'AME5 RUBRIEK Sobere kleeding kenmerkt tijden GLAS HUISHOUDING „Breit allen mee"! de In "buitengewone tijden, als wij thans beleven, zal het kleedingvraagstuk wel eens hoogere eischen aan ons stellen om op de meest economische wijze op gelost te kunnnen worden. We behoe ven ons geen zorgen te maken, dat er in de toekomst niet aan de behoefte aan kleeding voorzien kan worden. Het is juist daarom in hooge mate te betreuren, dat vele vrouwen ook in dit opzicht weer blijk gegeven hebben, weinig sociaal gevoel te bezitten, want vel§ stoffenwinkels waren stamp en stampvol. Voorts zijn er menschen ge weest, die drie en meer paren schoe nen tegelijk kochten, terwijl menigeen op meer dan normale wijze zijn wollen ondergoed heeft aangevuld. „Ons aanpassen aan de omstandig heid", dat is wat van ons geëisch; wordt, zelfs al zullen we al onze wen- schen niet bevredigd kunnen zien. Een ander uiterste is, indien vele huisvrou wen zich eensklaps gaan bezuinigen met het aanschaffen van kleeren, on verschillig of deze gemaakt gekocht dan wel door een naaister gemaakt worden. Het gevolg hiervan zou wer kelijkheid beteeken en voor onnoeme lijk velen, die bij het kleed ingbedrijf betrokken zijn. We zullen allen wel eens genood zaakt zijn langer een of ander klee- dingstuk te dragen of het eventueel te laten moderniseeren, doch om in koor mee te zingen met degenen, di« de mid delen inderdaad missen om zich iets nieuws aan te schaffen, is zeer ver keerd. De komende mode biedt zoo'n rijke ver scheidenheid van weefsels en modellen, dat niet alleen aan iederg smaak, doch ook aan ieders beurs tegemoet gekomen kan wor den. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat de keuze der kleeding zich aan de tijdsomstandigheden zal aanpassen en so berheid ernst tot uitdrukking gebracht wor den. De mogelijkheid om twee verschillende stoffen te combineeren helpt ons niet alleen om van „oud nieuw te maken", doch werkt bezuiniging in de hand. Bij een donkeren rok kan men blouses dragen van verschillende weefsels, afhan kelijk van de bestemming. Een vestblouse is het meest geschikt voor gezette figuren, doch tevens leent zich voor voor haar een model als de ruit te zien geeft. Schotsch geruite tafzijde b.v. voor gekleed,vagella voor de morgenuren of wellicht eer Fransch flanellen stofje, beide laatste practisch, omdat ze wascbbaar zijn. Kleine motieven, beter nog effen weefsels zullen door deze typen gekozen dienen te worden. Korte vlotte manteltjes worden van fan tasieweefsels op effen rokken gedragen, al dan niet met een bescheiden garneering en van bont of bontstof. Bij tailleurs en en sembles zijn blouses onmisbaar en deze zullen voorloopig nog van iets zwaardere soorten zijde gemaakt worden. Een garnee ring van valenciennes leent-zich niet alleen voor blouses, doch ook voor middagjapon nen (boven). Fluweel, het flatteuse materiaal, dat in de komende maanden ongetwijfeld triom fen zal vieren, laat zich uitstekend met een vest van Valencienner kant garneeren. Crêpe satin is eveneens weer in het mode beeld opgenomen en garneert zich zelf met den glimmenden kant van dit materiaal, zooals de schets te zien geeft. Bijzonder een voudig van lijn is de najaarsmantel met revers van dezelfde stof of van bont. Het model is zeer afkleedend en kan van ve lours de lain, laken en fluweel gemaakt worden. Oüvallend is, dat de meeste japonnen en mantels hoog aan den hals sluiten, slechts een enkele uitzondering wordt gemaakt voor de puntige halsuitsnijding, zooals aan de geruite blouse. Garneeringen in iederen vorm bieden vele mogelijkheden, zoowel tres, als stiksels, biezen, nervures en zelfs franje ziet men toepassen, terwijl de combinatie fluweel en kant zeer modern is. De mogelijkheden zijn inderdaad vele en het gaat er slechts om ze met smaak toe te passen om een geslaagd geheel te krijgen, onverschillig of het nieuw of gemoderni seerde mantels of japonnen betreft. De huisvrouw IN mobilisatie-tijd Vermaken van kleedingstukken voor de kleintjes zal thans nog meer dan ooit noo- dig zijn. Iedere uitgaaf, die we thans doen moet wel overwogen zijn, we keeren de dubbeltjes om, voor en aleer we ze be steden. J Het kleedingsvraagstuk der schoolgaande jeugd neemt de moeders zeer in beslag, te meer, dat de spelende en ravottende jeugd solide jurken en pakken moet dragen. We weten allen, hoe vliegensvlug een elleboog versleten is en zich hier en daar dunne plekken vertoonen, om niet te spreken van het snelle uit de kleeren groeien. Heerencostumes en jassen kunnen vrij wel steeds nog voor de jongens vermaakt worden, terwijl vader's overhemd nog goede deelen geeft voor jongens blouses. Wie echter een speurtocht maakt in koffers en kasten zal nog menigmaal een ouder- wetsche japon of mantel in de handen krijgen, die nog vermaakt kan worden in Jen zin als hier weergegeven is. Een rok met bolero, waarbij een flanellen blouse of jumper gedragen wordt is een doelmatige Aracht voor schoolgaande meisjes. Jurken, armen en aan mouwen ge dragen worden. Men knipt de hals aan voor en rugzijde in puntig rond of vier kant uit, terwijl de armsgaten eveneens wijder worden gemaakt. Jurken van effen stof, die te kort ge worden zijn, werkt men aan den onder kant af met een reep geruite stof of met fluweel, terwijl dan tevens een garneering aan bovendeel van ditzelfde materiaal wordt gemaakt. Huisvrouwen zullen zich al zeer spoedig weten aan te passen aan de bezwaren, die de mobilisatie-tijd met zich medebrengt en worden steeds vindingrijker, waar het betreft aanbrengen van bezuinigingen in welken vorm ook. in de Luxe en eenvoudige uitvoeringen Naast porselein, aardewerk en majolica neemt glas steeds een grootere plaats in bij de fabricatie van vazen en bowls. Het mooie kunstig geblazen glas, wordt in de meest artistieke uitvoeringen gezien en is een sieraad voor moderne- zoowel als niet moderne kamers. Wij kennen allen het mooie Venetiaansche glas en hebben dik wijls de producten bewonderd, die in het nabij Venetië gelegen centrum van glas blazerijen Murano gemaakt worden. Degenen, die de oude Dogenstad bezoch ten zullen niet verzuimd hebben, een be zoek aan deze kunstglasfabrieken te bren gen, die steeds in het programma worden opgenomen. Ook ons land heeft zijn fabrie ken, waar kunstglas geblazen wordt en wij zien niet alleen mooie drijfschalen, waarin enkele waterlelies, dahlia's of andere groo- te bloemen het zoo goed doen, doch ook glazen kandelaars vormen een zeer bij zonder tafelgarnituur voor kaarsen, die een feestelijk gedekte tafel op een sprook jesachtige wijze vermogen te belichten. Warm zijn de kleuren, die men aan het kunstglas vermag te geven, gracieus en slank de vormen. Mat- en geciseleerd glas met sierlijke bloemen- en vruchten-motie ven wordt aangewend voor vruchtenscha len, terwijl ook kristal weer veel meer op den voorgrond treedt, dan eenigen tijd het geval is geweest. Glas heeft zich een buitengewoon, groote plaats weten te veroveren, zoowel in luxe als in zeer eenvoudige uitvoeringen en dankbaar maken wij er gebruik van, kun nen ons zelfs niet voorstellen, dat men het eens zonder heeft moeten doen. Ook in de keuken neemt glas in vuur vasten vorm steeds grootere plaats in. Ieder kent de vuurvaste bak- en braadvor- men, die op nikkelen onderstellen op den middagdisch komen. Zelfs thee- en kof fiepotten heeft men van dit materiaal. Glazen voorraadspotten zijn zeer zindelijk in het gebruik en hebben het voordeel, dat men steeds overzicht heeft van den inhoud. Bijzonder handig zijn de keuken kastjes met glazen vakjes voor griesmeel, suiker, rijst enz. en voor kruiden, zooals men er een op onze schets ziet. De technische industrie maakt het ons ongetwijfeld zeer gemakkelijk in velerlei opzicht en brengt ons steeds nieuwe appa raten en gebruiksartikelen voor huishou delijk gebruik, die het werken veraange namen en vereenvoudigen. Ongetwijfeld zullen alle vrouwen en meisjes gaarne het bewijs leveren, dat zij inderdaad meeleven en meevoelen met de tienduizenden mannen, die thans onder de wapenen zijn geroepen. Wie zal dan ook niet gaarne wat tijd offeren om aan het breien te gaan van wollen bivakmutsen, polsmoffen, wanten en sokken? Verschillende comité's hebben zich ge vormd, die de gebreide artikelen in ont- eenstemming met die van de uniform moet zijn, n.L grijsgroen. Het breien van gekleurde mutsen zou dus overbodig werk beteekenen, al leen voor wanten en polsmoffen kan grijs gebruikt worden en eventueel ook vocfr de sokken, indien grijs-groen niet te krij gen is. Polsmoffen breien behoort tot de meest eenvoudige werkjes en deze worden in geribd patroon gebreid. (1 recht 1 ave recht 2 recht 2 averecht of 1 averecht 1 recht verdraaid). Het aantal steken, dat opgezet wordt hangt af van de dikte der wol, terwijl de langte pl.m. 20 c.M. zal moeten zijn. Dassen kan men 2 recht 2 averecht breien, of beter nog in den patentsteek, die echter aanmerkelijk meer wol vraagt. Men gebruikt bij voorkeur niet te dun ne wol en zet 40 st. op, terwijl de lengte pl.m. 75 c.M. moet zijn. Patentsteek. Steeds beginnen en eindigen met kant steek, waarvoor laatste steek gebreid en eerste afgehaald wordt. Ie toer. Kantsteek, draad naar voren slaan 1 st. aver. afh. 1 recht herhalen. 2e teer. Kantsteek, lus en steek samen- breien, draad naar voren slaan 1 st. aver. afh. herhalen. Alle volgende toeren als tweede toer. BIVAKMUTS. Deze muts wordt met grijs-groene vier- draads wol gebreid; naalden no. 3 of, in dien met stijf breit no. in de rondte gebreid. Los opzetten en afkanten. 30 st. opzetten. 10 st. op elke naald. Ben. wil pl.m. 60 gram. Ie toer: 4 recht 1 averecht, enz 2e toer: 4 recht 1 averecht. 3e toer: uit de le en 4e van de 4 rechte steken een st. meerderen, zoodat men 6 inplaats van 4 rechten tusschen de aver. st. krijgt. 4e, 5e en 6e toer: 6 recht 1 aver. enz. 7e toer: uit de le en 6e st. een steek meerderen 1 averecht enz. 8e, 9e en 10e toer: 8 recht 1 aver. enz. 11e toer: uit le en 8e steek meerderen 1 averecht. 12e, 13e en 14e toer: 10 recht 1 averecht enz. 15e toer: uit le en 10e st. meerderen 1 aver. 16e, 17e en 18e toer: 12 recht 1 aver. enz. 19e toer: uit le en 12e st. meerderen 1 aver. enz. 20e, 21e en 22e toer: 14 recht 1 aver. 23e toer: alléén uit de le steek meerde ren 14 recht 1 averecht. Iedere groep telt nu 16 st. in totaal heeft men in het rond 6 X 16 96 st. 24e, 25e en 26e toer: 15 recht 1 aver. Nu volgen 28 toeren 2 recht 2 averecht, daarna 28 st. afkanten en op de overige st. 8 toeren heen en weer breien (2 recht 2 averecht), vervolgens worden er weer 28 st. opgezet (boven de afgekante ste ken) en breit men weer in 't rond verder methet geribde patroon tot een lengte van pl.m. 20 c.M. Opening aan het begin dicht halen. Mocht blijken, dat het model na de vangst willen nemen, en mocht dit ter plaatse niet het geval zijn, dan zal het De partement van Defensie, Plein, den Haag, gaarne een en ander in ontvangst nemen. Bij de keuze van wol moet men er re kening mee houden, dat de kleur in over- meerderingen te klein zou zijn, hetgeen afhangt van dikte wol en hand van breien, dan zet men de meerderingen van 2 st. per groep nog eenige malen voort, zoodat het werk wordt als volgt: 23e toer: uit le en 14e steek meerd. 1 aver. 24e, 25e en 26e toer: 16 recht 1 averecht enz. 27e toer: alleen uit le steek meerd. 15 recht 1 aver. 28e, 29e en 30e toer: 17 recht 1 aver. enz. STOMME DIENAREN De huisvrouw wordt inderdaad op het gebied van huishoudelijke gebruiksarti kelen heel wat meer verwend dan in vroe ger jaren het geval is geweest. Het overgroote meerendeel is bedoeld om haar taak te verlichten of om tijd te sparen. We zagen deze dagen een bijzonder handige kleerenborstel in gebruik, die buitengewoon doelmatig is, mits met over leg toegepast. De kleerborstel is gemaakt met de bedoeling om glimmende plekken op heeren- en dameskleeding te doen ver dwijnen en wel door middel van de beide staaldraad borsteltjes, die het weefsel iets ruwer maken. Ze zijn echter slechts ge schikt voor stevige, dicht geweven stoffen, want bij losse weefsels zou men de kans bèloopen, dat de draden opgehaald werden. Voor de behandeling met deze borstel moet de stof eerst met een vochtigen doek worden afgewreven. Aangezien deze nieuwe borstel een buitenlandsch fabricaat is, zal het wellicht nog eenigen tijd duren voor en aleer hij ook hier is ingevoerd, tenzij wellicht de Nederlandsche industrie dit hulpmiddel in den handel kan brengen. Wenken Om leeren stoelen te reinigen neemt men warm water. Op 1 kopje doet men 1 eet lepel azijn. Men neemt het leer met een schoone spons met deze vloeistof af, tot dat het schoon is, laat het drogen en wrijft het in met een flanellen lap met een mengsel van 2 eiwitten en 2 eetlepels ter pentijn, later wrijft men het met een schoone doek, waarop men een weinig slaolie heeft gedruppeld, na. Vergulde lijsten van schilderijen worden vaak door vliegen donker getint en worden schoon gemaakt met een doekje met wijn azijn en daarna afgenomen met een vochtige zeem. KNIPPATRONEN NAJAARS-COSTUMES. Succespatroon A 142. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Donkergroen wollen stof is voor deze japon gedacht met smalle bontgarneering van grijs astrakan of bontstof. De smalle nervures, die men ook vervan gen kan door stiksels van dikke zijde onderbreken de lijn. Hoogsluitend model met knoopsluiting. Rok bestaat uit acht baantjes, die zich naar den zoom verbreeden. Ben. stof 3.50 M. Patronen in de maten 4044. Succespatroon A 143. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Gekleurd costume met gar neering van bont of bontstof, opgestikte voorstukken met zeer smal ceintuurtje tot zijnaad, waarboven enkele nervures in schuine richting. Sluiting met drie knoopen. Ben. stof 3 M. van 1.40 c.M. Patronen in de maten 3842. MANTELCOSTUME VAN FLUWEEL. Succespatroon A 144. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Fluweel zal in de komende maanden zeer modern zijn en evenals wollen weefsels bij voorkeur bontgarnee- ringen te zien geven, doch slechts in den vorm van smalle reepen. De hooge hals- A 142 A 144 sluiting zal zich ook voor komende maan den handhaven. Ben. stof 90 c.M. breed, is 4J4 M. Patronen in grootte 4044. KNIPPATRONEN van deze modellen zijn verkrijgbaar bij „Het Practische Modeblad", Postbus 36, Den Haag. Bij bestelling van het schuldig- de in postzegels insluiten of overmaken

Wieringer courant | 1939 | | pagina 6