30e JAARGANG DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 No. 113 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN EEN K.L.M. - TOESTEL BESCHOTEN. ALS HET GEWETEN SPREEKT. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. uitgever: t CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoeï Wie ringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 10.50 fO.10 De „Mees" bij Helgoland door kogels uit een onbekend vliegtuig getroffen. Een der passagiers, een Zweedsch ingenieur, op weg van Malmö naar Brussel, is gedood. KOGELS IN DE CABINE GEVONDEN. Het K.L.M.-Douglas DC 3-vliegtuig P.H.A. S.M. de „Mees" dat Dinsdagochtend 11 u. 55 van Kopenhagen naar Amsterdam was ver trokken, is tusschen Esbjerg en Helgoland beschoten door een marine-vliegtuig van on bekende nationaliteit. Bij dit incident is een der passagiers van de „Mees", de heer Gus- tav Robert Lamm, een 38-jarige Zweedsche ingenieur uit Malmö, die op weg was naar een schoenfabriek te Brussel, gedood. De „Mees" vloog te 14 u. 10 op ongeveer 800 me ter hoogte, 120 km ten Noorden van Helgo land, toen de air-hostess van het vliegtuig mej. Wynoldi constateerde, dat er iets vreemds aan de hand was. Onmiddellijk begaf zij zich naar de stuurhut, waar zij commandant Moll en den boordwerktuigkundige op de hoogte stelde van haar bevindingen. Bij nader onderzoek bleek, dat het toestel werd beschoten door een marine-vliegtuig van onbekende nationaliteit. Het vliegtuig heeft geruimen tijd de „Mees" onder vuur gehouden, waarbij de Douglas vrij zwaar werd beschadigd. Een der passagiers, die bij den uitgang van het- vliegtuig aan den rechter kant zat, werd door een schot gewond. De inzittenden van het vliegtuig bleven kalm. Onmiddellijk heeft commandant Moll be richt gezonden naar Schiphol en de vliegha- ven op de hoogte gebracht van de beschieting van het vliegtuig. Na de beschieting is het onbekende mari nevliegtuig in'Oostelijke richting verdwenen. Te 15 u. 28 is Moll met de „Mees" op Schip hol geland. Niet als gewoonlijk taxiede hij het vliegtuig naar het Stationsgebouw. Aan het einde van den uitloop bracht Moll de ma chine tot staan, waarna de passagiers zich in den stroomenden regen naar buiten bega ven. Een ziekenwagen, benevens een aantal montagewagens, werden naar de plaats waar de „Mees" tot stilstand was gekomen, ge stuurd, eveneens ging een passagiersbus van de K.L.M. naar de landingsplaats, om daar de uitgestapte passagiers over te nemen. De passagiers hadden zelf haast niet be merkt wat er gebeurd was. Echter bleef de heer Lamm in de cabine achter en men dacht dat hij bewusteloos was door het schot. Dr. Slotboom van de K.L.M., die reeds op de hoogte was van het gebeurde, begaf zich on middellijk in het vliegtuig, waarna hij een onderzoek instelde naar den toestand van den heer Lamm. Dr. Slotboom moest den dood constateeren. Mej. Wynoldi had den heer Lamm in het vliegtuig hulp verleend hij had gezegd „it is a gen" (het is een geweer) en was daar na bewegenloos in zijn stoel blijven zitten. glas onder vuur werd genomen. Wel vernam men vreemde geluiden, doch eerst nadat deze geluiden geruimen tijd aanhielden, begon de airhostess, mej. Wynoldi, argwaan'te koes teren. Tot dat oogenblik had nog niemand het aanvallende vliegtuig, dat de „Mees" ge durende meer dan vijf minuten onder vuur heeft genomen, en de K.L.M.-Douglas met mitrailleurs bestookte, gezien. Nationaliteit niet waar te nemen. Meer dan 50 kogelgaten zijn in alle deelen van het vliegtuig aangetroffen. In het staart vlak zit o.a. een groot gat, dat een doorsnee van ongeveer 10 cm. heeft. Een der kogels is via de deur naar binnen gedrongen, waarna het projectiel den heer Lamm in den rug heeft getroffen. Nog bemerkte men niet, dat de heer Lamm gedood was. De passagiers dachten, dat hij onwel was geworden, ten gevolgen van luchtziekte. Slechts de airhostess besefte wat gebeurd was en dekte het stoffe lijk overschot met een kleed af. Eerst nadat het vliegtuig ongeveer vijf mi nuten onder vuur was genomen verdween de aanvaller even plotseling als hij was geko men. Hierdoor was het niet mogelijk de na- tionaliteitsteekens van het vliegtuig duidelijk waar te nemen. Nader werd gemeld, dat een Duitsch ge vechtsvliegtuig de „Mees" had aangevallen. De Duitscher meende een vijandelijk vlieg tuig te zien en had dit onder vuur genomen. Toen later de herkenningsteekenen duide lijk waren, werd het vuren onmiddellijk ge staakt. BINNENLANDSCH NIEUWS. CRISIS - BUREAU. BEPLANTINGSPERCEKiTAGfc BLOEMBOLLEN. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat de Minister van Economi- scre Zaken heeft besloten, voor de on der het Bloembollensaneeringsplan vallende bloembollen, te weten hyacin ten en tulpen, het beplantingspercen tage voor het teeltjaar 1»39-1940 vas. te stellen op 50 pCt. en dat voor narcis sen op 100 pCt., hetgeen beteekent, dat 'n kweeker gerechtigd zal zijn, een op pervlakte te betelen, voor zoover het hyacinten en tulpen betreft, van 50 pCt. van de oppervlakte, waarvoor hij op 31 Juli 1939 teeltrecht bezat en ten aanzien van narcissen gelijk aan deze oppervlakte. MOTORRIJTUIGENBELASTING BETAALBAAR PER MAAND A.N.W.B. en K.N.A.C. dringen op dezen maatregel aan Dagelijks worden automobilisten jen motorrijders door dc Regcering en de verkeersbonden opgewekt tot wei- mig en zuinig rijden in verband met de dreigende benzine-distributie. Kranig optreden van de airhostess. - Aanvankelijk drong het niet tot de inzit- gevolg van deze i i g tenden van het vliegtuig door, dat de Don- velen zich afvragen of de b nztn FEUILLETON Historische roman. 16.) Frans bracht den beker aan zijne lippen, maar zulk een tintelenden, vurigen, geestrij-| ken wijn had hij nog nooit gedronken, eni tegelijkertijd wierp de Baron een weinig poe- f der op het vuur een wielri^kende geur ver vulde het vertrek, en, na de bekers nog een maal volgeschonken te hebben, zeide Lode wijk „Komaan, Mijnheer de student vertel mij i nu eens iets, maar het moet vooral wat vroo- j lijks zijn j Het valt aan iemand, die langer dan een jaar als student aan eene Academie geweest is, niet moeilijk, iets vroolijks te vertellen, vooral wanneer hij begrijpt, dat hij zich juist j niet aan de striktste kieschheid behoeft te houden. Het studentenleven is immers zoo rijk aan allerlei soort van dwaasheden, dat men altijd stof genoeg tot eene vroolijke ver telling kan vinden. Frans moest zich zeker bij uitstek van zijne taak gekweten hebben want de Baron lach te en amuseerde zich kostelijk, en vulde de bekers en dronk, totdat hij en de verteller, door den slaap overmand, weldra op hunne stoelen insluimerden. Hoelang de student geslapen had, wist hij niet, toen een zacht schudden aan den arm hem eindelijk deed ontwaken en hij, de oogen openende, Baron Lodewijk in reisgewaad, even ernstig als den vorigen dag, voor zich. zag staan. „Ik moet nu vertrekken," zeide hij, „ook geloof ik, dat het uw tijd zal worden om aan de ontbijttafel te verschijnen. De douairière Van Harmeien is eene vrouw van orde en heeft gaarne, dat alles op den bepaalden tijd geschiedt. Intusschen moet ik u hartelijk danken voor de hulp, die ge mij in den afge- loopen nacht bewezen hebt, en u vriendelijk verzoeken, tegen niemand een enkel tvoord over mijne ongesteldheid te spreken want ik wil bij mijn broeder niet gaarne eenige ongerustheid verwekken. En daar ik niet ge loof, dat ik vóór uw vertrek terug zal zijn, zeg ik u tevens vaarwel met de verzekering, dat ge, als ik u in het een of ander van dienst mocht kunnen zijn, slechts te spreken hebt Na deze woorden gezegd te hebben, maakte de Baron eene deftige en koele buiging en verliet het vertrek, waarin hij Frans alleen achterliet. De student wist niet, of hij waakte dan wel of nog geen begoochelende droom hem ge boeid hield. De kamer, waarin hij zich be vond, was wel dezelfde, waarin hij den afge- loopen nacht met den Baron had doorge bracht maar de armblakers, die langs den wand hingen, de kandelaars, die op de mar meren tafeltjes stonden, en de schilderij, die in het ledikant- gehangen had, alles was ver dwenen, zonder zelfs hét minste spoor van vroegere aanwezigheid achtergelaten te heb ben. En welk eene verandering had de Baron niet ondergaan Hij, die den vorigen avond zoo rondborstig met hem gesproken, zoo har telijk om zijne vertelling gelachen had, had hem zooeven met een koude hoffelijkheid verlaten, als ware er niets tusschen hen voor gevallen. Zonder langer hierover na te denken, voeg de hij zich weder bij de overige huisgenooten, en na een versterkend ontbijt steeg hij met den 'Overste en den Luitenant Walraven te paard, wien hij beloofd had, naar Den Haag terug te rijden, en dan onverwijld zijne reis naar Leiden voort te zetten. Na in Ben Haag van beiden afscheid te hebben genomen, spoedde hij zich naar de Academiestad terug maar het toeval bracht hem door de straat, waarin de herberg „Het Brande wijnvat" stond, en hoe steeg zijne verbazing tot ontzetting, toen hij denzelfden man, die hem zoo ernstig en nadrukkelijk te gen deze armzalige kroeg gewaarschuwd distributie hen binnenkort niet zal noodzaken hun auto of motor buiten bedrijf te stellen en of het in verband daarmede wel gewenscht is opnieuw motorrij tuigenbelasting (wegenbelas ting) te betalen, wanneer hun kaart is verloopen. Daar eenei'zijds de belas ting over 'n termijn van tenminste drie maanden vooruit moet worden betaald en anderzijds de Minister van Finan ciën niet bereid is gebleken de wegen belasting bij inlevering van een nog niet verloopen kaart terug te betalen, is deze vraag alleszins begrijpelijk. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobielclub heb ben zich daarom thans met 'n adres tot den Minister van Financien ge. wend, waarin de verkeersbonden be- toogen, dat huns inziens van den be lastingbetaler niet verlangd kan wor den, dat hij zijn belasting wederom voor drie maanden vooruit zal betalen met de groote kans, dat deze betaling vrijwel nutteloos zal blijken, indien binnenkort het gebruik van het motorrijtuig beperkt of geheel onmuge lijk gemaakt zal worden tengevolge van wettelijke bepalingen of van ecu beroep op de automobilisten en motor rijders in het algemeen belang. A.N.W.B. en K.N.A.C. hebben den Mi nister daavom met aandrang verzocht uit billlijkheids-overwegingen te wil len bevorderen, dat de bestaande wet e lijke bepalingen gewijzigd worden in dien zin, dat zonder berekening van bijzondere toeslagen, betaling der mo torrijtuigenbelasting voortaan PER MAAND zal kunnen geschieden. Deze wensch is niet nieuw. Reeds jarenlang is op een zoodanige wetswij ziging aangedrongen In liet belang van hen, die hun motorrijtuig slechts gedurende 'n deel van het jaar zouden willen gebruiken. Uit deze wetswijzi ging zouden, naar de meening van A.N.W.B. en K.N.A.C. ongetwijfeld nieuwe baten voor de schatkist voortvloeien. Inwilliging van het verzoek van de verkeersbonden zou in de huidige om standigheden dari ook niet alleen het wegnemen beteekenen van de onbillijk beid, dat de weggebruiker wellicht be lasting zou betalen voor 'n periode ge durende welke de overheid hem belet zijn voertuig te benutten, maar tevens Met ingang van Maandag 11 Sept. op alle lijnen gewijzigde dienstregeling. Dienstregeling verkrijgbaar a 2 cent. moet deze inwilliging in het belang van de schatkist worden geacht. In dien immers de betaling per drie maan den vooruit gehandhaafd blijft, is te verwachten, dat veel motorrijtuigen gedurende den winter zullen worden opgelegd en er dus in het geheel geen belasting voor zal worden betaald. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT Dinsdagmorgen is bij Brouwersha ven een militair vliegtuig verongelukt. De beide inzittenden,, de adspirant- reserve-luitenant-vlieger Jongkind en de adspirant-reserve-luitenant-waarne mei; Hubrechtse zijn daarbij om het le ven gekomen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt 'n onderzoek ingesteld. ZAKENVERLOVEN IN VOORBEREIDING Uitstel eerste oefening wegens studiebelangen. De Regeeringspersdienst meldt In opdracht van den Minister van Defensie worden voorbereidingen ge troffen voor 'n regeling van zakenver- loven en voor het verleenan van uitstel van eerste oefening in verband met studiebelangen. Zoodra de internationaal-politieke omstandigheden dit, rekening houden de met de noodzakelijke paraatheid van de weermacht, gedoogen, ligt het in het voornemen, in de meest dringen de gevallen tot het verleenen op be perkte schaal van zoogenaamde zaken- verloven over te gaan. PRIJSOPDRIJVING EN HAAR BESTRIJDING Minister bereid aan bezwaren tegemoet te komen. De Minister van Economische Zaken deelt met betrekking tot de prijspoli tiek het volgende mede In den regel zal blijven gelden - ten zij in bijzondere gevallen anders is be paald - dat iedere verhooging van prij zen boven het peil, dat voor de artike len gold in Augustus 1939, als prijsop drijving zal worden beschouwd en der halve verboden is, tenzij deze verhoo ging van den kostprijs gemotiveerd is. De bezwaren, welke aan dezen regel ongetwijfeld zijn verbonden, wegen niet op tegen de gevaren, welke ont staan bij 'n ongecontroleerde prijsbewe ging. Sommige der bezwaren worden grooter naarmate de tegenwoordige omstandigheden langer duren. Met in achtneming van het bovenstaande be ginsel is de Minister bereid zooveel .mogelijk aan deze bezwaren tegemoet te komen. Om te voorkomen, dat schade wordt geleden, o.a. tengevolge van verkoop van hetzelfde artikel tegen verschil lende prijzen, zal de Minister onder zoeken of deze bezwaren kunnen wor den ondervangen en voor de daarvoor in aanmerking komende artikelen ol groepen van artikelen een billijke re geling te treffen. 'i CONTROLE VAN VOORRADEN Partijen in beslag genomen. In opdracht van het Departement; van Econmische Zaken heeft de poli tie op de Veluwe bij tal van personen huiszoekingen gedaan in verband met de opgaven voor inventariseering. Het bleek, dat velen groote voorraden beza ten,, welke niet waren aangegeven. Tal van partijen zijn in beslag geno men, terwijl tegen de eigenaars proces verbaal is opgemaakt. In Kootwijk dorp werd b.v. een hoeveelheid van ongeveer 16.000 Kg. graan aangetrof fen, welke niet was opgegeven. Ook werden personen betrapt, die producten vervoerden, waarvan het vervoer is verboden. In het dorp Barne veld vervoerde iemand een hoeveel heid veevoeder, welke niet gedekt was door de vereischte documenten. De voorraad werd in beslag genomen. BUITENLANDSCH NIEUWS. had, den trotschen en ernstigen Baron Lode wijk Van Reigenhorst, uit deze herberg zag komen VI. Zoodra Frans te Leiden aangekomen was, betaalde hij al zijne schuldeischers zonder hun iets te korten, tot groote ergernis van zijn knecht Willem, die het onverantwoorde' lijk vond, dat zijn heer aan de lieden, die het hem zoo lastig gemaakt hadden, hun vollen eiseh gaf. 1 Hij stelde zich echter tevreden met de hoop, c.at Frans wel weder spoedig in de schuld zou raken en dat hij dan nimmer zou betalen, en wierp bij het uitlaten de deur achter de thans vriendelijke en buigende schuldeischers zóó spoedig dicht, dat er meestal een pand van hunne kleederen bleef tusschenklemmen, zoodat de meesten van hen, die dezen dag bij onzen student geweest waren, met ge- scheurde kleederen naar huis konden gaan. Ook scheen hij er een bijzonder vermaak in l te scheppen, de schuldeischers af te snau- wen bijvoorbeeld, als een hunner aanklopte en hij de deur opendeed, dan vroeg" hij op een barschen toon „Wat moet je En als men hem dan antwoordde „Mijnheer spre ken hij heeft mij ontboden," dan liet hij er op volgen „Wacht je beurt maar af, er is nu een ander boven," en als de man op de bank ging zitten, die in de gang stond, dan I bulderde Willem hem toe „Wil je daar wel eens handig van afblijven Ben je misschien moe van het geloop hier naar toe Als je hadt willen gaan zitten, hadt je zelf maar g en bank mee moeten brengen en verveelt het je hier, staande te wachten, ga dan maar gerust naar huis want in het eerste uur zal I Mijnheer nog niet voor je te spreken zijn Iedereen beijverde zich thans opnieuw om Frans alle mogelijke eer te bewijzen, en men c-eed zijn best om hem te doen gelooven, dat men hem nooit zoo lastig gevallig zou zijn, als men zelf zoo verlegen niet geweest was, en meer dergelijke gezegden, welke iedereen, die eenmaal schulden gemaakt en naderhand betaald heeft, zich zeer goed zal kunnen her HET EINDE VAN DE „MARTTI RAGNAR" Kapitein Soderblom van het Finsche s.s. Martti Ragnar", met cellulose op weg van Kemi in Finland naar Elles- mere Port in Engeland, dat zooals ge meld in den nacht van Vrijdag op Za terdag op 15 zeemijl buiten de Noor- sche Zuidkust bij Arendal door een Duitsche duikboot met dynamiet werd opgeblazen, heeft het volgende relaas van het gebeurde gegeven Vrijdagavond om 11 uur dook op slechts 10 M. van ons af een Duitsche onderzeeboot op die ons gelastte te stoppen. Ik kreeg bevel naar de duik boot toe te komen en samen met mijn tweede stuurman roeide ik er heen in een van onze reddingbooten. De com mandant van de onderzeeër keek mijn papieren door en zeide dat wij oor logscontrabande vervoerden en dat hij, daar de ontvangers Engelschen waren, tot zijn leedwezen genoodzaakt was de Martti Ragnar tot zinken te brengen. Hij trad zeer beleefd maar be slist op. Samen met eenige leden van de onderzeeboot roeiden wij naar het schip terug. Er was toen een half uur verloopen. De uit 24 koppen bestaande bemanning van de Martti Ragnar kreeg 'n half uur tijd om zich gereed te maken en in de andere reddingboot te gaan. Daarop werd er dynamiet ge legd in de machinekamer en de stook ruimte en werd er 'n lange lont aange stoken. De ontploffing geschiedde tus schen 12 uur en half één. Het schip bleef eenigen tijd op zijn lading drijven, doch hoe lang weet ik inneren. Frans echter zette thans zijn studiën met vernieuwden ijver ovortmaar als hij daar zoo alleen op zijne kamer, slechts van zijn boeken omringd, zat te schrijven, dan wierp hij menigmaal de pen ter zijde en verviel in ernstige gepeinzen, schudde met het hoofd en zeide „Wat baat mij toch al mijn stu- deeren Wat baat het mij, daardoor eenmaal misschien rijk en beroemd te worden Wat is roem Wat is rijkdom Klatergoud en niets meer Ieder ander, die deze woorden gehoord had en die de bron niet kende, waaruit zij voort vloeiden, zou den student, die roem en rijk dom, die machtige drijfveeren tot de meeste daden en handelingen der menschen, voor niets rekende, als half krankzinnig beschouwd hebben. Frans was verliefd, eene hopelooze liefde vergalde thans, evenals vroeger zijne schulden, al zijn levensvreugde hij bemin de hartstochtelijk, maar zonder hoop, dat hij ooit zijn liefde bekroond zou zien. De dartele Ida, die hij op Valkenstein had leeren kennen, had zijn geheele hart inge nomen overdag, terwijl hij studeerde of zich in den kring zijner vroolijke medestudenten bevond, dacht hij aan haar, en bij nacht ver scheen haar liefelijk beeld hem in den droom. Zoo dikwijls, als het hem slechts doenlijk was, liet hij zijn paard zadelen en reed dan naar Den Haag, in de hoop, zijne schoone te zullen ontmoeten maar alles tevergeefs. Op Valkenstein durfde hij niet komen want „hoe licht," dacht hij, „zou men kunnen bevroeden, wat er in mijn hart omgaat, en hoe zou men mij dan bespotten, als men bemerkte, dat de zoon van een dorpsheelmees ter zijne gedachten op de schoone en rijke Jonkvrouw Ida gevestigd had Verliefden zijn achterhoudend, en hunne ongezellige afgetrokkenheid is alleen toe te schrijven aan de vrees, dat een hunner woorden den hartstocht, die er in hun hart heerscht, mocht verraden. Op zekeren middag, weinige dagen na het geen wij in het voorgaande hoofdstuk ver haald hebben, zat Frans gedachteloos op zijne kamer in het vuur te staren, dat op den grooten haard brandde, toen er zachtjes op zijne kamerdeur werd geklopt en de luite nant Walraven binnentrad. „En ge zijt welkom maar zie, de tafel zoo vel als de grond liggen vol boeken, en hoe aangenaam zulk een gezelschap ook zij, zoo lang men zich alleen bevindt, zoo onaange naam is het, zoodra men vrienden bij zich zieten daar er wel een half uur mee heen zou gaan, voordat ik den boel behoorlijk op geborgen had, stel ik u voor, met mij den avond in den Burg te gaan doorbrengen." Walraven keurde dit voorstel goed, en arm in arm wandelden de beide vrienden naar den „Burg." De „Buvg" had destijds hetzelfde voorko men, als thans en het overblijfsel dezer Romeinsche sterkte, de eigenlijke „Burg" of liever de ringmuur, heeft sedert twee eeuwen weinig of geene verandering ondergaan, dan dat er misschien hier en daar een steen uit gevallen of een nieuw slingerpad gemaakt is. Beiden traden het ijzeren hek binnen, waar op een leeuw met een heel grimmig gezicht prijkte, die in zijn rechterklauw een zwaard houdt en met den linker het wapen der stad Leiden ondersteunt, terwijl, opdat niet deze of gene vreemdeling in zijne onwetendheid mocht vragen, waarom de leeuw daar zoo slaat, er met groote letters onder gebeiteld is„Pugno pro patria, ik strijd voor het vaderland Ook stonden aan beide zijden van gemeld hek ook toen reeds de beide to rentjes, waarschijnlijk daarom geplaatst, om te doen zien, hoe de „Burg" nooit geweest is. Na de lange gewelfde gang doorgegaan te zijn, kwamen zij aan de gelagkamer, die er toen echter veel vroolijker uitzag dan thans. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1