GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. ZITTING TRANSPORTEN EN VEEVERVOER. ONS WIERINQERMEERHOEKJE. roemden grooten onbekende te hebben gekocht. De rijwielhandelaar is nu we gens heling aangehouden. INVAL IN EEN SPEELHUIS In den nacht van Maandag op Dins dag heeft de politie van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam een inval gedaan op de 2e etage van per ceel Utrechtschedwarsstraat. Er wa ren veel klachten van vrouwen, dat hun mannen daar hun geld verspeel den. En inderdaad trof de politie er 12 personen aan, die inderhaast kaarten en geld overal verstopt en weggesme ten hadden toen de politie verscheen. Het leed geen twijfel, of men had er hazardspel beoefend en de exploitant van het speelhol is voorloopig in ar rest gesteld. GEMEENTE ZIJPE. Het hart van den Voorzitter met droefheid vervuld. Met de autobusdiensten op den goe den weg, alleen de schakel Sint Maartensbrug Schagerbrug ont breekt nog. Een loffelijk streven, de bevordering der vakbekwaamheid, maar geen subsidie. De verkiezingsactie van den Mid denstand en de heer Veltman. Verlangend om den degen te krui sen Het Hoogheemraadschap een li chaam, wiens bestaan geen zin meer heeft en aan wien niet meer zeg genschap dient te worden gegeven. Een controle op de werkloozen, die zonder overleg met B. en W. door den controleur is ingevoerd en die voor den heer Veltman niet accep tabel is. Het P.E.N.-gebouwtje te Oudesluis een smerig betonnen ding. De raad dezer gemeente kwam Dinsdag 27 Juni 1939 des voormiddags half elf in voltal lige zitting bijeen. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart, burge meester secretaris de heer J. A. de Boer. In zijn openingswoord wenscht de Voorzit ter de heeren van harte geluk met hun her benoeming tot lid van den raad, hun herbe noeming heeft hem vreugde gebracht en 't heeft ons hart met droefheid vervuld dat wij ons eenigst vrouwelijk raadslid zullen moeten missen, zegt spr. Gelukkig behoeven we op deze vergadering nog geen afscheid van Mevr. Vriesman te nemen, in de volgende vergade ring zal spr. nog gelegenheid hebben hierop terug te komen. Het spijt hem heel erg Mevr. Vriesman niet te kunnen gelukwenschen met een herbenoeming, hij zou dat gaarne hebben gedaan. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Medegedeeld wordt dat het uurloon voor de werkverschaffing verhoogd is tot 27 cent, de vergoeding voor regenverlet tot 22 cent. Diverse verslagen zullen bij de raadsleden circuleeren. B. en W. van Alkmaar zonden een dankbe tuiging voor het besluit tot verlenging van de bijdrage in het exploitatietekort van het Cen traal Ziekenhuis aldaar. De Georganiseerde Middenstand te Zijpe Zond een dankbetuiging voor de indertijd toegezegde subsidie ten behoeve van den „Spoedcursus", van welke subsidie evenwel geen gebruik behoefte te worden gemaakt. Op den goeden weg Gelezen wordt het Kon. Besluit van 23 Mei 1939, no. 41 waarbij wordt goedgevonden, dat de aan de N.V. Autobusdienst „Noord Hol land" verleende vergunning voor de uitoefe ning van een autobusdienst tusschen Alkmaar en Den Helder wordt uitgebreid met het tra ject Petten—Burgervlotbrug—Burgerbrug. De Voorzitter constateert, dat we in dit op zicht dus op den goeden weg zijn en dat al leen de schakel St. MaartensbrugSchager brug nog ontbreekt. Spr. twijfelt er niet aan of dit komt ook voor elkaar, zoodat we dan toch een dienst krijgen, zooals we dien ge- wenscht hebben. De heer Blom vraagt wanneer de dienst PettenBurgerbrug zal beginnen. De voorzitter antwoord dat die volgens de beschikking binnen 2 maanden na de beschik king zal moeten beginnen, dat is dus vóór 23 Juli a.s. Het procesverbaal van kasopname op 19 Ju ni 1.1. vermeldt dat in kas moest zijn en was f 5319.74, terwijl op dien dag belegd was bij de Boerenleenbank f 15704.25, zoodat de kas- positie der gemeente zeer goed is te noemen, zegt de Voorzitter. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1938. Het betreffen hier uitsluitend administratieve wijzigingen. In verband met de Consequentie geen subsidie. Aan de orde wordt gesteld een adres van de Commissie tot het beleggen van Inspectie- vergaderingen voor het onderwijzend perso neel in de inspectie Den Helder, houdende verzoek om subsidie. Het doel dezer vergaderingen achten B. en W. bijzonder sympathiek, doch in verband met de consequentie oordeelen zij dat het te ver gaat dergelijke vergaderingen te sub sidieeren. Het is een loffelijk streven dat de onderwijzers ter bevordering van hun vakbe kwaamheid deze vergaderingen houden, maar hetzelfde geldt bijv. voor secretariepersoneel, burgemeesters en secretarissen, die ook ter bevordering van hun vakbekwaamheid lezin gen enz. bijwonen doch de kosten zelf beta len. Ook de gemeente-opzichters en doktoren zouden zoo iets kunnen doen en het zou te ver voeren dergelijke zaken te subsidieeren. De heer Veltman meent dat deze vergelij kingen niet opgaan t. a. van de inspectiever gaderingen voor de onderwijzers wordt het belang teruggevonden bij de verdere opvoe ding van het kind. Spr. heeft er echter op tegen dat deze subsidie-aanvrage plaats vindt tusschen de begrootingen door. De heer Dignum is 't geheel met B. en W. eens. Men komt op deze wijze tot oneindige dingen. Wanneer de gemeenteambtenaren hun vakbekwaamheid door het bezoeken van vergaderingen e.d. bevorderen, komt dat ook de gemeenschap ten goede. Met 10 tegen 1 stem, die van den heer Velt man wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt opnieuw besloten aan den heer Joh. Bruin volmacht te verleenen om namens de gemeente het stemrecht uit te oefenen voor de verkiezing van Hoofdingelanden en Hoofd ingelanden-plaatsvervangers voor het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier voor de in 1939 te houden verkiezing. Een Zijper cursus ter opleiding voor het examen voor diploma Algemeene Handelskennis. Door den Georganiseerden Middenstand te Zijpe wordt verzocht om een subsidie van f 150.benevens gratis gebruik van school lokalen ten behoeve van een te houden 3-ja- rigen cursus ter opleiding voor het examen voor diploma Algemeene Handelskennis. Het cursusgeld zal bedragen f 15.voor minvermogenden f 7.50 voor onvermogenden nihil. Het aantal leerlingen zal minstens 25 moeten bedragen. Adressant zal het op prijs stellen als iemand uit den raad zitting zal krijgen in de Commissie. B. en W. stellen voor le toe te staan vrij gebruik der benoodigde schoollokalen, zooals reeds gebeurde, onder de gebruikelijke voor waarden 2e als maximum een subsidie te verleenen van f 150.en aan B. en W. over te laten aan de hand van de exploitatiereke ning, hoe groot het te verleenen bedrag zal zijn 3e aan te wijzen een vertegenwoordiger, die zitting zal nemen in de commissie, doch B. en W. willen zich bepalen tot een vertegen woordiger uit B. en W., niet om den raad te kort te doen, maar omdat B. en W. contact moeten hebben met de Commissie. Dat is noodzakelijker dan een contact tusschen den raad en de Commissie. Het onder le genoemde voorstel wordt alge meen goedgevonden. Wat het te verleenen subsidie betreft, vraagt de heer Jansma of daarmee komt te verval len het subsidie aan den cursus te Schagen. De Voorzitter antwoordt dat de raad bij de behandeling der begrooting die vraag zelf zal dienen te beantwoorden. Op dit oogenblik is de aanvrage geheel onafhankelijk van den Schager cursus. De heer Jansma vraagt zich af of het niet beter is ook voor dezen cursus een subsidie per leerling vast te stellen. Als het aantal leerlingen grooter zou worden zou spr. er niet op tegen zijn een hooger bedrag dan f 150. beschikbaar te stellen. Stel dat het tekort f 200 mocht zijn, dan heeft spr. geen bezwaar dit toe te staan. De vertegenwoordiger van de gemeente zal wel toezien dat het geld goed besteed wordt. Voor een goede uitvoering der zaak acht spr. een dergelijke regeling beter. De heer Doedens is 't met den heer Jans ma eens, maar vraagt zich af of het noodig is, dat nu reeds een besluit wordt genomen. Laten wij de beslissing uitstellen tot de be handeling der begrooting. Als deze cursus wordt gehouden zou spr. het onzin vinden om voor Schagen een post van f 100.op de be grooting te brengen. Voor den Zij per cursus is het subsidie ook op f 6.per cursist te stellen. De Voorzitter zegt dat de cursus reeds in 1939 begint en dus niet gewacht kan worden tot de behandeling der begrooting voor 1940. De vergoeding zal voor een gedeelte op 1939 drukken en voor een ander gedeelte op 1940. De heer Veldman merkt op, dat toen de Vestigingswet in werking trad de regeering achterwege is gebleven met een finantieele regeling voor het onderwijs en die zaak voor rekening van de gemeente is gekomen. De middenstand doet dan ook nu een beroep op de gemeente. Voor enkele weken terug is door den Middenstand een verkiezingscourant uit gegeven, waarin de kiezers werden opgewekt hun candidaten te stemmen, want zij wilden bezuinigen, met andere woorden, door onze schuld schudden de gemeentefinantiën op hun grondvesten en daarom burgers, boeren en buitenlui stemt de candidaten van de mid denstand. Het is daarom dat men zich af vraagt hoe moet ik stemmen t.a.v. deze sub sidieaanvrage, het is nu een gewetenszaak geworden. Spr. vraagt of het den Voorzitter bekend is of het te geven onderwijs 't zelfde is als te Schagen. Spr. weet wel dat het gaat om te voldoen aan de eischen voor de vestiging, maar te Schagen heeft men ervaring opge daan. Spr. vraagt of de cursus bijv. ook toe gankelijk zal zijn' voor de randgemeenten b.v. voor iemand uit Callantsoog en of iemand die liever naar Schagen zal gaan, daartoe in de gelegenheid zal zijn. Spr. is niet tegen het verleenen van het subsidie maar is 't niet beter de zaak in haar geheel bij de begroo ting onder de oogen te zien De Voorzitter gelooft wel dat het voor den heer Veltman aantrekkelijk is om den degen te kruisen met den raadsvertegenwoordiger van den Middenstand De heer Veltman Dat komt evengoed wel. De Voorzitter Maar spr. gelooft toch dat deze zaak afzonderlijk beschouwd moet wor den. Z.i. kan de cursus in Schagen niet op één lijn gesteld worden met den Zij per Cursus, de cursus te Schagen is veel uitgebreider en daarom is. spr. het niet eens met den heer Doedens, dat de post voor deze cursus te Schagen wel geschrapt kan worden. Spr. zou daar niet aan willen tornen, maar daarboven de f 150.voor den Zij per cursus beschikbaar stellen. Spr. acht het een administratieve on juistheid om te wachten tot de behandeling der begrooting 1940. Wat de opmerking van den heer Jansma betreft, in het toestaan van een subsidie van f 150.zit een paedagogisch element, er zit een bepaalde zuinigheid in. Maar als het te kort grooter dan f 150.mocht zijn is er geen bezwaar evengoed voor te stellen een hoogere subsidie toe te staan. Maar B. en W. willen niet te hard van stapel loopen, wij moeten niet meer geven dan gevraagd wordt. De heer Jansma vindt dat goed. Voor hem is 't een feit dat een vertegenwoordiger van de gemeente zitting zal krijgen in de Com missie voldoende waarborg dat het geld goed beheerd zal worden. De heer Van der Sluijs merkt op dat adres sant een minimum aantal noemt van 25. Als dit aantal cursisten er dus niet is, wordt er even gedacht den cursus niet te houden. Is het aantal cursistep. meer dan 25, dan zal de exploitatierekening gunstiger worden en zal er z.i. geen sprake van zijn dat het bedrag van f 150 wordt overschreden. De heer Bruin gaat met het voorstel van B. en W. mee, het zal een goede stuwkracht voor adressant zijn. De heer Doedens zegt dat de cursus te Schagen precies dezelfde is als te Zijpe. Te Schagen was 't voorheen een tweejarige cur sus die omgezet is in een drie-jarige, 't Beste is dat B. en W. dat eens onderzoeken. De voorzitter wijst op het machineschrijven dat te Schagen wordt geleerd maar B. en W. zullen eens informeeren. Dë heer Nannis zegt dat B. en W. met het bestuur van den Middenstand hebben gecon fereerd, een sluitende opzetbegrooting moet worden gemaakt en in verband met de on vermogende leerlingen moet men weten hoé de gemeente tegenover de subsidie-aanvrage staat. Daarom kan niet worden gewacht tot December, de begrootingsvergadering, met het nemen van een beslissing. De Voorzitter beaamt dit. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. onder 2e genoemd, met algemee ne stemmen aangenomen. Ook met het voorstel van B. en W. onder 3e genoemd, vereenigt de raad zich. Per rijwiel naar school. Van den heer C. Rentenaar te Sint Maar tensbrug is een verzoek ingekomen om ver hooging van de indertijd toegekende vergoe ding ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920 (ver voerkosten naar de Gereformeerde school te Krabbendam). B. en W. stellen voor, voor de twee oudsté kinderen, die per rijwiel de school kunnen be zoeken, de vergoeding te bepalen op f 13.80 per kind en per jaar en voor het derde kind, tot het bereiken van den 11-jarigen leeftijd, voor vervoer per autobus f 36 per jaar en na het bereiken van den 11-jarigen leeftijd even eens f 13.80. per jaar. De heer Doedens vraagt wat voorheen be taalt werd. De Voorzitter antwoordt van f 15. Zonder hoofd, stemming wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. Volgt het voorstel van B. en W. om thans definitief te besluiten tot overdracht van een gedeelte weg langs de Noordzijde van den Hazedwarsdijk aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Reeds in de vergadering van 23 April 1937 is in principe tot die overdracht besloten, nu is de zaak administratief voor elkaar en kan het officiëele besluit worden genomen, aldus deelde de voorzitter mede. De jaarlijksche bijdrage door de gemeente zal bedragen van 1940 tot 1962 f 63 per jaar. Na 1962 f 40.per jaar. De heer Doorn verklaart zich tegen dit voor stel. De gemeente zal f 65 per jaar moeten bijdragen, het gedeelteweg wordt niet veel gebruikt, het zal dus om de 4 jaar een beetje geteerd moeten worden en om daarvoor in 4 jaar 4 x f 65 f 260 te betalen, vindt spr. veel te hoog. De gemeente heeft zelf al wegen in eigendom en kan ook dit gedeelte wel be houden en voordeeliger zelf onderhouden. We hebben als Rijkswegen, provinciale wegen, gemeente- en polderwegen. Spr. vindt dat al mooi genoeg en oordeelt dat voor een gebied dat heelemaal omdijkt is een lichaam als 't Hoogheemraadschap geen zin heeft en spr. wil dat lichaam dan ook niet nog meer zeg gingschap geven. De Voorzitter verheugt zich er over dat de heer Doorn tenminste nog voor iets pikants in deze vergadering zorgt. Maar merkt op dat de gemeente zich reeds, zij 't in principe voor overdracht heeft uitgesproken en het Hoog heemraadschap voor de verbetering heeft ge zorgd, ook op aandrang van den raad. Spr. meent dat de heer Blom meerdere malen op de verbetering heeft aangedrongen. In die bijdrage van f 63 is dus ook verwerkt de ren te en aflossing verbonden aan die verbetering en als de gemeente niet tot overdracht be sloot, zou het Hoogheemraadschap de reke ning van die verbetering presenteeren. De heer Doorn zegt dat de Voorzitter de raad dan niet voldoende heeft ingelicht. De voorzitter zegt, straks eraan herinnerd te hebben, dat het principe-besluit reeds in de vergadering van 23 April 1937 is genomen, doch spr. behoefde die toelichting niet te geven, want de heer Doorn was in die verga dering aanwezig. De heer Blom merkt op dat er langs den weg wel meer gaat dan de heer Doorn meent en we weten dat het hoogheemraadschap de wegen uitstekend onderhoudt. Als de Voorzitter tot stemming wil over gaan, zegt de heer Dignum, dat hij noodge dwongen voor zal stemmen, hij houdt echter ook niet van het Hoogheemraadschap. De Voorzitter Dat staat er buiten. Alleen de heer Doorn stemt tegen de over dracht. HOE STAAT HET MET DE VLEESCHKEURINGSDIENST In de Raadsvergadering van 27 Febr. 1939 is een voorstel behandeld, waarin werd besloten dat de gemeente Wierin- germeer zich zal aansluiten bij de kring Barsingerhorn. Dit voorstel hield tevens in dat de heer P. Reitsma belast zou worden met de keuringen in de functie van hulp- keurveearts, tot het tijdstip waarop de Vleeschkeuringsdienst tot een vol-amb telijken dienst zou omgevormd worden Sindsdien hebben we er niets meer van gehoord. Of het Raadsbesluit is goedgekeurd of niet, nimmer is hierover eehige me- dedeeling gedaan. Wel hebben we vernomen dat intus- schen de dienst van Barsingerhorn vol-ambtelijk is geworden en dat de hr. de Boer, Veearts te Schagen in vol- ambtelijken dienst is getreden. En ook hebben we vernomen dat de keuringen nog steeds in de Wieringer- meer worden verricht door den dienst van Midwoud. Wij vinden dit een hoogst eigenaar dige gang van zaken, vooral waar hier personen bij zijn betrokken, die om trent hun positie in het onzekere wor den gelaten. Ini normale gemeenteraden, kunnen raadsleden bij de rondvraag nog eens diverse zaken aansnijden. In de i-aads vergaderingen van W.-Meer is dat niet mogelijk. Wij hopen van harte dat B. en W. in de eerstvolgende vergadering van den Raad een en ander zullen kunnen op helderen. REISJE CHR. PL.-VROUWEN EN MEISJESBOND De Afd. W.-Meer van de Chr. Platte landsvrouwen- en Meisjesbond gaat Vrijdag 30 Juni een reisje maken naar Zeist. Het vertrek van de Bus is bepaald op 7 uur van Slootdorp naar Midden- meer, Hoornscheweg, Hoornsche Brug, Koggenrandweg. De dames gelieven met deze route rekening te houden. En nu maar mooi weer en een pret tige dag. REISJE BRANDWEER De Wieringermeersche Brandweer heeft onder begunstiging van mooi zo merweer haar jaarlijks reisje gemaakt op Dinsdag j.1. Ditmaal was de reis naar Amsterdam, waar o.a. de Fprd- fabrieken werden bezichtigd, terwijl bovendien een rondvaart werd ge maakt van pl.m. 4 uur langs Merwede- Kanaal enz. Het was een zeer geslaagde dag. BEVOLKINGSONDERZOEK IN DE W.-MEER Voor het eerst nemen medische stu denten van de Universiteit van Am sterdam deel aan het werk van de Stichting voor het Bevolkingsonder zoek in de drooggelegde Zuiderzeepol ders. Leider is dr. A. de Froe, hoofd assistent van prof. Woerdman. In de eerste plaats zullen alle school kinderen in de W.-Meer anthropolo- gisch onderzocht worden. Daarna zullen de onderzoekingen tot de vol wassenen worden uitgebreid, en wel tot degenen, die door hun afkomst en door hun verhouding tot den Polder daarvoor het meest in aanmerking komen. Voor de Stichting verzamelt men op 'n nieuwe wijze materiaal en de studen ten hebben 'n practicum, zooals zij dat tot nog toe niet kenden. Indien deze poging slaagt, zou men met soortgelijk werk kunnen voort gaan, hetgeen zoowel voor de kennis met betrekking tot het Nederland- sche volk als voor de medische oplei ding nuttig zal kunnen zijn. KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. ZONDAG 2 JULI. NED. HERV. EVANGELISATIE: Slootdorp v.m. 10 uur Cand. Hamer van Leeuwarden. Midden meer nam. 2 Va uur Ds. Kloots van Maassluis. Extra collecte. Geen jeugdbij eenkomst. GEREF. KERK SLOOTDORP Slootdorp v.m. 9.30 uur Ds. Lugtigheid van Oude Mirdum. Slootdorp nam. 2.30 uur Ds. Lugtigheid. PREDIKBEURTEN MEDEMBLIK. ZONDAG 2 JULI. NED. HERV. GEM. Medemblik v.m. 10 uur Ds. Leer van Swijnenburg. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon JACOB WILLEM. A. L. ONDERDELINDEN N. ONDERDELINDEN - v. d. Poel. Middenmeer, 27 Juni 1939. Havenstraat 23. TE KOOP een Rud-Sack ZAAIMACHINE, Breed 1.80 M. J. VAN BOHEEMEN, Kooltuinenweg, Slootdorp. VOOR DIRECT GEVRAAGD FLINKE BOERENKNECHT, in de W.-meer, op gem. bedrijf, best melken en ploegen vereischte, bij S. DE BOER, Schelpenbolweg, Slootdorp. TE HUUR BABYWEEGSCHAAL. Kroeze's Bazar Slootdorp. CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Slootdorp. DONDERDAG 29 JUNI nam. 2 tot 3 uur door Dr. HOOGKAMER ln het wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk te Slootdorp. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor ALLE DINSDAGS PURMEREND, DONDERDAGS SCHAGEN, VRIJDAGS LEEUWARDEN. Aanbevelend, B. LOOS, Tel. 12, Slootdorp. BOERENZOON 24 jaar, in bezit diploma R.L.W.S., BIEDT ZICH AAN, als VOLONTAIR OF KNECHT in landbouwbedrijf. Liefst intern G.G. Brieven onder no. 125 aan het Bureau Wie- ringermeerbode, Middenmeer. verleend. Spr. vraagt of de Advies-Commissie hier ad vies heeft uitgebracht. De Voorzitter zegt dat het algemeene ge bouwtjes zijn en wat de entourage betreft, de Adviescommissie er zich niet mee gemoeid heeft. De heer Veltman herinnert er aan hoe Daan Pool persé een raam in een stuk muur moest laten maken en hier wordt toegestaan zulk af schuwelijk vierkante meter cement te plaat sen. De Voorzitter zegt dat het nog keurig is vergeleken bij het gebouwtje, die peperbus, die hier te Schagerbrug staat. Nu ja, smaken verschillen, maar zoo verschrikkelijk vonden de secretaris en ik 't niet, al zal spr. niet zeg gen dat 't mooi is. De heer Veltman is overtuigd, dat als 't particulier eigendom was, de Adviescommissie het niet goed zou vinden. Spr. had verwacht dat men zich ook tegenover een openbaar li chaam had geplaatst en meri geen vergun ning tot bouwen zou hebben gegeven, 't Blijft een rommelding, -hoe men ook de entourage maakt. Spr. wijst bijv. op het gebouwtje van de P.T.T. bij de woning van Burgemeester Kaan dat meer in overeenstemming met de omgeving is. Ook het P.E.N. dient zich te onderwerpen aan de bepalingen der gemeente. De heer Nannis deelt mede, dat 't hem be kend is dat die hekkenboel van de z.g. leeu- wenkooi weggaat, en er een mooi hek om heen komt, zooals wij oorspronkelijk wenschten. Als dat afgewerkt is, komen we er verder op terug. De Voorzitter acht dit beter. Spr. herinnert er aan dat toen men aan de ambtswoning van den burgemeester bezig was, men het vreeseüjk leelijk vond, toen het klaar was, het niet tegen viel, en nu, nu begint men het zelfs mooi te vinden. Misschien wordt 't zoo t.a.v. het P.E.N.gebouwtje ook nog wel met den heer Veltman. Hierna volgt sluiting. Vijf geteekende briefjes moeten worden ingeleverd. Bij de rondvraag brengt de heer Veltman ter sprake een nieuwe maatregel die op de werkloozen wordt toegepast, een maatregel n.1. waarbij de werkloozen het pad opgaan om werk en daarbij 5 ongeteekende briefjes mee krijgen en die briefjes, geteekend door ver schillende werkgevers, moeten inleveren, als bewijs dat zij bij die werkgevers om werk zijn geweest. Spr. heeft bezwaar tegen dien maat regel, omdat op deze wijze een tweede partij wordt ingeschakeld, n.1. de werkgevers. Hoe moet 't wanneer van die 5 werkgevers bijv. een drietal niet wil teekenen. De Voorzitter zegt, dat we dan niet zoo bureaucratisch zijn om dat dan niet te on derzoeken. Controle-maatregelen worden nu eenmaal door Soc. Zaken noodzakelijk geacht. Als er werkgevers zijn die niet willen mee werken is er niets aan te doen. De heer Nannis vraagt of het een rijks voorschrift is. De Voorzitter Neen, maar er mag uit ei gen initiatief ook wel iets worden gedaan. Wel is van bovenaf aangedrongen op zoo krap mogelijk toezicht. Den heer Nannis frappeerde het dat deze kwestie niet in de vergadering van B. en W. is besproken. Nog frappanter. De Voorzitter Ik hoor er nu ook voor 't eerst van. De heer Nannis Dan frappeert 't me nog meer dat de controleur deze strenge maatre gel zonder overleg met B. en W. invoert. Spr. acht het ondoenlijk te verlangen dat men met 5 geteekende briefjes terugkomt. Spr. acht dit, ongeacht het goede werk door den controleur, niet goed gezien van den controleur. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze kwes tie onder de oogen zullen zien. Spr. verwacht dat de controleur tot den maatregel is over gegaan omdat B. en W. deze week niet verga derden en hij 't in overleg met den Secretaris heeft gedaan. De Secretaris licht toe, dat,de briefjes reeds weg waren toen de controleur er met hem over sprak. De heer Veltman herinnert aan de toezeg ging, dat de zorg der werkloozen bij B. en W. zou blijven berusten. Van dezen maatregel is reeds een arbeider het slachtoffer, een man die geen volslagen landarbeider is, iemand dus die zich daarvoor dus niet kan uitgeven, bijv. niet bekend is met het dunnen van pe nen, ja verklaarde geen verschil tusschen peen en gras te kennen. De Voorzitter zegt, dat de heer Veltman niet moet overdrijven, want dat verschil weet spr. nog wel. De heer Veltman Stel je voor dat een ad vocaat dat niet wistde man heeft het me zelf verteld, Spr. keurt dit eigengerechtigd optreden van den controleur af en meent dat hij overleg dient te plegen met B. en W. De bewuste ar beider mag nu niet stempelen van den con troleur en spr. zou graag zien dat deze con trolemaatregel werd ingetrokken omdat men zich vooraf niet overtuigd heeft dat de an dere partij daartoe wil meewerken. Voor de werkgevers hebben we het bureau voor de ar beidsbemiddeling. Spr. wijst er nog eens op dat het hier betrof een niet vakbekwaam land arbeider. De heer Dignum Het examen voor akkerstudent is echter gemakkelijk De Voorzitter zegt toe, dat de kwestie door B. en W. zal worden besproken. Het P.E.N.-gebouwtje te Oudesluis. De heer Veltman brengt vervolgens ter sprake het P.E.N.-gebouwtje te Oudesluis, hij vindt 't jammer dat het ding er staat, het is een smerig betonnen ding met gecarbolineerde palen en spr. begrijpt niet dat voor het bou wen van een dergelijk ding toestemming wordt

Wieringer courant | 1939 | | pagina 2