TWEEDE BLAD. ZATERDAG 23 DECEMBER 1939 No. 150 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HOOFDPIJN - KIESPIJN - GEVATTE KOUDE GEMEENTERAAD WIERINGEN. ■WIERINGER COURANT Wegens de feestdagen verschijnt blikken zal negen millioen bedragen, bijna tweemaal zooveel als het vorige a.s. DINSDAG dit blad NIET. CRISIS - BUREAU. richtprijs koolzaad Van oiticieele zijde vernemen wij> dat de richtprijs voor koolzaad van den oogst lb4U, welke in den afgeloopen zomer werd vastgesteld op f 15 per 1UU Kg., niet als definitief is te be schouwen, daar, wanneer wordt over gegaan tot het vaststellen der richt prijzen voor andere in ly40 te oogsten akkerbouwproducten, de koolzaaapnjs s aat; in verhouding daarmede zal worden bepaald. jaar, maar het Centraal Bureau heeft goede hoop, deze alle te kunnen plaat sen, omdat door de internationale om standigheden Nederland van zijn voe dingsmiddelen op eigen producten zal zijn aangewezen en omdat ook in nor male tijden het gebruik van tomaten in Nederland nog lang niet zijn maxi mum had bereikt en ook thans nog voortdurend stijgende is. Het aan tal aan te maken blikken is wel zoo groot, dat practisch aan elke aanvraag kan worden voldaan, terwijl er voor- loopig ook geen bezwaar tegen be- dat men zich eenigen voorraad aanschaft. De tomatenoogst voor 1940 kan men minstens even groot schai- tena als voor 1959, zoodat het vooruit geen zicht bestaat, dat er voorloopig nieuwe tomatensoep Dit jaar worden 9 millioen blikken aangemaakt. Toen de internationale toestand het vorige jaar hoe langer hoe dreigender werd en niemand er meer op reKende, dat een# oorlog nog te vermijden zou zijn, heeft de Regeering 'n groote hoe veelheid tomaten, die onverkoopbaar aan de veilingen waren, laten verwer ken tot soep. In totaal werden ruim vijf millioen blikken aangemaakt. Na de conferentie van Munchen echter werd de toestand rustiger, zoodat het bewaren van de soep niet meer noodig was. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft toen het initiatief genomen, de blikken ter beschikking van het Nederlandsche volk te stellen om op deze wijze het gebruik van to maten te bevorderen en populair te maken, een opzet, waarin men volko men is geslaagd. De optimisten im mers meenden, dat het twee jaren zou duren, voor deze voorraad verbruikt zou zijn, terwijl de pessimisten meen den, dat het minstens een paar jaar langer zou duren. Beiden hebben onge lijk gekregen, want terwijl men vorig jaar ongeveer in November met den verkoop begon, zijn thans zoo goed als alle blikken verbruikt. Dit succes is voor het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen aanlei ding geweest om dit jaar weer dezelfde tactiek toe te passen en de op de vei lingen onverkoopbare tomaten tot soep te laten verwerken. In 1939 be droeg de aanvoer van tomaten onge veer 69 millioen Kg., waarvan 26 mil lioen doordraaiden. Een groot deel hiervan is voor rekening van de Neder landsche Groente- en Fruit Centrale tot soep verwerkt, welke thans weer, evenals het vorig jaar, in den handel zal komen. Hoewel het in de bedoeling had ge legen, reeds eerder met den verkoop van deze soep te beginnen, was dit tot dusverre niet mogelijk, omdat men te kampen had met een gebrek aan blik voor verpakking een gebrek, dat ook geleid heeft tot prijsverhooging van dit materiaal, dewelke in den ver koopprijs van de soep tot uiting is moe ten komen. Men is thans bezig met het verwerken der tomaten en reeds zijn er bijna twee millioen blikken gereed gekomen. Het totale aantal gebrek zal komen aan voedsel. dit gezonde ster N.V. P. Daalaer's Aannemersbedrijf te geslaagd. De heer G. Baaijens is geslaagd voor het examen de onder- deelen Handels- en Burgerlijk recht en Belastingrecht van het examen van accountants. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10. MARKTBERICHTEN. B. en W. Maar spr. meent, dat ook an dere vrouwen in de gelegenheid moe ten worden gestold, genoemde cursus bij te wonen, b.v. de vrouwen van werkloozen, temeer daar het te betwij felen is, of wel ALLE vrouwen van ge steunde kleine boeren aan de cursus deelnemen. Spr. zou gaarne de hulp en steun van B. en W. willen inroepen in Voorz. antwoordt, dat de cursus niet van de Gemeente uitgaat. Bovendien is voor een dergelijke organnisatie veel tijd noodig en de cursus is eigen lijk al begonnen, maar spr. belooft, dat B. en W. zich in verbinding zullen stel len met de Stichting voor Huishoude- GEMEENTE ZIJPE. schagerbrug. In de vergadering van de Vereen, van neringdoenden, werd besloten gezien de omstandighe den, geen reisplan te ontwerpen. Echter zal het bestuur een plan ont werpen voor een Middenstandstentoon stelling. Op een vraag van B. Haan ant woordt voorz., dat het Zijper Salon orkest voor de film-avonden niet ge vraagd is, waar de overige commissie leden niet voor deze medewerking wa ren. Dit orkest heeft ook geen pro gramma. De artisten welke thans optre den, zijn aangenomen. De hr. De Graaf klaagt over het ge ringe aantal leerkrachten aan de O.L. School te Schagerbrug. Tevens heeft spr. klachten gehoord over het school- lokaalgebruik der Middenstands cursus. Voorz. heeft daar niets van bespeurt. De hr. K. Borst zegt met de distribu tie van boter en vet te zijn belast. In dien de slagers dit niet wenschen, zou hij ook de distributie van vleesch in blik en gehakt hierbij willen voegen. De hr. Kuiper brengt namens de ca féhouders dank aan het Raadslid voor zijn bemoei-ingen. VEEMARKT LEEUWARDEN. Leeuwarden, 22 Dec. 1939. Stieren 42 Enters f 100230, 55 Twenters f 230360 420 vette j deze zaak. koeien f 125280, per kg 3870 ct. 817 melk en kalfkoeien f 115270 162 pinken f 85 160 300 graskalveren f 2290 530 nuchte re kalveren f 47 186 vette schapen f 14- 25 105 weide schapen f 1020 208 lamme ren f 918 124 vette varkens f 45155, per kg 5054 ct.,34 mag. varkens f 1750 37 bokken en geiten, 53 paarden. Zoo vlak voor de festdagen zijn handel en.lijke Voorlichting ton Plattelando. aanvoer in den regel niet geheel normaal. Ditj Goedgekeurd, maal waren vraag en aanbod beperkt. Goede soortmelk- en kalfkoeien, vette koeien en pinken gingen tamelijk vooruit, de handel was echter niet vlugger en voor de afwijkende soorten zeer kalm. De handel in graskalveren was, bij korter aanvoer, iets vlugger en flink prijshoudend. Voor nuchtere kalveren was de stemming iets minder, varkens kleiner in aantal, brachten ook iets minder op, de kléine biggen noteerden iets meer. Wolvee aanvoer beperkt, en handel stug. Voor het leger en de inblikking werd nog een flink aantal koeien gekocht. De N.V.C. nam 79 varkens over. PROVINCIAAL NIEUWS. aanbestedingen. B. en \V. van Medemblik hebben Don derdagmiddag aanbesteed het bouwen van een nieuw Raadhuis volgens hei plan van den architect A. J. Kropholler Laagste inschrijver was L. Buter te Andijk voor f 59.8X0. Het aantal inschrijvingen hedroeg 26 Omtrent de gunning zal dezer dagen worden beslist. GEMEENTE WIERINGEN. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONDIENST TIJDENS DE KERSTDAGEN. De eerste Kerstdag wordt geheel met den Zondag gelijk gesteld. Op de tweede Kerstdag zijn de kantoren geopend als op Zondag. De telefoon- en telegraaf is geopend van 8—9 uur. Er zullen één brief en één pakketpostbe- stellen worden uitgevoerd. POLITIE. Verloren drie paar sportkousen en een grijs wollen heeren handschoen. Gevonden een wollen kinderwant. Inl. Gemeentebode H.-hoef. AANBESTEDING. Bij de Woensdag gehou den aanbesteding voor het onderhoud gedu- rende 1940 van de Rijkszee- en havenwerken op Wieringen, den Amsteldiepdijk, den Balg' zanddijk en het BalgzandkanaaL benevens Rijkswegen 7—9 10a, was de laagste inschrijf- EN TOCH VIERDEN ZIJ KERSTFEEST. De vacantie was al dadelijk verkeerd be gonnen. Het mistte en regende en het was venijnig koud ook nog. Dat beteekende thuis blijven voor allemaal, „en," had moeder ge zegd, „niet overal rommel maken zoo vlak voor de feestdagen." Daar zaten ze nu. den eersten vacantiedag, en verveelden zich ei genlijk al. Toch zou het allemaal nog wel te dragen geweest zijn, als oom Hugo maar niet net dezen dag had uitgekozen "om onverwachts over te komen. Oom Hugo was heelemaal geen oom voor „onverwachts". Hij "was deftig pietepeuterig en, eerlijk gezegd, vervelend. Niet zoo'n oom die met taartjescarton in de hand uit de auto stapt niet zoo'n oom die dol is op treinen en die met kennis van za ken over vliegtuigen en Diesels weet mee te praten. Niet zoo'n oom die na 't eten een si garet opsteekt en dan héél gewoon den veer tienjarigen zoon des huizes zijn koker voor houdt. Maar zoo'n oom die naar rapport-cij- fers vraagt, die een kilometerteller op je ver langlijst onzin vindt (hij zegt: luxe), die duidelijk laat merken dat de kinderen naar zijn zin te veel lawaai maken en die aan va der en moeder wijze lessen uitdeelt en haar fijn vertelt hoe hij zijn kinderen, zou opvoe den als hij ze had Oom Hugo dan bedierf dien eersten vacan tiedag heelemaal. Moeder was zenuwachtig ze had willen bakken. Vader had het extra druk zoo vóór de feestdagen en nu kwam hij nog later op zijn werk dan anders. Alles liep verkeerd. Maar eindelijk werd het toch tijd voor oom Hugo's trein. Vader en moeder gingen hem brengen, zon der kinderen, want „julie weet, oom Hugo Ze wisten het en ze mopperden. „Weet je wat," zei moeder, „halen juïlie nu Vergadering van de Gemeenteraad op Vrijdag 22 Dec. des nam. 2 uur. MEDEDEELINGEN EN INGEKOMEN STUKKEN. Ontheffing inzake schoolgeld wodt verleend aan A. Steiginga, H. Blaauw, J. Kaaijk, C. Lont Cz., K. Klaver, C. de Graaf, A. Sikke- ma, E. Bais Jz., Jn. Smid Gz., D. Tijsen Cz. De volgende verzoeken worden afgewezen A. Walters, G. J. Veger, A. Snijder, J. Rotgans Ez. Aangenomen. INGEBRUIKGEVING SCHOOLLOKAAL. B. en W. hebben aan de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattenlari- ae het gebruik toegestaan van een lokaal in het gebouw der o.l. school te Hippolytushoef, voor een in dezen winter te geven cursus aan de vrouwen der gesteunde kleine boeren, ten einde op deze wijze in de behoefte aan bed- degoed te voorzien. Bij raadsbesluit van 4 Augustus 1939 werd aan de vereeniging tot dit doel een subsidie verleend. B. en W. stellen voor het op het verzoek der vereeniging om het gebruik kosteloos toe te staan, gunstig te beschikken. Mw. Wit-Slikker heeft met genoegen kennis genomen van dit voorstel van VASTE AANSTELLING VAN DEN SCHRIJVER-TYPIST TER SECRETARIE. Naar aanleiding van een met den Minister van Binnenlandsche Zaken gevoerde briefwis seling over de regeling van het salaris van den schrijver-typist ter secretarie Th. Rij kers, gaven Gedeputeerde Staten namens den Minister te kennen, dat het Zijne Excellentie wel billijk voorkwam, dat aan belanghebben de een aanstelling in ambtelijk dienstverband niet langer wordt onthouden. B. en W. kun nen zich hiermede geheel vereenigen en stel len daarom voor genoemden functionaris, die tot heden op arbeidscontract werkzaam was, ingaande 1 Januari 1940 in vasten dienst aan te stellen. Tevens geven B. en W. in overweging voor deze functie het salaris te bepalen op f 800 1300.- per jaar, met 5 2-jaarlijksche verhoo gingen van f 100.Betrokkene zal de maxi mum-jaarwedde genieten. Aangenomen. AANGAAN VAN EEN GELDLEENING. Tot dekking van de uitgaven ten behoeve van restant bouwsom o.l. school Den Oever, afrekening stichting bijzondere lagere school te Den Oever, vernieuwing torenspits Hippo lytushoef, Oosterland en Westerland, aanleg algemeene begraafplaats te Zandburen en de vernieuwing van klinkerbestrating en riolee- ring in de Koningstraat, Elft, Elftstraat er Kcogerweg, stellen B. en W. voor een geldlee- ning aan te gaan groot f 31639,36 tegen een rente van 4 3/8 'sjaars en een afsluitpro- visie van Vi Naar aanleiding van deze leening vraagt de hr. Jansen, of de rente niet veel te hoog is. Spr. meent, dat men hij een dergelijk groot bedrag en voor de Gemeente wel met een lagere rente kon volstaan. Voorz. antwoordt, dat de rente te genwoordig zelfs dikwijls 4V& pCt. be draagt, men kan voor deze leening on mogelijk goedkooper klaarkomen. Aangenomen. WIJZIGING WIJKVERORDEN1NG DRANKWET. In de vergadering van 24 November j.1. werd het besluit genomen het maximum-aantal verloven A voor de verkoop van zwak-alcoho- lische drank voor wijk C (Hippolytushoef) met 2 te verhoogen en te brengen van 7 op 9. Aangezien inmiddels een verlof A in deze wijk is vervallen stellen B. en W. den Raad voor met wijziging van hun eerder genomen besluit het maximum met één te verhoogen en dus te brengen op 8. Aangenomen. den kerstboel van zolder, de boom staat in den tuin bij de schuur, maak alles klaar en dan ga jullie vast versieren als ik terug ben, help ik mee, dan zijn we vast klaar voor mor gen." Dat was een goed plan. Hans zette den boom in de houder en sjouwde hem naar binnen, Bep en de kleintjes droegen de doo- zen met sersieringen naar de serre Ja, zoo begon het. Maar toen moeder thuis kwam, had alle opgehoopte prikkelbaarheid van dien dag zich ontladen bij den nog naakten kerstboom. Hans stond met een nij dig gezicht bij de serredeuren en tuurde in den donkeren tuin, Bep kroop op den grond en verzamelde snikkend zilveren scherven en losgescheurd engelenhaar. De kleintjes zaten verschrikt op de bank en boven brulde Ted dy. schreeuwend van machtelooze woede in een van zijn vreeselijke driftbuien, die Hans' en Bep met hun gejaag en hun bedillen had-j den ontketend. Moeder schrok er van. „Noemen jullie dat, voorbereidingen voor Kerstmis zei ze. „Dacht je dat ik zóó Kerstmis wou laten be- j ginnen Den heelen dag heb ik gemopper en geplaag en gekibbel gehoord, en nu dit?" Moeder belde het meisje. „Wil je den tuin- j man even roepen?" vroeg moeder. Een paar( minuten later stond de tuinman bij de ser-j redeuren. Moeder liet hem binnen. „Smeets,", zei ze, „hebben jullie al een kerstboom ?"j „Nou mevrouw," zei Smeets, „ik had wel over! een klein boompje gedacht, zoo op 't laatst,] als ze niet zoo duur meer zijn." „Smeets" zei moeder, „je kunt onzen boom wel krijgen,! want hier weten de kinderen tóch niet wat een Kerstfeest is, ik begin er niet meer aan. Hier is de boom en de doozen met versieringen, moet je ook maar gebruiken, neem alles maar mee." Verstijfd van ontzetting stonden de kinde ren. Hun boom, hun prachtige boom Hun kerstfeest met de dennengeur en het geknet ter van de kaarsjesDe prachtige engel met WIJZIGING CRISISREGELING CONTRIBUTIE ZIEKENFONDSEN. B. en W. stellen voor, het in de vorige ver gadering aangehouden voorstel nog aan te vullen met een voorstel om de crisistoeslag te verhoogen van 20 tot 25%, als gevolg waarvan gemeente en fonds elk 25% zullen dragen en de contributie van de onder de regeling val lende leden dus tot 50% verminderd wordt. Voorts is het gewenscht voorgekomen uit drukkelijk te stipuleeren, dat het hier een crisisregeling geldt en daaronder alleen de volgende categorieën van personen zullen vallen 1. werkloozen en de daarmee gelijkgestel- den 2. arbeiders, opgenomen in de werkver schaffing 3. personen, die daartoe overigens volgens beslissing van de plaatselijke Commissie tot uitvoering der regeling in de termen vallen. Dc hr. Jansen merkt op, dat punt 3, in het prae-advies genoemd, zeker ver kan strekken. Voorz. antwoordt, dat het de bedoe-# Jing is een achterdeurtje open te hou-' den. De hr. Ilulsebos geeft eenige toelich ting in deze zaak De bestaande rege- geling 1,3 deel van de contributie voor de Gemeente, 1/3 deel voor het fonds en 1/3 deel voor de menschen zelf. moet noodzakelijk worden gewij zigd. Spr. dringt er op aan, in deze zaak geen oppositie te voeren, want dit zou tot gevolg kunnen hebben, da* de Gemeente in liet geheel geen sub sidie meer zou mogen verleenen. Aangenomen. GEMEENTEBEGROOTING 1940. ONTVANGSTEN Van verschillende posten noemen wij Uitkeering per inwoner ingevolge de Wet Fmancieele verhouding f 19957,07, Keur- en slachtloonen f 2600.kermisgelden f 700 reinigingsrechten f 2600 schoolgelden open baar en bijzonder lager onderwijs f 2400. gewone bijdrage werkloosheidssubsidiefonds kosten steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen f 114906.15 extra-bijdrage alsvoren f 18925.72 uitkeering Rijk hoofd som grondbelasting gebouwd en ongebouwd f 4005 opcenten grondbelasting f 5760 uit keering-Rijk wegens hoofdsom personeele be lasting f 3200 opcenten personeele belasting f 24000 opcenten vermogensbelasting f 1405.10 opcenten gemeentefondsbelasting f 19600 uitkeering W. S. F. per aangeslagene in de gemeentefondsbelasting f 1946.67 uitkeering gemeentefonds alsvoren f 9733.33 belasting- bijdrage f 16112.20 belasting openbare ver makelijkheden f 3800 vergunningsrecht en verlofsrecht f 1022,50 bijdrage Rijk in de kos ten der gemeentehuishouding f 86236.93. UITGAVEN. Straatverlichting f 2600 bij drage Den Helder vleeschkeuringsdienst I' 2093.50 onderhoud straten en wegen f 8000 onderhoud rioleering f 2800 gemeen tereiniging f 2500 kosten ziekenverpleging f 12000 verpleging krankzinnigen f 6000 ondersteuning armlastigen f 32000 steun in natura armlastigen f 3000 huisvesting arm lastigen f 2500 bijdrage contributie werkloo zen en armlastigen ziekenfondsen f 3800 werkverschaffing werkloozen f 112523.40 steun aan werkloozen f 24588,40 subsidies aan werkloozenkassen f 6000.—. het echte bazuintje, die altijd bovenhing, och. en het blauwe vogeltje met het glazen staar tje Hans keek naar Bep, Bep staarde naar moeder, Teddy wiens bui over was, stond ver slagen bij de suitedeuren. En Smeets grin nikte wat verlegen, hij voelde wel dat zich hier een familiedrama afspeelde. „Als me vrouw het per se wil, nou, dan graag." zei hij. Open gingen de serredeuren, weg ging de' boom en het meisje droeg Smeets de doozen achterna. Een afgebroken sparretak lag op het tuinpad Wie zal vertellen, hoe die avond om kwam Maar het werd toch eindelijk nacht en ze sliepen allemaal, het laatst natuurlijk moeder, die zich verweet, dat zij te streng was geweest. Daags er na was het een heldere, frissche winterdag, de storm en regen van gisteren hadden de lucht gezuiverd, ook figuurlijk. Op de speelkamer speelden zoet de kleintjes en de grooten waren nergens te zien. Aan de kof fietafel een ideale stemming, die moeder zelfs tot een middagdutje deed besluiten, een weel de, die zij in de vacantie meest oversloeg. Toen zij wakker werd, begon het net te schemeren. Een onnatuurlijke stilte heerschte in huis. Nergens kinderen, ook de speelkamer leeg. Een beetje bezorgd liep moeder den tuin in. Niets te zien. Maar hoorde zij daar niet wat Zingen Waar kwam dat vandaan Uit het leege kippenhok Moeder sloop er heen, bukte zich om door het stoffige ruitje te kijken. Daar zaten de verstoorders van den Kerstvrede in een kringetje op den grond. Midden in stond, in een grooten bloempot, de tak die gisteren van den boom was afgebro ken. Een paar kaarsjes wiebelden op de dun ne twijgjes, een knipsel van rood papier en een paar apennootjes aan een bandje bungel den armzalig erbij. De kinderen zaten dicht op elkaar en zongen met groote ernstige oo- gen Stille nacht, Heilige nacht. ONS GELUKKIG PRINSELIJK GEZIN.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 3