23e JAARGANG DONDERDAG 25 MEI 1939 NIEUWS»- E N WIERINGEN BLAD VOOR OMSTREKEN No. 60 DE VIERDE MAN. W. A. C. O. AUTOBUSDIENSTEN. KOFFERS en TASSCHEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. BUITENLANDSCH NIEUWS. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Telefoon Intercomm. No. 19 vereen. staten duikboot in nood onder water Amerikaansche onderzeeër kwam niet weer boven na duik. - Hulpschepen ijlen toe Reuter meldt uit Portsmouth De Amerikaansche duikboot „Squa- lis" is met 'n bemanning van 62 perso nen aan boord ter hoogte van White- Island op ongeveer 100 Km. ten Noor den van Boston na. een oefenduik niet weer boven water gekomen. De „Squalis" die duikoefeningen hield, was na een uur, den gewonen maximum tijdsduur van een duik on der zulke omstandigheden, nog niet boven gekomen. Ter plaatse staat 712 M. water. De duikboot „Sculpin" die naar de plaats van het gebeurde is gezonden, heeft zich telefonisch met de „Squa lis" in verbinding kunnen stellen en vernomen, dat tijdens een diepen duik 'n inlaatklep niet was gesloten, zoodat het water de manschapsver- blijven binnendrong. Een sleepboot van de Marine en 'n bergingsvaartuig voor duikbooten zijn op weg om hulp te bieden. Ook de kruiser „Brooklyn" is op volle kracht uit New York vertrokken om zoo mo gelijk hulp te verjleenleji. De Marine-autoriteiten hebben ver klaard, dat 'n duiker zou trachten de inlaatklep te sluiten. Mocht dit luk ken, dan zal het mogelijk zijn de duik boot te lichten. Een later bericht meldt, dat het wa ter thans ook is binnengedrongen in de achterste machinekamer. Volgens de marine-autoriteiten kan de boot 24 uur onder water blijven, daar zij uitgerust is met de nieuwste veiligheidsinrichtingen. BINNENLANDSCH NIEUWS. auto met militairen tegen boom gebotst Eén doode en één zwaar ge wonde. Maandagavond ongeveer half elf is te St. Antonis, gemeente Oploo 'n ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij één persoon gedood werd, terwijl een •tweedie1 inzittende zeer eriistige ver wondingen heeft opgeloopen. Omstreeks half elf kwam een chauf feur, wonende te Boxmeer, met zijn auto, waarin vier militairen zaten, van de kermis te Oploo. Hij reed met groote snelheid en ter hoogte van het Café Halfweg onder St. Antonis vloog de wagen in volle vaart tegen FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 5.) Een van ons zal dan ook vandaag nog naar Keulen gaan om met behulp van de recherche daar zijn verblijfplaats uit te vorschen." „U is er dus vrijwel zeker van, dat Hellinger werkelijk de dader is vroeg Wils. ,,'t Kan natuurlijk zijn, dat zich na het ver hoor van de andere reizigers nog nieuwe ge zichtspunten openen, maar u zult me toch moeten toegeven, dat de heele zaak met dien Hellinger ietwat verdacht is. De beschrijving die de conducteur van den geheimzinnigen medereiziger geeft, beantwoordt bovendien geheel en al aan die, welke men in Amster dam van Hellinger gegeven heeft. Vindt u 't niet uiterst merkwaardig, dat men een bank directeur inviteert om met 20 mille naar Rot terdam te komen Zoo'n haast zal er toch waarschijnlijk wel niet bij de zaak geweest zijn En dan die GoldschmidtWie kent dien man eigenlijk Hellinger's hospita heeft nooit van hem gehoord, al wist ze dan wel te vertellen, dat haar kostganger nogal veel brieven uit Duitschland ontving. Dat laatste zegt echter ook al weer bitter weinig, omdat hij tegenwoordig blijkt te zijn van eenige Duitsche firma's. In ieder geval, meneer Wils, ben ik er van overtuigd, dat we een heel eind op weg zullen zijn den dader in handen te krijgen, wanneer we de verblijfplaats van Hellinger weten.Dat mag u gerust in het avondblad zetten I" Wils glimlachte. „We zullen wel eens zien, een boom. Een militair uit Geldrop: vader van 5 kinderen, werd op slag gedood, terwijl een der andere inzit tenden uit Nijmegen, zeer zwaar ge wond werd. Kort na de botsing waren een geneesheer en 'n priester ter plaatse. De zwaar gewonde werd, na dat hem de eerste hulp was verleend, per auto naar bet Ziekenhuis te Box meer vervoerd, waarheen ook het stof felijk overschot is overgebracht. De andere inzittenden, die geen noemens waardig letsel opliepen, zijn op eigen gelegenheid naar hun woningen terug gekeerd. kamp voor principieele dienstweigeraars Waarom nog uitstel l! De heer Van Sleen heeft de volgen de vragen gericht tot de Minister van Defensie Is hét waar, dat met den bouw van het kamp voor de principieele dienst weigeraars nog steeds geen aanvang is gemaakt Wanneer deze vraag in bevestigden zin mocht worden beantwoord, wil de Minister >dan medejdeelen,, waaraan dit uitstel te wijten is Is het verder waar, dat tengevolge van de vertraging in de voorbereiding van den bouw en de inrichting van bedoeld kamp een 60-tal principieele dienstweigeraars reeds 1 a 2 jaar op den oproep tot vervulling van hun bij- zonderen burgerdienstplicht wachten, en dezen nog niet weten, wanneer zij in staat gesteld zullen worden zich van dezen plicht te kwijten Is de Minister niet van meening, dat bedoelde jongelui hiervan ernstige moeilijkbeden zullen kunnen onder vinden bij het zoeken naar een betrek king en bijgevolg in hun belangen worden geschaad Is de Minister bereid te bevorderen, dat maatrgelen getroffen worden, die aan dezen voor de betrokkenen onge- wenschten en schadelijken toestand zoo spoedig mogelijk 'n einde maken samenwerking openluchttheaters Bergen (N.H.) Lochem en Soest zijn reeds toegetreden. Dezer dagen zijn te Amersfoort en Utrecht tusschen de belanghebbenden besprekingen gevoerd welke tot resul taat hebben gehad, dat de openlucht theaters te Bergen, Lochem en Soesi, reeds in dit seizoen gaan samenwer ken voorts heeft menf medegedeeld, dat ook Arnhem en Ede overwegen toe te treden. Dit zou het begin zijn om te komen tot een Bond van Open luchttheaters, hetgeen niet slechts 'n goede exploitatie in de hand zal wer ken, maar waardoor het openluchttoo- neel in Nederland groot ere populari- teit kan krijgen. wat we er van maken," zei hij. „Is er nog iets bijzonders gevonden „Nèe, niet meer dan gisteravond. Wat zou den er trouwens in een coupé voor dingen van beteekenis te vinden zijn 't Is nu eenmaal een stofnest, waarin da gelijks tientallen menschen komen en als zoodanig misschien wel het moeilijkste ter rein voor de politie. Ook al in verband daar mee, zullen de, natuurlijk zoo goed en zoo kwaad als het ging genomen vingerafdrukken v/el geen resultaten opleveren. Veel wijzer heeft dit onderzoek ons dan ook niet gemaakt. We hebben een paar dingen, die misschien later nog een aanwijzing kunnen geven, mee genomen, maar ze kunnen even goed aan honderden andere menschen hebben toebe hoord. Nee, meneer Wils, erg geheimzinnig lijkt me deze zaak niet. De dader schijnt me eenvoudig een leek, die door het zenden van een telegrammetje getracht heeft buiten ver denking te komen. Intusschen begaat de ezel misschien, dat zijn zenuwen hem par ten speelden de stommiteit om te rooken, waar dat verboden is, zoodat de aandacht nog wat meer op hem valt en alsof dat nog niet genoeg is, knoopt hij later met den conduc teur nog eens een gesprek aan Dat laatste dan misschien om ons te doen gelooven, dat hij naar België gevlucht is, terwijl hij de wijk nam naar Duitschland, waar hij, dank zij z'n relaties met Goldschmidt natuurlijk ge makkelijk een schuilplaats kan vinden." „Denkt u nog nadere aanwijzingen te kun nen krijgen, dat Hellinger inderdaad de da der moet zijn," vroeg Wils, die nog niet zoo vast overtuigd scheen als de politieman. „Ik voor mij geloof, dat we de beste aan wijzingen mèt Hellinger's arrestatie zullen krijgen," antwoordde deze. „Overigens heb ben we natuurlijk vanmorgen aan alle bla den een oproep van de twee medereizigers en de verpleegster gericht, zoodat ik vermoed, dat de laatste en die andere meneer zich wel spoedig zullen aanmelden. Willen we eens wedden, meneer Wils, dat Hellinger zich niet bij ons meldt „Dat haal je de koekoek antwoordde de reporter." Joost weet waar de man op het I Voor het seizoen 1939 is reeds gecon tracteerd met een vasten bespeler, na melijk de Vereen. Haagsche Spelers, onder leiding van Piei're Balledux. Het ligt in de bedoeling op een enke le uitzondering na, in genoemde thea ters dezelfde stukken op te voeren, hetgeen geen bezwaar met zich be hoeft te brengen, daar de betrokken theaters ver uit elkaar liggen. De Ver- eenigde Haagsche Spelers hebben hier voor op het repertoire genomen: „Uit het leven der Oranjes" „Maryke van Nimwegen"; „Rond een half millioen" „Amor in de Pastorie" en „Vier weken rijk.' Deze regeling brengt voor de open lucht-theaters 'n enorme besparing met zich mede, zoodat besloten is, de voorstellingen tegen populaire prij zen te geven. noodlanding van duitsch militair vliegtuig Dinsdagmiddag heeft ee/n Duitsch militair vliegtuig te Dalen een nood landing gemaakt. De bestuurder, een leerling-vlieger van de vliegschool te Halle, verklaarde den koers te zijn kwijtgeraakt. Het vliegtuig werd on der bewaking gesteld. bij ontploffing gewond Brand in loods te Veenendaal Dinsdagmiddag heeft zich in de em- ballageloods van de firma Kraan en Van Kuyk, aan de Julianastraat te Veenendaal, 'n ontploffing voorgedaan De 40-jarige Chr. Schbeman, was al leen in de groote loods, die achter de grossierderij ligt, bezig met het vul len van llesschen met spiritus. Juist had hij een groot vat van. 500 L. in houd aangeslagen, toen plotseling door tot nog toe onopgehelderde oor zaak, met een doffen knal het vat spiritus uit ekander sprong. Stuk ken hout en flesschen vlogen in het rond. Groote gaten werd,en in het dak geslagen. Schoeman werd tegen den grond geworpen en zijn kleeren vat ten vlam. Hij rende naar buiten, waar spoedig hulp aanwezig was en waar men de vlammen doofde. Met zware brandwonden overdekt werd hij naar een dokter gebracht. ZOMEKDIENSTREGELING VANAF 15 MEI 1939. Uitbreiding op de lijnen Hoorn Medemblik Den Helder. De Streek Enkhuizen. Hoorn Amsterdam. Nieuwe lijn HoornDen Oever in aansluiting A.T.O.-dienst naar Leeuwarden. Dienstregelingen verkrijgbaar bij Chauf feurs en onze kantoren. nederland heeft eigen foto-industrie Dezer dagen is opgericht de N.V. Ne- derlandsche Fotografische Industrie te Soest, welke de fabricage van foto- platen en rolfilms, van materiaal voor de grafische bedrijven, voor de Röntgenologie en voor de filmstudio's ter hand zal nemen. Het ligt ook in de bedoeling van de maatschappij in de naaste toekomst camera's en ver dere fotografische benoodigdheden te vervaardigen. Nog in den loop van deze maand komt de fabriek in vol bedrijf. WIERINGEN vóór 50 JAAR. We zijn met de oude Stroeër Verma ning ver in de historie tejruggegaan en in verband hiermede kunnen we niet nalaten ook de toenmalige voor mannen van de Meniste Gemeente de revue te laten passeeren, immers nog zijn hier vele nazaten van die stoere voorvaderen. Uit het resolutieboek in 1721 door den leeraar Elbert Wog- num begonnen, lezen wij hoe in 1726 ,tot dienaar in het woord" (liefde pre diker) werd benoemd Volkert Veerdig en in 1736 Simon en. Jan Janszoon d,e Wit. Simon voelde zich echter meer aangetrokken tot de betrekking van diaken in zijn plaats kwam in 1740 als leeraar Cornelis Wagemaker. Dan worden in latere jaren (1763) Simon Bais en Aldert Alberts Kinne als diakenen genoemd. In 1781 overleed Elbert Wognum, na 55 jaar lang geheel belangeloos den dienst van leeraar te hebben ver vuld met ijver en nauwgezetheid, ter wijl zijn liefde tot de Gemeente ook spreekt uit zijn gift en testamentaire beschikking, die den grond legde een jaarwedde aan den leeraar te verzeke ren. Cornelis Wagemaker was de eer ste leeraar die toen 'n jaarwedde kreeg van f 350, welke overeenkomst in 1783 mede werd geteekend door de diakenen Jan Simons Kuut, Albert en Simon Kinne. Bij den dood van Wagemaker in 1784, werd het salaris verhoogd tot f 500 met vrije pastorie, en dit besluit werd ook onderteekend door de mede diaken Dirk Jans Lont. Wij zien hieruit hoe deze familie stammen door de eeuwen heen Stroe hebben bewoond, als is van de Kin- ne's nog slechts de laatste mannelijke nazaat over, terwijl de Wagemakers voor eenige jaren terug van Noord- Stroe zijn vertrokken en thans elders in de Gemeente wonen. Nog willen we vermelden, dat in 1804 de Vermaning te Stroe van bin nen geheel werd vernieuwd door Jan Klaasen, timmerman aan Den Oever, en ze tevens voor 't eerst van een preekstoel werd voorzien, gemaakt oogenblik zitVertel me liever eens, of het al bekend is, wie dat telegram heeft aange boden." „Dat staat nog niet heelemaal vast. We hebben natuurlijk geïnformeerd, maar waar niet alle ambtenaren, die gisteravond dienst hadden, vannacht aanwezig waren, kon men ons niet volledig inlichtenwaarschijnlijk echter was het een jongen van een jaar of vijftien, die het telegram, dat op een gewoon stukje papier was geschreven, heeft overhan digd. Als afzender had hij vermoedelijk zijn naam er onder geschreven. Er wordt op het Gogenblik natuurlijk ook moeite gedaan om dien jongen te vinden. Wellicht, dat de pers ons daarbij weer behulpzaam kan zijn," be sloot de rechercheur lachend. „Nu, ik garandeer je, dat er vanavond geen mensch meer in 't land is, of hij heeft van den moord gehoord," antwoordde Wils. „In dit geval zooveel te beter," meende de rechercheur. „Dan behoeven we er ook niet aan te twijfelen, of de getuigen, die wij noo- dig hebben, zullen zich, vóór we 24 uur verder zijn, bij ons hebben aangemeld." Het lijk van den vermoorden bankdirecteur werd nu op een draagbaar gelegd en naar een ambulance-auto gebracht, welke eenige tientallen meters verder stond. Op hetzelfde oogenblik begaf het parket zich naar de wachtende auto's. De rechercheur stak Wils de hand toe. „We zien u zeker dezer dagen nog wel eens?" vroeg hij. „Allicht,'!" antwoordde de reporter. „Ik kom morgen wel eens even hooren, wat het getuigenverhoor aan het licht heeft ge bracht. Afgaande op uw optimisme, meen ik te mogen gelooven, dat de dader binnen en kele dagen gearresteerd is „Ho, ho," suste de rechercheur. „Vergeet u vooral niet, dat het uiterst lastig is iemand te vinden, die gelegenheid gehad heeft over de grenzen te komen „Daar zal ik natuurlijk naderhand wel re kening mee houden," antwoordde Wils met een veelbeteekenend knipoogje. „Een pluim blijft er nog altijd wel voor jullie over, hoor Met een korten groet verwijderde hij zich. Langzamerhand slenterde hij het emplace ment af, om, toen justitie en politie hem ge passeerd waren, weer op zijn schreden terug te keeren. In ieder geval wilde hij de wagon, vóór deze gerangeerd zou worden, nog eens aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. De geheele omgeving was thans verlaten, zoodat hij zich zonder vrees gestoord te zul len worden, aan z'n inspectie kon wijden. Met behulp van een kleine, maar uiterst sterke loupe, welke hij steeds bij zich droeg, onderzocht hij allereerst de plaats waar de vermoorde gezeten had. Zóó op het oog ver ried niets meer het drama, dat zich hier den vorigen avond had afgespeeld. Wils keek rond. De justitie had eenige din gen, welke 's nachts nog aanwezig waren ge weest, meegenomen. In de eerste plaats na tuurlijk de handschoenen en voorts de acte- tasch van het slachtoffer. Tot zijn vreugde constateerde de reporter, dat men aan de overige voorwerpen blijkbaar geen waarde had gehechtzij waren althans onaangeroerd ge laten. Terwijl zij zich in een hoek van de coupé zette, bekeek hij een en ander onder de loupe wat nauwkeuriger. De bananenschil' boezemde hem weinig belang in, maar daar entegen wijdde hij wat meer aandacht aan de beide leege zakjes, waarvan er een afkomstig bleek te zijn van een banketbakker in de re sidentie, terwijl het andere oorspronkelijk in het bezit bleek te zijn geweest van een beken de comestibleshandel in Amsterdam. Hij borg beiden zorgvuldig in z'n portefeuil le ofschoon hij betwijfelde, dat ze hem van nut zouden kunnen zijn. Over het algémeen hechtte hij trouwens weinig waarde aan al deze kleinigheden, die aan honderden ande ren hadden kunnnen toebehoord. Bovendien mocht men van iemand, die tot zulk een mis daad in staat was, toch wel verwachten, dat hij niet zoo onvoorzichtig zou zijn zulk kost baar bewijsmateriaal achter te laten. Maar ondanks deze overwegingen zette de reporter zijn onderzoek voort. Het eindje touw bleek bij nadere beschou wing een gedeelte van dat verpakkingsmate riaal, waarop de naam van de betreffende firma kan worden gedrukt. Het had slechts ADVERTENTIëN Van 1 5 regels fo.60 Iedere regel meer f 0.1Ö door Hendrik Spaans te Barsinger- horn, en die daarbij het volgende ge dichtje vergezeld deed gaan Aan de diakenen van do Doopsgezinde Gemeente, op Wieringen, benevens hunnen leeraar. Ik kom nu andermaal nog in mijn oude dagen Een nieuwen predikstoel op heden U opdragen, Tot dienst van d' Opperheer, gelijk in de oude tijd Van Isrel is verrigt in groote naarstigheid, Om hunnen goeden God gedurig te ontmoeten, Met offers voor de zonde op 't altaar te begroeten En tevens om den Heer te danken in dien tijd Dit werd door hen .gedaan met groote lust en vlijt. Dus wensch ik dat dit werk voor u te zaam mag wezen Een plaats van waren dienst, om God den Heer te vreezen, Uw leeraar zij van God hiertoe door Zijnen Geest Begunstigd tot dit werk, dat hij den Heere vreeét. Het was toen in den Franschen tijd, en naar de geschiedenis meldt, waren de omstandigheden van dien aard, dat men zeide „Holland is als een uitgeholde wilg, het leeft nog op de schors Maar rampspoed bergt vaak een kern van zegen in zich. Groot leed loutert en staalt de indivi- duën en gemeenschappen, en zoo kon den we ook hier zien, dat men niet alleen kapitaal wist te vinden tot ver nieuwing van de Vermaning, maar ook het tractement van den predi kant, dat nog waarlijk geen rijkmake- rij was, werd in 1806 een schepje op gegooid en gebracht op f 600 met vrije woning, 't genot van vier vrij- beurten en dertig ton turf. Nu 'n zestal jaren geleden is die echte ouderwetsche Vermaning, in en kele momenten door de lekkende vlam men verwoest. Een ramp, en niet herstellen Wat ademde in dat kerk je alles die stoere ouderwetsche, maai* vasthoudende geest. De zware balken, die blauwe tege- len bestrooid met wit zand, de blauw geschilderde banken en lambrizee- ring, het bemoste rieten dak, en dat alles verscholen achter 't uutlid van 'n oude boerderij, het was iets zoo karakterestieks, dat de historie hier als 't ware ongeschreven voor U lag. Wordt vervolgd. BOSKER's Boekhandel h.-hoef middenmeer een lengte van enkele centimeters, maar Wils kon toch duidelijk de volgende opdruk ontcijferen aven, Dames en Heer. Veel was het niet, maar ook dit volgde den weg van de beide zakjes, evenals het lucifers doosje van een zeer bekend merk en de pa piersnippers. De reporter maakte reeds aanstalten de coupé te verlaten, toen zijn aandacht getrok ken werd door iets wits op de verwarmings plaat. Het bleek een uiterst klein stukje emaille te zijn, dat over een oppervlakte van enkele millimeters rood was gekleurd. Bijna op hetzelfde moment, dat hij het onder de loupe nam, richtte hij zijn blik op de aan de deur bevestigde platen met de bekende waar schuwingen „Niet openen voor de trein stil staat" en „Verboden te rooken." Zij waren, zooals zoovelen van deze borden, deerlijk ge havend, zoodat het zeer wel mogelijk was dat het stukje emaille hiervan afkomstig was. Nochtans pakte hij het zorgvuldig in een blaadje van z'n bloknota om het daarna bij de andere voorwerpen te bergen. Haastig begaf hij zich vervolgens in de richting van de stad. Zijn eerste werk zou nu zijn op het bijkantoor van „De Mercuur", waar z'n collega Hobbema zetelde, een ver slag over z'n ervaringen voor het avondblad samen te stellen. Binnen een kwartier had hij het bureau bereikt. Hobbema was niet aan wezig, hetgeen Wils geenszins betreurde, want daardoor werd hem een antwoord op de tal- looze vragen, welke zijn spraakzame college hem ongetwijfeld zou hebben gesteld, be spaard en kon hij zich rustig aan diens schrijf bureau zetten om zijn artikel, dat van alle nieuws in het avondblad ongetwijfeld het eerst gelezen zou worden, samen te stellen. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant. ,j

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1