|T*FDE blad. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1939 No. 21 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GEMEENTERAAD WIERINGEN. k WIERINGER COURAPT HET EILAND WIERINGEN VóóR 'N HALVE EEUW. DEN OEVER IX.' Vij zouden aan de historie van 50 x terug van Den Oever tekort doen, oneer wij niet nog een paar perso- 3 noemden, die op heel 't eiland een tere bekendheid genoten, lat was Maart je de kappe-naoister, l de Rijmer (Jan Bakker van de lut), en Peet (Wed. Keijzer.) Jet was in die dagen ae gewoonte, t de oudere dames in de week een ui" droegen, dat is een kapje van llae kant dat nauwgesloten over het ofdhaar werd gehaald, waaronder tl nog een zwart kapje. De rand van hul was fijn geplooid, dat was vak- rk. en dat werd door Maartje ge- Jan, alsook het naaien en plooien a de prachtie kappekant, die Zon es over het „gouden ijzer" werd ge lgen, de z.g. Noordhollandsche kap. 0 was ze algemeen bekend als Maar- m de kappenaoister en zeker van heel 'eiland had zij de klanditie. Peet woonde om „de Zuid", het type En een rondborstige visschersvrouw, 3 haar woning was het tehuis van Sjnig vreemdeling, die wat meer wil- 8 weten van de gewoonten en gebrui- 8h der Oeversche bevolking. In latere 5>en was 't vooral ex-Kroonprins Wil- ulm, die gaarne een kop koffie bij Het gebruikte, en men naar haar ge il liee vertellingen kon zitten luisteren 1 -Wij geven hierbij een foto van haar. en zij haar 80ste verjaardag vierde, ■ar hoofd getooid met de Noordholl. p en gekleed in de japon die de -Kroonprins haar schonk. Nog dient vermeld, dat over de hul, i men uitging de „bubbe-kaper" ge- agen werd deze was van zwarte de met een stijf gebogen bovenstuk k droegen enkelen nog wel het tooien „boerenhoedje". Bij het gou- n ijzer hoorde natuurlijk het kap- >edje. Üog hoogst zelden worden deze hoofd Disels hier gedragen, maar 50 jaar leden was 't een groote gebeurtenis de familie als 'n meisje „de kap" eeg, en inderdaad, het was een kost- re, doch echt Hollandsche dracht. Sn nu hebben we dan nog de heer n Bakker, bijgenaamd de „Rijmer"; n echt boerentype, met grijs ring- ardje en glundere oogen, in ae ooren .jg de ouderwetsche gouden oorringen steeds getooid' met 't zwart zijden tje ietwat schuin op het hoofd. Hij 'is de rijmer, of liever gezegd „de iversche dichter." Een volgende maal zullen we een ge- Ncht plaatsen van onze Oeverschen Rij- elaar. jl, Wordt vervolgd GEMEENTE ZIJPE. burgerlijken stand Gem. Zijpe van 10 t.m. 16 Febr. H Geboren Wiegert, zoon van Wieger iëüenstra en Rinske van Dijk Grietje, .v. Comelis Mak en Grietje Heneweer "Ondertrouwd Geene. ^Getrouwd Jan Glim, 22 jaar, landar ider en Trijntje Oostwouder, zonder roep, beiden te Zijpe. apport betreffende overneming er landbouw - crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten. (VERVOLG.) Ongetwijfeld zullen aan de leiders van den ^adbouw veel hooger eischen worden gesteld .n tot dusverre. Een bedrijf, dat o.a. door dé ■S imerkenswaardige ontwikkeling van het deloperatiewezen over toenemende krachten ;ull]kt te beschikken, is echter ook thans en snt de toekomst bekwaam de leiding der land bouwbedrijf sorganen op zich te nemen, wan neer aan deze organen een basis wordt gege ven, die de mogelijkheid biedt naar bevredi gende toestanden te streven. Op deze inleiding volgt een zevental hoofd stukken, waarin de grondslagen voor een re geling door het georganiseerde bedrijf worden ontvouwd. Blijkens het eerste hoofdstuk wordt voor de overneming het huidige systeem van verplich ting tot aansluiting bij krachtens een wet aan te wijzen bedrijfsorganen aanbevolen. Dit stelsel heeft mede het voordeel, dat daarvoor niet aanstonds een nieuwe wettelijke basis noodig is, doch gebruik kan worden gemaakt van de Landbouw-Crisiswet. Het Crisis-Orga- nisatiebesluit zal evenwel gewijzigd moeten worden in dien zin, dat aan deze bedrijfsor ganen andere vereischten kunnen worden gesteld, dan wordt thans voor de crisisinstel lingen zijn voorgeschreven. Het volgend hoofdstuk, over de organen, beschrijft in de eerste plaats den organisato- rischen opbouw, welke in groote lijnen ge lijk zal kunnen zijn aan den opzet van den huidigen landbouwcrisisdienst, n.1. produc ten-organen voor het geheele land (de hui dige centralen) en provinciale organen, wel ke met de uitvoering van onderdeelen kun nen worden belast (de huidige provinciale landbouw-crisis organisaties en gewestelijke tarwe-organisaties)Daar het in de bedoeling ligt, de landbouw-crisismaatregelen geleide lijk over te uragen, zal aan een centraal- coördineerend orgaan voorloopig wel geen behoefte bestaan. Van de bedrijfsorganen, waarvoor de ver- eenigingsvorm de voorkeur verdient zullen de organisaties der bedrijfsgenooten de leden zijn, terwijl de bedrijfsgenooten als aangeslo tenen zullen toetreden. De' besturen zullen door de leden worden benoemd, doch het rap port acht het raadzaam, dat in voorkomende gevallen ook aan de individueele bedrijfsge nooten eenige invloed op den gang van zaken wordt toegekend. De leden zullen zijn de drie centrale landbouw-organisaties (andere land- bouw-organisaties zijn overigens niet a priori uitgesloten), en voorts de specifiek technisch- economische organisaties, welker positie voor elk geval afzonderlijk zal moeten worden be zien. Op welke wijze de organisaties op het gebied van handel en nijverheid dienen te worden ingeschakeld, wordt in het rapport in het midden gelaten, daar dienaangaande nog met de betrokken bedrijfsgroepen moet worden overlegd. Welke plaats aan de land- arbeidersbonden in het organisme moet wor den toegekend, dient evenzeer nog nader te worden overwogen. Een paragraaf over de taak en de bevoegdheden der organen, welke van die der huidige landbouw-crisisinstellin- gen aanmerkelijk zullen verschillen, omdat de organen grooter zelfstandigheid zullen ge nieten, besluit dit hoofdstuk. Hoofdstuk m is gewijd aan de methode, welke bij de overneming en vervolgens jaar lijks dient te worden gevolgd. Voorop wordt ge steld, dat zooveel mogelijk ter regeling aan belanghebbenden moet worden overgelaten. Daartoe wordt aanbevolen het systeem van richtprijzen te vervangen door een stelsel, waarbij de overheid zoodanige voorwaarden schept, b.v. door heffingen en financieele bij dragen, dat het bedrijf door het nemen van daarop gerichte maatregelen voor zijn pro ducten een prijs kan bereiken, welke gelegen is binnen, na overleg tusschen overheid en bedrijf, vastgestelde ruime prljsgrenzen. Als Zoodanige prijsgrenzen worden b.v. in het rap port genoemd voor rogge en gerst f 7.tot f 9.en voor boter f 1.20tot f 1.60. Voor het geval de prijs van het product on der de benedengrens mocht zakken hetgeen zich praktisch slechts zal voorddoen in on voorziene omstandigheden, b.v. bij een bui tengewoon grooten oogst, plotseling handels politieke maatregelen van het buitenland met ernstige consequennties, enz. zal de over heid maatregelen dienen te nemen, dat de landbouwer voor zijn product weder een prijs ontvangt, die boven deze grens ligt. Zou de prijs van het product boven de bovengrens stijgen, dan zal het der Regeering vrij staan in hare maatregelen zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de prijs weder onder de bovengrens daalt. Wanneer dit systeem wordt aanvaard, zal de de gang van zaken bij de overneming der bedrijfsmaatregelen en voorts ieder jaar al dus zijn, dat Regeering en belanghebbenden voor elk product besprekingen zullen voeren over de prijsgrenzen en vervolgens, wanneer deze zijn vastgesteld over de maatregelen, die de Regeering moet nemen om zoodanige voor waarden te scheppen, dat het bedrijf een prijs kan bereiken welke binnen deze marge is gelegen. Op deze wijze zal het bedrijf zelf binnen zekere grenzen het risico en de verantwoor delijkheid voor zijn maatregelen dragen ei zal aan het bedrijf grootere vrijheid kunnen worden gelaten. In een volgend hoofdstuk wordt het alge meen vernietigingsrecht van den Minister behandeld, dat deze wegens zijn verantwoor delijkheid uiteraard niet kan ontberen. Ook zal het om verschillende redenen gewenscht zijn, dat de Minister op belangrijke, nauw keurige omschreven punten een goedkeurings- recht zal bezitten. In zake de financiën vermeldt hoofdstuk V, dat de inkomsten der organen zullen bestaan uit heffingen in te stellen bij de bedrijfsge nooten en voorts uit bijdragen uit het Land- bouw-Crisisfonds, waarin de opbrengst vloeit van de door de overheid vastgestelde heffin gen. De bgrooting van het fonds zal van de huidige niet veel verschillen, behoudens, dat onder de uitgaven in vele gevallen groote sub- sidieposten zullen voorkomen. Ook de orga nen zullen begrootingen moeten opstellen, welke de goedkeuring van den Minister be hoeven. HOTEL TfSfS,LöOTBORP WACHTKAMER W A C O U behoeft voortaan geen koü of regen te trotseerenALLE bussen worden BINNEN afgeroepen. De financieele controle kan volgens hoofd stuk VI behandeld, in eerste instantie aan een door de bedrijfsgenooten op te richten eigen accountantsdienst of aan particuliere accountantskantoren worden opgedragen, doch de Minister zal door zijn accountants dienst supercontrole uitoefenen. De politieele controle zal evenzeer onder een zeker opper toezicht van overheidswege aan het bedrijf zelf kunnen worden overgelaten. Het laatste hoofdstuk behandelt de be slechting van geschillen. Over de administra tieve geschillen zullen provinciale commis sies, samengesteld door het bedrijf onder goedkeuring van den Minister, in hoogste in stantie beslissen. Voor de bestraffing van overtredingen worden onafhankelijke tucht rechtcommissies, zooals ook bij de huidige re geling bestaan, het meest gewenscht geacht. De vraag ten slotte, of de rechtsgeschillen evenals thans door abitrage, dan wel door den gewonen rechter dienen te worden beslecht, wordt in het rapport nog niet definitief be antwoord. GEMEENTE WIERINGEN. VERGADERING VAN DE GEMEENTERAAD op Vrijdag 17 Februari 1939, des namiddags 2 uur. Na de opening door den Voorzitter, worden de notulen gelezen en goedge keurd. Aanwezig: alle leden. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn de beslissing in hooger be roep, waarbij alsnog wordt ingewilligd het verzoek van M. Geel tot overdracht van zijn autobusdienst Wieeringen—Schagen aan N.V. Autobusonderneming „Atbonta' te Anna Paulowna van B. en W. het voorstel tot intrekking van de voordracht van 22 November j.1. tot wijzi ging van de algemeene politieverordening waarbij werd voorgesteld om het sluitingsuur van de café's des Zaterdags en Zondags op 11 uur 's avonds te bepalen, daar bij onder zoek gebleken is, dat slechts een paar café houders met dit verlate sluitingsuur instem men verder van B. en W. de mededeeling, dat de voordracht tot verkoop van een perceel bouw grond aan de Elft aan den Heer J. Kuipers als vervallen kan worden beschouwd, daar deze heeft bericht, dat de grond als bouw terrein, na de voorgenomen afronding, voor hem geen waarde meer heeft en hij dus van den aankoop afziet Goedgekeurd zijn de besluiten tothet aan gaan van een kasgeldleening, groot f 125000.-; van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten vaststelling van een verordening op de heffing van besmettelijke-ziektegeldenrege ling der jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlijken stand bericht van aanneming van zijn benoeming tot onderwijzer aan de O.L. school te Den Oever door C. F. Schutte van het raadslid R. Hulsebos het verzoek de volgende vragen tot B. en W. te mogen rich ten Heeft de Heer Lont, naar aanleiding van het verzoek door den Voorzitter, in de verga dering van 5 December 1938, zijn klachten over de onderwijzers bij B. en W. ingediend Zoo ja, heeft het College van B. en W. die klachten onderzocht en met welk resultaat Van de afdeeling Wieringen van de S.D.A.P. een adres, waarin er wordt opgewezen dat in deze gemeente de laatste jaren pl.m. 1800 H.A. cultuurgrond beschikbaar is dat hieraan de laatste jaren een aanzien lijk deel is onttrokken door den aanleg van een 13 K.M. langen verkeersweg, door de uit voering van defensiewerken dat de bevolking daarentegen de laatste 15 jaren ongeveer is verdubbeld. Aangenomen mag worden, dat in totaal 250 H.A. cultuurgrond aan de Wieringer agrariërs is onttrokken dat aan een aantal gemeenten, grenzende aan de ingepolderde Wieringermeer, zooge naamd los land is toegewezen geworden aan de inwoners van die gemeenten dat dit naar de meening van adressante ook van zeer groote beteekenis zal zijn voor de Wieringer boeren in verband waarmede zij verzoekt bij de daartoe bevoegde overheidsinstanties stappen te doen, dat alsnog voor de gemeente Wierin gen een voldoende hoeveelheid los land wordt ter beschikking gesteld om in pacht uit te geven aan Wieringer boeren. Wat betreft het adres van de Afd. Wieringen van de S.D.A.P., merkt de voorz. op, dat door den heer Bosker de correspondentie van de Holl.. Mij. van Landbouw over dit vraagstuk aan B. en W. is voorgelegd. Door de Holl. Mij. van Landbouw, Afd. Wieringen is reeds eenige malen een schrijven gericht aan de Directie van den Wieringermeerpolder te Alk maar. Uit een antwoord van de Directie der Wieringermeerpolder blijkt, dat het zoogenaamd los land voor 1939 weer opnieuw is verpacht (d.w.z. het land, dat reeds eerder aan inwoners van gemeenten, grenzende aan de Wie ringermeer was toegewezen.) zijn inziens te veel nadruk leggen op I Door de Holl. Mij. van Landh. is nu de oppervlakte van het land, dat ont trokken is, terwijl het er op aankomt, dat de Boerenstand het zeer zwaar te verduren heeft. Het verzoek van den heer Hulsebos zal na afloop van de agenda worden behandeld. Wijziging ambtenarenreglement en verorde ning arbeidsovereenkomsten. B. en W. stellen voor, in verband met een aanschrijving van Gedeputeerde Staten, deze verordeningen te wijzigen. De wijziging be treft een verandering in den termijn, die moet verloopen vóór de ambtenaar of arbei der, die, in verband met oorlg, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, ver plichten werkelijken dienst verricht, weer in het genot van zijn bezoldiging of loon wordt gesteld die termijn is verlengd van 5tot 11 maanden. Mw. Wit-Slikker maakt de opmer king, dat het personeel der Gemeente, spr. doelt hier op de Arbeidsbeurs, aanmerkelijk is uitgebreid. Zij stelt den voorz. de vraag, of dit personeel werkt op arbeidscontract. Indien dit zoo is, zou spr. graag zien, dat een Commissie voor georganiseerd over leg zou worden samengesteld. Voorz. antwoordt, dat het punt door B. en W. in behandeling zal worden genomen en dat verdere bespreking tot de rondvraag zal worden uitgesteld Vergoeding kosten exploitatie bijzondere scholen. De voorschotten, bedoeld in art. 101 der Lager-onderwijswet, voor de exploitatiekosten van de bijzondere scholen worden vastgesteld als volgtVoor de Christelijke school te Den Oever op f 2016,23, berekend naar 155 leerlin gen en voor de R.K. school te Hippolytushoef op f 735.53, berekend naar 56 leerlingen. Goedgekeurd. Heffing schoolgeld. Na de vaststelling van een nieuwe verorde ning op de heffing van schoolgeld in de ver gadering van 4 Maart 1938, ontving het ge meentebestuur van Gedeputeerde Staten een schrijven met enkele opmerkingen. De voor naamste daarvan had betrekking op het ta rief. Ofschoon het maximum te heffen tarief, vergeleken met het te voren geldende, reeds een verhooging had ondergaan, n.1. van f 72.- tot f 81.-, wenschten Gedeputeerde Staten verdere verhooging en wel tot ongeveer f 94.-, omdat uit de overgelegde financiëele gege vens bleek, dat de uitgaven per leerling en per jaar voor het openbaar onderwijs in deze gemeente in de voorafgaande drie jaren ge middeld f 94.99 hadden bedragen. B. en W. hebben zich hierover tweemaal tot den Minister gewend, echter zonder eenig resultaat. De Minister deelde in zijn laatste schrijven mede, dat hetgeen van deze gemeen te wordt geëischt met betrekking tot de school geldverordening niet alleen van noodlijdende gemeenten wordt geëischt, doch ook van ge meenten, welke alleen bijzondere bijdragen uit het Werkloosheldssubsidiefonds ontvangen. Het schijnt nutteloos nog verdere stappen te doen en daar het schooljaar reeds ver ge vorderd is, stellen B. en W. voor de gewensch- te verandering aan te brengen. Aangenomen. Voordracht tot het verleenen van ontheffing van enkele aanslagen inzake reinigingsrech ten. B. en W. stellen voor aan de volgende per sonen geheele ontheffing wegens reinigings rechten te verleenen C. C. Kossen, W. van der Kaap J. W. Ras, Jb. Lont Dz. en W. Hartog. Aangenomen. Voordracht tot instelling van een ouderraad. Volgens de wijziging der L.O. wet 1920 van 1937 kan In elke gemeente, waar meer dan één oudercommissie bestaat, door den Gemeente raad een ouderraad worden ingesteld. Deze raad, die gevormd wordt uit de leden der ou dercommissies, is bevoegd zich tot B. en W. of tot den Gemeenteraad te wenden met de betrekking tot de gemeenschappelijke belan gen der openbare scholen in de gemeente en verstrekt inlichtingen. De raad vormt een schakel tusschen oudercommissies der open bare scholen. In deze gemeente hebben de oudercommissie reeds uit eigen beweging een ouderraad gevormd, welke nu een wette lijke basis zal behoeven. B. en W. stellen voor tot het instellen van een ouderraad het aantal leden, dat varieert van 5 tot 15, wordt door hen bepaald alsmede de verkiezing der leden. Aangenomen. Voordracht tot regeling van de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling. De jaarwedde van den agent der arbeidsbe middeling is reeds gedurende meerdere jaren van jaar op jaar vastgesteld. Steeds werd die wedde onveranderd bepaald op f 600.per jaar, onder béding dat van deze bezoldiging een bedrag van f 250.werd aangemerkt als vaste aan de betrekking verbonden jaarwed de en het meerdere als tijdelijke toelage. Aan gezien in de naaste toekomst geen verande ringen in de werkzaamheden zijn te verwach ten en de aanleiding tos het maken van een splitsing in tijdelijke en vaste toelage is ver vallen stellen B. en W. met het oog op den pensioensgrondslag van betrokkene voor de jaarwedde en den pensioengrondslag met in gang van 16 Januari 1939 te bepalen op f 600. Goedgekeurd. Voordracht tot vaststelling van een (nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Aangezien de verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting voor een jaar gold is het noodig voor het nieuwe belastingjaar 1939—1940 een nieu- gevraagd of men tegemoet kan komen aan de vraag van de kleinere boeren 'om los land in de Wieringermeer. Spr. zegt, dat het Gemeente-bestuur zich reeds heeft gericht tot de W.-Meer directie en dat opnieuw pogingen in het werk zullen worden gesteld. Volgens den heer Lont is de Directie van de W.-Meer niet gemachtigd om hieromtrent een besluit te nemen en zal men zich tot den Minister moeten wenden. Voorz. antwoordt, dat deze opmer king niet geheel juist is, maar de Di rectie heeft geen stukken goede cul tuurgrond ter beschikking. De heer Lont zegt, dat de Directie deze grond niet geven wil, men wil er wel Bouwgrond van maken. Men zal het als een gunst moeten beschouwen, als het land in pacht gegeven zal wor den, maar er is land genoeg. Voorz. antwoordt, dat er reeds land aan Wieringers in pacht gegeven is. Spr. heeft de indruk, dat men wel land geven wil. De heer Lont merkt op, dat er toch groote boerderijen worden gebouwd in de omtrek van Wieringen, dus daar is tocht wel land voor. De heer Bontkes zegt, dat er groote complexen grond onttrokken zijn op Wieringen, het is noodig, dat B. en W. in dit geval de noodige voortvarend heid betrachten. Spr. meent, dat de zaak door het College niet goed behar tigd wordt. Immers, andere Gemeen ten hebben wel de beschikking gekre gen over land in de W.-Meer en in die Gemeenten is toch geen grond voor verschillende werken onttrokken. Spr. wil het College wel onder het oog brengen, dat vooral de noodige voortvarendheid wordt betracht. Voorz. antwoordt, dat het wel moge lijk is om land te krijgen, maar dat land is niet vruchtbaar, zoodat groote onkosten gemaakt zouden moeten worden voor het vruchtbaar te krijgen. Het land, waaraan andere randge meenten grenzen, schijnt wel vrucht baar der te zijn. Voorz. zegt, dat het Gem.-bestuur zal probeeren om betere resultaten te bereiken. De heer Bosker mei'kt op, dat over deze zaak zeer veel gesproken en schreven wordt. Op het laatste schrijven van de Holl. Mij. van Landbouw, Afd. Wierin gen, is echter nog geen antwoord bin nengekomen. Maar men acht het be ter, zich niet dadelijk tot de Tweede Kamer te wenden. Men zal eerst in lichtingen inwinnen bij de Wierin germeer Directie, omtrent het succes, dat men volgens haar meening, bij de Tweede Kamer zal hebben in deze zaak. Het is waar, zoo vervolgt spr. verder, dat voor Andijk en Medembiik een Kavel beschikbaar is gesteld voor Tuinders. Maar het zoogenaamd los land is alleen voor kleine huurders, de grootere boeren moeten individueel aanvragen en men behoudt zich het recht voor, aanvragen te weigeren en daardoor komt onoillijkheid voor. Dit adres van de S.D.A.P. echter, kan volgens spr. zoo niet in zee worden gestuurd. Men zal dit in Den Haag zoo niet accepteeren, want er is niet meer dan 10 bunder onttrokken, inplaats van 250 bunder, zooals in het adres van de S.D.A.P. is aangegeven en dit maakt een groot verschil. Het adres moet door de argumenten niet onderstboven gegooid worden. Alleen de Betonweg is ontrokken, ge zamenlijk niet meer dan 10, zeg 13 bunder, de Spoorweg is weer heele- maal verhuurd. Ook de Landbouw heeft al eens geschreven en overdreven op dit punt, en zonder eenig resultaat. Dit argument is dus niet in orde. Ook moeten wij denken aan de Zee gras-exploitatie en de steun, die ver schillende menschen hiervoor ontvan gen. Wij mogen deze niet verhandelen voor een paar bunder land in de Wie ringermeer. Wij moeten vóór alles voorzichtig zijn, maar men doet zijn uiterste best. Wij moeten daarenboven op goede voet blijven met de Directie van den Wieringermeerp'older. Maar wanneer geen bevredigend antwoora wordt ontvangen van de Directie, dan zal men zich rechtstreeks wenden tot de Tweede Kamer. De heer Bontkes antwoordt, dat niet alleen de gronden, die in beslag zijn genomen door de Betonweg worden bedoeld, maar men moet ook rekening houden met de Defensie-werken en met het feit, dat de bevolking van Wie ringen in de laatste jaren zoo is toege nomen. Spr. heeft de indruk, dat de oppervlakte in werkelijkheid aanmer kelijk grooter is dan de 10 bunder. De vertegenwoordiger van de fractie der S.D.A.P. in de Kamer zal ook vra gen stellen aan den Minister. Voorz. zegt, dat de vorige sprekers

Wieringer courant | 1939 | | pagina 3