30e JAARGANG DINSDAG 25 JULI 1939 No. 85 ÜIEUWS- B.N ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 1 DE VIERDE MAN. MET ÜW VACANTIE UIT Een fietstocht door 't land? WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER Hlppolytushoef Wielingen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. B OSKER W1 KRINGEN rs$ Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel me«r f O.JO per 3 maanden f 1.25. MERKWAARDIGE VRAAGSTUKKEN. Vloeibare brandstof in oor logstijd. - Urk wil bij Holland. Vooruitzichten voor den jon gen onderwijzer. - Een leer zame tegenstelling tussohen Nederland en Italië. De directeur der Koninklijke Petro leum Mij., ir. J. B. Aug. Kessler, heelt in 'n interview met het Finsche Huf- vudstadsbladet verklaard, dat hij er niet geheel zeker van is, dat bij een in ternationalen oorlog de „vraag naar vloeibare brandstol" belangrijk boven het vredesniveau zou stijgen. Want alle motorverkeer voor genoegen zou verdwijnen en ander verkeer, dat in vredestijd zeer groote hoeveelheden brandstoffen voor zijn rekening neemt, zal in een oorlog door beperking wor den getroffen,, verklaarde hij. De tegenwoordige consumptie van vloeibare brandstoffen stijgt nog van jaar tot jaar. Op het oogenblik gebrui ken 52 pCt. van alle schepen ter we reld stookolie en de toenemende popu lariteit van Dieseltreinen en Diesel- voertuigen 'zal natuurlijk, gepaard gaande met het voortschrijdende mo- toriseeringsproces, de vraag naar olie producten nog verder doen toenemen. Inderdaad, oorlog is vrijwel het eeni ge, dat ons vrees kan inboezemen, en indien de vrede behouden kan wor, den, heeft de petroleum-industrie niets om zich bezorgd over te maken. Gevraagd naar de mogelijkheid, dat synthetische producten de natuur lijke oliën zullen vervangen, wees ir. Kessler er op, dat de laboratoria van de Koninklijke Shell zich dagelijks met deze problemen bezig houden. Zelfs indien de met deze onderzoekin gen belaste ingenieurs er in zouden slagen, een substituut te vinden, dat ten aanzien van de kwaliteit bevredi gend zou zijn - hetgeen tot dusver nog niet mogelijk is gebleken - is het ont zettend moeilijk, de productiekosten te rcduceeren tot een niveau, waarop het synthetische product, ook wat den prijs betreft, met succes met de na tuurlijke olie zou kunnen concurreeren volking in haar geheel zal al haar krachten inspannen om te bevorde ren, dat Urk ingedeeld zal blijven bij de Provincie Noord Holland. De Urker is Hollander in zijn hart en hoewel hij zelf een voor den vreemdeling bijna onverstaanbaar dialect spreekt, heeft hij 'n hekel aan de spreekwijze zooals die in Overijsel wordt gebruikt. Met 'n Fries kan hij beter opschieten, maar het liefst gaat hij om met iemand uit Noord- of Zuid Holland. Niet alleen de visschers voelen zich beter thuis in Noord Holland dan el ders in Nederland, ook de rest van de Urker bevolking vindt het plezierig, bij Noord Holland te behooren. Eenige honderden Urker meisjes zijn aan den vasten wal in dienstbetrekking en ver reweg het grootste deel daarvan is als dienstbode werkzaam in Noord of Zuid Holland. Een geschikte betrek king in Zwolle wordt door deze meis jes geweigerd, als ze 'n betrekking in Amsterdam kunnen krijgen, waar meer moet worden gepresteerd. „Urk bij Noord Holland" is de slag zin, waarmede iedere Urker in deze dagen op de lippen loopt. Een comi té onder dezen naam. dat zich groote idealen ten doel stelt, is te Urk opge richt. Dit comité zal 'n verzoekschrift aan H.M. de Koningin zenden om het doel te bereiken en het overweegt de mogelijkheid 'n specialen dag aan te wijzen, welke te Urk geheel in het teeken van „Urk bij Noord Holland" zal worden gevierd. Indien dit voorne men werkelijkheid wordt, zal de bur gerij worden verzocht op dien dag te vlaggen met de provinciale kleuren van Noord Holland. Tevens zal het co mité een adres zenden aan de Prov. Staten van Noord Holland, met het verzoek, zijn actie te willen steunen. In het adres wordt o.a. aangevoerd, dat indien het mogelijk wass Ti volks stemming op Urk te houden, deze voor 99 pCt. ten gunste van Noord Hol land zou uitvallen. Nog voordat de Noordoost-polder droog is en zelfs nog voor dat een der dijken in Oostelijke of Noordelijke richting van Urk is voltooid, bestaat er reeds strijd tusschen de provincies Friesland en Overijssel over de indee ling der gronden, die op de zee ver overd zullen worden. Het eiland Urk wordt een deel van dezen polder en het is te voorzien, dat ook dit eiland met zijn 4000 inwoners bij een andere provincie zal worden ingedeeld. De Urker voelt er echter niets voor, bij Friesland of Overijsel te worden in gelijfd, schrijft het Handelsblad. De be- FEUILLETON (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verbeden. 29.) Daarnaast vereischte nu ook zijn eigen per soon de noodige zorg. Wanneer zijn veronder stelling, dat de man, die Wils had meegelokt, het had doen voorkomen, alsof hij met een boodschap van den inspecteur kwam, juist was, dan volgde daaruit, dat men van zijn tocht naar 't hoofdbureau op de hoogte was geweest. Men was dus ook zijn gangen nage gaan èn de kans was derhalve zeer groot, dat hij ook op dit oogenblik nog door 'n lid van de tegenpartij geobserveerd werd. In ieder ge val diende hij thans met deze mogelijkheid rekening te houden. Waarschijnlijk zou de man buiten staan, gereed om hem te achter volgen. zoodra hij het restaurant verliet. Het kwam er nu dus op aan van deze kans te profiteeren Hij verzocht een picolo, die juist aanstalten maakte de groote draaideur voor hem in be weging te brengen, in het restaurant den naam van Herr Govers af te roepen. Wan neer de rechercheur dien naam hoorde, over legde hij, zou hij zeker begrijpen, dat de Am- sterdamsche inspecteur hem zocht. Het be zwaar, dat men elkaar niet kende, bleek slechts op deze wijze te overbruggen en in ie der geval leek hem deze handelwijze verkie selijker dan den naam van den Arnhemschen politiedienaar in het overvolle restaurant wereldkundig te maken. Na enkele minuten keerde de jongen ech ter terug met de boodschap, dat hij drie maal met assistentie van eenige kelners geroepen had, zonder eenig resultaat. Sanders wendde zich daarop tot den portier, en liet zich het vreemdelingenboek overhan digen. Onmiddellijk vond hij, wat hij zocht. De naam van Josephine Marie Portelle, boek- zichzelf op lateren leeftijd ontdekt, j 't ls heelemaal niet gek, dat een on- (derwijzer eens van zijn terrein at- stapt, dan heeft hij zelfs kans minis- I ter-president te worden", zoo merkte onlangs een van de vooraanstaande figuren uit onderwijs op. Zich doodstaren op het onderwijs ideaal is foutief. De vorming is niet «oor niets geweest, wanneer men het roer omgooit. Het liberale blad De Vrijheid vestigt er de aandacht op, dat de Italiaansche staatsschuld van 91 milliard lire in 1927 is opgeloopen tot 150 milliard in 1939. De Italiaansche begrooting, voor 1 Juli 1939-1 Juli 1940 raamt het te kort op ruim 5.2 milliard lire. Welk „een leerzame tegenstelling" tusschen Nederland en Italië vervolgt het blad. Hier een kabinetscrisis om enkele tientallen millioenen guldens op de uitgaven te besparen. Daar een volk, dat niet den minsten invloed heeft op de lasten, welke op de burgerij gelegd worden, met als ge volg een nijver volk, dat steeds meer verarmt door den grootheidswaanzin van 'n dictator. B1NNENLANDSCH NIEUWS. In een bijeenkomst van R.K. onder wijzers te Amsterdam .heeft dr. W. Dijs selbloem uit Oegstgeest de vraag be sproken, of er nog „vooruitzichten voor den jongen onderwijzer" zijn. Er zijn thans 12.000 werklooze onderwij zers, van wie er 4000 geplaatst zouden kunnen worden. Wat moet er met de overige 8000' gebeuren ITet zijn men- schen met verstand en velen hebben hooge idealen. Het is echter noodig uit 'n engen kring te treden, meende spreker op de bijeenkomst. Iedere kaste-, iedere sectegeest is funest en kweekt bekrompenheid. Wanneer de jonge menschen meenen, dat zij met hun acte de wetenschap in pacht heb ben, zijn zij mis. Zij moeten zich her- oriënteeren. Veel menschen hebben TWEE BROERS DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN De eene gedood de andere verlamd. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur ontlastte zich boven Maastricht en Omgeving een kort, doch hevig on weer, waardoor twee landbouwers werden getroffen. Een was op slag dood, de ander geraakte bewusteloos. Toen het onweer losbarstte, waren de drie gebroeders Muyters van hoeve Heihof op het land bezig koren te maaien. Teneinde dekking tegen den hevigen regen te zoeken, hadden de broers, een van 29 jaar en een van 20 jaar, zich verscholen achter een hoop koren. Onderwijl werd de derde bezig gehouden door de paarden, die onrus tig waren geworden. Op dat moment sloeg de bliksem in de korenhoop, waarachter te twee gebroeders zich verscholen hadden. De oudste broer werd door den bliksem op slag gedood, de andere moest bewusteloos worden I weggedragen. Even later is hij te zijne Tiuize tot bewustzijn gekomen hij jwas geheel verlamd. NA VAL VAN FIETS OVERLEDEN Donderdag j.1. fietste de 13-jarige Henk van der Vegte uit Lemelerveld met zijn vriendjes naar school. Onder weg botste hij tegen 'n boerenwagen waardoor hij kwam te vallen en het stuur van zijn fiets in de buikstreek kreeg. De jongen klaagde over inwen dige pijnen en moest naar huis wor den vervoerd. Hoewel zijn toestand aanvankelijk niet verontrustend was, verergerde die later zoo, dat opneming in het ziekenhuis te Zwolle en opera tief ingrijpen noodzakelijk bleken. Dit heeft evenwel niet meer mogen ba ten. De jongen is overleden. VAN DRIE HOOG GEVALLEN Geen noemenswaardig letsel Vrijdagmiddag was 'n 47-jarige be woner van 'n perceel in de Vrolik- straat te Amsterdam op drie hoog op zijn platje bezig een losse deur te schil deren. Op een gegeven oogenblik ver loor de man zijn evenwicht en hij tui melde met deur en al in de diepte. Hier werd 's mans val gebroken door eenige waschlijnen, die hem op vingen, waarna hij in tweede instantie terecht kwam in den weeken grond van den tuin. Deze ongewone daling had den mans lechts een lichte hoofd wonde bezorgd. "er observatie is hij opgenomen in het O. L. Vrouwengasthuis. houdster uit Brussel stond onmiddellijk boven dien van Hendrik Jan Hermans, handelsrei ziger uit Vlissingen, waaruit hij gevoegelijk meende te mogen concludeeren, dat de heer Hermans niemand anders was dan recher cheur Evertsen, die er vrij gemakkelijk in ge slaagd was een kamer naast die van de boek houdster machtig te worden. Niet onwaar schijnlijk leek het zelfs, dat dit succes hem noodlottig was geworden. Het was vrij onvoor zichtig van Evertsen geweest om zich als Hol lander in het vreemdelingenboek in te schrij ven, ook al behoefden naam en kwaliteit van den onmiddellijk na haar gekomen gast dan ook nog niet direct gedachten aan een ach tervolging op te wekken. Haar positie bracht echter mee, dat zij wantrouwen koesterde je gens eiken landgenoot en alleen het feit reeds, dat een Hollander na haar het hotel betreden had, was in de gegeven omstandigheden na tuurlijk voldoende geweest on? dubbel op haar hoede te zijn. Nu was het aan hem deze fout goed te ma ken. Hij begaf zich naar buiten en hoewel zeker geenszins gezegd kon worden, dat hij op op vallende wijze om zich heen keek, werd zijn aandacht onmiddellijk getrokken door een man, die zich, niettegenstaande de tempera tuur nog allerminst daartoe lokte, op een dei- banken, welke aan den overkant langs het wandelpad van de Königsallee wa ren geplaatst, had neergelaten, en met belang stelling de drukte op dezen breeden verkeers weg scheen gade te slaan. Slechts gedurende het onderdeel van een seconde ontmoetten hun blikken elkaar, maar dat was voldoende om Sanders ervan te over j tuigen, dat zijn vermoeden, dat hij bewaakt werd, juist was. Nu stond zijn plan vast. Met den haastigen, j vastberaden tred van iemand, die recht op zijn aoel afgaat, begaf hij zich naar het hoofd bureau, slechts een enkele maal in een win kelruit er zich van overtuigend, dat zijn te genstander hem inderdaad volgde. Den hoofdcommissaris deed hij in korte trekken verslag van zijn wedervaren, waarna hij een plan van actie ontvouwde, dat deze, in politiedienst vergrijsde magistraat van Dan mede met een WACO binnen- of buitenlandse autotocht. VRAAGT GRATIS ONS REISPROGRAMMA. Reisbureau WACO, Breed 35, Tel. 184, HOORN. NRD.-BRABANT 10 MINUTEN DUISTER De bliksem in een lichtmast geslagen. Tijdens een hevig onweer, dat zich Vrijdagavond omstreeks 10 uur boven Wst-Brabant ontlastte, sloeg de blik sem in een lichtmast van de electri- sche Centrale van de P.E.N. te Geer- truideiiberg. Tengevolge hiervan werd de electri- citeitsvoorziening eenig en tijd ge stoord, waardoor 'n groot gedeelte van Noord-Brabant in het donker kwam te zitten. In de bioscopen sloegen de films af en heerschtte een korten tijd volslagen duisternis. In tien minuten had men het euvel weer verholpen. WIELRIJDER GEDOOD De 70-jarige heer Wortel uit Alk maar, die Zaterdagmorgen 12 uur op de fiets bij het Gerechtsgebouw op den Geestersingel reed, is door 'n vracht auto aangereden. De man was onmid dellijk gedood. harte bleek te kunnen toejuichen. Bij voor baat werd hem alle medewerking toegezegd en nog geen half uur later bevond hij zich weer op straat, waar zijn achtervolger zich nu meer verdekt scheen te hebben opgesteld. Hoewel hij er van overtuigd was, dat men hem ook nu geen seconde uit het oog verloor, nam hij de proef op de som door na eenigen tijd onverwachts op zijn schreden terug te keeren en een sigarenwinkel, welke hij juist gepasseerd was, binnen te gaan. Op hetzelfde moment, waarop hij de deurknop in de hand nam, zag hij, hoe een man, op ongeveer vijf tig meter afstand van hem verwijderd, plot seling voor een étalage bleef staan en daarbij den rug naar hem toewendde. Hij had zich dus niet vergist. Een doos sigaretten rijker vervolgde hij zijn weg, die wederom langs de Königsallee voerde, ditmaal echter tot het einde, waar hij rechts de Sehadowstrasse insloeg. Hier bewonderde hij op zijn beurt eenige étalages om zijn ach tervolger gelegenheid te geven wat naderbij te komen. Toen de laatste, thans met ver snelde pas den hoek van beide straten om- stoof, begaf hij zich, nog steeds talmend en van tijd tot tijd eenige étalages bezichtigend, naar hotel Eden, waar hij bij den portier 'n kamer bestelde. Het duurde lang voor hij zijn naam had ingeschreven. Door de glazen deur was hij, zooals hij daar over het loketje ge bogen gtond, schijnbaar met moeite de vele vragen in het vreemdelingenboek ontcijferend, op straat duidelijk zichtbaar toen hij het boekeindelijk weer aan den portier terug gaf, v/as hij er dan ook vast van overtuigd, dat zijn achtervolger elk zijner bewegingen met groote nauwkeurigheid had gadegeslagen. Een liftboy bracht hem naar zijn kamer op de eerste étage, vanwaar hij een ruim uitzicht had op de drukke winkelstraat. Schuin tegen over het hotel lag een cabaret, w»ar eenige menschen zich verdrongen voor de vele foto' der daar optredende artisten. Al spoedig ont dekte hij onder hen ook zijn bewaker, die zich nu echter van de groep losmaakte en de straat overstak. Sanders lachte vergenoegd, toen hij van het raam, waar hij zich zorgvuldig achter de zware overgordijnen verborgen had gèhouden, Purol geneest doorzitten en zonnebrand. BUITENLANDSCH NIEUWS. MENSCHENSMOKKELAAR AANGEHOUDEN De Belgische correspondent van het Hbld. schrijft Ofsnhoon de Beigische Regeering kortgeleden besloten heeft, dat alle Joodsche vluchtelingen die illegaal over de grens zijn gekomen - van offi- cieele zijde wordt hun aantal op ruim 3000 geschat - over de grens gezet zul len worden en dat dit in het vervolg het lot zal zijn van alle emigranten die langs illegalen weg het land bin nenkomen, duurt de menschensmokkc larij aan de Belgisch-Duitsche grens nog steeds in onverminderde mate voort, getuige het feit, dat de politie in de groote steden des lands, telkens weer vluchtelingen aantreft, die zich niet in het bezit van geldige papieren bevinden. Slechts zelden echter slaagt me.n erin den menschensmokkelaar, die doorgaans deel uitmaakt van wijd vertakte organisaties, op heeterdaad te betrappen, daar zij uiterst voorzich tig te werk gaan en telkens weer nieu we foefjes toepassen om de grensbe wakers te verschalken. Natuurlijk lukt het niet altijd. Dezer dagen is een dezer smokkelaars tegen de lamp geloopen, maar, dank zij zijn brutaal optreden, slaagde hij er in de aan zijn hoede toevertrouwde vluchte lingen nog vóór zijn airestatie in vei ligheid te brengen. Drie gendarmen, die op patrouille waren, zagen op den weg een vrachtwagen die 'n 10-tal per sonen'vervoerde, in volle vaart uit de richting van de Duitsche grens komen Met hun zaklantaars gaven zij den chauffeur teekens om te stoppen, maar deze gaf integendeel vol gas en joeg recht op de gendarmen aan. Slechts op 't nippertje wisten twee hunner op zij te springen. De derde werd door de auto onvergeworpen, maar kwam met den schrik vrij. De gendarmen noteerden het num mer van de vrachtauto en stelde onmid del lijk een onderzoek in dat thans leidde tot de arrestatie van den men schensmokkelaar. Hij gaf toe dat hij 'n groep Joodsche vluchtelingen over de grens had gesmokkeld. Aan het be vel van de gendarmen om te stoppen, aldus verklaarde hij, had hij geen ge volg kunnen geven, daar de vluchte lingen dan in handen van de politie gevallen en weer over de grens gezet zouden zijn. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. Men gelooft thans een der draden van het dichtge- sponnen net der menschensmokkelarij in handen te hebben. Nieuwe arresta ties zouden eerlang te verwachten zijn. terugtrad en bijna geruischloos de deur van de kamer opende, welke slechts eenige meters van den breeden marmeren trap verwijderd lag. Wanneer hij zich over de balustrade boog, kon hij beneden de geheele hal overzien en nauwelijks had hij deze nieuwe observatie post betrokken, of wat hij verwacht had, ge beurde. Een koude luchtstroom bewees, dat de buitendeur geopend werd en bijna onmid dellijk daarop ontwaarde hij zijn achtervolger die zich nu eveneens tot den portier wendde en dezen op gedempten toon eenige vragen stelde. Sanders zag hoe de portier de schou ders ophaalde en daarna den bezoeker het vreemdelingenboek overhandigde, waarin de ze omzichtig begon te bladeren. Na eenigen tijd gaf hij het boek terug en nu hoorde de inspecteur duidelijk, hoe de man den portier toevoegde „Het spijt me, ik kan den naam niet vin den. Dan is hij waarschijnlijk in een ander hotel afgestapt. Ik dank u voor de moeite." De portier, die reeds weer in ander werk verdiept was, gaf nauwelijks antwoord en Sanders' schaduw maakte aanstalten om te vertrekken. Op hetzelfde moment echter werd de deur opnieuw geopend en trad een kruier in de hall, die zich onmiddellijk tot den bij den ingang van zijn domein zettenden liftboy wendde. Op een toon, zóó luid, dat Sanders op zijn post elk woord duidelijk verstaan kon, zeide hij, een kleine reiskoffer voor den jon gen neerzettend „Hier is de bagage van meneer Muller uit Rotterdam. Eén mark vijftig." Sanders zag, hoe zijn achtervolger bij het hooren van dien naam, waaronder hij zich hier had ingeschreven, even aarzelde. Daarop tiad hij echter resoluut op den uitgang toe en vertrok. De jongen nam den koffer op en verzocht den kruier die niemand anders was dan een rechercheur van het hoofdbureau, die voor deze gelegenheid een uniformpet van het gilde der „Gepacktrager" had opgezet, even te wachten. De lift suisde omhoog en Sanders bevond zich reeds weer op zijn ka mer, toen de jongen aan de deur klopte om den koffer af te leveren en het verschuldigde bedrag plus de gebruikelijke belooning voor dezen dienst in ontvangst te nemen, Nog' éénmaal wierp Sanders een blik door het raam naar den overkant, waar hij zijn achtervol ger nu op den hoek van een zijstraat zag staan. Daarop opende hij den koffer en be gon zich haastig te verkleeden. De reeds bejaarde heer met den eerbied- waardigen grijzen kevel, die aan de glorieda gen van ex-keizer Wilhelm herinnerde, het groene jagershoedje met een veertje achter in het lint, de korte bruine jekker, bruine sport- broek en dito beenkappen, die een klein uur later het aan hotel Eden grenzende café ver liet, geleek in geen enkel opzicht op den slan ken jongeman, die als W. Sanders, verdienste lijk en veelbelovend inspecteur der centrale recherche bij het hoofdbureau van politie te Amsterdam bekend stond. Veeleer deed deze, ondanks zijn vrij hoogen leeftijd nog krach tige en stramme figuur denken aan de be woners der uitgestrekte landgoederen in Oost-Pruisen, waar de opvallende kleedij ze ker minder opzien zou hebben gebaard dan hier in het centrum van Düsseldorf, waar menige wandelaar de vreemde eend een nieuwsgierigen blik toewierp. Deze scheen zich daarvan echter niets aan te trekken. Zelfbewust, met den gedecideerden tred van den man, die slechts één doel voor oogen heeft, vervolgde hij zijn weg in de rich ting van het station, waar hij echter niet bin nenging. De Bismarckstrasse uitkomend, boog hij rechtsom voorbij het Stationshotel de Graf Adolphstrasse in, hetgeen bij een onopmerk- zamen toeschouwer wellicht eenige verwonde ring zou hebben opgewekt, omdat beide stra ten vrijwel parallel loopen en hij dus nu weer in dezelfde richting ging vanwaar hij geko men was. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1