AMEf) RUBRIEK Nieuwe effecten Hersftjaponnen De hooikist KNIPPATRONEN aan r^msmrA Ondanks alle zorgen, die de tijden met zich brengen, is het toch een gebiedende eisch, dat de vrouw haar uiterlijk niet verwaarloost. Belangstelling in alles wat hiermede samenhangt is geen bewijs van misplaatste ijdelheid, doch van zelfrespect en égard tegenover degenen, met wie we dagelijks omgaan. Slechts degenen, die noodgedwongen moeten bezuinigen zullen langer met haar kleeren moeten doen, dan zij zich voorgesteld hadden. Laat echter niemand, die nog koopkrachtig is, zich la ten leiden door de gedachte, dat zij in deze tijden niets nieuws willen koopen. Het gevolg is, dat het zakendoen hierdoor nog meer ontwricht wordt, dan in de om standigheden, waarin we thans leven reeds het geval is. Mogelijk zullen velen haar bekendheid met costuumnaaien thans weer in toepas sing brengen, hetgeen vergemakkelijkt wordt door de alleszins betrouwbare pa tronen, die men van de nieuwste modellen kan koopen. De silhouelte 1939/40 heeft ons eenige verrassingen gebracht en wel hoofdzakelijk ten opzichte der garneeringen. De lijn is niet meer recht, d.w.z. zonder aanduiding van de tailel, want hoewel we verre van de wespentaille zijn, is zij toch beduidend smaller geworden. Een lijn, die consequen ties met zich brengt ten opzichte van het corset, dat in vele gevallen trouwens on misbaar zal worden, wil men althans aan de voorschriften der mode voldoen en de nieuwe modellen met succes dragen. De stijl van een japon wordt in hooge mate door den rok beïnvloed en thans legt de mode hierop bijzonderen nadruk. De mo dellen zijn over het algemeen wijd, het geen echter volstrekt niet zeggen wil, dat men volstrekt geen nauwere modellen meer zal zien dragen. Nieuw is de ruimte, door klokkende baantjes aan de rugzijde verkregen, ook wel door groepen gedeelte lijk (pl.m. 10 c.M.) opgestikte plooien, plissé of ingehaalde ruimte. Men kan te dien opzichte met veel fantasie te werk gaan en niets belet ons om b.v. een japon van een vorig seizoen te moderniseeren door aan den achterbaan een of twee go dets in het midden aan te brengen van crêpe satin of fluweel. Deze godets eindi gen met een punt naar de taille en ver- breeden zich zeer sterk naar den zgom toe. Men krijgt dan een effect als de twee- klokkend opgestikt schootje ziet. Een der nieuwste modegrillen, die ons een herha ling belooft te geven van de gedrapeerde tournures der zeventiger jaren. Forscher van omvang was de queue de Paris, een uitbouwsel van baleinen, overtrokken met de gedrapeerde stof, terwijl ook velen der oudere generatie zich de paardenharen kussentjes, die onder de rokken om het middel gebonden werden, nog wel zullen herinneren, die hun moeders plachten te dragen. Alles is er op ingesteld om de lijn te verlengen, om ons groote te doen schijnen. Hiertoe werken niet alleen de lengtever- deelingen mede, zooals de kanten japon die te zien geeft, die aan rok en taille ree pen heeft van georgette of mat crêpe, doch ook de hoeden beoogen deze zelfde wer ken. Hooge opgeslagen randen, hooge bol len en hooge garneeringen, doen ons allen eensklaps veel langer worden! De mode vervalt ten opzichte der boven- deelen in twee uitersten. Zij zijn óf zeer sober en zonder eenige garneering óf wor den min of meer kwistig versierd met ap- pliquteies van fluweel of borduurwerk, terwijl men tevens weer een kansje tracht te geven aan kralen versieringen. Vlot is de japon die van dof crêpe satin is ge maakt en midden voor den glimmenden kant van dit materiaal te zien geeft, als mede aan het heupstuk. De banen, die met eenige ruimte zijn ingezet, zijn schuin ge- de afbeelding rechts te zien geeft aan de rugzijde, waar men tevens een kleine tournure, in den vorm van een sterk knipt, hetgeen een mooie val der ruimte waarborgt. Een enkele maal brengt men de ruimte naar het midden voor, zooals te zien is aan de met smal bandfluweel ver sierde japon. Groen, rood en bruin behooren tot de modekleuren, waaronder ook blauw steeds een plaats inneemt. Zwart wordt buiten gewoon veel gedragen en hierop past men gaarne goudborduursel toe. Enkele nieuwe details hebben we in groote trekken trach ten weer te geven. Een volgende week stellen we ons voor costumes en ensembles eens nader onder de loupe te nemen. eere hersteld! ZUINIGHEID GEBODEN Benut alle resten! De omstandigheden hebben de overheid gedwongen om maatregelen te nemen ten aanzien van de voelselvoorziening. Op ons, huisvrouwen, rust de verplichting zoo zui nig mogelijk met alles om te gaan en te zorgen, dat zelfs niet het minste bederft en verloren gaat. We zullen er naar moeten streven om niet meer klaar te maken, dan strikt noodig is. Groenten, die er zich voor leent worden met enkele overgebleven aardappelen met wat olie en azijn, een tikje zout, gehakte ui en wat peterselie aan den broodmaaltijd gegeten. Andere groen ten worden met of zonder toevoeging van enkele aardappelen en een restje jus even eens voor een volgende dag bewaard. Groenten en aardappelen zijn gezond en zullen in ruime mate gegeten moeten wor den. Tomaten zijn goedkoop en gezond, zijn in allerlei vorm zeer smakelijk, ook geraspt over een fijne rasp in den vorm van moes, waaraan men een weinig zout en een zeer fijn gehakt uitje toevoegt of met geraspte kaas gegeten. Bij zoo'n bord to maten-puree smaakt een sneedje bruin- brood of rogge uitstekend. Oud brood kan op de meest verschillen de manieren verwerkt worden, zelfs reeds als men enkele sneedjes en korstjes heeft zijn deze uitstekend geschikt voor een bordje pap, dat flink opgeklopt met een klontje boter en met suiker naar smaak af gemaakt wordt. Aardappelen in-den schil gekookt, liefst met zoo min mogelijk watei opgezet, be houden alle voedende bestanddeelen, en hebben veel minder afval, dan wanneer men ze schilt, iets wat lang niet altijd even zuinig gebeurt. De afval van de aardappe len, appelen enz. wordt meestal in den aschbak gedéponeerd, doch kan nog uit stekend als veevoeder gebruikt worden, waarom het gewenscht is, dat alles verza meld wordt en dagelijks aan den groente man meegegeven wordt. Zoonoodig moeten „ophaaldiensten" in het leven worden ge roepen, opdat dé op deze wijze verzamelde groenten en schillen, bruikbaar gemaakt worden. Ieder helpe er in haar omgeving toe mede, om te voorkomen, dat ook maar iets verloren gaat. Zuinigheid is geboden ten opzichte van licht, gas en water, en ook van zeep, waschpoeder enz. enz. Niet omdat we ons bezorgd behoeven te maken, dat we eens klaps" zonder een of ander zullen zitten, maar enkel en alleen om er toe mede te werken de groote huishouding van den staat goed te doen functioneeren. Het geheele bedrijfsleven is ontwricht, auto's zijn opgeëischt door het leger, alles kan niet altijd loopen, zooals wij dat in nor male tijden gewend zijn. In vele zaken is een deel van het personeel gemobiliseerd en gebiedt de zuinigheid, dat geen nieuwe krachten worden aangenomen, daarom zul len wij ook van onzen kant de helpende hand moeten bieden en zelf boodschappen gaan halen. We zijn in dit opzicht trouwens zeer verwend, want de buitenlandsche huisvrouwen trekken er 's morgens ook met haar boodschappentasch op uit om haar inkoopen te doen. Een oude getrouwe, die ons ook een aantal jaren terug op de gasrekening heeft doen sparen, wordt thans weer een eere plaats in de keuken toegekend: de hooi kist. Als kostelooze warmtebron zal hij ook thans weer onontbeerlijk blijken te zijn in iedere huishouding. De vóórkooktijd is slechts kort, we sparen gas en hebben nooit aangezette pannen. De spijzen wor den niet alleen gaar, doch blijven uren lang warm. Peulvruchten, die 's avonds te voren in de week gezet zijn, worden 10 a 20 minuten voorgekookt, rijst plm. 5 min., groenten plm. 10 min. Een hooikist is gemakkelijk te maken en de heer des huizes zal gaarne de behulp zame hand bieden tenzij men er een kant-en-klaar wenscht te koopen. Pannen, die gebruikt worden zullen echter goed gesloten moeten kunnen worden, het best zijn de speciale hooikistpannen. Enkele wenken bij het maken van een hooikist laten wij hier volgen. Een kist wordt op den bodem belegd met 10 c.M. houtwol of hooi daarna plaatst men er naar gelang van de grootte één of twee pannen op, met eenige tusschenruimte (zie teekening) en vult de rest aan met het ge- wenschte materiaal, liefst eenigszins stevig. Men knipt nu de bodem van de pan van flanel en eveneens een reep, die de hoogte hiervan heeft, stikt bodem en reep samen, zoodat de opening voor de pan gevuld is, daarna verbindt men dit deel met het bo- venomtrek, dat langs de kanten opgespijkerd wordt Boven de pan kan men een met houtwol gevuld kussen leggen op een sta pel couranten, zoodat alle warmte behou den wordt. Ook de deksel wordt opgevuld en bekleed; daarna van scharnieren en sluiting voorzien. Ook papier heeft de eigenschap warmte te bewaren en bij gebrek aan een hooikist kan men b.v. zes couranten kruiselings op elkander leggen. In het midden eenige opgevouwen couranten, waarop de pan geplaatst wordt, terwijl de couranten één voor één om de pan gewikkeld worden. Een methode, die, eenvoudig en doeltref- den is. Zoo zullen we dan in de komende maan den weer alerlei hulpmiddelen te baat moeten nemen, die besparing brengen. Met raad en daad willen we elkander bij staan om op onze bescheiden wijze mede te werken om te bevorderen, dat de maat regelen, door onze regeering genomen, zoo min mogelijk stagnatie ondervinden. Rustig en kalm zullen we ons ook schik ken, indien niet alles, wanneer de distri butie in werking is gesteld, dadelijk even vlot verloopt. Een groote geruststelling is het, dat onzen bodem, vruchtbaar is en vele mogelijkheden biedt en ons volk geen honger behoeft te lijden, een feit, dat niet wegneemt, dat wij allen de grootste zuinigheid moeten betrachten. Zuinigheid is meer dan ooit geboden en de omstandigheden maken, dat wij, nu ook zoovele vakmenschen gemobiliseerd zijn, dat we niet steeds over voldoende krachten beschikken, die een of ander voor ons kunnen repareeren. We zien, dat een onzer fauteuils er met den dag meer gebruikt zoo niet afgesleten gaat uit zien en stoelen zelf overtrekken, is geen gemakkelijk werk. Doch we weten, als handige huisvrouwen, al dadelijk raad te schaffen en overtrekken de fauteuil met een hoes van gestreept linnen of van cre tonne. De Engelschen maken zeer veel ge bruik van cretonne, zoowel om stoelen te overtrekken, dan wel voor gordijnen voor ramen en kasten en weten inderdaad iets aparts aan hun „home" te verleenen. Aan te bevelen is om een goede kwaliteit cre tonne te koopen, die sterk en stevig is en hiervan wordt het overtrek gemaakt, na dat men eerst patroon van papier ge maakt heeft, dat volstrekt geen heksen werk is, alleen een weinig geduld en op lettendheid vereischt. Naden aan de stof aanknippen. Wil men heel practisch te werk gaan, dan maakt men aan de zijkan ten een zak om gelezen tijdschriften in te bergen. Ongetwijfeld zullen de lezeressen het met ons eens zijn, dat, wanneer zij en kele stoelen op deze manier van een cre tonne overtrek hebben voorzien, de totaal indruk van haar interieur anders, doch niet minder gezellig zal zijn. Voorts is het een groot voordeel, dat deze losse overtrekken gewasschen kunnen worden. In Grieksch Macedonië dragen de rijke boerinnen niet minder dan 27 onderrokken over elkander en allen hebben motieven, die aan oude tradities ontleend zijn; ge middeld worden zij éénmaal in de tien jaar gewassen. Succespatroon 464 A Prijs 30 cent plus 5 cent porto. Ruiten nemen een groote plaats in het modebeeld in en zijn niet alleen bedoeld vcor japonnen en mantels, doch ook de bijkomstigheden maakt men gaarne van geruite weefsels. Men ziet op donkere vilt- hoeden geruite strikken, bij donkere man tels zijn een geruite tasch en shawl zeer op hun plaats, terwijl wij zelfs handschoe nen zagen met geruiten bovenkant. Niet alleen geruite wollen, doch ook zijden weefsels worden voor meer gekleede doel einden voor.japonnen en blouses verwerkt, vooral tafzijde neemt een groote plaats in. De japon, die onder bovenstaand nummer te bestellen is, kan zoowel van dunne ge- ruiten als zijden stof gemaakt worden. Het is een vlot model, dat aan blouse- en rok- deelen een schuine baan te zien geeft. Hoogsluitend zijden kraagje en kleine ruitvormige zakjes. Ben. stof: 5 M. van 90 c.M. Patronen in de maten 3842. LOS MANTELTJE. Succespatroon 464 B. Prijs 30 cent plus 5 cent porto. Bij effen japonnen staat een los man teltje zeer vlot, vooral wordt een al te stemmig effect door een levendige, doch niet te kleurige ruit op geschikte wijze cp- gevroolijkt. Zonder bezwaar kan men ech ter hetzelfde manteltje, doch van effeA. stof, in de hoofdkleur der ruit dragen. Beide mogelijkheden completeeren een ja pon op uitnemende wijze. De voorkanten kan men aar verkiezing .gedeeltelijk met knoopen en lusjes van schuine biezen gemaakt sluiten. Ben. stof: 2 M. Patronen in# grootte 3842. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus f 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 6