30e JAARGANG DONDERDAG 11 MEI 1939 No. 55 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN DE BAND DES BLOEDS. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. BiNNENLANDSCH NIEUWS. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19 ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 soldaat schiet op auto Inzittenden licht gewond •Onder Zundiert wonende menschen werden Maandagavond opgeschrikt door geweerschoten, 'ioen miën naar de reaen daarvan ging zoeKen hleeK, dat een soldaat van de grenswacht op een auto had geschoten. De drie inzittenden waren door glassplinters gewond. j Het volgende schijnt t'e zijn ge beurd uit de richting België nader de een auto waarin twe^e heeren en 'n dame gezeten. Toen de wagen geko men was bij het Caié Goossens, werd de bestuurder door 'n daar op wacht, staanden schildwacht van «een grens post gesommeerd te stoppen. Vermoe delijk heelt de bestuurder het door den soldaat gegeven stopteeken niet. tijdig genoeg gezien want, voor hij kon stoppen begon de soldaat te vu ren. Hij schoot door de voorruit* wel ke aan splinters vloog. De bestuurder en de overige mede-inzittenien wei den door de glassplinters aan het oog gewond. De marechaussee t»e Zundert stelt een onderzoek in. Alle drie lie pen vrij ernstige verwondingen aan de oogen op. de heer rost van tonningen geen statenlid De heer mr. M. M. Kost. van Tonnin gen heeft bedankt voor zijn benoe ming tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Tot zijn opvolger heeft het Centraal stembureau henioemd verklaard dein heer J. J. M. Meijers te Leiden. conflict in drentsche werkverschaffing Algemeene staking dreigt. Reeds verleden week hebben 86 werk loozen uit de gemeente Emmen, die werken in het werkv.erschafiingskamp te Diever, voornamelijk omdat het hun onmogelijk werd gemaakt, vaker dan om de twee weken een Zondag thuis door te brengen, het kamp veria ten. De desbetreffende arbeiders wer den daarom geschorst. In de kringen der werkloozen is dit feit aanleiding geworden tot groote ontevredenheid,,, wefk,e thains eten scherpen vorm gaat aannemen. onder lading boomstammen bedolven Aan de gevolgen overleden Een landbouwer te Asten in Noord- Brabant, die bezig was met het laden van boomstammen op een boerenkar, geraakte onder de lading, doordat de kar achterover sloeg. Met zware wonden werd hij naar het St. Antonius-Ziekenhuis te Helmond vervoerd, wiaar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. zijn vrouw met een bijl te lijf gegaan Zich zelf in de polsen gesneden Dinsdag heeft een 46-jarige petro- leumventer te Amsterdam, die sedert eenigen tijd van zijn 48-jarige vrouw gescheiden leeft, zich via een raam toe gang verschaft tot 'n woning in de Boomstraat, waar zijn echtgenoote thans verblijf houdt. I Hij had zich daartoe in het bezit ge steld van een ladder, welke hij! tegen den gevel van het huis plaatste. Nadat de man was binnengeklom men, begaf hij zich naar de kamer, waar de vrouw zich ophield. Er ont stond een ernstige twist tusschen den petroleumventer en zijn hevig ge schrokken vrouw, tijdens welke de man eensklaps een bijl te voorschijn haalde en de vrouw te lijf ging. Deze werd slechts even geraakt. Zij zag kans naar buiten. de straat op te vluchten, waar zij een surveilleerend agent aanhield, die zich met de vrouw naar de woning begaf. De petroleumventer had inmiddels echter het huis verlaten en bevond zich in de Boomstraat, toen de agent kwam aanloopen. De man, die zich tijdens de afwezig heid der vrouw in de polsen had ge sneden, bloedde ernstig en werd, na dat de agent den G.G. en G.D. had la ten waarschuwen, naar het Wilhel- mina-Gasthuis overgebracht. tsjechisch speelgoed van nlderlandsch fabrikaat Fabriek te Vroomshoop Toen Tsjecho-Slowakije ophield als zelfstandige staat te bestaaan, kwam er terstond stagnatie in den toevoer van verschillende goederen, die in dat land werden vervaardigd en naar elders werden uitgevoerd. Een van die artikelen was het speelgoed, dat om zijn origineele wijze van uitvoering groote bekendheid geniet en ook in Nederland veel aftrek vindt. Het Economisch Technologisch In stituut in Overijssel heeft in deze om standigheid aanleiding gevonden, te bevorderen, dat een speelgoedfabriek in Overijsel tot stand werd gebracht, waar speciaal het speelgoed zal wor den vervaardigd, dat vroeger uit Tsjecho-Slowakije kwam. Het insti tuut wist ©en fabrikant en het benoo- digde kapitaal tot elkander te bren gen en sinds eenigen tijd is men nu al druk bezig een speelgoedfabriek te bouwen in het Twentsche dorpje Vroomshoop. Men is met de voorberei ding al zoo v-er gevorderd, dat het fa briekje, waar voorloopig 30 arbeiders werk zullen kunnen vinden, tegen het eind van deze maand in gebruik geno men zal kunnen worden. het mes in brabant. Dronkeman wilde oude veete uitvechten. Een beschonken landbouwer te Nu land in Noord Brabant heeft Zondag nacht een aanslag gepleegd op zijn broer, waarbij hij zijn neef met een mes zwaar letsel heef toegebracht. Zekere J. K. uit Nuland had den Zondagavond in een herberg doorge bracht en toen hij tegen middernacht naar huis terugkeerde, besloot hij aan te gaan bij zijn broer, den landbou wer C. K., met wien hij in onmin leeft Zijn bedoeling was de oude veete, welke er tusschen beide broers be staat, uit te vechten. Op zijn geklop werd hij niet toegelaten e<n toen be sloot hij tot drastischer maatregelen te nemen. Hij trapte de deur van de woning van zijn bro'er in en verschafte zich toegang tot dei slaapkamer. Er ont stond een hevige twist, waarbij de 19- jarige zoon van den heer des huizes zijn vader te hulp kwam. De woeste ling trok hierna een mes en bracht zijn neef een diepe steekwond in den jhals toe. Inmiddels was de politie ge- iwaarschuwd. De dader werd ingere- j kend en in het politiebureau opgeslo ten. De toestand van het slachtoffer is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. stemmen bij volmacht door militairen Van bevoegde zijde wordt medege- FEUILLETON „Ik weet, dat juffrouw Fliedner gebabbeld beeft," zeide hij. „Zij beschuldigt zich zelve, dat zij de oorzaak is van je vlucht, doordien zij (inderdaad zeer vreemd de vrees heeft uitgesproken, dat ik voor de verleiding zou kunnen bezwijkenKindlief ik laat je met opzet geen blik slaan in dien tijd, waar op het jaren lange berouw gevolgd is je oogen moeten zoo rein blijven als zij nu zijn zij zijn mijn troost, mijn trotsIk heb mij toen erg vergrepen, het meest aan mij zeiven ik heb den gloed van een zondigen hartstocht voor dat sterrelicht gehouden, dat pas met uwe verschijning over mijn leven zou opgaan. Met den meesten ernst heeft zich de dwaling mijner jeugd gewroken tot op dit oogenblik heb ik moeten lijden doch nu moge de boe te voldoende zijn ik eisch mijn recht Hij gaf mij een kus toen sloeg hij be schermend zijn mantel om mij heen. „Je zult veel veranderd vinden als wij thuiskomen, mijn kind," sprak hij na eenige oogenblikken gezwegen te hebben op gedempten toon. „De kamer op de benedenverdieping van het Zwit- sersche huisje is leeg de trekvogel is weer naar het Zuiden gevlogen „Doch zij was arm wat moet zij begin nen vroeg ik bezorgd. „Daarvoor is gezorgd zij is immers uwe tante, Leonore." „En Charlotte „Zij heeft eene harde les ontvangen doch ik heb mij niet in haar vergist in weerwil van alles zit er een degelijke kern in dit meisje. In 't eerst wil zij naar lichaam en geest diep terneergeslagen doch zij heeft zich weten te vermannen, en thans komt de ware trots, het juiste karakter voor den dag. Zij schaamt zich over haar gedrag op de kostschoolzij heeft weinig geleerd in weer wil van haren aanleg en de middelen, haar tot hare ontwikkeling toegestaan, omdat zij steeds van de meening uitging, dat zij tot iets hoogers was geboren en niet noodig had te arbeiden. Doch nu gaat zij ten tweeden male naar eene kostschool, om zich tot gouvernan te te bekwamen. Ik heb mij tegen dit besluit niet verzetdoor arbeid des geestes zal zij volkomen genezenvoor het overige blijft onze woning haar te huisDagobert wil NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt or»ze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. den dienst verlaten en als farmer naar Ame rika gaanDe blindheid van broeder en zuster ten aanzien van hunne afkomst en de onthulling zijn in de stad ruchtbaar gewor den wie gebabbeld heeft, weet men niet Dagoberts toestand zou natuurlijk onhoud baar worden, daarom gaat hij uit vrijen wil. Een uur vóór mijn reis hierheen was ik bij de prinses Ik verborg mijn gelaat aan zijn borst. „Nu komt ook het vonnis over mij fluisterde ik. „Ja, ja, nu weet ik alles stemde hij met gemaakten ernst toe. „Het heideprinsesje heeft haar klein, nieuwsgierig neusje reeds den eersten den besten dag in het geheim van Carolina's-lust gestoken, en daarna flink in het hare gedaan bij de itrigue tegen den on- gelukkigen man in de „Maustrasze." „En hij vergeeft mij niet." Hij keek mij lachend aan. „Zou hij dan wel dat roode mondje gekust hebben, dat zoo heldhaftig zwijgen kan." Wij stapten van achter den beschermenden heuvel den weg naar huis op de storm viel ons met kracht aan. „O zag ik op de heide u, bij storm en regen gaan zong hij jubelend uit volle borst tegen het geweld van den or kaan in. Het was waarheid gewordenik liep door den sterken arm gesteund, naast hem voort, en zijne linkerhand hield bezorgd den raantel vast, dien hij mij om hoofd en schou deren had geslagenEn de storm vloog op zijne lente vleugelen mij voorbij en spotte „Gevangen, gevangen En ik lachte en klem de mij vol zaligheid vast aan den man, die mij geleidde vrij mochten de storm en de bijen en de kapellen over de heide vliegen ik vloog niet meer mee Ilse zat op de deel aardappelen te schil len, en Heinz kwam juist met de brandende pijp uit den boomgaard, toen wij den dorsch betradennooit had ik mijne trouwe ver zorgster zoo in verwarring gezien, als op het oogenblik, toen mijnheer Claudius mij den •mantel van het hoofd lichtte en ik haar la chend aankeek. Het mes en de halfgeschilde aardappel vielen haar uit de handen. „Mijn heer Claudius riep zij verlegen. Toen hij dien naam hoorde, nam Heinz de pijp uit den mond en hield haar achter zijn rug. ..Gegroet, Ilse sprak mijnheer Claudius. „Gij hebt aan een kleine vluchteling herberg verleend ik ben gekomen, om haar terug te halen zij is mijn eigendom Thans ging Ilse een licht op. Zij sprong overeind mes, bak, aardappelen alles rolde van haar schort op den steenen grond. „Heer in den hemel, dat was dus de ziekte Zij sloeg de handen in elkaar. „Dan was vlier thee ook wel het slechtste middelJe deeld, dat een wetsontwerp, strekken de om aan de militairen bij de zee- en landmacht, die buiten hun woonplaats in werkelijken dienst zijn, gelegenheid te geven bij de komende gemeente raadsverkiezingen te süemmen bij vol macht, in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Het ligt in de bedoeling het wetsont werp, indien mogelijk, nog deze week bij de Tweede Kamer in te dienen. volkshoogeschool noord-holland Het week-einde, dat door ae commis sie tot oprichting van een Volkshooge school in Noord Holland op 6 en 7 Mei in de Jeugdherberg Assumburg te Heemskerk was georganiseerd, is uitstekend geslaagd. Een 100-tal per sonen, uit alle klassen en standen en uit alle deelen van Noord Holland, had aan den oproep gehoor gegeven en kwam omstreeks 5 uur op het oude kasteel hijeen. De Zaterdagavond werd besteed aan besprekingen over het Volks- hoogeschoolwerk. Na een muzikale in leiding van den Jeugdherbergvader, den heer Geert Dils, hield de heer A. Visser, voorz. van de genoemde com missie, een rede, waarin hij den maat- schappelijken en geestelijken achter grond, waartegen het Volkshooge- schoolwerk is ontstaan, schetste en aangaf op welke wijze de Volkshooge- school aan de vernieuwing der volks cultuur en aan den opbouw van een krachtiger volksgemeenschap op gees telijke en zedelijke basis werkt. Vervolgens sprak ir. G. Lienesch uit Scliagen over de behoeften, die speciaal op het platteland van Noord- Holland aan dit werk bestaan. Van de gelegenheid tot vragen stellen en dis cussies werd een druk gebruik ge maakt, waarna de leider der Volks- hoogescholen in Nederland, dr. H. G. W. van der Wielen, uit de practijk van het werk te Bakkeve-en nog nade re toelichting gaf. poging tot „vlucht" van kapitaal Auto aan de grens aangehouden Aan de Duitsche grens te Claner burg arriveerde een uit Gronau ko mende auto waarin zich een Neder lander bevond die aan de Duitsche douane mededeelde, dat hij van Go- ring kwam. Hij toonde brieven - die vervalscht bleken t'e zijn - om dit te hebt mij mooi laten aanpraten, Leonore welwelEn gij wilt met dat kind trouwen, mijnheer Claudius pruttelde zij in den letterlijken zin des woords, terwijl haar de tranen van ontroering over de wan gen liepen. „Kijk toch eerst eens goed naar die kleine handjes en dat gezichtje, en die jonge, nog zoo jonge oogen Mijnheer Claudius kreeg een kleur als een jong meisje. „Ik ken haar goed genoeg, mijne kleine Leonore," zeide hij zacht en langzaam v/oord voor woord. „Zij zegt, dat zij den „ou den, stokouden man" lief heeft." Ik drukte mij nog vaster tegen hem aan. „God bewaar' mij, mijnheer Claudius, zoo was het volstrekt niet gemeend. Haar zou ik wel eens willen zien, die niet terstond met blijdschap „ja en amen" zeide Maar, maar, al die menschen, die gij onder u hebt, hoe zullen zij respect krijgen voor zoo'n vrouwtje, dat gij als een kind op de armen in huis kunt ronddragen Hij lachte. „Respect zullen zij wel krijgen, als zij zien, hoe dat „vrouwtje" den chef van het huis commandeertEn nu, waarde Use, maak je klaar morgen gaan wij naar huis dt- bruid moet onder uw geleide thuis komen." Ilse veegde emet een tip van haar schort de oogen af. „En dan de Dierkhof in dien tijd, mijnheer Claudius Als gij eens wist hoe ik hem de vorige maal heb teruggevonden zeide zij scherp geraakt. Heinz krabde zich verlegen achter de ooren en keek zijne strenge zuster schuchter aan. Doch ik liep naar hem toe en stak mijn arm door den zijne „Heinz, stoute Heinz, felici teer je mij niet ..Jawel, prinsesje, doch het spijt mij óók daar ginds is het toch lang niet de heide bewijzen. De man kon onmiddellijk doorrijden, maar aan de Nederland- sche zijde bleek m>en zeer argwanend De auto werd van onder tot hoven doorzocht en toen vond men een be langrijk kapitaal aan bankpapier in Marken, Zwitsersche francs enz., als- medie kostbare sieraden. Kennjeiijik heeft men hier te doen met 'n geval an kapitaalvlucht uit Tsjecho-biows. kije. De Nederlandsche douane ont dekte den schat in de auto en nam. het zilvergeld, dat maar tot een. beperkte mate mag worden ingevoerd, in be slag. De auto werd in beslag genomen, doch na borgstelling, later weer vrijge geven. BUITENLANDSCH NIEUWS. fransch poolreiziger in nood Een telegram uit Oslo meldt, dat de Fransclie Poolreiziger Gaston de Micard, die met zijn expeditie in het Noord-Oosten van Groenland heeft overwinterd, thans op 77 gr. Noorder breedte ernstig ziek ligt. De expeditie heeft dringend om huip gevraagd. Wegens het ijs kan zich echter geen enkel schip in dit jaargetij in dit ge bied wagen. Waarschijnlijk zal er een vli-egtuig uit Noorwegen vertrekken om hulp te verleenen. pauselijke bemiddeling De „News Chronicle" bericht, dat jnen de mogelijkheid overweegt, een Europeesche conierentie bijeen te roepen, teneinde het vraagstuk van Danzig te regelen. Vernon Barlett vei* ■klaart, van welingelichte zijde verno men te hebben, dat de Paus hiertoe het initiatief zou hebben genomen. De conferentie zou Engeland, Frank rijk, Italië^ Polen en Duitsshland om vatten. De apostolische nuntius te Londen, mgr. Godfry, is Maandag door den Minister van Buitenland- sche Zaken, lord Halifax, ontvangen om hem het plan van den Paus voor te leggen. De „Daily Express" bericht, dat de Poolsche Minister vanBuitenland sche Zaken, Beek, den nuntius te Warschau, mgr. Corl'esi, heeft ontvan gen. Het blad is van meening, dat Merdoor de geruchten volgens welke de Paus zou hebben aangeboden, tus schen Duitschland en Polen te bemid delen, meer grond van waarheid krij- Dit geschrift ben ik twee jaren na mijn bruiloft begonnen. Het wiegje stond naast mijn schrijftafelop de kussentjes lag een klein wezentje mijn mooie blonde eerstge borene. Voor dit kleine wonder, naarnaar ik nooit genoeg kan kijken, wilde ikmijne le vensgeschiedenis te boek stellenNa dien tijd heeft een prachtige jongen, met kastan jebruine haren en een luide jongensstem, in de wieg met groene gordijnen gelegen, en thans slaapt Leonore, het eenige dochtertje uit het geslacht der Claudiussen, op dezelfde plaats ik ben al zeven jaren getrouwd. Ik zit in de kamer, vroeger van Charlotte. De donkere gordijnen zijn verdwenenhet is zonnig om mij heen bouquetjes rozen, ge borduurd en geschilderd, liggen gestrooid over het tapijt, de meubels en de wanden, en in de vensterbanken geuren de bloemen. Leonore slaapt, met de kleine vuisten tegen de wan gen het is zoo stil, dat ik de vliegen hoor gonzen. Eindelijk ben ik aan 't slot van mijn boek Daar gaat de deur open en zij stormen naar binnen, de beide stamhouders der familie Claudius. „Maar Mama, gij zit ook veel te lang te schrijven roept mij de blonde verwijtend toe. „Wij zouden hangop in den tuin eten tante Fliedner zit al in 't priëel, en grootva der hebben wij ook gehaald." Ik kijk hem met ontroering van vreugde m de oogenhij schiet als een pijnboom in de hoogte doch, o wee hoe zal het met mijn moederlijk gezag gaan, als hij zijne kleine moeder boven het hoofd is gegroeid Doch de kleine bruine komt op zijn teentjes bij mij staan, hij heeft een touw in de hand, zoo dik als een vinger, en een dun wilgetakje; hij gooit beiden op mijn handschrift en vraagt met zijne diepe, trouwhartige stem „Mama, een zweep maken, alsjeblieft „Gaat maar vast naar den tuin," zeide ik, terwijl ik mijn best deed om de zweep in orde te maken, hetgeen mij haast niet gelukte. „Ik moet eerst nog iets over tante Charlotte schrijven." „Over Paul ook Ik knik van ja, en zij loopen weer weg, de trap af. Daags na mijn terugkeer van de heide, ver liet Charlotte het huis in de Mauerstrasze, om naar eene kostschool te gaan korten tijd daarop vertrok de jonge Helldorf naar Enge land hij had Charlotte om hare hand ge vraagd, doch was afgewezen. Mij bekende zij in een brief, dat zij hem in haren hoogmoed te slecht had behandeld, en nu zij van hare vermeende hoogte was neergezonken, wilde1 zij nog minder haar hart doen spreken. Wij wilden niet hebben, dat zij, toen hare studiën voltooid waren, eene afhankelijke betrekking zochtzij keerde op ons verzoek in onze wo ning terug en was eene beminnelijke tante, die onze kinderen hartstochtelijk lief had. Helldorf's naam kwam nooit over hare lip pen, hoewel zij, even als wij, vaak in het huis van den leeraar vertoefde. Daar kwam de oorlog van 't jaar '66. Max Helldorf trok uit en werd bij Königgratz zwaar gewond.Een uur, nadat zijn broeder, bleek van schrik, ons de tijding gebracht had, kwam Charlotte, ge kleed tot de reis, in mijne kamer. „Ik ga als verpleegster naar het terrein van den oor log," zeide zij vastberaden. „Maak mijn ge drag bij oom goed ik kan niet anders." Claudius was op reis ik liet haar met een hart vol blijdschap gaan. Na vier weken kwam er een brief, een lange, opgewekte brief, onderteekend Charlotte Helldorf. De veldprediker had het huwelijk van den her stellende met zijne trouwe verpleegster inge zegendThans woont het jonge paar te Dorotheenthal Helldorf is procuratiehou der van de firma Claudius geworden, en na dat „de kleine Paul" met zijne groote oogen de wereld kwam bekijken, kan Charlotte zich niet langer begrijpen, hoe de menschen, die allen met gelijke rechten in de wereld komen, zich kunnen verdeelen in hoog- en laagge borenen. Daar hoor ik zware voetsappen de trap op komen de kamer, waar ik zit te schrijven, is geslotenIk schrijf voort en doe alsof ik hem niet hoorde komen, den man, die mij meer verwent dan hij kan verantwoorden. Ik lach hem altijd uit, als hij mij dan in zijne armen neemt en over mijn hoofd heen als ter verontschuldiging tegen mijn vader zegt „Zij is de oudste en meest onbezonnene van mijne kinderen." Dan knikt mijn vader met zijn verlegen lachje hij is altijd nog erg verstrooid, mijn goede vader, doch wordt door ons op de handen gedragen zijn laatste werk heeft opgang gemaakt in de geleerde wereld. Misschien hebben zijne kleinzonen daaraan deelzij mogen in de gerestaureerde bibio- theek zooveel leven maken als zij willen, en klauteren op zijne knieën, terwijl hij schrijft. Zijne verhouding tot het hof is nóg beter dan ooit te voren, en de prinses brengt vaak een bezoek in het oude koopmanshuisdoch Lotharis portret is door een donker gordijn bedekt, en de .behangen deur op Carolina's- lust is dichtgemetseld. Thans is de slanke man, die nog altijd rechtop loopt, zachtkens binnengekomen hij buigt zich over het wiegje en kijkt naar zijn slapend dochtertje. „Het is verbazend zooveel als het kind op je gelijkt, Leonore." Ik spring overeind, trotsch op die opmer king want hij zeide het met een blik van verrukkingWeg met de pen en het hand schrift Zij hebben geen kleuren om het geluk te maken, waarvan de ziele van het „heideprinsesje" vol is. EINDE. IN VIER BLADEN ADVERTEERKN VO#R EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1