30e JAARGANG DONDERDAG 15 JUNI 1939 No. 68 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VIERDE MAN. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wlerlngen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstr. 23, Mlddenmeer. Tel. 23. Van 1 Iedere regel meer ADVERTENTIëN 5 regels f0.50 VOORBEREIDING DER ECONOMISCHE VERDEDIGING. MINIMUM-GRAANVOORRAAD VAN 150.000 TON NIET TE HOOG GEACHT. Afzonderlijke regeling voor baktarwe. Verschenen is thans de Memorie van Ant woord inzake de acht wetsontwerpen betref fende voorzieningen in geval van oorlog, oorlogsgevaar en daaraan verwante of daar mede verband houdende buitengewone om standigheden. Wij lezen er o.a. in De regeering meent, dat de overige vérstrek kende bevoegdheden van deze ontwerpen ee nerzij ds door de considerans van de wetsont werpen duidelijk worden beperkt tot de voor zieningen van exceptioneelen aard, die on der buitengewone omstandigheden onontbeer lijk zijn. De toepassing van deze ontwerpen is uiteraard gebonden aan de in de beweeg redenen gegeven omschrijving. Inderdaad heeft de ervaring in den wereld oorlog 1914 1918 geleerd, dat een behoorlijk georganiseerde voorbereiding van de econo mische verdediging niet kan worden gemist, zulks te minder, daar het totalitaire karakter van een modernen oorlog in veel sterker mate dan tevoren het economische leven van de geheele natie onvermijdelijk zal beïnvloeden. Graanvoorraden. Gezien de tegenwoordige veevoederpositie, moet een minimum voorraad van 150.000 ton voedergranen geenszins te hoog worden ge acht. Het overleg met deze bedrijfsgroep dient onder meer na te gaan tot welke hoeveelheid en op welke wijze de importeurs deze voor raad vorming vrijwillig op zich zouden kunnen nemen, terwijl daarnaast wordt overwogen op welke wijze het aan het vereischte mini mum ontbrekende gedeelte in opslag zou wor den genomen. Het ligt niet in het voornemen der regee ring voor de benoodigde gelden het landbouw crisisfonds aan te spreken. Evenzeer zou het minder juist zijn deze gelden ten laste van de Defensiebegrooting te brengen. Afgezien echter van de vraag, welke begrooting hier dient te worden belast, zullen toch de midde len ter dekking van dezen begrootingspost moeten worden gevonden. Juist waar een af wenteling der kosten op de verbruikers die genen zou belasten, die het meeste belang hebben bij een vergrooting van den voorraad voedergranen, wil een afzonderlijke heffing der regeering voorshands niet onredelijk voor komen. Kosten niet onderschat. De kosten, aan deze voorraadvorming ver bonden, met inbegrip van die van huren van bergruimten, assurantie, bewaring, verwer king van de granen en van de financiering, worden allerminst door de regeering onder schat. Inderdaad ligt het in de bedoeling voor baktarwe een afzonderlijke regeling te tref fen. Reeds werd door de regeering in de afge- loopen spanningsperiode een belangrijke voorraad aangekocht. Nu de minister van economische zaken de uitdrukkelijke toezegging heeft gedaan, dat, ook wanneer de redactie van het ontwerp on- FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 12.) De inspecteur, min of meer verguld door de waardeerende woorden van zijn chef, die zich gewoonlijk slechts zelden tot lof tuigingen op zijn ondergeschikten liet verleiden, knikte ijverig. „Inderdaad, er zal wel geen anderen uitweg overblijven. Als Hellinger dit briefje ziet, zal ontkennen hem niet langer baten en daar mee zal dan ook deze sensatie weer tot het verleden behooren. 't Zal de heeren niet mee vallen, dat de zaak zoo spoedig opgelost is en vooral „De Mercuur", die zich, naar ik hoor, weer levendig voor het geval interesseert, zal het zeker betreuren, dat de eer der ontknoo ping ditmaal niet aan haar eersten reporter ten deel is gevallen." Hoofdinspecteur Dammering, die zich tij dens het gesprek behaaglijk in z'n stoel had gevlijd, maakte een afwerende beweging. „Laten we daar over zwijgen,Knoop, 't Is me steeds een raadsel geweest, wat den hoofd commissaris aanleiding heeft gegeven in de zen dilettant een nuttig medewerker van de recherche te zien en dat zal ook wel altijd voor me blijven. Maar om op ons punt van uitgang terug te keeren 't is zóó elf uur. De Koningin der aarde zal beneden wel haar opwachting maken. Stuur de heeren naar bo ven en als je lust hebt dit blijspel mee te ma ken, noodig ik je bij deze uit van het onder houd getuige te zijn." De inspecteur maakte zich reeds gereed om het vertrek te verlaten, toen een kort signaal van de huistelefoon hem deed aarzelen. Dammering nam de hoorn van de haak. veranderd bleef, hij een commissie zou in stellen, welke hem op het stuk van kosten vergoeding van voorlichting zal dienen, mee- nen de betreffende ministers dat de thans bereikte oplossing op dit tijdstip als de gun stigst mogelijke is te beschouwen. Prestige burgemeesters. Inderdaad behoort zooveel mogelijk alles të worden vermeden, dat schadelijk zou kunnen zijn voor het prestige, dat de burgemeesfêr in zijn gemeente dien te bezitten, of dat op den burgem. een verantwoordelijkheid zou laden, waarmede hij niet dient te worden belast. Dat echter het een of het ander kan gezegd worden van de taak, welke bij dit wetsontwerp aan de burgemeesters wordt opgelegd, ver mogen de ministers niet in te zien. Immers de taak der gemeenten in het stelsel van het betreffende wetsontwerp is in hoofdzaak een administratieve, zoodat de verantwoordelijk heid voor de materieele uitvoering in veel sterker mate dan in 19141918 bij de regee ring komt. te liggen. Hetgeen daarnevens door de verantwoordelijkheid van de burgemeesters zal worden opgedragen, komt den minister voor niet in strijd te zijn met hun taak, zooals onze wetgeving die thans reeds kent. Dat bij het een en ander van de burgemeesters, naast doortastend optreden, een zekere mate van tact en omzichtigheid wordt gevorderd, zal niet worden ontkend. Voorts zijn de voordee- len, aan de inschakeling van de burgemees ters bij de invoering van dit wetsontwerp ver bonden, van dien aard en is het vertrouwen der regeering in het beleid en het inzicht van de burgemeesters wel zoodanig, dat zij meent hun de hun in dit wetsontwerp toebedeelde taak te kunnen toevertrouwen zonder de vrees der hier aan het woord zijnde leden te deelen. Zooals tijdens de schriftelijke behandeling in de Tweede Kamer is uiteengezet, is het ontwerp gebaseerd op centralisatie in de lei ding der distributie. Dit brengt echter geens- zinsmede, dat ook de daadwerkelijke voorzie ning van een centraal punt zal plaats hebben. Integendeel komt het den ministers voor, dat juist het bijeenkomen van al de gege vens omtrent de in het land aanwezige voor raden, alsmede omtrent de bestaande behoef ten, in één centraal punt een practisch zoo doelmatig mogelijke distributie in de hand zal werken en de bezwaren, die het voorloo- pig verslag memoreert, tot zoo gering moge lijken omvang zal beperken. De vraag, wat onder „hamsteren" moet worden verstaan, meent de minister van Eco nomische Zaken het eenvoudigst te kunnen beantwoorden aan de hand van artikel 9 van het wetsontwerp. Zoodra een artikel ingevolge deze bepaling door hem is aangewezen, „ham stert" men, wanneer men binnen een tijds verloop van één week een grootere hoeveel heid daarvan inslaat dan de normale weke- lijksche behoefte bedraagt. Vóór dat een der gelijke aanwijzing is bekend gemaakt, vormt het inslaan van voorraden derhalve geen „hamsteren" zooals dat in dit wetsontwerp wordt verboden. BÜITENLANDSCH NIEUWS. J. P. STRIJBOS OP REIS NAAR SPITSBERGEN De heer J. P. Strijbos is te Rotterdam scheep gegaan aan- boord van de „Ariadne" naar Spitsbergen. Hij wordt vergezeld door den jeugdigen Mees. De heer Strijbos hoopt in Augustus in ons land terug te zijn met een schat van ervaringen en foto's op ornitholo gisch gebied. Ook worden filmcame ra's en filmmateriaal meegenomen, in de hoop,, op dit eiland, waar in dezen tijd van het jaar de zon niet onder gaat, vele papegaaiduikers en menig sneeuwhoen op de film vast te leggen. DS. VAN DUYL WEER IN DE HERV. KERK TERUG Zondag is Ds. van Duyl - eertijds Herv. Predikant, daarna voorganger van een vereeniging te Hilversum en tenslotte wonende te Amsterdam, van weken tijd hij nog groote bekendheid verwierf als spreker voor de N.S.B., welke hij ook weer den rug toekeerde - weder als predikant in de Herv. Kerk teruggekeerd. Hij is namelijk beves tigd als herder en leeraar der Herv. gemeenten Schellinkhout en Ooster en Westerblokker. Als bevestiger trad op de consulent, ds. Kastein, die des voormiddgs te Schellinkhout zijn ambt genoot tot het dienstwerk inleidde naar aanleiding van Tess. 5 20. In een avondgodsdienstoefening te Oosterblokker verbond Ds. van Duyl zich aan zijn gemeenten. Hij had tot tekst gekozen Joh. 14 3. In beide diensten waren zeer veel hoorders op gekomen, in verband met het feit, dat na vele jaren de vacante plaats einde lijk weer vervuld is. TWEE OOGSTEN PER JAAR Met behulp van neon-licht. Op den proeftuin Zuid Hollandsch Glasdistrict te Naaldwijk zijn de afge- loopen maanden belangwekkende proe ven gedaan met belichting en verwar ming van landbouwgewassen. De proe ven hooren eigenlijk niet thuis op de zen tuin, welke speciaal voor den inten sieven tuinbouw werkt, doch op ver zoek van den Rijkstuinbouwconsulent te Wageningen heeft de Rijkstuinbouw consulent te Naaldwijk, ir. J. J. Rie- mens, een kas van den Naaldwijkschen proeftuin ingeruimd. De proeven hadden betrekking op het kweeken van erwten, haver, tarwe en gerst. Deze producten werden eind December uitgezaaid en op drie ver schillende wijzen verzorgd. Een deel bleef zonder speciale verlichting op 10 graden Celsius, een ander deel werd met neon verlicht, eveneens op 10 gra den en het derde deel werd met neon verlicht, doch op 20 graden gehouden. Het bleek, dat de producten uit de tweede categorie, die dus met neon belicht waren en een constante tempe ratuur van 10 graden Celsius hadden ontvangen, de beste resultaten oplever den. De bloeitijden waren erwten 25 Februari, vlas en gerst 31 Maart, haver 14 Maart en tarwe April. Oogstrijp wa ren de erwten op 25 April, vlas op 20 Mei, tarwe op 25 Mei. Door deze versnel de methode van kweeken - die natuur lijk in de practijk niet kan worden toe gepast - kan de wetenschap zorgen voor twee teelten van deze producten binnen het jaar, waardoor het onder zoek van zaden dubbel zoo snel kan ge schieden dan wanneer men op de vrije natuur zou zijn aangewezen. Voor de onderzoekingen is dit een niet te onder schatten voordeel, dat ook aan de prac tijk ten goede komt. AARDAPPEL-EXPORT NAAR ZWITSERLAND Aangezien verbetering in den stand van het mond- en klauwzeer is inge treden in Nederland, behoeven zendin gen vroege aardappelen naar Zwitser land niet vergezeld te gaan van een verklaring van den veearts van de plaats van herkomst, waarin staat ver meld, dat de aardappelen van bedrijven afkomstig zijn, waar geen mond- en klauwzeer heerscht of sinds 1 April 1938 geheerscht heeft, zooals tot dus ver werd vereischt voor zendingen pootaardappelen. De wagens behoeven ook niet onmiddellijk vóór het inladen te worden ontsmet. JONGEN MET EEN MES DOODGESTOKEN. Vechtpartij om 'n.voetbalkwestie Omtrent het middernachtelijk uur ontstond nabij Café Den Dolder te Deurne twist tusschen eenige jongelui waarbij een 21-jarige jongeman zooda nig door een ander met een mes werd gestoken, dat hij vrijwel onmiddellijk dood was. Een derde, die zich met de vechtpartij bemoeide, liep bovendien een snijwonde aan den schouder op. Hij werd door een dokter behandeld en kon daarna naar zijn woning wor den overgebracht. De gemeentepolitie heeft den dader in zijn woning gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Omtrent de oorzaak van den twist verkeert men nog in het onzekere. Ver moedelijk heeft men met een oude voetbalkwestie te doen. De gearresteer de zal naar Roermond worden overge bracht. Het lijk is in beslag genomen. HERZIENING VARKENSTOEWIJZING Uitstel tot 1 Nov. a.s. Door verschillende omstandigheden heeft de herziening der varkenstoewij zing niet in alle gewesten gelijktijdig kunnen plaats vinden. In sommige provinciën zijn de nieu we toewijzingskaarten reeds eind Mei verzonden, terwijl dit in enkele ande re gewesten eerst in de maand Juli zal kunnen geschieden. Voorzoover de nieuwe toewijzing 'n verlaging inhoudt, wordt deze eersi. van kracht drie maanden na dagtee- kening der kaart. Het gevolg hiervan zou dus zijn, dat de varkenshouder in gewesten, waar de nieuwe toewijzing reeds bekend is gemaakt, in een na- deelige positie zouden kunnen komen. Naar men van bevoegde zijde ver neemt, is, teneinde dit te voorkomen, thans de datum, waarop de nieuwe toe wijzing ten volle van kracht wordt, uitgesteld tot 1 Novemer 1939. Dit be- teekent dus, dat degenen, wier toewij zing bij de huidige herziening verla ging ondergaat, zich, wat den omvang van hun varkensstapel betreft, uiter lijk 1 November aan de nieuwe toewij zing aangepast dienen te hebben. PROVINCIAAL NIEUWS. HEERHUGOWAARD. Toen de heer Commandeur, levensmiddelenbedrijf alhier, bezig was zuurtjes voor een cliënte af te wegen, kwam tot zijn niet geringe verbazing ook een pracht gou den ring naar voren rollen. Dat de heer Commandeur deze niet voor een zuur tje ging verkoopen, is alleszins ver klaarbaar. Wellicht wacht een der in- pakkers(sters) nog op het terugvinden van haar kleinood. P. KIKKERT Tot burgemeester van Purmerend is benoemd de heer P. Kikkert, thans burgemeester van de Beemster. DE NIEUWE DEKEN. Door,den Bisschop van Haarlem is, als opvolger van wijlen deken Rengs, tot deken te Alkmaar benoemd deken J. Th. Jacobs te Wervershoof. Tot de ken te Wervershoof werd benoemd pastoor C. H. M. Nieuwenhuizen te Akersloot. „JaInspecteur Knoop, die is hier, jaHij hief zijn hand op, ten tee- ken, dat de vertrekkende inspecteur nog even moest blijven. „De pers Laat de heeren maar boven komen." En zich tot den inspecteur wendend, die zijn plaats bij het schrijfbureau weer had in genomen, zei hij, zich vergenoegd in de han den wrijvend „Nu opgepast, heer Knoop. Het spel gaat beginnen Een agent in uniform opende de deur voor zes verslaggevers, die, lichtelijk verbaasd over de ongewone ontvangst bij hun dagelijks te- rugkeerend bezoek aan het hoofdbureau, de kamer van den hoofdinspecteur binnentra den. Deze laatste was onmiddellijk uit zijn stoel opgesprongen en trad de heeren nu joviaal glimlachend en handenreikend tegemoet, ter wijl inspecteur Knoop zich bescheiden op den achtergrond hield. „Mijne Heeren," begon de hoofdinspecteur officieel, nadat hij door een agent nog eenige stoelen had laten aanrukken, „ik ben u een explicatie schuldig voor de ongewone ont vangst van dezen ochtend. Als goede journa listen popelt u natuurlijk van ongeduld om de reden van uw bezoek hier te weten te ko men." Wanneer de heeren inderdaad popelden, dan was daarvan toch niets op hun gezicht te lezen. Schijnbaar volkomen ongevoelig voor de wijze, waarop de hoofdinspecteur hun nieuwsgierigheid meende te moeten prikke len, wachtten zij geduldig tot deze de moeite zou nemen zijn inleiding te vorvolgen. Eindelijk scheen de heer Dammering den tijd daartoe gekomen te achten. Hoewel een snel opkomend gevoel van teleurstelling over de onverschilligheid, waarmee het auditorium zijn eerste woorden ontvangen had, in zijn stem een klank bracht, welke inspecteur Knoop een schuwen blik in de richting van zijn chef deed werpen, vervolgde hij, zijn gelaat in de zelfde minzame plooi houdend „Welnu, mijne heeren, ik zal u niet te lang in het onzeker latenhet betreft hier de zaak-Leuvensteyn." Bij deze woorden kwam er toch eenige be weging onder de journalisten. Enkelen haal den een bloc-note te voorschijn, waarin de hoofdinspecteur een blijk van snel stijgende belangstelling meende te mogen zien, hetgeen zijn goed humeur geleidelijk deed terugkee- ren. Desondanks was zijn toon bepaald ernstig, toen hij vervolgde „Tot m'n spijt heb ik bemerkt, dat eenige bladen" hij sprak hier opzettelijk in het meervoud „er zich toe hebben laten ver leiden critiek te oefenen op de wijze, waarop de Rotterdamsche politie in deze zaak heeft meenen te moeten ingrijpen. De arrestatie van den handelsreiziger Hellinger wordt door som migen uwer collega's voorgesteld als een' overijlde stap. Men meent, dat er niet vol doende termen aanwezig waren om dezen man, als verdacht van den moord op den heer Leuvensteyn, in verzekerde bewaring te stel len en dat het gerechtelijk onderzoek daar door ernstig zou worden bemoeilijkt." „Mijne heeren" de toon van den hoofdin specteur ging nu in het plechtige over „on der deze omstandigheden is het me een groot genoegen u te kunnen mededeelen, dat de politie thans in het bezit is gekomen van be wijsmateriaal, waaruit de schuld van den ver dachte onomstootelijk zal komen vast te staan. Hedenmorgen zijn wij n.1. door de di rectie van de Hollandsche Hypotheek- en Voorschotbank in het bezit gesteld van een briefje, dat in het bankgebouw op de schrijf tafel van den vermoorden directeur is ge vonden en waarin dezen door Hellinger werd uitgenoodigd op den avond van den moord met den trein van 7.10 naar Rotterdam te gaan." De heer Dammering wachtte even alvorens verder te gaan en de journalisten maakten van deze gelegenheid gebruik om haastig een paar notities neer te krabbelen. Een hunner wierp, als bij intuïtie, een blik op de blauwe map, welke nog steeds op de schrijftafel van den hoofdinspecteur lag, hetgeen deze niet bleek te ontgaan, want zich thans rechtstreeks tot den betrokken verslaggever wendende, zei- de hij „Juist meneer, in deze map bevindt zich het gewichtige document, dat ik onmid dellijk zal laten zien. Vooraf echter nog één opmerking ik hoop van harte, dat deze me- dedeeling er toe zal bijdragen het misver stand, dat in deze bij de pers heeft blijken te bestaan, geheel uit den weg te ruimen en dat die bladen, welke zich tot een misplaatste critiek op het beleid der politie hebben laten verleiden, thans ook den moed zullen hebben hun beschuldiging te herroepen. Ik behoef daaraan zeker niet toe te voegen, dat een dergelijke loyale handelwijze de verstand houding tusschen politie en pers, die tot dus ver nog nooit iets te wenschen heeft overge laten, slechts ten goede kan komen." Er heerschte even een drukkende stilte in het vertrek tot eindelijk de verslaggever van „De Hoofdstad" het woord nam om den heer Dammering met een enkel woord gerust te stellen omtrent de houding van zijn blad, welks hoofdredactie zeker niet zou aarzelen ongelijk te erkennen, wanneer inderdaad mocht blijken, dat de politie het in deze bij het rechte eind had gehad. De hoofdinspecteur scheen met deze sim pele toezegging voorloopig genoegen te ne men. Hij nam nu althans de blauwe map op en haalde daaruit een briefje te voorschijn, dat hij op het schrijfbureau glad streek, waar na hij den journalisten verzocht naderbij te komen. Het was een eenvoudig velletje kwarto schrijfpapier, waarin een watermerk van een der meest bekende papierfabrikanten. Ver moedelijk was het aan de bovenzijde bedrukt geweest met een firmanaam, want het ge heele vel had slechts een lengte van 18 cm., terwijl aan den bovenrand duidelijk te zien was, dat hier met een 'mes een stuk was af gesneden. In machineschrift was het volgende te le zen Geachte Heer Leuvensteyn, Gaarne zou ik, alvorens hedenavond de acte gepasseerd wordt, nog een kort onder houd met u hebben. Tot dat doel hoop ik hedenmiddag ongeveer 3 uur even aan uw kantoor te komen. Mocht mijn tijd dit on verhoopt niet toelaten, dan zoudt u mij zeer verplichten vanavond den trein van 19.10 naar Rotterdam te nemen. Ik zal dan BÜITENLANDSCH NIEUWS. ARBEIDSPLICHT VOOR DUITSCHE MEISJES De staatssecretaris van het Duitsche Rijksministerie van Arbeid, dr. Syrup, heeft aangekondigd, dat waarschijnlijk nog dit jaar een wet zou worden uitge vaardigd, volgens welke ieder meis je voor het 25ste levensjaar het „Pflichtsjahr" (jaar van verplichten VANAF 15 JUNI AVONDRETOURS VERKRIJGBAAR. Prijs gelijk aan enkele reis prijs. Geldig vanaf 16.30 uur n.m. tot volgende mor gen 8.30 uur op plaats van bestemming. op het perron naar U uitzien, zoodat we dan de reis gezamenlijk kunnen maken. Hoogachtend, J. W. HELLINGER. Slechts de naam was geschreven en zooals het briefje daar lag, twijfelde wel niemand cr aan, of bij den schrijver had uitsluitend de bedoeling voorgezeten den heer Leuvensteyn in een val te lokken. De aanvankelijke aan kondiging van het bezoek had natuurlijk •slechts ten doel de later volgende uitnoodi- ging om samen te reizen aannemelijk te ma ken en met deze simpele acht regels scheen de gansche duistere, moordzaak in eenmaal opgelost. De afgezanten van de Koningin der Aarde vroegen en kregen verlof den inhoud van het. den heer Leuvensteyn zoo noodlottig gewor den epistel over te nemen, van welke gele genheid hoofdinspecteur Dammering gebruik maakte den heeren nog eenige nadere toe lichtingen te geven. „Er is waarschijnlijk één belangrijk punt, meende hij met een welvoldaan lachje, „dat u als leeken op het gebied der kriminaliteit zal zijn ontgaan. De politie heeft door dit briefje mede antwoord gekregen op een vraag, waarmee zij zich tijdens het onderzoek steeds heeft bezig gehouden en wel deze waarom de heer Leuvensteyn juist gebruik heeft ge maakt van den gewonen stoom-sneltrein, die om 19.10 uit Amsterdam vertrekt en niet van een der vele electrische treinen, die vrijwel elk half uur rijden en waaraan elk ander mensch, alleen reeds uit een oogpunt van comfortabel reizen, zeker de voorkeur zou hebben gegeven. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1