Voorjaarskleeding in nieuwe ontwerpen GEKLEEDE BLOUSES Weefsels, draagt. l£ Ons Patronenhoekje ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bü „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 1 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per Siro of per postwissel. Men heeft vrouwen, die steeds elegant en volgens de laatste mode gekleed zijn, ofschoon zij toch slechts over weinig kleed geld beschikken. Zij weten echter mc zorg en overleg datgene te koopen, wat haar persoonlijkheid het meest tot haar recht doet komen. De garderobe wordt zóó samengesteld, dat de hoofdkleur zooveel mogelijk hetzelfde gekozen wordt en de modellen eventueel in aanmerking komen voor moderniseering. Een zwarte middag japon zal met andere kleurige details op gefleurd kunnen worden, zoodat het effect zich telkenmale wijzigen kan. Een sportief ensemble wordt nu eens met een andere shawl gedragen, dan weer brengt men va riatie aan in den vorm van andere hand schoenen, tasch of hoed. Niemand zal op de gedachte komen, dat deze elegante vrouw slechts weinig klee- ren heeft, want immers details maken het mogelijk het aanzien volkomen anders te doen schijnen. Een zwarte hoed wordt nu eens gedragen met een voile met groote chenille moezen, strak om het gelaat ge dragen, dan weer brengt men variatie aan door een toufje kleurige bloemen, die op of tegen den bol gehecht worden of wel dooreen rosette van gekleurde tulle. Vele nieuwe ontwerpen hebben wij dit maal als voorjaarskleeding mogen begroe ten en de „Schlager" zijn de wijde rok ken, die op naïve en coquette wijze een tipje van den onderrok te zien geven. Nu eens zijn het witte rokken met geborduur de strooken, dan weer een elegant tafzij den model met geplisseerde, waarvan een .lieuwsgierig tipje uit de japon komt kij ken. Plissé's worden ditmaal ook als gar neering onderaan rokken aangebracht en menig bestaand model kan op deze wijze gemoderniseerd worden b.v. met geheel af stekend materiaal. Bijzonder aardig werkt een geschulpte onderlijn, waaronder men een gekleurd zijden reepje naait, dat de „afgezakte" onderrok imiteert. Een zeer origineele gedachte is het om over bedruk te japonnen, hetzij deze van katoen dan wel van zijde zijn, een effen overrok te dragen Bovenaan op de schets ziet men b.v. een geruite japon met geplisseerde strook, terwijl onderaan ditzelfde japon is weergegeven, doch met effen, dichtge knoopte overrok, die zeer apart werkt. Nieuwe modellen van bolero's en korte, aansluitende ..liftboy" jakjes completee- ren zomerjaponnetjes. Links op deze schets is een middag japon van zwart zijden marocain of crêpe de chine, waarvan het bovendeel een ge drapeerde lijn heeft. Elegant kleedt het klokkende zesbaans rokje, waaruit bij het loopen een tipje van den onderrok te zien kome. Eenvoudig van uitvoering, doch vlot is de gestreepte japon, Stijl 1939, geheel rechts, die van effen linnen gemaakt is, een uiterst eenvoudig model, dat zeer vlot kleedt. Zeer gekleede blouses ziet men bij nieuwe collecties, die zich kenmerken door eenvoud van uitvoering, doch waarvan bijzondere aandacht wordt geschonken aan het materiaal. Mooie handwerken, smalle nervu- res, Valengiennes en k jour randen geven aan dit genre dameskleeding een aparte noot. Men verwerkt zoowel crê pe de chine, als georgette en batist voor de damesblouses, die zoowel met passen als in overhemd-modellen bij tail leurs en fantasie-costumes gedragen worden. Aangezien de mode nog steeds een groote verscheidenheid van modellen. Enkele typische modellen, die zich echter slechts voor slanke figuren leenen, geven de blouses op bijgaande schets. Boven aan links een blou se met opgestikten pas en klein recht colletje met flu- weelen strik. Nervures en open randjes. Er naast ziet men een blouse met rechte pas, die met nervures is be- stikt evenals de rechte man chetten. Rechts een middagblouse - onderaan een crêpe de chine blouse met nervures en hootfpluitend kraagje. die men Door de eeuwen heen heeft de mensch voor zijn kleeding die weefsels gebruikt waarvoor het planten- of dierenrijk hen het ruwe materiaal verschafte. De meest primitieve holbewoners kleeden zich met smakeloos gevormde dierenhuiden, welke afkomstig waren van de huid, die zij van de jacht medebrachten. Langzaam begon de akkerbouw zich te ontwikkelen en won men meer vlas, ter wijl de herders de wol der schapen als een uitstekend ruw materiaal leerden waar- deeren. Katoen kreeg men uit de landen, waar de katoenboom groeide, terwijl China reeds in de grijze oudheid zijde naar Euro pa verzond. De gansche ontwikkeling van de textiel industrie was gebaseerd op wol, linnen, zijde en katoen, zuiver dierlijke en plant aardige producten. Aangezien men voldoende voorraad had om in de behoefte der menschen te voor zien ontbrak de prikkel om naar andere, wellicht betere grondstoffen te zoeken. De aarde was groot genoeg om het ruwe mate riaal te verschaifen, waardoor in d'e be hoefden voorzien kon worden. Men spon en weefde in matig tempo en de aan huis geweven stoffen werden met de hand tot kleedingstuKken verwerkt. Aangezien de moae aestijas nog niet zoo'n grunge persoonlij Kneid was, werden ver anderingen slechts met een slakkengangt- ije aangebracht. Het aantal menschen oegon toe te ne men en cie éiscnen wijziguen zien in nooge mate. De wetenschap Kwam op steeds hou- ger peil, terwijl ae zucni tot uuvinaen van meuwe mogtuijKneuen groeier wera en meer aan ooit streelde men ernaar ae le vensvormen te verbeteren. HooKe, een rmgeiscne en Keamur, een r' ranscne geieerae nieiaen zien reeas meei dan twee eeuwen geieaen bezig met een onderzoen .naar ae uiogenjKneia uin langs scheiKunaigen weg ruwe pruauctên samen te stenen, uie gesponnen tót weexseis ver went i zouaen Kunnen wuraen. ivieer aan experimenten Kon men nel eenter niet noemen,' oniuat ae urang uer nouazaKenjK ueia zien eerst aeeu gevueien oy ae ïn- öeoruiKneming uer macnines. De mecnaniscne weexstoej araent de zij- ueweverij op nieuwe grunasiagen, men proaupeerae veel meer, ue zijue werü goed koper en ae ainame giooter. iViachmes zijn nu eeuniaaj unveroidelijK ui eisenen steeas nieuwe voeaing, waaraan ae leverancier van net ruwe product ue zijaerups zien eenter weinig geiegen net liggen. Wanneer tengevolge van siecüie w eersges teianeid en zieKte onaer ae rupsen, de voorraad zijae verminaerue, oeteeKenae dit, dat het werK stop gezet zou moeten worden. Hei oogenoiiK was dus. gekomen, uai ae mensch moest trachten evenwient ie mengen tusscnen ue levering en verwer- King aer producten! in 184ö vond te Duitscher Schönbein en in lööiS de isngerschman SS wan het prin cipe uit, waardoor de natuurzijae uoor een Kunstmatig product vervangen zou Kun nen worden. De U'ransche Uomie ae Char- donnet stelde aan de hand der uitkomst van de proeven van bovengenoemde ge leerden een weelseidraaa samen, waar mede men de eerste kunstzijde neelt ge weven, die op de wereld-tentoonstelling van lö89 in farijs werd geëxposeerd. Na eeuwen achtereen op een viervoudige basis gewerkt te heboen, nad men thans een vijfde grondstof, die aanvullend zou werken in de behoeften der textielindu strie. De eerste kunstzijden weefseldraad heeft inmiddels reeds enorme verbeteringen on dergaan en in Duitschland hee& men o.a. de viskose, die uit dennenhout wordt ge wonnen, dat daar evenals de noodige che micaliën in groote hoeveelheden voor handen is. De vele kinderziekten, die de kunstzijde noodzakelijk wijs moest overwinnen, be- hooren thans tot het verleden en de resul taten zijn alleszins bevredigend Groote triomfen heeft kunstzijde o.m. ook op het gebied van elegante dameskleeding ge oogst. Kunstkijde is een oudere zuster van de celwol, eveneens een kunstmatig product, die haar uitvinding dankt aan een eventu- eele mogelijkheid, dat de dierlijke wol niet gieer in voldoende mate voorhanden zal zijn in de toekomst. Thans zijn wij ook in ons land een gjóote schrede voorwaarts gegaan en heeft men een product weten samen te stellen uit ondermelk, z.g. melkwol, die evenals schapenwol geschikt is om tot allerlei mooie wollen stoffen geweven te worden. Kunstwol zal dan ook ongetwijfeld, evenals kunstzijde een voornaam aandeel in de wereldmarkt gaan innemen, te meer nog, daar het een product van superieure kwaliteit blijkt te zijn, dat ongetwijfeld vale mogelij kneden zal bieden. Verzorgt uw handen en voeten De verzorging van de handen, of zooals men het liever met een vreemd woord ge lieft te noemen „manicuren", behoort nu eenmaal tot den goeden toon en is voor ve len reeds een middel van bestaan geworden. De beste verzorging van de hand is „reinheid", waartoe noodig zijn rijkelijk water en indien dit zeer kalkhoudend, dus hard is, toevoeging van een weinig borax, verder goede zeep. De goede hoedanigheid ,van deze laatste wordt echter niet door de parfum bepaald, dat is bijzaak. Hoofdzaak is. dat zij van de beste ingrediënten ge maakt wordt, waardoor een preparaat ont staat, dat zacht is in het gebruik. Noodig zijn eveneens een niet te zachte en niet te harde borstel, een nagelvijltje en een schaar. Men kan zich de handen niet vaak ge noeg wasschen en te zeggen, dat dit even eens vóór en na iedere maaltijd gedaan moet worden, lijkt ons vrij overbodig. Men moet niet vergeten, dat de handen, trots alle verzorging, het meest vuile deel zijn van ons geheele lichaam en geen won der, men gebruikt ze immers voor alles! Het knippen van de nagels en het vaak zoo noodige afknippen van de huid om de nagels, moet met zeer veel zorg geschieden, opdat geen beschadiging hiervan plaats heeft, want niet alleen kunnen hierdoor ontstekingen ontstaan, maar ook kan de nagel in zijn natuurlijke groei gestoord worden. Wanneer men genoodzaakt is, bijzonder vuile werkjes te verrichten, moet men zich gewennen handschoenen aan te hebben, wat trouwens ook vele huisvrouwen doen. Oude handschoenen moeten nooit worden weggeworpen, want zij kunnen hierbij nog uitstekend dienst doen. Hierbij behoeft geen sprake van ijdelheid te zijn, maar slechts een kleine voorzorg om infectie te voorkomen. Jammer genoeg komt zeer vaak de ver zorging der voeten in het gedrang, hoewel deze toch bij een goede lichaamhverzor- ging als vanzelfsprekend behoort. Meermalen hebben doktoren te kampen met domme vooroordeelen, waar het om de verzorging en het wasschen der voeten gaat. Men treft nog menschen aan, die mee- nen, dat men „zweetvoeten" o.a. niet vaak moet wasschen! Wie deze meening is toe gedaan, moet zeker wel een verminderde werking van zijn reukorganen hebben, an ders is het niet te begrijpen, hoe hij zoo kan denken. Het behoeft natuurlijk geen be toog, dat dit niet alleen een domme, maar zeer zeker ook een hoogst onhygiënische opvatting is Voor de juiste verzorging van de voeten is behalve wasschen een goed passende schoen noodig. Draagt geen nauwe schoe nen, die alle luchttoevoer verhinderen en die bovendien nog door niet alleen leelijke, maar tevens zeer nadeelig werkende hooge hakken „versierd" worden. Deze slechte mode heeft het aantal voet en beenkwalen, waarvan sommige zelfs vrij ernstig zijn, beduidend vergroot. Hier bij is het niet gebleven, de gevolgen van het dragen van hooge hakken zijn van dien aard, dat de slechte invloed hiervan zich zelfs deed gelden op de gewrichten en ban den van het bekken, de wervelkolom, zenu wen, spieren, en overige inwendige orga nen. Zorgt voor een juiste verzorging van han den en voeten, echter op een wijze, die een verstandig mensch past en niet als een dwaze modepop, die ten koste van haar ge zondheid niet alleen met in het oog vallen de onnatuurlijk gelakte en geverfde nagels loopt, maar daarbij nog de hoogst onhygië nische hooge hak draagt. HET WASSCHEN VAN JAEGER ONDERGOED. Voor het wasschen van jaeger ondergoed gebruike men een goede zeepsoort en voe- bij het sop desverkiezend ammoniak, b.v. op een emmer twee eetlepels. Door de ammoniak worden de vetdeelen verwijderd, zonder dat men op het goed behoeft te wasschen. Wollen goed mag men nooit tusschen de handen wrijven of op een waschbord be handelen, daardoor wordt het hard en viltachtig. Nadat het jaeger losjes tusschen de han- c'en is uitgedrukt, wordt het een paar maal in lauw water nagespoeld, totdat alle zeep eruit is en daarna meer uitgeknepen dan wel gewrongen; het goed dadelijk oprekken en in de buitenlucht laten drogen. TEGEN VOCHTIGE KELDERS. Gebluschte kalk trekt vochtdeelen tot z;ch, daarom is het aan te raden in de hoe ken van vochtige kelders Keulsche potjes gevuld met kalk te plaatsen en deze van tijd tot tijd te vernieuwen. KINDERKLEEDING Succespatroon 2974 Prijs 30 ct. en 5 ctc. voor porto en omz. bel. Meer en meer volgt men de Engelsche gewoonte om jongens en meisjes in jurken en pakjes van hetzelfde materiaal te klee den, hetgeen vooral aardig staat indien zusjes en broertjes van ongeveer denzelf- rlen leeftijd zijn. Zooals men op deze schets kan zien, ver- onen jurk en jongenspakje groote over enkomst. Bij de jurk wordt een broekje geleverd, dat van dezelfde stof gemaakt vordt. Patronen voor den leeftijd van 35 aar. Ben. stof jurk 2 x hoogte, hetgeen ook oor het jakje geldt. Bij het bestellen opgeven 2974 jurk of pakje. MODERNE MEISJESJURK Succespatroon 3263. Prijs 30 ct. en 5 ct. voor porto en omz. bel. Vlo.tte meisjesjurk met zeer ruime rok en glad lijfje met hoogfJuitende hals. De ruimte van den rok is ingehaald en in hoofdzaak geconcentreerd op het midden gedeelte aan de voorzijde. Breede cein tuur van effen stof in andere kleur. Ben. stof 3 M. 90 c.M. breed. Patronen 12—14 en 14—16 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad" Postbus 36 Den Haag, giro 203209. NAAM STRAAT 1 «mim. j PLAATS 11 Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan póstik Indien u tevens het laatste nummer vU „Het Practische Modeblad" wenscht te c vangen gelieve u 10 cent extra lp te sg ten. (FMteWH Wftt Y» ll/>. UOêti?

Wieringer courant | 1939 | | pagina 8