Opruiming Opruiming Costuums en Gabardine mantels ONS WIERINGERMEERHOEKJE. WIERINGERMEEK r - Tilef. 35 jaarvergadering van de vereen. v.d. graanhandel „Vi ier1ngermeer" te m.-meer Onder voorzitterschap van de heer A. G. de Graaf, werd Woensdagmorgen de jaarvergadering gehouden. De voor2. zegde in zijn openings woord, dat straks hij de officieele ope ning van de nieuwe Beurszaal, breed voeriger over de vereeniging zal wor den gesproken. De secretaris die zijn dienstplicht vervult, werd vervangen door de heer H. D. Tel, welke de notulen las, die onveranderd werden goedgekeurd. jaarverslag. Allereerst wil ik U een overzicht ge ven van de groei van onze Vereeniging. Aan het eind van het 2e boekjaar wa ren er 175 leden en 56 donateurs, sa men 232. In den loop van dit jaar zijn er toegetreden als lid 83 en als dona teur 36, zoodat het derde boekjaar sluit met 258 leden en 92 donateurs. Bovendien kunnen we nog melden, dat vanaf 1 Juni zich nu reeds 58 leden en 21 donateurs hebben aangemeld. De Vereeniging mag zich dus in een goede groei verheugen. Door het zich niet weer herkiesbaar stellen van den heer K. v. Beem als lid van Uw bestuur, is op' de vorige Algem. Verg, den heer II. D. Tel in diens plaats gekozen. Vérdere muta ties hadden niet plaats. In het afgeloopen boekjaar zijn er 3 bestuursvergaderingen gehouden, met 1 buitengewone algemeene. Op de eerste bestuursvergadering, gehouden 28 Sept. heeft het bestuur 'n bespreking gehouden met de eige naren van het Hotel over de verbou wing. Met het oog op de internotionale toestand werd echter besloten 1 maand te wachten. Op 2 November werd andermaal vergaderd, waarbij een definitieve overeenkomst tusschen het bestuur en de eigenaren tot stand kwam. Op 9 November werd een buitengevvo ne Algem. Ledenverg. gehouden, op welke verg. Uw voorz. een duidelijk overzicht heeft gegeven van de geno men maatregelen, waarop de machti ging volgde om tot het sluiten van 'n overeenkomst over te gaan. In de verg;, van 8 Maart werden in structies voor den administrateur op gemaakt. Over het bezoek aan de beurs behoe ven we niet te klagen. Niet alleen dat de leden en dona teurs ten getale van 350 vrij algemeen iedere week gezien worden, doch in het afgeloopen jaar zijn er bovendien nog 4258 dagkaarten verkocht. Namens de controle-commissie wordt verslag uitgebracht door den heer G. Smid, die adviseerde tot goedkeuring. Hierna brengt de heer als penningm. verslag uit. ONTVANGSTEN Boxhuur 1938 Gontributie: Donatie Entreegelden Reglementen Rente Boerenleenbank Monsterzakjes UITGAVEN Zaalhuur Vergaderkosten Drukwerk Porto's enz. Algemeene onkosten Vergoeding portier Salaris Monsterzakjes Naflionaall Huldebetoon K. Schenk f 20.— - 582.50 - 202.50 - 1038.— - —50. - 46.10 8.20 f 1897.80 f 400.10 - 14.15 - 16.99 - 14.30 7.16 - 100.- - 150.— - 10.— - 25-— f 737.70 Batig sado 3e boekjaar f 1160.10 Saldo van het'2e boekjaar - 1250.31 Totaal bezit op Boerenl.-Bank f 2410.41 bestuursverkiezing Aftredend zijn de lieeren A. C. de Graaf, K. Schenk en C. Rezelman, wel ke met groote meerderheid worden her kozen en onder dankzegging, deze be noeming aanvaarden. Tot lid van de controle-commissie wordt benoemd de heer H. R. Smit. in de plaats van den heer G. Smid. verslag zakken-commissie. Namens de zakken-commissie wordt het volgende voorgesteld De Commissie, benoemd op de Alg. Verg. van Uw Vereen., ter bestudee ring van het, zakkenvraagstuk, be sluit met algem. stemmen aan U voor te stellen, artikel 4 en 5 van de beuis- conditie's in de volgende zin te wijzi gen en als volgt te doen luiden. Art. 4. Alle granen, peulvruchten en fijne zaden, behalVè karwij- en blauw,maanzaad, worden, verhandeld per 100 Kg. bruto voor netto inclusief zak. Karwij- en Blauwmaanzaad worden verhandeld netto inclusief goede balen, welke voor dit artikel gebruikelijk zijn Beide partijen hebben het recht het verkochte voor gezamenlijke rekening- te doen wegen. Voor vastestelling van het gewicht zal voldoende zijn, dat door een neu traal persoon 5 pCt. der partij gewogen wordt. Art. 5. Het verhandelde wordt gele verd in heele deugdelijke en reuk vrije zakken, welks kwaliteit en dichtheid van het weefsel overeenkomt met dat van het type, zooals door het bestuur van de Vereeniging is bepaald, te we ten voor peulvruchten en zware gra nen de blauwstreep of 3 dubbele blauw streep en voor haver en afval de mis kleur-zak. De levering zal, tenzij anders over eengekomen. plaats hebben voor de eerstvolgende beursdag. Beide partijen zijn verplicht hieraan mede te werken. Voor niet tijdige ontvangst of leve ring kan door arbiters ontslag van ontvangst of van leveringsplicht wor den toegekend. Dit punt ondervindt eenige bespre king doch wordt tenslotte met algem. stemmen goedgekeurd De RONDVRAAG gaf geen bijzon ders, waarna sluiting volgde. officieele ingebruikneming van de nieuwe beurszaal In aanwezigheid van een groot aan tal belangstellenden en genoodigden heeft Ir. S. Smeling als burgemeester van Wleringermeer de nieuwe beurs zaal geopend. Vele burgemeesters uit de omliggen de gemeenten, alsmede vertegenwoor digers van de Directie van de YVieuïn- germeer hadden aan de uitnoodiging aanwezig te zijn, gevolg gegeven. Het traditioneele lint werd door Ir. Smeding met een schaar verbroken en de massa stroomde naar binnen. Wanneer allen hun plaats hebben ingenomen, spreekt de voorzitter van de beurs de heer A. C. de Graaf, de volgende rede uit rede a. c. de graaf. Zeer Geachte aanwezigen. Namens het Bestuur v.d. Vereen. „De Graanbeurs" te Middenmeer, wil ik U allen van harte welkom heeten hier in het oude Beursgebouw. En wij stellen het op zeer hoogen prijs, dat gij allen door Uwe tegenwoordigheid blijk van Uwe belangstelling hebt wil len geven, nu wij onze nieuwe beurs zaal in gebruik zullen nemen. Maar toch wil ik in 't bijzonder een woord van welkom richten tot U. zeer geachte Burgemeester Smeding. Wij weten, dat U de tijd moet ver- deelen onder de verschillende afdee- lingeai waarvan Gij het Hoofd van dienst zijt, terwijl het Burgemeester schap van onze Wieringermeer ook 'n groot gedeelte van Uwe tijd voor zich opvraagt. Dat gij desondanks nog bereid zijt gevonden om straks een openings-rede te houden, stellen wij op zeer hoogen prijs en brengen U reeds bij voorbaat onzen dank. Ook een bijzonder woord van wel kom aan de verschillende Burgemees ters van de omliggende Gemeenten. Wij hebben gemeend U te moeten uit- noodigen als hoofd Uwer Gemeente, welke niet alleen belangstellend zullen zijn bij de ontwikkeling dei' nieuwe buurgemeente, maar ook zien wij onze Vereeniging „De Beurs" niet. als iets specifieks Wieringermeers, doch meer als-een handelscentra van diet verschil lende gemeenten, hetwelk ook tot uiting komt in het aantal leden, dona teurs en boxhouders uit de omliggende plaatsen. Wij hopen, dat onze Vereeniging voor genoemde personen een aanknoo- pingspunt mag vormen voor nieuwe zaken-relaties. Voorts al diegenen, welke aan onze bijzondere uitnoodiging gehoor heb ben gegeven door hun aanwezigheid of schriftelijke belangstelling, de voorz. Kamer v. Koophandel, de ver schillende hoofden van Dienst, de voorzitters en afgevaardigden der ver schillende vereenigingen al die be langstelling wordt door ons op hoo gen prijs gesteld. Ten slotte een woord van welkom aan de hier aanwezige Pers in zijn veel zijdige vertakkingen. Wij willen de hoop uitspreken, dat U straks van hier mag gaan met een zeer gunstige indruk en dat deze haar weerklank mag vinden in de verschil lende persverslagen, die naar wij ho pen zullen verschijnen. Geachte aanwezigen. Vanaf deze plaats willen wij een woord van dank richten tot de heeren eigenaren (Minnes, Klein, Takes en Kraan) van dit gebouw, alsmede archi tect Dekker, voor de prettige wijze van samenwerken in den tijd, die ach ter ons ligt en waarvan wij het resul taat straks zullen zien. Gelijktijdig willen wij hierbij onzen dank brengen aan het Hoofd van den Bouwkundigen Dienst,, mijnheer Van Eek, voor zijn vele bemoei-lngen waar door er voor vele moeilijkheden die er nu eenmaal bij een «bèrgelijke bouw voorkomen, steeds de'beste oplossin gen zijn gevonden. Tevens zou ik Uwe clementie willen inroepen voor hei feit, dat de zaal nog niet geheel gereed is. Verschillende oorzaken zijn daar voor te noemen. Zoo heeft men o.m 5 weken moeten wachten op de z.g. haeter., terwijl bovendien het gebrek aan 'n dergelijke zaal zoo dringend was dat de zaal reeds verscheidene malen gebruikt is door verschillende instanties voor verg. en diners. Doch gezien de tijd konden wij niet langer wachten. De dorschmachines hebben reeds het eerste zaad afgele verd, terwijl het drukke seizoen dat wacht met de te< kleine ruimte, ons dit besluit deed nemen. Hoewel wij hier in 'n land wonen, waar verschillende groote gebeurte nissen elkaar vlug opeen volgen en er reeds zooveel openingen der verschil lende zaken in de laatste 5 a 6 jaren zijn geschied, toch zou ik zeggen in het laatstei jaar zijn we in 'n z.g. 2e periode gekomen namelijk dat dei- uitbreidingen en uitbouwingen. het welk 'n zeer gelukkig verschijnsel is. En nu onze Vereeniging 'n gelijkma tige tred met deze vooruitgang houdt en wij een beurszaal openen, die naar ik meen ons altijd zal kunnen bergen, hebben wij gemeend dit feit toch niet ongemerkt voorbij U te mogen laten gaan. En hopen wij, dat gij straks uit de rede van onzen Burgemeester nog een en ander zult vernemen inzake groei en loop der Vereeniging op de al gemeene groei der bevolking. Ik wil dit korte openingswoord be ëindigen met de tweeledige wensch ten eerste, dat onze vereeniging ook nog verder mag medewerken aan de economische opbouw van dit nieuwe land, waarin reeds zooveel (ot stand is gekomen,, maar waar ook nog zoo veel zal moeten geschieden en kan ge schieden om een grootere uitbreiding van handel em industrie mogelijk te maken en ten tweede, dat deze Beurs aan haar doel mag beantwoorden en 'n schakel zal. vormen tusschen een krachtige landbouw eenerzijds en een gezonde floreerende- handel anderzijds, dat deze elkaar daar mogen vinden en er beiden zorg voor mogen dragen, dat zij beiden en zoo ook onze Beurs be kend mogen zijn als Eerlijk, Zakelijk en Betrouwbaar. Het is vandaag precies 53 maanden geleden dat ik vanaf deze plaats Uwe aandacht vroeg voor de rede welke den Dir. der W.-Meer, Ir. Smeding bij de opening dezer Beurs heeft uitge sproken. Mag ik thans ook weer Uwe aandacht verzoeken voor dien zelfde Directeur van de W.M.P.. welke thans tevens Burgemeester van onzen Pol der is, Burgemeester Smeding. (Applaus.) Na deze rede is het woord aan Bur gemeester Smeding. rede burgem. smeding. Het is thans nog geen 3^ jaar gele den, dat ik, op verzoek van de „Com missie, voor de oprichting van een beurs in de Wieringermeer" de ope ningsrede heb uitgesproken voor de toen gestichte beurs. Hoewel ik toen met eenige vrijmoedigheid reeds meende te kunnen spreken van een datum, die wellicht zou blijken van historische beteekenis te zullen wor den, kan mij, gezien de ontwikkeling van deze voor onzen polder zoo be langrijke instelling, toch zeker niet worden venveten toen te hebben over dreven. Enkele cijfers mogen dit nader illu- streeren. Het aantal leden van deze instel ling. sinds een paar jaar geheeten „de Vereeniging voor den Graanhandel", bij de stichting op 26 Febr. 1936 48 be dragende, is intusschen opgeklommen tot 316 (op 1 Juli j.1.), waarvan ongev. 1/4 deel BUITEN den polder woonach tig is. Waai- blijkens de statuten als LEDEN der Vereen. kunnen worden toegelaten belanghebbenden bij den handel in granen, zaden, peulvruch ten en aanverwante artikelen, kan dus geconstateerd worden, dat onze polder bezig is zich tot 'n economisch centrum, ook voor de omgeving. te ontwikkelen. Dit vindt zijn bevesti ging nog in het volgende-. Naast de leden kent de Vereen. ook DONA TEURS, die elk jaar de vastgestelde contributiei betalen, het recht hebben de alg. verg. te bezoeken, toegang tot de beurs hebben, doch GEEN STEM RECHT bezitten. Het aantal dona teurs, bij de oprichting 14 bedragende, is thans reeds gestegen tot 115, waar van ongeveer 1/3 woonachtig buiten den polder. Ook deze cijfers zijn alleszins verblij dend en duiden aan. dat deze jonge Wegens plaatsgebrek ruimen wij op VOOR DE HELFT VAN DE PRIJS. ZOMERSTOFJES EN JAPONNETJES voor een beetje. Komt U eens kijken dat kost niets BESLIST KOOPJES EN PRIMA KWALITEIT. Vos. Middenmeer BRUGSTRAAT 9 TELEFOON 18. instelling in '11 behoefte voorziet en bij goede leiding ongetwijfeld nog een voorspoedige verdere) ontwikkeling te zien zal geven. Het aantal firma's, handelaren enz. dat 'n box heeft gehuurd, bedroeg per 1 Jan. j.1. 35, waaronder voorkomen graan- en zaadhandelaren, werktui- genbureaux, banken, assurantiemaat schappijen, boekhoudbureaux, foura- gehandelaren en vele anderen, wier zaken direct of indirect verband hou den. met den landbouw. Van de ge noemde 35 zijn er 31 in gebruik bij bui ten den polder gevestigde zaken of be drijven. Bijna alles, wat in den polder wordt verbouwd, wordt thans op de beurs te Middenmeer verhandeld. Bezochten de handelaren aanvankelijk nog veel de boerderijen, om zaken te doen, tegen woordig gebeurt dit maar zelden meer en concentreert alles zich op de weke- lijksche gaanbeurs. wat zich binnen en buiten dit gebouw demonstreert in 'n bedrijvigheid, die weldadig aan doet en vooral hen, die dezen polder hebben zien droogvallen en zich ont wikkelen, met dankbaarheid en vreug de vervult. Met het jaarlijks toenemend aantal pachters is het niet verwonderlijk, dat er hier al spoedig over gebrek aan ruimte werd gespoken. Kwam de toe nemende productie en ondernemings zin tot uiting in een voortdurend toe nemend aantal pakhuizen, waarvan te Middenmeer het twaalfde in aanbouw is, de plaats voor het wekelijksche ren- dez-vous moest weldra ook vergroot worden. Bood aanvankelijk de voor zaal in dit hotel voldoende ruimte, spoedig moest ook de tooneelzaal beslag worden genomen, waarop een tijdelijke voorziening volgde, door het maken van 'n uitbouw, waardoor het niet alleien in den handel, maar ook ten opzichte van de beschikbare ruimte mogelijk werd „Elck sijn deel" te gunnen. Nog geen jaar na deze laat ste verbetering kwamen en rijpten reeds weer de plannen, thans door een afdoende maatregel voor een reeks van jaren aan het chronisch gebrek aan ruimtei tegemoet te komen. Het resultaat hiervan laat zich thans beoordeelen. De zaal, waarin wij ons bevinden en waarmee ik deze nog jonge vereeni ging, alsook de geheele Wieringer- meer-bevolking van harte geluk wil wenschen, is er een die verdient nader geanalyseerd te worden. De éigenlijke zaal, van 28 bij 15 M. voorzien van 'n foyer (van 14 bij 10 M.) en eten tooneel (van 15 bij 8 M.), waaronder kleedka mers, biedt ruimte voor pl.m. 1000 zit plaatsen. De aanwezigheid van 'n brandvrije cabine en lichtafsluitende gordijnen maakt, dat hier ook bioscoop-voorstel lingen kunnen worden gegeven. Een ijs-gekoeld buffet maakt het mo gelijk om niet „te droog" te zitten door middel van koude en warme lucht is de temperatuur zoodanig, dat op Amerikaansche wijze van „aircon ditioning" kan worden gesproken. Voe gen wij hieraan nog toe, dat een luid spreker-installatie boven het tooneel wordt ingebouwd, dan meien ik mij niet aan overdrijving schuldig te ma ken door te zeggen, dat onze polder 'n modern ingerichte beurs-, tooneel-, bioscoop- en feestzaal rijker is ge worden, met de opening waarvan een nieuwe mijlpaal in de kolonisatie-ge schiedenis van dit nieuwe gebied is bereikt. Terloops moge worden opgemerkt, dat met de verbouwing van deze zaak, thans Hotel „De Beurs" geheeten, te vens 'n aanzienlijke uitbreiding van logies gepaard is gegaan. Aan de initiatiel-nemers van deze verbouwing een woord van hulde voor hun onder nemingsgeest, aan het Architecten bureau Dekker en Koster ons compli ment voor de wijze waarop aan deze grootsehe plannen uitvoering is gege ven. Bij de in Febr. 1936 gehouden ope ningsrede heb ik de vraag gesteild „Of de Beurs toekomst zal hebben Ik heb daarop toen doen volgen: .,ln elk streven ligt een begin van zegepraal en het doel, dat de oprichter van deze Beurs voor oogen staat, is zeker waard nagestreefd te worden." Het verheugt mij thans dankbaar te mogen consla- teeren, dat hier met succes gewerkt en gestreeld is geworden en het beeld, dat ik U toen voor oogen heb gehou den „,het behartigen van de eigen belangen door aaneensluiting en con centratie van krachten naar binnen" hebt gij,, door deze instelling tot bloei te brengen, tot werkelijkheid ge bracht. Een woord van groote waardeering voor wat gij Bestuurderen van deze krachtige vereeniging in zoo korte ja ren hebt bereikt, mag hier niet achter wege blijven. Door eensgezinde samen werking kan hier in onze mooie), in zoo mienig opzicht bevoorrechten polder der nog zoo veel tot stand komen. Wel dra zal Vadertje Staat zich als kolo nisator terug trekken en het is aan U, pioniers, aan den verderen opbouw en ontwikkeling Uw beste krachten te geven. De snelle en krachtige groei van de graanbeurs, voor onzen polder van zoo vitaal belang, mag naar mijn meiening als een alleszins bemoedigend voorbeeld worden beschouwd. Dat deze Graanbeurs ook in de ko mende jaren moge groeien en bloeien. Leve de Wieringermeer (Applaus.) Namens de graanhandel feliciteert de hr. IJ. D. Tel het bestuur en biedt bloemen en 'n gevelsteen aan. De heer Kooiman uit Purmerend feli citeert namens de stroo- en vlashande laren de heer J. Vos namens de Han- deldr. en Indstr. Middenstand W.-Meer en biedt 'n marmeren gedenkplaat aan voor de Beurszaal de heer Kolster namens de Kamer v. Koophandel Holl. Noorderkwartier. Een groot aantal bloemstukken werd aangeboden, o.a van de Redactie W.-Meerbode, Kool haas, Boerenleenbank, eigenaren Ho tel Smit e.a. en door Hotelhouder de heer D. Smit. Na het officieele gedeelte verzamel de men zich aan de lunch, wal 'n volledig diner is geworden en aan tafel werd door verschillenden perso nen het woord gevoerd. Architect was de hr. Dekker uit Scha gen, aannemer de hr. J. C. Klein te Wie ringen, schilders fa. Boomsma. electr. licht werd verzorgd door A. Nipshagen te M.-Meer, terwijl de geluids-installa- tie gebouwd werd door firma de Ruij- ter te Spanbroek. De keurige versie ringen van planten en bloemen was verzorgd door A. Boerhave te M.-Meer De afwerking van een en ander vor dert nog enkele weken, doch de zaal is thans als Beurs reeds te gebruiken, hetgeen in verband met de de oogst ge boden was. gemeente wieringen ZEEBAD QUARANTAINE. riJDTABEL VOOR HET ZWEMMEN (N.T.) (bij hoogwater en opkomende vloed). Vrijdag 28 Juli v.m. 7—10.45 nm. 2.45—10. Zaterdag 29 Juli v.m. 7—11.30 nm. 3.30—10. Zondag 30 Juli v.m. 712.45 nm. 4.1510. Maandag 31 Juli v.m. 71 nam. 510.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 2