30e JAARGANG DONDERDAG 2 MAART 1939 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIER1NGEN EN OMSTREKEN No. 26 DE BAND DES BLOEDS. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN UITGEVER j BUREAU: ADVERTENTIêN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG Hippolytushoef Wlerlngen van 1 - 6 regel» f 0.10 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WLERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. iedere regel meer f 0J9 per 3 maanden f 1.25. r CRISIS - BUREAU. WADDENZEEHARINGVISSCHERIJ Van bevoegde zijde vernemen wij. dat het in het voornemen ligt, voor het i seizoen 1939 wederom een regeling te treffen voor de visscherij op Wadden zeeharing. Met de uitvoering daarvan zal de Ned. Visscherij Centrale te Den Haag worden belast. De regeling zal vermoedelijk o.m. inhouden, dat in het algemeen een 1 vergunning tot het aanvoeren van I Waddenzeeharing slechts zal worden i verstrekt aan georganiseerden bij de i Ned. Visscherij Centrale, die zijn toege laten tot de groep van „Waddenzee- f visschers" en wien reeds in de jaren 1936, 1937 of 1938 een vergunning' tot het aanvoeren van Waddenzeeharing is uitgereikt. Vergunningen worden slechts verstrekt ten aanzien van vaar tuigen, welke den georganiseerden reeds vóór 15 Mei 1938 ter beschikking i stonden of ten aanzien van vairtui- I gen, welke dienden ter vervanging daarvan. Alle haring zal moeten worden aan- 1 gevoerd aan en Worden verkocht over één der afslagen te Zoutkamp, Har- lingen, Makkum, Den Oever of Den Helder. Als minimumprijs zal f 2 per t 100 Kg. worden vastgesteld. Haring, welke deze prijs niet opbrengt, wordt door de Ned. Visscherij Centrale uit de markt genomen. Het ligt in de bedoeling, de regeling I 15 Mei 1939 te doen eindigen. Indien dit noodig mocht blijken, zal i het aanvoeren van haring, welke in de Waddenzee met kuil netten is gevan 1 gen, reeds met ingang van een vroege- ren nader te bepalen datum worden verboden. Het verhandelen van de Waddenzee- 1 haring, met uiteondering van het ver- koopen in het klein aan verbruikers, is slechts toegestaan aan hindelaren in Waddenzeeharing die bij de Ned. Vis scherij Centrale zijn georganiseerd en een vergunning van deze Centrale be- zitten. Bij afzonderlijke publicatie zullen de adressen, waar aanvriagformulieren verkrijgbaar zijn, worden bekend ge maakt. WADDENZEEHARINGVISSCHERIJ De Ned. Visscherij Centrale maakt bekend, dat aanvraagformulieren ter verkrijging van een vergunning tot het voeren of het verhandelen van Wad denzeeharing verkrijgbaar zijn bij de volgende adressen Ned. Visscherij Centrale. Jul. van Stolbergplein 3-4 te 's-Gravenhage Directeuren van de Vischafslagen te Den Helder, Den Oever, Makkum en Harlingen Secretarie der gemeenten Urk, Het Bnldt (St. Anna Parochie) en Barra- deel (Sexbierum) H. Brands, Haven- straat C. 73, Zoutkamp (Ulrum) C. Bakker, agent der Ned. Visscherij Cen trale, Oudeschild 308, Texel. Voorts zijn aanvraagformulieren voor handelaren nog verkrijgbaar aan het Vischuitvoercertificatenbureau, Rijksvischhal, IJmuiden. AARDAPPELTEELT VERGUNNINGEN De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat den telers, die voor 1 Maart 1939 een aanvrage voor de teelt van aardappelen, andere dan die, vallende onder de Tuinbouw- en/of fabrieksaardappelregeling hebben in gediend, de aangevraagde oppervlakte wordt toegewezen. De teeltvergunnin gen zullen zoo spoedig mogelijk aan de belanghebbenden worden uitgereikt. Degenen, die aardappelen willen ver bouwen en nog geen aanvrage indien den en zij die voornemens zijn meer te verbouwen dan zij aanvroegen, moeten zich ten spoedigste wenden tot de Landbouw Crisis Organisatie, waartoe zij behooren. Deze organisatie zal hun dan mededeelen of, en zoo ja, in hoe verre, nog aan hun aanvrage kan wor den voldaan. Telers, die door omstan digheden minder kunnen uitpoten dan zij aanvroegen, kunnen tot 19 Maart 1939 nog vermindering van de aange vraagde oppervlakte verzoeken. BINNENLANDSCH NIEUWS. STROOVERKOOPBUREAU ZAL EEN EIGEN CARTONFABRIEK STICHTEN Als verweer tegen de Houding van de Coop. en de specula tieve fabrieken. Onder voorzitterschap van den heer U. D. Reinders te Hoogezand is Dinsdag middag in de „Harmonie" te Gronin gen een vergadering gehouden van le den van het Strooverkoopbureau N.V. gevestigd te Hoogezand, waarin het voorstel werd behandeld om over te gaan tot stichting van een cartonfa- briek, waarvan uitsluitend de leden van het Strooverkoopbureau aandeel houder kunnen zijn. Er waren circa duizend leden aanwezig. H,et. bestuur acht dezen bouw noodig als verweer tegen de houding der coop. en speculatieve fabrieken, tengevolge waarvan het Strooverkoopbureau van zijn afzetgebied ten deele wordt beroofd De voorzitter deelde mede, dat „Den Haag" voor de stichting eener fabriek krachtens de Bedrijfsvergunningswet 1938 waarschijnlijk geen toestemming zou verleenen als het een particulier belang betrof, maar waar bij den op zet van de plannen het denkbeeld voor zit, dat vooral ook de kleinere boer aan deelhouder van de fabriek zal kunnen worden en het dus een algemeen be lang betreft, verwacht het bestuur, dat die vergunning wel zal worden verstrekt. Spr. deelde mee, dat het de bedoe ling is een fabriek te stichten met een capaciteit van circa 36 millioen Kg. stroo per jaar, met een tot al benoo- digd kapitaal van f 1,500,000, welk ka pitaal onder hypothecair verband van den kassier zal worden geleend, als mede met de garantiestelling van een bepaald bedrag per aandeel. Het aan deelenkapitaal wordt voorloopig ge steld op 5000 aandeelen van f 100. De leden van het Strooverkoop bureau verwerven hun aandeelen in de fabriek door gedurende vier jaar 'n bepaald kwantum stroo per aandeel in het Strooverkoopbureau, „gratis" te leveren. Het kwantum stroo per aandeel zal niet grooter mogen zijn dan 7500 Kg Het bestuur verwacht een deelne ming van 5000 aandeelen, waardoor de «garantiestelling, zooetven genoemd f 200 zal bedragen. Mocht het aantal aandeelen stijgen tot b.v. 9000 aandee len, dan zal deze garantie dalen tot f 110. Wie geen lid is van het Stroover koopbureau kan geen aandeelhouder worden in de te stichten fabriek, ter- w 1 het aandeel van ieder lid in de fa briek niet grooter en ook niet kleiner mag zijn dan zijn aandeel in het Stroo verkoopbureau. De voorzitter deelde op een desbe treffende vraag mede, dat de fabriek zal worden gebouwd aan het duizend tonnenkanaal, dat van Groningen naar de Veenkoloniën zal worden gegraven en wel op terrein in de buurt van Hoo gezand. Een groot aantal vragen werd ge steld, die door den voorzitter tot aller tevredenheid werden beantwoord. Daarna werd gelegenheid gegeven tot teekening der lijsten voor deelne ming in de fabriek. Het overgroote deel der aanwezigen maakte daarvan gebruik, zoodat de voorzitter de ver wachting meende te kunnen uitspre ken, dat de f9brieksschoorsteen spoe dig zal rooken. DE KOE MOEST KALVEN. En daarom kon niet worden verduisterd. De politie maakte in den avond van 19 Januari, toen Zuid-Holland aan een verduisteringsproef was onderwor pen, verbalen op en de rechterlijke in stanties krijgen nu de straffen er voor te bepalen. Het aantal excuses is groot en verschillend. Een landbouwer uit Woubrugge, Th. W„ moest dezer dsgen terecht staan voor den Haagschen politierech- ter. Hij gaf de volgende uiteenzetting Alles in huis was netjes verduisterd maar op zeker oogenblik bemerkte hij, dat de koe moest kalven. De landbou wer dacht om de heele verduisterings proef niet meer, draaide het licht in de stallen aan, waarop prompt de politie verscheen. FEUILLETON. plotseling 23 Niemand dacht er aan om de afwezige in bescherming te nemen. Mijnheer Claudius v/as terstond door de prinses verdedigd, toen ik in mijne beschuldiging te ver was gegaan zelfs mijnheer von Wismar had ten zijnen voordeele gesprokendoch voor Charlotte had niemand een vriendelijk woord arm meisje Toen wij afscheid namen liet de prinses een wollen doek brengen, dien zij mij omsloeg. Het was een koele avond, zeide zij, en haar lieve kleine heideleeuwerik mocht niet ver kouden worden. Mijnen vader gaf zij de ver zekering, dat zij mij zeer dikwijls bij zich v/ilde zien en dat zij mij onder hare persoon lijke hoede wilde nemen ten slotte gaf zij mij een kus op het voorhoofd, en wij verlieten het paleis. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een onweder had zich boven de stad ont last. Er waaide een koele lucht mij om de slapen. Een hof rij tuig bracht ons naar huis dreunend reed het de binnenplaats bij de fir ma Claudius op, en een gevoel van kinderlij ken hoogmoed deed mij het hart kloppen, toen ik naast den vorstelijken lakei, die on derdanig bij het open portier stond, op het plaveisel stapte, hetwelk ik slechts een paar dagen geleden ter nauwernood mocht betre den. Mijn blik zocht Charlotte's kamer het was mijn vurigst verlangen, dat zij mij zou ziendoch het geheele huis was donker be - halve het raam boven de deur. Terwijl wij langs den hoofdweg voortliepen, hoorde ik haastige schreden van den kant der kas naderen er glinsterde iets lichts door het naastbij zijnde rozenperk, stond Charlotte vóór ons. „Ik hoorde u thuis komen," zeide zij op ge- dempten toon half buiten adem. „Och, mijn heer von Sassen, laat het prinsesje nog een half uurtje bij mij blijven 't is zoo'n mooie avond ik zal haar zelve naar Carolina's- lust terug brengen." Mijn vader zeide mij goeden nacht, en be loofde Ilse te zullen zeggen waar ik was. Hij verwijderde zich, terwijl Charlotte haren arm om mijnen hals sloeg en mij stijf tegen zich aandrukte. „Het helpt niet, lief kind, je moet een oogenblik voor bliksemafleider spelen," zeide zij fluisterend tot mij. „Daar ginds,", zij wees naar de bloemenkas, „zijn twee harde koppen met elkander in botsing gekomen, oom Erich en den onderboekhouder Eckhof. Eckhof's stem klonk boven alles uit. 't Kan geen kwaad, dat er een stokje gesto ken wordt voor de bemoeizucht van den ouden boekhouder in de zaak en in huis," zeide zij en men kon aan hare stem hooren hoe ver ontwaardigd zij was„hij heeft zich te veel aangematigd dat is niet te ontkennen. Doch NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. O. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt orze win terdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. - Had je in de stallen niet kunnen verduisteren informeerde de politie rechter. Maar verdachte zei. dat hij daar geen tijd voor had. - Is het kalf ook geboren dien avond informeerde de officier belang stellend. Dat was inderdaad het geval. De officier wilde wel rekening hou den met de omstandigheden en vol staan met een geldboete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis. De politierechter vertrouwde het geval toch blijkbaar nog niet heelemaal en wilde eerst den veldwachter nog hooren, alvorens von nis te wijzén. OSS BLIJFT OSS Wat beteekent een naam What 's in a name Gedachtig aan deze gevleugelde woorden hebben de bewoners van de Teugenaarsstraat te Oss zich met een request tot het ge meentebestuur van Oss gewend, om den naam van hun straat veranderd te krij gen. Het Teugenaarspad was in den tijd van de hoogconjuctuur der Ossche missdadigerswereld een straat van min der goede reputatie, waar verschillen- leden van „het mileu" samenhokten. Deze laatsten verhuisden nagenoeg al len naar de Bossche gevangenis. De huizen werden aan gunstig be kend staande families verhuurd en het Teugenaarspad veranderde zoo zeer ten goede, dat men den tijd geko men achtte, om het te herdoopen in T eugenaarsstraat. Het gemeentebestuur ging nog ver der. De Teugenaarsstraat werd geas- phalteerd en van trottoirs voorzien en niemand zou in de fraaie straat thans nog het eens zoo obscure Teugenaars pad herkennen. De bewoners meenen echter, dat alles pas goed kan zijn, wanneer de smet der misdaad, welke thans nog aan den naam der straat kleeft,, verwijderd zal worden. Dinsdag avond hebben de vroede vaderen van Oss in de raadszitting over deze kwes tie gedelibereerd en het resultaat voor de Teugenaarsstraatbewoners was ne gatief. Eén der raadsleden merkte zelfs la coniek op, dat wanneer men meent, dat verandering van naam, herstel van reputatie beteekent, men dan ook wel den naam der gemeente zou kunnen veranderen. Dit kon men niet ontkennen en dien tengevolge werd de naamsverandering niet toegestaan. STROOPER WONDT POLITIEHOND MET MES, Een jachtopziener te Ede vervolgde op 21 Sept. in het jachtveld de Does- burgerheide twee personen, die zich daar op verdachte wijze ophielden. Zij gaven geen gehoor aan het bevel om te blijven staan. Toen een van hen trachtte zich uit de voeten te maken, liet de jachtopziener zijn hond op den vluchteling los. Deze, een 19-jarige ar beider, bracht den hond toen deze hem had ingehaald, met een lang mes een slag op den kop toe. De hond viel ernstig gewond neer. Wegens dit feit had de jongeman zich Dinsdag voor de Rechtbank te Arn hem te verantwoorden. De subst. offi cier van Justitie mi'. Graaf van Lim burg Stirum eischte vijf maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 14 Maart. BUITENLANDSCH NIEUWS. EEN MILLIOEN WERKKRACHTEN TE KORT Waarvan ongeveer een vierde in den landbouw. De voorzitter van het Rijksinstituut voor Arbeidsbemiddeling, ar. byrup, heeft, naar de „Westaeutscher Beob- achter" meldt, in een vergadering van vertegenwoordigers van net economi- scne leven te Maagdenburg meege deeld, dat er in Duitscbland thans 40 mnlioen werkenden zijn. Er is even wei nog een tekort aan werkkrachten van ongeveer een millioen. Reeds zijn ÖU.UOO personen van gevorderden leef tijd weer in het productieproces inge schakeld. Er bestaat echter nog steeds een groote benoeite aan werkkrachten in het houwoedrijf en in de metaalnij verheid. Ook huispersoneel en verpleeg sters zijn dringend noodig. Vooral in den landbouw heerscht een evoelig gebrek aan werkkrachten. Hier ontbreken nog 250.000 a 300.000 menschen. Het betrekken van werk krachten uit het buitenland - meer dan 2o.000 in 19ö8 - heeft hier wel een zekere verlichting gebracht, doch dit is slechts een noodoplossing. Vergaan de mechaniseering van den landbouw is een gebiedende eisch. In den loop van zijn rede deelde dr. Syrup nog mede, dat er in 19,38 voor de versterkingen in het Westen 400.000 menschen op korten termijn tot het verrichten van arbeid waren opgeroepen VEERTIEN AANSLAGEN IN PALESTINA 30 dooden, 40 gewonden. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat sedert Zondag 14 aanslagen zijn gepleegd. Onder de Arabische be volking zijn 32 menschen om het leven gekomen en 50 gewond. Bij een botsing ten Zuiden van Jaffa zijn twee Britsche soldaten gewond, een derde is gesneuveld. De Arabische tegenstanders werden met zware ver liezen terugggedreven. Volgens latere berichten zijn nog 4 personen omgekomen en twee gewond hij nieuwe aanslagen. Het gemeente bestuur van Tel Aviv heeft de bevol king tot kalmte en tucht aangemaand. In verband met de aanslagen die door de publieke opinie algemeen aan extre mistische Joodsche kringen wordt toe geschreven, zijn acht Zionisten gearres teerd. zich door dat gedruisch niet afschrikken. „Ik ben een groot vriend van het Christen dom versta mij welzeide hij. „Ik heb der halve op grond van mijne eigene overtuiging mij trouw gehouden aan de beschikking van al mijne voorgangers, volgens welke een geest van vroomheid onder het volk van de firma wordt aangekweekt doch ik zal nooit dul den, dat mijne zaak tot een broeinest van godsdienstige afdwalingen wordt gemaakt. j „Ik heb niemand gedwongen," stoof de boekhouder op. „Zeker niet met den knoet in de hand, mijnheer Eckhof, doch wel door uwe positie tegenover het personeelIk weet bijvoorbeeld dat onze jongste bediende, een jong mensch zonder middelen, die van zijn inkomen zijne moeder, eene weduwe, moet onderhouden, ver boven zijne krachten aan uwe zendingskas 'bijdraagt, van wier bestaan ik tot nu toe niets geweten heb. Charlotte was als aan den grond genageld blijven staan zij scheen vergeten te hebben, dat zij mij had gehaald. „Hij spreekt goed", mompelde zij. „Dat had ik niet van hem ge dacht hij is in den regel zoo onverschillig voor oom Erich's rechterstoel had de zaak en zoo karig met zijne woordenwaarach- niet gebracht moeten worden hij vermoordttig, Eckhof is onnoozel genoeg om den hand den ouden man met zijne onverbiddelijke schoen nog eens op te nemen en zich eene oogen, met zijn afgemeten toon en kalme tweede nederlaag op den hals te halen riep houding zonder hartstocht en drift, waardoor zij boos en hield hare vlammende oogen zoo elk woord uit zijnen mond een scherpe dolk doordringend op den boekhouder gevestigd, Wordt." j alsof zij den glazen wand wilde doorboren. Hij Wij naderden de plek waar zij stonden. Zij. bad de plaats waar hij gestaan had verlaten, hield hare schitterende oogen onafgebroken en was een paar stappen dichter bij mijn- op één punt gericht, op het gezicht van mijn- j heer Claudius gaan staan, heer Claudius. Hij stond door het volle licht „Veracht maar het kinderachtig gewawel, beschenen naast een palm rechtop en slank mijnheer Claudius," sprak hij zijne stem als de fijngeschubde stam van den boom.kon scherp klinken Ik dacht alleen maar, Het was niet waar hij had op dit oogenblik dat het het huis in de Mauerstrasze geen geen doodsche kilheid in zijne „onverbiddelij- kwaad kon, als daar veel, zeer veel gebeden ke oogen." Die oogen schoten vuur, zijn ge- werd er is daar zoo veel gebeurd, wat tot laat was gloeiend rood gekleurd door inner- God in den hemel schreit en Zijne verzoening lijke verontwaardiging, al gaven de over de noodig heeft borst gekruiste armen hem den schijn van „Gij doet mij dit zijdellngsch verwijt nu kalmte en onverzettelijkheid. reeds ten tweedenmale binnen een paar da- De stoel kraakte en schudde onder de han- gen," viel mijnheer Claudius hem kalm in de den des boekhouders mijnheer Claudius liet rede. „Ik heb eerbied voor uwe jaren en voor uwe verdiensten tegenover de zaak en wil daarom niet nader eene handelwijze omschrij ven, die het niet versmaadt oude wonden open te rijten en ze op te roepen als bondgenooten in den strijd om de macht, die op het spel staat ik laat het aan uw eigen oordeel over te beslissen of dat edel isWat ik in jeug dige dwaasheid en lichtzinnigheid misdaan heb, daarvan draag ik alleen de verantwoor delijkheid en berouw ik heb helaas een nieuwe schuld op mij geladen, tooen ik u, hopende u eenigszins uwen zoon te vergoeden, eene al te onbeperkte macht in mijn huis en in mijne zaak heb gegeven, en u met mij zei ven heb laten spelen. „Wat heeft hij gedaan fluisterde ik. „Hij heeft Eckhof's eenigen zoon doodge schoten." Ik rukte mij hevig ontsteld los en onderdrukte met moeite een kreet van ont zetting. „Mijn hemel, wees toch niet zoo kinderach tig knorde Charlotte en trok mij met en kele krachtige beweging weer naast zich. „Het was een eerlijk duel, waarin Eckhof's zoon viel. Doch laat ons binnen gaan De woordenwisseling heeft haar kookpunt be reikt." Zonder een woord meer te zeggen liep zij met mij langs den glazen gevel en duwde mij over den drempel der zijdeur. „Ik heb het prinsesje in den tuin opgevan gen," zeide Charlotte haastig, den boekhou der belettende, de woorden, die hij op de lip pen had, uit te spreken. „Lieve juffrouw Fliedner, kijk het kind eens goed aan, of het er niet geheel anders uitzietHet heeft hof- thee gedronken en is in een hofrijtuig thuis gebracht, geheel a la Asschepoetster laat eens kijken, kind, of je niet van je schoentjes op de trap van het paleis verloren hebt Te midden» van mijne verlegenheid moest ik toch lachen ik nam plaats op den stoel, dien Dagobert voor mij neerzetteCharlotte had gelijk gehad verstomd, geëindigd was de strijd, alsof hij niet ontbrand ware geweest, en toen ik opkeek, zag ik den boekhouder in de duisternis verdwijnen, waaruit wij zoo even te voorschijn waren gekomenMijnheer Mijnheer Claudius stond nog naast den palm boom angstig blevn mijne oogen uitvor- schend op hem rusten had hij geen vlek op het voorhoofd Hij had immers een mensch gedood Ik bespeurde niets dan zijne ern stige, blauwe oogen, die op mij nederzagen verschrikt boog ik het hoofd. Juffrouw Fliedner herademdezij was blijkbaar zeer ingenomen met mijne komst, en drukte mij vriendelijk de hand. „Vertellen, meisje drong zij bij mij aan, terwijl zij mij den hoed afnam en de gekreu kelde poffen van mijne mouwen uithaalde. „Hoe was het aan 't hof Ik schoof ver achteruit in den rieten stoel een der reusachtige waaiers van een va ren, in het lamplicht smaragdgroen gekleurd, wiegelde boven mijn voorhoofdanderen omgaven mij rechts en links en raakten koel en liefkozend mijne naakte schouders aan. Ik zat daar als onder een beschermenden baldakijn, en ik kreeg een gevoel van veilig heid. Daarbij kwam dat mijnheer Claudius zijne plaats verliet, doch hij bleef in de oran jerie, men hoorde hem voortdurend zacht- kens heen en weer loopen achter de rotspar tijen en de planten. Mijn moed kwam terug en ik vertelde, eerst schoorvoetend, terwijl ik dra zelve pleizier in het verhaal kreeg, van mijn schitterend de buut hoe van de goedbestudeerde buiging niets was terecht gekomen, van het zingen van het liedje der heide en mijn stuk levens geschiedenis, dat ik de prinses had verhaald. Charlotte viel mij telkens in de rede met een luiden lach ook juffrouw Fliedner luis terde met genoegen en tikte mij liefkozend op de wangen. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN YOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1