BEZOEKT GROOTE FANCY-FAIR te Middenmeer in 't Hotel SMIT op 23, 24 on 25 Juni do schen en ik kan u verzekeren dat zijn groote wensch vriendschap met Britannië is. Het beste wat in Europa zou kunnen gebeuren zou zijn de stichting van een werkelijken Volkenbond waarin iedere mogendheid zou worden opgenomen, niet slechts één groep. LONDEN EN MOSKOU ZIJN HET EENS. Engeland bereid tot pact van volledige wederkeerigheid. In een verklaring over de onderhandelin gen met de Sowjet-Unie, die ministerpresi dent Chanjberlain gisteren in het Lagerhuis heeft afgeiegd, deelde de premier mede, dat een vertegenwoordiger van het Foreign Of fice naar Moskou zal gaan. In het vervolg van zijn verklaring zeide Ohamberlain, dat bij de laatste gedachten- wisselingen met de Sowjetregeering gebleken was, dat er algeheele overeenstemming heerscht ten aanzien van de voornaamste doeleinden, die moeten worden nagestreefd. De Britsche regeering, aldus Chamberlain, heeft naar ik meen, de Sowj et-regeering te vreden kunnen stellen de Britsche regeering is bereid, een accoord te sluiten op den grond slag van volledige wederkeerigheid. Wij hebben duidelijk te kennen gegeven dat wij evenals de Fransche regeering Rusland helder tot halfbewolkt, droog weer, ma nener tot hahbewolkt, droog weer, ma tige tot zwakke wind uit Noordelijke richtingen. VERBETERING VOORGESTELD LLLRL1NGENSCHAAL De heer Van Houten dient wetsontwerp in. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Houten heeft ingediend een voorstel iot wijziging van de artkelen 28 en 191 der Lageronderwijswet 1920. De voorsteller meent, dat een einde gemaakt moet worden aan het euvel uer te groote klassen en tegelijkertijd aan den hoogst ongewenschten en met alle eischen van sociale rechtvaar engheid stijgenden toestand, dat meer dan 4400 noodzakelijke leerkrachten, cue, onder den naam „kweekeling met acte", de bevoegdheid van een onder wijzer hebbende, het werk van een on derwijzer verrichten en de verantwoor delijkneid van een onderwijzer dra gen, zonder nochtans de rechtspositie van een onderwijzer te bezitten en een geval van een daad van een daad van agres sie tegen de Sowj et Unie, waardoor dat land in vijandelijkheden zou worden verwikkeld met Europeesche mogendheden. Om de onderhandelingen te bespoedigen hebben wij besloten een vertegenwoordiger van het Foreign Office naar Moskou te zen den om den Britschen ambassadeur in elk opzicht op de hogte te stellen van de opvat tingen der Britsche regeering. Ik hoop dat het op deze wijze mogelijk zal zijn de bespre kingen, die nog moeten worden gevoerd om de volledige overeenstemming te bereiken en vervolgens tot een accoord te komen, spoedig te voltooien. IN NRD.-AFRIKA zender tegen „as"- volledigen militairen steun zullen geven in salaris te ontvangen overeenkomstig J dat van een onderwijzer. Van het voorgestelde wetsontwerp luidt artikel 1 als volgt De eerste vier leden van art. 28 der Lageronderwijswet 1920 wordt gelezen als volgt 1. Aan elke school voor gewoon la ger onderwijs wordt het hootd bijge staan door tenminste één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen 36* door tenminste twee onderwijzers, zoodra het 106, door tenminste 4 onderwij zers, zoodra het 141 bedraagt. 2. Voor elk 45-tal leerlingen boven de 141 wordt een onderwijzer meer ver- eischt. 3. Aan elke school voor uitgebreid lager onderwijs wordt het hooid bijge staan door tenminste één onderwijzer, zoodat het aantal leerlingen 29 be draagt. 4. Voor elk 28-tal leerlingen boven de 29 wordt een onderwijzer meer ver- eischt. Van art. 2 is de bedoeling de moge lijkheid om zoogenaamde „kweekelin- gen met akte", als zelfstandige leer kracht in de scholen te doen vervallen In artikel 3 is de inwerkingtreding van de wet bepaald op 1 Jan. 1940. EEN DOODE EN DRIE ZWAAR GEWONDEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUK OP SCHIPHOL Douglas vliegtuig tegen mili taire loods gebotst. Dinsdagmorgee om ruim halftien is even buiten Schiphol het K.L.M.- vliegtuig Nachtegaal tegen een mili taire loods gevlogen, waarbij eemge RADIO-OORLOG Fransche zenders. Tusschen de Fransche eenerzijds en de Duitsche en Italiaansche radio-om roepen anderzijds is 'n strijd in den aether ontstaan, die in Noord-Afrika scherpe vormen heeft aangenomen. Twee maanden geleden openden Duitschland en Italië een radio-offen sief door eiken avond uit Zeesen en Bari een heftige anti-Fransche propa- ganda-uitzending te organiseeren. Kort geleden is Radio Algiers tot een tegen-offensief overgegaan. Onmiddel lijk na afloop der Duitsche en Italiaan sche uitzendingen, begint de Fran sche zenderen weerlegt alles wat te voren is beweerd Punt voor punt wordt het zoo juist gehouden Duitsche en Italiaansche betoog bestreden, niet zonder ironie bovendien. Onlangs leverden de ,,,as"-zenders scherp commentaar op de plaatselijke verkiezingen in Algerije. Het ant woord luidde „Eindelijk durven o Duitschland en Italië te erkennen dat soldaten, die zich in de loods bevonden, er onder de Mohammedanen in Alge rije verkiezingen zijn gehouden, daar Algerije tot Frankrijk behoort en Frankrijk een vrij land is. In Lybië en Abessinië worden om begrijpelijke re- 'denen geen inboorlingen-verkiezingen gehouden" Spoedig zal ook Radio Tunis voor den strijd worden uitgerust; de kracht van het station zal van 20 op 120 kilo wat worden gebracht. ZAL DE PAUS HET NOG EENS PROBEEREN? De Daily Mail" meldt uit Rome, dat de Paus aan Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Polen nota's zal doen toekomen, die niet van gelijk luidende tekst zullen zijn, maar een beroep zullen doen op een geest van samenwerking bij de behandeling der groote vraagstukken, waarbij de vijf mogendheden belang hebben. GROOTE BRAND IN MEXICO In een bioscoop-theater in Zacatepec in de Staat Morelos, is tijdens een filmvoorstelling brand uitgebroken. De zaal was op dat oogenblik geheel vol. Het vuur breidde zich snel uit, zoodat onder de bezoekers een paniek ontstond. Velen werden in het gedrang onder de voet geloopen. Ook de in de nabijheid liggende huizen werden aan getast zij vormden in minimum va* tijd een vuurzeer. Brandweer, politie en troepen voerden een wanhopige strijd tegen de vlammen. Volgens de eerste berichten zijn 20 personen om het leven gekomen, ter wijl een 100-tal verwondingen heeft op geloopen. Latere berichten spreken van 70 do-oden en 150 gewonden. HET DOEL VAN JAPAN De vroegere Japansche ambassadeur te Berlijn, Koemataro Honda, heeft in een te Tokio gehouden rede gepleit voor een spoedige totstandkoming van een bondgenootschap met Duitscli land en Italië, dat volgens hem niet alleen een militair verbond, doch een nog veelomvattender bondgenootschap moest zijn., Duitschland, Italië en Ja pan moesten zich volgens hem als niet-bezittende landen nauw aaneen sluiten tegen de bezittende naties. Voorts verlangde Honda, dat de Ja pansche regeering, China den oorlog zou verklaren en toekenning van rech ten van oorlogvoerende zou eischen, hetgeen een doeltreffende blokkade van de Chineesche kust en een krach tige politiek tegenover de andere mo gendheden mogelijk zou maken. BINNENLANDSCH NIEUWS. werden gewond. Een van hen, de mili cien Leusink, kreeg een schedelbasis fractuur en overleed tijdens het ver voer naar 'n Ziekenhuis, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De milicien W. Kwaks heeft een zware hersenschudding, J. Tamboer heeft eenige gebroken ribben en een zware verwonding aan den buik en Prins heeft een gebroken rechteronder been. Prins Bernhard, die juist op het tijd stip van het ongeluk per auio toeval lig passeerde, liet zich door de autori teiten op de hoogte stellen van het geen er gebeurd was. Dinsdagmorgen werd met de P.H.- A.K.N. Nachtegaal, 'n Douglas D.C. 2, die des nachts op den vrachtdienst naar Londen en overdag als lesvlieg- tuig wordt gebruikt, een lesvlucht ge daan onder leiding van gezagvoerder Snitslaar. Beoefend werd het vliegen op één motor. Het toestel was normaal gestart op twee motoren en tegen den wind in Met een linkerbocht werd gedraaid, om daarna, op één motor vliegend, een landing op Schiphol uit te voeren. De bestuurder - de gezagvoerder Snits laar of de leerling-vlieger Bielfeld - zag, dat hij het vliegveld niet zou ha len en gaf deji rechtermotor vol gas. De motor kwam echter niet op toeren, doch sloeg geheel af, waarna het toe stel het evenwicht verloor. Het raakte met de^-rechtervleugel een hek en kwam neer op den Spaaj-nwouderweg. Het vliegtuig schoot door en boorde zich met den neus in de militaire loods waarin de manschappen uitrustten, die dienst hadden gedaan bij. mitrail leur posten. De loods werd geheel ver woest het vliegtuig kreeg aanzien-, lijke schade. De eene vleugel is geheel afgebroken en de andere is zwaar be schadigd. In cockpit allen ongedeerd. Merkwaardig is, dat de cockpit, die zich in de loocls heeft geboord, vrijwel onbeschadigd is gebleven en het is ook een wonder, dat de inzittenden er zon der letsel zijn afgekomen, als men be denkt, dat de houten loods tot den grond toe is vernield. Men neemt aan, dat de vleugel bij de botsing met den grond den schok heeft gebroken en daardoor de vaart van het vliegtuig heeft verminderd. De inzittenden van de Nachtegaal, de gezagvoerder Snits laar, de leerl ing-vlieger Bielfeld, de telegrafist Ra.s en de mecanicien Vlie- genthart, kon den zich door het nood- luik uit de machine bevrijden en kwa men met den schrik vrij. Onmiddellijk snelde van allen kant hulp toeMi litaire artsen stonden de gewonden bi j. Ve rhaal van een ooggetuige. - Ik stond op den dijk te kijken een ooggetuige. Een Douglas startte. Het toestel scheen moeite te hebben met opstijgen het kon tenminste wei nig hoogte krijgen. Tot mijn ontzet ting kon het toestel niet stijgen en voor ik het goed besefte, zag ik de groote machine met den rechtervleu gel tegen het hek slaan, juist over den Spaarnwouderweg, bij den uitgang van het veld van den landbouwer Knibb'ei. De helft van den vleugel sloeg er on middellijk af en de machine maakte een halven slag om. Zij vloog recht op het wachthuisje af, waarin zich even tevoren nog verscheidene militairen hadden bevonden. Het dak van 't hou ten huisje werd afgerukt en bleef op den vleugel van de Douglas liggen. Met een luid gekraak werden de wanden uit elkaar ge: tikt. Even later klonk gekerm van dé' soldaten, die op hun stroozakken hadden gelegen. Een van de soldaten, die bezig was met het opschilderen van een mitrail leur, had het vliegtuig zien aankomen en had zich bijtijds uit de voeten kun nen maken. Ik begon met mijn armen te zwaaien en om hulp te roepen, hoewel ik vol komen onthutst was. Militairen snel den toe en de sirene van Schiphol be gon te luiden. Het was een groote con sternatie. Intusschen hadden de inzit tenden van het vliegtuig het noodluik geopend om zich in veiligheid te stel len, daar zij bevreesd waren, dat er brand zou uitbreken. Met verschrikte gezichten zochten zij een goed heen komen. Toestand der gewonden De gewonde militairen zijn in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam op nomen. De milicien Willem Kwaks uit Oudkarspel is er zeer ernstig aan toe. De overige gewonden, Van Heerin- gen, C. A. Prins uit Amsterdam en Jan Tamboer uit Apeldoorn, verkee- ren buiten levensgevaar. De milicien Breitenbach, die even eens naar het Wilhelminagasthuis was vervoerd, kon na verbonden te zijn op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. De vermoedelijke oorzaak. Omtrent het ongeluk, dat met het K.L.M.-vlieVjtuig Nachtegaal geschied de, meldt men nog het volgende Omstreeks half Hen kwam de Nach tegaal bij 'n landingspoging, bestuurd door een leerling-vliegtuigbestuurder boven het vliegveld, doch de leerling had de hoogte niet goed geschat met het gevolg dat de gezagvoerder Snits laar hem opdracht gaf, de machine weer omhoog te trekken. Het toestel kwam uit Z.W. richting en moest dus in N.W. richting het vliegveld weer verlaten. Zooals gebruikelijk, had de leerling voor de landingspoging de mo toren gedrosseld. Toen nu besloten was tot doorvliegen, werd het landingstoe stel weer ingetrokken, terwijl tevens de motoren weer vol gas zouden krij gen. Dit laatste is nu mislukt, althans bij een der motoren. Bij deze landings manoeuvre welke met ingetrokken wielen zou geschieden, hetgeen veili ger is dan een landing op eeh slecht veld met uitgetrokken landingsgestel, heeft het vliegtuig het hek en het mi litaire huisje geraakt. Tengevolge hiervan sloeg de Nachte gaal 180 gr. om en draaide in Z.W. richting naar het vliegveld terug, waarbij het. nagenoeg onmiddellijk den dijk raakte. Hierbij is het huisje onder het toe stel verpletterd. LICHTE AANVARING TUSSCHEN DE O 10 EN HR. MS. SUMATRA. Geen persoonlijke ongelukken Gistermiddag is tijdens oefeningen de onderzeeboot O 10 in lichte aanva ring gekomen met Hr. Ms. Sumatra. Van de. onderzeeboot werd de boven bouw lichtelijk beschadigd. De boot is op eigen kracht in Nieuwediep terug- gekeerl. De Sumatra had geen bescha diging. Op geen der beide schepen kwam persoonlijk letsel voor. SOLDAAT VERDRONKEN Makkers zouden hem, hoewel hij niet kon zwemmen, over de gracht brengen. Dinsdagavond tegen 7 uur waren eenige militairen van het garnizoen te Naarden aan het baden in de Bui tenvestinggracht aldaar. Een hunner de 19-jarige P. H. van Rijnoever, die niet zwemmen kon, zou op een gege ven moment tusschen twee anderen, die de kunst wel machtig waren, naai den overkant van het water worden gebracht. Midden in de gracht ging Van Rijnsoever aan het spartelen., om dat hij waarschijnlijk water binnen kreeg. De anderen lieten los, zoodal de niet-zwemmer dadelijk zonk. In hun verbouwereerdheid hebben de beide andere soldaten niet beter weten te doen dan naar den kant terug te zwemmen zonder een hand uit te ste ken naar hun makker. Even later is de 14-jarige W. Leyenhorstu uit Bus- sum te water gegaan bij het voor de tweede maal duiken haalde hij het slachtoffer boven water. De levens geesten waren toen reeds geweken. HET WEER VAN HEDEN De weersverwachting voor heden AiV aitSJLlxx luidt voor liet geheele land koeler, >aaar het gec'toe op Schiphol, vertelde MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 7 Juni 1939. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt275 Vette kalveren, le kw. 60—65 cent, 2e kw. 5258 cent en 3e kw. 4050 ct., ondermelker lager, per kg levendgewicht 2 Veulens prijs niet genoteerd. ONS W1ERINGE RMEERHOEKJE. JAARLIJKSCHE FOKDAG VAN TREKPAARDEN TE SLOOTDORP. Veel deelname. - Beste paar den - Weinig belangstelling. Zooals ook was aangegeven,, begon deze keuring Woensdagmorgen om 10 uur. Als Jury fungeerden de hoeren W". de Graaf van Kruiningen en G. O. Sneep van Ginneken. De laatste als plaatsvervanger voor den heer P. M. Diedere van Groetheide Sittard, die verhinderd was wegens een fokdag ui Limburg. Het sportterrein te Slootdorp is voor een dergelijke keuring een ide aal oord. Misschien, nu met de warm te wat al te beschut. De regeling was in uitstekende han den. De heer K. J. Kaan van Anna Pau iowna kent het klappen van de zweep alles liep op rolletjes. Het aangevoerde materiaal was van goede kwaliteit. De geprimeerde die ren waren over het algemeen soortige paarden met soms nogal een afwij king in de voorbeenen. Een enkele heel hoog geplaatste kan ook niet al te best stappen De hengstveulens vormden nu jliist niet de sterkste rubriek. Alleen de eerst geplaatste van A. Spaans te Kol- horn liep er ver uit. Een eroed grof veu len, die een zeldzaam mooi pakje aan had. Tweede werd Monarch van de Waard, van R. L. Waiboer te Anna Paulowna en derde werd Dragonson van Prinses, van Jb. Geerligs te Anna Paulowna. Ons viel nog op N. N. van J. Lammers te Middenmeer, misschien wat groot, maar overigens soortig en grof. De drie eersten ontvingen een me daille. De keuring van deze rubriek was uitgeschreven door de Afd. Noord Holland van het Ned. trekp. Stamb. Overigens waren alle rubieken uitge schreven door de Prov. regelingscom- mssie voor de Paardenfokkerij in Noord Holland. De merrie-veulens waren gemiddeld beter dan de hengstveulens. De vier teruggeroepenen waren schitterende dieren, waarvan wij niet Agnita maar Beppie bovenaan hadden geplaatst. Alle vier waren kinderen van Elegant van Willy, evenals no. 1 en 2 van de hengstveulens. Bij de niet teruggeroepenen bevon den zich nog wel veerschillende besten, maar zij konden de krijg niet volgen omdat ze nog te jong zijn. Eigenlijk moest in 2 afd. en naar leeftijd ge keurd worden, maar ja, dan is de aan gifte nog te klein. 1. Agnita van de Waard, van R. L. Waiboer te Aaana Paulowna f 10. 2. Beppie van Radboudhoeve, van A. P. A. Hermes te M.-Meer f 10. 3. Willy van Ulkesluis, van K. J. Kaan te Anna Paulowna f 7.50. 4. Mirza van Oosterveld, van G. H. Geerligs te Anna Paulowna f 7.50. Hierna volgden de 1-jarige merrie's, eveneens een beste collectie. Rudolfine van A. Pruissen te Haarlemmermeer werd hier gemakkelijk no. 1. Deze was uit Zeeland ingevoerd en zou ook daar mede bovenaan komen. Zooals de plaatsing verder was, daar konden we ons wel mede vereenigen,, al hebben we de stellige overtuiging dat de volg orde het volgend jaar anders zal zijn. Beatrix van J. P. Dieleman b.v. die nu onderaan stond en ook Birone van Rad boudhoeve, van E. Bruins zullen het er zoo niet bij laten zitten. Alle twee leden ze nog aan kindergebreken, die het volgend jaar wel overwonnen zul len zijn. 1, Rudofine, van A. Pruissen te Haar.-meer f 22.50 2. Marsjenka van de Waard, van R. L. Waiboer Anna Paulowna f 20; 3. Hermino, van Mw. Wed. J. P. Schuiringa te M.-Meer f 17.50 4. Emma, van A. Pruissen Haari.-meer f 15 5. Cuba, van J. de Graaf te Hoofddorp f 12.50 6. Beatrix van Dragon, van Jb. Geerligs te Anna Pau lowna f 10 7. Dirkje van Dorpzicht, van J. de Graaf Hoofddorp f 7.50 Beatrix van W.-Meer, van J. P. Die leman te Middenmeer f 5. En nu de twenters, zooals de Gro ningers zeggen. Hiervan werden uitge trokken en geplaatst 1. Kirsten van de Waard, van R. L. Waiboer, voorn, f 27.50 2. Hilda van Eldrik, van W. Zadelhof te W.-Waard f 25 3. Olga van Brugzicht, van J. P. Dieleman te M.-Meer f 22.50 4. Nora van M.-Meer, van Wed. Scliuiringa te M.-Meer f 20; 5. Jacoba, van E. Bruins te Slootdorp f 17.50 6. Paula, id. f 15; 7. Mirza d'Ahea, van Mw. Wed. Schui- ringa voorn, f 10 8. Herseurina van Schermerhorn, van A J. Barendregt, te Schermerhorn f 10. Wij hadden gaarne gezien dat Nora van Middenmeer wat beter naar vo ren was gekomen. Paula, van E. Bruins is zeer zeker een van de besten van deze koppel, maar een vuile sprong was aanleiding dat ze het niet verder kon brengen. Medegedeeld moet nog worden, dat no. 1 van de merrieveulens no. 2 van de jaarlingen en no. 1 van de 2-jarigen, volle zusters zijn. Na ruim een uur te hebben gepau zeerd, kwamen de 3-jarigen aan de beurt. Deze rubriek werd gekeurd voor inschrijving in Keurstamboek en daar ïaast de primering. Van de 16 aange- gevenen werden er 15 opgenomen in iet Keurstamboek, voorwaar een suc ces voor Slootdorp. Evenwei moet ons van 't hart, dat de heeren wel een beetje slap hebben gekeurd. Financieel ioed voor t Stamboek, maar overigens valt het te betwijfelen of de gevolgen erg zegenrijk zullen zijn. Als No. 1 werd geplaatst Margot van Espoir, van Jb. Geerligs te Anna Paulowna een beste merrie, correct en voldoende grof, f 40 2. Tertsia, van J. P. Dieleman voorn., een heel beste merrie, maar voortand en bewe gingen heel slecht, f 25 3. Florette, van J. Onderdijk te M.-Meer f 30 4. Ivonne, van Mw. Schuiringa M.-Meer f 25 5. Mien van de Noorman, van E. Bruins voorn, f 20 6. Bertha, van R. Hoeksema te M.-Meer f 15 7. In- grid, van S. Breebaart te M.-Meer f 5. Bij de merrie's van 4-7 jaar werd in 2 rubrieken gekeurd groote en klei ne maat. De kleine maat had 3 beste merries aan de kop staan. Wie of nu juist de beste is, is moeilijk te zeggen. Ieder blinkt op zijn beurt uit en heeft z'n tekortkomingen. 1. Clara, van J. Waiboer te Anna Pau lowna f 40 2. Elvire, van A. Spaans te Kolhorn f 35; 3. Juliana van 't Kerk je,, van G. H. Geerligs voorn, f 30 4. Bertha de Zevecota, van Mw. Schui ringa voorn, f 25 5. Clara van Oude molen, van A. Spaans voorn, f 20 6. Juliana van Schermerhorn, van A. J- Barendregt voorn, f 15; 7. Olga van Ro zenhof, van E. Bruins voorn, f 10. In de groote maat waren niet veel aantrekkelijke merries. Wel grof en zwaar, vooral die op de 2e plaats. Mis schien wel goede fokmerries, maar geen concourspaarden. De volgorde is aldus 1. Marie, van Jac. Voets, M.-Meer f 40 2. Boulette van de Schuitgraaf, van W. van Zadelhof, voorm f 35 3. Spera van Bloemendaal, dezelfde f 30; 4. Cle mentine, van J. C. Th. de Schutter, W.-Werf f 25 5. Irene, van G. H. Geer ligs te Anna Paulowna f 20 6. Lies, van R. L. Waiboer voorn, f 15 7. Nis- ka, id. f 10. TE KOOP pl.m. 4V2 H.A. GEKUILD BIETENLOOF. J. W. LAMMERS, Wagenpad, Middenmeer. r TEN BATE VAN DE MUZIEKVEREENIGING „KUNST NA ARBEID" STEUNT DEZE ZAAK.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 2