KEG's Pudding 30e JAARGANG DINSDAG 4 JULI 1939 No. 77 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN DE VIERDE MAN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wlerlngen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 één pakje KEG's PUDDING No. 1 a 10 cent per pakje bij aankoop van 1 pakje KEG's Pudding No. 1 en/of 1 pakje KEG's PUDDING No. 2 a 5 ct. GRATIS bij aankoop van 2 pakjes KEG's PUDDING No. 2 a 5 cent per pakje. ZEER TIJDELIJK ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT U zult verbaasd zijn en verrukt tegelijk over zóó n heerlijk nagerecht. Uitsluitend de zuiverste grondstof jen zijn er in verwerktVraagt daar om vandaag nog even aan Uw winkelier een paar smaken van die verrukkelijke KEG's PUDDING KEG's Pudding No. 1 d 10 ctper pakje in de smaken Amandelt AnanasBitterkoekjes ChocoladeCitroen FrambozenMarasquin MoccaPruimenRum^ Vanille en IJsvanïlle KEG s Pudding No 2 d 5 ct. ver pakje in de smaken AmandelCi troen, Frambozen Mocca, Rum en Vanille zóó ter tafelzóó verdwenen zóó verrukkelijk WAT DE AANDACHT VRAAGT Bestaat er een tekort aan jeugdig personeel - De dood langs den weg. - Het paard in de pers verwelkomd. Merkwaardige resultaten heeft naar het „Handelsblad" verneemt, een en quête van de Federatie der Nederland sche Zoetwaren-industriën opgeleverd Namelijk dat er in vrijwel al deze be drijven een tekort is aan vrouwelijk (jeugdig) personeel, evenals een drin gend tekort aan jeugdige mannelijke arbiëidfekrachtien. „De enquête werd gehouden naar aanleiding van de bekende wetsont- werpen betrekking hebbende op den 'arbeid van jeugdige personen. Het per centage 14-jarige vrouwelijke arbeids- j krachten bedraagt in de zoetwaren-in dustriën 7 van het totale aantal vrou welijke arbeidsters, terwijl het percen- I tage 15-jarigen circa 12 bedraagt. As conclusie van de gehouden en quête is de Federatie dan ook van mee ning, dat bij het gebleken absoluut te kort aan vrouwelijke arbeidskrachten het nemen van maatregelen waarbij aan 'ra deel dier arbeidskrachten een verbod van arbeid wordt opgelegd,^ als onjuist moet worden aangemerkt." Ook bleek, dat er gebrek aan jeugdig mannelijk personeel was. Niet minder dan 70 pCt. der fabrikanten bevestig den, dat in hun bedrijven op het oogen blik mannelijk personeel kan worden geplaatst. Bovendien bleek in verscheidene plaatsen een absoluut tekort te be staan aan mannelijke arbeidskrachten beneden 25 jaar, terwijl de klacht over gebrek aan vakmenschen van allerlei aard vrijwel voor het geheele land geldt Wat betreft de 14-jarige jongens bleek in 34 van de 46 gemeenten geen of onvoldoende aanbod van dergelijke arbeidskrachten te bestaan. Inzake het algemeen tekort aan jeugdige werkkrachten, wijst ook de Federatie weder op den reeds meerma len gesignaleerden invloed van de steunregeling voor werkloozen, die tengevolge heeft, dat werkloooze ge zinshoofden er de voorkeur aan geven hun kinderen werkloos te laten rond- loopen, teneinde geen aftrek van de steunuitkeering te krijgen. En zonder succes hebben tal van fa brikanten herhaaldelijk getracht het tekort aan vrouwelijke door mannelij ke arbeidskrachten aan te vullen. Deze laatsten moeten op den duur een loon kunnen verdienen, waarop zij in staat zijn te trouwen. Maar het routinewerk waarvoor de jonge krachten worden aangenomen, levert 'n zoodanig dag loon niet op en daardoor worden vele jonge mannelijke krachten weerhou den dergelijk werk te aanvaarden, ter wijl meisjes zich er mede bezig kunnen houden tot den leeftijd, waarop zij gaan trouwen. In elk beval zou derhal ve 'n verbod voor meisjes van 14 en 15 jaar om in fabrieken en werkplaatsen te arbeiden, de moeilijkheden der zoet waren-industrie nog weer aanmerke lijk vergrooten en eventueel o.a. ook tengevolge kunnen hebben, dat een deel van het inpakpersoneel door ma chines wordt vervangen, welke machi nes buitenlandsch fabrikaat zijn. Op al deze gronden dringt de Fede ratie er bij de Regeering op aan, af te zien van de ge-incrimineerde wets voorstellen." De dood langs de weg. Het Hbld. is weinig voldaan over de antwoorden van de ministers van Wils. "In het buitenland vindt je die in groote café's allang. In plaats dat je naam dan door een portier wordt uitgebruld, verschijnt die in lichtletters op een bord. 't Is ongeveer hetzelf de systeem als dat, wat in verschillende stati onswachtkamers in het buitenland wordt toe- (Een geval uit de praktijk van Inspecteur gepast om het vertrek der treinen aan te ge- Sanders, lid der Centrale' Recherche) iven. Pracht uitvinding voor de ijveraars van door UDO VAN EWOUD. FEUILLETON. Nadruk verboden. 20.) NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. O. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt onze Zomerdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. Justitie en v. Waterstaat op de vragen van twee Kamerleden in verband met het verschrikkelijk ongeluk te Lonne- ker, dat, door 'n beschonken autobe stuurder werd veroorzaakt, een geval, dat volgens het blad, geenszins alleen staat. .Men weet, dat het verkeer op de we gen ons land elk jaar méér menschen- levens, méér leed. pijn en schade kost (de jongste cijfers uit Amsterdam spreken alweer sombere taal) en dit, terwijl dat land jaarlijks groote bedra gen uitgeeft, die dus in veiligheids-op zicht als weggegooid geld zijn te be schouwen Men weet ook, dat het leeuwendeel van die misère wordt toe gebracht volstrekt niet door alle rij dende weggebruikers tezamen, maar voornamelijk door 'n betrekkelijk ge ring percentage onverlaten, de beruch te „road hogs", de „varkens van den weg." En ten slotte weet tegenwoordig iedereen, dat, om dit euvel met kracht en op korten termijn te bestrijden, in de eerste plaats noodig zijn scherper politie-toezicht, zwaarder straffen voor de gevaarlijkste typen en boven al waar noodig, langere en spoediger intrekking van rijbewijzen dan onze verouderde, maar nog altijd vigeeren- de Motor- en Rijwielwet mogelijk maakt. Andere onderwerpen, als: de rij-examens, keuring der voertuigen, verlichtingsapparaten enz. zijn, daar mee vergeleken, alle van secundair belang." Na den weinigen spoed te hebben gelaakt welke wordt betracht bij de in voeringen van de Wegenverkeerswet, die in hoofdzaken reeds vier jaar lang gereed is, besluit het blad „Nederland-langs-den-weg wacht op bescherming tegen het genus „ver- keersvarken". Maar de minister dreigt, ongetwijfeld tegen zijn bedoeling, door een traagheidsproces de varkens-hóe der-van-den-weg te worden." Het paard in de pers verwelkomd In 's-Hertogenbosch viert de vereeni ging „Het Nederlandsche Trekpaard" haar jubileum. Een tentoonstelling zal het feest luister bijzetten. Naar aanleiding daarvan schrijft de Prov. N.-Br. Crt. „Donderdag en Vrijdag a.s. beleeft Brabant's hoofdstad weer hoogtijda gen. De vereeniging „Het Nederland sche Trekpaard" komt hier jubileeren en 'n stoet van de fraaiste rossinanten zal in de hallen van onze veemarkt worden gehuisvest, gekeurd en voorge leid. De fine fleur van de Nederland sche paardenfokkerij komt naar Den Bosch en duizenden zullen er in oogen schouw nemen wat terecht den trots uitmaakt van den Nederlandschen bo dem. Het paard moge door de mecha nische macht van den modernen tijd niet meer de plaats innemen van voor inderdaad tot opheldering van de misdaad leiden, heb je de politie wel zeer aan je ver plicht, Miel". Wils schudde het hoofd. „Hoho, zóóver zijn we nog niet. Je vergeet, dat, zelfs wanneer de medeplichtigheid van de verpleegster komt vast te staan en op het oogenblik is dat nog geenszins het geval er altijd nog een vierde man is, die zeker niet zoo gemakkelijk zal zijn op te sporen. We we ten nu immers nog niets, we vermoeden slechts en al zou tenslotte overtuigend komen vast te staan, dat die verpleegster mede de hand in heen - het paard heeft zijn nut en he- teekenis nog niet verloren en aesthe- tisch heeft het nog altijd de voorkeur boven het glimmende gestroomlijnde vehikel» dat in duizelingwekkende vaart over onze wegen suist. Het paard hoort bij ons landschap, evenals de hoornen, de molen, het kerk torentje, de boerderij. Het paard is een stuk van Nederland en wanneer de vereeniging, die 25 jaren lang de cul tuur van het paard behartigt, jubileert, is er reden om verheugd en trotsch te zijn. Het is verklaarbaar dat dit jubilé zelfs de belangstelling van de Konigin zal erlangen." WETHOUDERSKEUZE TE LEIDEN S.D.A.P. houdt vast aan twee of geen. Nu door de jongste verkiezingen de meerderheid van den raad weer rechts is geworden, hebben de rechtsche raadsfracties de S.D.A.P. bericht, be reid te zijn mede te werken aan de ver kiezing van een soc. dem. wethoudeer. De S.D.A.P. staat echter op het stand punt, dat de verhoudingen in den raad niet zoodanig zijn gewijzigd, dat zij geen recht meer zou hebben op twee wethouderszetels, gelijk in de afgeloo- pen periode. Met groote meerderheid bleef het oude standpunt: twee wethou ders of geen één, gehandhaafd. (De S.D.A.P. verloor twee zetels en kwam van 14 op 12.) ZWAGERS GEKOZEN IN RAAD VAN AALSMEER. Na de verkiezing van den nieuwen gemeenteraad te Aalsmeer is een ei genaardige situatie ingetreden. Twee der gekozen raadsleden zijn gebleken zwagers te zijn. Artikel 23 van de Gemeentewet ver biedt het zwagerschap tusschen raads leden. De bedoelde candidaten zijn de lijstaanvoerder van de soc.-dem. ars.- partij, wethouder J. Alderden Dzn. en^ de heer K. Hansen Jz„ no. 4 van de ge combineerde candidatenlijst van libe ralen en V. D. Hoewel art. 24 van de Gemeentewet loting als oplossing aangeeft, heeft in dit geval de heer K. Hansen (v.d.) vrij willig voor het raadslidmaatschap be dankt. Na hem is aan de beurt om als raadslid benoemd te worden mevr. Ritsema-Van Mours (lib.) LOODARSENAAT DOODT DE VISSCHEN De laatste dagen worden veel vis- schen drijvende in de Giessen bij Gies- sen-Niekerke gevonden, waarbij soms snoeken van 7 a 8 pond. Men dacht aanvankelijk, dat dit zijn oorzaak vond in het spuien van rioleeringswa- ter door de Gemeente Gorinchem. Beroepsvisschers verklaren echter dat in de Giessen wordt waargeno men, namelijk dat vele visschen dood „Mag ik de heeren er even aan herinneren" zei hij, „dat introductiekaarten voor 't vol- Inspecteur Sanders was intusschen opge staan en nam vijf minuten later zijn plaats aan den stamtafel weer Jn. j Ongemerkt duwde hij Wils een papiertje in de hand, waarop deze zich al even onopval- lend een oogenblik verwijderde om van den'het spel heeft gehad, dan blijft het nog altijd inhoud kennis te nemen. 'de vraag of zij bereid zal zijn ons nader in te „Kom met Adams naar het hoofdbureau.'lichten. En wat die verplichting van de poli- gende .week Woensdag te houden jaarlijksche Belangrijk nieuws," las hij. tie betreft, Bob, ik hoop, dat je me gelooft, bal masqué vóór Maandag moeten worden Langzaam slenterde hij weer terug naar zijn wanneer ik zeg, dat me het besef er toe te aangevraagd. De namen der introducé's moe- plaats en nu was het een kleine moeite om hebben bijgedragen een arme drommel als ten aan mij worden opgegeven en ik zorg dan Adams het briefje in handen te spelen. Hellinger voor een opzienbarende rechtzaak voor prompte toezending. Ik behoef jelui er Onmiddellijk daarna nam de inspecteur te behoeden, meer voldoening zal schenken zeker niet op te wijzen, dat elkeen, die maar met een kort excuus voor zijn overhaast ver- dan m'n aandeel in de arrestatie van den da- even weg kan, verwacht wordt." .trek, dat echter door dringende dienstzaken der." „Ach ja, het bal masqué", zei Hazemeyer. noodzakelijk werd, afscheid. „Het is anders nogal brutaal", vervolgde hij „Geen haar op m'n hoofd, die er meer aanj Toen ook eenige leden van de nachtredactie met een kort lachje, toen de ander bleef zwij- gedacht heeft. De jaarlijks terugkeerende zorg zich gereed maakten om te vertrekken, grepen gen, „dat we reeds van aandeel in een arres- waar ik m'n en bon point in moet persen om onherkenbaar te lijken." „Je wascht je eens flink en je trekt je das maar eens recht, dan kent geen mensch je", kwam Hoekstra cynisch. „Niet origineel genoeg" antwoordde Haze meyer, laconiek. „Ik had er over gedacht me eenvoudig te behangen met de primeurs, die het Dagblad in het afgeloopen jaar boven „De Mercuur" gehad heeft." „Mensch, doe dat nietdan wordt je op gepakt wegens naaktloopen", repliceerde Hoek stra gevat en allen lachte, de getroefde zelf niet het minst. Er werd nog even over het vraagstuk der costumeering doorgepraat, waarbij het figuur van menigen ijverigen redacteur of verslagge ver het moet ontgelden, tot plotseling de zwa re stem van den portier, die aan den ingang van den zaal verscheen, de conversatie we derom afbrak „Telefoon voor meneer Sanders Meneer Sanders hier „Het wordt tijd, dat we hier ook eens zoo'n signaalinrichting voor de telefoon krijgen," zei Wils en Adams deze gelegenheid dankbaar tatie durven spreken, terwijl nog niemand er a.an om het gezelschap eveneens te verlaten, een flauw idee van heeft hoe de zaak zich Bij dit va et vient van persmenschen wier kan hebben toegedragen, wanneer de ver- werkzaamheden en arbeidstijden zoozeer uit- pleegster werkelijk aan een en ander debet is". eenloopen, verwonderde zich niemand over dit j „Dat vraag ik me ook juist af", antwoordde ontijdige vertrek en beiden wachtten zich wel Adams. daarvoor ongevraagd een verklaring te geven.„De conducteur heeft op het station In Den Haag toch alleen de vierde man gezien en niet de verpleegster. Ik begrijp eerlijk gezegd niet waarom de medewerking van deze laat ste dan noodzakelijk moet zijn geweest." „Een oplossing voor dat probleem heb ik ook niet vermogen te ontdekken en ik geloof dan ook, dat we beter doen daar maar niet verder naar te zoeken. Acht jij de mogelijk heid zóó verwerpelijk, dat men die vierde man of laten we liever zeggen de vierde passa gier alleen ten tooneele heeft gevoerd om de aandacht geheel van de verpleegster af te leiden „Dat begrijp ik niet. Hij is er toch in ieder geval geweestde conducteur heeft hem niet alleen in Amsterdam, maar ook op het perron in Den Haag in de coupé gezien en volgens de doktoren moet de daad door een man ge Belangrijk Nieuws. Tijdens hun wandeling naar het hoofdbu reau gaf Wils den procuratiehouder een korte uiteenzetting van hetgeen zich dien middag in en voor de woning van de verpleegster in de 2e Oostêrparkstraat had afgespeeld. Adams luisterde met aandacht naar het verhaal, dat hij slechts af en toe met een enkele vraag even onderbrak. Toen de repor ter zweeg, duurde het eenigen tijd voor hij zijn meening kenbaar maakte. „Dus tóchzei hij eindelijk, meer tot zichzelf dan tot Wils en zich daarna tot den laatste richtend, vervolgde hij „Als jouw veronderstellingen ten opzichte van de medeplichtigheid van die verpleegster pleegd zijn." „Ja hoor eens, een verklaring voor die ziens wijze kan ik je ook nog niet geven, maar het zou me toch niet verwonderen, wanneer later zou blijken, dat ik in deze niet zoo heel ver heb misgetast. Maar laten we eerst eens hoo- ren, wat Sanders voor belangrijk nieuws heeft." Ze traden het hoofdbureau binnen en bega ven zich onmiddellijk naar de kamer van den inspecteur. Deze opende juist de deur om een bezoeker uit te laten, met wien hij langzaam den gang inwandelde, daarbij nog eenige woorden wisselend. „Zoodra ik iets naders weet, krijgt u be richt," hoorden de .beide aangekomenen hem zeggen. „Misschien vanavond nog en anders in ieder geval morgenochtend, Ik zal u nu even iemand meegeven om het hotel te wij zen." „Ga maar vast naar binnen, ik kom zoo", vervolgde hij, zich tot Wils en Adams wen dend. Deze voldeden aan het verzoek en twee mi nuten later was de inspecteur weer bij hen. „Mijne heeren," begon hij, zijn bezoekers een kistje sigaren toeschuivend, dat geopend op zijn schrijftafel stond, „de onbekende, dien jullie zooeven zagen, is de brenger van het belangrijke nieuws, waarvan ik in m'n briefje melding maakte. Spoediger dan ik had dur ven hopen, hebben m'n informaties in het buitenland resultaat opgeleverd en als we ons niet sterk vergissen, beschikken we nu over heel wat meer gegevens met betrekking tot de geheimzinnige verpleegster dan ik een paar uur geleden voor mogelijk zou hebben gehouden. De Antwerpsche recherche, die in den voormiddag m'n telegram ontving, meen de ik het signalement een oude bekende te ontdekken en heeft onmiddellijk een manne tje, voorzien van kostbaar foto- en ander ma teriaal op den trein gezet. Kijk eens hier Hij sloeg een map open, welke voor hem op het schrijfbureau lag en onmiddellijk schaar den Wils en Adams zich elk aan een kant van hun gastheer om, over diens schouder glu rend, beter te kunnen zien. Hier hebben we. naar ik meen, een naar, weliswaar niet geflatteerde, maar toch vrij scherpe foto's van een dame, die, ondanks het gemis van een verpleegstersuniform, een sprekende gelijkenis vertoont met de zuster uit de 2e Oosterparkstraat. Deze juffrouw die in België en vooral in Antwerpen beter be kend is onder den naam „Blonde Riek," maar zichzelf ook wel Gertrude Lescamps, Annie van Waveren of Mathilde de Bie noemt, is daar eenige malen wegens geraffineerde op lichterijen veroordeeld, voor het laatst op. hier bladerde de inspecteur even in het dos sier tot hij blijkbaar gevonden had, wat hij zocht„22 Mei 1930 en wel tot een gevan genisstraf voor den tijd van twee jaar en acht maanen. Reeds na drie maanden is zij er ech ter met hulp van derden in geslaagd uit de gevangenis te Brugge te ontsnappen en sinds dien is men haar spoor kwijt geraakt." Hij wachtte even, doch zijn beide bezoekers bleven zwijgen en onmiddellijk trok hij uit deze houding zijn conclusie „Ik bemerk wel, dat jullie er net zoo over denken als de afgezant van de Antwerpsche recherche en ik wil je wel eerlijk bekennen, dat onze meeningen evenmin ver uiteen loo- pen. De naam Robert is in België weliswaar niet bekend, maar dat zegt natuurlijk bitter weinig. Blijkens inlichtingen, welke ik intus schen uit Leeuwarden ontvangen heb, heeft de familie Robert daar werkelijk gewoond en is de verpleegster er ook geboren. De uit vijf personen bestaande familie heeft echter slechts korten tijd in Leeuwarden haar domi cilie gehad en is vandaar naar Dultschland getrokken. Het zal dus uiterst moeilijk zijn cm over de antecedenten van deze menschen iets meer te weten te komen. Overigens vind dat niet zoo heel erg, omdat we daarmee waar schijnlijk toch niet veel verder zouden komen. Althans voorloopig niet. Van heel wat meer belang lijkt me op dit oogenblik het feit, dat de rechercheur zoo handig is geweest de cón- terfeitsels van eenige harer meest bekende handlangers mee te brengen. Kijk jij nu eens Adams, of je er daar een bij vindt, die eenige gelijkenis vertoont met den man, die het brief je voor den heer Leuvensteyn gebracht heeft of wellicht de laatste dagen met een andere boodschap ln het gebouw van de bank is ge weest. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1