NOG 3 DAGEN BOEKENWEEK GEIEENTERAAD VAN ZIJPL Herdenking van het ambtsjubileum van den Gemeente-secretaris. De verbinding met Oudesluis. Ver zoeken om weer treinen te doen stoppen. Ook betere busverbindingen bepleit. Een onbewoonbaarv.erklaring in de hand gewerkt, teneinde ontruiming van de woning te verkrijgen. Geen subsidie aan de Plaatselijke Landbouwcommissie. Opnieuw een woning onbewoonbaar verklaard, thans te Petten. Het gezin is slachtoffer van een schorsingsbesluit. De raad der gemeente Zijpe kwam in vol tallige zitting bijeen op Dinsdag 28 Februari 1939, des namiddags 2 uur, onder voorzitter schap van Burgemeester BreebaartSecre taris J. A. de Boer. Alvorens over te gaan tot behandeling van de agenda wenscht de Voorzitter een kort woord te spreken tot den Secretaris die zoo als bekend 15 Februari 1.1. het feit herdacht, dat hij 25 jaar als secretaris in dienst dei gemeente is geweest. Spr. wijst er op dat 't de uitdrukkelijke wensch van den heer De Boer was, dat dit jubileum stilzwijgend voor bij zou gaan en met dien wensch is rekening gehouden. Slechts is in de onderlinge bijeen komst van B. en W. dit jubileum herdacht maar niettemin wil spr. en dit met toestem ming van den Heer de Boer in openbare zit ting van den raad gewag maken van dat ju bileum. En dan komt spr. onwillekeurig ir. gedachte het gesprek dat spr. op den morgen van den Jubileumsdag met den Secretaris had, waarbij de Secretaris zei, dat in een der gelijk jubileum toch niet zoo'n verdienste zat, en dat hij er bovendien niet van hield beju beld te worden. Een mensch heeft, zoo zei de heer De Boer, zijn goede eigenschappen maar ook zijn kwade eigenschappen, en op zoo'n jubileumsdag worden alleen de goede eigen schappen, en nog wel sterk overdreven, naar voren gebracht, terwijl de kwade eigenschap pen niet worden genoemd. De. voorzitter meent echter, dat we de zaak zouden kunnen omkeeren de kwade eigen schappen worden wel degelijk en dan niet in 't gezicht van den betrokkene, doch achter zijn rug om, onderling naar voren gebracht, terwijl op 't jubileum zelf, de goede eigen schappen naar voren worden gebracht en men ze vaak opblaast. Over de slechte eigenschappen van den Secretaris heeft spr. nooit buiten hem om ge sproken en spr. zou dan ook gauw uitgespro ken zijn terwijl spr. dan op wensch van den Secretaris zelf, niet zal spreken. Spr.-zal dan ook volstaan met namens den raad den secre taris hartelijk dank te brengen voor alles wat hij gedurende zijn ambtsperiode voor de ge meente heeft gedaan en dat is niet weinig. Zijn adviezen in de vergadering van B. en W. waren steeds zeer gedocumenteerd en werden zeer op prijs gesteld en in den regel opgevolgd. De goede samenwerking in 't college is voor een groot gedeelte te danken aan de wijze waarop de secretaris aan de besprekingen deelnam. Hoewel de zaken met ernst door 't College worden behandeld, kwam toch ook dikwijls de humor uit de hoek en voor een groot gedeelte kwam die dan van den kant van den Secretaris. Spr. behoefde dan maar naar de tintelinde oogen van wethouder Nan- nis te kijken, om te kunnen constateeren, dat de gemaakte opmerking was ingeslagen. Spr. wenschte de gemeente toe, dat zij nog langen tijd den heer De Boer als secretaris mag be houden en van zijn werk en goede adviezen zal mogen profiteeren. Applaus. De heer De Boer dankt den Voorzitter har telijk voor zijn vriendelijke en hartelijke woorden en tevens de leden van den raad voor de instemming aan die woorden betuigd. De notulen van 13 Dec. worden onveran derd vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken. De Vooorzitter doet vervolgens mededeeling van diverse ingekomen stukken. De ingeko men balans en verlies- en winstrekening over 1937 van den Keuringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar, de begrooting voor 1939 van dezen dienst, zoowel als een aantal jaar verslagen zullen bij de raadsleden circuleeren. Betere busverbindingen tusschen Den Helder en Zijpe. Callantsoog en Anna Paulowna. Mededeeling wordt gedaan van de gevoerde correspondentie en van de genomen en te nemen maatregelen inzake het verkrijgen van een betere verbinding met Oudesluis. In aansluiting met het gesprokene in de vorige vergadering had de heer Veltman aan B. en W. een rapport gezonden inzake slechte verbinding met Oudesluis, zoowel naar rich ting Den Helder als naar richting Amsterdam. Naar aanleiding van dit rapport hebben B. en W. zich gewend tot de Kamer van Koop handel te Alkmaar met het verzoek te willen bevorderen dat wederom te Oudesluis enkele treinen zouden stoppen tot het in- en uitla ten van reizigers. Genoemde Kamer van Koophandel berichtte dat zij deze zaak onder de aandacht van haar lid, den heer Kolster, die zitting heeft in den Spoorwegraad, had gebracht. B. en W. hebben zich ook gewend tot de Maatschappij van Handel en Nijverheid, departement Den Helder en deze instelling heeft zich tot de Directie van de Ned. Spoor wegen gewend, met het verzoek enkele treinen te Oudesluis te doen stoppen. Bovendien richt te zij het verzoek tot het gemeentebstuur van Den Hlder om een bespreking te houden met gemeentebesturen in den kop van Noordhol land, teneinde te trachten een betere busver binding te verkrijgen tusschen Den Helder en omliggende gemeenten. De Burgemeester van DenHelder om een bespreking te houden met departement is, heeft zich met dat doel ge wend tot de besturen der Gemeenten Zijpe, Callantsoog en Anna Paulowna en getracht zal worden, in 'overleg met maatschappijen die busverbindingen exploiteeren, om betere ver bindingen tot stand te brengen. De onbewoonbaar verklaarde wo ning te Schagerbrug. Van den Heer K. Boonacker te Anna Pau lowna is een schrijven ingekomen waarin hij ten sterkste ontkent, dat hij nimmer iets van zich heeft laten hooren t.a.v. de herstelling der woning. Adressant heeft een onderhoud gehad met den heer J. A. de Boer over de restauratie der woning en heeft na dat on derhoud nimmer meer iets over de kwestie gehoord. Adressant verzocht dan ook revisie van het besluit van den raad tot onbewoon baarverklaring van zijn woning en hem als nog in de gelegenheid te stellen de woning te doen herstellen. De Voorz. geeft den Secretaris, wiens naam in 't schrijven wordt genoemd het woord, op dat de Raad uit de eerste hand verneemt hoe 't gesprek is geweest. De Secretaris deelt mede, dat op 30 Mei '38 den heer Boonacker werd aangeschreven de woning te verbeteren, dat de heer Boonacker 14 dagen daarna ter secretarie kwam om in lichtingen te vragen en daarbij te kennen gaf wel bereid te zijn de woning te doen herstel len, doch dat het grootste bezwaar was om den bewoner er uit te krijgen. Die kosten, 70 a 80 gulden, waren voor hem een bezwaar en hij vroeg dan ook wat er zou gebeuren als hij niet tot herstel overging. Spr. heeft geant woord, dat B. en W. dan den raad zouden voorstellen de woning opbewoonbaar te ver klaren en dat daartoe het advies van den In specteur der Volksgezondheid moest worden gevraagd. Boonacker vroeg hoe 't in dat geval met de ontruiming van de woning zou gaan en spr. deelde mede dat dan van gemeente wege voor ontruiming zou worden gezorgd. 3oonacker hoopte dan van de gemeente alle medewerking te verkrijgen de woning zoo jpoedig mogelijk ontruimd te krijgen. Spr. neeffc hem er echter op gewezen, dat als de woning dan voldoende zou worden hersteld, de raad zijn medewerking zou moeten verlee- aen op de onbewoonbaarverklaring opgehe ven te krijgen en ook de Inspecteur der Volks gezondheid zou in die geest een advies moe ien uitbrengen. Boonacker maakte zich daar- jver niet bezorgd. Spr. heeft hem vervolgens nedegedeeld dat bij onbewoonbaarverklaring /an 't perceel de eigenaar binnen 1 maand >ezwaren tegen dat besluit in beroep kan :omen, doch van die gelegenheid wenschte >ij geen gebruik te maken. Spr. heeft van dat ;nderhoud mededeeling aan B. en W. gedaan en daarna, ongeveer 3 maanden later heeft Boonacker hem voor 't Raadhuis zeer belang stellend de vraag gesteld, hoe 't stond met de onbewoonbaar verklaring van de woning. Hij zat er op te wachten. Spr. heeft medegedeeld dat de voorgeschreven termijn in acht geno men diende te worden. De Voorzitter zegt, dat deze uiteenzetting een heel ander licht op de zaak werpt en het is een pertinente onwaarheid dat de heer Boonacker door een courantenverslag op de hoogte is gekomen van de onbewoon baarverklaring. Per aangeteekend schrijven is hem hiervan door het gemeentebestuur mededeeling gedaan. Het raadsbesluit is in middels uitgevoerd en dat kan dus niet wor den herzien. De raad kan dan ook niet anders doen dan het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Veltman heeft toen Boonacker hem bezocht, de indruk gekregen dat de man niet onwillig was, doch onmachtig, en daarbij re kening moest houden met het standpunt, dat de hypotheekhouder zou innemen. Na de on bewoonbaarverklaring is gebleken dat de hy potheekhouder wat beschikbaar wilde stellen om de woning weer te herstellen. Boonacker dacht door de onbewoonbaarverklaring te ont komen aan de kosten verbonden aan de uit zetting van den bewoner. Bestaat nu niet de mogelijkheid om het besluit tot onbewoon baarverklaring te herroepen De Voorzitter merkt op, dat het advies zoo danig is dat de woning niet meer bewoonbaar gemaakt kan worden en er dus een nieuwe woning zal moeten komen. Den heer Veltman lijkt dat wat te ver door gedreven. De heer Doorn wijst er op dat niet alleen de woning zou worden afgebroken, maar de man zal worden afgebroken en om dat te voorko men zou spr. willen dat Boonacker alle me dewerking verkreeg. Laat men dan ronduit zeggen dat het de bedoeling is, om de woning weg te krijgen. De Voorzitter merkt op, dat gedaan is wat de wet aangeeft. Boonacker had in beroep moeten komen bij Ged. Staten. De raad kan zijn besluit niet herroepen. De heer Veltman vraagt of de mogelijkheid niet bestaat den man daarop te wijzen. Hij is een eenvoudig mensch, die van deze wereld- sche dingen niets afweet. Met deze onbewoon baarverklaring valt de man finaal om. De Voorzitter zegt dat als de man zich hier vervoegt hem alle mogelijke adviezen zullen worden gegeven. De verkregen resultaten. Naar aanleiding van in de vorige vergade ring bij de rondvraag gebrachte onderwerpen, deelt de Voorzitter mede Voor de verbetering van de algemeene be graafplaats te Sint Maartensbrug hebben B. en W. zich tot den Minister gewend met het verzoek de verbetering in werkverschaffing te doen uitvoeren het uurloon van den wegarbeider aan den gemeenteweg in den Pettemerpolder is nader door B. en W. van 30 op 35 ct. gebracht, met terugwerkende kracht. Den heer Blom is deze wijziging niet mee gevallen. Het loon is volgens het collectie fcon- tract 37 cent en spr. herhaalt wat hij vorig maal heeft gezegd, de betrokken wegarbeider mag 60 jaar oud zijn, hij doet zijn werk lv>el goed. De Voorzitter zegt dat B. en W., gezien de leeftijd van dezen arbeider toch aardig aan de wenschen van de Heeren Blom en Jansma tegemoet zijn gekomen. T.a.v. de werkver schaffing in den Kaagpolder, zegt de Voorz., dat B. en W. het t.a.v. de uitzendkaarten vol komen met Mevr. Vriesman eens zijn, maar die uitzendkaarten worden in de geheele in spectie gebruiktze zijn voor de centrale werkverschaffing voorgeschreven, voor de ge meentelijke werkverschaffing prefereerden B. en W. een ander systeem. Met den Inspecteur zullen B. en W. nog eens over een nieuw en beter systeem spreken. Wat de aftrek van in komsten bij de steunregeling (kappen en in eigendom verkrijgen van boomen) betreft merken B. en W. op dat zij geen vrijheid kun nen vinden de voorschriften van de steunre geling anders toe te passen. Het vastgestelde bedrag per boom is f 7.daar zijn B. en W. nog onder gebleven en waar de boomen nirt voor industrie gebruikt werden, hebben zij het bedrag op 2/3 van f 6.f 4.bepaald. Hadden zij dat niet gedaan, dan zouden zij verplicht geweest zijn voor den geheelen win ter de brandstoffentoeslag in te houden en dat achten B. en W. niet gewenscht Hamerstukken. In verband met de wijziging en vernumme ring van de Dienstplichtwet wordt, op voor stel van B. en W., het ambtenarenreglement gewijzigd. Berekend naar een bedrag van f 11.89 per leerling wordt, overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld het bedrag van het voorschot op de gemeentelijke ver goeding voor 1939 voor de R. K. School te 't Zand en die te Burgerbrug. Na toelichting door den voorzitter gaat de raad accoord met de voorgestelde, kleine re dactie-wijziging van de instructie voor de Vroedvrouw, belast met de armenpractijk. i Geen éénstemmigheid bij B. en W. Door de heeren Dr. Boerema en A. Kager, wordt namens de Plaatselijke Landstorm commissie van den Bijzondere Vrijw. Land storm een subsidie van f 20.het finantieel tekort, gevraagd. T.a.v. dit verzoek bestaat er bij B. en W. geen éénstemmigheid, de beide wethouders stellen voor het verzoek af te wijzen, de Voor zitter wil het verzoek zien ingewilligd. De heer Van der Sluijs verdedigt het voor stel van de meerderheid van B. en W. om door er op te wijzen dat in Sept. 1.1. wel is ge bleken dat het weinig tijd kost om de mannen bij elkaar te krijgen. Mochten er onverhoopt binnenlandsche onlusten uitbreken, dan kan de regeering over voldoende krachten beschik ken en om er nu nog menschen uit eigen beweging naast te zetten, o^die menschen de wapens tegen hun eigen volk te doen op nemen, dat lijkt de wethouders niet gewenscht Als de regeering dat wel gewenscht acht, moet zij dat maar voor haar rekening nemen, maar dan gaat het niet op dat de gemeente dit moet betalen. De heer Nannis onderschrijft het betoog van den heer Van der Sluijs hij ziet de nood zakelijkheid niet in dat een dergelijke organi satie wordt gesticht. Hij stelt de vraag waaruit blijkt de noodzakelijkheid van een dergelijke instelling kweekt een dergelijke instelling niet juist onrust Waarom moet een gedeelte van de burgerij zich wapenen te- een het andere gedeelte Dat is z.i. niet noo- dig. Spr. wijst ook op den financiëelen kant meerdere malen is een verzoek om subsidie voor sport of cultureelen arbeid geweigerd moeten worden en nu gaat 't niet op, dat ge meentegeld wordt verschaft aan deze zaak, die niet een algemeen belang beoogt. De voorzitter oordeelt dat men niet 't laat ste oogenblik moet afwachten met het nemen van maatregelen. Op 'toogenblik mag de in stelling niet noodzakelijk zijn, dat kan in de toekomst wel 't geval zijn. Men weet niet hoe de toestand zich, als er eens een oorlog mocht komen, ontwikkelen kan. Spr. merkt voorts 'op, dat het standpunt dat door den heer v. d. Sluijs wordt ingenomen, niet dat van de par tij des heeren v. d. Sluijs is. Het is hier een volkomen principiëele kwestie en spr. herin nert dan een propaganda-speech voor den vrijwilligen landstorm die oud-minister Oud heeft gehouden. De heer Doedens zegt dat de wethouders spreken van oprichten en stichten, doch de organisatie bestaat al jaren. Gezien de groei van.het instituut is spr. voor het geven van de f 20.subsidie. De heer Bruin sluit zich bij deze door den heer Doedens gesproken woorden aan. De heer Doorn brengt den wethouders hulde voor hun zienswijze en zegt dat wel 2/3 van het Nederlandsche volk niet sympathiseert mét deze instelling. Wat de propaganda-rede van minister Oud betreft, als spr. nagaat wat deze voor de partij, heeft gedaan, wil spr. hem best vergeven, dat hij in dit opzicht buiten zijn boekje is gegaan dat gebeurt een ieder wel eens. Spr. hoopt en vertrouwt dat de raad zal besluiten onze lieve belastingcenten niet voor dit doel uit te geven. Spr. wil hier niet spreken over staatsgevaarlijk maar hij be grijpt niet, hoe vooraanstaande menschen als Dr. Boerema voor een dergelijke instelling kunnen ijveren. De heer Dignum zal niet op de woorden van den Heer Doorn ingaan, in plaats van staats gevaarlijk zijn gaat het om handhaving van orde en gezag, gaat 't om zich tegen eventu- ëele onrust te verzetten. Spr. hoopt niet dat 't zal voorkomen maar het kon nog wel eens zijn, dat men dankbaar zal zijn, dat een der gelijk instituut bestaat. De heer Veltman meent namens zijn frac tie te kunnen spreken, als hij zegt dat geen gemeentegelden moeten worden beschikbaar gesteld om een klein gedeelte der burgerij te wapenen tegen een ander gedeelte. Spr. her innert aan de wijze waarop soc. democraten de moderne arbeidersbeweging in Oostenrijk en in Spanje om hals zijn gebracht. Het voorstel van de wethouders om het ver zoek af te wijzen, wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, tegen stemden de heeren Dignum, Bruin, Doedens en Bos. Tegemoetkoming in vervoerkosten. In verband met het feit, dat voor kinderen van 11 jaar en ouder de tegemoetkoming in gevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 geheel of gedeeltelijk (naar gelang van den af te leggen afstand) mag worden gebaseerd op de kosten van het bezoek der school per rijwiel, stellen B. en W. voor de tegemoetkoming, toegekend aan P. Kort te Stolpen, te wijzigen en nader vast te stellen. Aldus wordt besloten. De stembureaux voor de verkiezing van le den van de Prov. Staten en van den Gemeen teraad worden samengesteld als door B. en W. was aanbevolen. Ingevolge een schrijven van den Nederland- schen Ouderraad bij het Lager Onderwijs, wordt op voorstel van B. en W. besloten tot instelling van een Ouderraad, als bedoeld in art. 20 der L.O.-wet 1920. Nog een onbewoonbaar verklaarde woning. B. en W. stellen voor tot onbewoonbaarver klaring van de woning M 41, gelegen te Pet ten, kadastraal bekend gemeente Petten, sec tie B No. 16, eigenares-bewoonster Wed. H. van Dijk. Blijkens het rapport van de Inspectie is het perceel voor bewoning ongeschikt en door ver betering niet tot bewoning te maken. De voorzitter ligt toe, dat er met in stemming van de eigenares-bewoonster, voor een andere woning is gezorgd, n.1. een der wo ningen van de woningbouwvereniging, waar bij het armbestuur zich garant heeft gesteld voor de huur. De heer Blom vraagt, wat er met de wo ning gedaan zal worden. De Voorzitter Afgebroken. De heer Jansma merkt op dat het een dub bele woning is en als de eene woning nu af gebroken wordt zal er een vreemde en on ooglijke toestand ontstaan Komt de woning in eigendom van de gemeente De Voorzitter De woning blijft haar eigen dom. De heer Jansma Maar ze is heelemaal armlastig ze wordt van a tot z onderhuoden. De voorz. oordeelt dat van latere zorg is wat met de woning gedaan zal worden. Met den eigenaar der achterwoning zal overleg gepleegd dienen te worden. De heer Jansma zegt, dat Petten er niet door verfraait als de boel zoo blijft hangen. Als de Inspecteur de geheele rij langs ging, zou niet één van de huizen daar aan de ma ten voldoen, doch de woningen zijn netjes. Spr. hoopt dat B. en W. hun aandacht aan deze zaak zullen schenken en al 't mogelijke zullen doen, indien er bijv. een betere woning met rijks- of gemeentelijke steun zou kunnen worden gebouwd. De heer Blom acht 't nog niet zeker dat de eigenares-bewoonster een andere woning zal betrekken. Niets veranderlijker dan Mevr. Wed. H. van Dijk. De Voorz.Van de wispelturigheid der da mes moeten we ons niets aantrekken. De heer Doedens is 't met den heer Jans ma eens. De heer Dignum Ook de achterwoning on bewoonbaar verklaren. De heer Doedens Dan zouden er wel 60 woningen onbewoonbaar verklaard kunnen worden. De heer Veltman Kom maar aan de Oude sluis, daar kan men ze wel met de schop te water gooien. De heer Doorn zou willen, dat eerst bij 't Rijk wordt gevraagd hoe in de woningbehoef te kan worden voorzien. Want om maar klak keloos telkens weer een woning onbewoonbaar te verklaren en straks met de gebakken peren te zitten, 'daar bijt spr. niet in. De Voorz.We zitten nog niet met de ge bakken peren. Eerst dient de woning onbe woonbaar verklaard te worden en daarna zullen we onder de oogen zien wat er verder gedaan moet worden. De heer Jansma raadt aan, daar niet te lang te wachten. De heer v. d. Sluijs denkt dat met een beet je goede wil de eigenares-bewoonster wel te bewegen zal zijn een andere woning te betrek ken. In haar belang en ten bate van haar ge zondheid is dat gewenscht en daarom stelt het armbestuur zich garant voor de huur. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Naar aanleiding van enkele opmerkingen van Ged. Staten wordt de Algem. Politieveror dening gewijzigd en in haar geheel opnieuw vastgesteld. Besloten wordt tot wijziging van de Ge- meentebegrooting 1938 en idem 1939. De lokalen van de o.l. school te St. Maar tensbrug bleken in zeer desiolaten toestand te verkeeren gehoopt werd de verbetering uit de gewone middelen te betalen, doch dit bleek niet mogelijk en voor de verbetering van de school te Burgerbrug en die te St. Maartensbrug zal nu een leening worden aan gegaan van f 2400. De heer Bruin verwacht, dat de verbetering van de school te Burgerbrug toch niet meer dan de in uitzicht gestelde f 800.zal bedra gen. De Voorz. antwoordt bevestigend. Ingevolge de Landarbeiderswet. Door Th. A. Smit te 't Zand is een bedrag van f 2880 aangevraagd, door hem benoodigd ter zake van de verkrijging van een plaatsje, waarvan de totale kosten worden geraamd voor 20 aren land aan den Boschweg f 800. voor den bouw der woning f 2400, tezamen f 3200.—. De heer Doorn wijst op het voorschrift van den Minister, dat een dergelijke bouw publiek moet worden aanbesteed. Den Voorz. was dit niet bekend, maar den aanvrager zal er op gewezen worden. De Heer Jansma informeert hoe 't met het voorschot gaat als de bouwkosten belangrijk lager worden. De voorz. zegt dat het voorschot hoogstens f 2400 (voor den bouw) zal bedragen. Dat be drag wordt door het Rijk voorgeschoten, de gemeente stelt zich garant, maar heeft dan ook hypotheek op het perceel. De aanvrage wordt ingewilligd. Op vorostel van B. en W. wordt besloten tot opheffing van de door den Gemeente-ontvan ger gestelde zekerheid. DE RONDVRAAG De heer Doedens ves tigt er de aandacht op dat bij de Vlotbrug te 't Zand bijna een ongeluk is gebeurd, doordat de verlichting te zwak is en de brugwachter 't midden van de brug niet kan bekijken als hij bij de lier staat. De Voorz. zegt dat het Rijk deze verlichting betaalt. Maar er is geen bezwaar tegen om den Rijkswaterstaat te verzoeken de verlich ting te versterken. De heer Blom vraagt hoe 't staat met de Pettemer kerk. De Voorz. zegt dat dit langzamerhand een lijdensgeschiedenis wordt. Telkens als hij er den prisident-kerkvoogd naar vraagt, krijgt spr. tot antwoord 't is of 't komt in orde, maar een schriftelijke bevestiging hebben wij nog steeds niet. B. en W. zullen zich nog eens tot het kerkbestuur wenden. De heer Veltman brengt het bekende schor singsbesluit bij de werkverschaffing ter sprake en wijst er op dat waar de bewuste arbeider gestraft wordt met een luie week moedertje 't slachtoffer is en geen weekloon ontvangt. Is er geen andere mogelijkheid te straffen. De Voorzitter merkt op dat deze straf niet is opgelegd door de bemoeienissen van B. en W. maar door de Inspectie. De werkleiding had den man gestraft met een schorsing voor 2 dagen, de Inspectie maakte er een week van. De heer Veltman zegt hier niet de schuld vraag in 't geding te brengen maar alleen te wijzen op 't feit dat men niet den man treft doch 't gezin. De man, het hoofd van 't ge zin mag met een bedroefd gezicht rondloopen, het gezin wordt in werkelijkheid gestraft. De Voorz. zegt dat dan 't Armbestuur zou moeten helpen, maar spr. zou dat niet geod vinden. Het hek zou dan van den dam zijn. De leiding moet de baas blijven. De heer Veltman merkt op dat 't wel eens meer niet botert. Ook een militair wordt eerst gestraft, maar daarna staat een beroep voor hem open. Een werklooze heeft geen beroep. De voorz. merkt op dat de man herhaalde malen was- gewaarschuwd. Wat zou de heer Veltman nu willen dat B. en W. deden. De heer Veltman wijst op het bestaande sy steem. Men mag als werklooze niet meer doen dan zooveel werk, want anders wordt het loon verlaagd en als men dan onwillekeurig zijn rug ophaalt, mag dat niet. De man zegt, dat hij 't werkelijk dien dag in zijn rug had. Maar als de hooge autoriteiten het voor schrijven De Voorz. Maar het is geen slaafsche na volging. De heer Veltman Zoo wordt 't toch lang zamerhand. De Voorz. zegt dat als de voorschriften on rechtvaardig zijn B. en W. er zich maar niet bij neerleggen. Morgen gaan de heer Ott en ik naar den Inspecteur om een en ander te bespreken. Maar als er rechtvaardige beslui ten van hoogerhand worden voorgeschreven, verzetten B. en W. zich er niet tegen. Den Heer Nannis stuit het tegen de borst dat de belanghebbende geen recht tot verde diging heeft. Dat is een leemte, waarin dient te worden voorzien en spr. zou willen dat dit bij de Inspectie werd besproken. De Voorz. zal dat geval in zijn algemeenheid bespreken. De heer Bos vraagt of de heer Roozing te Petten al vergunning heeft zijn woning te restaureeren. De steenen liggen er al een heele poos. De Voorz. deelt mede, dat belanghebbende een nieuw bouwplan moet indienen. Hij heeft het dus aan zichzelf te wijten. Met de bouw commissie heeft dit niets te maken, aldus be antwoordt spr. een gemaakte opmerking. De heer Jansma komt nog eens terug op dat schorsingsbesluit. Is er geen andere straf mogelijk Als er geschorst wordt en het Bur gerlijk Armbestuur verleent steun, is de ge meente de dupe. De Voorz. zegt, dat het Burgerlijk Armb. in dat geval mag declareeren, de gemeente heeft dus géén nadeel. De heer Jansma zou het beter vinden als de betrokken arbeider een extra portie werk op zijn schouders kreeg. De heer Dignum beaamt dat het gezin op deze wijze gestraft wordt, maar die straf voor 't gezin wordt genomen door het hoofd van 't gezin. Hij is herhaalde malen, wel 14 da gen, gewaarschuwd en men moest dus wel straffen. De heer Jansma erkent dat het moeilijk is. De heer Dignum Op de leiding valt niets te zeggen. De heer Doorn brengt ter sprake een rond schrijven van de caféhouders door den Bur gemeester. Spr. is overtuigd dat de Burge meester met den ambtenaar de zaken regelen zooals is aangegeven, maar spr. vraagt of de caiéhouders van Zuid-Zijpe niet een tikje stiefmoederlijker worden behandeld dan die van Noord-Zijpe. Spr. weet wel dat de bru taalste de wereld regeert, maar spr. zou den burgemeester willen verzoeken 't zoo conse quent mogelijk te regelen en zich niet te la ten overrompelen door een ontevreden ge zicht als 2 caféhouders gelijk vergunning viagen. L.e Voorz. merkt op dat 't hier een politie- aangelegenheid betreft en spr. daarover geen verantworoidng schuldig is. De prettige wijze waarop de heer Doorn deze zaak echter naar voren brengt, noopt sp. te antwoorden, dat hij zich niet bewust is één der caféhouders ooit te bevoordeelen. Spr. wijst op de vrij in gewikkelde regeling die op verlangen van de caféhouders is tot stand gekomen en die re geling zal spr. zoo soepel mogelijk maar ook zoo rechtvaardig mogelijk handhaven. De heer Doorn kan er op aan, dat ik niemand zal bevoorrechten. De heer Doorn zegt daarvan doordrongen te zijn en noemt 't een handigheidje dat te gelijk vergunning wdrdt aangevraagd voor een uitvoering te Oudesluis en St. Maartens brug voor een bal te Schagerbrug en Burger brug. De heer Doorn vraagt verder of B. en W. bij de schouw over de wegen aandacht willen schenken aan een bruggetje aan de Oostzijde van de Grootesloot aan de Bocht, dat voor 2/3 uit den weg ligt, en wat veroorzaakt is door het uitzetten van de bergen. De Voorz. merkt op dat die schouw niet betreft de rijks- en provinciale wegen doch de wegen van waterschappen. De heer Doorn zegt dat B. en W. toch ook hebben te letten op de veiligheid van het ver keer. De Voorz. zal er de aandacht van het Pol derbestuur op vestigen. Hierna sluiting. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 28 Febr. Vee. Aanvoer totaal 4798 stuks, t.w. 862 vette runderen, 965 mage re runderen, 30 vette kalveren, 121 graskal-^ veren, 2123 nuchtere kalveren, 6 varkens 4 veulens, 269 paarden, 356 schapen en 2 lam meren, 60 boken en geiten. Prijzen (resp. Ie, 2e en 3e soort) vette koeien 726036/46, ia. ossen 66—58—36/46stieren 64-54^-48 ct. p. kg f 270200140 per stuk vette kalveren 1009060/70 graskalveren 2e s. 5ü, 3e s. 40 ct. per kg f 503525 p. stuk siacht nuchtere kalveren 302520 ct. per kg f 7Vï64 per stuk fok nuchtere kal veren f 221815 per stuk slachtpaarüen 534333 ct. p. kg f 230190110 werp- paarden f 340—270—130 hitten f 250—190— 120 p. stuk schapen 474130 ct. p. kg f 23—1816 per stuk lammeren 524540 ct. p. kg f 191511 p. st. kalfkoeien f 280 215150 melkkoeien f 275205150 vare koeien f 195160140 vaarzen f 175155 115 pinken f 14511595 bokken of geiten f 10—8—5. Vette koeien en ossen aanvoer groot, han del zeer kalm, pr. koeien 74 ossen 68 ct., stieren aanvoer gelijk vor. week, handel flauw, prijzen als vor. weekvette kalveren aan voer gewoon, handel tamelijk, prima's tot 110 graskalveren aanvoer gelijk vor. week, handel traag, prijzen onveranderd nuchtere siacht- en fokkalveren aanvoer flink, han del tamelijk, prijzen iets stijverpaarden aanvoer zeer ruim, handel matig, prijzen van beste werkpaarden en hitten iets duurder, verder onveranderd, schapen en lammeren aanvoer ruimer, handel luikalf- en melk- Koeien aanvoer grooter, handel stroef, prij zen terugloopend, vare koeien aanvoer gelijk vorige week, handel sleepend, prijzen con stant vaarzen en pinken aanvoer matig, handel lui, prijzen stabilbokken en geiten aanvoer iets grooter, handel vlug, prijzen on veranderd. Purmerend, 28 Febr. Vee Runderen, totaal 476 stuks, t.w. 160 vette koeien f 0.620.69 198 geldekoeien f 100169 per kg 110 melk koeien f 180260 per stuk 18 stieren f 0.46— 0.52 per kg.19 paarden f 89160 per stuk; 45 vette kalveren f 0.650.95 per kg 1451 nuchtere kalveren voor de slacht f 711id. voor de fok f 1117 per stuk ;246 vette var kens voor de slacht f 0.43—0.47 per kg 71 magere varkens f 1828 453 biggen f 816, 952 schapen f 2228 25 bokken f 311 per stuk. Eieren. Kippeneieren f 33.30 eendeieren f 2.65 per 100 stuks, Bij aankoop boek van minstens f 2.50 geven wij een boek als geschenk ook bij Kerkboeken. BOSKER'S BOEKHANDEL H.-HOEF - MIDDENMEER

Wieringer courant | 1939 | | pagina 4