TWEEDE BLAD. ZATERDAG 29 APRIL 1939 No. 50 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BIJ DEN VERJAARDAG VAN ONZE KROONPRINSES. WiERINGER COURANT Meer dan ooit gevoelen wij het als een behoefte aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana ter gelegenheid van Haar verjaardag onze har telijke gelukwenschen aan te bieden. Wij allen leven immers in de blijde hope, dat Haar gelukkig Gezin binnenkort zal worden uitgebreid. Wij rich ten dan ook onze eerbiedige gelukwenschen tot de jarige Koninklijke Aioeder, daarbij daarbij denkend aan het heden, maar zeker niet minder aan de toekomst. Onze gelukwenschen gelden evenzeer Hare Majesteit de Koningin, Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard Prinses Beatrix, die in Haar eerste levensjaar het hart van het Nederlandsche volk heeft gestolen. Ongeveer 35.000 werkloozen zullen de grenswachters kunnen vervangen. Niet vervangen kunnen worden zij, die zijn opgeroepen bij de luchtdoelartillerie, de kust- artillerie, de luchtvaarttroepen en het derde regiment genietroepen. REEDS MELDEN ZICH VRIJWILLIGERS AAN. Het aantal verzoeken om vervangen te mo gen worden, beloopt thans reeds duizenden. Gister kwamen op het departement van de fensie al niet minder dan 1475 aanvragen binnen, en dat is dan nog maar de oogst van één dag Verwacht wordt, dat in tot-aai ongeveer 35.000 werkloozen eventueel voor vervanging van grenswachters in aanmerking zullen kun nen worden gebracht. De aandacht zij er voorts op gevestigd, dat het niet mogelijk zal blijken, alle buiten gewoon opgeroepenen te vervangen. In het algemeen komen voor vervanging niet in aanmerking, zij, die zijn opgeroepen bij de luchtdoelartillerie, bij de kustartillerie, bij de luchtvaarttroepen en bij het derde regiment genietroepen. Dit zijn zgn. specialisten en daarvoor zal vervanging uiterst moeilijk zijn. Evenwel is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat binnen afzienbaren tijd een of meer on derdeden, die thans buitengewoon onder dé wapenen zijn geroepen, met zgn. klein verlof zullen worden gezonden. Hiertegenover staat, dat het ook mogelijk is, dat dezer dagen nog weer andere troepen, die thans met groot verlof zijn, maar die in liet stelsel der grens- en kustverdediging niet gemist kunnen worden, alsnog onder de wa penen zullen worden geroepen Vrijwilligers melden zich aan. Hoewel daartoe nog geen oproep is ge plaatst, is het verheugend te constateeren. da,t, zoodra het bericht was verschenen,» dat een regeling voor vervanging van grenswach ters zou worden getroffen, tientallen verzoe ken van vrijwilligers door den minister van Defensie zijn ontvangen. Onder de verzoeken zijn roerende brieven, o.a. van werkloozen die zich gaarne in dienst stellen van Koningin en vaderland, en die zich bereid verklaren, grenswachters te vervangen, die anders wel licht zouden worden ontslagen. Nu de onderscheidene bureaux zijn gefor onder de wapenen. Ook deze menschen moe ten in aanmerking kranen worden gebracht voor vervanging. M ook voor hen geldt gelijksoortige vervanging. En voor de officie ren van alle onderdeelen gelden dezelfde voor waarden. Wie in aanmerking komen. In het algemeen kunnen alleen als vervan gers in aanmerking komen zij die niet ouder dan 35 jaar zijn.. Deze leeftijdsgrens geldt voor de vrijwilligers van het landstormkorps motordienst en voor alle dienstplichtige on der-officieren, korporaals en manschappen. Voor officieren geldt deze leeftijdsgrens niet. Reeds ontvingen de burgemeesters van alle gemeenten het verzoek van het Departement van Defensie opgave te verstrekken van alle dienstplichtige werkloozen van de lichtingen 1924 tot en met 1938. Behalve de militaire bijzonderheden van deze werkloozen, wenscht het departement van de gemeentebesturen alle gegevens om trent het gezin van deze personen te verne men, zooals samenstelling gezin, het bedrag, dat de betrokkene aan steun ontvangt, het beroep (al of niet geschoold), en ook of de burgemeester den betrokkene voor oproeping in aanmerking acht te komen Reeds voldeden enkele burgemeesters ge heel aan dit verzoek. Andere gemeentebestu ren zonden bereids een deel van de gevraag de gegevens in. Hieruit blijkt duidelijk hoe alle instanties meewerken om de vervanging mogelijk te maken, en zulks wel zoo spoedig als het kan. Zijn de gegevens van de gemeentebesturen ontvangen, dan worden deze door het depar tement gemeentegewijs, korpsgewijs, wapen- gewijs en naar de regimenten gesorteerd. Deze selectie is noodig teneinde overeenstem ming te verkrijgen met de grenswachters, die verzochten vervangen te mogen worden, en bovendien om het stelsel van mobilisatie niet in gevaar te brengen. Het stelsel van de mobilisatie brengt n.1. mee, dat zij, die van de grens naar hun werk zullen kunnen terugkeeren, een nieuwe mobi lisatiebestemming zullen krijgen. Maar ook zij, die als vervangers zullen optreden, zullen in het algemeen een nieuwe mobilisatiebestem ming ontvangen. meerd, verdient het misschien aanbeveling mede te deelen, dat vrijwilligers zich thans tot den minister van Defensie kunnen wen den. Zij kunnen daarbij van ongezegeld pa pier gebruik maken. Ter vergemakkelijking van de betrokken bureaux doen zij er ver standig aan daartoe den volgenden vorm te kiezen Ondergeteekende, verzoekt Uwer Excellen tie voor opkomst in werkelijken dienst in aanmerking te worden gebracht. Geslachtsnaam Voornamen (voluit) Adres Woonplaats Rang Lichting Behoort tot Mobilisatiebestemming Bijzondere functie Voor aè opgave van deze gegevens raad plege de vrijwilliger zijn zakboekje Is het aantal dienstplichtigen, die zich vrij willig aanmeldt, voldoende om de verzoekers voor vervanging te helpen, dan zullen werk loozen niet worden aangewezen. Maar, wan neer men de duizenden verzoeken van grens wachters, om vervangen te mogen worden, in aanmerking neemt, kan er wel zoo op worden gerekend, dat ook een aantal werkloozen zal worden aangewezen. Voorop gezegd, in totaal kunnen er 35.000 werkloozen voor vervanging in aanmerking komen. Of dit aantal zal wor den bereikt, valt thans echter nog niet met geen mogelijkheid te zeggen. Bij een en ander diende er van te worden uitgegaan, dat elke man, die zijn post aan de grens verlaat, door een ander behoort te wor^ den vervangen. De sterkte van de grens- en kustbevelliglng mag niet worden verminderd. Om een indruk te geven van de vele werk zaamheden, die aan het vraagstuk der vervan ging verbonden zijn, wees kapitein van Rijn er op, dat voor eiken man, die aan de grens staat, en die een bepaalde functie in het grensverdedigingsstelsel bekleedt, vervangen dient te worden door een man, die tijdens zijn eersten oefentijd eenzelfde functie heeft gehad. M.a.w. een mortierist moet vervangen worden door een mortierist. een mitrailleur- schutter moet worden vervangen door een mitrailleurschutter, een sergeant-groepscom mandant moet worden vervangen door een gelijken functionaris enz. Op het oogenblik is ook een aantal vrijwil ligers van het Landstormkorps motordienst GRASKUILEN. Mijn toezegging gestand doende wil ik hieronder nog iets mededelen over de tech niek van graskuilen. In het artikel waarin de resultaten van het kuilgrasonderzoek over de winter 1938/9139 werden behandeld, kon men reeds zien, dat men 3 principes van graskuilen kan onder scheiden te weten, het gewone graskuilen zonder enige toevoeging, het inkuilen onder toevoeging van minerale zuren en het inkuilen onder toevoeging van suiker. Het eerstgenoemde principe vindt nog steeds de meeste toepassing, hoewel bij het gevolgde systeem, de verliezen aan voedings waarden het grootste zijn, en het risico van mislukking eveneens van de meeste betekenis is Höe eiwitrijker het te ensileren materiaal is, des te meer is het nodig van de gewone inkuilmethode af te stappen. Teneinde niet te uitvoerig te worden wil ik vervolgens enkele technische details geven welke tengoede kunnen komen aan de kwa liteit van het straks beschikbaar komende ensilage materiaal. Om te beginnen wijs ik hier nog eens op het gemak en voordeel dat men kan hebben van een silo. De silo als zo danig heeft geen invloed op het systeem van inkuilen wat men wil toepassen, maar de silo geeft gemak bij het opbouwen van de gras- hoop, beschut tegen eenzijdige inwerking van de wind tijdens het aan de hoop rijden en vraagt tevens minder grondverzetHet goed vast persen van de massa is in een silo ook veel beter mogelijk. Het gebeurt nog al eens dat de grasmassa niet goed tegen de silowand blijft zitten gedurende de bewaarperiode. Goed vasttrappen is hiervoor een eerste ver- eischte een practische werkwijze is het op zetten van een grasrand tegen de avond. Na de eerste dag van inkuilen plaatst men op de bolvormig opgestapelde kuilhoop een rand gras van ongeveer een meter hoog en een meter breed gedurende de nacht werkt deze rand als pers voor de eronderliggende gras- lagen en zorgt voor goede aansluiting van het gras tegen de silowand. De volgende dag gaat men weer rustig optassen, ervoor zorg dragend dat men gedurende de dag het mid den hoger houdt dan de zijkanten. Gebruikt men geen zuur of suiker dan doet men verstandig met iets eiwitarmer materiaal te kuilen. Inplaats van op 15 Mei te maaien kan men dan beter wachten tot b.v. 20 Mei Ook verdient het bij het ensileren aanbeveling een beetje geschikt weer af te wachten. In dien de grasmassa zo nat is, dat het.water uit de wagens loopt, maakt men alle kans een verzuurdensilage product te krijgen. Bij droog weer mag het gemaaide gras wel eén dag op het land liggen om wat te verwelken het materiaal kuilt dan gemakkelijker en geeft in het algemeen een grotere kans op een goed eindproduct. Wil men suiker toevoegen dan geldt het vorenstaande eveneens alleen bij de zgn. Finse ensilagemethode is men vrijwel onaf hankelijk van het weer maar ook bij dit systeem ziet men gewoonlijk mooier resultaat van het inkuilen bij goed weer en behoorlijk droog materiaal. Men mag wel zeggen dat alle graskuilen, ongeacht de methode, een beter resultaat geven, indien gewerkt wordt tijdens een vrij droge weerperiode. Laat men het gras een dag na het maaien op het land liggen, dan moet men tijdens het kuilen geregeld blijven aanvoeren en tempo houden de massa behoeft dan niet meer sterk te broeien en is het gras aan de hoop dan moet er ook zo snel mogelijk de nodige grond op Een gronddek (liefst zand van 60 tot 80 cm. is zeker nodig voor de gewone graskuilen. Waar het resultaat van de Holl. kuilen steeds erg onzeker blijft verdient dit systeem geen aanbeveling. Het is veel beter de ensilage gunstig te beinvloeden door het toevoegen van zuur of suiker. Wat hierbij de voorkeur verdient hangt sterk af van de omstandighe den waaronder men gaat ensileren. Naarma te er meer gras wordt geënsileerd en er dus een lange periode kuilgras zal worden gevoe derd of er zeer grote portie's kuilgras aan het vee worden gegeven, verdient m.i. de suikertoevoeging voorkeur boven het zuur. Bij de suiker ensilage 400 kg. suiker is er nodig per ha. kuilgras) moet gedurende de eerste week de afvoer van het perssap wor den belemmerd, b.v. door het dichtstoppen van de uitmonding van de drain. Daarna mag het perssap onbelemmerd weglopen. Het is mogelijk de bodem van de silo dichter te maken door b.v. de vloer met een leemlaag te bedekken. Het perssap zakt dan veel angza- mer weg en onder zulke omstandigheden kan men waarschijnlijk met een wat geringere hoeveelheid toe te voegen gedenatureerde suiker volstaan. Veiligheidshalve zou ik het suikerpercentage niet lager willen stellen dan :p l'/a dus 300 kg. per ha. kuilgras. De suiker moet zo regelmatig mogelijk door het gras worden verdeeld en men kan dit berei ken door geregeld de droge suiker te laten strooien tijdens het inbrengen van het gras. De suiker in water oplossen kan een nog be tere verdeling geven, maar is lastiger. Een tussenvorm is te verkrijgen door na het strooi en van de suiker gedurende de meest drogen de uren van de dag na te gieten met wat wa ter. Bij afvoerbelemmering van het perssap be houdt men grotendeels de voedingswaarde van de ingebrachte suiker en zo is het ver klaarbaar dat de uitgave van de suiker weer terugkomt in de vorm van verteerbare melk zuurproducten gedurende de stalperiode. Het grote voordeel van de suikertoevoeging tegen over de zuurensilage is het ongevaarlijke van dit hulpmiddel en de mogelijkheid om een grote massa kuilgras toe te dienen zonder enig risico voor het vee. Praktijkervaringen zouden ei bovendien op gewezen hebben dat de goe de suikerensilages door het vee geprefereerd worden boven de goed geslaagde zuurensila- ges Tenslotte nog iets over de zuurensilage de methode is wel zo algemeen bekend dat daar over weinig nieuws valt te vertellen. De ze kerheid van slagen, uit chemisch oogpunt be zien, is hier nog een ietsje groter dan bij de suikermethode, mits men de voorschriften orecies opvolgtEen beetje smokkelen met dc. verdunning geeft hier vrijwel zeker teleur stellingen. Het eiwitrijkste materiaal (het erg korte gras) geeft met zuur nog geen moeilijk heden om een zuurgraad van 3,9 tot 4,2 te krijgen. Waar er in het algemeen dit voor jaar wel wat later gekuild zal worden en men toch ook gras in voldoende massa wenst, is het te verwachten dat het gras iets meer kan uitgroeien en dan zal het eiwitgehalte beter zijn voor suikerensilage. Op grond van de resultaten van ons onderzoek over de afgelo pen stalperiode geef ik in overweging om voor het graskuilen te kiezen uit de suiker- of zuurmethode en dan bij deze keuzerekening te houden met de hierboven vermelde opmer king, welke op praktijk ervaringen is geba seerd. De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland te Schagen, Ir. G. J. LIENESCH. PRINSELIJK PAAR bij DEN EX-KEIZER l Prinses Juliana en Prins Beinhird hebben Donderdagmiddag met Prin ses Beatrix een geneel onverwacht be zoek aan Huize „Doorn" gebracht. Er heerschtte den gebeelen middag groote bedrijvigheid op het landhuis van ex-keizer Wilhelm, ook de politie bewaking voor het poortgebonw was versterkt, hetgeen er op wees, dat er hoog bezoek verwacht werd. I Groote drommen belangstellenden stelden zich voor het poortgebouw op en toen tegen half vier bekend werd dat het Prinselijk Paar zou arrivee- ren, werd de drukte zienderoogen grooter. Iets over vieren naderde uit de rich ting Amersfoort een hofauto uit Soest dijk. Het gejuich was niet van de lucht en allen stroomden naar de auto om ons Prinselijk Paar allerharte lijkst in ontvangst te nemen. Tot ie ders verrassing bevond ook Prinses Beatrix zich in de auto. Voor den ingang, van „huize „Doorn" werden de hooge gasten door ex-keizer Wilhelm persoonlijk begroet. Ook wa ren hierbij Prinses Ilermine en Groot vorstin Kyra van Rusl nd aanwezig. Het gezelschap begaf zich direzt naar de vertrekken van den gewezen keizer, wnar de thee werd gebruikt. Omstreeks 6 uur vertrok het Prin selijk Paar via Amersfoort naar Soest- dijk terug. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 30 APRIL. NED HERV. GEM. Burgerbrug, v.m. 10 uur Ds. v. Wlchen. Schagerbrug v.m. 10 uur Ds. van Beek, St. Maartensbrug, Oudesluis en Petten geen dienst. is verrassend als men inplaats van zijn ouderwetsche BRIL, een MODERN montuur past. Het geheele gelaat licht op en verfijnt. Het MODERNE montuur geeft distinctie en karakter. Wij heb ben de NIEUWSTE ENGELSCHE, Amerikaansche en Duitsche mon turen en glazen in voorraad. Het verplicht U in 't gehéél niet, in dien U eens komt PASSEN. ONZE PRIJZEN ZULLEN U MEEVALLEN OPTICIEN. Ziekenfondsleverancier. PAYGLOP 3 ALKMAAR. DE VERDEDIGINGSWERKEN langs de Nederlandsche kust. Loopgraven, in de duinenrij langs de Noordzee.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 5