GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. 3 De verordening inzake het ver richten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaam heden vereischt een ernstige behandeling. De algemeene beschouwingen geen een onthulling van myste ries t.a.v. de wethoudersbenoe ming. Over koeien en olifanten. Een vlotte behandeling van de begrootingen. 28 Vergadering van den Raad op Dinsdag November 1939, des voorm. 10 uur. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemeester seer. de heer J. A. de Boer. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Van de mededeelingen en ingekomen stuk ken vermelden we, dat het bezwaarschrift van A. Zeeman, ten aanzien van de aan hem te verleenén vergoeding in de vervoerkosten van zijn leerplichtige kinderen ongegrond wérd verklaard. Inzake uitgaven ten behoeve van den lucht beschermingsdienst wordt medegedeeld, dat de post op totaal f 920 dient te worden ge bracht geraamd was f 1050. Naar aanleiding van een indertijd door den heer Veltman gestelde vraag inzake ver hooging van den toeslag op het dagloon bij diepspitten op bloembollenbedrijven wordt medegedeeld, dat gevraagd was de toeslag op 20% in plaats van op 10% worde verhoogd. Door den Inspecteur werd medegedeeld dat geen enkele toeslag verleend is geworden. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten zond een schrijven over de gevol gen der prijsstijgingen voor de werkloozen, waaruit blijkt dat deze zaak de aandacht de zer vereeniging heeft. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van'de verordening ex. art. 12 der Oorlogswet, betreffende het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamhe den tot het herstellen van schadé aan be paalde werken. De verordening wordt door den voorzitter voorgelezen. B. en W. stellen voor aan den Opperbevel hebber te vragen de vrijstelling van persoon lijke diensten uit te breiden tot de personen, die werkzaam zijn bij het herbergen of de verzorging van evacueerende personen. Goedgevonden. De heer Jansma merkte op, dat het voor de Raadsleden moeilijk is deze zaak onmid dellijk te beoordeëlen. De Voorzitter merkt op dat de stukken ter inzage hebben gelegen. De heer Doorn vraagt of de oude men- schen men had de leeftijd maar op 80 moeten zetten ook naar Limburg gezon den kunnen worden. De Voorzitter gelooft niet dat dit de be doeling is. Spr. maant aan deze zaak met groote ernst te behandelen. De heer Doorn Och men veroorzaakt maar angst onder de bevolking. De Voorzitter zegt, dat met die opmerking- bewijst, niet 't minste begrip van den toe stand te hebben. De heer Veltman acht het onjuist dat in deze verordening over een paar centen meer oi" minder wordt gesproken. Het ware beter geweest alleen over tarief loon te spreken. De Voorzitter meent dat als de verordening in werking treedt de loonquaestie bijzaak is. Meerdere personen beamen dit. Zij hadden het dan ook beter geoordeeld de loonregeling in de verordening te schrappen. De verordening wordt vervolgens vastgesteld. BENOEMINGEN. De volgende benoemingen vinden vervolgens plaats De heer J. Rampen wordt herbenoemd als regent van het Algemeen Weeshuis de heer G. van der Sluijs wordt herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer N. T. Hopman, wordt herbenoemd als lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs De Commissie van toezicht op de agent schappen der arbeidsbemiddeling wordt op nieuw benoemd. Burgerbrug, de heeren C. Schrieken, J. E. J. Kramer en H. N. Kapitein. St. Maartensbrug de heeren G. Schuijt, W. Brouwer en J. Leeuwen Schagerbrug, de heeren J. D. Wiering, N. T. Hopman en J. Nieuwland Oudesluis, de heeren J. Komen, A. de Goe de en M. Jippes 't Zand, de heeren J. A. de Wit, C. de Leeuw, P. Zomerdijk, B. Elzer en A. Kager Petten, de heeren L. Timmerman, J. Kossen en J. P. Geensen. Bij de benoeming van de Commissie voor Oudesluis, merkt de heer Veltman op, dat niemand uit de arbeidersklasse wordt voorge- dragen. De Voorzitter zegt toe, dat voortaan hier mede rekening zal worden gehouden, maar dat het niet is opgevallen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt vastgesteld het bedrag der vergoeding voor het bijzonder onderwijs en het bedrag- der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven, over 1938. De vergoeding wordt bepaald naar het be drag van f 12 per kind, zijnde het bedrag van kosten voor het openbaar onderwijs. Vastgesteld wordt een nieuwe regeling met enkele naburige gemeenten omtrent de toe lating van kinderen uit die gemeenten op de O. L. Scholen te Zijpe. De heer Doedens merkt op dat bij de ge meente Anna Paulowna niet hoort opnoemen. De Voorzitter zegt; dat met Anna Paulowna geen overeenkomst was te bereiken, maar dat neemt niet weg, dat evengoed een leerling uit die gemeente tot de school alhier zal worden toegelaten. De heer Veltman noemt het geval waarbij een regeling met de gemeente Schagen ge- wenscht ware geweest. Den Voorzitter was niet bekend dat er een geval bestaat, waaruit de wenschelijkheid van een dergelijke regeling met Schagen bestond. In zoo'n geval kan een regeling tot stand worden gebracht. Spr. wijst op de ver andering van de werkelijke regeling en geeft een uiteenzetting van den toestand. Met de gemeente Anna Paulowna- is in alle vriend schap de quaestie behandeld en tenslotte is beter geoordeeld met Anna Paulowna geen regeling te treffen. Maar spr. heeft alle hoop dat het nog tot een goede regeling zal komen. Wegens het verstrijken van het 5-jarig tijdvak wordt opnieuw vastgesteld de „Ver ordening Veldwachters." B. en W. stellen den Raad voor goed te vinden, dat het in 'gebruik geven van school lokalen ten behoeve van cursussen e.d. door hun college geschiedt. Be heer Veltman wil straks in comité een opmerking maken maar heeft overigens geen bezwaar tegen het voorstelhij dankt B. en W. voor de welwillende houding die zij een bepaald geval hebben aangenomen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. AAN DE VORIGE HUURDERS VERPACHT. Met Kerstmis a.s. loopt af de termijn, waar voor van C. Kuit een tweetal perceelen wei land te Schagerbrug en aan P. Kapitein en kele perceelen weiland in den Groeterpolder in huur zijn afgestaan. B. en W. stellen voor genoemde perceelen wederom aan de tegenwoordige huurders te verpachten, voor onbepaalden tijd, tegen de thans geldende pachtprijzen en onder nader door hun college te stellen voorwaarden. Algemeen goedgevonden. DE LICHAMELIJKE OEFENING. B. en W. stellen voor om Ged. Staten te verzoeken opnieuw vrijstelling te verleenen van de verplichting tot het geven van onder wijs in lichamelijke oefening aan de O. L. scholen te Burgerbrug, St. Maartensbrug en 't Zand. De heer Veltman vraagt of er dan in den zomer buiten geen oefeningen gehouden kun nen worden. De Voorzitter zegt dat al gebeurt, maar er is geen terrein voor het houden van licha melijke oefeningen dat is te kostbaar. Waar de volgende agendapunten verband houden met de begrootingen geeft de Voor zitter gelegenheid tot het geven van ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer Veltman deelt mede dat gezien de omstandigheden zijn factie afziet van het houden van algemeene beschouwingen. De heer Doorn wil, bij de intrede van deze nieuwe periode van 't besturen der gemeente terug komen op de laatstgehouden verkiezin gen en noemt dan in de eerste plaats het feit dat de S.D.A.P. een veer heeft moeten laten. Het speet spr. dat Mevr. Vriesman het loodje heeft moeten leggen, zij was niet al leen een prettige verschijning, maar had ook alle aandacht en belangstelling voor de ge meentelijke zaken en dat niet één der S.D. A.P.-raadsleden ruimte voor haar heeft ge maakt, teekent z. i. de mentaliteit van de thans zittende raadsleden. Wat de middenstandsvertegenwoordiging betreft, wijst spr. op de demonstratie vóór enkele jaren en waarbij een ovatie aan de V, D. raadsleden werd gebracht voor het goede beleid en de activiteit in het belang van den middenstand betoond. En na enkele maanden kwam men met een eigen candi- datenlijst. De ovatie was dus complete hui chelarfij en spr. hekelt dat bij de wethouders benoeming de vertegenwoordiger van den middenstand op de doodsvijanden van dien middenstand zijn stem uitbracht. Heeft men nu nog ooit krommer gegeten dan worst roept spr. uit. De R.K. -raadsfractie verklaart zich steeds tevreden over het beleid van de wethouders, die reeds jaren lang zitting hebben gehad, maar toch brengt zij bij de wethoudersverkie zingen steeds haar stem uit op eigen groep. Wat den Vrijheidsbond betreft, deze heeft practiseh afgedaan, die heeft te hooi of te gras één zetel, meer uit symphatie voor een bepaald persoon of uit medelijden met die partij. Wat de begrooting zelf betreft, spr. wijst er op dat de f 14.000 batig saldo van 1938 er geheel in is verwerkt, terwijl men niet weet hoe de rekening van den dienst 1939 zal slui ten en spr. voorspelt dan ook dat het totaal verkeerd zal loopen. De Voorzitter merkt op dat de heer Doorn verschillende dingen op humoristische wijze naar voren heeft gebracht, waarover andere sprekers ongetwijfeld wel iets hebben te zeg gen. De heer Nannis wil den heer Doorn alleen zeggen, dat de S.D.A.P. haar eigen boontjes wel zal doppen daartoe is zij voldoende on derlegd. De heer Veltman merkt op, dat de heer Doorn dient te weten dat niet de wil van de zittende raadsleden de plaats aanwijst op de candidatenlijst maar dat de leden der partij die plaatsen bepalen. Spr. Had van den heer Doorn nu eens verwacht flinke breede voor stellingen. De heer Kok zegt niet op deze beschouwin gen voorbereid te zijn geweest en merkt dan op dat de S.D.A.P. in 't geheele land een te ruggang te boeken heeft gehad en 't dus niet zeker is dat die teruggang aan de midden standsactie moet worden toegeschreven. Uit het gelach bij het betoog van den heer Doorn heeft spr. opgemaakt dat de woorden van den heer Doorn niet au serieux moeten worden genomen. Spr. meent voorts, dat niet de midden- standsvereeniging een vijandige houding je gens V. D. en S.D.A.P. heeft ingenomen, doch dat die vijandige houding tot uiting kwam in de verkiezingspamfletten van V.D. en S.D.A.P. Toen spr. werd gevraagd een candi- datuur te aanvaarden heeft spr. gezegd zijn taak als raadslid zoo te zullen zien dat hij, het geheele gemeentebelang had te beharti gen doch dat hij niet als knuppel in het hoenderhoek wilde fungeeren. De heer Dignum deelt mede, dat in een persoonlijk gesprek 't tweemaal aanzoek om samenwerking is gedaan en spr. toen aan dien persoon gevraagd heeft of dat aanzoek met instemming van de fractie van dien per soon werd gedaan. Op die vraag bleef die per soon het antwoord schuldig en spr. kon niet op de woorden van één persoon ingaan. En die ééne man was de heer Doorn. EEN LEUGEN ALS EEN KOE EN EEN WAARHEID ALS EEN OLI FANT. De heer Doorn zegt dat de heer Dignum dan eens moet vertellen wanneer hij met spr. heeft gesproken. Spr. noemt het een leugen als een koe. De heer Dignum noemt het een waarheid als een olifant. Dit aanzoek gold niet deze periode maar de vorige periode. Nu werd een ander van de R.K. fractie gevraagd. Wat de algemeene politiek van de zittende wethouders betreft, kunnen zij op den steun der R.K.- fractie rekenen. De Voorzitter merkt op dat we voor ont hulling van mysteries komen. De heer Nannis protesteert er 'ten sterk ste tegen dat de V. D. en S.D.A.P. een vijan dige houding jegens den middenstand zouden hebben ingenomen en spr. noodigt den heer Kok uit met bewijzen te komen. Den heer Veltman spijt 't nu dat zijn fractie besloot geen algemeene beschouwingen te houden. Spr. betoogt dat een stel politie ke drijvers in middenstandskringen oorzaak is geweest dat men met een eigen candidaten lijst uitkwam en dat de heer Kok geen mid denstander is want diens belangen liggen in 't water. Men heeft een rel willen ontketenen tegen den invloed van de S.D.A.P. De heer Kok heeft anders dan in andere college's in den raad gemist den wil tot al- geheele samenwerking en zegt dat in den verkiezingstijd de leiders der politieke partij en, die zich democraat noemen, niet eens de moeite namen spr. te groeten. Spr. wijst op het goede recht dat de middenstand heeft met eigen candidaten te komen. Als de S.D.A.P. en andere politieke partijen zich daar tegen verzetten dan trachten zij te komen tot een heerschappij van politieke partijen. Spr. zet uiteen, dat hij wel degelijk belangen bij den handel heeft en dat de middenstand niet al leen bestaat uit v in keiiers. Spr. zal alles doen om de antipathie'.^gens den middenstand weg te werken en dit blijkt ook uit het feit dat hij de zittende wethouders zijn stem heeft gegeven. De Voorzitter merkt op dat de verstandhou ding in den raad steeds zeer goed is geweest. Ook de heer Van der Sluys betoogt dit en oordeelt dat de heer Kok ten onrechte heeft gesproken over verkiezingspamfletten. In ver kiezingspamfletten is recht gezet wat dooi den middenstand verkeerd was voorgesteld. Spr. hoopt dat de besprekingen geen afbreuk aan de goede verhouding zal doen. De heer Nannis merkt op dat de heer Kok heeft nagelaten de bewijzen aan te geven, waaruit de vijandige houding jegens deze middenstand zou blijken. De heer Kok zegt te passen, hij vindt het ongehoord van verschillende kanten te zijn aangevallen, terwijl hij daartoe geen enkele aanleiding heeft gegeven. De heer Dignum geeft in overweging deze politieke beschouwingen maar te sluiten over te gaan tot behandeling Van de agenda punten. De voorzitter zegt dit ook reeds te hebben voorgesteld. TE LAGE SUBSIDIE. Een subsidie van 65% der gewone onder- steuningskosten wordt voor het R.K. Armbe stuur te 't Zand te laag geacht, waarom B. en W. voorstellen te willen goedvinden, dat dit Armbestuur vanaf 1940 tot wederopzeggens 75% der gewone ondersteuningskosten van het Burgerlijk Armbestuur terugontvangt. Het voorstel wordt gedaan naar aanleiding van een verzoek van het R. K. Armbestuur, omdat de bezittingen moeten worden aange sproken. Zonder discussie wordt conform het voor stel besloten. DE BEGROOTINGEN. Daarna komen aan de órde de diverse be grootingen, dienst 1940. Die van het Algemeen Weeshuis- wordt onveranderd vastgesteld, die van het Burgerlijk Armbestuur wordt even eens onveranderd vastgesteld. De belooning van den voorzitter van het B. A. wordt daarbij verhoogd van f 100 op f 150. De Gemeentelijke subsidie is geraamd op f 35.000 (vorig jaar f 30.000) en de heer Van der Sluijs licht toe, waardoor deze verhooging noodig is. De bedeeling buitenshuis wordt beïnvloed door de werkloosheid, hetgeen spr. nader aantoont. De verhoogde bedeeling is gebaseerd op de verhoogde levensstandaard. Spr. herinnert aan de besprekingen bij de behandeling van de subsidie voor het Cen traal Ziekenhuis en wijst dan op hetgeen door het B. A. voor de R. K. Armbesturen wordt gedaan. Als het B. A. alles tot zich trok wat thanS via de R.K. Armbesturen wordt gedaan, zou het wat Noora-Zijpe betreft f 330.75 meer kosten en mét Zuid-Zijpe f 5.50. De heer Doedens zegt dat wat de R.K. arm besturen doen, door het B. A. wordt goedge keurd. maar daarbij gaat er toch een bedrag- van ongeveer f 3000, dat gecollecteerd wordt bij de R. K. mee heen. Maar bovendien de verdeeling van de politieke partijen is niet goed, één van de R. K. Staatspartij en één van de S.D.A.P.. Wat het Centraal Ziekenhuis betreft be grijpt spr. niet dat de armlastige niet-katho- lieken geen vrijheid hebben in de keuze van een ziekenhuis. De Voorzitter zegt dat die vrijheid bestaat. Het betoog van den heer Van der Sluijs be doelt dat de kosten ruim f 500 meer zouden bedragen als er geen katholieken zouden zijn. Er zijn katholieken die uitgezonden worden diein aanmerking zouden komen voor op name in het Tehuis voor Ouden van Dagen. Daar is geen bezwaar tegen gemaakt, maal ais oorzaak van de meerdere kosten genoemd, De heer Doedens wil dit punt graag eens onderzoeken het is voor spr. iets nieuws. De hr. Van der Sluijs merkt nog op, dat de Katholieke Armvoogd van het B. A. alleen krijgt te behandelen de gevallen van niet-Katholïeke bedeelden Immers de zaken van de Katholieke bedeelden worden door de Katholieke Armbesturen behandeld. Het B. A. heeft zich nooit bemoeid met de keus van een Ziekenhuis. Do voorz. merkt nog op, dat het B. A, geen politiek college is. De hr. Doedens merkt op, dat bij de kosten van verpleging ook de exploita tiekosten van het Tehuis gerekend die nen te worden en dan zijn de kosten hooger dan in de Katholieke instellin gen. Spr. merkt op, dat wat de keus van Ziekenhuis betreft,, hem gevallen bekend zijn' dat de dokter voor opname van een Katholieke zieke 't briefje had ingevuld van liet Centraal Ziekenhuis. Spr. gelooft niet, dat er niet-Kath. in het St. Elisabethgesticlit verpleegd worden. De hr. Blom verzekerd van wel. De hr. Doedens zegt, dat dit hem mee valt. De hr. Bos wijst nog op de diaconale armenzorg. De hr. Veltman brengt ook nog de vertegenwoordiging in het B. A. ter sprake. Hierna wordt gepauzeerd. Na heropening komt in behandeling de Gem.-Begrooting. De hr. Blom stelt voor, de jaarwedde van de Wethouders te brengen van f 300 of f 400. Het verzoek zal aan Ged. Staten wor den gedaan. Niemand der leden ver zette zich tegen dit voorstel. Bij den post jaarwedden van de amb tenaren ter secretarie en de boden, spreekt de hr. Doorn den wensch uit, dat de salarissen gehandhaafd zullen kunnen worden,, maar hij hoopt dan tevens, dat die groep ta.v. de nering doenden er voor willen waken, dat niet domineeren de karretjes van De Gruijter, Albert Heijn en de bekende wagen van de Coöperatie van Winkel. De voorz. meent dat dit niets te maken heeft met dezen post overi gens doet het hem genoegen, dat de hr. Doorn zich kan vereenigen met de sa larissen. De hr. Jansma vraagt, hoe lang de brandspuit nog in orde zal blijven spr. zou indien van de betrokken pos ten voor brandblussching overbleef, dat overblijvende willen reserveeren voor aankoop van een nieuwe spuit. De voorz. merkt op, dat de aankoop van een nieuwe spuit uit den kapitaal- dienst geput zou moeten worden. Het is moeilijk om van een bepaald onder deel te gaan reserveeren. De hr. Doorn zou van den post kosten inzake bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen (f 500) f 400 wil len afnemen. Spr. meent dat deze be weging weinig practiseh nut heeft, het. maakt de inenschen maar zenuw achtig en onrustig en spr. vreest dat zij een verkeerde uitwerking heeft. De voorz. wijst op de verplichtingen die de Gemeente In dit opzicht heeft Spr. weerlegt de meening van den hr. Doorn, dat er weinig practiseh nut van de bescherming zou uitgaan. Spr. acht het bedrag feitelijk veel te laag. De hr. Kok wijst op de groote 'mili taire transporten en de mogelijkheid, dat die transporten bestookt zullen worden. De post blijft gehandhaafd. Bij den post contributie en kos-1 ten verbonden aan de adviezen van de adviescommissie der N. IJ. Gemeenten voor bouwontwerpen e,n uitbreidings plannen, zegt de hr. Veltman dezen post te willen handhaven, maar spr. heeft van den hr. Jonker le Oude sluis gehoord, dat zijn plan tot bouwen is afgewezen in verband met de wel- standsgrens. Spr. informeert wat dit beteekent. De voorz. zegt, dat liet in die kwes ties gaat om de rooilijn. De hr. Bos zegt dat wel meerdere ma len die weistandsgrens in het geding wordt gebracht. De voorz. zal dit nagaan. De hr. Jansma herinnert aan de aanschrijving om te zorgen dat de re genbakken worden schoongemaakt. In Petten ontbreken bij meerdere per ceelen regenbakken en het zou ,nu aan beveling, verdienen dat daar de pom pen in orde worden gemaakt. De voorz. licht toe, dat het de bedoe ling is de kosten op het Rijk te verha len. Spr. zal aandacht schenken aan hetgeen door den hr. Jansma is opge merkt. De hr. Kok wijst op de regenbakken bij de Kerken. De hr. Kok bepleit de uitbreiding van de vuilnisophaaldienst uit meer dere dorpen dan Petten, al was het maar om de maand. De voorz. antwoordt, dat verschil lende oplossingen zijn onderzocht, maar de geringste kosten zouden f 4000 bedragen.. Dat er een dienst te Petten bestaat komt doordat die dienst al be stond, voor Petten bij de Gemeente Zijpe was ondergebracht. De hr. Bruin deelt mede, dat ook in het Polderbestuur deze zaak gestrand is op de kosten. Spr. geeft in overwe ging deze zaak warm te houden en zich ten dezen dan in verbinding te stellen met het Polderbestuur. De hr. Doorn dacht, dat als deze zaak in handen van 'n particulier kwam en de gemeente een subsidie werd ver strekt, wel geen f 4000 noodig zou zijn. De voorz. zegt, dat dit allemaal is overwogen, maar er bleek geen mede werking van de ingezetenen en er is teveel materiaal voor noodig. Den hr. Veltman komt een bedrag van f 4000 hoog voor. Laat men vooral dan eens met het Polderbestuur over leg plegen. De voorz. zal zich met het Polderbe stuur in verbinding stellen. MET PRIJSSTIJGING IS REKENING GEHOUDEN deelt de voorz. tijdens de verdere be handeling der begrooting mede, en dat is oorzaak dat de f 1400 saldo van den dienst 1938 in deze begrooting Is ver werkt.. Mocht de prijsstijging uitblijven, dan zal een belangrijk bedrag overblij ven. Maar mocht de prijsstijging een feit worden, dan zijn we gedekt. De hr. Doedens bepleit verhoogïng van vergoeding voor het schoonmaken der School te 't Zand. De vergoeding wordt gebracht van f 175 op f 200. De hr. Jansma wijst op het mijnen gevaar te Petten en vraagt of de ramen van de onderwijzerswoning van luiken voorzien kunnen worden. Opdracht daartoe zal worden gege ven, maar de voorz. wijst ook op de school. De hr. Kok ontraadt, nu reeds die kosten voor de school te maken, terwijl niet zeker is dat een mijn zal ontplof fen. Met de onderwijzerswoning is dat wat anders, die kosten zijn niet zoo groot. Het voorstel Blom om den post kos ten van schoolbibliotheken van f 60 op f 90 te brengen, wordt algemeen geac- cepteert. OPENBAAR VERVOLG ONDERWIJS De hr. Veltman breekt, een lans voor weder invoering van Openbaar Ver- volg-onderwijs. De voorz. zegt, dat de belastingen in; top zijn en volgens de begrootings-; weder-in voering niet? positie is dus mogelijk. De hr. Veltman zegt, dat in de be-; grooting veelal duistere punten zijn. Vorig maal zijn we eensklaps voor d< kosten va,n den luchtbeschermings] dienst geplaatst en toen is ook niet oi de financieele moeilijkheden gewezen! De voorz. zegt toe, dat dan in Septl a.s. deze kwestie onder de oogen zaf worden gezien. De hr. Jansma zou dan willen, dal de plaatselijke commissie voor clied tijd onderzochten of er belangstelling voor is. Het resultaat van de besprekingeti is, dat B. en W. zich tot de Oudercom] missies zullen wenden met het verj zoek een onderzoek in te stellen. De hr. Doedens had verwacht, da! de post kosten van Handelsonderwijs geschrapt zou worden, nu in onze Ge meente zelf een cursus is. De voorz. licht toe, dat de Handels winter-avondscliool te Schagen een au dere cursus is dan de cursus ter beko ming van 't Middenstandsdiploma hiel De hr. Bos vraagt, of er veel gebruii gemaakt wordt van de cursus door d| jongelui uit deze Gemeente. De voorz. zegt, dat de bijdrage pel leerling wordt verleend. De hr. Kok zegt, dat voor den cursu te Schagerbrug gemiddeld f 6 word bijgedragen en dat zelfde bedrag zoj dan aan de cursus te Schagen ku.nne) worden bijgedragen. De voorz. zegt, dat het niet zeker dat voor de cursus te Schagerbrug f' per leerling zal worden bijgedragci Te Schagen worden meerdere vakke| onderwezen. De hr. Doedens gevoelt de behoeft aan den steun van den cursus te Sciu gen niet. De hr. Nannis zegt, dat de cursus 1 Schagen los staat van de Vestiging wet. De hr. Kok weerspreekt dit. De hr. Veltman wijst op de oudei rcehten van Schagen, het is niet zek| dat de cursus te Schagerbrug gehani haafd zal kunnen blijven. De post blijft gehandhaafd. Tege.n stemden de heeren Dignui Doedens en Kok de hr. Kok wilde fi per leerling subsidieeren, tot een mai mumbedrgg van f 100.- De hr. Veltman brengt nog eens tl spreke de 10 pCt. toeslag voor werk] bij derden die in werkverschaffing wc den uitgevoerd, b.v. het diepspitten het bloembollenbedrijf. De voorz. wijst op de moeilijkhed' die bij een dergelijke regeling zoudl ontstaan. De begrooting wordt vervolgens va gesteld tot een bedrag van f 234341] met een post onvoorzien van f 1058.0$ De hr. Doorn zal noode en huivei zijn stem aan deze begrooting gev€ Spr. heeft met verbazing gehooid vi den hr. Veltman en den voorz.. (j de Gemeente in een beteren financit len toestand verkeert. Spr. acht 1 noodzakelijk dat het mes erin was j zet, en als spi\ daar had gezeten, z hij alle moeite hebben gedaan dat bi de opcenten van Personeele Bell ting van 200 tot 100 teruggebracht h kunnen worden. Spr. beweert het gendeel van wat de voorz. en de hf Veltman hebben betoogd. Spr. ziet toekomst zwaar in en de voorz. zal 1 moeilijk vallen te voorkomen dat Gemeente noodlijdend wordt. De voorz. vindt het dan jammer, c de onderhandelingen die de hr. Doe met den heer Dignum of den heer i* dens niet beter zijn geslaagd. S wijst op de taak van den hr. Doorn,! de behandeling der begrooting de v ger op de wonden te leggen, maar heeft hij nagelaten. De hr. Doorn zegt, dat hij er niet v< gevoelt om te trachten van iedei post 'n tientje af te krijgen, de ver gingen moeten vanaf de tafel van en W. worden voorgedragen. De hr. Nannis oncludeert, dat de Doorn alleen voor de Pers praat. De hr. Veltman licht toe, in welk band hij alleen heeft gewezen op <j beteren financieelen toestand, ov( geus zegt spr. dat de middenstand in de toekomst op den steun S.D.A.P., zal kunnen rekenen. De hr. Kok verheugt zich over i toezegging, waarop de hr. Nan: zegt, dat dit altijd zoo is geweest. Op voorstel van B. en W. wordt bedrag, dat per leerling voor Openbi Lager Onderwijs beschikbaar wo gesteld voor 1940, vastgesteld op f 13 In verband met het af loopen van, thans vigeerende verordening wol vastgesteld een verordening op de i fing van opcenten op de Gemeer] fondsbelasting, namelijk op 75. Hierna volgt sluiting. BURGERLIJKE STAND Opgave van 24 tot en met 30 Nov. 193 Geboren Aagje, d.v. Willem Muntjewen Aafje Heneweer. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Jacob Schrieken, 43 jaar, c houder, echtgenoot van Maart je Delver. NEDERLANDS VOEDSELVOORZIENIN REGEERING VRAAGT f 100 MILLIOE De regeering heeft bij de Tweede Ka ingediend een wetsontwerp tot verhoo van het hoofdstuk Economische Zaken rijksbegrooting voor 1939 met een buitel woon crediet van f 100 millioen, welk bel noodig wordt geacht voor den aankoop i producten in het buitenland ten behoeve' onze voedselvoorziening.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 8