NV. HOORDEIBANK. ZIIDAG DDEHMEER (iel Smit) 9'Hunr. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 8 APRIL 1939 No. 42 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER CRISIS - BUREAU. eerste radiovoordracht van minister van lcon. zaken Wij herinneren er onze lezers aan, dat de eerste der vier Radio-voordrach ten, welke .de Minister van Economi sche Zaken zal houden over de Landb.- cris-politiek, op Dinsdagavond 11 Apr. van i tot 7.30 uur zal worden uitgespro ken. Zooals reeds medegedeeld, zal de Minister daarin een aigemeene be schouwing geven over de landnouw- crisismaatregelen. De rede wordt over alle drie de Ne- derlandsche zenders uitgezonden. steunvergoeding erwten en boonen De Nederlandscne AKkernouwentrale maakt bekeni, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gede natureerd van 3 t.m. 8 April 1939, zal bedragen f 2 per 100 Kg. voor groene erwten, door handelaren gedenatu reerd en voldoende aan het standaard monster van kwaliteitsklasse G en f 1.50 per 100 Kg. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboo- nen van den oogst 1938 in genoemd tijdvak door telers ot handelaren gede natureerd en voldoende aan de kwali- teitseischen zal f 2 per 100 Kg. be dragen. teelt van warmoezerij- gewassen voor zaadwinning De Ned. Groenten- en Fruit Centrale vestigt er de aandacht op„ dat dege nen. die in 1939 warmoerijgewassen wenschen te telen, om er m 1939 zaad van te winnen ten behoeve van den handel, of stullekool wenschen te - te len, zonder dat hiervoor een tuinbouw vergunning is aangevraagd, moeten daarvan vóór 15 Juni 1939 opgave doon aan de Landb. Crisis Organisatie, Afd. Tuinbouw, van de Provincie,, waartoe de teler behoort. Zaadteelt, bestemd voor gebruik in eigen bedrijf, moet gedekt zijn door 'n tuinbouwteeltvergunning, zoodat hier van geen opgave behoeft te doen. I Oppervlakten, welke men opgeeft voor de teelt van zaad voor den handel, moeten ook daadwerkelijk voor dit doel worden gebruikt, daar het verbo den is, gewassen, daarop geteeld, in verschen toestand te oogsten en te ver handelen of het zaad daarvan voor ge bruik in eigen bedrijf te bestemmen. Hierop zal streng worden gelet. prijzen der baconvarkens De Ned. Veehouderij Centrale maakt bekend,, dat de prijzen voor de met in-1 gang van Dinsdag 11 April 1939 aan haar te leveren varkens, welke bestemd zijn voor baconbereiding, tot nadere aankondiging in alle klassen met 4 cent zijn verhoogd. den voet van den toren en 3 m. bovenaan en bovendien bevindt zich boven de beneden kamer de zware stalen kluis van de Vaticaan- sehe regeering. 61NNENLANDSCH NIEUWS. BUITENLANDSCH NIEUWS. SLECHTE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN GEHEELE VOLK. Millioen nieuwe t.b.c.-gevallen per jaar. De minister van volksgezondheid heeft be paald. dat de 2 millioen Japansche kinderen van één maand tot 14 maanden oud, elk jaar medisch moeten worden onderzocht. In de Japansche kamer heeft een afgevaar digde gewezen op den slechten gezondheids toestand waarin het Japansche volk verkeert. Hij zeide dat 70 der bevolking aan veneri sche ziekten lijdt, en dat elk jaar één millioen nieuwe gevallen van tuberculose voorkomen. Honderdduizend menschen sterven per jaar aan t.b.c. Dit vindt, naar het Kamerlid op merkte, zijn oorzaak in het slechte en weinig voedzame eten van het volk. Hij wees ook op het hooge kindersterfte cijfer. WAARHEEN VLUCHT DE PAUS Bij eenluchtaanval op Rome. Binnenkort zullen te Rome luchtbescher mingsoefeningen worden gehouden op een groote schaal dan tot dusver ooit het geval was. Dit doet de vraag rijzen, in hoeverre het Vaticaan hierbij zal zijn betrokken. Bij vroe gere gelegenheden werd overeengekomen, dat de voor Rome genomen maatregelen ook voor het Vaticaan zouden gelden en onlangs werd de voorziening met gasmaskers besproken tusschen vertegenwoordigers van de Italiaan- sche regeering en van het Vaticaan. Een van de belangwekkende vragen in dit verband is, welke maatregelen zullen worden genomen voor de veiligheid van den Paus in dien Rome zou worden bedreigd door vijan delijke vliegtuigen. Het is bekend aldus de Times dat de kwestie van schuilplaatsen tegen luchtaanvallen reeds door de Vaticaan - sche autoriteiten is overwogen. In dit ver band wijst men er op dat de ronde toren van Nicolaas V, welke bijna 500 jaar geleden werd gebouwd door Antonio di Sangallo en welke een onderdeel vormt van de bastions van het Vaticaan, zeer goed als schuilplaats zal zijn te gebruiken, en men meent, dat de Paus hier het veiligst zijn toevlucht zou kunnen nemen. De muren zijn zeer dik ruim 4.50 m. aan LEDENVERLIES DER S.D.A.P. Blijkens het verslag over het jaar 1938 van de S.D.A.P., toegevoegd aan aen beschrij vingsbrief voor het op 8 en 9 April in den Dierentuin te 's-Gravenhage te houden par tijcongres, is het ledental van de Soc. Dem. Arbeiderspartij sedert 31 December 1937 met 67ö2 teruggeloopen. Het verslag wijst er op, dat dit een beteekenend verhes is. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1937 totaal 88.897, op 31 Maart 1938, 88.658, op 30 Juni 1938 87.652, op 30 September 1938 84.496 en op 31 December 1938 82.145. In de peri ode van 30 Juni 1938 tot 31 December 1938 verloor de partij 5507 leden. Het partijbestuur, schrijft het verlies o.a. toe aan den schok, dien de democratie in September heeft moeten doorstaan en ook aan de gevolgen van het Kiès-conflict. Ten gevolge daarvan werden in Friesland 14 af- deenngen en ruim 1300 leden verloren. Trekt men het verliescijfer, veroorzaakt door dit conflict, van het algemeen verliescijfer af, dan blijft dit nog 54o2. Een verlies aan leden door verhuizingen wordt gesteld op 1608. Blij kens de verslagen over het beloop van het ledental in de 15 federaties der partij toonen alie federaties een teruggang, met uitzonde ring van Limburg. Dat daar geen verües te boeken is, wordt toegeschreven aan het her stel van het mijnbedrijf. „snoepen op afbetaling" ln „De M.U.L.O. School" schrijft de heer Grabowsky, dat leerlingen van Ti hepaaicie Muloschool ergens in den lande voor een aantal guldens in de schuld stonden bij een ïjswafelman en in winkels. De scnoolautoriteiten heb ben bij het dagelijksch bestuur der gemeente bereikt, dat de ijswagen niet meer in de buurt der scnool mocht staan. Voorts heeft schr. van een winkelier de toezegging ontvan gen, dat deze aan leerlingen niet meer op crediet leveren zal. Hij vraagt zich nu al, ol het niet tijd wordt, het op groeiende geslacht ook in dit opzicht in bescherming te nemen door middel van een wet of verordening, die het verkoopen op crediet aan minderjari gen verbiedt. De vraag is intusschen of een wette lijke bepaling houdbaar zal zijn. Ze zou tot gevolg hebben, dat kinderen van hun ouders voor bepaalde bood schappen een schriitelijke volmacht zouaen moeten hebben, en wie iets weet van door leerlingen vervalscbte en eigenhandig door hen onderteeken- de scnoolrapporten en zoogenaamde briefjes van ouders, houdt zijn hart vast wanneer hij aan zulke volmach ten denkt. Overigens kan men het eens zijn met deze uiting van den heer Grabowsky „Als men hedenkt welk een ellende het borgsysteem bij volwassenen veroor zaakt, geloof ik, dat men mij niet van pessimisme zal beschuldigen, als ik de vrees uit, dat op aibetalmg koopen voor kinderen funeste gevolgen kan hebben." We maken hierbij tevens de opmerking, dat hier inderdaad iets te „ordenen" valt, maar dat dit door de ouders behoort te geschieden. Deze be- hooren zooveel overwicht op hun kin deren te hebben, dat men niet op het denkbeeld behoeft te komen, hier in grijpen van de overheid te verlangen Een dergelijke bemoe-ing zou op een bescherming der ouders tegen hun kinderen neerkomen, en is dus eigen lijk al te dwaas. Tot de ouder taak be- hoort ook, te zorgen, dat de „kinder sociëteiten", die zich vormen om de ijs wagentjes, - (jeugd „van beiderlei kunne") - ophouden te bestaan. Of daar veel goeds te leeren valt, is op goede gronden aan twijfel onderhevig en eik geval worden er soms ter wille van het snoepen vrij groote schulden gemaakt. Zoo heel onschuldig is het snoeperij koopen op crediet waarlijk niet. w.-waard. Op de gehouden verga dering der (Joop. Boerenleenbank W.A. onder leiding van den heer H. K. Kos ter, waren aanwezig 38 leden. De rente der spaargelden blijft onge wijzigd. Vorig jaar werd besloten dat voor spaargelden boven f 5000 slechts 1 pCt. rente wordt uitgekeerd. De Raad van toezicht en bestuur stelden nu voor dit bedrag te verhoogen tot 1 10.000. Werd goedgekeurd. Een tweede voorstel hieraan verbon den, namelijk dat het bestuur zal be zien het plaatsen van gelden door per sonen die niet gewoon zijn van de Bank gebruik te maken en daardoor de rente vast te stellen eventueel in afwijking van de gewoonlijk geldende, werd goedgevonden. Uit het jaarverslag stippen we aan In 1938 werden 2 leden afgeschreven wegens overlijden '13 nieuwe leden traden tóe, zoodat het ledental thans 121 bedraagt* Van de diensten dei- Bank werd door 304 spaarders ge bruik gemaakt. Het hoogst ingeschre ven bedrag; was f 10721,3/, het laagste f 1.01. Er werden 5 nieuwe voorschot ten verstrekt, terwijl 4 voorschotten werden afgelost. Op het einde van 1938 waren 8 voorschotten ioopende tot een bedrag van f louö8.75. Het aantal Ioo pende credieten is 55. Er werden 284i üagboeKposten behandeld. De ontvang sten bedroegen f J.7ö9u32,öö, de uitga ven bedroegen f 1761280,41 het reser- veionds i 2ot>54,43, de winst f 1816.45. De eindbedragen van de rekening zijn in ontvangst en uitgaat t 1372095,38, van de balans f 39u241,34 en van de balans van de Spaarbank f 340996. Het bestuur stelde voor om van de winst f luO te voteeren voor 10 aaridee len a f 1U voor 't zwembad. Goedgek. De hr. P. J. Visscher werd met alg. stemmen herkozen ais bestuurslid de hr. Kezeiman, eveneens ais lid van de raad van toezicht, terwijl de twee jongste leden van den raad van toe zicht werden gekozen als plaatsverv. bestuursleden. De hr. Visscher werd opnieuw be noemd als aigev. voor dit jaar. Geen nieuwe candidatuur. De hr. C. J. Blaauboer, te W.-Waard, die gedu rende 28 jaar lid van den Gemeente raad is geweest, heeit te kennen gege ven bij de a.s. verkiezing, niet meer in aanmerking te willen komen. GEMEENTE WIERINGEN. ALKMAAR HOORN. VERSTREKT LANDBOUW- en HANDELSCREDIETEN. Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. de jeugd en de herberg De steeds sneller, roeziger jacht van het groote leven dwingt ons tot het zoeken van een tegenwicht in de vnje natuur. Vooral de jeugd, die toen reeds te veel uren gehogen over schnjitafels en tusschen boeken doororengt, moet op gezette tijden vitaliteit en ïrischheid opaoen in de open luent. Voor een mm ger contact van de jongeren met bet Duitenleven hebben o.a. de jeugdherber gen uitmuntend werk gedaan. Deze week heeit het instituut zijn tweede lustrum gevierd. En de ontwikkeling van het bescheiden begin van 12 her bergen in 1929 tot de t>5 jeugdhotels van dit jaar wijst op een stijging, welke nog geenszins haar toppunt heelt be reikt. Sinds de oprichting kunnen de jeugdherbergen in Nederland de eer voor zich opeischen een millioen „over nachtingen" te hebben geboekt. Maar deze millionnair heeft gedurende de af geloopen tien jaar, in verband met aan leg en karakter, altijd zijn kracht in soberen eenvoud gezocht. Toerisme, in onzen modernen tijd, wendt zich, zeker waar het jongeren betreft, steeds meer van iedere overbodige luxe af. En de treklust langs 's Heeren wegen én de zin voor gezond avontuur temidden van heide, bosschen en piassen worden door de jeugdherbergen op practische .wijze in de hand gewerkt. Ook interna tionale banden worden door de feest vierende instelling versterkt. Zoo neb ben in het jaar 1938 een 16.000 buiten landers den weg naar deze tijdelijke jeugdwoningen in Nederland gevon den. Voor de jongeren wordt door het contact met kameraden en gelijken van hun leeftijd ook in figuurlijken zin de horizon verruimd. De Jeugdherbergen vieren thans hun 10-jarig bestaan. Wij wenschen hun 'li vroolijk eeuwfeest toe. Ook in onze Jeugherberg te Ooster- land is het op d en Tweede Paaschdag feest. Te 2 uur is de aanvang en de trek- kersafd. Wieringen en Schagen zullen 't programma verzorgen. Alle Wieringer trekkers welkom SUCCES NIEUWS. Adspriranten b spelen le Paaschdag om 10 uur tegen H.R.C. f op het Succesterrein. SUCCES 1 brengt 2e Paaschdag een bezoek aan Freno, Franeker voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd. houden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 27 stapels kleine fa- briekskaas f 17.50 1 stapel Kleine boe renkaas f 18. Totaal aanvoer 28 sta pels, wegende 71000 Kg. Alles met Rijksmerk. Handel goed. DE VEEMARKT. LEEUWARDEN, 7 April 1939. Stie ren 115 Enter f 65 a 170 en 86 Twen ter f 170 a 375 488 Vette koeien f 120 a 265 1917 Melk- en Kalfkoeien f 115 a 275 155 Pinken f 50 a 160 27 Vette Kalveren f 18 a 52 1588 Nuchtere kal veren f 3 a 7 608 Weide schapen f 9 a 18 Vette varkens f 45 a 150 42 Magere varkens 22 a 45 cent per Kg. 182 Kleine biggen f 9 a 17 40 Bokken en Geiten en 80 Paarden, prijzen niet genoteerd. Totaal aanvoer 5871 stuks. heldersche eierveiling Noteering van 6 Aprl 1939. Aange voerd 31070 Kipeieren. Eendeieren 880. Prijs 55-57 Kg. 360 a 370 58-60 Kg. 370 a 390 61-63 Kg. 370 a 440 64-70 Kg. 390 a 440. Eendeieren 190 a 240. Alles per 100 stuks. EIERVEILINg schagen Bericht van Donderdag 6 April 1939. Aangevoerd 65000 Kipeieren. ürijs 335 a 390. Per 100 stuks PREDIKBEURTEN ZIJPE. Ie PAASCHDAG. NED. HERV. GEM. Oudesluis v.m. 10 uur Ds. Witkop. Bevestiging van lidmaten. Coll. Fonds Noodl. kerken en personen. Burgerbrug, St. Maartensbrug, Petten en Schagerbrug geen dienst. DOOPSGEZ. GEM Oudesluis v.m. 10 uur Ds. R. v. d. Veen. Avondmaal. DOOPSGEZ. GEMEENTE 2e PAASCHDAG. Burgervlotbrug v.m. 10 uur Ds. R. v. d. Veen. Wegens de Feestdagen verschijnt ons Blad van Dinsdag niet. Redactie. FILMNIEUWS. 6 Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maan dag in CINEMA DE HAAN de film „pygmalion" met LILY BOUWMEESTER. Ditmaal weer een Hollandsche film en weer met onze bekende Lily in de hoofdrol. Lilly Bouwmeester kan men hier be wonderen in haar creatie van straat meid-bloemenverkoopster en als een dame uit de hoogste kringen. Verder spelen in deze ïilm mede de volgende artisten Eduard Verkade, Johan de Meester Emma Morel Elly van Stekelenburg-van Eysden, Wim Kan, e.v.a. Zoo men ziet, een keur van Neder- landsche bekende artisten werken me de in dit gegeven. MARKTBERICHTEN. de graanmarkt. ALKMAAR, 27 April 1939 Op de ge houden markt waren in totaal 228 HL aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt 29 HL Voertarwe f 5 50 03 HL Gerst t 7,75 a 8 en idem chev. f 8,20 a 8.50 75 IIL Haver f 7 a 7.50 23 HL boonen w.o. paarde f 8 a 9.75 bruine f 30 a 40 citroen f 30, duiven f 9 a 13 witte f 16.50 a 21 en tuinboo nen f 8 1 HL Karwijzaad f 30 en 37 HL erwten, w.o. grauwe f 43 en vale f 18 a 20. Alles per 100 Kg. Handel goed De Kaasmarkt. ALKMAAR, 27 April 1939 Op de ge Traditiegetrouw wordt te Helvoirt op Woensdag voor Paschen het pujie vQlk*» gebruik van het .eieren-garen" In eere gehouden X

Wieringer courant | 1939 | | pagina 3