Arbeidsbemiddeling Wieringermeer MET UW VACANTIE UIT ZITTING GEMEENTE W1ER1NGEN. Botssing op de hoek Slingerweg - Zand- buren. Een doode te betreuren. Zaterdagavond is een motorfiets, waarop de hr. A. Beers, zoon van brugwachter Beers en als duo-passagier M. v.d. Klooster, beiden uit Kolhorn, in botsing gekomen met een auto van garage Wed. Boersen van Den Oe ver. De slag was zoo hevig, dat beiden van de motor werden geslingerd en vooral Beers zeer ernstige verwondingen aan het hoofd be kwam. Op advies van Dr. Beeker werd hij per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoer doen onderweg is hij reeds bezweken, v.d. Klooster werd minder ernstig gewond. De motor werd geheel vernield. Ook de au to was zwaar beschadigd. Deze werd bestuurd door den chaautfeur v.d. Kreke. Door de po litie werd de ssituatie opgenomen en proces verbaal opgemaakt. MOTOR-ONGELUK. Zondagavond wandelden twee jonge menseden in de Klieitstraat. Ken motorrijder komende uit de stalling bij den beer Kaptein, zonder liebt en met llinke gang, reed beiden onderste boven. Met verschillende uiterlijk liebt vei wondingen liep dit ongeluk nog be trekkelijk goed ai. De schade enz. zou onderling gere geld worden. DEN OEVER. Aanrijdinïï. Zondag heelt alhier op den Afsluitdijk voorbij de sluizen een aanrijding plaats gehad tusschen een luxe auto die uit richmg Friesland kwam en wegens onoplet tendheid aan den linkerkant reed en een motorrijder uit Amterdam. De duo passagier, een zoon van den motorrij der, die naar het Monument zouden te visschen, bleek er het ergst aan toe te zijn. Deze moest met nogal een erg gekwetst been naar het Ziekenhuis worden vervoerd. De anderen kwamen er wonder boven wonder met den schrik vrij. De voertuigen waren slechts licht gehavend. DEN OEVER. Zaterdag arriveerde wederom net als het vorige jaar „De Buifel", die ligplaats koos hi de Werk haven. Het zomerkamp voor het Nat. Jongerenverbond. Maandagavond ar riveerden de jongens diei aan het kamp zouden deelnemen in totaal 170. Dat een en ander veel drukte in Den Oever bezorgde, laat zich indenken. Alleen het vullen der stroozakken gat al een heel vertier. Het plan bestaat dat dit kamp wederom een 14 dagen zal duren. POLITIE. Gevonden een bruine porte- monnaie, inh. eenig geld, een blauwe cein tuur en een paar boorden. Verloren een paaar handschoenen en 'n portemonnaie inh. f 20. Inl. bij den Gem.-Bode. DE KERMIS. De dagen zijn voorbij- gevloden vele ,.kijk-spullen" zijn den afgeloopen nacht alwieer vertrokken weer anderen, minder gehaasten, zijn druk bezig hun tenten af te breken, en een massa papier, waarin de ge rookte paling, de oliebollen e<n wat dies meer zij „in lieeft gezeten", is voor de vuilnisboel- achtergebleven en getuigt, dat er is „gekocht en gesmuld" Over het algemeen was het druk, al was Zondagavond het onweersbuitje een geduchte spelbreker. De danszalen, de bioscoop, ze heb ben niet te klagen gehad uveir bezoek, en liet moet ook tot hun eer gezegd wat er geboden werd op gebied van dansmuziek, variaté of film, het was prima. Wanklanken werden heel weinig gehoord. Alleen Donderdagnacht, de inzet van de Kermis dus, werd er „slag" geleverd. Het werd gelukkig met dei handen afgedaan, eenige schrammen en bloedneuzen was de oogt, terwijl er één over z'n zonden in de' cachot moest nadenken. Intusschen vonden we dit gevecht, al was het dan gevaarloos, weinig verheffend. Een dergelijk tooneel heeft zich in tusschen gelukkig niet meer herhaald, en alle dagen werd er op de meest aan gename wijze feest gevierd. ZEEBAD QUARANTAINE. 1TJDTABEL VOOR HET ZWEMMEN (N.T.) (bij hoogwater en opkomende vloed). Dindag 1 Aug. v.m. 7-1.30; n.m. 5.30-10 Woensdag 2 Aug. v.m. 7-2; n.m. 6-10. Donderd. 3 Aug. v.m. 7-2.30; n.m. 6.30-10 Vrijdag; 4 Aug. v.m. 7-3; n.m. 7-10. Dan mede met een WACO binnen- o£ buitenlandse autotocht. VRAAGT GRATIS ONS REISPROGRAMMA. Reisbureau WACO, Breed 35, Tel. 184, HOORN. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. GROOT SUCCES VOOR D.O.K.E.V. Het was Zondag een ouderwetsche DOKEV-dag in Wijdenes,waar zij deel nam aan de groote Turnwedstrijden. DOKEV behaalde in de nummers vrije oefeningen '11 le prijs met 39% punt No. 2 werd Brunhilde te Leiden met 37% punt. In liet nummer knotsoefeningen be haalde DOKEV een 2e pr. met 33 put. In persoonlijke wedstrijd Brugturnen behaalde Mej. D. Spigt DOKEV een le prijs met 24 5/10 punt (het hoogste aan ial punten wat de gelieele middag werd behaald) een 2e prijs won Mw. de Wit-Strobbe DOKEV met 22put. BKC-NIEUWS. Zondag werden op het BKC-terrein de serie wedstrijden gehiuden, waarvan de uitslag luidde: BI<C 3 - St. Maartensvlotbrug 3-4. Winkel 1 - Oude Sluis 2 2-1 BKC 3 Oude Sluis 2 2-1 Winlsel - St. Maart'ensvlotbr. 1-2 na verlenging. EEN PLANETOÏDE NADERT ONZE AARDE (uit een artikel van Stéphane Galanon in „Vu", Parijs, 14 Juni 1939). Een der beroemste Fransche sterrenkundi gen, die echter anoniem wenscht te blijven, zegt mij U maakt u enkel groote zorgen over de po litieke gevaren, die Frankrijk en de wereld bedreigen. Laten wij het ook eens hebben over de gevaren, die ons van het heelal uit be dreigen en die heel wat grooter kunnen zijn. Van nu af zal de aarde elk jaar gevaarlijke gebieden doorloopen in de sterrenbeelden Ferseus en de Leeuw. Enkele jaren geleden is daar door geheimzinnige oorzaken de komeet van Tattle geëxplodeerd. De aarde passeert nu door de enorme hoeveelheid brokstukken, die hierbij ontstaan zijn. Laat ons hopen, dat wij nimmer een brok van groote afmetingen ontmoeten en dat wij zonder schadelijke ge volgen steeds de schitterende hemelsche vuur werken mogen bijwonen, die wij de Perseïden en de Leoniden noemen. Ziedaar het gevaar, dat ons van den zomer tot den herfst doet huiveren. Volgend jaar winter zullen wij voor een ander gevaar ko men te staan. Welk? Anteros, een kleine planeet, bedreigt ons. Steenblokken wentelen om de zon, samen met de aarde en de overige planeten. De kleinste hebben een middellijn van anderhalven kilo meter. Van de grootste bedraagt de diameter bijna 800 km. De Italiaansche astronoom Piazzi ontdekte in 1801 de eerste yan deze asteroïden. Ceres doopte hij haar (naar de beschemgodin van Sicilië, van welk eiland Piazzi afkomstig was. Sindsdien heeft men er ruim 1300 opgespoord. De laatste zijn door den Belgischen profes sor Delporte ontdekt, een van de grootste specialisten op het gebied der asteroïden. Het zijn Adonis en Anteros. Afwisselend passeeren zij in de onmiddellijke nabijheid van de aard baan. Het is zeer wel mogelijk, dat de aarde ze bij haar uittartingsspelletje op een gegeven oogenblik opslokt. Anteros heeft twee jaar noodig voor het volbrengen van haar reis om de zon. Derhal ve zullen wij haar volgend jaar weer ontmoe ten. Het verontrustende is dat zij ons op on gehoorde wijze nadert. Eind Februari zal de afstand tusschen Anteros en de aarde maar 2.000.000 km bedragen. Nog niet één planeet is dus tot nu toe de aarde zóó dicht genaderd Nog nooit, althans niet sinds de uitvinding van den telescoop. Mars, onze naaste buur man, is nimmer dichterbij gekomen dan op een afstand van 60.000.000 km en dat ver wekte al vrees. En de kleine planeet Amor, waarvan men eveneens aannam, dat de aar de beslag op haar zou leggen, blijft zich op een afstand van 15.500.000 km van ons ver wijderd houden. Welke afmetingen heeft Anteros Haar middellijn bedraagt 2 km. Haar ge wicht een milliard ton. De helling van haar baan zou zich maar V/s graad naar ons toe behoeven te neigen om haar val zeker te doen zijn. En wat zou er dan gebeuren Laten wij, om ons hiervan eenige voorstel ling te kunnen maken, eens de precedenten nagaan. Hij werd een in zijn snelheid schitterende en door zijn belangrijkheid opwindende cursus. De reusachtige meteoriet zou vermoedelijk Australië zijn. Een 12.000 jaar geleden zou hij op aarde zijn beland, waarbij hij door den schok, dien hij veroorzaakte, den gordel van eilanden schiep, die hem omringt. Wil men de Boschjesmannen gelooven, dan zou met Au stralië de kleinste der twee manen zijn neer gestort, die eenmaal haar licht over onze aarde deden schijnen. Deze kolossale schop zou tot gevolg hebben gehad, dat Atlahtis ver dween, het werelddeel dat zich volgens Pla- to e,ens tusschen Europa en Amerika moet hebben uitgestrekt. Zijn bewoners moeten menschen van hooge beschaving zijn geweest en de herinnering eraan spookt nog altijd door de breinen van wijsgeeren en dichters. De Azoren en de Canarische eilanden zouden er de nog boven den Atlantischen Oceaan uitstekende toppen van zijn. In het verloop van dat tijdperk zou het ook geweest zijn, dat de Siberische mammoeten in het ijs werden bedolven. In sommige ge vallen in een dusdanig goed geconserveerden staat verkeerend, dat hun vleesch ook nu nog voor gebruik geschikt is, hebben zij door dat men in hun ingewanden het onverteerde voedsel gevonden heeft, het bewijs geleverd, dat hun dood door een plotselinge catastrophe veroorzaakt moet zijn geweest. Het spreekt vanzelf, dat de nietige Anteros niet in de ver ste verte zulk een gevaar voor ons Deteekent. Met meteorieten zou men ook te doen heb ben bij het eiland Elba en bij sommige rots blokken, die zonderling genoeg midden in vlakten aantreft, die uit ijzer en vooral uit nikkel bestaan. Waar vindt men.dergelijke meteorieten? Min of meer overal op aarde. In Siberië bevindt zich de beroemde ijzeren meteoor steen, dien de natuurkundige Pallas er heeft ontdekt. Ook in de Sahara, in Brazilië, op Groenland vindt men meteorieten. In deze gebieden maakt de kompasnaald de gekste bokkesprongen. In de Vereenigde Staten vindt men nabij Natchez een groote kloof, de „Dui- velskloof" geheeten, die op den krater van een uitgedoofden vulkaan lijkt. Op die plek is een reusachtige meteoorsteen neergeko men. In Arizona vindt men een dergelijken krater met een middellijn van anderhalven kilometer. Sinds 50.000 jaar rust op zijn bo dem een meteoorsteen van 300.000 ton. In allerhand vormen zijn er meteorieten neergekomen en komen ze nog altijd op aarde neer. De alleroudste ijzeren gereedschappen of wapens zijn van meteoorijzer vervaardigd. De Kaaba, de heilige zwarte steen, dien de Mohammedanen te Mekka vereeren, is een milüoenen jaren geleden in Arabië neergeko men meteooriet. Laat maar eens een dag lang op een besneeuwden berg of op een schip op een voor wind en rook beschutte plek een blad papier liggen. Beziet ge het daarna onder den microscoop, dan zult ge •ontwaren, dat het door een laagje meteorisch ijzerstof is bedekt. Men heeft uitgerekend, dat elke 10.000 jaar een hoeveelheid van meer dan 650.000 ton van dit meteorietijzer uit de wereldruimte op aarde neerdaalt. Heeftmen nimmer den val van een meer of minder grooten meteoorsteen, zooals Anteros, waargenomen en beschreven Jawel, in 1908. Toen viel in de nabijheid van de rivier de Jenissei in Siberië in een streek van maagdelijke wouden op 30 Juni 's ochtends om 7 uur een meteoorsteen neer. Datgene wat wij er van weten is ons mede-^ gedeeld door den Russischen professor Koe lik en den Britschen sterrenkundige Kirkpa- trock. De steen, die van een afstand van 500 km te zien was, spleet mg|sriiet geluid van een donderslag uiteen. Zoo geweldig was de lucht verplaatsing, 4at op 600 km in het rond men schen en paayèfën omver werden geworpen. Op het óogenblik dat hij den grond raakte verhief zich een ontzaglijke vuurzuil en tal rijke kraters werden door de brokstukken van den meteoorsteen in den grond geslagen. Een oppervlakte van 100 km van het dichte woud werd door de vlammen verteerd en met den grond gelijk gemaakt. Bij tienduizenden werden de sparren en eeuwenoude berken met de kruinen omlaag tegen den grond ge smakt. Tetfelfder tijd vulde de atmosfeer zich met een geweldige hoeveelheid meteorisch stof, de zoogenaamde zilveren wolken. Het daglicht werd tot schemerlicht gedempt. En 's avonds kon men overal onder den blooten hemel slapen tot middernacht toe de krant lezen, zulk een glans straalden die zilveren wolken uit. Alle obvervatoria op aarde registreerden een langdurig beven van den grond, dat in 30 uur de geheele aarde was rondgeloopen. Men dacht, dat zich in Siberië een aardbe ving had voorgedaan. Ziedaar het precedent, dat Anteros gewis zou navolgen, als zij zich door de aarde liet verleiden, want zij is zwaarder dan de Sibe rische meteoorsteen. Doch de sterrenkundige lichtte zijn opvat tingen aldus toe Anteros is nogal langzaam Haar snelheid bedraagt maar 29 km per seconde. Zij zou enkel een plaatselijke ramp veroorzaken, ge volgd door een aardbeving of een hevige overstrooming rond de plaats van haar val. De kans dat deze asteroïde ons een bezoek komt brengen bedraagt echter maar 1 op 50.000. Inde Fransche loterij heeft men op de hoofdprijs een kans van 1 op 1.200.000. Ik voor mij geloof, dat er niets zal ge beuren, zei ik opstaande. Doch de geleerde hield mij tegen. De waarschijnlijkheid is inderdaad mi nimaal. En toch moet men haar ter sprake brengen. De wereld heeft een astronomische kuur van noode. Als eens allen en speciaal de regeeringen een telescoop bezaten en verplicht waren hem eiken avond op het firmament te richten, dan zou geen enkel staatshoofd be reid zijn, een slachting aan te richten met het doel, grenzen over enkele kilometers af stand te verplaatsen nu één enkele van de vele duizenden meteoorsteenen, die boven onze hoofden cirkelen zooals gieren boven hun, prooi, in de oceanen een heel werelddeel kan doen verdwijnen met zijn naties of de aarde in haar geheel kan verbrijzelen. Zoo predikt de wijsheid die de eindelooze ruimte ons .leert BINNENLANDSCH NIEUWS. CYCLOON TEISTERT WOENSEL Het noordelijke en noord-westelijke deel der gemeente Eindhoven, voorna melijk in het onderdeel Woensel, is Zondagnacht omstreeks 12 uur getrot fen door 'n windhoos, die ontzettende verwoestingen heelt aangericht. De cycloon, die tijdens het hevig onweer met slagregens uit zuidelijke richting langs de grens van Eindhoven deze stad naderde, heelt zich met volle kracht geworpen op het nieuwe gedeel te ten Oosten van den Bosclidijk, waar in verschillende straten nabij de kerk van den Heiligen Johannes Vially een ravage is aangericli. Het eene huis na het andere werd hier van zijn dakpan nen beroofd, alle ramen waaiden in, deuren werden ontzet en het gebeurde, dat vele bewoners die van het hevig ge raas wakker werden of die juist thuis kwamen van de Eindhovensclie Ker mis, die Zondag begonnen is, tot hun ontzetting een groot gedeelte van den inboedel in de voorkamer vonden. MARKTBERICHTEN. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 31 Jui 1939. Op de gehou den veemarkt waren aanvoer en prij zen as volgt 8 Paarden f 135 a 240 83 Vette koeien f 100 a 275 87 kalve ren vette f 40 a 70 graskalveren f 32 a 52 60 Nuchtere kalveren, slacht, f 6 a 18 86 Vette schapen f 15 a 22 283 Vette Varkens 50-53 cent per Kg. Handel redelijk. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT AMSTERDAM, 31 Juli 1939. Op de gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 282 Vette koeien le kw. 72 a 82 cent 2e 63 a 70 cent 3e kw. 50 a 58 cent per Kg. slachtge- wicht 13 Stieren 44 a 52 cent per Kg.; 88 Melkkoeien f 180 a 260 38 Vette kalveren 2e kw. 48 a 54 dent en 3c kw. 36 a 46 cent per Kg. levend gew. 152 Nuchtere kalveren f 6 a 10 97 Scha pen f 10 18 424 Varkens, vleeschvar- kens wegende van 90-110 Kg. 61-62 cent, enkele hooger zware varkens 59 a 60 cent en vette varkens 57 a 58 cent pvr Kg. slaclitgewicht. EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD HEEFT STEEDS SUCCES ONS AFSCHEID Zaterdagavond heeft de heer Nij dam afscheid genomen van de Evan- geJisatie-Vereeniging in de W.-Meer. Tijdens het binnenkomen in het Gymlokaal te Slootdorp stonden allen op en zongen Ps. 68 10. Na Schriftle zing van de voorz. den heer Nieuw- hof, opende deze de bijeenkomst met gebed, waarna hij in korte trekken schetste wat de heer Nijclam in de af geloopen 2 jaar voor de Evang. Ver een. geweest is. De Jeugdvereenigingen hadden een revue, ingestudeerd, welke in vier ge deelten naar voren werd gebracht. Zoowel de ernstige als de luimige ge deelten werden prachtig gespeeld en het geheel viel zéér in de' smaak bij de aanwezigen. Namens de Jeugdgroep werd de heer Nijdam hij monde van clcn heer Kingma een boekwerk aange boden, waarin een afbeeldine van de YVieringerfeer was geteekend. Nadat de scheidende leeraar de be kende zegenbede was toegezongen, dankte de heier Nijdam in ontroerende woorden allen die voor hem deze avond tot een onvergetelijke hadden ge maakt, en sloot de plechtige bijeen- ktmst met dank aan God. AFSCHEID CAND. S. P. NIJDAM. Zondag was het voor de Herv. Evangeli satie te Middenmeer een gewichtige en wee moedige dag. Toen toch nam in de namid- dagdienst de Erw. Heer S. P. Nijdam, voor ganger bij de Evangelisatie, afscheid, we gens vertrek naar Nieuw-Buinen, Drente, welke Evangelisatie hij bijna twee jaren diende. Voor deze gelegenheid was het rui me Kerkgebouw te Middenmeer vrijwel ge heel gevuld. Als schriftgedeelte las ZijnWelEerw. 1 Cor. 1 18 2 Cor. 5 en koos als afscheids tekst Hebr. 13 8, de woorden „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid." In zijn toepraak tot de aanwezigen deed Z.Eerw. uitkomen dat hij in dit bijna 2-jarig verblijf,, waarin hij bijna 150 keeren het Woord Gods mocht bedie nen, thans bij deze bijzondere gebeurtenis kon constateeren dat hier sterke banden waren gelegd. Naast liefde heeft spr. ook leed ervaren en is dit afscheid voor hem een gevoel van weemoed en droefheid. Laat ons echter deze gevoelens verdrijven door te zien op Gods Woord en uit dit Woord het middelpunt, namelijk Jezus Christus, als centrum midden in de Gemeente. Hoewel dit in intieme kring reeds was geschied, wil spr. nogmaals de kring van medewerkers en bestuur Evangelisatie dank brengen voor de bijstand en de betoonde clementie hem verleend. De heer Wagenaar, Vertegenwoordiger van het Comité tot steun der Evangelisatie- arbeid, (Dr. Dijkstra was door familie-om standigheden verhinderd), brengt spr. dank voor de financieele, doch bovenal moreele en geestelijke steun. Voorts richt spr. zich tot vertegenwoordi gers Geref. Kerk, tot de vertegenwoordigers van het Openbaar Lichaam „De Wieringer- meer" A. C. de Graaf, waarbij spr. tot zijn vreugde mag gewagen dat de plaatselijke Overheid een warm hart heeft voor het ker kelijke leven. De heer O. Deen, Voorganger te Wieringen, werd als laatste waardeering gebracht als vriend. Na afhandeling van het liturgische gedeelte volgden toespraken door J. Nieuwhof als voorz. Bestuur Evan gelisatie, v/elke de eenvoudige verkondiging van het Evangelie, alsook den omgang met Z.Eerw. roemde daarna volgde de heer Wagenaar, welke namens het Comité tot steun der Evangelisatie de beste wenschen aanbood. De heer O. Deen sluit alls vriend de rij van sprekers en spreekt in gevoelvolle woorden het aanstaand gemis uit van een ware vriend. Op diens verzoek werd den naar Nw.-Buinen vertrekkenden voorganger slaande toegezongen de zegenbede uit Psalm 134 3. Cand. Nijdam brengt dan vriendelijk dank voor de goede woorden tot hem gericht alsook voor de toegezongen zegen. Bij de uitgang werd de gelegenheid gebo den om den scheidenden en buitengewoon sympathieken en bemindeen voorganger persoonlijk de hand te drukken, waarvan door vrijwel alle aanwezigen gebruik werd gemaakt. Aarden pot gevonden. In Sectie E is op een der kavels op pl.m. 1.20 M. diepte een zeer oude aarden pot ge vonden. Het is echter zeer jammer, dat het historische stuk aardewerk bij het delven werd stuk gestooten. SLOOTDORP. Dat sommige reclame ballonnetjes een verren tocht knnnen maken, beferkte de trekkerbestuurder Comelis H. alhier. Deze vond name lijk op bet land een balonnetje, welke volgens aangehechte kaart was opge laten in Frankrijk. M.-MEER. Met de korenoogst gaat het thans ,.ful speed." Onderscheidene binders voortbewogen door trekkers of paarden bewegen zich schuivend in rythmische armslag door het goudgele graan. Ook de dorschkasten, oogen- schijnlijk wedijverend om de afmetin gen, welke ze beslaan, verhuizen even eens naar de kavels om het rijpe graan in de zak te leveren. JAMMER. Zoo langzamrhand breidt zich de fauna uit in den Polder. Een van de weinig waargenomen© vogels in deze omgeving was d.e kwartel tot nog. Op een kavel vlas had zich deze vogel ter broeding neergezet. Doch he laas is nest met vogel en 11 eieren on der het wiel van een autotrekker te recht gekomen. De boschwachter, alsmede de be trokken pachter op wiens land het nest werd aangetroffen, vonden hei zeer spijtig. FLEVO-NIEUWS. Zondag heeft een combinatie van Flevo een wedstrijd gespeeld tegen een Wiringerwaarder combinatie. Flevo won met 4-1. Inschrijvingen Hanti\slsreyas,ter 25 Juli tot 1 Aug. 1939. NIEUWE ZAKEN WIERINGERMEER C. Dekker, Ijzerhandel, Brugstraat 35, handel in ijzerwaren. Gevraagd een net meisje Liefst voor dag en nacht. Alleen voor de huishouding in klein gezin H. Luinenburg, Wierweg, Slootdorp GEHEEL KOSTELOOZE PLAATSING VAN PERSONEEL De fungeerend Agent der Arbeidsbemidde ling houdt zitting voor werkgevers en werk nemers TE WIERINGERWERF ELKEN DINSDAG AVOND van 8.30 uur tot 9.30 uur in de Veld wachterswoning (Telefoon No. 2.) TE MIDDENMEER ELKEN WOENSDAG van 10 tot 12 uur op de Graanbeurs TE SLOOTDORP ELKEN VRIJDAGAVOND van 8.30 uur tot 9.30 uur in de Veldwachters woning, Telefoon 13. CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Middenmeer. DONDERDAG 3 AUG. nam. 2 tot 3 uur door Dr. HOOGKAMER in de Consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te MIDDENMEER. Ervaringen en resultaten op de Graslandbedrijven in de W.-Meer in het Jaar 1938, volgens een in December 1938 ingestelde enquête. Inleiding gehouden op den „graslandavond" te Slootdorp door Ir. KALISVAART. III. BEMESTING. a. en b. De vragen over kali- en fosforzuur- bemesting komen in de antwoorden in het algemeen goed overeen met hetgeen hierom trent op grond van de proefveldresultaten wordt geadviseerd Op zandgrond 80 a 100 kg zuiver fosforzuur en 100 a 120 kg zuivere kali per ha. Vorig jaar is op den graslandavond reeds gezegd, dat men op de oudere zandgraslanden, die reeds regelmatig met fosforzuur zijn be mest, wel iets kan dalen in de richting van 60 kg fosforzuur per ha, er omgekeerd echter op bedacht moet zijn, dat, waar er kalibe hoefte op de zandgronden is, hierop in geen geval mag bezuinigd worden (1000 kg. hooi be vat ongeveer 80 kg zuivere kali.) Een te zware kalibemesting in eens is ech ter ook niet raadzaam, daar dan een onnoo- dig hoog kaligehalte van het gewas verkre gen wordt zonder dat de opbrengst of de kwaliteit er door bevorderd wordt. Een goede methode kan dan ook zijn, om b.v. op het hooiland niet meer dan 80 kg zuivere kali, (2 baal kali 40%) en op het nagras nog eens 40 kg (1 baal kali 40%) te geven. Een verdeeling van de fosforzuurbemesting over voorjaar en zomer verdient ook overwe ging, hoewel hier niet voor een luxeverbruik gevreesd behoeft te worden, terwijl bovendien een zoo hoog mogelijk fosforzuurgehalte in het kalkrijke hooi alleszins wenschelijk is. Voor de bemesting met kali en fosforzuur en tevens met stikstof kan wellicht een ge past gebruik gemaakt worden van de meng- meststoffen. Nog niet algemeen wordt bewust rekening gehouden met de kali- en fosforzuurbemesting die met gier- en stalmest wordt gegeven. De vorig jaar gestelde regel van het gelijk stel len van 5000 liter goede gier met 1 baal kali 40% kan ook nu gehandhaafd worden. Bij stalmestaanwending zal men gemiddeld zoo wel de kali- als de fosforhoeveelheid kunnen halveeren. C, d en e.De vragen omtrent aanwending en uitwerking van de stikstofbemesting geven in de antwoorden nog al een vrij groote ver scheidenheid. De hoeveelheid loopt zoowel voor hooiland, kuilland als weiland uiteen van ongeveer 100 kg tot ongeveer 400 kg stikstof meststof per ha, de meeste liggen echter bij 200 kg/ha. Bij de hooge giften op weiland zijn deze als regel in meerdere keeren gege ven. Bij alle hoeveelheden is de waardeering ervan in de meeste gevallen goed, dan volgt een aantal matige oordeélen, terwijl zeer goe de en slechte uitwerking van de stikstofbe mesting tot de uitzonderingen behoort. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de omstandig heden op het effect van de stikstof bemesting een belangrijken invloed hebben. Als tijd van aanwending wordt, voor zoover vermeld, voor hooiland meestal begin April tot omstreeks half April opgegeven. Aanwen ding in Maart behoort tot de uitzonderingen. Aanwending in Mei heeft zeer terecht meestal betrekking op voorgeweide perceelen. Op kuilland wordt in het algemeen iets vroeger stikstof gegeven, vaak echter ook ge lijk met het hooiland. Op weiland, voor zoo ver 'svoorjaars gegeven, meestal half April, met daarnaast latere giften in zomer en na zomer. Soms wordt de eerste gift pas later

Wieringer courant | 1939 | | pagina 2