30e JAARGANG DONDERDAG 6 APRIL 1939 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 41 DE BAND DES BLOEDS. WIERINGER COURANT ADVERTENTIèN: fan 1 6 regel* I Q.M iedere regel meer I 0J0 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolyt-usnoel Wieringen Telel. Intercomm. No. 19. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. B1NNENLANDSCH NIEUWS. ONTSNAPTE PSYCHOPAAT TE WERVEHSHOOF De Enk. Crt. vertelt Eenigen onzer ingezetenen waren óp het Zijdwerk getuige van een niet alledaagsch voorval. Plots ging een vreemd uitziend indi vidu aan den haal hij het naderen van een luxe auto, alsof hij daarin achtervolgers bespeurde». Bedoeld persoon zette het op een loopen en klom vervolgens op een passeerenden vrachtwagen van de expeditie Blom van Onderdijk. In den wagen trachtte hij zich in in een bos stroo te ver schuilen, doch had daarbij pech toen hij met zijn zitvlak in een mand met eieren viel. Intusschen had de heer Blom onraad in zijn wagen bespeurd en stopte om den ongewilden passa gier te verwijderen. De man, een ont snapte psychophaat, had wel goed gezien, dat in den luxe wagen de po litie gezeten was om hem in te reke nen. Hij zocht een schuilplaats aan den weg langs de sloot, maar toen hij daar geen succes mee had, kroop hij onder genoemden vrachtwa gen, ging tusschen de wielen liggen en was niet van plan om te voor schijn te komen, ook niet toen de po litiemannen, drie in getal, zulks eisch ten. Toen hij met geweld er onder vandaan getrokken werd, viel het nog niet mee voor de politiemannen. Een van hen werd bewusteloos gesla gen, terwijl ook de tweede een „op- rnepper verkocht" werd, welke lang niet mis was en waarbij het bloed rij kelijk stroomde. Met vereende krach ten gelukte het tenslotte toch den man te overmeesteren en geboeid in den wagen te krijgen. Hiet typische was, dat de man, een maal in den wagen gezeten, begon te snoeven, dat hij zich tegen drie man toch maar kranig had geweerd. En daarmee had hij gelijk ARBEIDER UIT EEN BOOM GEVALLEN Kort daarop overleden Woensdagmorgen is ae 41-jarige ar beider J. Kleuves, toen hij bezig was met' het kappen van een boom op het landgoed Bantam te Bussum, uit den top gevallen. Hij werd naar de Majel- la-stichting vervoerd, waar hij aan inwendige kneuzingen is overleden. MAN VAN MERWEDEBRUG TE WATER GESPRONGEN Woensdagmorgen vroeg is een man uit Hilversum afkomstig, die de z.g. looze tram van Amsterdam naar het Gooi reed, om daar den dienst te be ginnen, van de brug over het Mer- werdekanaal onder Muiden te water gesprongen na de tram op de brug tot stilstand te hebben gebracht. Een juist passeerencle schipper, die liet ge beurde zag, heeft den man, uit het wa ter kunnen redden, die vermoedelijk in een vlaag van zwaarmoedigheid heeft gehandeld. De man werd naar een ziekenhuis te Amsterdam ver voerd. De tram werd door een der conducteurs naar de plaats van be stemming in het Gooi gereden. De toestand van den man is ernstig. GEZANGEN IN DE HERV. KERK Over eenige jaren een defini tieve bundel Naar het weekblad „Hervormd Am sterdam" verneemt, verzamelt de Sy nodale commissie der Herv. Kerk voor den nieuwen gezangbundel alle opmerkingen en alle critiek, die op haar werk wordt geoefend met het doel, tot een definitieven bundel te komen. Deze zal misschien over een jaar of vijf kunnen worden samenge steld, als de ervaring met den thans aangebodene gerijpt is. Men acht het de hoofdzaak, dat er thans een „vrije bundel" - d.w.z. een bundel, waarop niemand anders dan de Synode au teursrechten kan doen gelden - be staat, zoodat de Synode naar goeddun ken kan handelen. Het blad stelt de vraag, of het geen aanbeveling zou verdienen, als er in dié vijf jaar ook pogingen in het werk werden gesteld om tot een nieuwe psalmberijming te komen. De Syno dale commissie zou wenschen, dat deze berijming door een commissie uit alle protestautsche Kerken in Ne- lerland werd opgesteld. DE BILT ALS Z0NDEN30K. Voorspellingen van zachte win ters benadeelen haarden-fa brikanten. Een eigenaardige opmerking be reikte het Bureau van cle Gooische Kamer van Koophandel van een ha- rer berichtgevers in de haarden-indu strie. Geklaagd werd over het feit, dat het K.N.M.I. in de Bilt reeds se dert een aantal jaren zachte winters voorspelt, door welke vooi spelling de omzetten in het najaar ongunstig be- invloed worden. Niet geheel zonder leedvermaak is geconstateerd, dat al thans voor December 1938, deze voor spellingen er geheel naast zijn ge weest. (Intusschen, zoo voegt de secre taris der Kamer er tusschen haakjes achter, kan men moeilijk verlangen, dat het Instituut anders voorspelt dan het meent, dat juist is, alleen om daarmede sommige industrieën te gerieven. Wel zou gevraagd kunnen worden publicatie dezer voorspellin gen op langen termijn, die toch wei nig zekerheid bieden, geheel achter wege te laten.) WERLOOZEN WERKEN VOOR ELKANDER Het Dordtsche voorbeeld vindt navolging. De werkgemeenschap van en voor werkloozen „Door Arbeid Welvaart" trekt in steeds wijder kring de aan dacht in Nederland en buitenland. Ongeveer een half jaar geleden be gon zij als bescheiden experiment met 30 werkloozen thans werken al daar ruim 100 man vrij geregeld in ieen centraal gebouw met .diverse werkplaatsen aan reparatie en fabri catie van diverse levensbenoodigdhe- den, die in hun gezinnen zoo brood- noodig zijn. De idee- is al zoover verbreid, dat thans in meer dan 100 plaatsen in Nederland ernstig wordt getracht zulke werkgemeenschappen op te richten. In vele plaatsen zijn het nog slechts commissies, die de oprichting- van werkgemeenschappen voorberei den, maar er zijn ook reeds andere dan in Dordrecht in werking, namelijk Apeldoorn, Hoorn, Leeuwarden en of schoon ongecenüraliseerd. Utrecht. De groote interesse, die voor dit werk bleek te bestaan, heeft er toe geleid, dat thans te Amsterdam on der leiding van den voorzitter der Dordrechtsche stichting, den heer J. Bazen, een bespreking is gehouden met personen, die zich beschikbaar hadden gesteld hun volle medewer king te verleenen aan den opbouw van een landelijke organisatie, die leiding en steun geeft aan het oprich ten en instandhouden van gelijksoor tige werkgemeenschappen:; Resultaat der bespreking was het vormen van een commissie, die de zaak Krachtig ter hand gaat nemen. Een congres wordt voorbereid, waar tot oprichting van een landelijke organisatie kan worden overgegaan. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren J. Bazen, voorzitter G. J. Hiagendoorn, secretaris en L. Ros- seel, penningm., allen#te Dordrecht. FEUILLETON BUITENLANDSCH NIEUWS. LEBRUN BEREID TE BLIJVEN Havas meldt uit Parijs In een brief aan den Senaatsvoor zitter Jeanneney heeft president Le brun medegedeed, dat hij besloten NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. O. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt orze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. heeft zich weer candidaat te stellen voor het presidentschap der repu bliek. Men verwacht thans, dat de meeste andere candidaten zich zullen terugtrekken. WERKLOOZENCIJFER IN MAART IN ENGELAND MET BIJNA 170.000 GEDAALD Grootste daling sinds tien jaar Het aantal werkloozen in Engeland is in Maart, in vergelijking met Fe bruari, met 169.789 gedaald. Het tota le aantal bedraagt 1.726.929. Volgens het Ministerie van Arbeid is dit te danken aan de volgende oorzaken opleving in den handel, vooral in de kleeding-industrie, goede weersge steldheid, tengevolge waarvan bouw en boerenbedrijven gunstig be-in- vloed werden, en het herbewapenings plan der Regeering, dat meer werk j verschaft aan .de jmetaal-fndustriën. I Deze daling is de grootste in één maand sinds 1929. BRITSCHE VLOOT TREFT VOORZORGSMAATREGELEN Naar aanleiding van geruchten over Duitsche plannen. De minister van marine, lord Stan hope, heeft Dinsdagavond bij de ver- looning van een film aan boord van het vliegtuigmoederschip Ark Royal een rede gehouden over den ernst, waarmede men den Öoestand be schouwt. Hij zeide daarbij ondermeer: Even voordat ik het gebouw van de Admiraliteit verliet, moesten orders worden gegeven, dat de vlïegtuigaf- weerkanonnen van de vloot bemand moesten worden. Dat verklaart, waar om er hier zooveel leege stoelen zijn. Aan een vertegenwoordiger van de pers verklaarde lord Stanhope later „Het officieele antwoord op uw vraag is, dat de vloot voorzorgsmaatregelen neemt en dat zij als steeds gereed is. Deze mededeeling bevestigt, hoe zeer men-hier op zijn qui vive is. De directe aanleiding tot deze maatregel zou zijn, dat uit Berlijn verluidde, dat Hitier van plan zou zijn reeds a.s. Zaterdag een 9nellen overval op En geland te doen en zonder eenige voor afgaande waarschuwing en zonder eenige oorlogsverklaring de Engel- sche vlootbases zou doen bombardee ren om door een onverwacht vernieti gend offensief een „bliksemoorlog" 'te winnen, Dit bericht is dadelijk niet meer clan een gerucht genoemd, zooals er de laatste weken zoovele de ronde heb ben gedaan. Engeland laat thans ech ter niets meer aan het toeval over. Sinds de bezetting van Praag dooi de Duitschers zijn in Engeland zoo- jwel de vloot als het leger onder een kleine mobilisatie gehouden en ook voor cle Paaschvacantie zijn bijzon dere maatregelen genomen. Mijn vwder keek haar verwonderd aan, ter wijl zij met zwevenden tred op ons toekwam. Een fijn lachje speelde om haren mond gui tig keken hare oogen; terwijl zij een blik van ter zijde op mijn vader wierp, en toch moest naar mijne meening achter die onschuldige gebaren een hart vol angst kloppen zij ver trok zenuwachtig hare kersroode lippen. „Hij kent mij niet," zeide zij met eene wel luidende stem, toen mijn vader voortdurend zweeg. „Ik zal hem zeker aan den tijd moeten herinneren, toen wij in den tuin te Hanno- ver samen speelden, weet je dat nog Mijn vader schoof achteruit, als zag hij uit den fluweelen mantel der wonderschoone vrouw de klauwen van een ondier te voor-1 schijn komen. Met een koelen blik mat hij haar van het hoofd tot de voeten nooit had ik gedacht, dat het gelaat van dezen zenuw- achtigen man zulk eene uitdrukking van on vermurwbare hardheid en van kilheid kon aannemen. „Ik kan mij onmogelijk voorstellen, dat Christine Wolf, die (dat weet ik zeer goed) in het huis mijns vaders, hare plaats had, het waagt mijn drempel te overschrijden,", sprak hij streng. j „Wilibald „Ik moet u vriendelijk verzoeken," viel hij haar in de rede, terwijl hij een afwijzend ge baar maakte, „te zwijgen wij hebben niets met elkander gemeen Ware het alleen de afgedwaalde, die uit onbedwingbare liefde j tot de kunst heimelijk het huis harer moeder verliet ik nam haar terstond in mijne wo ning op met de dievegge wil ik niets te maken hebben." „O mijn God!" Zij wrong wanhopend de handen en sloeg hare oogen smeekend naar den hemel ik begreep niet hoe hij dezen madonnablik kon weerstaan, al had het woord „dievegge" mij als een electrische schok getroffen. „Wilibald, wees barmhartig Vel niet zulk een hard vonnis over deze ééne zon de der jeugd smeekte zij. „Kon ik dan de vurig begeerde loopbaan met leege handen in gaan Mijn moeder gaf mij geen penning, dat weet ge, en 't was toch zoo weinig, zoo hoogst onbeduidend, wat ik van de rijke vrouw ver langde „Slechts twaalfduizend thaler, die gij uit hare goed gesloten secretarie medenaamt „Had ik daarop niet eenig recht, Wilibald Zeg zelf." „Ook op de diamanten van onze toenmalige gast, de barones Hanke, die met u spoorloos verdwenen zijn, en die mijn moeder met de grootste opofferingen vergoeden moest, al leen om onze familie voor openlijke schande te vrijwaren „Leugen, niets dan leugen kreet zij. „Ga de kamer uit, Noortje dit is geen onderhoud, waarbij je tegenwoordigheid ge- wenscht is zeide mijn vader tot mij en ge leidde mij naar de deur. „Neen, ga niet, lief kind Wees barmhartig en help mij hem overtuigen, dat ik onschuldig ben Met ruwe hand trok mijn vader mij van haar los. „Begoochel mijn onschuldig kind nietriep hij boos en zette mij de kamer uit. Ik ging de trap af en zette mij in groote ont steltenis op de onderste trede neder.... Datj was dus mijne tante Christine, „de schandvlek der familie," zooals Ilse haar, „de ster," zoo als zij zich zelve genoemd had Eene ster was zij, die oogverbindend mooie vrouw. De slanke handen, die zouden gestolen heb ben Neen, neen, de ontroering mijner tante maakte deze beschuldiging ten eenen male te schande ik zag tranen in hare oo gen glinsteren Met kloppend hart luisterde ik naar de woordenwisseling boven in de bibli otheek ik kon geen woord verstaan en lang duurde zij niet. De deur ging open „God moge het u vergeven hoorde ik mijne tan te zeggen meteen ruischte haar sleep de trap afHaar gang werd gaandeweg ver moeiender en langzamer plotseling bedek te zij hare oogen met de handen en leunde tegen den muur. Ik sprong de trappen op en greep hare rechterhand. „Tante Christine riep ik ten diepste ge troffen. Zij liet de handen langzaam vallen en keek mij met een weemoedigen glimlach aan. „Mijn kleine engel, mijn eenige troost, ge gelooft toch niet dat ik eene misdadigster ben sprak zij, en streelde mij zachtkens onder de kin. „De booze, laaghartige men- schen, hoe jagen zij mij met hunne laster* praatjes door het leven 't Was een pijnlijke toestand voor mij.... Ik zou haar terstond mijn eigen bed hebben ingeruimd en op stroo zijn gaan slapen zóó v/as ik door de bekoring "dezer vrouw inge pakt doch tegen den wil mijns vaders durf de ik haar niet in huis opnemen. Ik dacht aan juffrouw Fliedner zij was altijd zoo goed en bereidvaardig om te helpen, misschien wist zij raad.Ach al mijn schoone voor nemens, volgens welke ik altijd eerst wilde overleggen en dan handelen, waar waren zij gebleven Zonder een woord te spreken geleidde ik mijne tante de trap af en de deur uit, het kiezelpad over zij volgde mij gedwee als een kind. Juist wilden wij den weg langs het heestergewas inslaan, toen wij Dagobert en Charlotte tegen kwamen zij gingen zeker wandelen. Ik had „den luitenant" nog niet gezien, want ik had hem geregeld ontweken, telkens als hij over dag Carolina's-lust had bezocht. Nu schrikte ik van hem, toen ik hem plotse ling vóór mij zag ook hij scheen verrast zijne bruine oogen, waarvoor ik na zijn ge drag in de zaal der bel-étage altijd bang was geweest, bleven met een bij zonderen gloed op mij gevestigd. Ik deed alsof ik de hand niet zag, die hij mij lachend toestak en stelde Char lotte aan mijne tante voor. Met verwondering bespeurde ik, dat eene heftige aandoening met de snelheid des bliksems op het mooie ge laat der ongelukkige vrouw zich deed zien zij wilde spreken, en toch kwam er geen ge luid over haar lippen. Charlotte boog even, zeer voornaam het hoofd,terwijl een trotsche blik de vóór haar staande gestalte opnam. „Juffrouw Fliedner zal je moeilijk kunnen Het bericht, dat zelfs in een nieuws bulletin van de B.B.C. is medege deeld, heeft natuurlijk in breeüen kring groote ongerustheid gewekt en zonder eenigen twijiel zullen er in het Lagerhuis vragen over worden ge daan. Men verwacht, dat lord Stan- hopen door deze verklaring in groote moeilijkheden zal geraken. De Admiraliteit heeft later aan de Britsche pers verzocht/ de verklaring van lord Stanhope niet te willen pu- hliceeren, om redenen van landsbe lang. Dit kan twee dingen beteeke- nen óf de verklaring wordt onver antwoord geacht omdat de luchtdoel- kanonnen sinds de „kleine" mobilisa tie in het algemeen altijd bemand zijn, óf de verklaring staat inderdaad in verband met het voornoemde ge rucht uit Berlijn en de Britsche Regee ring acht het ongewenscht ruchtbaar heid te geven aan de genomen maat regelen. BETERE VISCHNETTEN UIT KOOL EN KALK Een sensatie op de Leipziger Messe was de „Pe Ce-Faser" een nieuwe spindraad, waarmee vischnetten, touw, gordels, filtreerdoek en andere artikelen worden vervaardigd. Dit product wordt langs volkomen syn- thetischen weg door de I. G. Farben Industrie uit de eenvoudigste grond stoffen vervaardigd, zooals kool en witte mosselkalk, die vooral in de Jura en de Kalk-Alpen in enorme hoeveelheden voorradig is. De naam van den draad is ontstaan uit de be ginletters van de chemische verbin ding polyvinylcliloride, waarin de kool en de kalk bij de bereiding moe ren worden omgezet. De draad smelt bij verhitting boven 80 graden en kan dus voor kleeding- stukken, die moeten worden gestre ken, niet worden gebruikt. Afgezien daarvan bezit de draad buitengewone eigenschappen, zooals die voor techni sche weelsels worden verlangd. De spinstof is bijvoorbeeld bestand te gen geconcentreerd koningswater, 'n zuur waarin zelfs goud oplosbaar is. Ook water en verrottingsbacteriën hebben geen invloed op den draad en proeven, genomen in de Oost-Pruisi sche Visscherijschool te Lotzen, had den een bevredigend resultaat. Het visscherijbedrijf zal de nieuwe draad voor zijn netten niet als Ersatz behoeven te beschouwen, maar <feze kunnen begroeten als een ni9uwe grondstof, die veel beter is dan de ou de garens. Bij de practtische proeven is gebleken, dat de van „Pe Ce-Faser" vervaardigde netten niet vuil worden, ofschoon ze niet ge-impregneerd wa ren. Reeds in 1940 zal de Duitsche vis scherij algemeen met dit uit synthe tische draad vervaardigde netten wor den uitgerust. raden," sprak zij koel tot mij, toen ik haar mijn voornemen in korte woorden mededeel de. „En helpen nog veel minder wij hebben weinig plaats in ons huis beschikbaarAls ik een raad mag geven, ga dan naar je vrien den Helldorf die hebben zeker nog wel een kamertje, waar je je tante onder dak kunt brengen." Ik keerde haar boos den rug toe, en mijne tante liet haastig de voile over haar gezicht vallen. Juist ging Schafer, de tuinman, ons voorbij en groette ons. Het Zwitsersche huisje was zijn eigendom en ik wist dat hij de' „mooie" kamer van zijn overleden vrouw dikwijls aan vreemden had verhuurd. Ik liep hem na en vroeg het hem hij was terstond bereid mijne tante in huis te nemen en verzocht haar maar dadelijk mede te gaan alles was tóch in orde. Zonder broeder en 2uster met een blik te verwaardigen, liep zij naast den ouden man voort, die op zijne gewone vriendelijke manier met haar sprak en haar den weg wees naar de poort, waarvan de sleutel in mijn bezit wasHet leek wel, alsof zij door eene in nerlijke ontroering werd voortgejaagd Schafer kon haar nauwelijks bijhouden en ik bleef, hoe hard ik ook liep, een heel eind achter Laar. „In 's hemels naam, schuif je die van de straat opgeraapte tante toch van den hals", beet Charlotte mij in 't oor. „Met haar leg je geen eer in het blanketsel ligt een vinger dik op haar gezichtEn dat nagemaakte komedie-hermelijn Fi donc kind, jje hebt rare familie eene grootmoeder, die van geboorte eene Jodin is, en nu deze tante, die eene echte tooneelspeelster is A pro pos, kom niet te laat van avond Oom Erich heeft er, tegen alle verwachting, een goeden duit geld voor over de oranjerie wordt schit terend verlicht wel moge het hem beko men Zij lachte luid en greep Dagobert's arm, die mijne tante met groote oogen stond na te kijken. „Ik weet niet ik heb die vrouw toch meer gezien," zeide hij, terwijl hij zijne hand pein zend aan zijn voorhoofd bracht. „De hemel weet waar „Nu, dat is gemakkelijk te zeggen je zult haar op de planken gezien hebben," meende Charlotte en liep met hem voort. Ten hoogste verbitterd keek ik hen na Arme tante Wel was zij eene ongelukkige, door de menschen vervolgde vrouw nu zou ook nog het eenige wat zij bezat, hare schoon heid, door kunstmiddelen zijn aangebracht Ik vond het hoekkamertje, ons door Schil fer gewezen, alleraardigst en gezellig. In een paar minuten had de man de kachel aange maakt en in de vensterbank een paar potten rozen en reseda neergezet. „Klein en laag," zeide mijne tante en lichtte den arm op, om te probeeren of zij niet aan de keurig gewitte zoldering kon raken. „Ik ben dat niet gewoon, doch ik zal 't wel voor lief nemen met een beetje goeden wil kan men alles, niet waar mijn engel Zij deed hoed en mantel af en stond daar in een vorstelijk blauw fluweelen japon voor mij. Op de naden en op de ellebogen was het prachtige kleedingstuk wel wat verbleekt en kaal, doch het omsloot eene figuur zoo rank als een den de kleine sleep voltooide het waarlijk koninklijk voorkomen der gansche verschijning en het diep hartvormig uitge sneden lijf vergunde een blik op de blanke borstEn welk haar Over het voorhoofd kleine blauwzwarte krulletjes en verder viel het haar in ongemeenen rijkdom over schou ders en rug, terwijl sierlijke vlechten op het achterhoofd rusttenhoe dat hoofd die pracht van lokken als uit een sprookje kon dragen, begreep ik niet en nog minder dat het zich daarbij zoo vlug en bevallig kon be wegen. Mijne onverholen bewondering stond zeker op mijn gezicht te lezen. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wierlnger Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1