TRIUMPH 4 30e JAARGANG DINSDAG 31 JANUARI 1939 No. 13 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN IS TR1UMPH- AVOND DE BAND DES BLOEDS. ym IE SLDOTDORP DAARBIJ BEHOORT DE BESTE lc SIGARET WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. NA BEZINNING DE DAAD In naastenliefde in algemeenen zin schiet de wereld te kortin naastenliefde in natio- nalen zin schiet ons volk te kort. In groepen en enkelingen moge de overtuiging leven van elkanders lasten te willen helpen dragen, zulk een overtuiging beheerscht nog niet de richtlijnen volgens welke de menschelijke samenleving als geheel zich nu ontwikkelt. Ook niet, in beperkter kring, onze Neder- landsche nationale samenleving. En toch kan slechts een saamhorigheids gevoel dat op zulk een positieve opvatting van naastenliefde berust, een volksgroep als ge heel in staat stellen om het hoofd te bieden aan de tallooze problemen en gevaren die op haar aanstormen. In dien zin wordt de ont wikkeling van zulke onderlinge en weder- keerige offervaardigheid en het belang van het geheel,, waartoe Vrijdag Hare Majesteit de Koningin in Haar hooggestemde radiorede opnieuw aanspoorde, terecht betiteld met het woord „geestelijke herbewapening." Voor naastenliefde in dienst der gemeen schap zijn zelfcritiek en de wil om anderen te begrijpen echter onontbeerlijk. En om daarvoor den weg te openen, moeten wij, zooals de Koningin met zulk zuiver inzicht UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hlppolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 18. ADVERTENTIéN Van 1 6 regels I 0.B0 Iedere regel meer I 0-10 schelijken oorlog te humaniseeren, of ook om aan tegenstanders op het slagveld en aan vijandelijke non-combattanten zekere „i echten" te waarborgen. Maar tusschen zul- j ke „vijanden" en de onderlinge verschillend denkende en Handelende leden van een en dezelfde volksgemeenschap ligt toch nog een groote afstand. En zoo men bereid is om zijn vijand op het slagveld in zekeren zin te ont zien, hoeveel meer reden is er dan niet om in eigen volksgemeenschap onderling begrip en offervaardigheid te bezitten, en met de daad in de practijk te brengen. Uit vrije in nerlijke overtuiging. Het is niet de eerste maal, dat Hare Majes teit de Koningin gewezen heeft op de voort schrijdende splitsing en versnippering en de daarmede gepaard gaande onderlinge ver vreemding in ons volk. Het is niet de eerste maal, dat Zij aanspoort om onze volkskracht en volksovertuiging te concentreeren op dat gene dat bindt, en niet op datgene dat verdeelt. Voor het begrip dat daartoe on misbaar is, zal ons individualistische volk meer dan tot dusver moeten leeren heenzien over de verschillende beginselmuren, zonder ernstige levensbeginselen te verloochenen, en moeten leeren uitrijzen boven het nog zoo dikwijls.overheerschende besef van een ieders bijzondere en exclusieve voortreffelijkheid boven alle anderen uit. Het woord der Koningin drage er toe bij om ons volk als geheel en al zijn mondige le den afzonderlijk, tot nadenken te zetten. En daarna tot handelen, tot een breed streven, zich uitstrekkend over zoovele noodlijdende gebieden van dezen tijd, om met vereende krachten aan te pakken. verklaarde, de oogen niet sluiten voor onze eigen tekortkomingen. Het is niet moeilijk om, wanneer men de machtsmiddelen bezit, een gemeenschap en een gemeenschaps code van „allen voor één, één voor allen" op te commandeeren en af te dwingen. Maar een naastenliefde, welke op dwang en onvrij heid berust, is niet waard om dien naam te dragen, en wortelt niet dieper dan de sterkte van het machtsapparaat reikt. Haar hooge innerlijke waarde, en daarmede een duurza me hechtheid als fundament voor een sterke >en waarachtige gemeenschap krijgt de naas tenliefde pas, wanneer zij zich wil uiten <om de woorden van Hare Majesteit nog een maal aan te halen in een „vrijwillige en uit eigen overtuiging voortgekomen nationale daad van een vrij volk." Het is waarlijk niet moeilijk om naasten liefde en begrip te toonen voor gelijkgestem den, voor politieke geestverwanten, voor menschen uit eigen onmiddellijke omgeving, met wie men vanzelf reeds verbonden is door allerlei duidelijke gemeenschappelijke gevoe lens en belangen. Veel moeilijker, maar ook veel noodzakelijker, wordt dit begrijpen wan neer het zich gaat richten op andersdenken den, politieke tegenstanders, menschen uit verder verwijderd verband. Van Christus' woord „Hebt uwe vijanden lief" staat onze wereld nog heel ver af, al dringt ook deze boodschap bijv. zelfs door in de hardnekkige •pogingen om, waar het „vijanden" in den militairen zin des woords geldt, den onmen- BINNENLANDSCH NIEUWS. DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN. Spoorwegarbeider gedood Nadat Vrijdag tengevolge van een noodlottig ongeluk den conducteur uit 's-Gravenhage het leven verloor op het Utrechtsche station als gevolg van 'n misstap bij het binnengaan van een rijdenden trein, is Zaterdagmorgen ?en soortgelijk ongeluk gebeurd op het Buurtstation te Utrecht. Een 51-ja- ige arbeider werkte daar aan het smee ren der wissels. Op een gegeven oogen blik week hij terug voor een personen trein hij werd toen gegrepen door een 'osrijd'ende locomotief, die van den au deren kant naderde. De man was op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. WAT DE ZUIDERZEEWERKEN KOSTEN Nota aan de Tweede Kamer. De Minister van Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer een nota overge FEUILLETON. 10 „Het is zeker al lang, heel lang geleden, sedert ik die trommel heb opengemaakt," mompelde de zieke en bracht hare rechter hand peinzend naar haar voorhoofd. „Het is duister geweest voor mijne oogen. Op verlangen van de zieke berekende de •dokter de waarde der papieren, waarmede de trommel tot aan den rand gevuld was. „Negen duizend thaler," deelde hij haar mede. ,Negen duizend thaler herhaalde mijne grootmoeder gerust gesteld. „Dat is voldoen de om haar voor gebrek te vrijwaren. Er moet ook een klein doosje in de trommel liggen." Ik zag, dat Ilse het hoofd schudde over deze onverwachte helderheid van geest, die zoo gemakkelijk den draad der gedachten we der opvatte, waar deze jaren geleden was blijven liggen. De dokter nam een onaanzien- j lijk houten doosje uit de trommelhet be vatte een snoer paarlen. j „Het laatste ovedblijfsel van den luister j der familie Jakobsohn fluisterde de zieke' op den toon des weemoeds bij zich zelve, j „Ilse, doe het snoer paarlen om dat bruine halsje Het behoort bij je gezichtje, mijn kind sprak zij tot mij, terwijl ik even samenkromp bij de aanraking van de koude edelgesteenten. „Ge hebt de oogen van jej moeder, doch de trekken der Jakbsons Het snoer is van veel huiselijk geluk, en van' blijde dagen vol vrede en grootheid naar de wereld getuige geweestdoch het is ook me- aegevlucht voor den brandstapel en andere gruwelijke martelingen. Zij snakte naar adem. „Nu zal ik hier mijn naam teekenen bracht zij met moeite uitna eenige oogenblikken gerust te hebben, zichtbaar beangst dat de tijd en de krachten haar mochten ontbreken. De dokter gaf haar het papier op bed en drukte haar de pen in de stijve handZij "kostte heel wat moeite, deze laatste hande ling hier beneden doch eindelijk stond haar naam Chlotilde von Sassen-Jakobsohn in ta melijk goed geschrevene, groote letters on der het document, hetwelk ook door den dokter, na bijvoeging van enkele woorden, als getuige geteekend werd. „Schrei niet, lief kind troostte zij mij. „Kom nog eens bij mij Ik knielde zonder een woord te spreken naast het bed neer en kuste haar de hand. Zij droeg mij hare groeten aan mijn vader op, en wendde hare groote, al half gebroken oogen, van mij naar Ilse. „Het kind mag niet wegkwijnen op de een zame heide zeide zij met nadruk. „Neen, Mevrouw, laat mij daarvoor maar zorgen antwoordde Ilse met hare gewone beslistheid, ofschoon hare lippen trilden en groote tranen aan hare wimpers hingen. Nog eens streek zij met hare koude hand liefkoozend onder de kin daarop duwde mijne grootmoeder mij zachtkans van zich, doch met die angstige gehaastheid, die weet dat de seconden kostbaar zijn zij staarde naar een der vensters met zulk een geheel éénige uitdrukking op haar gelaat, dat het was alsof de ziel er naar verlangde den aard- schen kerker te kunnen ontvluchten. „Christine, ik vergeef u riep zij tot twee maal toe met groote inspanningToen was zij volkomen bereid, toen had zij niets meer te doen. Blijkbaar voldaan legde zij haar hoofd gerust op haar kussen neder, sloeg de oogen naar boven en begon plech- tiglijk uit den diepsten grond des harten te bidden, al verflauwde hare stem gaandeweg „Hoor Israël, de Heer onze God is een eenig Heer Geprezen zij de naam zijner heer lijkheid hare stem stierf weg in een onhoorbaar gefluister haar hoofd viel zacht- kens, langzaam ter zijde. „In eeuwigheid, Amen voltooide de dok ter de woorden, in de plaats van den mond, die voor altijd verstomd was. Hij drukte haar zacht de oogen toe. ZEVENDE HOOFDSTUK. Ik ging naar buiten. Met mijn eerste diepe smart had ik derhalve kennis gemaakt. Hoe verslagen was ik tegenover dat onverbidde lijke „voor altijd voorbij," hetgeen ons in de nabijheid van de levensvlam, die pas ge doofd is, zoo volkomen onaannemelijk tóe- schijnt. WACHTKAMER W A C O U behoeft voortaan geen kou of regen te trotseerenALLE bussen worden BINNEN afgeroepen. legd, betreffende de financiering van de Zuiderzeewerken. In deze nota geeft de Minister een overzicht van de in het verleden en thans gevolgde financieringsmethoden In de passages, gewijd aan de afslui ting van de Zuiderzee, wordt herin nerd aan de kostenraming, van het jaar 1928, toen men de kosten der af sluiting op 1,28 millioen taxeerde. Naar thans blijkt, heeft de afsluiting Wierin gen-Friesland tot en met 1937 123.27 millioen gevorderd, welk bedrag moet worden verminderd met 4.8 millioen aan toevallige haten en nog zal worden verhoogd met vermoedelijk 5 millioen zoodat thans mag worden aangenomen, dat de kosten ongeveer 4 millioen zul len blijven onder de raming van 1928. De totale kosten van de afsluiting kunnen op circa 200 millioen worden gesteld. Van dit bedrag blijkt einde 1937 nog 'n kapitaalslast van 68.5 mill. te bestaan, waaraan naar verwachting in de eerstvolgende jaren nog: in to taal 11.5 millioen zal worden toege voegd, alvorens de afsluiting e.a. ge heel gereed zal zijn. De Wieringermeer heeft exclusief de rente rond 83 millioen gekost, name lijk de kosten van het maken van den Polder ad 98 millioen, verminderd met de voorloopige baten ad 15 millioen Einde 1937 was er een kapitaalslast van 73 millioen. Het maken van den Noord-Oost-Pol der met een oppervlakte van 47.600 ha. zal 123.8 millioen kosten of f 2600 p. ha. NOODLOTTIG SCHOT HAGEL Veehouder treft zijn zoon NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. O. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt onze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. Met al de volheid eener hartelijke liefde, die zoo gemakkelijk in het jeugdige gemoed ontstaat, had ik mij aan mijne pas gevonden grootmoeder gehecht. Ik mocht het onuit sprekelijk zalige gevoel leeren kennen, het welk mij de verzekering gaf dat er naar de toewijding van mijn kleine hart gesmacht werd en thans pijnigde mij de gedachte dat ik niet genoeg had gegeven, dat ik mijne grootmoeder op verre na niet voldoende had gezegd, hoe lief ik haar had willen hebben. En nu zij was gestorven, nu kon ik haar dit alles niet meer zeggenTe laatAl onze machteloosheid en al onze hulpeloosheid wordt uitgedrukt door dit verpletterend woord Ik ging door de deur van den boomgaard naar buiten. Eene flinke koelte, nog niet vrij van de sporen der vochtigheid gedurende den nacht, woei over de heide. Als dronken bogen de grashalmen zich on der den fonkelenden dauw doch die, waar over mijne grootmoeder van nacht voor 't laatst was henengeloopen, hadden zich allen weder opgebeurd. De vensters der sterfkamer, die ik nooit anders dan halfgesloten had ge zien, stonden wijd open. Ik klom bij den muur onder de vensters op en keek naar binnen. Er was niemand in de kamer. De gordijnen, door het schuin invallend licht van den vroe gen morgen beschenen, zoodat zij smaragd groen gekleurd waren, waren aan den kant van den buitenmuur der kamer opengescho ven en gaven aan de morgenkoelte toegang tot het bedDe krachtige gestalte, bij wie het bloed zoo warm en onstuimig door de aderen had gestroomd, lag daar uitgestrekt onder het witte laken, slechts kenbaar aan de prachtige grijze vlecht, die onder het la ken was weggevallen en over den rand van het bed hing. Op den zilveren luchter aan de zoldering woeien de gele vlammetjes der waskaarsen door den tocht voortdurend heen en weer. Dat was alles wat zich In de groote kamer bewoogzelfs de klok stond stil. In tegenstelling daarmede drongen de tee kenen van het ontwakend leven aan den voor kant van de boerderij tot mij door. Bij de lage omheining van het erf zag ik den dokter met de handen op den rug, terwijl hij de oogen liet gaan over de heide, die let terlijk overgoten was met dauwdruppels en Toen Vrijdagmiddag, de ongeveer 45- jarige R. Noot, veehouder, wonende aan den Rijksweg: in de Koegras,, in gezelschap van zijn 7-jarig zoontje op zijn erf op jacht was naar een bunzing, ging opeens het geladen geweer af. De lading hagel kwam in het lichaam van den knaap terecht. In zorgwekkenden toestand werd de jongen met een brun card van het vliegkamp „De Kooy" naar het Ziekenhuis St. Lidwina te Den Helder overgebracht, waar terstond operatief werd ingegrepen. Dit mocht echter niet meer haten. De jongen is korten tijd later overleden. DIRECTEUR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON TE WORMERVEER NEERGESLAGEN Door ontevreden werklooze. Vrijdagmiddag om halfzes is de di recteur van Maatschappelijk Hulpbe toon te Wormerveer, de heer N. C. Zeu- levoet, toen hij zich op de fiets van zijn kantoor naar huis begaf, op den wan delweg door den 33-jarigen werklooze K. uit Wormerveer, die hem achterop ïietste, met een zwaar ijzeren voor werp neergeslagen. De heer Zeulevoet kreeg eenige vrij diepe verwondingen aan het hoofd en nleef bewusteloos op straat liggen. Op dezen drukken verkeersweg kwamen van alle kanten voorbijgangers toeloo- pen. Een dokter bracht den heer Z., na- Jat deze bij kennis was gekomen, mei zijn auto naar het gemeenteziekenhuis vanwaar hij naar zijn woning kon wor den vervoerd. K., die er vandoor ging in de richting van het politiebureau, werd kort na het gebeurde gegrepen en in arrest gesteld. De aanslag is gepleegd met een groot breekijzer. Dit is in een voortuintje van een der woningen in de omgeving ge vonden. K., die pas 14 dagen werkloos was, had een geschil met het Bestuur Dit valt in de eerste plaats ten deel aan de eminente achterhoede der MFC-ers, die bijna den geheelen wed strijd in actie is geweest om de BKC- aanval af te weren. Hoewel we nu niet bepaald ontevre den zijn over onze voorhoede, klop te het Zondag niet zoo hijzonder. Jan v. Wees bleef te veel achter, terwijl zijn broer Jac. van Wees, inplaats van linksbuiten,, veel linksbinnen speelde. Juist dit was het verschil bij vorige week in Nieuwe Niedorp en ophalen in een zware wedstrijd is nuttig van een binnenspeler, doch zooals Zondag, de BKC-middenlinie speelde, behoef de toch zeker niet. Paardekooper was de ster van het veld, goed begestaan door de kanthalfs Van der Goes en Van Teulingen Jz. Den rechtervleugel van de tegenpartij legt Van der Goes door zijn geweldig goed opstellen, bijna ie dere n wedstrijd lam. Van Teulingen trekt veel mee ten aanval. Over het ach terstel waren wij tevreden. Prins heeft door te weinig werk, het bepaald koud gehad. Van Teulingen Hz. en Tauber vormden een goed backstel. Van Teulin gen vooral speelde de laatste tijd bij zonder goed. De wedstrijd was spannend en BKC was steeds in de aanval, toch waren de MFC-aanvallen niet talrijk, maar ze wiaren soms heel gevaarlijk. Voor de rust hadden zij pech met 'n hard schot, dat Prins niet klemvast kon krijgen, doch de paal bracht red ding. Het eenige doelpunt kwam ver na de rust, een harde schuiver van Jac. Van Wees. We hadden toen meer verwacht, MFC liet het verdedigen eenigszins verslappen, maar ondanks neftige pogingen moest BKC zich met het eenige zéér kostbare doelpunt te vreden stellen. Hoewel het mooi is aan de kop te staan op de ranglijst, des te zwaarder wordt de tegenpartij. Dat hebben de geel-zwarten den laatsten .tijd onder vonden, hoewel ze nu mei 5 punten voorsprong de komende wedstrijden rustiger kunnen spelen. Ook BKC 3 heeft groote plannen, zij van Maatschappelijk Hulpbetoon ovei het verstrekken van versterkende mid delen voor zijn vrouw, waartoe he. bestuur, gezien den korten tijd van werkloosheid van den betrokkene, nog niet meende te moeten voorzien. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. BKC-NIEÜWS. BKC heeft zich we ten te handhaven tegen MFC, hoewel de uitslag 1-0 nu niet bepaald overtui- gend is. zonnegoud. In de kamer zag ik Ilse staan, even bedaard als altijd. Zij had het ontbijt klaargezet brood en boter stonden op het witte servet, even netjes als altijd zij was bezig koffie te zetten voor den dokter. Ik liep opgewonden op haar toe. „Use, hoe kunt ge dat nu doen Hoe is het mogelijk in een oogenblik als dit riep ik boos, haar met verwijten overladend. „Moeten anderen honger en dorst lijden, omdat ik verdriet heb vroeg zij op scher pen toon mij bestraffend. „Heb je ddarom van nacht je grootmoeder zien sterven en heb je niet van haar geleerd, dat men zelfs in de belangrijkste en gewichtigste oogenblikken het hoofd niet mag verliezen Diep beschaamd sloeg ik mijne armen om haren halswant haar gezicht, dat ik nu pas goed kon zien, teekende zóóveel droefheid dat zelfs haar gezonde blos, verdwenen was. En toch repten zich hare handen zooals zij ge woon waren, en zelfs de kleinste plicht mocht niet verzuimd worden. De dokter kwam binnen, met den knecht, die hem gereden had ik makte mij uit de voeten en begaf mij naar het erf vóór het huis. De eenden van den Dierkhof, alle met hare snavels buiten de spijlen naar de heide ge keerd, stonden bij het gesloten hek van haar verblijfzij wachtten verlangend op het oogenblik, waarop het geopend zou worden en zij er uit zouden snellen om zich hals over kop in de beek te kunnen dompelen. Eene enkele liep rond in het hok, met een wit, ver frommeld stuk papier in den bek: het was de brief, dien mijne grootmoeder van nacht uit de keuken had weggeslingerd, door Ilse later zoo ijverig gezocht. Hij was de open huisdeur uitgevlogen, en daar buiten bij de deur blijven liggen. Ik maakte het hek voor de eenden open en nam het thans bevrijde stuk papier van den grond op het zag er erg gehavend uit. Op de bank onder den lijsterbesseboom ge zeten, begon ik het papier op mijne knieën glad te strijken, en de stukken die er bij hin gen, goed te leggen. Er ontbrak nog al een enkel stuk daarenboven was het schrift niet erg duidelijkhet kostte mij veel moeite het volgende te ontcijferen „Ik heb u nooit lastig gevallen, daar ik het kraakte in de morgenuren Callants- oog 1 met 10-2. Voonal voor de rust was het een lust de voorhoede van BKC aan het werk te zien. Wij hebben de jongens van Callants- oog bewonderd, die ondanks de groote achterstand dapper volhielden. tegenover u als eene zaak van eer beschouw de den weg, dien ik op eigen verantwoorde lijkheid was ingeslagen, ook geheel alleen, zonder iemand's hulp, te betreden„De verlorene" heeft alles in het werk gesteld, opdat geen schaduw op haar pad uwen weg zou verduisteren, nooit is mijn eigenlijke familienaam in tegenwoordigheid van ande ren mij over de lippen gekomen, nooit heb ik door een of andere informatie naar u en mij ne vroegere woonplaats het vermoeden op gewekt, dat ik aan de von Sassens verwant was het zou u trouwens niet tot schande geweest zijn, want denk over mij, zooals ge wilt ik ben er trotsch op, te mogen zeg gen dat men als uit éénen mond het wonder, de schitterendste ster van onzen tijd heeft genoemdHier was een stuk afge scheurd ik zocht het tevergeefs, doch op den anderen kant van het vel postpapier las ik „Thans is mij een allervreeselijkst onheil over komen tot wien zal ik mij wenden, behal ve tot u Ik ben, mijne stem kwijt, mijne kostbare stem De geneesheeren zeggen, dat ik haar door eene badkuur in Duitschland kan terug krijgen. Doch ik bezit niets, vol strekt niets door het gewetenloos beheer van anderen is mijn vermogen tot op de laatste groschen versmoltenOp mijne knieën smeek ik u, die zich in weelde baadt, die bij ondervinding niet weet wat broodsgebrek is, mij te helpen ik zou u veel kunnen verha len van slapelooze nachten vol bittere mar telingen Vergeet ten minste éénmaal, één uur slechts, dat ik naar u niet wilde luiste ren, en schenk mij de middelen, die mij kun nen redden Wat zijn voor u een paar hon derd Thaler, die hetgeen volgde was ge heel onleesbaar. Op een ander stuk van het tweede blad, dat er ook bij hing stond nog vrij leesbaar het adres van de schrijfster, en op een ander stuk de twee woorden, die vol doende waren geweest, om mijne grootmoe der tot woede te prikkelen, de onderteeke- ning „Uwe Christine." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wleringermeerbode. Wierlnger Courant. De Polderbode. Zijper Courant

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1