30e JAARGANG DONDERDAG 22 JUNI 1939 NIEUWS* EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 71 F E UIL L E T ON DE VIERDE MAN. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN. WiERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER -3T CORN. J. BOSKER WEERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 10.10 BUITENLANDSCH NIEUWS. BOMMENWERPER BRANDEND NEERGESTORT Een der inzittenden te pletter gevallen. Havas meldt uit Londen Tijdens een nachtelijke oefening is een bombardementsvliegtuig van de Britsche luchtmacht in brand geraakt en bij Salisbury omlaag gestort. Twee inzittenden wisten zich door middel van hun parachute te redden, de derde inzittende is, doordat zijn parachute weigerde, te pletter gevallen BRITSCHE VLIEGBOOT IN VLAMMEN Connemara bij het tanken in brand gevlogen. - Een opva rende vermist. Een van de nieuwe Short Empire vliegbooten van de Imperia! Airways, bestemd voor het luchtverkeer over den Atlantischen Oceaan is Dinsdag avond in de vlieghaven van de Imp. Airways te Southampton door brand verwoest. Eén persoon, die zich aan boord van de vliegboot bevond, wordt vermist. Laat in den avond lag de Connema- ria, behoorende tot de C-klasse in de haven van Southampton gemeerd, om te worden geladen met brandstof, voor een proefvlucht, welke de vliegboot moest maken, één van een serie, welke moesten worden voltooid alvorens de Connemara in dienst kon worden ge steld. Om te tanken werd een benzine- lichter langs de vliegboot aangebracht, waarna slangen werden uitgelegd naar de tank van de Connemara. Waarschijnlijk heeft men hierbij een fout gemaakt, of wel er is op een of andere wijze "n open vlam bij de slan gien gebracht. In ieder geval weerklonk •op het moment, waarop men met het vullen van de vliegboot zou beginnen, 'n geweldige explosie en het volgende oogenblik sloegen hooge vlammen uit den lichter, welke 400 gallon benzine bevatte. In minder dan geen tijd sloeg het vuur toen ook over naar de Conne mara die weldra van den neus tot aan den staart als een fakkel brandde. Zoodra men op de werf de explosie had gehoord, wrerden brandspuiten naar de brandende vliegboot gebracht, terwijl tevens pogingen in het werk werden gesteld om de zich aan boord van vliegboot en lichter bevindende personen in veiligheid te brengen. De meesten hunner waren reeds van boord gesprongen en werden door drij vende brandspuiten opgepikt. Eén man werd echter vermist en men vreest dat deze employé, die zich aan boord van de Connemara bevond, in de vlammen is omgekomen. De brandweer slaagde er niet in de enorme vlammenzee tijdig te blus- schen en voor de oogen van vele dui zenden belangstellenden, die zich langs de kaden bevonden, brandde de boot geheel uit. Ook de lichter was niet te blusschen en weldra zonk deze naar den bodem, terwijl de Connemara al leen bleef drijven. Het verbranden van de Conenmara beteekent een leelijken tegenslag voor de Imperial Airways. Niet zoozeer uit geldelijke overwegingen, want alle vliegtuigen van de maatschappij zijn verzekerd. Maar wederom zal het toch reeds meermalen uitgestelde luchtver keer over den Atlantischen Oceaan van de Engelschen, door dit gebeuren wel weer uitgesteld worden. En dat terwijl de Amerikanen na 5 vluchten met post, thans ook al passagiers van de Nieuwe naar de Oude wereld bren gen GROOTE BRAND TE ST. PIERRE. De zakenwijk van Saint Pierre, de hoofdstad van het eiland Saint Pierre en Miquelon, ten Zuiden van New- Foundland, is geteisterd door een fei len brand, welke nog werd aangewak kerd door den krachtigen wind. Enkele regeeringsgebouwen, een Bank, ver scheidene winkels en een 12-tal wonin gen werden door het vuur verwoest. Er wordt nog geen melding gemaakt van dooden of gewonden. De brand is door onbekende oor zaak in een bioscoop ontstaan. EEN PROTEST VAN JAPAN Tegen handelwijze van Britten. Japan heeft, naar Reuter meldt, bij de Britsche marine-autoriteiten te Sjanhai krachtig geprotesteerd tegen het optreden der bemanning van de Britsche kanoneerboot Scarrab, die met geweld goederen te Woehoe aan den Jangtse zou hebben gelost. Volgens 't Japansche militaire hoofd kwartier te Nanking heeft de beman ning de Japansche officieren en man schappen ge-intimideerd, door hen met machine-geweren te dreigen. Het hoofdkwartier eischt het aanbieden van verontschuldigingen en waarbor gen tegen een herhaling van dergelijke incidenten. In het Japansche protest wordt ve»'- der gezegd, dat de bemanning van de Scarab gehandeld heeft in strijd met de door de Britsche marine-autoritei ten gegeven verzekering, dat bij de Japanners een gespecificeerde lijst in gediend zou worden van alle goede ren, die de marine in Jangtsehavens zou lossen. Dat de commandant der Scarab die lijst aan een Japanschen 2e luitenant zou hebben overhandigd, wordt in 't protest nadrukkelijk ontkend. Woensdag brachten gewapende ma trozen van Scarab c.a. 150 kisten aan land en toen de Japansche soldaten dat wilden verhinderen werden, vol gens de Japansche lezing, machine geweren op hen gericht. BINNENLANDSCH NIEUWS. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 15.) De jongste verslaggever, die algemeen bij dezen bijnaam, welke aan den hoofdpersoon van een muizenhistorie in de kinderrubriek ontleend was, genoemd werd, gnuifde. Daar had hij waarachtig meneer Wils, die als de beste verslaggever van de stad gold, een pri meur afgesnoept De vreugde was echter van korten duur, want de eerste reporter wendde zich nu rechtstreeks tot hem, toen hij ant woordde „Snuf, jö, 't spijt me werkelijk, dat ik je van die illusie berooven moet. Dat van Doorn op het schrijfbureau van Leuvensteyn een door Hellinger onderteekend briefje gevonden heeft, wist ik vanmorgen om 9 uur al. En als je er prijs op stelt, wil ik je den inhoud van dat briefje wel even voorlezen. Maar wat jul lie niet weten, is, dat er vanmiddag uit Rot terdam bericht zal komen, dat Hellinger ont kent, dat dat briefje van hem afkomstig is. Zie je Snufje", besloot hij met een bemoedi gend knikje in de richting van het jongste lid der redactie, „als je het werkelijk ver wil brengen op het glibberige pad der journali stiek, moet je altijd zorgen, dat je het nieuw tje al weet vóórdat het gebeurd is „Dat kan toch niet," zei Snuf, die nu wer kelijk een beetje sip keek en met deze opmer king bewees, dat hij het inderdaad niet ver zou brengen. Van Manen, tijdig inziende, dat zijn uitval ongemotiveerd was geweest, was alweer half verzoend. „Nou enfin, ik hoor wel, dat je er toch nog wat meer van weet, dan ik dacht. Maar doe me voortaan een genoegen en vertel me waar je heengaat. Je zult me moeten toegeven, dat het voor mij ook geen pretje is, al jouw werk hier onvoorbereid te moeten overnemen." „Bravo vriend en medewerker," zei Wils, terwijl hij opstond en zijn chef kalmeerend op den schouder klopte, „ik zal er aan den ken, hoor Nu ga ik naar Zuster Robert, par ticulier verpleegster en een der voornaamste getuigen in de zaak-Leuvensteyn. Maar wan neer ik terug ben, weet ik niet. Als het lang duurt, moet Snuf me maar komen halen." En haastig verliet hij het vertrek. KAMPEERREIZEN PER GOEDERENWAGEN Belangstelling blijft zeer groot. Naar men meldt, is de belangstel ling voor de gelegenheid om hier te lande kampeerreizen te maken per goederenwagen, buitengewoon groot. Kort nadat in de dagbladen de ver slagen waren verschenen van de eer ste kampeerreis, die 'n groep Neder- landsche journalisten had onderno men, is het hoofdbestuur der Neder- landsche Spoorwegen te Utrecht over stelpt met aanvragen. Binnen 'n week overtrof het aantal aanvragen reeds de beschikbare capaciteit. Alle kam- peertreinen zijn reeds „volgeboekt"; reeds moest een aantal aanvragen worden afgewezen. Het kampeeren per goederentrein belooft dit eerste jaar dus reeds een succes te worden. MAGAZIJN INGERICHT VAN GESTOLEN VOORWERPEN Chef-monteur gearresteerd van Gem. Lichtfabrieken te Gouda. Tot het onnoemelijk aantal voorwer pen, dat de 52-jarige chef-monteur van de Gem. Lichtfabrieken te Gouda in den loop van een aantal jaren ver duisterde, behooren ruim 100 nieuwe verfkwasten, tientallen bussen met verf, bussen benzine, een geweldig aan tal vijlen en tangen, een honderdtal schroevendraaiers, ruim honderd vel len schuurpapier, electrisch draad en loodkabel, tientallen stopcontacten en schakelaars, staven en platen koper,, een groot aantal electrische lampen en nog veel meer. De chef-monteur had dit alles gemak kelijk kunnen verduisteren, omdat hij zelf was belast met het beheer er van. Maar de politie heeft er toch de lucht van gekregen en toen zij over voldoen de gegevens beschikte, werd ten huize van den chef-monteur een inval ge daan. De zolder van de woning was als het ware een magazijn van alle mogelijke goederen en gereedschappen op electriciteitsgebied. Er was zoovee! VANAF 15 JUNI AVONDRETOURS VERKRIJGBAAR. Prijs gelijk aan enkele reis prijs. Geldig vanaf 16.30 uur n.m. tot volgende mor gen 8.30 uur op plaats van bestemming. opgeslagen, dat een vrachtauto van |den reinigingsdienst moest worden ge- requireerd om alles te kunnen over brengen naar het politiebureau, waar twee vertrekken bijna geheel werden gevuld met de gestolen voorwerpen. De waarde van het verduisterde wordt geschat op f 800. De gearres teerde chef-monteur heeft een bekente nis afgelegd. Men weet echter nog niet of ook anderen bij de verduiste ring betrokken zijn geweest en of hij ook van zijn voorraad heeft verkocht. De politie heeft voorts aangehou den een monteur der Lichtfabrieken, die bekend heeft 12 lampen van de j straatverlichting te hebben verduis jterd. Deze diefstal schijnt echter geen verband te houden met de verduiste ringen van den chef-monteur. WERK MET HINDERNISSEN Rioleiei^ing te Naaldwijk Te Naaldwijk heeft men met hulp van het Werkfonds een groot plan voor diepe rioleering ontworpen, waarvan de kosten ruim een ton bedra gen en welks uitvoering bijna een jaar werken zou vorderen. Door het ge heele dorpscentrum zou een diepe rioleering worden aangelegd, waar voor het noodig was, een vier meter diepe loopgraaf te delven. Eenige maanden geleden, toen men nog nauwelijks begonnen was, moest het werk worden stilgelegd, omdat de Naadwijksche bodem te drassig bleek. De uitvoerders hadden veel last van z.g.n. loopzand en weken lang lag de arbeid stil, in afwachting van een na dere oplossing. Deze werd gevonden door het inheien van een stalen dam- wand van moderne constructie aan weerszijden van de loopgraaf, waar door het loopzand overwonnen werd. Over de extra kosten veroorzaakt jdoor dit oponthoud en dezen specialen damwand loopt thans nog een geschil tusschen de gemeente Naaldwijk en de aannemers. Het werk is eenige weken geleden I hervat, maar men is nog geen 100 M. verder gekomen. De loopgraaf voerde hier namelijk langs de zeer oude pasto rie van de Ned. Herv. Kerk, een fraai gebouw, dat dank zij Rijksmonumen tenzorg kort geleden gerestaureerd is in zijn oorspronkelijke stijl. Het heien van de groote machine, die de 5 M. lange ijzeren sleuven voor den damwand in den grond stampt, heeft namelijk zulke trillingen veroorzaakt, dat in den voorgevel van de pastorie scheuren zijn ontstaan. Het lijdt geen twijfel, of voortgang van de werkzaam heden zou groote schade aan het ge bouw doen ontstaan. Na een arbeid van maanden heeft men thans een paar honderd meter rioleering kunnen leggen, en wederom is het werk gestaakt. Deskundigen ple gen overleg om op andere wijze de diep rioleering tot stand te brengen. Het perceel in de 2e Oosterparkstraat, waar, blijkens door de politie verstrekte opgave, Zuster Robert moest zetelen, was een van die bovenhuizen, zooals men die in de oudere buitenwijken van Amsterdam bij duizenden aantreft. Toen de chauffeur van de taxi, welke Wils had gerequireerd om vlugger op de plaats van bestemming te zijn, langzaam rijdende, uit keek naar het huisnummer, dat hem door zijn passagier was opgegeven, viel het oog van dezen laatste reeds op een groot emaille naam bord, waarop in forsche letters de woorden E. Robert, Gediplomeerd Verpleegster" waren aangebracht. Op de deur bleek bovendien nog een kleiner naambordje te zijn bevestigd en daarop was met potlood geschreven twee maal bellen. Wils deed zulks, maar hij moest de opdracht tot twee maal toe herhalen, alvorens een klikkend geluid aan het slot van de deur be wees, dat er boven aan een touw getrokken werd. De reporter trad het vestibuletje binnen, v/aar een boodschappenmandje aan een touw, een kinderwagen en twee fietsen, die als even zoovele zwaarden van Damocles boven de trap bengelden, hem alle uitzicht belemmer den. Hij deed een wanhopige poging om langs het mandje, over den kinderwagen en tus schen de spaken der fietsen door een blik naar boven te werpen, waar zich ongetwijfeld en levend wezen moest bevinden, maar als eenig resultaat riep thans een min of meer krijschende vrouwenstem „Gooi maar in 't mandje", welke invitatie vergezeld ging van eenige nerveus schokkende bewegingen van dit vlechtwerk. Wils dacht er niet aan zichzelf in het mand je te deponeeren, maar hij schrok toch even, toen het ding plotseling ratelend langs zijn hoofd suisde en met een geweldige vaart ach ter de fietsen verdween. Het zou dwaasheid geweest zijn te trach ten het oorverdoovende lawaai, dat het snel langs den staaldraad klimmende mandje ver oorzaakte, te overstemmen en de man in het portaaltje wachtte dan ook geduldig tot het, in Amsterdamsche bovenhuizen schijnbaar on ontbeerlijk transportmiddel het einddoel be reikt had en eenige onverstaanbare, maar verre van minzaam klinkende woorden van de onzichtbare fee boven aan den trap bewees dat deze zich van de nutteloosheid van deze manoeuvre overtuigd had. Juist wilde hij den mond openen om hier van een z.i. alleszins gewenschte verklaring te geven, toen net mandje met nog grooteren spoed dan waarmee het vertrokken was, te rugkeerde en onmiddellijk daarop de vrou wenstem zich weer liet hooren. „Wie is daar nou Wils kreeg thans een kans, welke hij gretig accepteerde. Met den rechterhand het mand je vasthoudend om een nieuwe poging tot ophalen te voorkomen, werkte hij zich met den linker langs den kinderwagen heen en brulde „Is Zuster Robert thuis „Zuster Robert Zegt u dat dan direct Dat was het tweede ongemotiveerde verwijt dezen morgen, maar ook ditmaal achtte de reporter zich niet geroepen tot een weerleg ging. Boven aan den trap klonk nu eenig gestom mel, dat zich langzaam verwijderde, daarop volgde, nauwelijks hoorbaar een stem, die iets scheen te roepen, maar eindelijk kwam dan toch de invitatie „Komt u maar boven Wils voldeed aan het verzoek, kroop onder de fietsen door en bereikte tenslotte, na een ontelbaar aantal treden te hebben beklom men, amechtig een overloop, waar hij ont vangen werd door een bepaald boosaardig uitziende juffrouw, die hem van het hoofd tot de voeten opnam en hem daarna met een armgebaar een deur wees, waar hij zich blijk baar moest vervoegen. Op hetzelfde moment echter werd deze deur geopend en verscheen het hoofd van de verpleegster, die hem, wat minder onvriendelijk dan de krijschende hos pita, uitnoodigde binnen te komen. „U moet voortaan twee maal bellen", kwam de juffrouw nog venijnig, toen hij haar den rug toekeerde. „Het spijt me, dat ik u moet tegenspreken, maar ik heb twee maal twee maal gebeld," antwoordde Wils vriendelijk lachend. De juffrouw scheen hem echter geen ant woord meer waardig te keuren, haalde met een minachtend gebaar haar schouders op en verdween. „U moet haar maar niet au serieux ne men", verzocht de verpleegster fluisterend, terwijl ze zorgvuldig de deur achter zich sloot. ,.'t Is voor ons zóó lastig hier in Amsterdam fatsoenlijke kamers te krijgen, dat wij het met de gedragingen van de hospita's maar niet zoo nauw nemen. Maar voor de bezoekers is het wel eens vervelend. Waarmee kan ik u van dienst zijn, meneer „Zuster. Ik zou graag nog eenige in lichtingen van u hebben met betrekking tot uw avontuurlijke treinreis." „Een interview vroeg de verpleegster glimlachend, terwijl ze haar bezoeker een stoel wees. „Als u het zoo noemen wilt, ja zuster. U begrijpt, dat het groote publiek buitengewoon nieuwsgierig is naar de meening der mede reizigers van wijlen den heer Leuvensteyn, temeer, omdat men het lang niet eens is over de vraag, of Hellinger al of niet als de dader moet worden beschouwd. Daaraan behoeft, naar mijn oordeel, geen twijfel te bestaan. Ik heb hem pertinent her kend als de vierde man, die bij ons in de cou pé zat, toen we uit Amsterdam vertrokken en die alleen met den heer Leuvensteyn achter bleef, toen ik in Den Haag uitstapte." „Mag ik vragen, wat u in Den Haag ging doen?" vroeg Wils, zijn gastvrouw een ver- overaarsblik toewerpend, die zijn uitwerking niet scheen te missen. Zuster Robert mocht dan het praatgrage van vele harer sexegenoo- AUTO MET VIJF JONGENS IN EEN PRUTSLOOT Zondagmiddag te ongeveer drie uur is een auto, waarin 5 jongelieden uit Blokker waren gezeten, te Oudijk, op den rechten weg, tegen 'n boom gere den, waarna zij is gekanteld en over den kop in de smalle, doch vrij diepe sloot terecht is gekomen. Twee van de jongens raakten bekneld en konden slechts met groote moeite gered wor den. Zij zijn in het St. Jansgasthuis te Hoorn opgenomen de drie anderen kwamen met een nat pak en eenige builen en schrammen vrij. Omtrent de toedracht van het onge luk vernam de N.H. Crt.. dat de be stuurder voor de eerste maal achter het stuur zat. Verschillende ooggetui gen hadden den wagen op onzekere wijze over den weg zien gaan. maar zijn eensluidend in hun verklaring, dat er maximum 40 Km gereden is. Op 'n gegeven moment moet de Zondagsrij der den wagen niet meer moester ge weest zijn en is tegen 'n boom gere den, waarbij de auto aan de voorzijde grondig werd vernield. De weg door Oudijk heeft geen of vrijwel geen berm en gaat direct over in den walkant. De auto is dan ook onmiddellijk gekanteld en omgekeerd in de sloot terecht gekomen, waarbij de portieren werden ontzet en de rui ten, voor zoover die bij den schok heel gebleven waren, braken. Omwonenden schoten onmiddellijk toe en wisten 'n drietal inzittenden te bevrijden. Twee anderen waren even wel bekneld geraakt tusschen de brok stukken, maar wisten het hoofd bo ven water te houden. Met groote moei te werden zij bevrijd. Direct kwam vast te staan, dat geen drankgebruik of -misbruik in het spel was, doch dat het ongeluk aan de on ervarenheid van den bestuurder te wijten was. Een der slachtoffers heeft waar schijnlijk vuil slootwater naar binnen gekregen, waarvan wellicht een gedeel te in de longen is gekomen. De ander is gewond aan het hoofd en maakt het goed. MET GESTOLEN AUTO OP STAP Garagehouder mishandeld. Te Barneveld is dezer dagen iemand uit Berkel-Rodenrijs aangehouden, be nevens een in zijn gezelschap vertoe vend minderjarig meisje, afkomstig uit een inrichting te Rotterdam. Het tweetal kwam Maandag in een. zooals later bleek, gestolen auto, te Apel doorn bij een garagehouder om ben zine in te nemen. Toen het op betalen aankwam, sloeg de thans gearresteer de den garagehouder in het gezicht en het kwam tot 'n gevecht, waarna de man met het meisje de vlucht nam met achterlating van de auto, die door de Apeldoornsche politie in beslag werd genomen. ten bezitten, zooals ze hier zat in haar flat- teerend verpleegsterscostuum, met in haar houding een tikje overwinnelijke terughou dendheid, kon zij ongetwijfeld aanspraak ma ken op de kwalificatie „interessante vrouw." „Moet dat ook in de krant vroeg ze met een schalksch lachje, waarop de reporter zich haastte te antwoorden „Pardon, het is geheel aan u ter beoordee ling, wat u wel en wat u niet voor publicatie geschikt acht. Als u er mij dan maar even op attent maakt, wanneer u zich iets mocht laten ontvallen, dat u liever niet in de krant ^et." Zuster Robert, die allerminst onder den in druk scheen van dit persgesprek vermoe delijk toch het eerste in haar leven aar zelde even, alvorens te antwoorden. Waar schijnlijk vroeg ze zich af, of het andere men- schen iets aanging met welk doel zij op den bewusten avond naar Den Haag was ge reisd, maar om de vraag van den reporter botweg te negeeren, leek haar toch ook niet verkieselijk. Ten slotte koos ze den gulden middenweg „Als het u interesseert, wil ik u wel vertel len, waarom ik naar Den Haag ging, maar ik denk, dat het uw lezers toch bitter weinig be lang zal inboezemen. Bij een familie in de Laan van Meerdervoort werd de vorige week door middel in de Haagsche bladen voor de bejaarde dame een particuliere verpleegster gevraagd. Ik kreeg deze advertentie echter eerst Maandag onder de oogen en waar het toen reeds te laat was om nog schriftelijk te solliciteeren, zooals verlangd werd, trok ik de stoute schoenen aan en reisde 's avonds naar Den Haag om me persoonlijk aan te mel den Wils glimlachte. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1