij reeds vaal gegeven heeft. „Ik zal doen, wat in mijr. vermogen ligt, om den dag te verhaas ten, die voorspeld is door Jesaja, dei dag, dat de menschen hun zwaarder zullen hersmeden tot ploegscharen dat geen volk het zwaard meer zal op heffen tegen een ander volk en dat zij den oorlog niet meer zullen leeren." Aan het slot van zijn boodschap zeid< Roosevelt „Wij wensdhen vrede. Wij begeeren noch grondgebieden, noch be zittingen van eenige andere natie of volk." CHAMBERLAIN IS VAN KONIKLIJKE AFKOMST En heeft Fransch en Spaansch bloed in de aderen. In het Decembernummer van hei Genealogists Magazine komt een arti kei voor van de hand van A. R Wagne die een van de vele merkwaardige, eer wenoude ambten vervult in de omgc ving van den koning en die dan ook bi plechtigheden niet wordt aangeduic als mr. Wagner, maar als „portculli pUsuivant", dat is een van de ceremo nieele beroepen. Het beroep brengt mee dat hij eei deskundige is in de geslachts-reken kunde of in den vorm van geslachts boomen en hun vertakkingen. Uit zijn artikel blijkt dat de Britsche premiei in het negentiende geslacht in familie- betrekking staat tot koning Eduard I stuipachtige trekken vertoonden, welke, zoo vaak de krankzinnigheid haar overviel, dien misvormden. „Ik ben Ada's moeder riep zij, „zij, die eenmaal naast hare dochter voor u neer knielde en bad„Neem alles, ales, wat ik bezit, maar onteer mijne Ada niet „Ik ben Ada's moeder vervolgde zij met verheffing van stem, „aan wie de Noorman nen de handen sloegen, toen zij hare doch ter verdedigde en voor onteering wilde bewa- ophoudelijk dag en nacht den hemel, u'slechts ren- eenmaal onder het bereik van hare wraak' ..Ik ben Ada's moeder, die eenmaal bij het te brengen. Deze bede werd echter niet ver- lijk van hare dochter een vreeselijken eed, hoord. Zij wendde zich toen tot den booze, eene wraakgelofte deed, en die zij beter en eindelijk werd haar wensch vervuld. Het houdt, dan gij, Rollo, onteerder, moordenaar noodlot voerde den Noorman weder tot haar mijner dochter, uwe gelofte van het blauwe luchtgewelf op mij neerzag. „Zielefoltering en berouw hebben mij over al vervolgd o ik heb veel, zeer veel gele den Ada Ada en de Noorman barstte in een luid geween uit. Treffend is het, den krachtigen, moedigen man tranen te zien storten, treffender voor waar, dan het geween eener vrouw, wier na tuurlijke zwakheid de tranen eer doet ont springen terwijl alleen de hevigste smart die in het oog des mans kan doen wellen. Maar Rollo's tranen maakten niet den min sten indruk op het hart van Valdrade. „Kun nen uw berouw, uwe wroeging, uwe tranen mij mijne Ada teruggeven vroeg zij „Neen met u heb ik geen medelijden, geene ontferming hoon om hoon, bloed om bloed KERSTFEESTEN Vanwege de Hervormde - Doopsge zinde Zondagscholen werd le Kerst dag-avond in de Groote Kerk te H.-Hoef en 2e Kerstdag in de Kerk te YVesterland het Kerstfeest gevierd, waar Ds. de Wilde de leiding had, ter wijl te H.-Hoef de liederen werden ge zongen onder leiding van de onderwij- zeresen Teet Lont én Truus Bosker en te Westerland onder leiding van de onderwijzeressen Rika Koorri en Jan- nie Russelman. De kinderen zongen heel mooi bege leid door het orgel bespeeld door den heer P. Bruul. Op heide Kerstfeesten was ook van Je ouderen groote belangstelling. Te Hïppolytushoef waren ruim 90 kin deren, waarvan 12 de Zondagschool erlieten en een Bijbel present kregen .•n te Westerland 40 kinderen waarvan afscheid namen en nok een Bijbel kre gen, benevens een kernachtig woord van den predikant voor hun verdere evensbaan. Natuurlijk prijkte een prachtige Kerstboom in beide gebouwen. Ds. de Wilde hield een inleidende erklaring over het geboortefeest van Christus en tevens daarna een mooie Kerstvertelling die met de grootste aandacht door de kinderen werd be luisterd. Het waren mooie avonden. Kersifeest Oosterland - Den Oever In de Ned. Herv. Kerk te Oosterland werd 2e Kerstdagavond het Kerstfeest der Ned. Herv. Zondagschool gehou den. Ondanks de sneeuwbergen in de wegen was de opkomst goed. Vele au to's toch brachten de kinderen en ou dere kerkgangers in groepjes aan. En de auto's die soms in een sneeuwhoop steken bleven werden opgeduwd. De stemming in de Kerk was er des te dankbaarder om, dat men zooveel moei- e had gedaan om dit mooie Kerstfeest .ran bijna 100 kinderen om de fraai ersierde boom geschaard, bij te wonen. De leiding berustte bij Ds. Van Beek, lie de Kerstboodschap uiteenzette, en evens een mooie Kerstvertelling hield. Door de kinderen werd een Kerst-cantate gezongen onder leiding van de dames-onderwijzeressen Marie Kool, Anna Tijsen, Corrie Tijsen en Anna Heijblok en begeleid door orgel muziek vari den heer C. Koorn Vz. Deze Kerstavond is uitnemend ge daagd, en recht voldaan keerden de% vinderen met hunne mooie geschenken .ïuiswaarts. en zij heeft zich gewroken!.... Rollo de ..O schenk m« vergiffenis, moeder mijner leven Qm Noorman herkent ge mij niet meer Ada riep de Noorman, „ge weet niet, wat eed gehouden ik heb Bij deze woorden had Valdrade zich opge- ik al geleden heb, ge kent de smart niet, die het 00r Noormani aan v^dI|des w00rden richt en stond in eene trotsche houding onder nnj den boezem vaneenrijt. Ik was jong en leer bare wraak kennen i» ta"de 7la«en\arer waanzinnigheid" met "den hen troonhemel, waarboven Raginers grafe- lichtzinnig, toen ik mij aan uwe ongelukkige sidderd en de blik dien Valdrade isji. ««ni.Ia onnnrnr irovoronn ntQQT mot no vormootno- dolk in de vuist placht geklemd te houden. „O, geef ze mij riep de Noorman, „laat ze mij kussen en met mijne tranen besproei en, Valdrade geef mij Ada's lokken." „Neem ze, Rollo de moeder behoeft ze thans niet meer om zich haar eed te herin- nerendie eed is vervuld, ziedaar Rollo nam de haarlok en drukte deze aan ■zijne lippen, besproeide haar met zijne tra nen, die mild en overvloedig uit het manlijk toog ontsprongen. Valdrade hernam„Toen de moeder de wraakgelofte had uitgesprokoen, nam zij Ada's kind in hare armen, het strekte de handjes naar haar uit, als smeekte het om bescherming, als haakte het naar de moeder borst maar Ada's moeder leefde alleen voor de wraak, zij wilde het kind niet opvoeden, door welks aderen uw bloed stroomde en „En," riep de Noorman in eene angstige spanning, als vreesde hij een enkel woord van hetgeen er op zijne vraag zou volgen, te zullen missen, „en wat deed zij met het kind „Dat kind gaf zij aan de zorg van vreem den over, van vreemden, die het op zekeren lijk wapenschild prijkte. dochter vergreepmaar met de vermeerde- hem huivering „Herkent ge mij niet meer? Het is waar, ring mijner jaren kwam ook de wroeging en Q^er de leden s B de tijd heeft mijne haren vergrijsd, de smart vervulde het diepste berouw mijne ziel; heeft mij vermagerd en de jaren hebben het steeds en overal vervolgde mij de gedachte "acntte- he™dm ®J- ..BöluMig en vuur mijner oogen verdoofd, maar de hemel san Ada, en mijne aan haar gepleegde ont-1 et 0°Eenbhk af, waarop ge het of de hel, aan wie van beide de macht toe- Touw was een altijd knagende worm in mijne uwer wenschen meendet bereikt te komt, zij gedankt, dat het licht daaruit nog ziel. Overal, waar ik mij bevond, vervolgde hebbem om u in het verderf te storten want niet geheel is weggenomen, zoodat ik althans hiij haar beeld, en 's nachts verscheen hare t treft.de r?mP den aanvang uwer ellende zal mogen be- schim mij in den droom altijd zag ik haar zwaartst. Ge naderdet met rassche schre- schouwen. Zie mij aan, Rollo Ik ben v00r m«. in dezelfde gedaante, in die, waarin d™ieuuir, waarop ge Wilfride uwe gade Ada's moeder zij eenmaal voor mij lag neergeknield. En als zoudt noemen, Wilfride, die rein en onschul- „Ada's moeder!" riep de Noorman uit, de storm loeide, dan was het alsof hare stem eil aan Ada gelijkis" „Ja, nu herken ik u Reeds vroeger meende boven het gebulder daarvan klonk en riep ik, dat uwe gelaatstrekken mij niet vreemd -Geef mij mijn eeer terug, die ge mij ontno- waren het was in den tijd, toen ge mij uwe raen hebt en het zoele Zuidenwindje, dat hulp in Sedericks woning verleendet. Ja, Je bladeren doet ritselen, fluisterde mij het- thans herken ik u I zelfde toe „Ge hebt mij onteerd, geef mij Tot dusverre had Valdrade hare rede gere? mijne eer terug f geld en met de meeste helderheid van geest' »ZaS ik eene roos, dan was het, alsof eene spreken, ik moest u zeggen, dat ik den dood voorgedragen men zou niet gezegd hebben, inwendige stem mij toeriep „Zoo schoon was mijner Ada gewroken heb want ik wilde, dat zij ooit aanvlagen van krankzinnigheid zij, die ge onteerdet, die ge vermoord hebt!" dat mijne wraak u te midden der vreugde lijdende was maar bij den uitroep „Ik ben i Alles deed mij aan haar denken ja, als zou treffen. Om u te doen besluiten, mij te Ada's moeder scheen de waanzin zich we-ik in stille nachten de oogen opwaarts sloeg volgen, gaf ik u zooveel te verstaan, alsof de der van haar meester te maken en begonnen en de maan aan den hemel zag staan, dan deugd uwer bruid niet rein ware het was hare oogen van een zonderlingen gloed te was het, alsof Ada's trekken zich daarin af- slechts eene list. Thans zijn wij alleen, „De goden zijn gedanktriep Rollo want deze woorden stortten balsem in zijne ge wonde ziel. „Ge wildet mij zooeven niet volgen, toen ik u zoo dringend aanspoorde, met mij naar Raginers burg te gaan, ik moest u echter „Het dierbaarste, wat de mensch op aarde heeft, is zijn kind niets bemint hij zoozeer, niets treft hem meer, dan het verlies daar van ik heb er de bitterheid van onder vonden, toen mijne Ada mij door den dood ontrukt werd. en ik kinderloos was. Ontruk aan de leeuwin hare welpen, en niet alleen zij, maar ook de koning van het woud zal zich, razend van woede, vreeselijk over den roof trachten te wreken. Zeg mij, zoudt ge uw kind, het kind, dat mijne Ada u schonk, niet liefhebben „Zou ik mijn bloed, mijn kind niet lief hebben riep Rollo uit. „O, vrouw als alle gevoel nog niet in uw binnenste is uitge- bluscht, geef mij dan mijn kind, mijn zoon weder, als dat in uwe macht staat. Een vader kan zijn kind niet meer liefhebben dan ik mijn zoon ik zal hem verheffen zooveel in mijn vermogen is, en naast mij zal hij heer- schen. Ja, ik zal hem zelfs stellen bovoen die kinderen, welke de goden mij bij Wilfride zouden willen schenken." „Hebt ge uw zoon dan lief „Onuitsprekelijk, ofschoon ik hem niet ken." „Luister Op deze liefde heb ik mijne wraak gebouwd Mijne dochter stierf, door u vermoord Rollo waarom zou uw zoon dan blijven leven „Vrouw bij Odin mijn zoon, mijn zoon hebt ge hem vermoord „Neen, ik niet, maar gij, gij, Rollo de Noor man, gij Op uw geweten rust een dubbele moord die van moeder en van haar kind." (Wordt vervolgd.) morgen in h^ schaapstal slapende vonden glinsteren, terwijl zich om haar mond die spiegelden, en alsof zij goed en vriendelijk hoor nu, Rollo hoe ik mij wreekte. t BLADEN ADVERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1