JAARGANG DINSDAG 25 APRIL 1939 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 48 DE BAND DES BLOEDS. WIERINCER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wlerlngen Telefoon Intercomm. No. 19 ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f0.50 Iedere regel meer f 0.10 fciNNENLANDSCH NiEUWS. spinazie draait door Door het zonnige weer der laatste week is de spinazie op den kouden grond snel gaan groeien met 't gevolg, (lat er aan de Westiandsche veiiingien in de aigeloopen week zeer veel spina zie werd aangevoerd. Zoodra er sprake is vam een flinken aanvoer, kunnen de prijzen voor de landbouwproducten zich niet hand haven. Zoo gaat het thans ook met de spina zie. Vrijdag werd aan de Westiand sche veilingen voor spinazie besteed iy2 cent (de minimumprijs) tot 4 cent per Kg., terwijl er reeds duizenden ki lo's doordraaiden. Aan enkele veilin gen werd er vanwege de lage prijzen reeds ingekocht door de conserven fabrikanten. Zoodra de fabrikanten op de veilingen verschijnen, is het •met de prijzen mis. Immers zij koo- pen niet eer, dan wanneer de prijzen laag zijn. Ook de prijzen van de sla waren Vrijdag zeer laag. Partijen van prima kwaliteit werden verhandeld voor f 2 tot f 4 per 100 krop. De handel op Enge land en Duitschland is flauw gewor den. "opbrengst paaschcollecte" Ons wordt medegedeeld,, dat de col lecte, welke in de Nederlandsche Bios cooptheaters tijdens de Paaschweek, ten bate van de Stichting „Bio-Vacan- tie-oord" is gehouden, heeft opge bracht op enkele guldens na, rond f 28.000. (Vorig jaar ruim f 27.000.) Het Bestuur van bovengenoemde Stichting verzoekt ons zijn dank te willen overbrengen aan het publiek, dat in de Paaschweek de Bioscoop heeft bezocht en op zoo milde wijze de geldinzameling der Stichting, waar van het mooie resultaat aan zooveel be hoettige kinderen ten goede zal ko men, gesteund heeft. motorrijder tegen paal Kort daarop overleden Zaterdagavond reed op den Leimui- derdijk in de Gemeente Haarlemmer meer een landbouwer uit Leimuiden met zijn motor. Toen hij op een gege ven moment een wielrijder moest pas- seeren, nam hij de ruimte te gering, waardoor hij juist even langs den wiel rijder scheerde. Hij verloor hierdoor de macht over het stuur en sloeg met zijn motor over den kop. De man kwam juist tegen een meerpaal aan, waardoor hij zoo ernstig werd gewond, dat de dood spoedig intrad. „doggersbank" in den storm De „Doggersbank". het jacht van den heer De Boer, directeur van de Maatschappij „Nederland" is Zaterdag FEUILLETON. 46 Hij ging de trap op naar de brandende T2r- dieping, en ik spoedde mij naar mijn va ler. Hij lag stil en onbeweeglijk op zijn bei doch toen een brandspuit met donderend geraas over de brug reed en onder hevig rumoer voor het huis stil hield, opende hij de oogen en keek ons met een starren blik, waaruit geen bewustzijn sprak, aan. Van dat oogenblik af fluisterde hij voortdurend iets in zich zeiven, zonder dat wij hem konden verstaan. Ik zat aan het bed van den zieke en hield zijne gloeiende hand in de mijne. Zijn geheim zinnig fluisteren, dat geen oogenblik ophield, de aanblik van zijn verwrongen gelaat, waar van het laatste spoor van een vroeger zoo hoogontwikkeld denkvermogen voor altijd verdwenen scheen, daarboven de kwellende angst om mijnheer Claudius, die boven in de brandende vertrekken zijn bevelen gaf, dat alles bracht mij in een toestand van wan hoop en vertwijfeling. In een hoek van de kamer brandde een nachtlicht achter een schermpje het ziek bed stond in het donkerdes te helderder was het plein voor de vensters. Over de ver zilverde boog ginds golfden als wapperende vlaggen de schaduwen der rookwolken sis send spoot de glinsterende waterstraal van de brandspuit boven der menschen hoofden de hoogten in de druppelen spatten uiteen en vielen in de vlammen, om aanstonds weer door een nieuwen straal majestueus naar boven gejaagd te worden.Voorzichtig!" hoorde ik telkens roepen geredde voorwer pen, vazen, spiegels, marmeren beeldjes wer den voorbij mijn ramen gedragen en aan den voet van Diana nedergelged stapels boeken leunden tegen de godin en de hier en daar neergezette stoelen en canapé's en tafels maakten een wonderlijke vertooning in het schitterend besneeuwde winterschap. morgen om half elf de haven van Nieuwediep binnengeloopcn. Om 6 uur was het jacht, bemand met den schip per en 4 heeren, uit de haven van IJ muiden vertrokken. Er stond toen reeds een Westerstorm, windkracht 6, die later tot windkra.cht 7 toenam. De „Doggersbank" maakte dan ook een zeer snellen overtocht en was in goed vier uur voor de haven van Nieuwe diep. In verband met de toenemende windkracht oordeelden de heeren het wenschelijk voorloopig deze ha.ve'n binnen te loopen ein wat handzamer weer af te wachten om de terugreis te aanvaarden. Het scheepje had, niettegenstaan de het ruwe weer, geen enkele averij opgeloopen. MEER steun aan kleine visscherlj In verband met invoering puf aanvoerverbod. In een nota naar aa'nleiding van het voorloopig verslag op het ontwerp van wet tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten ver drag nopens het vaststellen van een maaswijdte van vischnetten ein van maximum-maten op sommige visch- soorten zeggen de Ministers van Economische Zaken, van Buitenland- sche Zaken en van Justitie, dait de vraag of en in hoeverre tot tegemoetko ming aan hen, die thans uit den aan voer van puf inkomsten verkrijgen, aanleiding bestaat, uiteindelijk eerst beslist kan worden,, zoodra hier te la,n de tot invoering van een pufaanvoer- verbod wordt overgegaan. Opgemerkt zij, dat het tijdstip dezer invoering ook na bekrachtiging van het verdrag nog niet vaststaat. Onder dit voorbehoud is de minis ter van Economische Zaken bereid, te overwegen of de steunverleening aan de kleinei zeevisschers zooals deze thans in de crisis-steunbeschikking 1936 (kleine zeevisscherij) is neerge legd, ten tijde van invoering van een pufverhod geacht kan worden nog aan het gestelde doel te beantwoorden - hetgeen hij de tegenwoordige verhou dingen inderdaad het geval zouden zijn - zal de minister niet nalaten deze steunverleening voor een bepaalden tijd te verhoogen. Verwacht mag wor den, dat de kleine trawlvisschers (kust visschers) op deize wijze tevens gedu rende den overgangstijd, totdat het be drijf geacht kan worden profijt te trek ken van den verbeterden vischstand, welke het te verwachten gevolg zal zijn van het sparen der jonge, niet- marktwaardige visch, een voldoende compensatie voor hun gederfde pufop- brengst kunnen verkrijgen. Volledigheidshalve zij hier nog aan toegevoegd,, dat soortgelijke gedrags lijn niet in de bedoeling ligt ten aan zien van de groote trawlvisscherij, welke uit hoofde van de crisissteun- Langzamerhand werden de dikke, zwarte rookkolommen dunnerzij begonnen voor mijn oog, dat starend naar buiten tuurde, meer op een nevel te gelijken het rumoer, trap op, trap af, verstomde geredde voor werpen werden niet langer naar buiten ge- dagen. Charlotte kwam binnen. De sleep van haar japon was afgetrapthaar haar was losge gaan en hing haar in wanorde over de schou ders zij had bij het werk der redding als een man meegedaan. „Dat is een prachtige avond voor ons, prin sesje sprak zij op onverschilligen toon, ter wijl zij uitgeput op een voetenbankje bij mij ging zitten. Zij legde haar hoofd op mijne knieën. „Ach mijn arm hoofd fluisterde ■zij. „Kind, als je wist, wat daar binnen bij mij omgaatZoudt ge wel willen geloo- ven dat ik boven overvallen ben door de wan hopige gedachte of het niet beter ware, dat de vuurgloed mijne kleederen aangreep en mij verteerde, zoodat al mijn smart hierbin nen" zij drukte hare handen tegen haar hart „plotseling een einde nam En ik liep langs de verzegelde deuren en het was mij alsof er eene openging en mijne moeder de armen uitbreidde, om haar ongelukkig kind uit de voorbij loopende menigte men schen tot zich te trekkenHeden voor het eerst kan ik het mijn vader niet vergeven, dat hij ons zoo onvoorwaardelijk, zoo geheel op goed geloof aan de handen van zijn broe der heeft toevertrouwd En al leed hij ook nog zooveel, hij mocht niet sterven, hij moest leven voor ons hij heeft laf gehan deld Buiten gingen de menschen gaandeweg weer naar huis, het werd stiller en het sissen der waterstralen, die nog van tijd tot tijd werden opgespoten, werd duidelijker hoor baar. Eindelijk kwam ook de dokter, naar wien ik met zoo groot verlangen had uitge zien. Hij onderzocht den zieke zonder een woord te spreken. Dan hoorde ik mijnheer Claudius de deur van mijne kamer openen en binnengaan. De dokter begaf zich tot hem. Mijnheer Claudius stond naast de lamp, die op tafel brandde en beschikking 1936 (zeevisscherij) steun geniet. Indien de pogingen, om de uit een pufaanvoerverbod voor andere catego- riën voortvloeiende nadeelen zooveel mogelijk te beperken, ten opzichte van de eendenhouderij bereikte resul taat hebben opgeleverd, ten opzichte van de vischmeelindustrie, welke, zoo dra het fileeren van visch toeneemt en de aanvoer van niet voor mensche- lijk gebruik geschikte visch zich uit breidt, een gedeeltelijke compensatie voor het gemis van puf zal vinden, zal de mogelijkheid van verdere beperking der nadeelige gevolgen uiteraard in veel sterkere mate afhankelijk moe ten zijn van het inzicht en de plannen :der betrokken, ondernemers zelf. In verband hiermede moet thans worden volstaan met de verklaring, dat de Minister van Economische Za ken bereid is eventeele, uit bedoelde plannen voorspruitende voorstellen, welke bijvoorbeeld gericht zouden kun nen zijn op een concentratie der be staande industrieën en aanwending va'n, een gedeelte der capaciteit voor andere doeleinden, in overweging te nemen. landbouwer door trein gegrepen En zwaar gewond opgenomen. Zaterdagmiddag is de landbouwer Ban Montford op den onbewaakten overweg van de lijn Roermond-Vlod rop met paard en kar door een trein gegrepen, waardoor het rechterbeen van den voerman werd afgereden. Paard en kar werden een eind verder op de rails geworpen. Het paard moest ter plaatse worden afgemaakt. De landbouwer is naar het St. Lau- rentius-ziekenhuis te Roermond ver voerd. overrijden of zelf sterven? Een droevig verkeersongeval van on langs, waarbij 4 personen in een auto verdronken zijn, nadat de bestuurder geslipt was bij zijn poging om een plotseling overstekend fietsert.je te sparen, werpt opnieuw eein schel licht op een ernstigen misstand ten ■onzent onze talrijke wielrijdende landgenooten zijn slechts voor 'n deel behoorlijke weggebruikers/, doch een zeer belangrijk gedeelte van hen weet zich op den weg niet te gedragen Men kan aan zulk wangedrag niet NAAR AMSTERDAM. Dem alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeelifste antobmverbinding. Vraagt onze winterdlenstregellng, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. zijn gelaat helder verlichtte hij hield nog even als straks zijn linkerarm met zijn rech ter tegen de borst. Ik zag van mijne duistere zitplaats af, hoe zijn gelaat betrok bij de me- dedeelingen, die de dokter hem fluisterend deed. „Gij hebt ook pijn, mijnheer Claudius," hoorde ik den dokter eindelijk meer overluid tegen hem zeggen. „Ik heb mijn arm bezeerd," antwoordde mijnheer Claudius bedaard, „en zij zal mij later wel in mijn eigen huis onder uwe be handeling stellen." „Dat is goed en uwe oogen zullen wij ook voor eenigen tijd weer achter een donker scherm moeten wegstoppen, zooals ik zie, sprak de dokter met hoogen ernst. „Stil, stil, gij weet dat is het punt, waarop ik het teergevoeligst ben, waarmede gij mij bang kunt maken Mijn hoofd duizelde, als hij eens blind werd? Ik dacht dat zooveel jammer en ellende nog nooit een mensch was overkomen, als mij op dezen dag. Charlotte stond op en verliet de kamer. Dan hoorde ik mijnheer Claudius naar de ziekenkamer komen, waar ik in de duisternis aan mijns vaders bed zat. Hij boog zich luis terend over mijn vader heen, die, onbewust van alles wat om hem heen gebeurde, op een- toonige wijze bleef fluisteren. „Hij is gelukkig in zijne droombeelden hij vertoef in 't zonnige Griekenland," fluisterde mijnheer Claudius na weinige oogenblikken mij toe Hij stond dicht bij mij ik greep met beide handen haastig zijne rech terhand en drukte haar aan mijne lippen mijn misdaad, mijn ruw gedrag tegenover hem was geboet. Hij deinsde achteruit geen woord kwam over zijne lippen doch hij legde zijn hand op mijn hoofd, boog mijn hoofd achterover en keek mij diep en vragend in de oogen ach, wat lagen zijne oogleden ver over zijne mooie, blauwe kijkers „Is thans alles tusschen ons in orde, Leo- nore vroeg hij eindelijk met halfgesmoor de stem. Ik knikte in blijde opgewondenheid, zonder schouderophalend voorbijgaan, met! de gemoedelijke overweging, dat zul ke lieden het dan zelf maar moet'en weten. Want zij brengen tevens hun mede-weggebruikeirs in groot gevaar. En wie dan tracht, zulke wangebrui kers te ontzien, loopt kans, dat hij deze poging zelf met den dood mooi hekoopen, zooals onlangs te Vreeswijk is geschied. Het gevolg zal zijn, dal de nuchter redeneerende automobi list zich voortaan zal gaan afvragen of hij wel vera'ntwoord is bij een even tueele poging om het leven van, een verkeerszondaar op de fiets te red den ten koste van een auto vol waar devolle levens evengoed als een ver standige bestuurder in geval van nood liever een kip of een kat zal overrijden dan zijn passagiers te plet ter te rijden. In het geval van duide- .lijk blijkende schuld zal ook de rech ter niet door dik en dun het leven van een door eigen domheid omgeko men fietser als het hoogste belang be schouwen. En waar gaan we dan van lieverlede heenNaar de verslap ping van de moraal der automobilis ten Naar versterking van het ver- aint'woordelijkshefdsgevoel der fiet sers Beter lijkt ons voorhands, In dien de overheid hier de leiding nam met een krachtige campagne van op voeding tot weggebruik,, door middel van strenge en snelle verkeersbriga- des. (H. Post.) BUITENLANDSCH NIEUWS. praags protest tegen de viering van hitlers verjaardag Volgens de Times hebben de protes ten tegen de viering van Hitiers ver jaardag te, Praag een opmerkelijken vorm aangenomen. Laat in den mid dag werd mondeling het bericht ver spreid, dat het oude gedenkteeken voor Huss in de oude sta,d met bloe men werd getooid. Om 7 uur des avonds waren ongeveer 30.000 ruikers sleutelbloemen neergelegd op de tre den van de trap, welke 'naar het monu ment leidt. De bezoekers brachten hun huldeblijk, stonden een oogen blik in gedachten voor de indrukwek kende groep rouwende figuren welke daar ter gedachtenis van den mirte laar is opgericht en gingen dan heen, zoodat er nooit meer den 200 a 300 per sonen tegelijk waren. Aan den voet van het monument had men met bloemen in letters van meer dan een meter hoog de nationale leuze „Pravda Vitezi" (De waarheid overwint) aangebracht). De menschen verlieten de met vlag gen versierde hoofdstraten, waar af- deelingen Duitsche studenten en mili tairen voorbij marcheerden en trok ken naar het rustige plein. Des middags kwam een hooge poli- tie-functionnaris bij het gedenkteeken en overtuigde de menigte rustig, de ver wijdering van de leuze te aanvaarden allerlei maatregelen in duitschland Ter gelegenheid van den verjaardag van Hitier heeft de Rijksregeering een aantal maatregelen genomen ten gun ste van renteniers en oorlogsslacht offers. Op het gebied der Rijksverzeke ring zijn ondermeer de kindertoesla gen en de uitkeeringen voor weezen verlengd tot en met het 18e levens jaar. De sociale -voorzorgen voor oor logsslachtoffers zijn aanzienlijk ver beterd. Met goedkeuring van Rijksminister Kerll zijn de disciplinaire wetten voor de Duitsche Evangelische kerk her zien. Disciplinaire rechtbanken worden gemachtigd, weerspannige dominé's, die in gebreke blijven, zich aan te pas sen bij de orde va/n het Derde Rijk of die in hun plicht jegens de kerk of huh loyaliteit jegens den Fuhren, 't volk of het Rijk te kort schieten, ar te zetten. Predikanten worden op gelijken voet gesteld met burgerambtenaren. De rassenwetgeving van Neurenberg is ook op hen toepasselijk. PROVINCIAAL NIEUWS. de kievit kan voor zichzelf gaan leggen Raaptijd afgeloopen. Over ge lijke periode meer eieren dan vorig jaar. De Texelsche Couran schrijft „Joe-wiet De kieviten buitelen jubelend in de frissche; voorjaarslucht De raaptijd is afgeloopen, de „eigen- leg" kan beginnen. Volop zonneschijn en een nog lekker vochtige bodem. Woensdag 19 April trokken de eier zoekers er voor de laatste maal van liet jaar op uit En thans is de rust in de eierzoekers- en kievitenwereld weergekeerd. Een van Texel's vier grootste kievit- 'eieirhandelaren verzekerde ons', da.t, de eierzoekers een goed jaar gemaakt hebben. Er zijn veel meer eieren ge- vonden dan over dezelfde periode in 'liet voorafgaande jaar. En dit was trouwens wel goed ook, want de eie ren kwamen dit jaar ook wel 6 dagen later binnen. Dat had de vorst op zijn geweten. Eerst begin April begon het zoeken loonend te worden. Gedurende die 20 dagen zijn er honderden eieren op ons eiland gevonden. De hoogste aanvoero p één dag was 170 stuks. Vooral de vijf dagen voor Paasch „re gende" het kievitseieren. Onze eierhan er aan te denken, dat het sombere geheim ook nog tusschen ons lag. EEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Verscheiden dagen zweefde mijn vader tus schen leven en dood. De aanval van razernij, tengevolge waarvan hij den brand op Caroli- na's-lust had veroorzaakt, was niet, zooals ik gevreesd had, krankzinnigheid, doch de eer ste heftige uiting van eene zenuw ziekte, waardoor hij reeds een paar dagen geleden was aangetast. Het gevaar dat zijn leven bedreigde, kon voor mij niet verborgen gehouden worden, en zoo zat ik dag en nacht aan zijn bed en meende in mijn ouden hoog- hartigen trant, dat de dood niet wagen zou, onder mijne steeds wakende oogen de kwij nende levensvonk uit te blazenOf hij werkelijk bang is geweest voor het meisje, dat hem zijn prooi betwisttè, weet ik nietin elk geval, hij ging voorbij en na eene week van onuitsprekelijken angst verklaarden de ge- neesheeren den zieke voor gered. Behalve; mevrouw Helldorf had ik ook eene voortref- felijke ziekenverpleegster gehad, en de lijfarts van den hertog, door zijne hoogheid zeiven gezonden, bleef uren lang op Carolina's-lust en zorgde vol teederheid voor het kostbare leven van den beroemden geleerdeHet bleek nu ook eene zeer verkeerde meening te zijn in de residentie K., dat de geschiedenis met de munten noodzakelijk mijns vaders ongenade aan het hof ten gevolge moest heb ben nooit was de hertog hartelijker ge weest, nooit had hij meer deelneming betoond dan gedurende dezen moeilijken tijd ver scheiden malen op een dag liet hij naar den zieke vragen en daarmede waren allen, die met het hof in eene of andere betrekking stonden, weder geheel op de hand van mijn vader. In het huis in de Mauerstrasze" had men ook eene ziekenkamer gereed moeten maken het was er donker, erg donkerMijnheer Claudius had bij den noodlottigen val zijnen arm verstuiktdaarbij kwam eene hevige oogontsteking, door den verstikkenden rook en de verblindende vlammen veroorzaaktzij deed aanvankelijk den geneesheer het ergste vreezen. Het deed mij ontzettend veel leed, want ik kon hem niet bezoeken. Doch zoo dra de geneesheeren mij van*" het ziekbed mijns vaders wegjoegen om de vrije lucht te genieten, liep ik naar her huis, en rustte niet eer juffrouw Fliedner bij mij kwam en per soonlijk mij mededeelde hoe het ging Hoeveel pijn hij ook leed, toch vergat hij de kleine L-eonore niet. De vensterbanken en bloementafels in mijn kamer waren letterlijk veranderd in bedden van viooltjes, seringen en hyacinthen zoodra ik binnenkwam was het mij als werd ik door de lentelucht om vangen. De lijfarts zeide dat het heideprin- sesje wel gauw een poëtischen dood door bloemengeur zou sterven, en de oude Schafer deelde mij meesmuilend in vertrouwen mede, dat het in de kassen erg leeg was en dat de tuinbaas alles behalve vriendelijk keek. Me vrouw Helledorf, de dokter, de ziekenverpleeg ster, ieder die zich wat wilde verfrisschen na een wijle in de ziekenkamer te hebben door gebracht, nam de wijk naar de prachtig ge tooide kamer slechts één persoon zag het met nijdige oogen aan en die persoon was mijne tante Christine. Zoolang mijn vader bewusteloos was, kwam zij mij dagelijks bezoeken. Ik moet bekennen dat ik altijd trilde als ik haren lichten zwe- venden tred hoorde hare eerste verschijning aan het ziekbed had mij bitter pijn gedaan. Met de bevalligste wending van haar mooi hoofd had zij mij bij 't aanschouwen van dat verwrongen gelaat zonder iets te verbloemen in 't oor gefluisterd „Kind, bereid je op het ergste voor hij gaat zijn einde welhaast tegemoetVan dat oogenblik af was ik bang voor haar, doch ik werd ernstig boos toen zij op zekeren dag in mijne kamer kwam. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1