Angstige dagen voor Luxemburg Italiaansche Vredespogingen TRIÜMPH VOOR SLECHTS I CENT 100% WAARDE EN 'n TRIUMPH VAN SMAAK DE BESTE c SIGARET 30e JAARGANG ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 Ne. 108 NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ALS HET GEWETEN SPREEKT. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN J BOSKER WIERINGEN. at M BUREAU Hlppolytusboef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19. A DVERTENTIëN Iedere regel meer f0.*0 Van 1 5 regels 10.50 Donderdagavond drongen Fransche tanks bij Perl door tot op Duitsch gebied. Een spoorbrug werd vernield. De Duitsche machinegeweren open den een heftig vuur op de aanvallers. Aan den Luxemburgschen kant ontploften projectielen en het grensdorp Schengen werd snel ontruimd. Drie Luxemburgsche douanebeambten ge raakten in het vuur, doch ze werden niet getroffen. Bewoners van Schen gen, die niet bijtijds konden vluchten werden in het plaatsje opgesloten. Naar verluidt zou Z. H. de Paus en ook de Duce pogingen in het werk stellen om alsnog Europa voor verdere oorlogsrampen te vrijwaren. HEVIGE STRIJD OP HET WESTELIJK FRONT. Een groot aantal Fransche troepen met tanks overschreden de Moezel, op 500 meter afstand van de Luxemburgsche grens tegen over Schengen. De Franschen ondernamen onmiddellijk een aanval op den Duitschen oever van de Moezel. Het duidelijk te Schengen hoorbare ge schutvuur wijst op den hevigen strijd, die thans gaande is. Tal van belangrijke Duitsche zware indus trieën, die aan beide zijden van de Saar lig gen, lagen onder het Fransche vuur, echter zoowel van Fransche als van Duitsche zijde. Terwijl dit artillerieduel in vollen gang was, ondernamen de Franschen en naar ver luidt met succes een aanval aan de ui terste linkerzijde van het Moezel-Rijnfront en drongen tusschen Saarlautern en Merzig tot de rivier zelf door. Men schat het aantal der troepen, die in het totaal in het Westen staan, op twee millioen. Op dit oogenblik kan mer. de Fransche ter reinwinst op ongeveer 140 vierkante mijl schatten, wat belangrijk is, niet vanwege de oppervlakte maar omdat op die wijze de Franschen zich thans op iedere domineeren- ae plaats in het Niemandsland hebben genes teld van waar zij hun geschut met succes kunnen gebruiken tegen de forten van de Siegfriedlinie. Een aantal Duitsche krijgsgevangenen wijst er op, dat de vooruit geschoven Rransche posten in de Duitsche linies doordringen. HERTOG VAN WINDSOR BIJ BRITSCHEN KONING. De hertog van Windsor is Donderdag door den Koning ontvangen. Dit was de eerste ontmoeting tusschen de broeders sinds drie jaren. De Koning en de Koningin hebben verder Donderdag een onverwacht bezoek gebracht aan de Londensche haven. TURKIJE TUSSCHEN TWEE VUREN. Het moet kiezen tusschen Moskou en Rome. United Press meldt uit Boekarest, dat Roo- menië met groote belangstelling de ontwik keling van de Turksche politiek volgt. De reis van minister Sarajoglu naar Moskou werd reeds aangekondigd kort na de sluiting van het Duitsch-Russische non-agressiepact. Men kan wel zeggen, dat de toekomstige houding van Turkije in het Europeesche con flict zal afhangen van de houding van Mos kou en van Rome. Rusland is de oude en trouwste bondgenoot van Turkije. Het heeft het grootste belang bij een vrijen toegang tot de Middellandsche Zee. Sinds de vorming van het Turkije van Kemal Ataturk is Turkije steeds de trouwste deur wachter van Rusland geweest, aan de Darda- nellen. Indien Turkije echter in het kamp zou komen van de tegenstanders van Rusland, zou de oude Russische eisch voor het bezit van Tsarigrad, de stad van den tsaar, zooals Istanboel in Rusland heet, herleven. Rusland zou vechten voor zijn uitweg naar de Middel- landsche Zee. De Russische Zwartezeevloot is veel sterker dan de Turksche bovendien zouden de Russen gemakkelijk troepen aan 1 land kunnen zetten in de Turksche Zwarte- j zeehavens. En tenslotte zou Rusland de strijd kunnen beginnen op het langgerekte Kauka- susfront. Vrees voor Italiaansche agressie. Aan den anderen kant is Turkije zeer be vreesd voor Italiaansche agressie. Een van de voornaamste klachten van Italië is altijd ge weest, dat het nooit de zuid-Anatolische vlak te heeft gekregen, die bij het vredesverdrag van 1919 was beloofd. De enorme versterkin gen, die Mussolinï heeft aangebracht op de Dodecanesos, worden door Ankara beschouwt als een pistool, gericht op de meest kwetsbare plek van Turkije. Met Roemenië heeft Turkije gemeen, dat het niet kan toegeven aan de revisionitische eischen van Bulgarije. Zou Bulgarije de aan Roemenië afgestane gebieden terugkrijgen, dan zou het gemakkelijk ook aanspraken kun nen doen gelden op de door Turkije verwor ven streken van Thracie. Te Boekarest twij felt men er dan ook niet aan of Turkije zal op loyale wijze de verplichtingen van het Balkanpact nakomen. Deze drie punten zullen door den Turkschen minister ongetwijfeld te Moskou worden be sproken. Van het resultaat dezer besprekingen zal zeer veel afhangen. Politieke waarnemers te Boekarest gelooven echter niet, dat Ankara zich tegen de Russische verlangens zal durven verzetten. Zij staan daarom sceptisch tegen over het resultaat der onderhandelingen tus schen Ankara, Engeland en Frankrijk. ITALIAANSCHE VREDESPOGING VERWACHT. Dagelijksch contact tusschen Berlijn en Rome. Beroep op Frankrijk. United Press meldt uit Berlijn In welingelichte nationaal-socialistische kringen verluidt dat Italië in den loop vanj de volgende week een formeel beroep op Franrijk zal doen, met een aanbod tot her opening van de vredesonderhandelingen. Dit aanbod zal, naar verwacht wordt, het onmiddellijk vervolg zijn op de gedane diplo matieke Italiaansche -stappen in de afgeloo- pen veertien dagen. De Italiaansche ambassadeur te Berlijn Attolico, heeft zich, na bijna dagelijks met Von Ribbentrop en Göring geconfereerd te hebben, naar Rome begeven teneinde Musso- lini en Ciano verslag uit te brengen omtrent Berlijns houding ten opzichte van eventueele Italiaansche vredespogingen. Volgens welingelichte kringen zal hij niet alleen mondeling verslag uitbrengen dosh heeft hij tevens een schriftelijke boodschap uit Berlijn bij zich. Von Mackensen, de Duitsche ambasadeur te Rome heeft van zijn kant eveneens bijna oagelijks besprekingen met Mussolini en Cia- FEUILLETON. Historische roman ii.) „Zijt ge geslaagd, Frans vroeg de bar bier aan zijn zoon, toen hij bij het vallen van den avond thuis kwam. „Ik heb ten minste aanzoek om hare hand gedaan", antwoordde de student. „En zij heeft stamelde Tigchelaar, ter wijl eene angstige verwachting op zijn gelaat te lezen stond, alsof hij den volzin niet durf de voltooien. „En zij heeft mij tijd verzocht om zich op dit aanzoek rijpelijk te bedenken, en mij te vens gevraagd, dat ik aan niemand, zelfs aan u niet, iets van het voorgevallene zou zeg gen." „Zij heeft u dus niet afgewezen „Geenszins." „En wanneer heeft zij beloofd u haar be sluit te zullen meedeelen „Zij heeft geen tijd bepaald," gaf Frans ten antwoord, „en ik bid u ernstig, dat ge u van1 hetgeen er tusschen mij en Julia voorgeval-1 len is onkundig veinst, daar ik het den schijn gegeven heb, alsof ik uit eigen beweging, en1 niet op uw aanraden, handelde." „Daaraan hebt ge zeer verstandig gedaan, maar het zou mij toch veel aangenamer ge weest zijn, ais zij u dadelijk hare toestem ming gegeven had." „En kunt ge mij nu de benoodige som ver schaffen „Neen, niet voordat Julia in mijne tegen woordigheid verklaart, de uwe te willen wor den." „In 's hemels naam dan laat er van ko men, wat er wil Ik wil er niet verder op aandringen," zeide Frans, die op Julia's be lofte vertrouwde en het antwoord zijns va ders tamelijk onverschillig aangehoord had. „Ik zal mij dan op eene andere wijze te zien redden." „Ge schijnt vrij wat veranderd sedert van morgen," zei de barbier, zijn zoon met zijne wantrouwende blikken doorborende, alsof hij in diens ziel wilde lezen, „toen waart ge zoo wanhopig, en nu schijnt u niets te deren." „Ik heb mij gedurende uwe afwezigheid herinnerd, dat ik op eene eervolle wijze zeer goed in de gelegenheid ben om geld te kun nen krijgen." „En op welke wijze „Ter leen, voor een onbepaalden tijd." „En van wien „Dat is een geheim, dat ik gezworen heb, aan niemand te zullen verraden, en een eed is altijd heilig voor mij geweest." „Zeg mij dit ééne slechts, Frans wil Lena, de kasteleines uit Het brandewijnvat, u het geld leenen „Ik zweer u van neen',, riep Frans, „en het grieft mij inderdaad, dat ge mij in staat zoudt achten, zulk een ellendig wezen om geld ter leen te vragen maar hoe komt ge op zulk een dwaas denkbeeld „Ik dacht het maar," stamelde de barbier verlegen, „het was een dwaze invalbeloof mij echter, Frans dat ge, zoo dikwijls ge in Den Haar komt, nimmer in Het brandewijn- vat zult gaan want het is een verderfelijk huis, waar slechts dronkaards komen, en de kasteleines is zelf, zooals ge te recht reeds hebt aangemerkt, een havelooze, aan den drank verslaafde vrouw in één woord, het is een huis, waar een fatsoenlijk man niet behoort te komen." „En ik heb er u aangetroffen," hernam Frans, „en gij zelf bepaaldet mij die ellendi ge kroeg als de plaats onzer samenkomst De barbier keek eenige oogenblikken voor zich en vervolgde „Het is waar, Frans ook mijne plaaats is niet in Het Brandewijnvatmaar ik ben wel gedwongen, daar te komen, want ik moet nog wat geld van die vrouw hebben voor de ge neeskundige hulp, die ik aan haar overleden man bewezen heb." „En betaalde zij u niet Met ingang van Maandag 11 Sept. op alle lijnen gewijzigde dienstregeling. Dienstregeling verkrijgbaar a 2 cent. no gehad. Ten slotte heeft de Fransche ambassadeur tc Rome, Frangois-Poncet, zich zeer onlangs naar Parijs begeven, naar aangenomen wordt om de Fransche regeering op de hoogte te stellen van de Italiaansche vredesplannen. In nationaal-socialistische kringen te Ber lijn geeft men toe, dat zelfs indien Frankrijk te vinden zou zijn voor dergelijke onderhan delingen, het ongetwijfeld buitengewoon moeilijk zou zijn tot een overeenkomst te ge raken, daar Frankrijk de laatste dagen weinig neiging getoond heeft, noch tot een regeling met Duitschland, noch tot onderhandelingen. In katholieke kringen verluidt, dat het Va- tikaan zich bij de hernieuwde vredespogingen zou kunnen aansluiten. Een onbevestigd ge rucht zegt dat de Paus een bijeenkomst van vertegenwoordigers der oorlogvoerende lan den in een neutrale staat, misschien in Scandinavië, zou voorstellen. „DE MUREN HEBBEN OOREN" Spionnage in Engeland. Het spionnage-systeem is in Enge land nog steeds actief ondanks de na sporingen van Scotland Yard zegt Uni ted Press. Aan de troepen te Alders- hot is een waarschuwing gericht zich te onthouden van het bespreken van militaire en defensieve methoden in hotels en café's. Deze waarschuwing luidt als volgt „De muren hebben ooren. Inlichtingen, die van groote waarde kunnen zijn voor den vijand, moeten niet in hotels en café's en op andere openbare plaatsen worden be sproken. Het spionnage-systeem van den vijand is uitgebreid en een kleine opmerking, die volkomen onschuldig lijkt, kan rampzalige gevolgen hebben" POOLSGH VLIEGTUIG IN ZWEDEN GEDAALD Naar Havas uit Stockholm meldt, ming „ergens in Frankrijk" geëxpe dieerd. in groote kisten zijn de giraf fen. de groote apen, de leeuwen, tij gers enz. per trein vertrokken. Een zee olifant is, nadat men de giraffen reeds sedert enkele dagen had verwijderd, gestorven, misschien van verdriet. Andere dieren,, als wolven, vossen en jakhalzen, hebben de bewakers met 'n beklemd hart moeten dooden. Hun on derhoud vergt te veel voedsel. De slan gen heeft men gewurgd, de boa's uitge zonderd. De dieren, die in geval van bombardement geen gevaar opleveren, zijn te Parijs gebleven, o.a. de olifan ten. de herten, de vogels, de gewone apen, de zeeleeuwen, de walrussen. Anderzijds wordt uit Londen gemeld dat tijdens de eerste oorlogsweek te Londen niet minder dan twee millioen honden en katten door tle Vereeniging voor Dierenbescherming werden ge dood. S1NNENLANDSCH NIEUWS. heeft een Poolsch burger-vliegtuig we gens gebrek aan benzine een landing gemaakt bij YVisby op 'r. eiland Gotland Aan boord bevrnden zich een luite nant van de in.'anterie en een instruc teur-vlieger. Zij verklaarden aan dc politie voornemens te zijn naar Gdy- nia te vliegen via Riga, doch door hei slechte weer te zijn verdwaald. Zij had den geen wapenen bij zich, doch wel een groote hoeveelheid brieven, be stemd voor Polen en een aanzienlijk bedrag aan geld. Vermoedelijk zullen de militairen na door de autoriteiten te zijn ge hoord, ge-interneerd worden. DE PARIJSCHE DIERENTUIN OP OORLOGSVOET. De meeste dieren van de Parijsche Zoo zijn naar een onbekende bestem „Neenen daarenboven houdt zij maar steeds vol, dat zij daartoe niet in staat is. En ik, die inderdaad geloof, dat zij onvermogend is, ben dus met haar in eene schikking ge treden en met haar overeengekomen, dat zij mij maandelijks wat zou afdoen en om die paar stuivers te ontvangen hebt ge mij van-, morgen bij Lena aangetroffen." „Maar als ge er u nu van overtuigd houdt, dat zij niets bezit, hoe kan het denkbeeld dan bij u opkomen, dat zij mij geld, en dat nog v/el vijfhonderd gulden, leenen zou Tigchelaar beet zich op de lippen, maar spoedig gevat, hernam hij „Zij is mij meer dan achthonderd gulden schuldig, en nu vreesde ik, dat zij u misschien om den tuin geleid had om, door het aanbod van vijfhonderd gulden, alles te vereffenen en van u eene volledige quitantie te krijgen, die zij mij dan in betaling zou gegeven hebben." „Lena," zei de jongeling, zijn vader onge- loovig aanziende, „Lena heeft mij geen geld geleend, en ik dank den hemel, dat ik met dat ellendige wezen niets uitstaande heb maar de reis heeft mij vermoeid," vervolgde hij, om dit gesprek te staken, „en daar het al laat begint te worden, verlang ik naar rust." Dit zeggende ging Frans heen, en op zijne slaapkamer gekomen zijnde, vond hij op zij ne tafel een rol dukaten liggen met het vol gende briefje „Hiernevens gaan ongeveer achthon derd gulden, om u uit uw benarden toe stand te redden. Ik weet wel, dat ge zoo veel niet behoeftmaar een student kan immers altijd geld gebruiken? Ik leen ze u, om ze mij, zoodra uwe omstandigheden j dit toelaten zullen, terug te geven. Ik beveel u vooral geheimhouding aan. „Je zusterlijke Vriendin' J." „God zij gedankt, ik ben gered riep Frans uit, „Julia u ben ik deze redding uit den hoogen nood verschuldig." En vroolijk sliep hij in, om in een aangenamen droom vele kommervolle dagen te vergeten. Ook de barbier had zich ter ruste begeven. „Hij kan zich redden zonder mij, hij kan in het geheim geld krijgen Van wien Dat is voor mij een geheim, maar ik moet het te weten komen," zoo sprak hij bij zich zelf, „als Lena de hand eens in het spel had, dat de duivel het ver vloekte wijf dan hale en met dezen vro men wensch zonk hij in de armen des slaaps. In de groote zaal van Valkenstein was een zeer aanzienlijk gezelschap bijeen. Het was een van die ouderwetsche zalen, welke men tegenwoordig, hoewel zeldzaam, toch nog hier en daar aantreft. Zij was langwerpig vier kant, en het licht drong er binnen door vier naast elkander geplaatste vensters, waarvan de ruiten sierlijk met wapens beschilderd waren. Twee schoorsteenen van een ontzet- tenden omvang, waaronder heldere haard vuren brandden, wier roode gloed zich op de gepolijste marmeren kolommen, die de zware schoorsteenmantels schraagden, weerkaat ste, waren tegenover elkander gebouwd, ter wijl twee vleugeldeuren den ingang tot de zaal vormden. Het fraaie damasten behangsel v/as van dezelfde stof en kleur, als dat, waar mee de stoelen met hooge ruggen overtrok ken waren. Eene groote schenktafel, waarop kostbaar zilveren vaatwerk prijkte, stond aan het boveneinde der zaal, terwijl eene groote kast, waarop verscheidene porceleinen potten te pronk stonden, en een paar tafeltjes het overige huisraad uitmaakten. De zoldering was kunstig met voorstellin gen uit de mythologie beschilderd, en in het midden daarvan hing, aan eene zilveren ke ten, eene kroon, waaraan twaalf blakers van het fijnste kristal, waarin de nog niet ont- stokene waskaarsen stonden. In een van de hoeken der zaal stond nog een klavier van den vorm en de gedaante van dat instrument, hetwelk wij een staart stuk plegen te noemen en na nog gezegd te hebben, dat de muren met eene menigte schilderijen behangen waren, welke grooten- deels portretten tot onderwerp hadden, meen ik lang genoeg bij de beschrijving van de groote zaal op het buitenverblijf Valken- BELGISCHE TREILER VISCHT RUSTIG DOOR. Maar IJ muiden houdt zich liever bij de kustvisscherij. Woensdagavond laat is te IJmuide.n de Belgische treiler „Nautilis" O 16Ü, hinnengeloopen, voor het aan boord nemen van netien. Het feit, dat deze enkeling onder de tegenwoordige om standigheden nog hierheen komt om zich te voorzien van de bijzonder goe de Nederlandsche netten, is wel merk waar.dig. Bij onze Zuiderburen blijkt de treilet- en loggervisscherij nog geens zins stopgezet te zijn. De schipper van de „Nautilus" vertelde, dat de treiler „Edouard Anseele' dezer dagen de be somming maakte van fr. 150.000 voor een reis van één week. Deze besomming kom: neer op 7000 a 8000 gulden, voor België een recordbesommiaig. Op de vraag aan den schipper of hij op zijn tocht naar IJ muiden nog mij nen gezien had, antwoordde hij laco niek „O ja, wel een enkele". Vercter trok hij er zich blijkbaar weinig van aan. De „Nautilus" heeft Donderdagmoi- gen ongeveer elf uur de haven verla ten en is in de richting van Doggers- be«nk gestoomd, om ten Westen van deze gronden op haring te gaan vis- schen. Van alle kanten is het schip versierd met de Belgische kleuren, zelfs is horizontaal op een der sloe- stein, waarvan 'nu zelfs niet eens de puin- hoopen meer over zijn, te hebben stilgestaan. De maaltijd was afgeloopen, en aan de groote, ronde tafel, die in het midden der zaal stond, zat een heer, wiens kleeding de uiterste nauwgezetheid verried. Hij was reeds over den middenbaren leeftijd maar zijn ge rimpeld voorhoofd en zijne ernstige gelaats trekken gaven hem den schijn van ouder te zijn, dan hij inderdaad was. Naast dezen zat eene oude dame, die wij slechts met den naam van douairière Van Harmeien te noemen hebben, om den lezer de dame te herinneren, met welke wij hem op het einde van het eerste hoofdstuk van ons verhaal bekend hebben gemaakt. Zij hield zich bezig met den kleinen hond, voor onze lezers ook al geen vreemdeling meer, allerlei kunstjes te laten doen, die door den ernstigen heer met allen ernst bewonderd werden. Dicht bij het vuur stond de Baron Van Rei- genhorst, dien wij in de herberg De Wakende Haan hebben leeren kennen, in een druk gesprek met den heer, die uit het rijtuig ge sprongen was, gewikkeldterwijl Jonker Frederik Walraven met een meisje, waarover wij later gelegenheid zullen hebben meer te zeggen, zich bij het klavier over de muzik onderhield. „Waarlijk, heer Baron ik moet er mij ten hoogste over verwonderen, dat Zaïde, anders zoo teer en schrikachtig, niets van het onge luk, dat ons gisteren overkwam, weet" zei de douairière Van Harmeien, haar hond met de van diamanten flonkerende hand streelende, „het arme dier is even vroolijk en opgeruimd als altijd." „Wij hebben veel verplichting aan dien edelen jongeling," zei de vreemde heer. (Wordt vervolgd.) ÏN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOK EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1