30e JAARGANG DONDERDAG 20 APRIL 1939 No. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEI WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BAND DES BLOEDS. WIERINGER VERSCHIJNT ELKEN 1 - BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER 1.' Hlppolytushoel Wielingen Iedere regel meer t 0 JQ ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. "0^ Telel. Intercomm. No. 19. Van 1—6 regel* f O.M per 3 maanden f 1.25. 1 CRISIS - BUREAU. BEËINDIGING DENATURATIE VAN AARDAPPELEN Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de Minister van Economische Zaken besloten, de dena turatie van aardappelen van de z.g. rubriek A, dit zijn de consumptie aardappelen van den kleigrond, waar toe o.m. de rassen Zeeuwsche Bonte eh Blauwe, Bevelander, Eigenheimer en Roode Star behooren, te neeindigen Dit besluit is genomen omdat de be- schikbare \oorraad van deze aardap pelen van dien aard geacht wordt, dat deze wel door de consumptiemarkt zal kunnen worden opgenomen Partijen waarvoor de aanvragen tot denatratie vóór 17 April bij de betref lende instanties zijn ingekomen, zul len nog kunnen worden gedenatureerd B1NNENLANDSCH NIEUWS. EEN NED. FABRIKAAT-FILM De Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" krijgt binnenkort een nieuwe propada-film ter beschikking. Deze ïiim wil onder het motto „Eerbied voor eigen werk" ons volk meer ver trouwen bijbrengeh in hetgeen ons ei gen land, vooral op industrieel gebied voortbrengt.. Na een overzicht in vogelvlucht van de Nederlandsche nijverheid toont de lilm in suggestieve beelden aan, dat gezonde voorkeur voor Nederlandsche voortbrengselen, ook bij de kleine aan- koopen een belangrijken invloed op ons bedrijfsleven kan uitoefenen. De film worlt vervaardigd door de N.V. Multifilm te Haarlem. DE NEDERLANDSCHE BANK Goudvoorraad met 48 millioen gulden verminderd. Verdere opvraging van saldi van ande ren. Ook het tegoed van het Rijk met f 10 mill. verminderd Het is vrijwel onmogelijk om op de markt na te gaan, hoe groot de bedra gen zijn, die aan dollars door het Ega lisatie! onds worden afgegeven, welke bediagen wel ongeveer overeen zullen stemmen met het goud, dat door de Nederlandsche Bank wordt afgestaan. De weekstaat brengt daardoor dan ook verrassingen en wel in zooverre, dat daling: van den goudvoorraad reeds eenige weken grooter is geweest dan men op grond van hetgeen men op de markt had waargenomen, zou mo gen verwachten. De handel leek ook deze week weer vrij kalm en de dollar koers is voortdurend op hetzelfde ni veau gehandhaafd. Toch is er blijkbaar een niet onbelangrijk bedrag aan goud afgevloeid, daar de goudvoorraad van De Nederlandsche Bank een daling te zien geeft van f 48 millioen, een ver schijnsel, dat wederom gepaard is ge gaan met een vrij belangrijken terug gang van rekening-courantsaldo's van FEUILLETON. anderen. Bedroegen deze laatste de vo rige week nog f 512,7 millioen, thans is het saldo gedaald tot f 461,5 mill., derhalve een teruggang van f 51,2 mill. Tusschen heide verminderingen be staat natuurlijk geen volledig ver band, daar de opvraging van rekening courantsaldo's voor velen ook ten doel heeft een groot kassaldo te kweeken in verband met den onzekeren toe stand. Ook hc-eft de stijging van de geldkoersen, een natuurlijken terug gang van de bij De Nederlandsche Bank liggende rentelooze saldi ten gevolge. Maar gezien de daling van den goudvoorraad staat 't toch wel vast, dat de kapitaalvlucht nog voortduurt en daar er in den politieken toestand geen ontspanning van eenige beteeke- nis is ingetreden, blijft deze verwach ting ook voor de toekomst bestaan. Op de markt heeft zich den laatsten tijd vooral veel vraag naar dollarpa pier ontwikkeld. KERKELIJKE ONEENIGHEID TE SPIJK IN DE BETUWE. Predikant mocht kerk niet betreden. Zondagmiddag werd het dorpje Spijk aan de Linge in opschudding ge bracht door het feit, dat de Kerkeraad der Ned. Ilerv. Kerk een vacature- dienst, die geleid zou worden door ds. Wiebosch, uit Giessen-Oudekerk, niet wilde laten doorgaan. Sinds 22 jaar is deze Gemeente reeds vacant de diensten worden er gtleid door de ringpredikanlen van den ring predikanten van den ring Gorkum. De laatste anderhalf jaar bestaat er tus schen eenige predikanten uit den ring, die tot de gematigd Orthodoxe richting behooren, strijd met den zeer streng Geref. Kerkeraad, die wel in de meerderheid is, maar waarvan niet gezegd kan worden, dat zij een meerderheid achter zich heeft. Reeds vroeger gaf een en ander aanleiding tot geschillen, die zich demonstreer den tijdens de diensten der ringpredi- kanten. Ook vonden de consulent ds. Vreugdenhil uit Gorkum en de Kerke raad het noodig, des avonds op kosten van den Kerkeraad een predikant van d'e Geref. Bond te laten voorgaan. Openlijk verzet ontstond eerst eind Februari, toen op een Zondagmiddag de kerk gesloten werd gehouden voor ds. Kraaij uit Hardingsveld. Deze liet de zaak voor wat zij was. Nu echter Zondagmiddag ds. Wie bosch uit Giessen-Oudekerk een dienst kwam leiden, was andermaal het hek voor de kerk op slot. Zondagmorgen had de Kerkeraad rond laten zeggen, dat er geen kerk was en ook in de Zondagsschool was er afkondiging van gedaan. De Herv lidmaten gingen echter Zondagmid dag toch naar het oude kerkje aan de rivier. Daar hield men echter het hek gesloten, terwijl er een Veldwachter surveilleerde. Ds. Wiebosch droeg den Veldwach ter op, namens hem den Kerkeraad te verzoeken het hek te openen, opdai de dienst voortgang kon vinden. De Veldwachter kwam echter onverrich- terzake terug men wilde de sleutels niet afgeven. Daar het hier een offi- cieelen dienst betrof, heeft ds. Wie bosch van een en ander proces-verbaai laten opmaken, waarna hij huiswaarts keerde. Nog langen tijd bleef het druk om de kerk. Ds. Wiebosch verklaarde, dat hij tegen den Kerkeraad een klacht bij het Classicaal Bestuur had ingediend wegens sluiting! van een officieelen kerkdienst. Zondagavond werd er in de kerk te Spijk een dienst op last van den Ker keraad geleid door ds. Wisgershof uit Schelluiden. De Kerkeraad verklaar de, dat ook een der oorzaken van dit conflict gezocht moet worden in het feit, dat ds. Wiebosch en ds. Samson uit Hoornaar hun vacaturebeurt vej-- wisseld hadden, wat niet naar den zin der Kerkeraad is geweest. ALS TERSCHELLINGER MEISJES WRAAK NEMEN. j Op Terschelling organiseeren de f Landbouw- en Huishoudcursussen verschillende kooklessen, waaraan de '.Terschellinger meisjes met veel animo deelnemen. Aan het einde van een der 'lessen stond een heerlijk diner gereed, 'waarop de jongedames met gerecht vaardigden trots en voldoening neer keken. Toen men echter de „toetjes", welke zoolang in een tochtigen gang hadden 'gestaan om af te koelen, wilde wegha len, bleken zij verdwenen en plaats te hebben gemaakt voor wat afval. De schuldigen waren niet moeilijk :aan te wijzen. Bij eenige Terschellinger jongens zag men de chocolade-slag- jroompudding nog rond hun mond. De meisjes waren natuurlijk woest, maar omdat meisjes tegenover jongens nooit sterk zijn, moest de slimheid te hulp worden geroepen en in 't geheim werden beraadslagingen gehouden, die tot een boosaardig plan voerden. De volgende week was er weer kook cursus en wederom stonden in den tochtigen gang de „toetjes" uitnoodi- gend af te koelen. De jongens waren wat voorzichtiger, vermoedden een val strik, maar allengs werden ze wat driester en toen het gelukte een van de puddinkjes te gappen, was ook de rest in een ommezien verdwenen. Maar ditmaal strafte ook de daad zichzelf. Niet alleen de puddinkjes verdwenen. De jongens zelf verdwenen ook al spoe dig, stil en bleek, zonder elkaar nader in te lichten. Ieder ging thuis in stille afzondering zijn wandaad zitten overdenken. De puddinkjes waren ditmaal name lijk met wonderolie bereid. POLITIE DEED INVAL IN EEN SPEELHOL TE AMSTERDAM. Twintig man in arrest werk- loozen waren het slachtoffer. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft de politie een inval gedaan in de woning van een werklooze aan de Tweede Van Swindenstraat. Twin tig mannen werden betrapt bij een kaartspel om geld, te weten het „mijn- en-dijn". Toen de revolvers op het ge zelschap werden gericht, gingen de handen omhoog. Vrouwen van steuntrekkers hadden den laatsten tijd bij de politie geklaagd over het feit, dat haar mannen het steungeld verdobbeld of verkaart had den. De politie ontdekte weldra de or ganisatoren van de hazardspelen - vijf in getal - die werkten ten huize van 'n werklooze aan genoemde straat. Het spel ging er niet eerlijk toe bij den inval nam de politie o.a. een valsch kaartspel in beslag Het. bleek, dat de bewoner van het huis in de winst deelde met de organi satoren. Onder de slachtoffers waren er, die verklaarden honderden guldens te hebben verloren. Het spelen ge schiedde uitsluitend des nachts. Nadat het geheele gezelschap verhoord was, zijn de organisatoren en de bewoner van het huis in arrest gehouden. De overigen konden hun woning weer opzoeken. BUITENLANSCH NIEUWS. Professor Hart te Hannover. Dat was die professor met zijn vreemde woorden bij het mij verder de kamer in. opengedaan. Daar bleef ik plotseling staan en luisterde uit mijne slaapkamer drong een rumoer tot mij door, alsof meubels van hunne plaats werden gesjord ik trok de deur open het schijnsel van het maanlicht stroom de mij verblindend tegen. Met een gil van schrik stoof ik achteruit een man had de noodlottige kast beetgepakt en schoof haar met een tweeden ruk op zij, zoodat de behan gen deur vrij kwam. Hij keek om Dagobert's bi ank voorhoofd straalde mij tegen en zijne oogen glinsterden. Met één sprong was hij bij mij, sloeg de deur achter mij toe en trok Hunebed, de man met zijn goedig gezicht en zijn klepperende blikken doos op den rug Ik had hem liefgekregen, omdat hij op zoo heusche wijze mijne heide verdedigde, en thans w*as die haast kinderlijk beminnelijke grijsaard zulk een wel gewapend tegenstan der mijns vaders. Ik zag hem weer vóór zijne verzameling munten en penningen staan Juist die muntengeschiedenis was aanleiding tot den val van mijn vader aan het hof dat was het geweest wat de karakterlooze, kleinzielige Dagobert mij van avond in duis tere, spottende woorden voor de voeten had geworpenArme vader Die eene dwaling slingerde hem van die hoogte af onder aan de voeten van zijne vijanden en benijders Dat was méér dan voldoende om het arme hoofd van den uiterst zwakken man, die dag en nacht in dienst der wetenschap ingespan nen had gearbeid, in de war te maken. Hoe machteloos stond ik jong, onervaren schepsel tegenover het onheil, dat hem had getroffen Ik begreep zeer goed, dat hem in zulke uren zelfs de stem van zijn geliefd kind geen troost kon bieden en wat ver mocht ik hem te zeggen Doch alléén laten mocht ik hem niethij moest de zor gende liefde dubbel gevoelen, zonder dat zij het hem met woorden lastig maakte. Haastig verliet ik zijne kamer, om mij naar boven te spoeden en mijn smeekingen te her- 1 „Wees nu eindelijk eens verstandig en be denk dat mijn en ook uw levensgeluk van dit ééne oogenblik afhangt," fluisterde hij. „Charlotte heeft de zaak als een dwaas aan gepakt zij heeft de prinses het geheim medegedeeld en is met de deur in huis geval len. Het allerergste, dat ons kon overkomen, is een plotseling als uit den hemel gevallen dwaze liefde der oude hoogheid, die mijn va der zelfs in zijn graf aan geene andere wil gunnen Thans hebben wij twee tegen standers te bekampen, die zich misschien wel in 't geheim hebben verbonden zulk eene stapelgek geworden oude juffrouw mag de duivel vertrouwen Wie staat er ons borg voor, dat niet op een goeden nacht het ge rechtszegel van een der deuren valt Dan heeft mijn oom dat niet gedaan dat spreekt wel van zelf de geheele wereld weet im mers, dat hij juist de zegels streng bewaakt. Het kan bij ongeluk zijn afgestooten, en als dan de papieren uit de schrijftafel zijn ver dwenen, dan kraait er immers geen haan naar Wees geen kind Hier in de deur steekt de sleutelik behoef hem slechts om te draaien het is geen inbraak, als ik naar boven ga en datgene in veiligheid breng, wat mij van rechtswege toekomt." Ik weet zelve niet, hoe ik in dat oogenblik in staat was om, zoo snel als de bliksem en zoo glad als een aal, achter hem weg te glij- NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt onze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. vatten, totdat de bibliotheek voor mij werd den, met één greep den sleutel uit de behan gen deur te rukken en in mijn zak te steken. „Slang," siste hij tusschen de tanden. „Ge wilt u duur verkoopen Gij meent, dat gij met dien sleutel in den zak nog begeerlijker voor mij zijt Toentertijd begreep ik den zin van die af schuwelijke woorden niet in het minste of geringste hoe had ik anders den ellendeling nog met één woord, één blik kunnen ver waardigen „Ik wil u van eene misdaad terughouden zeide ik en plaatste mij vast besloten met den rug tegen de deur. „Wees openhartig en waar tegenover mijnheer Claudius gij zult daarmede veel eerder uw doel bereiken, dan wanneer gij het slot van de schrijftafel ver breektIk wil wel met u gaan wij zullen hem terstond alles zeggen Ik zweeg, want zijn oogen gleden op belee- digende wijze, mij langzaam opnemend, langs mij henen, en zijne lippen waren tot een spot tend lachje vertrokken. „Wat zijt ge mooi, barrevoetsgangstertje De slanke hagedis met het prinsessenkroontje is in weinig maanden eene verleidelijke sirene geworden doch waar is het verstand van de hagedis geble ven Hij barstte in lachen uit. „Een mooie toestand, bij Zeus Wij stellen ons in corpore voor het eerbiedwaardig aangezicht van mijn oom, bieden hem ons kostbaar ge heim op een presenteerblaadje aan en trek ken met een langen neus weer af Hij kwam dichter bij mij, zoodat ik mij vol angst nog vaster tegen den muur drukte. „Luister nu nog eens goed nog ben ik mij zeiven meester en raak je niet aan dat hebt ge te danken aan mijne opbegrensde zwakheid, aan mijne geheime afgoderij voor u Ik wil je uit be ginsel niet tergen, want ik weet, dat ge zoo boos zijt als een kleine duivel ik houd het er zeker voor, dat ge in zulke oogenblikken van ontembaar verzet in staat zijt te ontken nen wat ik, gelukskind reeds lang weet Wat mocht dat beteekenen Ik zette zeker een zeer verbaasd gezicht, want hij begon weer te lachen. „Kom, doe toch niet alsof ik DUITSCHE AANTIJGINGEN Washington weerlegt ze. De Volkische Beobachter plaatst tegenover het telegram van Roosevelt aan Hitier en Mussolini de volgende drie feiten 1. Deze nota, welke de Fuhrer en de Duce in den namiddag van 15 April ontvangen hebben, is op denzelfden dag reeds om 1 uur des middags door het ministerie van Buiten!andsche Zaken in Parijs aan de Fransche pers verstrekt. Ook de Russische radio kon haar reeds vóór in den middag publi- ceeren en tezelfdertijd, dat het Ame- rikaansche pamflet in Berlijn en Rome voor het eerst kon worden doorgelezen, begon de democratische wereldpers reeds stemming te maken. Hieruit blijkt duidelijk, dat Roosevelts bood schap niet op diplomatieke doelmatig heid, doch uitsluitend op propagan distische massawerking berekend was 2. Het eerste staatshoofd, dat op Roosevelt gereageerd heeft, was de pre sident der Sowjet-Unie Kalinin, het geen doet vermoeden, dat deze „coup de théatre" door Washington niet al de wolf was en gij Roodkapje, dat den boos wicht met groote, onschuldig vragende oogen, zonder iets te begrijpen, aanziet!" riep hij. „De toestand is er voor mij in elk geval van daag niet beter op geworden je onbegrij pelijke praatzieke tong, die ik in ons weder zij dsch belang al meende gedresseerd te heb ben, heeft de vlek van het jodendom op je afkomst geworpen daarenboven heeft je papa zich bij het hof onmogelijk gemaakt, doch mijn hartstocht voor u overwint alles ook is naar mijn oordeel het* vorstelijk her melijn mijner moeder in staat veel te bedek ken" hij raakte met zijne lippen mijn oor bijna aan „en ik zou wel eens willen zien, wie mijn bekoorlijke, kleine Leonore Eindelijk had ik hem begrepen ach, hoe hard en pijnlijk werd in dit oogenblik de blinde geestdrift gestraft, waarmede ik mij onvoorwaardelijk aan broeder en zuster had overgegeven Buiten mijzelve van angst en schaamte, verborg ik mijn gezicht in mijne handen en hield dreigend mijn ellebogen voor mij uit ik stond daar alsof ik met hem vechten wilde „Zie, daar is hij weer, de daemon Wilt ge mij niet weer een klap geven, hè plaagde hij met op elkaar geklemde lippen. „Pas op .Ik heb je reeds eenmaal gezegd „Ik weet zeer goed, dat gij mij met één greep van uwe handen kunt worgen doe het gerust riep ik onverschrokken. „Vrij willig sta ik den sleutel niet af Gij zijt een schurk Ik ben het onervaren kind niet meer dat daarin" ik wees op zijne epauletten, die in het maanlicht flonkerden „alleen een sieraad zag ik weet dat zij slechts door mannen van eer gedragen mogen worden En daar speelt nu de trotsche offi cier bij nacht en ontij de rol van een in breker en dreigt een weerloos meisje." „Ha, de kleine adder probeert te steken riep hij knarsetandend en sloeg zijne armen cm mij heen doch mijne vlugheid kwam mij te hulp met een kreet ontvluchtte ik hem en stond met één sprong op het vensterbank. leen met Parijs en Londen, maar ook met Moskou was afgesproken. 3. Terwijl het pamflet van Roose velt en de jongste redevoeringen van Chamberlain en Daladier het trachten te doen voorkomen, alsof langs den weg van onderhandeingen de wen- schen der Middelandsche Zee-mogend- heden kon worden bevredigd, ver bergt hun pers in het geheel niet, dat het in werkelijkheid om heel iets an ders gaat, en wel om de kneveling van het Duitsche en Italiaansche volk Deze drie constateeringen kenschet sen den toestand van het oogenblik, en daaraan houden wij ons, zegt bovenge noemd blad. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington maakt bekend, dat de boodschap van Roosevelt „niet" eerder te Moskou hekend was dan te Berlijn en Rome, zooals in de Duitsche pers is beweerd. De voor Hitier en Mussolini bestem de telegrammen zijn Vrijdag te 9.35 plaatselijken tijd verzonden en de co- pieën bestemd voor de ambassadeurs van de Vereen. Staten te Londen, Ro me en Parijs werden twee uur later verzonden. Eerst Zaterdagochtend gaf het ministerie den ambassadeur te Parijs opdracht, de boodschap over te brengen aan de overige ambassadeurs en gezantschappen in Europa, hierbij inbegrepen Moskou. WOLGA WORDT UITGEDIEPT Het (A. N. P. meldt) Europa's langste rivier, de Wolga, zal over de volle lengte van 3000 Km. tusschen Moskou en Astrakan tot een diepte van 3% M. worden uitgebag gerd. De Wolga is de belangrijkste wa terweg in Rusland en verbindt Mos kou via het Moskou-Wiolga kanaal en Leningrad via de Maryinsk-kanalen met de belangrijkste Russische centra van grondstoffen,. Deze waterweg is ondiep gewor den zijn diepte is op vele plaatsen niet meer dan 1 meter, zoodat het scheepvaartverkeer er thans gering is. Wanneer de baggerwerken echter voltooid zullen zijn, zal de Wolga het goedkoopste en snelste middel van vervoer zijn van groote hoeveelheden vrachtgoederen en zullen de spoorwe gen ontlast worden. Dan zal de toe voer van graan, steenkool, hout, petro leum producten, zout, visch en bouw materiaal naar Moskou en Leningrad te water geschieden en zal het ver voer van petroleum uit het gebied van de Kaspische Zee en van katoen uit Midden-Aziö en Transkakasië be langrijk uitgebreid kunnen worden. GEMEENTE WIERINGEN. DE SUCCES-FANCY-FAIR Zooals bekend zal „Succes" weder om met een Fancy-Fair te voorschijn komen. Deze zal gehouden worden op „Mijn hemel, wat gebeurt daar riep bui ten de oude Schafer hij was op weg naar huis en kwam thans het heldere sneeuwpad langs. „Kom binnen gauw, gauw stamelde ik, cp het punt om in tranen uit te barsten of te jubelen over deze tijdige bevrijding. Met een vloek sprong Dogabert door het andere hoekraam, terwijl de oude tuinman langs den voorgevel liep en terstond daarop mijn kamer binnentrad. „Wat is er gebeurd vroeg hij, terwijl hij verbaasd de kamer rondkeek. „Mijn lieve God, juffrouw u ziet er zoo verschrikt uit. Ik liet den goeden oude, wiens stem mij zoo vriendelijk trachtte gerust te stellen in den waan, dat een soort van visioen mij ver schrikt had en verzocht hem de blinden te sluiten daarop draaide ik alle deuren af en ging naar boven naar de bibliotheek.Ik voelde mij zoo ongeschikt voor den strijd het laatste overblijfsel der niet onbeduidende c'.osis trots en weerstandsvermogen, waarmede ik de nieuwe wereld was tegengetreden, was uitgeput en ik was nog zoo jong Was het geheele menschenleven zulk een strijd met de onafwijsbare gevolgen, die onze ver keerde daden met zich brengen En zou mijn arm, beangstigd meisjeshart nu altijd, aan zijn eigen strijd overgelaten, zonder hulp en steun in duisternis en stormwind worden heen en weer geslingerd Ik huiverde van vrees ik moest verzinken in angst en nood, als niet eens sterke hand mij greep. „Beschermend zou 'k mijn eigen kleed u om de leden slaan Ach ja, geborgen te zijn O wie met verlamde vleugelen onder de hoede van den sterkere mocht vluchten, om daar op adem te komen Hoe had ik de kracht der kinderhanden overschat, omdat? zij zich vlug en vroolijk door de lentestormen der heide hadden heengeslagen Hoe vielen zij reeds nu afgemat langs mijn lichaam neder, zich opheffende enkel om steun en houvast te zoeken (Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1