'AME3 RUBRIEK Soberheid, kenmerk der tijden Warme meisjeswanten Alles van stofxesfen KNIPPATRONEN De mode wordt ontworpen naar de eisehen, die den tijd stelt en wordt in hoo- ge mate door politieke en economische omstandigheden beïnvloed. Reeds in de eerste helft van Augustus werd de herfst- en wintermode in de groote Parijsche salons door de elegante manne quins voorgedragen en slechts enkele maanden later moesten modellen worden K28203 K28201 ontworpen, die een beeld van versobering brachten en in velerlei opzicht in sterke mate door den oorlog beinvloed werd, zoo wel mantels en lange capes, als japonnen, hoeden en zelfs garneeringen. Deze laat- sten leggen menigmaal den nadruk op mi litaire effecten verkregen door het aan brengen van goud galon, gouden kwasten, gouden epauletten, brandebourgs e.d. Zien wij niet tevens de lange officierscapes in Frankrijk als behoorende tot de nieuwste kleedingstukken, terwijl de Russische ko- zakkenmuts zoowel als kepi en sjakot tot de nieuwste hoofdbedekkingen worden ge rekend. De japonrokken hebben veel van hun wijdte ingeboet, alhoewel zij nog in het minst geen overeenkomst vertoonen met de nauwe kokers, die omstreeks '26 het loopen in hooge mate belemmerden en in het minst niet elegant waren. Niet alleen in de laatste tientallen jaren, nu de mode wellicht grilliger dan ooit is, worden de ontwerpen ontleend aan be paalde gebeurtenissen, doch reeds in den oorlog van 1870'71 vond er een ingrij pende verandering van het modebeeld plaats. In de zestiger jaren droeg keizerin Euge- rie op een hofbal een japon met niet min der dan 103 tulle strookjes, een luxe, die natuurlijk overgenomen werd door de dames der uitgaande wereld. Naarmate de tijden ernstiger werden vond ook toen reeds een grootere versobering plaats en geraakte de crinoline op den achtergrond. Een geheel andere silhouette trad op den voorgrond, die een groote tegenstelling vormde met de tot dusverre gangbare mo dellen n.1. de robe princesse met haar lan ge, aansluitende banen, die de slanke lijn geboren deed worden! Wij vinden dit model herhaaldelijk terug in het modebeeld zy het dan wellicht met eenige fantasie uitgevoerd, doch steeds kleedt het vlot en jeugdig. Op deze laatste eisch legt de mode ook thans het accent en de modellen, die wij op onze schetsjes weergeven, doen dit duidelijk uitkomen. Het effect hangt grootendeels af van het materiaal dat men verwerkt, want twee japonnen, gemaakt volgens eenzelfde pa troon geven een volkomen ander beeld, in dien men ze b.v. van fantasiestof of zijde maakt. De linker japon, die met een pas een aangeknipte voorstukken gemaakt is, zal b.v. van eenvoudige wollen stof met garneering van gestreepte stof zeer ge schikt zijn als eenvoudig middagjaponnetje. Kiest men daartegen fluweel met 'n bfo- caat pas en middenstuk dan zal een zeer gekleed geheel verkregen worden. Hetzelfde geldt ook vooi de rechter ja pon met rond geknipt vest, die van geme- leerde stof met kunstzijden pas als huisja pon kan dienen, doch daarentegen zeer gekleed is indien een mooie zwarte wollen georgette met kanten of tullen plasron ge combineerd wordt. Voor de beide andere japonnen bestaan dezelfde mogelijkheoen en de variaties kan men naar eigen smaak toepassen. De modellen kleeden af en het effect ervan is zeer geslaagd. De eerste kan bijv. voor ge- kleede doeleinden van zwart satijn of flu weel worden gemaakt met een garneering van shass knoopjes, terwijl het rechter mo del van angorastof met ingeweven moesje zeer zal voldoen. Wanten zijn op koude win terdagen nog warmer dan handschoenen en werken ook heel wat vlugger op. De be schrijving, die wij van de in twee kleuren gebreide hand schoenen geven is voor meis jes, van ongeveer 12 jaar Voor jongens kan men ze eventueel in één klein breien. Om te voorkomen dat, zooals meermalen ge beurt, een handschoen ver loren raakt, kan men bsid. -et best met een lint verbin den, waartusschen men eei stuk elastiek naait, zoodal het mee. meegeeft. Moeter de wanten ook bij een ande de mantel gedragen worden dan naait men een knoopje achter in den hals en maak; in het elastiek een knoops gat, het lint met de wanten raat door de mouwen. Mer. heeft voor het breien vierdraads wol noodig en wel van de hoofdkleur 90 gram en 30 gram van de bij kleur, die wij in dit geval in wit en rood zullen onderscheiden. Men be gint met 64 st. op te zetten en breit in het rond 50 toeren afwisselend 2 recht 2 aver., daarna volgt het handgedeelte, dat in de tricot st. gebreid wordt. De vierkantjes ge ven de witte st. aan en 2 kruisjes de ge kleurde draden. Men breit met twee dra den en voert de ongebruikte draad los mee Bij het breien kruist men de draden zoo als op de werkproef te zien is, terwijl men bij de 5e toer met de geer voor den duim begint. Voor de zesde steek van de laatste naald en na de laatste steek meerdert men 1 st. en herhaalt dit nog viermaal en wel in iedere vierde toer. Alle steken voor de ze geer worden met wol gebreid en aan het einde van de 24e toer neemt men deze 16 st. op een draad, zet 8 st. op en sluit de toer. In de 26e, 28e, 30e en 32e toer breit men de eerste en laatste st. van de nieuw opgezette st. met het handdeel af en in de volgende toer herhaalt men dit nog tweemaal, zoodat men 56 st. in het rond heeft. Men breit nu verder in patroon lot het begin van de wit gebreide punt verder. Hiervoor worden in de volgende drie toeren zes maal zes st. geminderd en daarna viermaal in iederen toer en wel de 2e en 3e van de le en 3e naald en de twee de en derde van het einde van de tweede en vierde naald. De vorige steken kant men af en naait ze aan den binnenkant tegen elkander. Voor de duimen neemt men nu de 16 st. die gereserveerd zijn op naalden en neemt er nog 8 van de geer bij, waarna men met wit verder breit en in de 2e, 4e en 6e toer de 1ste en laatste geerst. met de aangrenzende duimst. samen breit Over 18 st. worden nu nog 15 toeren ge breid. daarna volgt de top, waarvoor men driemaal twee st. in iedere toer mindert en wel met een gelijk aantal tusschen- liggende steken. In totaal wordt driemaal geminderd en do overige steken worde: afgekant; daarna dichtgenaaid. Wanneer men eenmaal be gonnen is om de lappendoos na te snuffelen en van stof- resten allerlei practische din gen te maken, dan blijkt dit zoo te animeeren, dat men van lieverlede zelf aan het fantaseeren gaat wat men al zoo kan maken van die vele grooten en kleurige lappen Oude kinderkleertjes, stukje, galon, kant enz., alles kan ge bruikt worden en wat vooral aardige effecten geeft is zig zagband, dat met kleurig draden opgewerkt wordt. Gekleurde lapjes zijde e fluweel leenen zich o> kraagjes voor dames- cn kin der jurken van te maken Smalle kantjes worden aar batisten zakdoekjes genaak en geven deze een feestelijk aanzien. Wil men iemand een cadeautje geven met een of andere gelegenheid, en kiest men b.v. zakdoekjes, dan koopt men eenvoudige witte doekjes, naait er een Valen- cienne kantje om en hel uiterlijk aanzien is aanmerkelijk verhoogd Speelschortjes versierd met zig-zagband op de wijze als de schets te zien geeft, zien er heel wat aardiger uit dan wanneer zij slechts met zoomen zijn afgewerkt. Donderrood en blauw linnen leent zich hiervoor uitstekend. Het kussen (links) is voorzien van een waschbaar overtrek van reepen linnen in twee kleuren gemaakt en versierd met wit zig-zagband op een don keren ondergrond. Het feit, dat het als overtrek gemaakt'en waschbaar is, voor komt, dat de huisvrouw zich al te veel zorgen zal maken, indien het veel ge bruikt wordt en daarom zijn dergelijke kussens zoo practlsch in een huiskamer. Een theemuts van restjes zijde met watte- line voering wordt eveneens als los over- trek gemaakt en versierd met kleunge houten kralen, waarvan ook het handsvat is. Voor dit laatste neemt men ijzerdraad en rijgt er verschillende kleuren kralen aan (2). Afb. 3 geeft een vest, dat uit twee schui ne stofreepen bestaat, die aan de rugzij de dicht gestikt en ingehaald worden Over de buste wordt een reep tegenge stikt, waardoor elastiek gehaald word' terwijl op taillehoogte een smallen bant wordt gestikt, waardoor voorkomen wordt dat het omhoog schuift. Dergelijke garni turen zijn gemakkelijk te maken en ma ken het mogelijk het aspect van een japon telkenmale te veranderen. Afb. 4 geeft een aardige ceintuur van tresband te zien, di# in het midden ach- Telkmale komen er nieuwe huis houdelijke artikelen in den handel, die blijk geven van den practischen geest der ontwerpers. Thans geven wy een zeer doelmatig mosterdglas weer, dat op een buitenlandsche jaarbeurs de volle aandacht der bezoeksters had Mosterd droogt in de gebruikelijke potjes meestal uit en het aanzetten aan de kan ten is een weinig smakelijk gezicht. Het verdunnen met azijn helpt niet af doende om dit euvel te voorkomen, doch bovengenoemd mosterdglas doet zulks ech ter wel. De luchtdichte sluiting is het geheele geheim. De deksel is van rood kunsthars gemaakt en heeft een stevige sohroefsluiting. De hooge vorm dezer dek sel maakt het mogelijk, dat er een lepel n.et langen steel in het glas geplaatst wordt; deze is van dezelfde kleur kunst hars gemaakt. Het glas is op smaakvolle wijze geslepen en het geheel is een sieraad ■»p tafel. In de oorlogvoerende lal den is een groot deel van lu werk der mannen aan vrou wen opgedragen. Onze at beelding geeft een huis vrouw, die ondanks de zo< gen voor haar eigen gezi de gemeenschap weet te die nen en tijd weet te vinde. om als brievenbestelster ti fungeeren. BLOEMEN in huis, ook 's winters Wie in de meest sombere en korte win terdagen een stukje natuur in huis wil heb- oen in den vorm van heerlijk geurende narcisjes, of iets later hyacinthen en tul pen moet zoo langzamerhand beginnen met iet koopen van de bollen. Poreuse terracotta aardewerk, ronde. >vale, of langwerpige bakken, worden ge vuld met klezelsteenen en water, en hier- lusschen komen de bollen voor de narcis jes, die eenigen tijd in een donkeren kas .vurden gezet en pas, wanneer het groen pl.m. 15 c.M. hoog is in de kamers verder tot ontwikkeling komen. De hooge hya cinthen glazen, die thans ook door meer lage, moderne modellen zijn vervangen, worden gevuld met water, en wel zóó, dat ■?r tusschen de bol, die op het glas gelegd v/ordt, en het water pl.m. 1 c.M. tusschen- ruimte is. De onderkant mag niet met de bol in aanraking komen. Het verdampen van het water brengt de worteltjes tot ontwikkeling en reeds na drie of vier we ken, soms zelfs eerder, zien wij de kleine witte puntjes langer en langer worden. Het beste is om boven op de bol een papieren „punthoedje" of zooals ze wel eens ge noemd worden, een narrekapje te plaatsen en de glazen vooral donker weg te zetten. Heeft de bol zich aan den bovenkant reeds goed ontwikkeld, dan worden de kapjes verwijderd. De glazen worden ech- tc-i niet in de vensterbanken geplaatst voor er al eer de bladeren pl.m. lü c.ir hoog zijn en de bloemknoppen zich gevormd hebben. Wanneer het water in de glazen begint te verminderen, worden de bollen uiterst voorzichtig omhoog gehaald en het glas bijgevuld. Geduld is een eerste vereischte cm de bloemen zoo goed mogelijk tot ont wikkeling te doen komen, en een ieder, .'ie van bloemen houdt, zal dit met genoe gen gadeslaan. Oppassen, dat de bollen niet bevriezen is noodig, doch even ver keerd is het, indien ze te warm staan. Ten slotte zal ons wachten beloond wor- len, doordat mooie, heerlijk geurende bloe men, ook in den winter, onze kamers op- vroolyken. Bloemen, die ons vertellen, dat straks, wanneer de donkere dagen weer tot het verleden behooren, een nieuwe lente ons zal doen genieten, van hare heerlijke kleurige bloemenpracht. Een vooruitzicht, dat ons hoopvol stemt en het mogelijk maakt, met die belofte voor oogen, het minder aangename van den winter te ver geten, want immers: Hoop doet leven! ter geknoopt wordt en aan de einden met kralen kwasten is afgewerkt.. Men kan op dezelfde wijze ook halsafwerkingen ma ken, b.v. door dunner koord aan te wen den of heel smal galon, dat met kleine steekjes op een staand boordje gehecht wordt; de met kralen afgewerkte einden roolyken deze garneering zeer op, b.v. Icine goudkraaltjes leenen er zich uitste- ?nd voor. Een andere mogelijkheid is om van cstjes zijde een halsketting te haken van lossen en de uiteinden van de verschil lende deeTen met een bosje kralen 8f te werken; in het midden wordt een knoop gelegd, terwijl de beide onderdeelen losjes over elkander geslagen worden. WENKEN. Zeemleeren handschoenen blijven zacht, •.ndien men bij het naspoelen een weinig sla- of olijfolie aan het lauwe water toe voegd. Men verlengt hiermede trouwens ien levensduur, omdat het leer dan niet afbreekt. Fijne poederstijfsel is uitstekend ge schikt om behangselpapier schoon te ma ken. Men strooit hiervan op een schoone. vochtige doek en wrijft hiermede luchtig ever het papier, laat het poeder eenige uren inwerken en verwijdert het daarna met een zachte borstel of plumeau. KINDERKLEEDING 1—3 JAAR. Succespatroon VKK 1987. Prijs 0.40. Het maken van kinderkleeding behoort ut de genoegen van vele moeders. Geen wonder, want de kleine stukjes schieten zoo gezellig vlug op en het loont dan ook illeszin? de moeite. We zullen beginnen met het broekje en jnderjurkje te bespreken. Een hemdje is nier niet bij. Omdat in den regel camisoles gedragen worden en het eerste kleeding- stuk min of meer op den achtergrond ge raakt. Katoen of gekleurd batist, soms ook met een klein bloemen motiefje wordt ge bruikt, terwijl de onderkant van broek en onderjurk met een smal gehaakt kantje worden afgewerkt. De jurk heeft een pas tot onder de mouwtjes en sluit aan de rugzijde. Aardig staan de kleine pofmouwtjes, waaruit de mollige armpjes zoo heerlijk te zien komen. Recht hangertje, dat ingehaald wordt en tusschen de dubbele pas wordt gestikt. Het manteltje is van pastel-kleurige wol- llen stof gemaakt en sluit hoog aan het halsje. Flinke oversag met twee knoopen. Patronen voor meisjes van 13 jaar voor slechts 0.40. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het PracÜ3ch Mode blad. Postbus 36. Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon f 0.30 plus 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 8