FINSCHE MEISJES GESNEUVELD Generaal Mannerheim heeft mede gedeeld, dat drie meisjes van de Lotta Svaerdorganisatie gesneuveld zijn, - de eersten, die deze vrouwelijke hulp organisatie in den oorlog verloren heeft. „Tot het laatste toe", aldus de generaal, „hebben zij haar plicht ver vuld. Lisa Uurrasmaa sneuvelde in 't hooge Noorden, Julia Shemeiklca en Julia Nerkku vielen in de wildernis aan het Oostfront. Zijn zijn trouw op haar gevaarlijke posten gebleven. In naam van het leger huldig ik haar ge dachtenis en dank ik tevens de andere leden van de Lotta-organisatie van Finland voor haar trouw, haar moed en plichtsbetrachting." MANNERHEIMLINIE BLIJFT WEERSTAND BIEDEN. De F}nnen hebben nog steeds hun stellingen in dit Noordelijk front we ten fe handhaven, in weerwil van het feit, dat zij twee gemotoriseerde Russi sche bataljons tegenover zich hebben. Het bericht, dat deze bataljons om singeld zouden zijn, blijkt niet juist te zijn. In den Salla-sector, waar de Russen '11 zware nederlaag geleden hebben, zijn zij totaal teruggedreven, zoodat zij slechts de stelling bezet houden, die zij in de eerste week van den oorlog konden veroveren. Volgens de laatste berichten evenwel schijnt het Russi sche opperbevel toch nog niet de hoop te hebben opgegeven, bij 'n nieuw of fensief het verloren terrein te herwin nen en de Botnische Golf te bereiken. Uit het Russische hoofdkwartier te Kandalaksja worden dan ook weer re servetroepen naar het front gezonden, die de gedunde gelederen moeten aan vullen. In Finsche militaire kringen schat men het aantal troepen, dat de Russen langs de grens tusschen de IJs zee en het Ladogameer geconcentreerd hebben, op circa twintig divisies, dat is 300.000 man. Alleen in den Salla-sector, waar de Russen, volgens een officieele Finsche lezing in de laatste drie dagen 85 Km. zijn teruggetrokken, wordt het aantal gesneuvelde Russen op 50.000 geschat. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. HONDENBELASTING. De Burgemeester van Wieringen herinnert damhouders van HONDEN aan hun verplch- tirig tot het doen van aangifte voor de hon denbelasting, welke behoort te geschieden in de maand JANUARI ten kantore van den gemeente-ontvanger, bij gebreke waarvan tegen de nalatigen, onverminderd hun ver plichting tot betaling der belasting, proces verbaal zal worden opgemaakt. De betaling der belasting moet tegelijk met de aangifte geschieden. WIERINGEN, 23 December 1939. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. POLITIE. Verloreneen gouden horloge met bruin gevlochten bandje. DE KERSTDAGEN TE WIERINGEN Meer dan ooit stonden heden de Kerstfeesten in het teeken der belang stelling, en we gelooven zeer zeker, dat de ernst der tijden, die velen terneer drukt, oorzaak was, dat de groote me nigte behoefte gevoelde de Kerstge dachte met anderen mee te beleven, en de reine kinderstemmen van „het vrede op aarde" te hooren zingen. Reeds vroeg in den eersten Kerst morgen riepen de klokketonen de Ka tholieken op naar hun Bedehuis, en af wisselend iederen avond prijkten de Kerstboomen in de Hervormde en Ge reformeerde Kerken te Den Oever, Oos- terland, Hippolytushoef en Wester- land, en luisterden klein en groot naar het Kerstevangelie en 'n vertelling, werden door de kinderen vol devotie de Kerstliederen gezongen en er zal wel niemand geweest zijn, die niet on der den indruk kwam van de gewijde stemming dezer avonden. Die even nadenkt zal begrijpen, welk een waarde het Zondagschool bezoek voor het kind is. Het eerste zaad wordt hier in de kinderhartjes gestrooid, en een woord van groote waardeering mag hier zeker wel ge richt worden tot de Zondagschool ondewijzeresen, die belangeloos iede ren Zondag weer hun mooie werk on der de kleinen verrichten. KERSTFEEST VOOR DE MILITAIREN Op den 2den Kerstdag werd met me dewerking van de plaatselijke commis sie een Kerstavond voor de militairen in zaal Wiron georganiseerd. Er waren verschillende medewerken den uit de burgerij en ook van mili taire zijde, die iets ten beste gaven voordrachten en muziek wisselden el kander af, terwijl ook een film werd vertoond. Deze zeer mooie en geslaagde avond werd gesloten met een toepasselijk woord van Kap. Kuiken, M. J. Bosker en Lt. de Jong, welke laatste den heer v. Vrede, Dir. O.O.V. een orkestnum mer aanbood uit dank voor hetgeen de vereen, op dezen avond heeft naar voren gebracht. Inzonderheid moei nog worden ge noemd dat de heer J. Bakker (solo op Hobo) met pianobegeleiding van Mej. Anna Bakker, voor hun mooie presta ties vele lofbetuigingen in ontvangst hadden te- nemen. UITSLAG VERLOTING „Herwonnen Levenskracht" afd. Wieringen, Op onderstaande lotnummers zijn prijzen gevallen 16 51 65 135 144 192 247 252 324 327 334 357 364 408 412 436 455 456 489 545 551 583 601 602 643 686 729 738 753 831 843 948 1042 1114 1137 1327 1333 1362 1390 1409 1447 1486 Op lotnummer 192 viel de le prijs, Prijzen kunnen worden afgehaald in het R.K. Parochiehuis. Prijzen die vóór 31 Jan. 1940 niet zijn afgehaald, vervallen aan de vereeni ging- GOED AFGEKOMEN. Door de glad heid van den weg kwam Woensdag 'n WIERINGEN vóór 50 JAAR. We hoorden met de Kerst van 'n ras echte Wieringer schaatsenliefhebber de verzuchting slaken „Zie je wel, winteren in December wil het niet meer maar 'n paar dage ies en de lol is weer voorbij en ik had me er al zoo op prepareerd met de Karst de iezers er onger te bienden I Nou zei je zien 'n groene Karst, een witte Paask, help maar 's kieken, want dat komt altij- den uut Vroeger was dat aars Dan lag er met de Karst en Nauwe jaar een berg snauw van geweld en konne ze narre en schase rije zooveul as ze wouë 1 't Is net, of de winter nou veul later komt. De natuur is met deuze rare wereld ok heeleltedal in de war!" Of 't allemaal wel opgaat, wat onze zegsman naar voren bracht in zijn ver ontwaardiging dat hij met Kerst geen schaatsen kon rijden, betwijfelen we, maar wel is 't zeker, dat in die ouder- wetsche winters van 'n 50 jaar terug door oud en jong geweldig kon worden genoten. „Het was DE sport 1" En men had de tijd er voor. De schippers had den „DE STILLE ZES WEKEN", dat wil zeggen, dat het een ongeschreven wet was, dat van half December tot eind Januari de geheele schipperij en beurtvaart onherroepelijk zes weken stil lag. Het waren allen zeilschepen en men was dan ook niet bij machte 't ijs te breken en men deed er ook geen moei te voor.men had den tijd. - Concur rentie van vrachtauto's was er niet, en de burgerij en zaken wisten, dat er niet gevaren werd Het waren dan ook de schippers, die de ijsfeesten organiseerden figuren als Piet Wigbout, Jan Jongkind en Jan Metselaar van de Hoelm, allen mannen van de zee, waren dan de man nen op "het ijs, die de hardrijderijen be stuurden. De wedstrijden werden toen steeds per bekkenslag bekend gemaakt. De omroeper is echter afgeschaft en het bekken is in het Gemeentelijk Museum opgeborgen. Alweer ondervonden we de medewer king van een onzer trouwe lezers, en wel uit Alkmaar, die ons 'n kiek zond van den omroeper met z'n bekken. We stellen dit zeer op prijs, te meer, omdat 't voor ons tevens een teeken is van belangstelling voor het oude eiland. Al is de foto in den zomer genomen, toch verheugd 't ons 'n foto van den laatsten vasten omroeper, wijlen de hr. C. Slikker te kunnen plaatsen. Hij staat daar bij de „burenpomp", die wij in een der vorige artikelen hebben be schreven. De staande basaltzuilen ge ven de grootte aan van de geweldig breede put, en daarover mocht niet ge reden worden met voertuigen. De omroeper, de pute en de buren pomp, zij behooren thans allen tot het grijze verleden. Wordt vervolgd. A,T.O.-bus te slippen bij Oosterland en kwam in een greppel terecht. Het onge luk liep nog betrekkelijk goed af. De bus was van voren eenigszins in gedrukt. Geen persoonlijke ongelukken JAARVERGADERING D.E.T.V. Zondag 24 Dec. j.1. hield de visschers- vereeniging D.E.T.V. haar gebruikelij ke Kerstvergadering en wel in de zaal van den Heer S. Kaan te II.-Hoef. Bijna 80 leden waren aanwezig. De voorz. de heer J. Tijsen sprak het welkom, daarbij een blik werpende op het verloopen jaar, dat voor de visscherij zeer slecht is geweest. Tevens uit hij zijn teleurstelling over de verdachtmaking, die sommige vis- schers jegens spr. zouden hebljen ge uit, dat hij zou hebben geweigerd een request te teekenen in het belang der visschers. Dit werd in 4de Raadsverga dering tegen spr. aangevoerd en deze groote leugen heeft hem zeer gegriefd Dan brengt spr. dank aan den heer S. de Vries, die gedurende de ziekte van den secretaris, de correspondentie heeft waargenomen. Ingekomen stukken. Is ingekomen een kennisgeving van den heer M. Kooij, dat hij bedankt als bestuurslid en van den heer L. Wig bout, waarin hij de opmerking doet in de laatste vergadering voor het lid maatschap der vereen, te hebben be dankt. DE REKENING. De commissie van onderzoek bestaan de uit de heeren Jb. Doves en S. Smil verklaren alles in uitnemende orde te hebben bevonden en adviseeren tot goedkeuring, waaraan door de verga dering gevolg wordt gegeven. De penningm., de hr. J. Lont Gz. brengt verslag uit. De ontvangsten wa ren f 416.48 op de Boerenleenbank f 1116.20 totaal f 1532.68. Uitgaven f 170.17. Batig saldo f 1362.51. Voorz. brengt aan den penningm. dank voor zijn goede financieele admi nistratie. VERKIEZING BESTUUR. De voorz. de heer J. Tijsen werd met bijna algemeene stemmen herbenoemd, een teeken dat de leden hem appre- cieeren. Verder werden herkozen de heeren Jb. Lont en G. Tijsen. In de vacatures M. Kooij en L. Wigbout werden be noemd de heeren D. Takes en J. Schel- tus. Allen nemen de functie op zich. MOLEST VERZEKERING. Een groot vraagstuk in dezen gevaar lijken tijd wat huizen en materiaal be- tretf is de molest-verzekering. De Heer B. Kat, voorzitter der Bur ger Brandwaarborg Vereeniging geeft hiervan een uiteenzetting en het blijkt, dat het percentage der premie voor deze verzekering alleszins bil lijk is. RONDVRAAG. De Heer G. Lont zou gaarne zien, dat de vereeniging 't verzoek van G. Kooij steunde om ver gunning voor installeeren van een gar- nalendrogerij. Voorz. zegt dit toe, al is er door de vereeniging al voor gewerkt. De heer N. Tijsen klaagt over de misthoorn op de haven, en zou die gaarne 's nachts stop zien gezet. Hierover zal overleg worden gepleegd De heer E. Rotgans heeft het over 't verbod van palingkuilen in 't IJsel- meer. Hij zou dit graag zien opgeheven Voorz. zal er over spreken. De heer J. de Wit klaagt over het wegen van bot. Voorz. oppert het denkbeeld een be ter weegtoestel te plaatsen. De heer J. Bakker doet het voorstel een adres aan den minister te richten voor soepeler toepassing van Over heidsmaatregelen jegens de visschers. Wordt goedgekeurd. De heer J. Lont Gz. spreekt! ten slotte zijn groote afkeuring er over uit, dat ergerlijke leugens over den voorzitter die zooveel voor de Vereeniging en de visschers doet, werden gezegd, zooals deze in de laatste Raadsvergadering werden geuit. Spreker waarschuwt daartegen met klem en brengt hulde aan den heer Tijsen voor zijn leiding. (Applaus.) Hierna sluiting. POLITIE. Komen aanloopen een hazewind hond. Inl. Gem.-bode H.-hoef. DIENST DER POST-, TELEGRAAF-, EN TELEFOONDIENST OP OUDEJAARS- EN NIEUWJAARSDAG. Op Oudejaar is de dienst als op Zondag. Op Nieuwjaar is de dienst als op Zondag, doch er zal één brief- en pakketpost-bestel- ling plaats vinden. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 31 DECEMBER. NED. HERV. KERK. Westerland nm. 2'/s uur Ds. van Beek. Collecte. Den Oever 's av. 7 uur Ds. van Beek. Collecte. H.-hoef 's av. 8 uur Ds. van Beek. Collecte. DOOPSGEZ. GEMEENTE H.-hoef 's av. 7.30 uur Ds. de Wilde. Collecte. GEREF. kkkK Den Oever v.m. 10 uur Cand. J. v. Eerden. Den Oever nam. 3 uur Leesdienst. H.-hoef v.m. 9'/* uur Leesdienst. H.-hoef nm. 2 uur Cand. J. v. Eerden. MAANDAG 1 JANUARI. Den Oever v.m. 10 uur Cand. J. v. Eerden. H.-hoef v.m. half tien Leesdienst. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. EEN ADVERTENTIE IN HET PLAATS. BLAD DE GROOTSTE RECLAME. UIT DE W-.MEERSCHE RAAD Het eerste deel van de agenda liep er Dinsdag als gesmeerd door. Eenige hamerstukken, die de goed keuring van den Raad vereischtte, doch die voor een bespreking niet in aanmerking kwamen. Punt 7, het voorstel tot stichting van een noodslaclitplaats te W.-Werf, bracht de tongen in beweging. De Raadsleden Mr. Backer, Mr. Kamp en Venhuizen bleken het niet met B. en W. eens te zijn, dan was er nog het adres van de Zuivelvereeni- ging, waarin het verzoek werd gericht tot den Raad om de slachtplaats te Slootdorp te bouwen. Het voorstel en het prae-advies gaven dan ook blijk van een overhaaste in diening. Trouwens de heele behandeling van de Vleeschkeuringsgeschiedenis heeft een onbevredigende indruk achterge laten in den Polder. Het heeft de indruk gemaakt van een overrompeling. Zoo was het ook met het voorstel tot den bouw van een noodslacht- plaats. Niet één instantie van de boe- renorg. is bij de voorbereiding gehoord noch om advies gevraagd. De bezwaren konden dus niet uitblij ven, vooral omdat het prae-advies op tal van punten zeer onvolledig was. De voorzitter heeft op het laatste mo ment verschillende gegevens moeten verzamelen en medegedeeld, die in het prae-advies verwerkt hadden kun nen worden en die dan zeker 'n ander licht op de zaak hadden gegeven en ook geen vermoedens die de gemoede ren in beroering brengen, gewekt. Nu de voorz. heeft gezegd, dat er bij B. en W. geen willekeur heeft voorge zeten bij dit voorstel, moeten wij dit onvoorwaardelijk aannemen. De voorz. heeft een merltwaardigen uitspraak gedaan. „Er moet, zoo zeide Ir. Smeding toch een instantie zijn die het voor de toekomstige bewoners opneemt." Het is de verdienste van dit voor stel dat het voor de goede verstaander principieele prestige kwesties inhield. Hier kwam nog eens overduidelijk uit, welk 'n onmogelijke figuur men heeft geschapen met de instelling van de Bestuurscommissie. In tal van officieele stukken heeft men steeds kunnen lezen dat er in de W.-Meer nog geen geconsolideerde toe stand was. Dit was in hoofdzaak het motief om de instelling van een eigen bestuur te vertragen. Het interregnum wat men tevens heeft ingesteld moest er voor waken, dat de Gemeentelijke belangen niet in strijd zouden komen met de Rijksbe langen en omgekeerd. Hier duidt o.a. ook de uitspraak op van Ir. Smeding, dat er een instantie moet zijn, die het voor de toekomstige bewoners opneemt. Doch mag men daarbij de rechten van de huidige bewoners verwaar- loozen Wij zullen nu de noodslachtplaats even terzijde stellen, en terug gaan naar de Beurskwestie van vorig jaar. Toen bleek dat het Beursgebouw te klein werd, heeft men alles op haren en snaren gezet om de Beurs te ver plaatsen. Hier werden totaal de belan gen van de huidige bewoners voorbij geloopen. Een instelling, die was voortgeko men uit het particuliere initiatief en dus wel degelijk op consolidatie wijst, wilde men maar zoo verplaatsen, zon der eenige vo^m van proces. Men heeft zich tegen de verplaat sing van de Beurs verzet. En terecht. Hét was een ongemotiveerd ingrijpen van bovenaf in de rechten van de hui dige bevolking. Het geheele vereeni- gingsleven is steeds ingesteld op de huidige bevolking en hangt ten nauw ste samen met de opbouw van den Pol der. Het consolidatie-proces is reeds aangevangen toon de allereerste bewo ners van den Polder zich gingen ver eenigen. Dit proces heeft zich steeds doorgezet in alle stadia van de koloni satie. De nieuwe bewoners hebben bij hun vestiging steeds een kern gevon den, waarom zij zich konden scharen. Zoo had het ook kunnen zijn met de Gemeentelijke voorzieningen. Men had van den aanvang af een bestuurs- kern moeten worden ingesteld op de omstandigheden. De Dorpscommissie was er 'n proeve van, doch men heeft haar nooit de kans gegeven eenige invloed uit te oefenen op de Gemeen telijke verrichtingen van het nieuwe land. Men heeft de menschen eenvou dig maar ondergebracht bij de randge meenten en liet de Dorpscommissie 'n inpotent leven slijten. Met de afdee- ling algemeen bestuur die men annex had, was het evenzoo. Inplaats dat de ze afdeeling midden in onze gemeen schap stond, stond zij er totaal buiten. Thans zit de gemeentelijke overheid zooals wij die thans kennen, onmiddel lijk met haar bemoei-ingen aan den zolder, zoodra het maatregelen betreft die de huidige bevolking direct raakt. Waarbij men dan de kans loopt dat Rijks- en Gemeentebelangen met elkan der in botsing komen. Rijksbelangen mogen wij het tenslotte niet een9 noe men. Het eenige Rijksbelang in de Wie ringermeer is, dat het den Polder goed gaat. Of alle plannen zooals zij op papier zijn gezet in de practijk tot uitvoering zullen worden gebracht, zal moeilijk als in strijd met het Rijksbe lang kunnen worden geacht. Het li chaam wat namens de Rijksoverheid de zorg heeft gehad voor de in cultuur- brenging en kolonisatie van de Wie- ringermeergronden, heeft, regelmatig haar plannen moeten wijzigen, omdat zij geen rekening hielden met de prac tijk. Dit is geen schande. Het is een voudig zich neerleggen bij de natuur lijke ontwikkeling. Natuurlijk zal ook rekening gehou den moeten worden met hen die zich in de toekomst nog zullen vestigen in den Polder, doch dit mag niet inhou den dat men de rechten aantast van hen die zich reeds gevestigd hebben. Men had daarom, om op de nood- slachtplaats terug te komen, voordat men een dergelijk voorstel in de be stuurscommissie bracht, overleg moe ten plegen met belanghebbenden. De gegevens die de voorzitter ter Raadsvergadering mededeelde, had den eerder hekend kunnen zijn en had den bij de besprekingen, met de huidi ge belanghebbenden, in het geding kunnen worden gebracht. Het prae- advies zou er heel wat aannemelijker uit hebben gezien als B. en W. hadden kunnen schrijven, dat door onderling overleg en door goed inzicht het voor stel werd gedaan. Nu gaf het aanlei ding tot allerlei vermoedens. „Probeer het maar eens" heeft Veearts de Boer gezegd tot Wethouder Peters. B. en W. hadden tevens gedacht, dat de Raad de bestuursvorm wc! aan hen zou hebben overgelaten. Dit toch, is geen zakelijk handelen meer. De Raad moet ongeveer f 6000.- voteeren voor 'n gemeentelijk gebouw, wat dan in gebruik wordt gegeven aan een particulier, doch waarvan prac- tisch geen regeling is op papier te zei ten. Wat bovendien nog maar een pro- beeren is. De oplossing die misschien nu kan worden verkregen, door hot voorstel van Mr. Kamp, is, dat men deze zaak van alle kanten bekijkt. Bij de begrooting 1940, hield Mr. Backer algemeene beschouwingen. Hij was eigenlijk hardop aan het denken en maakte allerlei bespiegelingen, die verband hielden met de dwangpositie waarin hij zich voelde. Mr. Backer meende dat het contact verslapte met. B. en W. De toelichting op de begroo- tingsposten was te sober. Moet het baanbrekend werk overgelaten worden aan de nieuwe Raad enz. Door het hardop denken van Mr. Backer heeft hij meteen de spijker op de kop gesla gen. Men zit tegen zolder. Alles wat men nog verder uit gaat voeren, raakt" de gemeenschap van den Polder en men zit er niet namens de gemeenschap. De leiding wordt boven dien opgeëischt voor allerlei beslom meringen ten behoeve van den Noord- Oostpolder en kan daardoor ook al minder tijd beschikbaar stellen voor de gemeente. Het wordt steeds moeilij ker. Wij zullen ons daarom maar aansluiten bij de slotwoorden van Ir. Smeding, Per 1 Jan. 1941 een eigen Gemeente. Overigens mogen wij B. en W. de lof evenmin onthouden voor het werk wat zij verricht hebben in het belang van den Polder. Het is hen eenerzijds niet gemakke lijk gemaakt, doordat de omstandig heden tengenwerkten, vooral in liet laatste kwartaal. Aan de andere kant is het werk lichter geworden, doordat men de begrooting reeds 1111 sluitend heeft weten te maken. Ondanks de vele aanmerkingen hij de verschillende posten werd geen dezer posten verhoogd of verlaagd. Wat de positie van Ir. Smeding be treft ten aanzien van zijn verhouding tot de bevolking wij kunnen de uitla tingen van Mi-. In 't Veld en Dr. Van Zanten gevoegelijk op rekening van- genoemde heeren laten. Zij, die Ir. Smeding kennen weten, dat de Pol der meer van hem krijgt als een mensch normaal kan geven. Het was goed dat Mr. Backer hier nog even den nadruk op legde. Het laatste jaar gaat in voor dit in terregnum, in de verte hooren wij reeds de zwanenzang. Ii\ het komende jaar rust op de be volking de plicht om te toonen, dat het haar taak bewust is om de zaken" over te nemen. AV*r- Inplaats van kaarten. De Heere verblijdde ons met de geboorte van een Zoon ROELOF ALDERT. L. HAVERKAMP A. HAVERKAMP - Mulder. Middenmeer, 23 Dec. 1939. „Zonnehof." OP LANDBOUWBEDRIJF IN FRIESLAND wordt een flinke le KNECHT GEVRAAGD. Met landbouwmachines bekend. Nette huis houding. Woning beschikbaar. Brieven met opgave van vorige werkkring en het te verdienen loon aan H. M. BENDIEN TE KIMSWERD. TE HUUR BABYWEEGSCHAAL. Kroeze's Bazar Slootdorp.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 2