Aanoemeliogen Kerkboeken C. TIJDELIJK IN FQ1 JAC. de BO W iLKiWGLKMLLKFOLOLR CHR. HIST. KIESVEREEN. Uitgaande van de cnr. Hist. Kiesvereen. werd Vrijdagavond in het gymnasueiuoKaal te öloouiorp ten openbare vergadering gehouden, waann het kamernd den neer Trianus ais spreker optrad. Na opening op gebruiKeüjke wijze door aen voorzitter den liser Boersma, deelde deze mede, dat het doel was een z.g. praatavond te houden, waarop ieder met 't geeen nij wil de vragen naar voren kon komen. De -^preker hierna het woord verkrijgende, hieid eerst een inieioing, waarin hij, aan ue hand der historie, zoowei de leidenue begin selen der Cnr. Hist. unie ais ue nooidzaKen der huidige pracnsche politiek uiteenzette. Neuerianu, zegt spreker, is tot een zcirstan- dige staat gewoj.uen door ue kerkhervorming, dre het ue Kiaent gai zich aan net au tor 1- tane regiem van Jbrnps II te ontworstelen. Deze oorsprong neert Zijn stempel gezet op net vorKsieven, netgeen ook in onzen tijd nog dui- i deiijk aanwysDaar is. Hij supce nierojj aan, dat het piëtistisch getint Lutheranisme, aat i mede op de vorming van den Nederlanoschen i Staat heelt ingewerkt steeds minder rugge- f graat heelt gehad op staatkundig gebied, dan het Caivinitische stelsel, dat meer oog haa I voor staatkundige vrijheden. In Duitschland, zegt spr. begint men dit onder den druk van het heerscnende regiem thans ook in.te zien. De tegenwoordige hang naar het autoritaire is te zien als reactie op een te ver doorgevoerd vrijheidsbeginsel. 1 Doch import van vreemde stelsels hebben I Nederland nimmer heil gebracht, nóch gees- tebjk noch stoffelijk. De spr. trok een parabel i met de tijden der öpaansche en van de latere Fransche overheerscmng en wees er op hoe I men in die tijden tegen vreemde invloeden l had te strijden, gelijk men thans op zijn hoe de heeft te zijn tegen het Duitsche totalitaire denken, hetwelk op Nederlandsche bodem steeds een vreemd element zal blijven. Bezin- i ning op de diepgang van het beginsel zal daarom steeds eisch blijven. De Chr. Hist. Unie strijdt daarom ook steeds voor het eigene, voor het nationale op ieder terrein. De éénheid in Kerk en Staat heeft men steeds voorgestaan, ook tegenover Dr. Kuijper en de zijnen, die de eenheid hebben verbroken. Doch de reformatorische gedach te, waaruit de Chr. Hist. Unie leeft, wilde juist niet verbreken maar voortbouwen en verbeteren aan het bestaande. De Chr. grond slagen van ons nationale leven werden, zegt spr., tot aan de Fransche revolutie als van zelfsprekend aanvaard. De sinds 1795 opge komen revolutionaire beginselen echter heb ben steeds gepoogd ons volksleven van dit fundament af te brengen. Doch de tijd dat deze beginselen hier te lande de oppermacht hadden verkregen behoort tot het zwakste gedeelte van Neerlands' historie. Ook in het staatsleven moeten Gods geboden heerschen. Onze voorouders, zegt spr., zouden zich een staatsschool, waar de bijbel geweerd wordt, eenvoudig niet hebben kunnen voorstellen. Het verheugt hem, dat men tegenwoordig in allerlei kringen weer oog begint te krijgen voor die dingen. De Chr. Hist. Unie, waarin verschillende stroomingen samenvloeien, zoeKt steeds deze stroomingen te peilen en saam te binden. Haar beginsel is Staat en Maatschap pij langs de lijnen der historie op te bouwen, niet met ons verstand maar langs de lijn van het Christendom. Komende tot de actueele politiek zei spr., dat deze door drie primaire punten werd be- heerscht. Ten eerste handhaving onzer zelf standigheid die mede door de dreiging in het verre Oosten al bijzonder klemmend is. Ten tweede bestrijding van de werkloosheid en ten derde de toestand van 'slands financiën. De Staat kan niet meer uitgeven, dan ze ontvangt, leeningen sluiten voor loopende uitgaven beteekent leven ten koste van het nageslacht en dus is het onontkoombaar dat de regeering met deze drie vitale punten öf op de een öf op de andere wijze in de klem raakt. De regeering doet wat zij kan, doch wie op alle drie punten wil bevredigd worden, eischt het onmogelijke. Ontevredenheid zaai en is hier wel gemakkelijk, maar niet chris telijk. Na de pauze beantwoordde spr. de zeer vele vragen, die hem gesteld weren. Hij is dank baar dat ieder zich vrij heeft uitgesproken omdat hij op deze wijze contact houdt met 't geen er onder de kiezers leeft. De antwoorden op de vragen. Over verdeeling der boerderijen in de Wie- ringermeer heeft spr. steeds den indruk ge kregen dat dit naar recht en billijkheid toe ging. De Chr. Hist. fractie is in dezen steeds diligent. De uitgifte der boerderijen wordt aoor een gemengde commissie geregeld. Be noemingen in de W.-meer geschieden door de ministers van Binn. Zaken en Waterschap. Spr. meent, dat we in de W.-meer niet zonder groote bedrijven kunnen, doch acht het ge- wenscht dat daarnaast ook kleinere bedrijven worden uitgegeven. Economische factoren spelen hier een rol. We moeten kunnen con- curreeren met het buitenlandsch product. Het uitzetten van waarborgsommen van regee- ringswege voor kleine bedrijven is een punt, waarop hij niet direct een antwoord kan ge ven. Daat zit te veel aan vast zegt spr. en dus zal hij dit punt in studie nemen. De loo- nen in de W.-meer stonden aanvankelijk op Amsterdamsch peil. Bij de tegenwoordige in polderingen echter zijn ze lager. Spr. acht dit verantwoord, omdat ook het levenspeil lager is, terwijl ook voor Amsterdam zelve het peil der loonen noodgedwongen is verlaagd. Ook mag niet uit het oog worden verloren, dat de nieuwe polders uit belastinggelden worden betaald. De uitvoer van boter naar Engeland ge schiedt om de markt daar te behouden, ter wijl de accijns op de boter ten doel heeft de boer een redelijke prijs te kunnen betalen. Geschiedt dit niet, dan zou de verhouding geheel worden ontwricht. De steunregeling noemt spr. een moeilijke kwestie. Eenerzij ds mag men alleen steunen wie het persé noodig is, anderzijds echter mag ook niet de spaarzin en de arbeidsprikkel wor den vernietigd. Spr. meent te moeten erken nen dat het systeem niet goed is. Z.i. mogen alleen renten van spaargelden worden afge trokken. Overigens dient men ook hier te bedenken, dat de Staat alleen de een kan steunen, door het van den ander te nemen. De werkloosheid ziet spr. als een gevolg van de buitenlandsche autarchie. Duitschland b.v. heeft groot gebrek aan ónze producten, doch koopt ze niet. Nederland zit met te veel en moet exporteeren, voor er verbetering is te wachten. Maar, wanneer zal Duitschland weer afnemer van ons worden, als het al zijn fi- nancieele reserves gebruikt voor militaire aoeieinaen. Hec Diaakliggende kapitaal gebruiken voor weiKioosneiusucSGiijaing Klinkt heel piansibel, aocii voert djj nauer mzien evenmin tot een oplossing, Kooseveit, zegt spr., heeft het ge- aaan, uoch het is in Amerika op een fiasco uitgeioopen. Het plan Westnof houat, in te- geiiüufciiuig met het „pian van den arbeid", aneen op productieve werken het oog ge- ncnt. Ais bezwaar er tegen voert spr. aan, aat liiogeijjK een overvloed van cultuurgrond zal ontstaan. Een bezwaar dat eventueel weer op een 01 andere wijze zal moeten worden onder vangen. Het verschil tusschen Anti Rev. en Chr. Hist. zoekt spr. voor een groot gedeelte op kerkelijk terrein. De A. K. in zijn tegenwoor- uigen vorm is voortgekomen uit de dolean tie. ue consequenties ervan is splitsing en isoieering van de gelijkaenkende groep op reuer terrein. De C. H. daarentegen leeft, bij erkenning van de ingedrongen revolutionaire oeginseren in ons voiksieven, uit de geuaente aer eenneid, kerkelijk, politiek en maatschap pelijk. Nret breken met de kerk maar opbou wen en er in doorwerken, niet terwille van ae macht, maar terwille van het begmsel. Dé Chr. Hist. Unie wil geen isolatie van een kleine gelijkgezinde groep, doch tracht de verschillende stroomingen in ons volksleven' samen te binden en de éénheid van ons volk i,ot uitdrukking te brengen. Het defensiemateriaai in Indië noemt spr. klem, maar goed. Hij is van oordeel dat de ueiensieve kracht van ons land over 't alge meen veel te gering wordt geacht. Inzake ouderdomsvoorziening merkt spr. op, dat de Chr. Hist. Unie ook in dezen dili gent is. Zij heeft vanaf 1918 gestreden voor sociale wetten en voor arbeidersbelangen, voor de leemten in deze wetten waarvoor in de Kamer o.a. ook de Heer Snoeck Henke- mans steeds een krachtig pleit bezorger is ge weest, heeft zij een open oog. Ook de Heeren Bakker en Krol die speciaal met de sociale toestanden bekend zijn en daarvan bij herha ling zoowel in als buiten de Kamer blijk ge ven, mogen hier met eere worden genoemd. Om des tijds wille werden de nog resteeren- de vragen ietwat vluchtig behandeld, 't Was reeds bijna middernacht toen de voorzitter met een kort woord deze zeer geslaagde ver gadering sloot. Hij bracht namens alle aan wezigen den spreker hartelijk dank en sprak de hoop uit dat deze nog eens weer te Sloot- dorp zou komen spreken. De Heer Tilanus eindigde hierna met dankzegging. HET EILAND WIERINGËN VÓÓR 'N HALVE EEUW. DEN OEVER We hebben m ons vorig nummer ge lezen Hoe ue ueverscne uicncer Daklier ue uosierlfctnaer JKerk een reiaas liet geven van uen toestand omstreeks j.ö<o-iböu, en de Kerk zeive, bouwval lig ais ze was, zien reeds ten ondergang zag opgesenreven. ueze proieuen werden niet bewaar heid ue Keik staat er nu nog, in De- ter staat ais ze ooit is geweest, dank zij de goeue zorgen van net nageslacht; oi het nu eenter met het kerknezoek neter is gesteld, laten we in 't minden in ieder geval aan het gebouw ligt het nu niet. We hadden het nog niet over de geestesstroomingen m die dagen gehad en toen zijn ze merkwaardig genoeg, om ze aan de vergetelheid te ontrukken W e hennen kunnen rezen de uoster- lanuer Kerk was met meer bruikbaar, en dus was om de uost ue Kapel te Den oever „ue Kerk." hn zooais 't met meer uere dingen gaat, ais iets dreigt ten on- uer te g-.au, woruen juist de gevoelens ua<ii omtrent wakker. Al geen 't uiterlijk vertoon weinig, we mogen toch wei reieveeren dat fsan Hotgans, Elbert Koster, Frans ivuijt en aiiueren ais kerkbestuur, in uie dagen lederen zondag met nooge noed ais teeken hunner waardigheid in ae Kapel ter Kerke gingen, en het mag gezegd worden, dat dominee Ha gen niet over kerkbezoek had te kla gen, terwijl midderwijl gewerkt werd, urn alles te bewegen de Kerk te Ooster- iand voor verder verval te behoeden. Kr was nog een factor, die invloed had op 't godsdienstig leven, en die op aile visschersplaatsen aan den dag treedthet wisselvallige en de gevaren van hetxzeemansbestaan. We schreven reeds hoe vele malen jonge mannen hun leven in de golven lieten en de paal-opschriiten op 't iverkhof te Oosterland getuigen hoe dikwijls de Oosterlander klok moest tuiden, als de zee 't ofier terug gaf en een droeve stoet zich langs den Molger dijk naar 't Oosterlander Kerkhof be woog. Dan vooral had men behoefte aan gelooi, aan de Kerk, om te kunnen berusten. Deze ernst heeft steeds zijn stempel op de Oeversche bevolking ge drukt. Eenige jaren moesten verloopen, maar dan was 't den aannemer Willem liermans, de grootvader van zijn te- genwoordigen naamgenoot, die op dracht kreeg de Kerk te restaureeren. De Oosterlander Kerk bleef als een historisch bouwwerk en bedehuis voor 't nageslacht bewaard Doch we dwalen zoo langzamerhand naar Oosterland af, en het is toch noodzakelijk, alvorens we aan dit dorp van „voor 50 jaren terug" onze aandacht wijden, nog even terug kee- ren naar Den Oever, want er werd in die dagen ook hard gewerkt voor een eigen haven en inderdaad, de vis- schersvloot breidde zich uit en het „Nauwelangder haventje" werd te klein, terwijl 't Noorderhoofd geen enkele beschutting bood. In 1896 werd de Edelachtb. Heer L. C. Kolff (de vader van ons tegen woordig hoofd der gemeente) tot burge meester benoemd, en deze was het, die met alle kracht bij de betreffende auto riteiten aandrong op het verkrijgen der haven, en zijn streven en die van 't door hem gestichte comité, werd met gunstigen uitslag bekroond, want 27 Dec. 190U werd de nieuwe Oeversche haven feestelijk geopend. Ook werd in ditzelfde jaar door wij len burgemeester Kolff het „Visschers- fonds" gesticht, om oude visschers, maar ook weduwen en weezen, zooveel mogelijk voor zorg en kommer te vrij waren. Dat men nog heden ten dage de ze daden waardeert,, behoeft zeker geen betoog. MARKTBERICHTEN. Groningen, 21 Febr. Granen. Inlandsche rogge f 7.457.50 haver (wit) f 66.15 zwarte haver f 6.40—6.50groene erwten f 9.5510 karwijzaad f 2425.50 gele mos terdzaad f 1516.50 ronde mais f 8.406.60 platte mais f 8.208.40 lijnzaad witbloei f 8.75—10.50 lijnzaad blauwbloei f 8.75—10.50 Aanvoer ruim, stemming onveranderd. Kar wijzaad hooger. Groningen, 21 Febr. Vee. Kalf- en melk koeien f 260—270, f 210—220 f 140—150 kalfvaarzen f 220230, f 140160; vare koei en f 170—190 f 130—160 vaarzen f 160— 185, f 115135 per stuk. Stieren 4951 ct., 4446 ct. per kg. Kalveren en pinken f 90 130 pér stuk. Slachtvee 6364 ct., 50—52 ct., 4041 ct. vette kalveren 7678 ct., 6870 ct. per kg. Weideschapen f 1418, vette lam meren f 1215, vette schapen f 2428, f 20 22 per stukBiggen f 713, f 1.101.60 de week. Vette varkens 4345 ct., 3740 ct.zou ters 4243 ct. per kg, alles resp. Ie, 2e en 3e srt. Aanvoer 714 runderen, 1408 kalveren, 257 schapen, 5571 varkens, 87 biggen, 35 paar den. Kalf- en melkvee met groote moeite te plaatsen, prijzen lager. Slachtvee bij groote aanvoer, eveneens lager. Stieren bij kleine aanvoeren prijshoudend. Vette kalveren bij gering aanbod nauwelijks prijsh. Nuchtere kalverengroote aanvoer, lagere prijzen, f 35.50, een enkel zwaar kalf noteerde f 1 hooger. Wolvee handel prijsh. Vette varkens en zouters prijsh. Enkele Hollandsche vette varkens brachten f 0.470.48 per kg op. Big gen bij trage handel prijshoudend. Purmerend, 21 Febr. Vee. Aangevoerd run deren, totaal 428 st., 170 vette koeien f 0.62 0.69 per kg 146 gelde koeien, f 150—160 100 melkkoeien f 180—260 per stuk 12 stieren f 0.46—0.62 per kg 25 paarden f 90165 per stuk 26 vette kalveren f 0.650.95 per kg 1421 nuchtere kalveren, voor de slacht f 711, nuchtere kalveren voor de fok f 1117 p. st. 288 vette varkens voor de slacht f 0.440.47, per kg 60 mag. varkens f 2530 379 biggen f 9—16 976 schapen f 22—28 152 bokken f 39 per stuk. Handel in paarden en vette kalveren stug, overigens matig. Rotterdam, 21 Febr. Vee. Aanvoer in totaal 4331 stuks, waarvan 845 vette runderen, 773 magere runderen, 25 vette kalveren, 127 gras kalveren, 2145 nuchtere kalveren, 2 varkens, 6 veulens, 142 paarden, 221 schapen en lam meren, 45 bokken en geiten. De prijzen waren als volgtvette koeien le s. 72, 2e s. 58, 3e s. 3646 ct., vette ossen le s. 64, 2e s. 56, 3e s. 3646 ct., stieren le s. 60, 2e s. 54, 3e s. 48 ct. per kg le s. f 270, 2e s. f 200, 3e s. f 140 per stuk vette kalveren le s. 95, 2e s. 85, 3e s. 5565 ct. per kg graskalveren 2e s. 50, 3e s. 40 ct. per kg le s. f 50, 2e s. f 35, 3e s. f 25 per stuk fok id. le s. f 22, 2e s. f 18, 3e s. f 15 per stuk slachtpaarden le s. 53, 2e s. 43, 3e s. 33 ct. per kg le s. f 230, 2e s. f 190, 3e s. f 110 per stukhitten le s. f 240, 2e s. f 190, 3e s. f 120 per stukschapen le s. 47, 2e s. 41, 3e s. 30 ct. per kg le s. f 20, 2e s. f 18, 3e s. f 16 per stuk lammeren le s. 50, 2e s. 45, 3e s. 40 ct. per kg le s. f 18, 2e s. f 15, 3e s. f 11 per stukkalf koeien le s. f 285 2e s. f 220, 3e s. f 155 melkkoeien le s. f 280, 2e s. f 210, 3e s. f 155, vare koeien le s. f 195, 2e s. f 160, 3e s. f 140 vaarzen le s. f 185, 2e s. f 155, 3e s. f 115 pinken le s. f 145, 2e s. f 115, 3e s. f 95, bokken of geiten le s. f 10, 2e s. f 8, 3e s. f 5 per stuk. Vette koeien en ossen aanvoer als vorige week, handel normaal, prijzen als vorige week, prima koeien 74 ct., prima ossen 66 ct. Stieren aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen iets lager. Vette kalveren belangrijk minder, han del slecht, prima tot f 1.05. Graskalveren aan voer als vorige week. handel gewoon, prijzen stabiel. Nuchtere slacht- en fokkalveren aan voer iets minder, handel stug, prijzen lager. Paarren aanvoer kleiner, handel redelijk, prij zen van vorige week waren goed te handha ven. Schapen en lammeren aanvoer minder handel flauw. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets minder, handel stroef, prijzen als vorige week. Vare koeien aanvoer normaal, handel sleepend, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel ma tig, prijzen stationair. Bokken en geiten aan voer iets minder, handel goed, prijzen vast. ADVERTEERT IN DIT BLAD INHOUD 1/2 PQ KAPITAAL en RESERVES f 61.500.000. Geeft af 3 V2 pandbrieven N.V. BETUWSCHE - HYPOTHEEKBANK koers 100 Inlichtingen bij KANTOOR HIPPOLYTUSHOEF. Tel. No. 15. Onze nieuwe sorteering (zoowel voor Herv. als Geref. Kerk) is aangekomen. Ziet onze etalages Volledige kerkboekjes (ps. gezangen en vervolgbundel) in luxe lederen bandje REEDS VANAF f 1.90. BOSKER's BOEKHANDEL H.-HOEF MIDDENMEER. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE WIERINGEN. Het kantoor te H.-hoef is open ALLE WERKDAGEN 's morgens van 8.3011.30 uur; 's middags van 24 uur Maandags en Vrijdags midaags niet. TE DEN OEVER in perceel J. Tijsen Mz., Havenstraat). 's Maandags en 's Vrijdags des namiddags van 24 uur. DE RENTEVOET. Voor SPAARGELDEN tot en met een bedrag van f 5000 van één inlegger (echtgenooten worden als één beschouwd) van leden 2.75% sjaars; van nietleden 2.65% 'sjaars; boven de f 5000 tot f 10 OOI) 2% 'sjaars boven f 10.000 tot f 20.000 1% 'sjaars. Voor VOORSCHOTTEN (Hypotheek) 3.75% 'sjaars; voor VOOR SCHOTTEN (Borgtocht) 4% 'sjaars Voor DEBETRENTE rek. cour. 4% 's jaars voor CREDIETRENTE in Rek. Cour. 2.65%, tot 5000 boven f 5000 tot f 10.000 2% 'sjaars boven f 10.000 tot f 20.000 1% 's jaars. 3PAARBUSJ.ES VERKRIJGBAAR. LOKETTEN TE HUUR Wordt lid van uw plaatselijke instelling. HET BESTUUR W. HERMANS, Voorz. CORN. J. BOSKER, Secr. MOLENAAR Wieringerwaard J Telefoon No. 7 i Maalt tarwe van uw eigen oogst op m gunning tot bloei ongebuild tarwebloem DE BEKENDE NAAM HET BESTE FOlt Atelier ZONDAGS OPEN tl Keizerstr. 113 Den TELEFOON 450. Voor PERMANENT WAY1 KEIZERSTRAAT 44,- Dec Compleet 2 gulden. Tw gelijk f 3.50. Geen bijbelf C. J. BREEUWER - Rij NOTEERING (20 Febr.) cVrUM vanaf Malerij per Murwelijnkoekjes m. suiiK Murwe Lijnkoek Lijnzaadschilvers Gebr. Voorslaglijnkoek Gebr. vette voorslag Gebr. grondnootkoek Grondnootschilvers Sesamschilvers Soya schroot Gebr. Palmpitkoek Melkveekoekjes of blokjes Jongvee-koekjes of blokje; Boonenmeel Roggemeel Maismeel 8.65 Mais glffi Gerstemeel Varkensmeel A 9.10* en i Varkensm. C 8.85* Zeug® Laplata Mais ïGerst 8.30, haver 7.00 taf Gemengd kippenvoer Voerhavermout Roosendaalpulp Nog aan te bieden pr. li Prijzen gemerkt bij 500 Kg. franco boerderij. Aanbevelend, T. TAi Fouragehandel, Belt, Wordt vervolgd. Hier zijn een paar dames, getooid met de ..bubbekapers" waarover wij het in ons vorig artikel hadden. L

Wieringer courant | 1939 | | pagina 4