Zondag 3 September een bloedige datum in de Wereld geschiedenis. Engeland en Frankrijk trekken ten strijde. I 30e JAARGANG DINSDAG 5 SEPTEMBER 1939 No. 103 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ALS HET GEWETEN SPREEKT. MET UW VACANTIE UIT WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wierlngen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels fO.J-O 10.50 Na de spanning van de vorige weken, is dan Zondag de teerling ge worpen. Te 11 uur en 's middags 5uur stond het vast, dat respectievelijk Engeland en Frankrijk niet langer talmden, om Duitschland den oorlog te verklaren. Chamberlains laatste eisch „ophouden, anders werd niet door Hitler ingewilligd, en de Engelsche premier verklaarde dan kwart over elf „Het is een droeven dag voor mij, mijn iliussies om den vrede te bewaren zijn in puin gestort. Wij en Frankrijk gaan thans Polen helpen, om een einde te maken aan den gemeenen en niet uitgelokten aanval. Ik hoop dat ik den dag mag aanschouwen, waarop Hitler vernietigd is." En te zes uur verklaarde Daladier, Franschen president, dat ook van nu af Frankrijk met Duitschland in oorlog was. Daladier zeide Onze eisch om de troepen terug te trekken werd door Duitschland geweigerd en het stelt zich in op de vernietiging van Polen. Wij zullen ons nu tegen de vreeselijke tyrannie van het Nationaal Socialis me verzetten. Met ontroering, begroet ik onze jonge soldaten. Ze zullen ze gevieren. Afwisselend volgden daarop verschillende alarmeerende berichten. Frankrijk kondigde de mobilisatie in geheel Marokko af. WARSCHAU VERHEUGD. Te Warschau werd het besluit van Engeland en Frankrijk met levendige voldoening ver nomen. PROCLAMATIES VAN HITLER. De rijkskanselier verklaarde onder meer in een proclamatie aan het Duitsch volk, dat hij steeds heeft gewerkt, om het onrecht van Versailles ongedaan te maken en het volk werk en brood te verzekeren. De Britsche oorlogsophitsers vergeten één ding zegt hij, dat Duitschland 90 millioen menschen heeft en dat er een andere rijkskanselier is, dan in 1914. En in een andere proclamatie richt hij zich tot de soldaten, aan het Westelijk front, waar in hij zegt, dat de soldaten in het Oosten zoo dapper strijden, en deze verwachten van u, aldus Hitler, dat ook gij als 'n muur van staal en ijzer de grens zult beschermen. Ie dere daad van ontrouw zou met den dood moeten worden gestraft. FEUILLETON Historische roman. 0.) Terwijl Lena zich verwijderde om het ge vraagde te halen, wendde Frans zich tor, zijn vader. „Deze ellendige kroeg schijnt mij niet zeer geschikt om met elkaar te praten." „Ge hebt gelijk, en zoodra ge den kruide- wijn, dien ge besteld hebt, leeggedronken zult hebben, gaan wij naar mijn huis, om „En waarom juist naar uw huis „Omdat ik dat zoo verkies," antwoordde de vader barsch. „Welnu laat ons er dan dadelijk heen gaan „En den wijn „Zal ik betalen en laten staan „Verkwister riep de vader weder. „Wat betaald is, moet gebruikt worden." Lena trad nu met een kan wijn en twee bekers het vertrek weder binnen en zette voor vader en zoon op de tafel neer. „Geef nog een beker," gebood de vader, „gij zult toch wel een beker wijn met ons willen meedrinken, vrouw Lena Het wijf liet zich dit geen tweemaal zeggen, ofschoon men wel kon bespeuren, dat Frans geenszins met zulk eene gemeenzaamheid in genomen scheen te zijn. Terwijl de bekers nu meermalen volgeschon ken en geledigd werden, begonnen vader en zoon het volgende gesprek „En hoe gaat het u te Leiden „Dat zal ik wel nader zeggen," gaf Frans ten antwoord. „En met de studie „Ik ben nooit gewoon geweest, mij zelf te prijzen." Zonder zelfs dit antwoord ad notam te BR1TSCH SCHIP, DE ATHENIA GETORPEDEERD. De Britsche pakketboot „Athenia" is met 1400 passagiers ten Westen van de Hebriden- ei),inden aan de Schotsche kust getorpe deerd. Het schip zonk snel. De passagiers, meest Amerikanen, op weg van Liverpool naar Canada, werden gered door een Noorsch en Zweedsch schip. Duitschland ontkent de torpedeering door een Duitsche duikboot. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat het volkomen uitgesloten is, dax, de „Athenia' door een Duitsche duikboot werd getorpe deerd. Deze waren allen in hun basis. Het schip moet bij vergissing door een Engelsche duikboot zijn getorpedeerd of op een Engel sche mijn zijn gestooten, aldus het bericht. In Polen een Tsjecho - Slowaaksch legioen T Uit Polen wordt gemeld, dat door uitgewe ken bewoners van het vroegere Tsjecho-Slo- wakije een legioen is g /ormd, om met de Polen te vechten voor hun vrijheid. De Pool- sche maarschalk sprak hun toe en noodigde hen uit tot den strijd, om zich van het hate lijk juk te bevrijden. Kinderziekenhuis door Duitsche bommen getroffen. Het Poolsche telegraafagentschap meldt, dat een kinderziekenhuis door vliegtuigbom men werd getroffen en vele kinderen werden gedood. Ook een klooster werd verwoest. .Vele dor pen werden gebombardeerd. Er zouden 500 dooden zijn. BUITENLANDSCH NIEUWS. IN VERDUISTERD LONDEN. Geen neerslachtigheid, ondanks den ernst van den toestand. Het rijden door het pikdonkere Londen was een merkwaardige gewaarwording. Het regenachtige weer droeg tot de sombere at mosfeer bij de weinige auto's en voetgangers zochten zich een weg door de verduisterde straten, terwijl de enkele lichten in het natte asfalt weerspiegelden. Na dezen nacht van volkomen verduistering ontwaakte de stad bij prachtig weer. De he mel hangt vol ballonnen van de vliegtuigver sperring, in de straten patrouilleeren de po litieagenten met helmen en gasmaskers. Men is druk bzzig de muren met zandzakken te beveiligen en de winkelruiten met reepen pa pier te beplakken, maar verder zien de stra ten er even rustig uit als anders. Zij die de bepalingen van de verduistering niet opvolgen, zullen streng gestraft worden er waren namelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag nog verscheidene helwitte lichten van nonchalante autobestuurders te zien. De radio houdt het publiek van uur tot uur op de hoogte. Tot laat in den nacht besprak men achter de afgeschermde deuren van de café's den toestand. Het publiek is zich bewust van den ernst van de situatie, maar is zeer zeker niet terneergeslagen. De algemeene opinie, dat de oorlog niet tegen Duitschland gaat, maar dat de natio- naal-socialistische regeering het leven on draaglijk maakt, en dat het beter is dat het er nu maar van komt, dan dat de spanning voor onbepaalden tijd voortduurt, vindt men volkomen in de pers terug. In een hoofdartikel zegt de „Times", dat het geheele Lagerhuis er zich van bewust was, dat dit de laatste zitting was vóór Engeland in den oorlog zou gaan, geen oorlog met Duitschland, maar met de nationaalsocialis- tische regeering, waar het misleide Duitsche volk aan vast houdt. De inhoud van de hoofdartikelen van de Dan mede met een WACO binnen- of buitenlandse autotocht. VRAAGT GRATIS ONS REISPROGRAMMA Reisbureau WACO. Breed 35, Tel. 184, HOORN. andere bladen blijkt al uit de opschriften „de verantwoordelijkheid van één man". In alle dagbladen legt men echter den nadruk op de paraatheid van het land. NEUTRALITEIT DER SCANDINAVISCHE LANDEN Vrije doortocht door Deensche< scheepvaartwegen. De Scandinavische landen, Dencmar ken, Finland, Noorwegen, Zweden en IJsland hebben op 27 Mei 1938 een ver klaring ondertcckend betreffende .neu- traliteitsbepalingen van gelijken aard. Van bijzonder belang is in dit ver band wat in Denemarken is bepaald. De waterwegen van dit land toch vor men de verbinding tüsschen den Noord zee en de Oostzee. Het zijn het Skager rak, bet Kattegat, de Sont, do Groote en de Kleine Belt. De doorvaartwegen van de Groote en Kleine Belt (onderscheidenlijk gele gen tüsschen Seeland en Funen en tüsschen Funen en Jutland) en van de Sont (tusschcgi Denemarken en Zwe den) worden in de Deensche neutrali- teitsregelen niet „uitsluitend" als Deensch terrotoriaal vaarwater be schouwd. Er is namelijk bepaald, dat alleen de reede, de haven en de ba- veningang van Kopenhagen als terri toriaal vaarwater beschouwd worden. maar niet dat deel van de Deensche territoriale wateren in bet Kattegat, de Groot© -Belt,, de Kleine' Belt en de Sont, dat tot de natuurlijke verkeers wegen tüsschen dc Noord- en de Oost zee behoort. Hier is de doorvaart dus toegestaan. Ook aan onderzeebooten is dit geoor loofd indien dit geschiedt zonder onnoo dig verblijf. Deze booten moeten in de Deensche territoriale wateren steeds j de nationale vlag voeren en behoudens dwingcinde omstandigheden aan de oppervlakte varen. Ook luchtvaartuigen mogen de door vaartwegen passcoren, mits zij zich er niet onnoodig ophouden, alsmede het luchtruim er boven. De doortocht door dc reede van Ko penhagen en het luchtruim daarboven is echter algeheel verbödejn. In ieder geval moet de doortocht op den grootst mogelijken afstand van de kust geschieden. Deensch gebied mag echter niet als basis voor oorlogs-operaties worden gebruikt. Oorlogs- en luchtvaartuigen moeten de souvereïne rechten van De nemarken eerbiedigen en zich onthou den van iedere handeling, in strijd met de Deensche neutraliteit. POOLSCH LEGERBERÏCHT. Garnizoen op Westcrplatte houdt stand. De Poolsche generale staf publiceert het volgende communiqué De vijandelijke luchtmacht heeft haar activiteit over het geheele Pool- nemen, vervolgde de vader, zich tot de kas teleines wendende „Ja, vrouw Lena mijn zoon studeert te Leiden in de Rechtsgeleerdheid, of liever, als ge mij niet begrijpen mocht, voor Advocaat. De jongen kost mij verschrikkelijk veel geld het studeeren is een dure grap, en bovendien houdt hij er nog een rijpaard op na." „Dat een afgeleefde knol is, zooals ik hem zelf zooeven heb hooren zeggen," riep Lena. „Maar komaan, jongeheer spreek ook eens een woordje mee, doe ook eens een duit in het zakje „Daar herinner ik mij, dat ik iets verge- tent heb," riep de student nu uit, terwijl hij opstond en de kamer verliet. „Vader, ik zal u wel in den stal wachten." „Ge hebt het nu gehoord, Lena ik laat mijn zoon te Leiden in de Rechten studee ren hij heeft het er goed, zeer goed, en dat kunt ge zeggen, als men er u eens naar vroeg." „Zoo," zeide Lena, „als men er mij eens naar vroeg maar wie zal er mij naar vra gen Mij dunkt, dat ge met uw zoon doen kunt, wat ge wilt." De slimme vos bleef hierop het antwoord schuldig, sloeg zijn kalen mantel om en ver liet, zonder verder één woord te spreken, de herberg „Het Brandewijn vat." III. Zooals Frans den Baron Van Reigenhorst beloofd had, ging hij bij diens zadelmaker, om daar zadel en stang in oogenschouw te nemen, en begaf zich vervolgens naar de her berg, waar zijn vader gewoon was te stallen, en waar ook zijn paard onder dak gekomen was. In den stal gekomen, om naar zijn paard cm te zien, ergerde hij zich niet weinig over een gesprek, dat daar tüsschen een sierlijk gekleeden jonkman en den stalknecht gevoerd en waarvan hij geheel onwillekeurig oorge tuige gemaakt werd. „Mijn paard mag volstrekt niet met brood gevoederd worden," sprak de sierlijk geklee- de Jonker, terwijl hij met zijn karwats tegen sche grondgebied voortgezet. Talrijke plaatsen werden gebombardeerd, zon der dat men er op lette, of zij al of niet uit militair oogpunt van beteelce- nis zijn. Warschau was Zondag het voorwerp van verscheidene luchtaan vallen met bombardementen van de buitenwijken en voorsteden. Tot dus ver maakt het optreden van de Duit sche luchtmacht in hoofdzaak slacht- oifêrs onder de burgerbevolking. Met inbegrip van Zondag hebben wij 64 Duitsche vliegtuigen neergehaald. Met inbegrip van Zondag hebben wij twaalf vliegtuigen verloren. Optreden van het landleger De vij and heeft zijn hevige aanvallen aan het front in de Westelijke Karpathen, Silezië en in de richting van Czesiu- chowa voortgezet. Zondag hebbe,n wij ongeveer honderd Duitsche strijdwa gens vernield. Aan het front van Pommeren en Oost-Pruisen woedt de strijd in de grensgebieden voort. Ook in de omge ving van Gdyjiia wordt gevochten. Op de Westplatte blijft het garni zoen zich verdedigen. De jongste berichten bevestigen, dat het Poolsche garnizoen op de Wester- platte te Dantzig met succes weer stand blijft bieden, te land, ter zee en in de lucht. DAT KOST HEM ZIJN BAAN De Slowaaksche gezant te Warschau heeft minister Beek een schrijven doen toekomen, waarin lrij o.m. zegt - Uit .naam van het Slowaaksche volk en zijn vertegenwoordigers, die onder druk tot zwijgen zijn gebracht en misbruikt worden voor intriges, die uitsluitend in het belang van anderen zijn, protesteer ik als vertegenwoordi ger van den Slowaakschen staat in Po len tegen de willekeurige bezetting van Slowakije tegen het gebruiken van Slowakije als basis voor oorlogsactie tegen het Poolsche broedervolk het Slowaaksche volk sluit zich aan bij den tegensland van het leger tegen den inval, om in samenwerking met de beschaafde landen der wereld zijn vrij beid te herkrijgen en zelf over zijn lot te beschikken. zijn fraaie rijlaarzen aansloeg, „en, Toon scheelt het u in den bol, dat ge mijn paard daar naast dien ouden droezigen knol wilt zetten Dadelijk mijn paard naar het an dere einde van den stal gebracht Aan dit bevel werd met den meesten spoed voldaan, en de fraaie schimmel van den Jon ker had nu op de aangeduide plek het rijk alleen gekregen. „Die stalknechts zijn toch allemaal vle gels," riep de Jonker uit, zich tot Frans wen dende, „hoe durven zij een paard, dat mij vijfhonderd kronen heeft gekost, naast zulk een akelig geraamte, als daar staat, zetten en hierbij wees hij naar het paard van on zen student. „De hemel weet, welken ellendi- gen schooier dat dier toebehoort Frans zweeg op deze vleiende toespraak, en de Jonker vervolgde „En kijk dat tuig en dat zadel eens Geen Jood zou er geld voor bieden." „Het is ook inderdaad niet veel waard antwoordde Frans zeer bedaard. 1 „Als ik er geen beter paard op na kon hou den, dan zou ik liever willen loopen." „Daaraan ziet ge, dat de eene mensch met den anderen verschilt," hervatte de student koeltjes „want ik rijd liever met zulk een paard, dan dat ik loop." „Kom, kom, ge zoudt u immers voor zoo iets schamen." „Dan had ik mij dit al dikwijls moeten doen." „Dit paard is dus „Het mijne," viel Frans den Jonker met de meest mogelijke bedaardheid in de rede, terwijl hij hem tevens scherp in de oogen keek. „Maar ik duid het u volstrekt niet ten kwade, dat ge op die wijze over de hoedanig heden van mijn paard gesproken hebt, daar deze duidelijk genoeg zijn, om dadelijk in het oog te vallen." „Maar, als gij, edele Jonker zei de knecht, „nu eens een recht juweel van een paard wilt zien, wees dan zoo goed, mij tot achter in den stal te volgen." Frans, de Jonker en de stalknecht begaven zich nu naar den achterstal, waar een paard stond, bij welks eersten aanblik de Jonker al in een luid gelach uitbarstte. Ellendiger dier, dan dit paard was, zou men trouwens niet gemakkelijk te zien krijgen; want het was niet veel grooter dan een ezel en kwam, wat de gestalte betreft, veel daar mee overeen. De kleur van het vel, dat strak over de ontvleesde ribben getrokken scheen te zijn, was vaal wit, terwijl de pooten bui tengewoon lomp en dik waren. Toom en za del waren naar evenredigheid armoedig en ellendig. „Ja, bij dat paard vergeleken, is het uwe nog een juweel," zei de Jonker lachendé te gen Frans. Deze antwoordde nietwant h# had het paard maar al te goed herkend. „En wie is de eigenaar van dat fraai ge vormde, edele dier vroeg de Jonker spot tende. „Een man, die er even smerig en ellendig als zijn paard uitziet, een armzalige baard schrapper, de Barbier van Piershil," zei de stalknecht. Maar voordat deze nog geheel had uitge sproken, had Frans zijne rijzweep reeds op geheven en deed deze nu met zulk eene kracht op de schouders van den spreker neerdalen, dat diens gulle mededeelzaamheid met een luid geschreeuw eindigde.' „Ik zal u leeren," riep de student uit, „voortaan met meer eerbied over de klanten van uw meester te spreken." „Ge trekt u het gezegde van den stalknecht al zeer aan, naar mij dunkt," zei de sierlijk gekleede jongeling, „dat ge de partij voor een barbier opneemt." „Ik zal niet dulden, dat men iemand in zijne afwezigheid hoont." „Maar dat pleit al bitter weinig voor u, of misschien begrijpt ge mij niet.... „Ik ben te lang student geweest, dan dat ik u niet zou begrijpen." „Waarschijnlijk in de Godgeleerdheid riep de Jonker nu half vragend, terwijl hij verachtelijk de bovenlip optrok. „Neen, in de Rechten luidde het koele antwoord van Frans. „Welnu dan zult ge toch zeer goed begrij pen, dat het u weinig tot eer verstrekken kan, JHNNENLANDSCH NIEUWS. KONINGIN WILHELMINA. Onze vorstin is verleden week haar zestigste levensjaar ingetreden. Zij is dus niet alleen op weg naar een kroonjaar, maar er mag zeker wel eens op gewezen worden, dat zij in dit komende levensjaar een belangrijk feit zal beleven. Zij komt dan namelijk aan den top van haar dynastie, wat het aantal regeoringsjaren betreft. Om dit te doen zieji geven wij hier een lijs tje van het aantal jaren, waarin de de partij voor een nietswaardigen dorpsbar bier op te nemen." „Die nietswaardige dorpsbarbier is mijn vader," riep Frans, terwijl hij de hand aan het gevest van zijn degen sloeg. „Ge hebt hem een nietswaardige genoemd ge begrijpt mij dus ook op uwe beurt, Mijnheer „De Jonker Van Naaldwijk is niet gewoon, zich met menschen van uw stand in te laten," zei de sierlijk gekleede jongeling nu, terwijl hij Frans den rug toedraaide. „Dan zult ge mij ten minste als student te woord staan riep Frans driftig uit, en ze ker zou er nu een hevige twist uitgebarsten zijn, indien de man, dien wij tot hiertoe, iri navolging van Lena, den slimmen vos ge noemd hebben, en die niemand anders dan de barbier van Piershil was, niet juist ware binnengetreden. „Zijt ge al terug, Frans riep de barbier uit, en wij zullen hem zoolang bij deze be naming blijven noemen, totdat wij zijn wa ren naam leeren kennen. „Het wordt nu tijd om op te zitten. Stalknecht brengt de paar den voor Terstond werd aan dit bevel voldaan, en toen de student opgestegen was, wierp hij den stalknecht met verachting eenig geld als drinkgeld toe, terwijl zijn vader integendeel zeer vriendelijk tot den knecht, die hem in den zadel geholpen had, zeide „Ik dank u v/el, beste vriend zijn paard de sporen gaf, zonder een enkelen duit voor drinkgeld té geven. Onder het heenrijden hield Frans zijn blik scherp op den Jonker van Naaldwijk geves tigd maar deze verwaardigde zich niet, den student aan te zien. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1