Rusland op het Oorlogstooneel 30e JAARGANG DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 No. 109 NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIE RIN CS EN EN OMSTREKEN ALS HET GEWETEN SPREEKT. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. L4& ,de D; joegen BUREAU Hlppolytushoef Wlerlngen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer fOAQ Van 1 5 regels i 0.50 Het Russische leger heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag te 4 uur de Poolsche grens overschreden. De Russen handhaven hun neutrali teit, doch achtten het niettemin noodzakelijk nu Polen ineen is gestort en de regeering gevlucht, de rust en orde in Oostelijk Polen te herstellen, aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau. WORDT POLEN VERDEELD Uit de verwarde persberichten en de mede- deeling van een Deensch dagblad, zou vallen af te leiden, dat Duitschland Dantzig, de Corridor en. Silezië onder zijn bestuur neemt en Rusland het Oostelijk deel van Polen, opdat de Russen zeggingsschap zouden heb ben in een bufferstaat. De bespreking daar over zou plaats hebben te Brest Lytowsk. ONGERUSTHEID IN ESTLAND LITAUEN. De randstaten Estland en Letland maken zich volgens een radiobericht zeer ongerust, en versterken hunne grenstroepen. VERZET TEGEN RUSLAND. De Poolsche troepen, hebben volgens Havas de strijd tegen de Russische legerafdeelingen aangebonden. DE POOLSCHE REGEERING NAAR ROEMENIË. Een radiobericht meldt dat de Roemeen- sche regeering formeele vergunning aan de Poolsche regeering gegeven heeft over de grenzen te komen. POOLSCHE AMBASSADEUR WEIGERT. De Poolsche ambassadeur te Moskou wei gerde kennis te nemen van de motieven van 't Sovjetbesluit de grens te overschrijden. FRANSCHE TANKS VAN 70 TON Verpletteren blokhuizen en /pilt rail leur snes ten Volgens berichten van het Westelijk front, hebben de Franschen aldaar strijdwagns van 70 ton ingezet. Hun optreden is een ware verrassing ge weest voor het Duitsche opperbevel, net als in 1915, toen de eerste Eng.el- sche tankaanvallen paniek zaaiden in de Duitsche gelederen. Het bestaan van deze Fransche vechtwagens was tot vóór kort, zelfs voor den Britschen algemeenen staf, geheim gehouden. Niemand had ooit geloofd aan de mogelijkheid van het bouwen van tanks, die viermaal zoo groot zijn als de grootste vechtwagens uit den jongs ten oorlog en dat deze 'n kanon van het bekende Fransche 75 mm.-kaliber zouden kunnen meevoe ren, wat thans het geval is met deze FEUILLETON. Historische roman 12.) „Het is inderdaad eene echt ridderlijke daad," merkte de ernstige heer aan. „Jammer," riep de Overste, „dat hij geen achttienjarige schoone in het rijtuig vond want een oude dame met een schoothondje neemt al het romaneske van zulk een avon tuur weg." De douairière werd rood van woede, en in plaats van wijsgeerig te zwijgen, antwoordde zij bits op dezen uitval „Ik kan niet zeggen, heer Overste dat ge, sedert ge de herbergen zoo druk bezoekt, veel in beschaafdheid en in manieren gewonnen hebt De ernstige heer glimlachte, maar het antwoord van Van Reigenhorst luidde „De herbergen zijn voor mij steeds van groot nut, Mevrouw ik. leer daar rondbors tige, eerlijke lieden kennen, die men tever geefs aan het hof te Londen, waar ge uwe beste jaren doorgebracht hebt, zoeken zou." „Maar, Mijnheer De Wittvroeg Walra ven, „heeft de moedige jongeling u zijn naam niet gezegd „Mij niet, maar wel aan mijn nicht," zeide Mijnheer De Witt. „Mathilda hoe heette uw redder ook weer „Dat is mij ontschoten," sprak de douai rière, hare schouders ophalende. „Hij had zoo'n soort van een burgernaam, en wie zou dien zoolang kunnen onthouden Op dit oogenblik werd er een nieuwe gast aangemeld de Jonker Van Naaldwijk trad de zaal binnen. Zijne kleederen waren prachtig, en de wijze, waarop hij binnentrad, boog en Fransche modellen, die als voorhisto rische monsters naar den vijand toe- waggelen. De Fransche vooruitgang op liet ge- heele front, tusschen de Moezel tot aan de Vogezen, is hoofdzakelijk te dan ken aan dit nieuwe oorlogsvoertuig. Het is gebleken dat anti-tankkanon nen en -geweren niets tegen dit nieu we wapen vermogen de huidige Duit sche afweermiddelen tegen tankaan vallen zijn niet berekend op dergelijke reuzentanks. Door deze nieuwe vechtwagens is de verrassende uitwerking van electrisch- afgevuurde Duitsche machinegeweren verijdeld. De Fransche en Britsche hoofdkwartieren wisten zeer goed, dat zich in de Siegfriedlinie machinege weren bevonden, die electrisch wer den bediend vanuit een kilometers ver der' gelegen centralein pust, op dezelf de manier als de kanonnen van een slagschip worden afgeschoten. De Duitschers hadden gemeend dat deze machinegeweernesten de vijande lijke infanterie, die achter de tanks op rukt, zouden hebben kunnen weg maaien, maar de nieuwe Fransche vechtwagens hebben bewezen, dat zij deze blokhuizen kunnen vernietigen met hun 75 mm. kanonnen of door ze gewoonweg omver te rijden. Verder werd door gordijnvuur de ver binding verbroken tusschen de cen trale posten en de op afstand bediende machinegeweren, zoodat tot nog toe de Fransche infanterie gespaard is ge bleven voor de zware verliezen aan manschappen waarmede in den jong- sten oorlog iedere vooruitgang gepaard ging. Door de verrassende uitwerking van kanonvuur uit 'n rijdend voertuig, door het snelvuur van de machinege weren dezer tanks, op den terugtrek- kenden vijand, is het mogelijk gewor den de eerste aanvalslinie samen te stellen niet zoozeer uit infanterie maar ui t genie-sol daten en J oopgraaf- rnortiertroepen. Volgens nStaiue deskundigen is ook zeer goed mogelijk, dat door het optreden van deze doelmatige reuzen- tanks het Duitsche opperbevel ver plicht is geweest talrijke divisies uit Polen weg te halen. De wegen naar het Westelijk front zijn tenminstei kilo meters ver versperd met troepen. I VRIJWILLIGERS VOOR HET FRANSCHE LEGER 55 verschillende nationaliteiten. I De Fransche Minister van Koloniën, Mandel, heeft Vrijdagmiddag Prins Sisowath Monivong, den jongsten zoon van den koning van Cambodja ontvan gen, die dienst kwam nemen hij het Fransche leger. I De Mohammedanen te Parijs en om geving hebben een bewijs geleverd van trouw, dat zeer op prijs is gesteld door de Fransche Overheid. Op den eersten dag, waarop de inschrijving voor vrijwilligers open gesteld was, hebben zich 150 Mohammedanen aan gemeld, hetgeen meer dan iets anders kenmerkend is voor den onder hen heerschenden geest. Een belangrijke groep Tunesische soldaten heeft zich Vrijdagavond aangemeld hij d'c moskee te Parijs. Zij verzochten den inam het gebed uit te spreken en de goddelijke bescherming af te smeeken voor zij hun plicht gingen vervullen. Dagelijks melden zich meer dan dui zend vreemdelingen bij de recrutee- rings-bureaux om dienst te nemen in het Fransche leger. Zij zijn onderda nen van 55 verschilliende, mogendheden GESNEUVELD. KLEINZOON VAN EX-KEIZER Oudste zoon van prins Oskar. Naar United Press meldt, fs Prins Oskar van Hohenzollern, de oudste zoon van des exkeizers vijfden zoon Oskar, op 5 Sept. in Polen gesneuveld. Prins Oskar werd 12 Juli 1915 gebo ren en was dus 24 jaar oud. Zijn dood is yan betrouwbare particuliere zijde nog niet officieel bevestigd. Hij diende bij de infanterie. In welk g.eideelte van Polen hij is gedood is nog niet bekend geworden. „Naar verluidt zijn tien leden van de familie' Hohenzollern onder de wa penen, doch waar zij dienen wordt, niet openbaar gemaakt. Men weet al leen, dat prins Louis Ferdinand, de tweede zoon van den ex-kroonprins, die twee jaar geleden op Huize Doorn met prinses Kyra van Rcsland, de vriendin van prinses Juliana, in het huwelijk is getreden, als vlieger dienst doet. Zijn jongere broeder Friedrich, die te Londen werkte, was ziek toen de oorlog uitbrak. Hij zou in Schotland zijn ge-interneerd.) predikant, Ds. Belden, die in Engeland is aangekomen uit de Vereen. Staten, waar hij o.m. een onderhoud heeft ge had met President Roosevelt,, heeft te genover de pers verklaard „Het is niet twijfelachtig, dat het Amerikaansche volk sympathie aan den dag legt jegens Frankrijk en Gcoot Brittannië. De krachten der redelijk heid moeten zich aaneensluiten, opdat de oorlog kort zal duren. Hiervan afgezien ben ik van mee ning, aat de vooruitzichten in de wereld in het algemeen waarschijnlijk beter dan ooit zijn geweest, want de gemid delde mensch walgt van den moder nen oorlog met alle beestachtigheid en dwaasheid, die hij medebrengt. AUTORIJDEN OP WATER EN PETROLEUM. Een zekere Carl Ahlstedt in Stock holm heeft een uitvinding gedaan, wel ke in dezen tijd van groot belang kan zijn. Het betreft hier een carburateur voor auto's, welke het mogelijk maakt te rijden op een mengsel, bestaand uit 40 pCt. water en 60 pCt. petroleum. Men heeft een moderne auto voor zien van 'n dergelijken carburateur, Hierbij viel zoowel wat betreft het aan tal toeren als bij het motorgeluid geen enkel verschil op te merken. Hoewel het optrekken iets minder snel was dan bij een gewonen benzine- carburateur, werd bij het rijden met deze auto in het verkeer geen enkele moeilijkheid ondervonden. De bereikte maximum snelheid bij gebruik van het. water-petroleum-mengsel was zeer goeid. Na eenigen tijd gereden te heb ben, viel op te merken, dat de motor op petroleum en water geruischloozer liep dan op benzine. Bij gebruik van deze brandstof komt uit den uitlaat 'n bijna reukloos gas, dat bovendien niet giftig is. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ds. BELDENS KIJK OP DEN OORLOG De bekende Engelsehe Vrijzinnige Met ingang van Maandag 11 Sept. op alle lijnen gewijzigde dienstregeling. Dienstregeling verkrijgbaar a 2 cent. KLEEDING ZAL DUURDER WORDEN Het vakblad „De Manufacturier" heeft een enquette gehouden onder de fabrikanten nopens de voorziening in textielgoederen gedurende den oorlog. Thans is het resultaat van deze en quette gepubliceerd. Uit de antwoorden bleek de verwachting, dat de productie van teztielwaren in ons land zal in- krimpen als het gevolg van gebrek jaan grondstoffen. Reeds nu worden vele niciuwe orders niet meer geaccep teerd zelfs worden uitstaande or- 'ders geannuleerd. Met het oog op de te verwachten prijs verhooging van garens, kondigen 1'eecls nu sommige fabrikanten een verhoo- iging van den prijs hunner producten aan. Daar bovendien de aanvoer uit het buitenland stagnatie zal ondervin den, wordt een aanzienlijke beperking van de werkgelegenheid in de klee ding-industrie verwacht. De meeste fabrikanten achten den tijd nog niet gekomen om tot distribu tie over te gaan. Over het algemeen verwacht men veel nut van de wet tc- 1 gen de prijsopdrijving, De meeste fabri 'kanten meenen echter niet, dat tot in- I grijpen van de Regeering zal worden overgegaan. Een stijging van de prijzen is bij een langen duur van den oorlog echter onvermijdelijk. De fabrikanten erkennen, dat dit niet alleen tot na deel van den consument zal zijn, doch evenzeer tot schade van den werkne mer, daar een verhoogde prijs een ver minderd gebruik tot gevolg reeft. KUN STMESTDISTRIBUTIERUREAU INGESTELD Vervoerverbod en inventari satieplicht. De Minister van Economische Zaken maakt bet volgende bekend Hoewel verwacht mag worden, dat de voorziening van land- en tuinbouw in Nederland met kunstmeststoffen voorloopig geen moeilijkheden zal op leveren, zal het niettemin noodzakelijk zijn, regelingen te treffen, waardoor een gelijkmatige ver doel ing wordt ge waarborgd. Daartoe wordt ingesteld een kunstmest-distrihutiebureau. dat gevestigd zal zijn te Den Daag, Lange Voorhout 3. De leiding van dit bureau is opgedragen aan den heer C. Boude- wijn, afdeelingschef bij de Staatsmij nen in Limburg. Alvorens te geraken tot een distribu tie van kunstmeststoffen in eiken vorm, met uitzondering van kalkmest- stoffen, zal worden overgaan tot het in ventariseeiren van de in Nederland aanwezige voorraden. Zij, die kunst meststoffen, uitgezonderd kalkmest- stoffen, voorhanden of in voorraad heb ben, zijn verplicht, vóór 20 September te 28 uur van den voorraad dier goede ren opgave te doen door invulling en opzending van inventarisatie-formulie ren, welke met ingang van Maandag 18 Sep. ter Gem.-secretarie hunner woonplaats verkrijgbaar zullen zijn. 2 De verplichting geldt niet, indien en voor zoover men kunstmeiststoffen voor handen of in voorraad heeft ter uitoe fening van zijn land- of tuinbouwbe drijf. Wegens de inventarisatie is het vervoer van kunstmeststoffen, uitge zonderd kalkmeststoffen, met ingang van 17 Sept tot een nader te bepalen datum verboden. Onder dit vervoer verbod valt, zooals vanzelf spreekt, Óók het vervoer van de opslagplaats van 'n handelaar of een coöperatieve aankoopvereeniging naar een verbrui ker. Aan verbruikers kan dus in dit tijdvak niet worden afgeleverd. Het vervoer van hoeveelheden van 5 Kg. of minder is toegestaan. de douoirière de hand kuste, bewezen, dat dej Jonker gewoon was, in voorname kringen te verkeeren. j Inmiddels werd het gesprek voortgezet. j „Mij dunkt toch, Mevrouwsprak de Overste, „dat de redder van mijn leven altijd zooveel waarde in mijne oogen hebben zou, dat ik ten minste levenslang zijn naam zou onthouden." j „Maar ik heb u al gezegd, dat mij die naam ontschoten is," zei de douairière Van Harme ien op een scherpen toon „misschien zoudt gij, die gewoon zijt, met burgers om te gaan, I dien naam beter onthouden hebben." j „Och, Mevrouw riep de Jonker Van Naaldwijk uit, „dat volkje heeft bijna alle- J maal dezelfde of soortgelijke namen Mul- der, Jansen, 'Brouwer, of zoo iets want van de tien burgers, die de eer hebben ons te1 ontmoeten, dragen er ten minste acht eenj door mij genoemde namen. En dat is zóó stel lig, dat ik er mijn hoofd onder durf verwed den." „Hij verwedt het slechtste, dat hij bezit," meesmuilde de Overste zachtjes tegen Mijn heer de Witt, die hem even zacht antwoord de „Ja, als hij zijn hoed op heeft, geef ik voor den diamanten gesp nog wel vijftig dukaten maar zonder hoed is zijn hoofd mij ook niet veel waard." „Maar waarvoor hebt ge uw redder zoo ten naastenbij aangezien vroeg de ernstige heer. „Voor een rijken koopmanszoon," gaf de douairière ten antwoord, „hij weigerde ten minsté eenige belooning aan te nemen." „Ook scheen hij eene zeer goede opvoeding genoten te hebben," voegde Mijnheer De Witt er bij, „daar hij zeer zuiver Fransch sprak." „De burgerklasse matigt zich tegenwoordig zeer veel aan," sprak de zwierige Jonker Van Naaldwijk, terwijl hij zijne kneveltjes op streek, „nog gisteren had een burgerknaap de vermetelheid, mij uit te dagen." „O foei riep de daouirière uit, „durft het volk, dat geboren is om den adel te dienen, zich zoover vergeten, dat het den degen te gen een edelman durft trekken." „En eene douairière Van Harmeien met haar schoothondje het leven te redden," voegde de Overste er bij. „En raad eens, waarom de knaap zoo op stoof riep de Jonker Van Naaldwijk uit, „omdat ik niet gedoogde dat mijn paard naast zijn ellendigen knol op stal zou staan. Het was om het dier in den grond te beder ven." „Dat zou jammer geweest zijn," zei Walra ven lachende, „daar ik geloof, dat het nog niet eens betaald is „Jonker Walraven wordt door den omgang met uw heer broeder totaal bedorven," zei de douairière zachtjes tot den ernstigen heer. Van Naaldwijk sloeg een grimmigen blik op Walraven en vervolgde „Er stond ook nog een paard van zijn.vader op stal, waarmee de stalknecht den spot dreef, en de man had gelijkwant armzaliger knol heb ik nooit gezien. Maar den jongen heer scheen die spotternij niet te bevallen want hij lichtte, alsof hij een edelman uit eene oude familie geweest was, zijn rijzweep op en takelde den armen drommel deerlijk toe. Ik trok dadelijk partij voor den stalknecht niet zoozeer omdat die gemeene kerel mij iets aanging, maar omdat ik niet kon dulden, dat dat heertje in mijne tegenwoordigheid zijn zweep opgelicht had. En wat denkt ge nu wel, dat hij deed „Hij betaalde u misschien met dezelfde munt als den stalknecht," zei de Overste. „Neen want dan had hem de drommel ge haald maar hij sloeg de hand aan zijn de gen en keek mij met zijne groote zwarte oogen aan, alsof hij mij tot pulver wilde ver branden. Ik pakte hem echter zonder veel omslag bij den kraag en wierp hem den stal uit, waar hij het op een loopen zette, zooals det volk gewoon is te doen, wanneer men het toont, dat men voor hun burgerlijk gesnoef niet bang is." „Groote zwarte oogen, neef Had dat jonge mensch van gisten ook niet groote zwarte oogen vroeg de douairière aan Mijnheer De Witt. „Ja.. Mevrouw gaf deze ten antwoord. „Het was een welgemaakt jongeling met don kerbruine lokken, en baard en knevels van dezelfde kleur." „En", vervolgde de douairière, zich tot den Jonker Van Naaldwijk wendende, „hoe was de jongeling gekleed, dien ge zoo ridderlijk den stal uitwierpt „Daar heb ik weinig acht op geslagen," zeide Van Naaldwijk, „alleen herinner ik mij, dat hij een grijzen mantel omhad „Dan lijdt het geen twijfel meer riep de douairière uit, „of die jongeling was dezelfde, die gisteren mijne hollende paarden tot staan heeft gebracht." „En heeft hij u zijn naam niet genoemd „Neen maar hij zeide, dat hij student in de Rechten aan de Hoogeschool te Leiden was. En raad eens," riep de Jonker lachende uit, „raad eens, wat zijn vader is Allen zwegen. „Een dorpsbarbier riep de Jonker uit. „Een dorpsbarbier herhaalde de douai rière met afschuw. Walraven en de Overste keken elkander met veelbeteekenende blikken aan, en de ernstige heer verbleekte. „De stalknecht althans noemde hem den zoon van den barbier van Piershil," zei de Jonker, „en hij zelf staafde dit gezegde." „Moge zijn vader zijn, wie hij wil, sprak Mijnheer De Witt ernstig, „aan den zoon heb ben wij in allen gevalle veel verplichting de stand onteert den mensch niet, wel zijne da den, en mogen onze maatschappelijke betrek kingen ons ook verbieden, vertrouwelijken omgang met de lieden uit de burgerklasse te hebben, dan betaamt ons toch het meest van allen, hunne deugden te eerbiedigen. Zij zijn menschen gelijk wij, alleen met dit onder scheid, dat zij niet uit adellijke ouders ge boren zijn. Maar wat is de adel in het oog van God Verre zij het dus van ons, met ver achting op zoodanige minder bevoorrechten neer te zien Hoevele groote mannen toch zijn niet uit den burgerstand gesproten, en ik heb u slechts den naam van onzen grooten Admiraal te Ruyter tenoemenen ik ge loof, dat ge overtuigd zult zijn Wat overi gens het gedrag van den jongeling betreft, hij had ten deele gelijk, dat hij zijn vader niet ongestarft hoonen lieten ik verzoek den Jonker Van Naaldwijk, als hij over den jon geling spreekt, aan wien mijne nicht het le ven te danken heeft, zich voortaan van kieschere uitdrukkingen te bedienen dan die, welke hij zooeven bezigde, althans in mijne tegenwoordigheid Hier eindigde de waardige De Witt, en op hetzelfde oogenblik trad de knecht de zaal binnen met het bericht, dat er iemand buiten stond, die gaarne den Overste voor eenige oogenblikken wenschte te spreken. Terstond verliet Van Reigenhorst de zaal en trad deze weinige oogenblikken daarna, maar nu door Frans gevolgd, weder binnen. „Ik heb de eer',, sprak de Overste, den student binnenleidende, „u allen een vriend van den Luitenant Walraven voor te stellen, die, zooals ik geloof, reeds de eer heeft, met eenige leden van dit gezelschap bekend, te zijn „Hij is hetriep de douairière uiten de ernstige heer werd bleek als een doode. „Hij, die mij een dienst bewezen heeft," sprak Mijnheer De Witt, „wordt nimmer door mij vergeten, en ik acht mij gelukkig, u we der te mogen ontmoeten, om u nogmaals mijn hartgrondigen dank te kunnen te betui gen „Vergun mij," zeide Jonker Walraven, zich tot Mijnheer De Witte wendende, „u mijn vriend Frans Tigchelaar, student in de rech ten aan de Hoogeschool te Leiden, voor te stellen." En zich daarop tot den student wen dende, vervolgde hij „De edele Heer Joan De Witt, Raad-pensionaris van. Holland." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1