Wat zal de voorjaars mode brengen OOK ONDERKLEEDING MODEBEELD OPGENOMEN Ons Petronenhoekje ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Poatbua 30, Den Haag Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. de taling reeds vooruit, In postzegels, per giro of per postwissel. KLOKKENDE MANTELS De modellen der voorjaara- naantels hebben zich ditmaal vtfel zeer gewijzigd, hetgeen trouwens wel te verwachten wbb in verband met de aan merkelijk wijdere rokken. Natuurlijk zal men nog mantels van vorige seizoe nen zien dragen, doch de nieuwste modellen klokken, sems zelfs erg. De halsaf werking is zeer verschillend; soms zjjn de mantels geheel kraagloos, dan weer ziet men een smal recht kraagje, dat meermalen ietwat kin derlijk wierkt. Shawl- en revers kragen ziet men even zeer dragen als enkele revers. Kleurige shawls zul len de halsopening en geven een levendiflie noot aan don kere mantels. De mantel links met ge deeltelijk opgestikte plooien en raglan mouwen is een zeer nieuw model, dat spor tief kleedt, doch zich niet al zeer leent voor gezette fi guren. Een meer gekleed model brengt de middelste mantel, die van fijn wollen stof ge maakt is. Ingehaalci ruimte onder de pas, waardoor het noodig is, dat om het middel een ceintuur gedragen wordt. Sportief model rechts van geruite wol len stof met ritssluiting over de geheele lengte. Een geschikte verc'i eling geeft de recht en schuin geknipte ruit. IN HET In. den loep der jaren hebben de weef sels, waarvan de dessons worden gemaakt, groote veranderingen ondergaan, totdat men eensklaps weer een tenden-z waar te nemen kreeg, om ons de stijve gesteven rekken weer In het modebeeld op te nemen. De menschen, dia min of meer cynisch tegenover de grillen van Vrouwe Mode staan, vinden dit heel begrijpelijk, want „er ia immers niets nieuws onder de zon en al hot oude wordt nieuw!" Inderdaad zijn er wellicht enkele modellen van japonnen, dia een tafzijden onderrok vragen, doch we behoeven ons in het minst niet bezorgd te maken, afstand te moeten doen van de zijden onderjurken. We zagen dit voor jaar trouwens veel tafzijden onderrokken met breede plissé bij Franssche collecties, die zoo grappig ruischen bij het gaan en de japon iets uit doen staan. De mooie fijne weefsels, die verwerkt worden voor de garnituren vinden we in een reeks van zachte kleuren, meestal van nailansise gemaakt, doch ook katoenen voile en lingerie batist met kleine bloemen motieven bedrukt, toile de soie, kunstzijde en eröpe de chine dienan als materiaal voor dearons. Van groot belang voor het onberispelijk zitten der japonnen is de coupe, een feit, waaraan door vele dames vee! te weinig waarde wordt gehecht. Amerikaansche modellen dit aangeven, waardoor het geheel mooi valt. De versie ringen, die men toepast zijn vele en kant, monogrammen en borduurwerk nemen een groote plaats in. De hemdbroeken worden veel gedragen voor al bij avondkleeding zijn zij vrijwel onmisbaar (links boven aan). De afwerking dei meeste broeken is aan de taille met een aansluitend heupstuk, aangezien het elastiek onnoodige ruimte geeft. Nachtjaponnen hebben zich weer een groote plaats weten tb veroveren, waar door de pyama's meer op den achtergrond zijn geraakt, alleen ziet men ze, in het ge- kleede genre, nog wel in d»e vroege mor gen uren in huis dragen. Vooral de lange wijde broeken met halflange paletots komen hiervoor in aanmerking. Nacht„japonnen", de naam duidt het reeds aan, zijn soms in uitvoeringen te vin den, die veel overeenkomst vertoonen met avondjaponnen, zoowel wjt ontwerp als materiaal betreft. Een aardig ontwerp geeft onze schets voor een niet te kostbare nacht- kleeding. Menig mouwloos nachthemd wordt ge completeerd door een coquette bolero met kinderlijk werkend, hoogsluitend kraagje en halflange, wijde mouwen, dat even aan geschoten wordt, als Mevrouw van haar eerste kopje thee op bed geniet. Strikken De nieuwe modellen der chemises en on derjurken zijn meestal in den vorm der bustehouder gemaakt. Gaarne knipt men het zooals de van lint spelen bij dit genre kleeding een groote rol evenals applicaties in afstekende kleuren. Alhoewel niet bepaald tot de des sons behoorende, doch een zeer belang rijk onderdeel der dameskleeding uitma kende, willen wij besluit met een enkel woord te wijden aan de kousen. Deze vinden wij in'bijzonder mooie voorjaarstinten en in groote verscheidenheid van kwaliteiten. De kunstzijde-industrie heeft hare grond stoffen steeds meer weten te vervolmaken, waardoor zij aan hooge eischen voldoen. De goede kwaliteiten zullen echter nood zakelijkerwijze meerdere kosten met zich brengen, doch zijr. dan ook wat pasvorm, kleur en soloditeit betreft te verkiezen boven de goedkoope kousen. Men heeft het echter zelf in de hand om de levensduur te verlengen door in de eerste plaats kou sen vóór het dragen in lauw water met een scheut azijn te zetten, daarna uitknij pen, niet wringen en drogen. Langer dan twee dagen moeten kousen niet gedragen worden, daarna worden ze in een lauw sopje gewasschen, niet gewreven doch op en neer halen en drukken. Spoelen en in het model gerekt aan de teen d"ogen. Men heeft voorts verschillende soorten kousen n.1. die welke als avond- wandel en daagsche kous gedragen worden. Men kan niet verwachten, dat men ragfijne avond- kausen in sportieve schoenen kan dragen om groote wandelingen te doen, zonder dat dit mogelijke gaten geeft. De fout is dan niet te zoeken in de kwaliteit, doch bij de draagster. Zoo zal men met allerlei eischen rekening moeten houden en bij het koopen tevens moeten toelichten, waarvoor de kousen bestemd zijn. Wanneer men bij de aanschaffing van lingerie in den ruimsten zin met overleg te werk gaat zal dit den levensduur ver lengen en de beurs ten goede komen! Kinderkleeding De kleeding der jeugd heeft bij de wis seling der seizoenen moeder's aandacht. De wintermantels doen warm en zwaar aan en de dikkere jurken moeten plaats maken voor andere van lichtere weefsels. School- klaeding moet aan practische eischen vol doen, doch zal tevens aardig en vlot moe ten kleeden. Voor de kleine meisjes ge nieten hangertjes met een recht pasje nog steeds de voorkeur. Ingehaalde of ge- amockte ruimte voldoet steeds zoowel van het mooie Fransche flanel als van dunnere weefsels. Plooirokjes van donker blauw zoowel als geruite stoffen kleeden vlot en worden met blouses of jumpers ge dragen, die bewezen hebben een ideale schooldracht te zijn. De mogelijkheden om variatie aan te brengen in dit genre meis- jeskleeding zijn legio De kleintjes zullen draagbanden op de plooirokjes hebben, welke op de rechte tailleband geknoopt worden. Mantels worden zoowel los als eenigszins getailleerd gedragen, terwijl de kleintjes er het aardigst uitzien met een pastelkleurtje, alhoewel deze besmette lijker zijn dan donkerder kleuren als b.v. amandelgroen, wijnrood, staalblauw enz. Voor jongenskleeren zullen vooral ste vige stoffen uitgekozen dienen te worden •n behalve de pakjes van Engelsche stof zullen broeken met gestreepte of geruitè blouses ook aardig kleeden. Veel zakken om alle mogelijke schatten in te bergen zullen het practisch effect varhoogen! Behandeling van kousen. Het wasschen In alle moderne modetinten zien wij de mooie fijne kousen geëtaleerd en in vale samenstellingen wat weefsel? en grond stoffen betreft. Vanzelfsprekend zal iedere vrouw gaarne zoolang mogelijk profijt hebben van nieuw aangeschafte kousen en meermalen vraagt men zich af hoe zulks mogelijk is. In de eerste plaats is men menigmaal zelf de oorzaak, indien de fijne weefsels na eeniee keeren reeds in- of afscheuren of ladderen. Indien men in nieuwe kousen de voet steekt en ze zonder eenige voor zorgen aantrekt is het heel begrijpelijk, dat er een of meer steken vallen en is zulks het geval, dan is het leed niet te overzien, want in minder dan geen tijd is de steek naar beneden gezakt. Men moet het been oprollen en daarna de voet van de kousen voorzichtig over de voet schuiven, de rest n.1. het been, wordt dan gemakkelijker aangeschoten. Eén andere manier is om een z.g. hiel in de voet te maken, zooals men dit bij het aan trekken van kinderkousen doet. Nieuwe kousen moeten voor men ze gebruikt, ge wasschen worden, waardoor het weefsel elastisch wordt. Nu wat betreft het was schen: ook hier speelt de behandeling een groote rol. Vóór men gaat wasschen zet men twee teiltjes klaar, zeepvlokken, koud water, azijn en een of meerdere badhanddoeken. Men begint de kousen in het teiltje met koud water door en door nat te maken, daarna worden de kousen in het lauwe vlokkensop voorzichtig ge wasschen en vervolgens in lauw water ge spoeld in water met een scheut azijn. Steeds moet paar voor paar afzonderlijk gewasschen worden, eerst de lichte, daar na de donkere soorten. Het wasschen be staat uit op en neer halen in het sopje en drukken, niet wrijven, terwijl men voor zichtigheidshalve ringen, waaraan het weefsel zou kunnen blijven haken, af moet doen. Gevallen steken moeten voor het wasschen worden vastgezet. Zolen of hie len van kousen, die vuil zijn, moeten extra met zeep ingewreven en voorzichtig over de hand worden gewreven. Het naspoelen in azijn houdt de kleur frisch en ver hoogt de glans der zijde. Kousen worden niet uitgewrongen, doch uitgeknepen en als het meeste water verwijderd is. wor den ze in een badhanddoek opgerold, daarna aan de teenen met een klemmetje aan de waschlijn gehangen om te iaten drogen in de buitenlucht, nooit vlak bij een kachel of over verwarmingsbuizen. HEIDENSCHE BRUILOFT IN HONGARIJE. Wanneer men van Budapest naar de oude idyllische Romeinsche stad Aquinem reist, ziet men op een kleinen kalen heu vel een eenzame toren staan. Indien men de menschen uit de omgeving vraagt, met welk doel deze gebouwd is, zullen zij u vertellen, dat de Atillatoren op den Gou den Berg gebouwd is om de feesten der 500 of 600 aanhangers van een herleefde heidensche godsdienst te vieren naar oud- Hongaarsch gebruik. Kort geleden vond het eerste huwelijk plaats op dezen Attila-Toren en onder stroomenden regen volgden ongeveer 600 dezer „moderne heidenen" den „Oberscha man", die een banier in de hand droeg, waarop de zon en een halve maan voor kwamen en waaraan een bos paardehaar bevestigd was. Hij werd gevolgd door de „Bonzen" in rijk versierde priestergewa den en het bruidspaar Johann Mozel en Uona Juhasz. Voor den ouden toren namen de huwe lijksceremoniën een aanvang en begonnen werd met het gereed maken van een bloedrood offerblok, waarop een machtig vuur werd aangestoken en daarna sprak de Oberschaman Zoltan Benczick het vol gende zonnegebed uit: Symbool der Godheid, Oervader der Hongaren, Zon, die U heeft doen verstui ven, op dat gij uit Uwe atomen de Hon garen zult scheppen wij begroeten U". De gemeente wendde hierop het gelaat naar de Zon en een spreekkoor zeide: Offervlammen gloeien, rookwolken stijgen ten hemel, onze eeuwige vesting zendt ons haar boodschap: God der Hongaren." Vervolgens hield de „Magiër" Eugen Marton de hand van de bruid vast en de „Arts Magiër" Dr. Béla Bélavany voltrok het oud-Hongaarsche ceremonieel van het bloedverbond. In een tinnen beker werd een weinig bloed van de bruid en van den bruidegom opgevangen en dit kostbare mengsel werd over het offervuur gegoten, waar over tevens zeldzame kruiden en Ambra gestrooid werden. De Oberschaman wierp tenslotte nog brood en zout in het vuur en verklaarde geestdriftig, dat bruid en bruidegom bei den in de stamgemeenschap der aanhan gers van den krijgsgod waren opgenomen. De feestrede werd gehouden door den Ma giër Gabriel Korahmay, die deed uitko men, dat dit oeroude offervuur voor de eerste maal sedert negen eeuwen weer was ontstoken om niet meer gedoofd te worden. Het huwelijksfeest eindigde met het zingen van oude turansche liederen door een koor, erwijl de „Magiërs" en „Bonzen" om de vlammen van het offervuur spron gen. ij COMPLEET UITZETJE VOOR BABIES EN POPPEN Succespatroon 2781 Prijs per. uitzet 40 cent Het maken van kinderkleertjes is altijd een aardig werk, dat a.s. moeders met veel genoegen doen, terwijl ook grootmoeders zich in dit opzicht niet onbetuigd laten. Verschillende fijne weefsels worden hier voor aangewend. terwijl kleine handver sieringen het effect verhoogen. Aardig is het om het geheele stelletje ook voor een baby-pop te maken, zoodat het grootere zusje haar poppenkind op dezelfde wijze kan kleeden als klein zusje. Bovenaan een mantel en mutsje van vyella en rechts een aardig jurkje, beide met kleine bloemetjes versierd. Practisch is het slaappakje, dat onderaan ingehaald wordt. Onderjurk rechts en kort en lang manteltje onderaan. Patronen voor den leeftijd van een half jaar. HUISJAPON IN PRINCESSEMODEL Succespatroon 2916 Prijs 30 ct. en 5 ct. voor porto en omz. bel. De moderne huiskleeding bepaalt zich niet alleen meer tot peignoirs, doch de modellen hebben zich zeer gewijzigd en zijn bepaald elegant. Allerlei waschbare materialen leenen er zich toe en een model als wij hier weer geven leent zich voor slanke en gezette dames. Korte mouweni aardige halslijn, sluiting met rits. Ben. -stof 3.25 M., 90 breed. Patronen in de maten 424446 en 48. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN j Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad" Postbus 36 Den Haag, gifro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon No "W, Maat Hierbij ingesloten aan postzegel*. Indien u tevens het laatste nummer vaij „Het Practische Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2^ 5, 10

Wieringer courant | 1939 | | pagina 8