30e JAARGANG DONDERDAG 30 MAART 1939 No. 38 5§.\ NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ^?|§|gP DE BAND DES BLOEDS. ifpê WIERINGER COURANTSS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wlerlngen Telef. Intercomm. No. 10. ADVERTENTIêN Van 1 6 regel* f O.tO leaere regel meer f 0J.0 RINNENLANDSCH NIEUWS. dolle koe zet dorp op stelten Na felle jacht het dier dood geschoten. Een dol geworden koe heeft Dinsdag het Zuid-Hollandsche dorp De Lier gedurende eenigen tijd in rep en roer gebracht. Het beest was met een veewagen van de markt te Rotterdam overgebracht naar De Lier en bestemd voor den sla ger De Bruin aldaar. .-Zoodra de koe uit den wagen was ge haald, bevrijdde zij zich van haar bege leider en rende de buurtschap „De Nieuwe Tuinen" in. Eenige omstan ders, die van de vlucht getuige waren, zetten het op een loopen om het beest te vatten, doch zij mochten hierin niet slagen. Nabij de woning van den heer Van Harmeien wilde een 20-jarige jon geman de koe grijpen, doch de vluchte linge bleek hier in het geheel niet op gesteld te zijn en beloonde haar bela ger met een stevigen stoot van de ho rens tegen het been. Met hevige pijn ging de jongen het huis van den heer Van Harmeien binnen. De koe vervolg de haar weg in de richting- van het zoogenaamde Achterlaantje. Hier be zocht het beest de woning van den hr. Voskamp, waar het groote schade aan richtte. In de groote broeikas achter 't huis waren twee 16-jarige jongens aan het werk, die, zoodra zij de koe zagen aankomen, het verstandigst meenden te doen, zich zoodanig te ver bergen, dat het beest hen niet in de ga ten kreeg. Zij gingen daartoe in het zoo genaamde warenhuis languit op den grond liggen. Een van hen, H. de Bruin, wist echter niet aan het waak zaam oog van de koe te ontsnappen. De woesteling rende pardoes op den jongen af, nam hem op de horens en wierp haar prooi hoog tegen het dak van de broeikas. Gelukkig kwam de jongen tegen het houtwerk en niet te gen het glazen deel van het dak. Doch nauwelijks was het slachtoffer op den grond terecht gekomen, of de koe stormde wederom op den jongen af en duwde hem tegen den zijkant van de kas. Op dat oogenblik evenwel werd het beest doodelijk getroffen door een schot van een der inwoners van De Lier, die het dier had gevolgd en De Bruin die in doodsangst verkeerde, op deze wijze wist te verlossen. De jon gen is er vrij goed afgekomen. vluchtelingenkinderen in gezinnen Voorloopig alleen beneden veertien jaar. Naar men meldt, zal de Regeering- er zeer waarschijnlijk toe overgaan, een gedeelte der kinderen, uit Duitsch- land en Oostenrijk afkomstig, die in ons land werden toegelaten en zich thans nog in verschillende tehuizen bevinden, alsnog in gezinnen te plaat sen. Voorloopig zullen alleen kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar in ge zinnen worden ondergebracht. tuinbouwzaden-teelt De Ned. Tuindersbond, die te Amster dam heeft vergaderd, heeft besloten, om een commissie in te stellen, welke een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheden om ook de teelt van tuinbouwzaden onder de teeltregelin gen te krijgen gesteld, benevens om daarnaast een prijsregeling in het le ven te roepen. SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SPRUTOL. Bij alle Drogisten. lijsten voor de staten verkiezingen genummerd De nummering der candidatenlijsten voor de verkiezing der Provinciale Staten in de Provincie Noord Holland voor alle kieskringen in die provincie is als volgt vastgesteld U S. D. IA. P. 2. R. K. Staatspartij. 3. Liberale partij. 4. N. S. B. 5. Communistische Partij Nederland 6. Anti Revolutionnaire Partij. 7. Christelijke Historische Unie. 8. Vrijzinnig Democratische Bond 9. R. S. A. P. 10. Troelstrabeweging. xl. Christelijke Histe'ische Unie. 12. Staatkundig Gereformeerde Partij FEUILLETON. 36 Louise kwam binnen een oogenblik later de onderwijzer Helldorf. Ik haalde diep adem, als woei mij een verfrisschend koeltje toe zij beiden wisten niets van den vulcanischen bodem, waarop de vreedzame theetafel stond lij maakten pp ongedwongen toon een einde aan het doffe zwijgen, dat na mijnheer Clau- dius' laatste woorden in de kamer was blij ven heerschen. Helldorf stelde mij met een lachje van ver standhouding, zeer voorzichtig een wit papie ren zak ter hand ik wist wat daarin was eene theeroos, die pas was ontloken mevrouw Helldorff had haar voor mij verzorgd, en mij 's morgens gezegd, dat zij haar mij aan de theetafel zou doen toekomen, als zij in den loop van den dag mocht opengaan. Ik uitte een kreet van vreugde, toen ik het zakje open maakte dofwit, diep in den halfgesloten, gevulden kelk lichtgeel getint, wiegelde de heerlijk riekende bloem op den krachtigen stengel „Pas op, let toch een beetje op mijn japon, Louise Je scheurt de kantriep Charlotte boos en haalde de ruischénde plooien van hare japon naar zich toe. Zij was erg ver stoord, doch het wilde er bij mij volstrekt Piet in, dat het pm hare japon was een scheur zelfs in het kostbaarste kleedingstuk was haar altijd volkomen onverschillig. Louise schrikte hevig en keek haar met bo gen, waaruit hare ontsteltenis sprak aan zij stamelde de eene verontschuldiging na de an dere, hoewel de scheuren zich nergens lieten ontdekken men kon het het schuwe, diep- beproefde meisje aanzien, hoeveel vrees en rechtszaken. HET DRAMA TE KOEDIJK. Bakker vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld. De Arrondissementsrechtbank deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen den arbeider Bakker uit Bei gen, tegen wien de officier van Justitie, mr. v.d. Feen de Lille levenslang had geëischt en die sinds October 1938 in voorarrest zat, beschuldigd van het feit, dat hij op 2 Jan. 1938 opzettelijk te Koedijk met zijn huurauto in het water was gereden, om zijn vrouw en 4 kinderen van het leven te berooven, waarbij drie zijner kinderen, meisjes van 3, 4 en 5 jaar, om het leven kwamen. Evenals voor de zitting was voor de uitspraak groote belangstelling. De vrouw van den verd achte en diens moeder bevonden zich in groote bewogenheid op de publieke tribune. I Verdachte, die den indruk maakte jslapelooze nachten te hebben doorge maakt, begroette bij zijn binnenkomen de rechters met een „goeden mor gen, heeren." De president liet hier onmiddellijk op volgen „Verdachte, ik zal u het vonnis van de rechtbank voorlezen", en daarop volgde „Overwegende, dat de rechtbank het wettig en overtuigend bewijs van het geen verdachte bij dagvaarding is ten laste gelegd niet bewezen acht overwegende, dat de rechtbank bewe zen acht de verklaring van getuige Dekker, dat verdachte het voornemen heeft gehad zijn vrouw en kinderen van het leven te berooven, doch betwij feit, dat verdachte dien opzet heeft gehad ten tijde van het tenlaste geleg de en wel op grond, dat de verklarin gen der getuigen-deskundigen Schleur holz Tichelaar en Zoetelief Norman ruimte laten voor de voorstelling, dat aan een ongeval kan worden gedacht; rechtdoende, verklaart niet wettig en overtuigend bewezen hetgeen ver dachte is ten laste gelegd en spreekt hem daarom vrij gelast de opheffing van de voorloo- pige hechtenis en beveelt zijn onmid dellijke invrijheidsstelling." Een gegons van instemming ging hierop door de zaal, dat door den pre sident onmiddellijk onderdrukt werd met een „de volgende zaak." Met een groet verliet verdachte hier op in gezelschap van den Rijksveld wachter de rechtszaal, om zich naar het Huis van Bewaring te begeven voor het afhalen van zijn eigendom men, om daarna de zoo lang begeerde vrijheid tegemoet te gaan. Naar men meldt, heeft zijn werkge ver te kennen gegeven, den man weer in dienst te kunnen stellen. De verdediger mr. C. A. de Groot, die 14 Maart in een uitvoerig pleidooi vrij spraak had gepleit, was wegens ziekte niet ter zitting aanwezig. ontzag zij had voor de ongenaakbare jonge dameHet was eene pijnlijke scène en zij zou zeker nog eene onaangename wending voor Charlotte hebben genomen, als niet juf frouw Fliedner was tusschen beide gekomen. Met een blik op mijnheer Claudius' gefronste wenkbrauwen, nam zij mij de roos uit de handen en stak haar mij in 't haar. ..Dat staat je goed, kleine Oostersche sprak zij en tikte mij vriendelijk op de wan gen, Charlotte ging weer leunen in haar hoek je de lange, donkere wimpers hingen ver over hare gloeiende wangen, alsof zij sliep zij verwaardigde het tooisel in mijn haar met geen enkelen blik. Niettegenstaande het slechte weer kwamen nog enkele gasten uit de stad. Een druk ge sprek werd dra gevoerd, en Charlotte ont waakte uit hare schijnbare onverschilligheid de verleiding om te schitteren met haar ta lent om aan elk gesprek deel te nemen, was haar te machtig. Ditmaal schoot haar geest vonken in den letterlijken zin des woords ik had haar nog nooit zoo meeslepend welbe spraakt ontmoet. Wel klonk haar spottende lach vaak schril en onharmonisch daartus- schen, en het schier bacchantisch, wilde voor overbuigen en terugtrekken der weelderige gestalte, het achteloos spel der blanke, ronde schouders in het kleed, dat de buste niet dan losjes omgaf, roofden van die schitterende vrouwenfiguur de laatste gedachte, dat daar een meisje voor u stond 't was of iedere zenuw een electrische draad was, als stroomde haar geen bloed doch vuur door de aderen. Met een mengeling van afkeer en bewon dering bleef mijn blik aan haar hangen langzaam streek mij eene hand over de oogen, als wilde zij mij den blik doen afwenden het was mijnheer Claudius, die naast mij zat. Meteen vroeg hij Helldorf, ons op een lied te vergasten. Zijn onmiskenbaar, doel om door het zingen van den man die van geestigheid overvloeide, de roode lippen ten minste voor 'n oogenblik tot zwijgen te brengen, mislukte Charlotte sprak maar door, zij 't op wat meer gedempten toon, als ontging het haar, dat iemand, voor de vleugel gezeten, „der Wan- BUITENLANDSCH NIEUWS. franco neemt bezit van madrid Dinsdag te 16 uur deelde Union- Radio het volgende mede „Sedert gistermiddag had men den indruk dat Madrid geen weerstand NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt orze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. öerer" van Schubert op treffende wijze zong. „Als ge zelve geen gevoel voor muziek hebt, Charlotte, verstoor dan ten minste anderer genot niet," viel mijnheer Claudius haar plot seling streng in de rede en wenkte met de hand, haar gebiedend het zwijgen opleggend. Zij kromp ineen van verlegenheid en zweeg. Met een hooghartig gebaar, waardoor zij haar figuur poogde te redden liet zij het hoofd op de leuning van de sopha vallen, greep een der beide dike haarvlechten, die haar over de borst hingen, en liet deze zenuwachtig door hare vingers gaan. Zij sloeg de oogen niet op, toen de jonge man de kamer weer inkwam en de welgemeende dankbetuigingen der aanwe zigen ontving. i Een der heeren verzocht haar niettemin een duet met Helldorf te zingen. „Neen, ditmaal niet ik ben er niet voor gestemd," sprak zij op onverschilligen toon, zonder van houding te veranderen, ja zonder ook maar de oogen op te slaan. 1 Ik zag dat Helldorf's welgevormd gelaat, dat zelfs zijne lippen verbleekten. Het deed mij nameloos veel leed lk kon niet dulden, dat een lid der familie, die mij zoo lief was geworden, eene beleediging werd aangedaan. Moedig stond ik op, „Ik wil het duet gaarne met u zingen, als gij het goed vindt," zeide ik tot hem mijne stem beefde eenigszins, want mij zelve kwam het voor, alsof ik iets wonderbaars, iets geheel bovenmenschelijks deed. En dat wist hij hij kende mijne schroom valligheid voor vreemde toehoordersMet eene haastige beweging bracht hij mijne hand aan zijne lippen wij liepen samen naar den vleugel. Ik geloof dat ik nooit in mijn leven zoo goed, zoo vol uitdrukking gezongen heb als dien avond. Eene machtige, hoewel nog on begrepen aandoening deed mij den angst over winnen, die uit mijne eerste tonen sprak Terwijl wij zongen, waren de aanwezigen met zachten tred, de een na den ander dichter bij ons komen staan en toen wij geëindigd had den overstelpten zij ons met bijvalsbetuigin gen. Ook Charlotte kwam ruischend nader. Zij meer kon bieden. De roqde strijdkrach ten verlieten hun loopgraven en stel lingen. De anarchisten trachten nog 'n zeker verzet te organiseeren, doch het was te laat. De bevolking had besioten zich over te geven. Groepen anarchis ten namen de vlucht. Te negen uur Dinsdagmorgen ver scheen in de Calle Alcala een recht- sche vrachtauto, bezet met menschen, die „Leve Franco", Leve Spanje rie pen. Niet lang daarna rukten de eer ste troepen de stad binnen. Om 12 uur des middags was de stad geheel bezet en in den namiddag werd de Universi- teitswijk in bezit genomen. Het leven gaat thans weer zijn gewonen gang." Te half één kwam een overste van de Falanx bij het Ministerie van Fi nanciën, het voormalige kwartier van het luchtleger, aan. Een lid van de oppositie in den- vorigen gemeente- ïaad, Melchior Rodriguez, heeft zich aan het hoofd van den raad gesteld en de vlag van Franco op het stadhuis laten hijschen. Ilij heeft een radio-toe spraak tot de Madrilleensche bevol king gehouden, waarin hij verklaarde dat het in de stad volkomen rustig is. Hij voegde daaraan toe „De eerste maatregel, dien wij nemen, is de beves tiging van alle gemeente-ambtenaren en -beambten in hun tegenwoordige betrekkingen. Ik verzoek dezen men schen zich onmiddellijk op hun post te begeven. De voedselvoorziening is verzekerd en alles zal in orde geschie den. Weldra zullen te Madrid de voor raden levensmiddelen uitgedeeld wor den, die het nationalistische leger bij eengebracht heeft om in de behoeften van het Madrilleensche volk te voor zien." Union-Radio deelt voorts mede, dat de vluchtelingen in dl buitenlandsche ambassades geëvacueerd zijn. Vooral voor de Chileensche ambassade en voor het gezantschapsgebouw van Panama organiseerden Falangïsten betoogingen Zoodra de troepen van Franco de hoofdstad waren binnengetrokken wer den de politieke gevangenen, die nog in de gevangenissen te Madrid zaten, op vrije voeten gesteld. ook val van valencia te wachten De Nationale Verdedigingsraad is in vergadering bijeen beraadslaagd wordt over een spoedige overgave van Valencia. Alle leden van den Raad be vinden zich te Valencia, met uitzonde ring van Besteiro, die in een radiotoe spraak heeft verklaard dat hij te Ma drid blijft om de bevolking door het moeilijke oogenblik heen te helpen. Omtrent de krijgsverrichtingen wordt gemeld, dat Franco's troepen in den sector van Cordoba Adamuz hebben be zet en in den centralen sector Aran- juez zijn binnengetrokken, waarbij zij 5000 krijgsgevangenen maakten. vloog op mij los en sloeg haren arm om mijn middel. Ik schrikte van haar zij boog zich zoo diep over mij heen, dat ik de glinsteren de tranen in hare oogen kon zien doch het waren tranen van boosheid, die zij met vast op elkander geklemde lippen en hijgenden boezem met geweld terug zocht te dringen: Had ik toen maar in de verste verte begrepen, welke aandoening haar zoo had opgewonden, hoe gemakelijk zou het mij gevallen zijn haar gerust te stellen, en hoe gaarne had ik het gedaan Doch thans maakte zich een onbe schrijfelijk gevoel van angst van mij meester en onwillekeurig deed ik eene poging om mij uit hare omarming los te maken. „Kijk die kleine heideleeuwerik eens spotte zij. „Met één greep der vingers kan men dit vogelenlichaam fijn knijpen," zij wrong haren arm zoo stijf om mijn lichaam, dat mij de adem stokte, „en dat kwinkeleert, dat de wanden er van dreunen Eer ik er op bedacht was, had zij mij schijn baar liefkozend uit den krint; dergenen, die ons omringden meer in het donker medege nomen zij greep met hare hand wild naar mijn hoofd en plotseling vloog de roos uit mijn haar ver in het aangrenzend salon. „Kleine, verleidelijke coquette, je hebt je rol meesterlijk gespeeld wie had gedacht, dat er zulk een gevaarlijk persoontje stak in het meisje op bloote voeten hijgde zij met kwalijk beheerschte stem in de ooren. „Weet je wel wat men doet met degenen, die alom gevierd worden riep zij luider. „Men heft ze óp hoog boven de hoofden van het alge meenZie je zoo, zoo, jij kind, zoo licht als een veer, jij alleraardigst speelpoppetje Ik zweefde plotseling hoog in de lucht en had het wit van het plafond met de handen kunnen aanraken, want het huis in de „Mau- erstrasze" was niet hoog van verdieping. Op de reuzensterke armen van het meisje was ik niets meer dan een veer, die door den wind de hoogte werd ingeblazen, een zwak schep sel met werklooze kinderhandjes, een niets zelfs over mijne stem had ik geen macht schaamte en angst snoerden mij de keel dicht ik dacht dat ik de speelbal was van eens waanzinnige. GEMEENTE ZIJPE. burglrbrug. Algemeene Vergade rilig uci' v_uojp. oud ciAiueAAijctiiiv ie Li al' gCAiJi U6 Op iiuauol ucvó Cu iVlcicU l LoOd in ue zaai vau uea neer r. Aanwezig u< leucii, waarvan jlu nij volmacht. Voorzitter den Heer C. Smit heet de aanwezigen hartelijk. weiz.om, waarna door ue secretaresse voor aeze veiga- uering Mej. ivi. e. Klerk de notulen uer vorige aigcmeene vergauering weruen geiezeii en zonuer op- oi aajj.meiK.mg goeage^euid. Yv aai na uen Heer W- Meijles als lid der biricdicieeie commissie verslag uil bracht en zegt mei den Heer A. wezel de rekening en balans met bijhehoo- rende bescneiden te hebben nagezien waarbij alles keurig in orde weru be- vonuen en adviseert de vergaderin de ze goed te keuren, waar ae vergade ring mee instemde. Loor de Kassier werd hierna verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de Bank op bl Dec. lbo8 171 leden had. in de loop van het jaar werd in de Spaarbank ingelegd i 164336,32 en terug nciaald i i8a"4.uö,^o. Up 31 Hec. was in de Spaarbank beiegd f 3o24bl,bl en in omloop 416 Spaarboekjes. Aan voorschotten werd uitgegeven f 2361)0,- en afgelost f 27901,oO. wp bet einu van het jaar stonden 1/3 voor schotten uit tot een gezamenlijk bedrag van I 2313»Ö,54. In loopende rekening werd uitgegeven aan rekêninghouuers f 18ö2l?,03 en ontvangen f 1/ 82z2,a4 op 31 Dec. had de Bank van rekeninghouders tegoed f 20505,62 en was op dien datum aan ,-ökoninü houders verschuldigd f 6050.5* Naar de Centrale Bank werd verzon den f 185859,99 en ontvangen i 205360,75 Het tegoed hij de Centrale Bank be droeg op 31 Dec. 1938 f 115b23,29. Tevens bezit de Bank 3o Deposito Obligaties van de Centrale Bank ieder groot f 100.-. be rekening geeft in ontvangst en uitgaaf aan een bedrag van f 603118,45, terwijl de balans sluit met f 410348,44. Het reservefonds der Bank bedraagt f 40287,- en de gemaakte winst over 1938 is f 1512,98, welke weer bij de re serve zal worden gevoegd. Medegedeeld werd dat de rente voor loopig onveranderd zal blijven. Alvorens tot de verkiezing van een lid van het bestuur en de raad van toe zicht over te gaan, werd eerst een stem bureau gevormd bestaande uit de hee ren D. Eriks, K. Bos en P. S. de Nijs. Den heer Nottelman werd met 66 st. en een blanco, tot bestuurslid herbe noemd en den heer Kraakman tot lid der raad van toezicht. Door beiden werd deze benoeming aangenomen. Lachend ijlde zij met mij de kamer door, terwijl ik onwillekeurig de oogen sloot Daar kreeg ik plotseling een pijnlijken slag op het hoofd wij waren tegen de laagneer hangende, zware bronzen gaskroon in het laatste salon geloopen. Ik gaf een schreeuw van pijn de aanwezigen kwamen op ons toegeschoten, terwijl Charlotte mij verschrikt liet neerglijden. Als door een nevel zag ik al leen nog maar dat mijnheer Claudius mij in zijne armen opving toen daalde een ge heimzinnig duister op mij neder. Hoelang die verdooving duurde, weet ik niet doch het kwam mij voor, dat ik lang zamerhand ontwaakte, geheel op dezelfde manier, als waarop ik vaak als kind op Ilse's schoot was wakker geworden. Ik voelde dat iemand's armen om mij waren heengeslagen aan mijn oor ging af en toe een fluisterend gesproken woord voorbij, dat ik niet verstond en dat toch juist zoo klonk als Ilse's liefkoo- zende namen, die eigenlijk ook niet voor mijne ooren bestemd waren. Maar het hart, waartegen mijn hoofd rustte, klopte hoorbaar dat was anders dan bij IlseOntsteld sloeg ik de oogen op en zag in een gezicht, waarvan alle kleur geweken was, welks uit drukking van nameloozen angst ik nooit ver geten zal. Ik begreep plotseling den toestand, waarin ik mij bevond en trok, terwijl.mijn wangen gloeiden, het hoofd weg, dat bij die haastige beweging mij pijn begon te doen. Meteen werd de arm van mijn schouder weg genomen en mijnheer Claudius, die naast mij op de sopha had gezeten, sprong op. „O miin lief kind Goddank daar zien wij je groote oogen weer riep juffrouw Fliedner, die juist een doek in een lampet kom uitwrong hare stem beefde. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOQR EENMAAL BETALEN De Polderbode. Wieringermeerbode. Wieringer Courant. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1