30e JAARGANG DONDERDAG 12 JANUARI 1939 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 5 •r DE BAND DES BLOEDS. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER Hippolytushoef Wierlngen ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. B OSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden f 1.25. nV ADVERTENTIëN: Van 1 6 regel* I O.fO Iedere regel meer t QJ0 CRISIS - BUREAU. Reels gedurende geruimen tijd is de binnenlandsche prijs voor boter vrij aanzienlijk boven het bedrag, dat door den Minister als winterprijs in uitzicht is gesteld, gestegen. Zooals reeds in het perscommu niqué van 6 October is medegedeeld, ligt het in de bedoeling, teneinde den regelmaat in den export zooveel moge lijk te bevorderen, wijziging in de hef fing zooveel mogelijk te vermijden. Dej voortduilend vaste botermarkt maakt het noodzakelijk, teneinde een eventueele overschrijding van den ge middelden prijs met al te groote schok ken te vermijden, dat bij de vaststel ling: van de heffing in deze week hier mede rekening wordt gehouden en dat dus de heffing en steunuitkeering aan het in uitzicht gestelde peil zal worden aangepast. BINNENLANDSCH NIEUWS. CORRUPT WETHOUDER VOOR DE RECHTBANK Twee maanden geëischt. Voor de Rotterdamsche Rechtbank heeft de 70-jarige gewezen wethouder van Hellevoetsluis terechtgestaan; die er van wordt verdacht in December '37 corruptie te hebben gepleegd. Verdach te was destijds wethouder en verkeer de in financieele moeilijkheden. Ten einde deze te boven te komen, had hij den heer Blokzijl, die te Den Briel woonde, de belofte gedaan op hem zijn stem uit te brengen bij de benoeming van een directeur van de drinkwater leiding, tevens gemeente-architect, wanneer deze hem f 50 voor dé moeite zou geven. Later is dit bedrag tot f 100 verhoogd. Inderdaad werd de heer Blok zijl benoemd later is de corruptie aan het licht gekomen. Verdachte legde een volledige beken tenis af. Hij bekende ook de raadsle den te hebben aangespoord op den heer Blokzijl te stemmen en d^f 100 te heb ben geaccepteerd. Het O.M. eischte, nadat twee getuigen waren gehoord, een gevangenisstraf van 2 maanden, waarbij rekening is gehouden met den hoogen leeftijd van verdachte. Verdachte's raadsman drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. De uitspraak is bepaald op 24 Jan. IN DEN TREIN GEARRESTEERD Smokkelaar van sigarettenpapier Ambtenaren van de Accijnxen heb- Dinsdag in den trein tusschen Amster dam en Den Hlaag een 32-jarigen inwo ner van de Residentie aangehouden, die twee pakken ongedekt sigaretten papier bij zich had. De aangehoudene is een berucht smokkelaar van siga rettenpapier. De man had bovendien nog een gevangenisstraf en een hechte nisstraf te ondergaan. Nadat de ambte naren van de accijnzen den aangehou dene aan de politie hadden overgege ven, is hij in het Huis van Bewaring opgesloten. NOG STEEDS KRUIEND IJS Het ijs kruit in het IJsselmeer zoo geweldig, dat de verkeersweg Hoorn- Schellinkhout (de dijk langs de vroege re Zuiderzee) is moeten worden afge zet, zoodat het verkeer gestremd is. VERDUISTERING TOT EEN BEDRAG VAN f 30.000 ln totaal 12.000 balen gedroogde garnalen verkocht. De politie heeft een expediteur ge arresteerd, die ten nadeele van de Al- gemeene Veevoeder Mij. te Rotterdam, groote partijen gedroogde garnalen 'heeft verduisterd, welke deze Mij. in het pakhuis van dezen expediteur had opgeslagen. De man heeft bekend gedurende het afgeloopen jaar in totaal 12.000 balen voor eigen rekening te hebben ver kocht tot een waarde van f 30.000, welk bedrag hij gebruikt heeft om schulden te betalen. MOEILIJKE REIS VAN DE „ZEEMEEUW." Urk krijgt weer post. - Vrouw te water. De „Zeemeeuw" met kapitein Dam- stra heeft ook Dinsdag Urk weer van post voorzien. Het is een kleine boot, veel kleiner dan de „Von Geusau" die bewezen heeft met zijn kloeken kapi tein heel wat in het ijs te kunnen pres- teeren. De boot bracht 20 zakken post naar Urk. Het kleine bootje, dat des morgens den tocht naar Kampen vol bracht om de familie van een zwaar zieke op Urk daar af te halen, heeft den terugtocht over het ijs ook weer volbracht. De bemanning was in gezel schap van tien passagiers, onder wie twee vrouwen, in totaal dus 14 perso nen. Het is voor deze menschen een zeer moeilijke tocht geweest. Op den dijk nabij Schokland vond het gezelschap nog een bootje, dat ook in gebruik werd genomen. Met twee bootjes werd de tocht over het ijs voortgezet. Tot driemaal toe zakte een der leden van de bemanning tot aan het middel onder het ijs verdween. Toen de boot voor de tweede maal door het ijs zakte. maakte een der inzittende vrouwelijke passagiers zich zoo zenuwachtig, dat zij uit de boot sprong en direct daarop in het water spartelde. Met inspanning van alle krachten gelukte het de bemanning van de boot de vrouw op het ijs te trek ken, waarbij nog eenige redders een nat pak opliepen. In een onbewoonde keet op Schokland hebben de men schen zich van droge kleeren voorzien en daarna werd de tocht naar Urk weer voortgezet. Een lid van de beman ning verklaarde, dat het vooralvoor FEUILLETON. Ik sprong op den kant naast Heinz en te gelijker tijd kwam Mieke toegeloopen zij begon vertrouwelijk te snuffelen aan een paar grasjes, die half platgetrapt onder Heinz' schoenen te voorschijn kwamen. „Jéwat ziet Mieke er uitriep Heinz lachend. „O, pas op dat je haar niet uitlacht knorde ik. Mieke had zich heel mooi uitgedost. Tus schen hare ver uiteenstaande horens hing ever haar kop eene guirlande van schitterend gele goudsbloemen en berkenloofnaar mijn smaak droeg zij deze versiering zoo majes tueus, zoo onbevangen, als was deze met haar op de wereld gekomen een krans van de dikke stengels der paardebloem hing haar om den hals, ja aan het eind van haren staart bungelde een tuiltje heidebloemen.het sloeg lustig tegen het tonvormig lichaam, telkens als Mieke met den staart de vliegen van 1 ren rug wegjoeg. „Zij ziet er erg feestelijk uit, maar daar begrijp je niets van," zeide ik. Lieve, beste Heinz, ik ben vandaag jarig Zijn groot, rond gezicht klaarde terstond op hij stak mij zijn lompe, grove hand toe, die ik hartelijk schudde. „En hoe oud is mijn prinsesje vandaag vroeg hij, terwijl hij op die wijze zelfs den eenvoudigsten gelukwensch binnenhield. Ik lachte hem uit. „Zijt ge 't al weer ver geten?Luister! Wat volgt op zestien?' In plaats van te antwoorden wees hij met zijn duim over den schouder achter zich en zeide tusschen zijn tanden mompelend „Ginds geven zij eene extra verjaardagsvoor stelling zij graven den ouden koning op." Met één sprong stond ik buiten het bosch je de vrouwea een re>vj* is geweest, die niet licht vergeten zal worden. Om vijf uur kwam het gezelschap te Urk aan. BEDRIJFS-TELLING 1940 Tevens Landbouwtelling De Minister van Economische Zaken heeft bij de Tweede Kamer een ont werp ingediend, bevattende regelen be treffende een algemeene 10-jaarlijksche bedrijfstelling. Bij de wet van 31 Juli 1930,, houden de maatregelen tot het verkrijgen van een juiste bedrijfsstatistiek, werden regelen gegeven over de eerste hier te lande te houden bedrijfstelling. Nu de ze telling als geslaagd kan worden be schouwd, bestaat er aanleiding haar met regelmatige tusschenpoozen te herhalen. Een periode van 10 jaar komt den Minister wenschelijk voor, mede daar alsdan, gelijk ook bij de in 1930 gehou den bedrijfstelling is geschied, aanslui ting kan worden gezocht bij de 10- jaarlijksche volkstellingen. De eerst volgende bedrijfstelling zal derhalve in 1940 worden gehouden. Het ligt bovendien in de bedoeling, in 1940 de normale 10-jaarlijksche landbouwtelling te houden,, waarbij dan tevens aansluiting zal worden ge zocht bij hetgeen in andere landen op dit terrein geschiedt. Zooveel mogelijk zal daarbij coördinatie van deze land bouwtelling met de op grond van deze wet te houden telling bevorderd worden INBREKER GEARRESTEERD Te Lent, gemeente Eist, waar hij bleek te vertoeven, is Dinsdagmorgen aangehouden een 34-jarige timmer man, die in den nacht van 6 op 7 Jan. heeft ingebroken in het postkantoor te Norg (Dr.), waar hij een groot bedrag aan postzegels en dergelijke ontvreemd de. Voorts heeft de aangehoudene inge broken in een sigarenmagazijn te Smil- de, waar hij een aantal sigaren en siga retten stal. Zijn opsporing en aanhou ding was door verschillende autoritei ten verzocht. Hij is des middags op transport gesteld naar Norg. BUITENLANDSCH NIEUWS. 113 GR FAHRENHEIT IN DE SCHADUW. Hittegolf en boschbranden in Australië duren voort. Reuter meldt uit Melbourne De boschbranden, welke nog steeds in Victoria woeden, hebben reeds 112 NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. O. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt orze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. welke uit Melboume vertrekken, moe ten mistsignalen geven, wanneer zij door dichte rookwolken dringen. De hittegolf houdt nog aan. Er is een temperatuur geregistreerd van 45 gr. Celcius (113 gr. Fahrenheit) in de schaduw. BOMAANSLAG OP KERK IN JOHANNESBURG TIJDENS EEWFEEST. Het A.N.P. meldt Naar eerst thans bekend wordt ge maakt is op 16 December j.1. (Dingaans- dag) een bomaanslag gepleegd op de Nederlandsch Hervormde Kerk te Jo- hannesburg. Een bom van eigen maak sel, gefabriceerd van een ijzeren buis, is ontploft onder de fundeering van de kerk en heeft de muren en eenige ven sters beschadigd. Het incident is tot op heden strikt gheim gehouden om de ge moederen tijdens 't Voortrekkers-eeuw feest niet te verontrusten. De aanslag werd gepleegd in weerwil van een speciale politiebewaking, waar toe men was overgegaan omdat leden van den kerkeraad gewaarschuwd wa ren, dat een misdadige poging werd voorbereid. Hoewel menscchen, die in de nabijheid wonen, wel 'n zwaren knal hoorden, dachten zij er toch niet aan dat deze de kerk betrof. Pas den volgenden dag werd de aan slag opgemerkt. De kerkeraad kwam in speciale vergadering bijeen en men besloot 'het incident voorloopig geheim te houden. Ik moest beide handen boven mijne oogen houden, zoo schel was het licht van de da lende zon. Ginds boven den ver verwijderden zoom van het woud was de lucht gloeiend rood daar begrensden de oude reuzen van vroeger eeuwen de heide, terwijl zij hun ver lichte stammen als het ware het speren ten hemel verhieven. Nog bloeide de erica nietglad als een ta fellaken lag daar de groenachtig bruine hei devlakte vijfmalen rees en daalde de bo dem, langzaam gloeiend over vijf Hunebed den, over één groot en vier kleine, 't Waren de grafheuvels van gestorven reuzen, zooals het volk zeide, een uitgestorven menschenge- slacht, onder wier voetstap eens de aarde dreunde en die met hun krachtige vuisten rotsblokken als kleine steentjes verplaatsten. „Daar ligt de oude koning begraven want daar staat de boom, en daar bloeien gele bloe men dat is bij de andere heuvels niet het geval." Tot op dien tijd was de groote heuvel mijn tuin, mijn bosch, mijn onaangevochten ei gendom geweest. De Dierkhof, waar ik woon de, lag geheel afgezonderd op de heide een zeer zelden betreden pad, hetwelk de hoeve met de buitenwereld verbond, kwam uit het bosch en liet de Hunebedden op verren af stand liggen, nooit was, zoover mijne her innering reikte, een vreemde menschenvoet in hunne nabijheid geweestEn nu stond daar eensklaps een troepje onbekenden zij hakten groote stukken steen uit het lichaam van den heuvel. Ik zag het houweel hoog in de luchtals een dunne zwarte streep daalde het uit den rooden hemel neder, en zoo vaak het neerviel was het mij als werd er in het vleesch gesneden van een mij dierbaar li chaam. Zonder mij lang te bedenken holde ik weg, vervuld van een onuitsprekelijk medelijden, maar ook voortgejaagd door het brandend verlangen om te zien, wat daar aan de hand was. Spits draafde keffend naast mij, en toen ik buiten adem op de plaats mijner bestem ming stond, kwam ook Heinz als in zevenmijls laarzen aangedraafd. Nu eerst overviel mij het gevoel van ver- RECHTZAKEN Alkmaarsche Politierechter. (Zitting van Maandag 9 .Jan.) ÜLire voedeiibieten. De 60-jarige landbouwer W. uit Nieu we Niedorp had uit slordigheid of omdat hij er niet aan had gedacht voer te koopen, bij een buurman onge veer 75 kilo voederbieten voor zijn 7 koeien gestolen. De man bleek er tame lijk onverschillig over te denken, al wilde hij (wellicht om de gevolgen) wel,, dat hij het niet gedaan had. Hoe wel de schade maar drie kwartjes was, vorderde de officier omwille van die onverschillgheid nu f 30 of 15 dagen. „Dat kan ik niet betalen", zei de boer Dan ga je maar in hechtenis zitten, zei de rechter. Vonnis f 25 of 10 dagen. Hij mocht de kussens houden De kapper K. uit Hoorn had diverse goederen hij een pakhuis in Wijdenes gekocht en toen twee beddenkussens meegenomen, die niet van hem, maar van een juffrouw uit Wijdenes waren De kapper zei zich vergist te hebben. Hij wist niet of hij de kussens, waarop hij wel geboden had, ook had gekocht, maar omdat een ander zei van wel, had hij ze meegenomen en later aan 'n legenheid, van kinderlijke schuwheid, dat ik altijd had gehad in tegenwoordigheid van vreemden. Ik deed eenige schreden achteruit en greep Heinz bij zijn buis vast zoo kon ik mij ten minste eenigzins gerust stellen met de gedachte aan bescherming en veiligheid. TWEEDE HOOFDSTUK. Bij den heuvel stonden drie heeren in af wachtende houding zonder dat een van hen een woord sprak eenige arbeiders waren bezig met graven en spitten. Door het gewel dig geblaf van Spits opmerkzaam gemaakt, keken de vreemdelingen een oogenblik naar ons om en een, blijkbaar de jongste van het gezelschap, hief zijn stok op tegen het dier, toen het van plan scheen iets dichter bij hem te komen. Daarop liet hij zijn oogen onver schillig waren over Heinz en mij en draaide ons weer den rug toe. Men had bij den pijnboom een gat gegra ven. De bremstruiken werden naar alle kan ten heengegooid waar zij gestaan hadden vond ik een breeden, diepen kuil en ik zag uit den afgestoken kant, uit leem en geel zand bestaande, dikke wórtels afhangen, uit - loopers van den pijnboom zij lieten het witte vleesch zien, want het houwel had ze onbarmhartig gewond. „Daar hebben wij den steen," merkte een der heeren op, toen de gereedschappen op iets hards klonken. Men ruimde het overtollige zand weg, en een groot onbehouwen rotsblok werd zicht baar. De heeren traden op zij, terwijl de arbeiders zich gereed maakten, om den steen weg te wentelen. In het eerste oogenblik kon ik niets zien, want de heeren stonden vlak bij den kuil, doch ik had ook niet gaarne iets gezien. Het bloed steeg mij van ontroering naar de wan gen en onwillekeurig sloot ik de oogen, want ik achtte het zeker, dat er aanstonds vreese- lijke dingen zouden gebeuren. „Potztauzend, is dat nu alles riep Heinz op den toon van teleurstelling en verrassing. In de grafterp lag niet de oude koning met kennis verkocht voor een dubbeltje per stuk onder beding, dat de rest der goederen door die kennis gratis naar Hoorn zou worden vervoerd. Het klonk alles heel geloofwaardig en omdat de eenige getuige geen af doende tegenargumenten kon aanvoe ren, volgde, op vordering van den offi cier, vrij spraak. Hij had voordeelifier thuis kun nen zijn. Terecht moesten ook nog staan een aantal anti-militairisten uit Wierin- gen„ die medewerking hadden gewei gerd aan de verduisteringsproeven op 21 November ten behoeve van de lucht afweer gehouden. Van hen was alleen de arbeider ten C. verschenen, die ver klaarde uit principe niet te hebben meeverduisterd, ook niet. toen de bri gadier der Rijksveldwacht Tj. Brouwer dat had gevorderd. Verdachte wenschte niet mee te werken aan de voorberei ding van den oorlog en aan het bij voorbaat reeds spekken van de zakken der O.-W-ers. De officier vond, dat iedere burger ziéh aan de wet heeft te houden of an ders maar naar Duitschland of Rus land moet gaan (alsof je daar niet moet gehoorzamen De eisch was 1 maand gevangenisstraf. De rechter, die al heel weinig van de argumenten der anti-militairisten scheen te weten en te begrijpen, von niste conform. De andere Wieringers, R. B., diens broeder J. P. B. en KI. S. werden bij verstek, conform den eisch, tot 3 we ken gevangenisstraf veroordeeld. GEMEENTE WIERINGEN. WORDT VERWACHT EEN REVUE De Gymnastiek-vereeniging alhier is bezig met een revue, die zeer zeker in den smaak van het publiek zal vallen. Wij hebben een blik in het scenario mogen slaan maar kunnen helaas nog niets verklappen. Alleen., er zal veel te genieten zijn voor oog en oor„ w.ant de decors, costumes etc. zijn wederom verzorgd door de onvermoeide Mw. Kooij-v. Savoyen, terwijl het duo Mw. Leeuwenkamp - den heer M. Kooij schitterende zang ten gehoore zullen brengen. Verder zijn goede tooneel- menschen geëngageerd, terwijl ook het programma van de Gym er zijn mag. Er staan mooie oefeningen op het pro gramma, zoowel solo als in groepsver band. Wanneer de repetities in volle gang zijn, zullen wij een en ander over de revue mededeelen„ hoewel het overbekend is, dat de revue-avonden van de Gym immer een groot succes waren. Het behoeft verder geen betoog dat nijvere handen en hersenen reeds we ken met de voorbereiding bezig zijn. Ook op de verdere acteurs (actrices) komen wij nader terug. den langen, neerhangenden baard, zijn reu- zenlichaam met het purperen dekkleed over- togeneen zwarte, ledige kuil gaapte mij aan. De vreemdelingen hadden blijkbaar niets anders verwacht. Een met een bril op den neus en een blikken doos op den rug, kroop in den kuil, door den jongen man gevolgd, terwijl de derde, eene lange, slanke persoon lijkheid het binnen vlak van den steen nauw keurig onderzocht. Zijn gezicht kon ik niet zien hij stond met den rug naar mij tce ik stelde mij voor dat hij al oud was, want hij was langzaam in zijne bewegingen en het wei nigje kort afgeknipt haar dat ondei zijn brui nen hoed te voorschijn kwam, was geheel grijs. „De steen is bewerkt," sprak hij, terwijl hij met de hand langzaam over het vlak streek. „De draagsteenen ook riep eene stem uit den kuil. „En welk een reusachtigen deksteen hebben wij hier boven ons hoofd Een pracht exemplaar van een erratisch blok De jonge man werd weder in den open kuil zichtbaar. Hij moest bukken toen viel hem de hoed van het hoofd. Ik had in mijn leven nog weinig mannen gezien behalve Heinz, den ouden predikant van het naastbij gelegen, twee uur van ons verwijderde dorp en eenige daar woonachtige boeren, moet grove knuis ten, die zelden een woord zeiden, had ik hoog stens een paar bezemmakersjongens op mijn pad ontmoet. Ik had dus geen gelegenheid ge had om van mannelijke schoonheid eene stu die te maken. Doch op den Dierkhof hing een portret van Karei den Groote daaraan werd ik herinnerd, toen dat ongedekte voorhoofd daar uit den zwarten kuil te voorschijn kwam als een breed, wit schild zonder smet of vlek schitterde het onder het hoog opge kamde kastanjebruine haar, hetwelk met een krachtige beweging van het hoofd naar ach teren werd geworpen. De jonge man hield een groot stuk aarde werk, geelachtig gekleurd, in de handen. „Voorzichtig, mijnheer Claudius!" vermaan de de heer met den bril, die hem op den voet volgde en óók een paar vreemd gevormde aarden voorwerpen in de linkerhand droeg. „In 't eerst zijn deze urnen zeer breekbaar zij worden evenwel spoedig hard, als zij aan de lucht zijn blootgesteld." Zoover kwam het niet. Nauwelijks was de urn op den grooten steen neergezet, of zij brak eene wolk van asch stoof op en half verkoolde menschenbeenderen rolden naar alle kanten. De heer met den bril maakte een geluid van spijt. Hij raapte met de rechterhand voor zichtig eene der scherven op, schoof den bril op zijn voorhoofd en bekeek de breuk. „Kom, kom, de schade is niet erg groot, professor!" zeide de jonge man. „Er staan daar beneden nog minstens zes stuks en ze gelijken op elkaar als het eene ei op het an dere." De professor vertrok zijn gezicht, alsof hij azijn had gedronken. „Ei, ei, daaraan kan men hooren dat een leek aan 't woord is," merkte hij bits op. De andere begon luidkeels te lachen, en die lach klonk onbeschrijflijk welluidend. Uit dien lach sprak levenslust, ja overmoed en toch deed hij iemand weldadig aan. Niette min had hij spijt naar het scheen, dat hij ge lachen had zijn gelaat werd ernstig. „Ik ben ook maar een leek, hoewel vol be langstelling," sprak hij verontschuldigend. „Gij moet derhalve genade voor recht laten gelden, als de nieuweling in uw vak nu en dan de strenge eischen der wetenschap uit het oog verliest en iets zegt, dat kant noch wal raakt't Was voornamelijk mijn doel, om met den inwendigen bouw van deze oude gedenkteekenen bekend te worden, en o, hoe prachtig Hij viel zichzelve in de rede en nam een der zeldzame urnen in de han den, die de professor inmiddels op den steen had te pronk gesteld. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEERHN VOOR EENMAAL BETALEN! Wleringermeerbode. Wleringer Courant. De Polderbode. ZIJ per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1