Staat ter Dekking TARWEBLOEM I.G. Een ieder is t Kinderwagens „ZONNEVORST", C. REZELMAN Jzn. GEBR. TEN BRINKE 9 EN 10 APRIL (le en 2e PAASCHDAG IN CONCORDIA HIPPOLYTUSHOEF P. C. LUIJT Nz. - POELWEG 1 - WIERINGÏÏ MARKTBERICHTEN. Groningen, 4 April Vee. Kalf- en melkkoei en le s. f 269—270, 2e s. f 210—220, 3e s. f 140 150 kalfvaarzen le s. f 220230, 3e s. f 140160 vare koeien le s. f 160—175, 3e s. f 120150 vaarzen le s. f 150170, 2e s. f 115135 stieren le s. 4951 ct., 2e s. 44 46 ct. p. kg.kalveren en pink enf 90130 slachtvee le s. 6364 ct., 2e s. 5152 ct., 3e s. 3940 ct. p. kg.vette kalveren le s. 7880 ct., 2e s. 8672 ct. p. weideschapen f 818 vette lammeren f 1217vette schapen le s. f 25—28, 2e s. f 18—20 biggen f 9—14, f 1.30 1.60 de week vette varkens le s. 4546 ct., 2e s. 3942 ct. zouters 4143 ct. Aanoevr 776 runderen, 1727 kalveren, 290 schapen, 12 lammeren, 489 varkens, 176 big gen, 13 paarden. Kalf- en melkvee handel in de beste exem plaren prijsh., overigens zeer traag. Slachtvee bij kleinen aanvoer pr. iets hooger. Stieren prijsh. Vette kalveren bij kleinen aanvoer goed te plaatsen, pr. iets hooger. Nuchtere kalve ren bij grooten aanvoer .f 3—6. Zware soorten brachten boven deze noteering op. Vette scha pen prijsh. Weideschapen met moeite te plaat sen. Prijzen van vette varkens, zouters en biggen bleven gelijk aan die der vorige week. Purmerend, 4 April. Vee. Runderen, totaal 614 stuks. 200 vette koeien f 0.600.70 p. kg, 214 gelde koeien f 110170 180 melkkoeien f 180280 p. st. 20 stieren f 0.480.56 per kg 18 paarden f 70—175 p. st.48 vette kal veren f 0.600.90 p. kg1463 nuchtere kal veren voor de slacht f 410 idem voor de fok f 1218 p. st.187 vette varkens voor de slacht f 0.470.50 p. kg 66 magere varkens f 2228 430 biggen f 1218 1278 schapen f 1630 '66 bokken f 310 per stuk. Handel in paarden stug in vette varkens voor de slacht vlug overigens matig. Rotterdam, 4 April Vee. Aanvoer totaal 5100 stuks, t.w. 890 vette runderen, 1217 magere runderen, 35 vette kalveren, 101 graskalveren, 2285 nuchtere kalveren, H varkens, 4 veulens, 194 paarden, 234 schapen, 22 lammeren, 107 bokken en geiten. Vette koeien le s. 72, 2e s. 60, 3e s. 3848 vette ossen le s. 68, 2e s. 58, 3e s. 3848 ct. p. kgstieren le s. 60, 2e s. 54, 3e s. 50 ct. p. kg, le s; f 265, 2e s. f 195, 3e s. f 145 per stukvette kalveren le s. 2e s. 52, 3e s. 42 ct. per kg le s. f 55, 2e s. f 35, 3e s. f 25 per stuk slacht nuchtere kalveren le s. 31, 2e s. 26, 3e s. 21 ct. per kg, le s. f 7, 2e s. f 6, 3e s. f 4 per stukfok nuchtere kal veren le s. f 20, 2e s. f 16, 3e s. f 13 per stuk slachtpaarden le s. 54, 2e s. 46, 3e s. 36 ct. per per kg, le s. f 240, 2e s. f 200, 3e s. f 125 per stuk werkpaarden le s. f 350, 2e s. f 275, 3e s. f 135 per stukhitten le s. f 255, 2e s. f 195, 3e s. f 125 per stuk schapen le s. 50, 2e s. 40, 3e s. 32 ct. per kg, le s. f 25, 2e s. f 19, 3e s. f 17 per stuk lammeren le s. 56, 2e s. 47, 3e s. 42 ct. per kg le s. f 22, 2e s. f 16, 3e s. f 12 per stuk kalfkoeien le s. f 285, 2e s. f 220, 3e s. f 155 melkkoeien le s. f 280 2e s. f 210, 3e s. f 155 vare koeien le s. f 195, 2e s. f 160, 3e s. f 140 vaarzen le s. f 170, 2e s. f 150, 3e s. f 110 pinken le s. f 130, 2e s. f 110, 3e s. f 90 bokken en geiten le s. f 1, 2e s. f 8, 3e s. f 1 per stuk. Vette koeien en ossen aanvoer korter, han del kalm, prijzen le en 2e s. koeien en ossen iets lager, verder onveranderd, prima koeien 78, prima ossen 72 ct. Stieren aanvoer flink, handel tamelijk, prijzen prijshoudend. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel ma tig prima f 1.25; graskalveren aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen constant. Nuch tere slacht- en fokkalveren aanvoer ruimer,- handel stroef, prijzen prijshoudend. Paarden aanvoer iets korter, handel stug, prijzen als vorige week. Schapen en lammeren iets rui mer, handel tamelijk, prijzen onveranderd. Kalf- en melkkoeien aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen iets stijver. Varekoeien gelijk vorige week, handel levendiger, prijzen goed prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer matig, handel traag, prijzen als vorige week. Bokken en geiten aanvoer ruimer, handel ma tig, prijzen iets lager. BUITENLANDSCH NIEUWS. het bewustzijn en overleed Dinsdag veertig minuten over twaalf aan een schedelbreuk met een hersenschud ding. De overlijdensacte werd getee- kend door vijf doctoren. De datum van de begrafenis werd nader vast gesteld. Koning Ghazi was 27 jaar oud en vader van den 4-jarigen Kroonprins Emir Feisal, die tot Koning is uitge roepen. In verband met Feisals leef tijd is Abdoel II Ah, de zwager en neef van den overleden Koning, tot regent benoemd. Abdoel 11 Ah geniet een groote populariteit in Irak en is de zoon van wijlen Koning Ali, den oroer van Ghazi's vader Koning Feisai In overeenstemming met de con stitutie is het regentschap geprocla meerd door de leden van de Kamer, die op het oogenblik ontbonden was, maar voor deze gelegenheid bij uitzon dering weer bijeenkwam. Het regent schap zal worden bekrachtigd door 'n stemming in de eerstvolgende parle- mentszitting. De stad Bagdad is in diepen rouw gedompeld door den dood van den Koning. De inwoners begeven zich bij duizenden naar het paleis, waar het stofielijk overschot ligt opgebaard. BRITSGHE CONSUL VERMOORD De Britsche Consul te Mosoel is Dins dag door een volksmenigt vermoord, die het consulaat bestormde en het na den moord in brand stak. De staat van beleg is afgekondigd en vier uur later was de orde hersteld Uit nader onFvangien berichten blijkt, dat de aanval op het Britsche consulaat kort voor den middag ge schiedde. Agitattors hadden de me nigte, die rouwde wegens den dood van Koning Ghazi, tot een harstoch- telijke woede opgezweept door te ver tellen, dat de komng door de Engel- schen was vermoord. De politie heeft vier personen gear resteerd. De minster-president van Irak heeft een bezoek aan den Brit- schen zaakgelastigde te Bagdad ge bracht en hem namens de regeering zijn leedwezen betuigd. Hij verklaar de, dat hijzelf door het incident zeer geschokt was. Havas meldt nader uit Bagdad, dat bij regeeringsdecreet een nationa le rouw van veertig dagen is afgekon digd. De ministerraad heeft in zijn bijeenkomst van Woensdagmorgen besloten, de bevoegdheden, welke de Grondwet den koning toekent, uit te oefenen, totdat de regent door de na tionale vergadering officieel beves tigd zal zijn. In alle Arabische landen heeft de dood van Koning Ghazi ontroering ge wekt. De regeering van Syrië heeft bepaald, dat van alle openbare ge bouwen de vlag halfstok moet wor den gelieschen. Ook in Transjordanië wordt gerouwd. Het stoffelijk overschot van den om gekomen koning zal heden ter aarde besteld worden in het mausoleum der koninklijk© familie. WAAR MEN NOG „VOLMAAKT GELUKKIG" IS Utopia ontdekt Dr. Paul A. Zahl, van het Union College te Schenectady (Vereen. Staten), die onlangs is teruggekeerd van een expeditie naar Britseh- Gyuana en Venezuela, zegt in de Zuid-Ame- rikaansche wildernis een „onbedorven Uto pia" te hebben aangetroffen, in tot dusver onbekende streken, grenzende aan het ge bied, dat Conan Doyle beschreven heeft in zijn „Lost world". Toorn is hier onbekend. Hier overheerscht de lach. De expeditie vond hier twee majestueuse watervallen, tien maal hooger dan de Niga- ra. Hun aandacht werd getrokken door wol ken waterdamp, welke uit het oerwoud op stegen en uit een diep, niet op kaart gebracht, ravijn bleken te komen, waarin rivierwater neerstortte. Bij hun verdere onderzoekingen vonden zij de „verloren dorpen." De gidsen en de bewoners vertelden, dat de dorpen nog nooit door blanken waren be zocht. Het leven was er zoo idyllisch dat de expeditie er een week bleef. „Practisch vol maakte" toestanden werden onder deze Indi anen aangetroffen. Gramschap komt niet voor, iedereen lacht en leeft volmaakt geluk kig. Inlichtingen van de inboorlingen leidden tot de ontdekking van den tweeden waterval, doch de dorpelingen zeiden er nooit vlak bij geweest te zijn, omdat zij bang waren voor den mist en het donderend geraas. De expeditie heeft merkwaardige dieren uit deze „verloren wereld" meegebracht, zoo de grootste mieren ter wereld, vijf centimeter lang, waarvan vier steken, naar de inlanders zeggen, voor een mensch de dood beteekenen. Dr. Zahl heeft tweeduizend van deze insecten gevangen. Eenmaal werd hij in het been ge stoken, dat daardoor twee uur lang gedeelte lijk verlamd was. (Wij vreezen, dat nu de beschaving dit idyl lische oord heeft ontdekt, het er met den vrede spoedig gedaan zal zijn, aldus schrijft de Red. van het Hbld.) KONING GHAZl VAN IRAK IS TEN GEVOLGE VAN 'N AUTO-ONGELUK OM HET LEVEN GEKOMEN De Koning bestuurde zelf zijn auto en keerde om half één terug naar het paleis, toen de auto in volle vaart een paal van de electrische leiding raakte. De Koning verloor dadelijk Palingen of Schieren, zij worden alleen gevan gen in het najaar, van Juli tot December. Hun vlees is vetter, dus voedzamer, leent zich be ter tot roken en bovendien kunnen palingen zonder voedsel beter in leven worden gehou den, zodat ze over grote afstanden kunnen worden verzonden (meest „droog"). Van de Paling kennen we weer twee vormen degene die in het voorseizoen wordt gevangen, de Telpaling en de aanzienlijk grotere Groote Paling, die in de natijd wordt aangebracht. Behalve deze „soorten" die allen een zekere economische waarde hebben, kennen wij nog de in het voorjaar optredende Glasaaltjes, die ongeveer zeven c.m. lang zijn en wier li chaam nauwelijks gepigmenteerd is. Slechts waar deze Glasaaltjes massaal optreden (Zuidwest Europa) worden ze in zee gevan gen en verwerkt ln blik of ter plaatse ver kocht om in olijfolie gebakken te worden tot een soort koek. Al deze „soorten" we^y ^or en na voor zien van een wetensch,vA0£!, in 1896 bracht Joh. Petersen orde in deze warboel en vatte alles samen onder de naam Anguilla vulgaris Turt. Slechts de Zeepaling bleef eèn afzon-- derlij ke soort Conger Conger L. Deze syste matische ordening was pas mogelijk toen voldoende biologische bijzonderheden bekend waren om het onderling verband tussen al deze vormen te begrijpen. Dit was pas moge lijk toen onze kennis omtrent de voortplan ting van de paling meer en meer een afge rond geheel werd. Tussen de vissen nam de paling, vooral door zijn lichaamsvorm maar ook door de geheim zinnigheid van zijn voortplanting, altijd een eigenaardige plaats in. Pas na de ontdekking van de aalschubben door Antonie van Leeu wenhoek werd zijn positie in het systeem enigszins duidelijk. Terwijl Arestoteles jonge aal spontaan wil laten ontstaan uit modder en drijvend vuil, schrijft Plinius hem een soort deling toe. In navolging van deze beide gro ten der oudheid hielden tot in de achttiende eeuw de onderzoekers zich onledig met het doen van gissingen. De grootste moeilijkheid was, dat paling niet (zoals elke andere vis) zichtbaar kuit kreeg. Pas in 1729 opperde Redi de mogelijkheid, dat de paling naar zee trekt om kuit te schieten. In 1783 publiceerde Mon- dini zijn vondst van de vrouwlij ke geslachts organen der paling. De eieren waren slechts bij sterke vergroting zichtbaar. In 1777 deed hij zijn ontdekking. Onafhankelijk van hem deed de Deen Müller de zeefde ontdekking in 1780. Bijna een eeuw later van 1838—50 con troleerde Ratke deze waarneming met de, toen sterk verbeterde, mikroscopische tech niek. Hij maakte aannemelijk, dat de bolle tjes, die door Mondini en Müller werden aan gezien voor eieren, zich weliswaar in het ova rium bevonden, maar dat het geen eieren, doch vetdruppeltjes waren. De eieren bleken zeer klein te zijn, hun aantal werd geschat op ongeveer tien miljoen bij één vrouwlijk dier. (Wordt vervolgd.) DE VOORTPLANTING EN DE TREK VAN DE PALING door J. J. ter Pelkwijk. De literatuur over de voortplanting van de paling is nogal omvangrijk en niet erg over zichtelijk. Dit komt, doordat de paling een van de weinige vissèn is, die zich reeds lang verheugt in een algemeene belangstelling. Hij dankt dit aan zijn smakelijk vlees en de daaruitvoortvloeiende economische waarde. Deze waarde is niet gering Schmidt schatte voor de oorlog de totale palingvangst in Eu ropa op rond tien miljoen K.G. per jaar. Walter schatte omstreeks die tijd de vangst in Duitsland alleen op vier miljoen K.G. Hoek vermeldt voor de Zuiderzee een vangst van ongeveer een half miljoen K.G. Sedert dien is de vangst zeker niet verminderd. In het bij zonder in het huidige IJsselmeer nam de vangst sedert de afsluiting sterk toe. In 1938 noemt Havinga een jaarlijkse vangst van om streeks vier miljoen K.G. in dit water alleen. Dit getal komt overeen met een aalbevolking van omstreeks honderd miljoen. Omdat de aal in het IJsselmeer zich vrijwel uitsluitend voedt met müggenlarven is het mogelijk te berekenen, welke opruiming er onder deze larven wordt gehouden door de aal alleen. We komen dan tot de „astronomische" waarde van 1.000.000.000.000 per jaar. Het beleeft ons in dit verband niet te verbazen, dat de be faamde muggenplagen van jaar tot jaar in omvang afnemen. Niet alleen is de paling een vis met een grote economische betekenis, het is boven dien een vis met toekomst. In tegenstelling met de meeste andere zoetwatervissen heeft hij geen last van de n^g steeds toenemende vervuiling van onze binnenwateren door scheepvaart en industrie. In de loop van de laatste honderd jaar verdwenen de volgende vissen uit onze rivieren of ze werden zó zeldzaam, dat ze nauwelijks meer van eco nomisch belang (eerder een gastronomische curiositeit zijn te noemen Steur, Zalm, Houting, Elft. De paling daarentegen gedeit nog goed in sterk vervuild water. In 1936 geeft Ladiges een overzicht van de visvangst in de Hamburger havens. Vrijwel de enige vis die daar gevangen wordt is de aal. Zij wor den er in groot aantal bemachtigd, „und so- gar sehr fette". In de practijk worden een groot aantal „soorten" aal en paling onderscheiden, wier smaak, bruikbaarheid en prijs sterk varieerd. In zee wordt een paling gevangen zonder veel economische betekenis de Zeepaling, een echte „zeeslang," die drie meter lang kan worden. In zoet water of kustwater treffen we een groter aantal vormen aan, die echter uiteenvallen in twee groepen, die der Alen en die der Palingen. De alen zijn weer te ver- deelen in twee vormen de betrekkelijk zeld zame Dobberaal uit het diepere water met een brede bek en droog vlees en de leefwijze van een roofvis en de veel gewonere Fuikaal. die een spitsere kop heeft en een alleseter is. Van economisch veel meer belang zijn de GEMEENTE WIERINGEN. WIELERCLUB NIEUWS. Zondag 9 April, Eerste Paaschdag, gaat onze populaire en welbekende renner D. Klink een wedstrijd rijden in Leeuwarden. Dan opent daar de Wielerbaan haar poorten. Deze baan heeft steeds met moeilijkheden te kampen, daar het bezoek der toeschou wers in Leeuwarden op de Wieler baan niet groot is. De eerste jaren ging dat beter. Maar de aanhouder wint, meent de directeur der Wieler baan en zoodoende beginnen straks weer de wedstrijden. Als de Wieringer Wielerbaan direc tie dit ook eens ter harte nam, dan zou de wielersport op Wieringen mis schien ook wel weer eens opleven. Want velen vragen zich af, hoe zal het dit jaar gaan met de Wielerbaan? Onze Wielerclub die doet haar best er wel voor om de wielersport in de kop van *Noord Holland hoog te houden en ook nu weer hebben zij 'n schitterend programma in elkaar ge zet en als het goed gaat, ook zal uit voeren, namelijk de Ronde van Wie- ringen. Dit zal vermoedelijk op 7 Mei zijn. Deze ronde gaat over 100 en 70 Km. voor Profs, Onafh., Amateurs en Nieuwelingen. Het zal ons niets ver wonderen of op 7 Mei zien we de beste Wielercraks op den weg aan de start. Er zijn schitterende prijzen te ver rijden, de eerste aanzeggingen van geschonken prijzen zijn reeds binnen. Namelijk een complete Rik Course fiets van Gebr. Bustraat uit Amster dam een Joco course fiets van firma De Jonge en Co. van Amsterdam een stel tuben van Nieuwenhof's Rijwiel- zaak eveneens uit Amsterdam. Diegenen, die hier ook wat voor ge voelen en een Beker, Tak of Medaille beschikbaar willen stellen, kunnen dit bij het bestuur der Wielerclub opgeven. Op de te houden wedstrijd op 7 Mei wordt geen entrée geheven, dus allen dien dag op naar de Haukes Als er soms nog enkelen zijn die me de willen helpen als bochtcommissa ris, of zij die hun auto willen afstaan, ,kunnen zich melden bij C. KorsJiuize, secr. der Wielerclub Wieringen. Zondag a.s. om 9 uur van De Hau kes, om 9.15 van Hippo (Wielerbaan) en om half tien van Den Oever gaat er een bus of twee bussen naar Leeu warden om onze populaire renner D. Klink aan te moedigen. Degene die gaarne de reis wil meemaken, kunnen zich opgeven bij Cor de Haan, M. Snoo dijk, Hippo D. Klink en H. Meijer, Den Oever Jac. Rotgans, Wester- land C. Omes en C. Korshuize, Hau kes. De kosten zijn f 1,25 per persoon. Kaarten voor de Wielerbaan zijn van 3 tot 8 April bij Rienus Engel ver krijgbaar. Zij die mee willen naar Leeuwarden, moeten zich voor Zater dagavond 8 uur opgeven en tevens de buskosten betalen. We hopen dat het een mooie dag zal zijn. Aan deze wedstrijd nemen vele beste baanrenners uit ons land deel, o.a. Pijnenburg, Slaats, Wals, Pellenaars, Klink, Boeijen, enz. enz. FRIESCHE HEERENBAAI 6, 8. 10. 15 en 18ct.p.halfons. GOLD STAR SHAG 10, 12 en 15 ct. per half ons. Aan tijd verloren, maar aan rook' genot driedubbel gewonnen! Wanl waar de Drie van Niemeijer bijeen zijn, daar wordt vergeleken, ge> keurd en... genoten! Dan prijst de een Niemeijer's Roode Ster, de shag-rooker roemt Niemeijer'i Gold Star Shag, de baai-rooker looft Niemeijer's Friesche Heeren- baai. In de Drie van Niemeijer keus voor eiken rookerssmaak! Alle drie van hooge tabakskwaliteit, geurig, mild en koel een heerlijk zacht en zuiver rooken! Zeldzaam zacht en licht in de pijp! l «r he „D H,< al rè w ti! al li tc de warmbloed Stamboek- en Premieh engst DEKGELD f 16.—, (met f 4.veulengeld.) Guste merries van 1938 Reductie, Adres Jb. DEKKER, Elftstraat 18, H.-hoef. Iedere Woensdag en Donderdag gestationneerd bij J. Nieuwhof Hoornscheweg G 71, Middenmeer. Wieringerwaard Tel. No. 7 heeft aan te bieden (Inlandsch Gebuild) smakelijk voedzaam en goedkoop over onze pracht sier lijk licht loopende PRIJS PER 121/! Kg. f 1.80 franco thuis. Zij, die iets te vorderen of borgtochten onder zich hebben van, of iets verschuldigd zijn aan de echtelieden Jacobus Engel Maartenszoon, overleden 15 Juni 1938 en Catharine Wagender, overleden 25 Maart 1939, winke liers, Koningstraat 36, Hippoly- tushoef te Wieringen, worden ver zocht daarvan opgave te doen VOOR 10 APRIL a.s. ten kantore van Notaris OBREEN. Te Koop mooie Kippenren met NachthokTwee Fauteuils met vier Stoeleneen Divan een Dressoir. Wed. H. Dijkshoorn, Hoofdstr. 22, H.-hoef. goedkoope prijzen. Lange levensduur. Voor Schoolgaande Kinderen RIJWIELEN ijzersterk en licht loo pend, zoowel voor Jon gens als Meisjes. Zeer voordeelige prijzen. Ook voor RIJWIELEN TE LATEN LAKKEN, NIKKELEN en VERCHROMEN Lage prijzen. Lange garantie, le KLAS RIJWIEL- HERSTELPLAATS. Net en vlug. Tel. 53 Koningstr. 1 H.-HOEF. O vanwege Harmonie Wij hebben weer een PRACHT COLLECTIE van 4 NIEUWSTE MODELLEN ONTVANGEN waaronder het modernste Amerikaansche model. RUIME KEUZE LAGE PRIJZEN

Wieringer courant | 1939 | | pagina 4