31e JAARGANG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. No. 9 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER 'te; Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. VERGEET DE VOGELS NIET Als het sneeuwt en alles buiten is gesierd met 't smetloos wit. Als je met een kopje koffie heerlijk bij het haardvuur zit. Of je wandelt en bewondert van wat de natuur je biedt, Ondanks winterpretgenoegens, vergeet de arme vogels niet Want met deze winterdagen komt ook weer het vogelleed, En daarom is 't zoo bedroevend als men 't vogeltje vergeet. Want het kruimpje van uw tafel, of het harde korstje brood, Redt zoo'n lieven kleinen vogel dikwijls van den hongerdood Toe, geef deze arme diertjes wat te eten, doet hun goed, Kruimpjes, ach, dat kost toch niets en u heeft ze in overvloed, Als u dan die „Schare" lustig zingend aan 't ontbijt ziet gaan, Kunt u zeggen 'k heb vandaag weer een reuze goede daad gedaan CRISIS - BUREAU. GARANTIEPRIJS SUIKERBIETEN OOGST 1940 De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hij heeft besloten den garantieprijs voor suikerbieten voor 't oogstjaar 1940 op f 12,50 per 1000 Kg. vast te stellen. De garantieprijs be droeg in 1939 aanvankelijk f 10,25, la ter is deze bij de algemeene verhooging van de prijzen der akkerbouwpro ducten op f 11,25 gebracht. De thans vastgestelde prijs beteekcnt dus een stjjging van f 1,25 per 1000 Kg. Bij de vaststelling van dezen prijs heeft de wenscli voorgezeten, den verbouw van suikerbieten in 1940 aan tc moedigen. Zooals reeds bekend is gemaakt, zal de gegarandeerde hoeveelheid te ver werken bieten voor 1940 met 25 pCt. worden vergroot, met het doel de sui kervoorziening voor liet volgend jaar zeker te stellen. Bij den thans voor 1940 vastgestelden garantieprijs mag worden aangenomen, dat de suikerbie- tenverbouw tegenover andere hak- vruchten niet in een onvoordeelige po sitie zal komen. Aangezien de vooruitzichten nog im mer onzeker zijn, is het niet mogelijk omtrent de richtprijzen van de andere akkerbouwproducten voor oogst 1940 reeds thans nadere mededeelingen te doen. Daar omtrent deze prijzen dus nog niets vaststaat, geef! de vast stelling van den garantieprijs voor de suikerbieten op f 12,50 dan ook geen en kele aanwijzing voor het peil, waarop de prijzen van den andere agrarische producten van oogst 1940 zullen wor den vastgesteld. Deze prijzen zullen, indien daarvoor de tijd is aangebroken, worden be FEUILLETON. 17.) „Inderdaad," zeide Miss Clara, de lezer houde het ons ten goede, dat wij haar dien naam doen behouden, tot zoolang haar ware naam ons bekend zal zijn„Inderdaad." en een zekere ontroering was bij haar te bespeuren, terwijl zij dit zeide. „Ja, Miss, en ik moet u vooraf de plechtige verzekering geven, dat wat er gedurende dit onderhoud tusschen u en mij gesproken zal worden een geheim zal blijven, zelfs voor. den koning," zeide Sir Maxwell. „En zijt ge vanwege den koning hier geko men'? vroeg Miss Clara op een eenigszins teleurgestelden toon. „Ja, Miss, toen ik van den pachter Jobson vernam, hoe moeilijk het was, tot u door te dringen, verzon ik die list om tot u te wor den toegelaten." „Sir riep Miss Clara verontwaardigd uit, „wie gaf u het recht? „O ik bid u om verschooning, Miss," viel Maxwell haar in de rede, „en ik bid u, mij te willen aanhooren, alvorens aan uw ver ontwaardiging den teugel te vierenOok moet ik u om verschooning vragen voor de rondborstige en recht op het doel afgaande wijze, waarop ik tot u spreken zalge bemint den koning." „Sir Maxwell," zeide Miss Clara. „ge vraagt verschooning voor iets, dat nog moet bedre ven worden beschouwt ge het van zoodani- gen aard, dat het verschooning behoeft, waar om dan niet gezwegen, daar niemand u tot spreken „Ge vergeet, Miss, dat er omstandigheden kunnen zijn, die ons ondanks ons zelf doen handelen, en dat die omstandigheden dik wijls deden rechtvaardigen, die anders on paald aan de hand van de dan aan wezige omstandigheden. Mocht blijken, dat het tengevolge van thans niet te voorziene omstandig heden noodig is de prijzen der andere agrarische producten op een zoodanig peil vast te stellen, dat de prijzen der suikerbieten ten achter zouden komen, dan zullen deze worden herzien. REGISTRATIEKAARTEN VEESTAPEL De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de Registratiekaar- ten, waarop de stand van den veestapel per 21 Jan. 1940 des nachts 12 uur, als mede ecnige gegevens inzake op dezen datum ingevuld moeten worden, vóór 25 Jan. 1940 bij den plaatselijken bu reauhouder in het district, waarin de georganiseerde zijn bedrijfsgebouwen gevestigd heeft, moeten zijn ingeleverd Ieder organisatie bij een provinciale landbouw crisis org. is verplicht, deze kaart in te vullen en bij den plaatsclij ken bureauhouder in te leveren. VERVOER EN AFLEVERING VAN GROENE ERTWEN EN SPLITERWTEN In aansluiting op een reeds eerder verschenen persbericht wordt er van officieele zijde aan herinnerd, dat, hoe wel de verkoop van groene erwten en spliterwten aan uiteindelijke verbrui kers thans vrij is, elk ander vervoer en elke aflevering aan andere personen zonder vergunning is verboden. Even als tot nu toe het geval was, kunnen de genoemde producten alleen betrok ken worden van de Vereeniging „De Korenbeurs" te Rotterdam, die den grossiers op aanvrage geleidebiljetten verstrekt voor het vervoeren, naai- en het afleven aan winkeliers. Verder worclt er de aandacht op ge vestigd, dat ten aanzien van groene- en spliterwten thans wederom geldt het voorschrift van de Prijsopdrijvings- Hamsterwet 1939, dat geen groot ere hoeveelheid mag worden gekocht, dan men voor een periode van één week noodig heeft. TEELT VAN TUINZADEN De Ned. Groenten- en Fruitcentrale (Laan Copes van Cattenburgh 62, Den Plaag) vestigt bij deze de aandacht van telers van tuinzaden op het voor schrift van de Crisis Tuinbouwbeschik king 1940 I, dat de teelt van tuinza den, zoo deze niet gedekt is door een Tuinbouwteelt vergunning, voor 1940 slechts geoorloofd is, indien de teler in het bezit is van een daartoe strek kende zaadteel tvergunning. Zij, die voor zulk 'n vergunning in aanmerking wenschen te komen op grond van hun tuinzaadteelt in 1939, dienen zoo spodig mogelijk bij de ge noemde Centrale 'n formulier ter invul ling aan te vragen, waarvan 't verkrij gen van een zaadteeltvergunning mede afhankelijk wordt gesteld. PRIJSVERSCHIL VLAS EN VLASPRODDUCTEN. Van officieele zijde vernemen wij, dat van Maandag 22 Januari af voor vlas en vlasproducten bij uitvoer de vol gende prijsveschillen zullen worden geheven a. f 6 per 100 Kg. voor ander dan ge root stroovlas; b. f 12 per 100 Kg. voor geroot stroo vlas c. f 12 per 100 Kg. voor onbewerkte lokken d. f 24 per 100 Kg. voor gezwingelde lokken e. f 42 per 100 Kg. voor snuit, waar onder begrepen hekelsnuit f. f 78 per 100 Kg. voor gehekeld vlaslint g. f 42 per 100 Kg. voor ander dan gehekeld vlaslint, ten aanzic-n waar van door den exporteur voor den uit- «np.r aan de Ned. Akkerbouw Central wordt overgelegd een schriftelijke ver klaring van één der besturen van dooi den directeur dezer Centrale aan te wijzen vereenigingen, die het betref fende vlaslint afkomstig is van vlas, hetwelk volgens da dauwrootmethode is behandeld h. f 60 per 100 Kg. voor ander dan gehekeld vlaslint, ten aanzien waar van dooi- den exporteur niet een ver klaring als bedoeld onder g wordt over gelegd. Voor transacties naar het buitenland welke vóór 21 Januari 1940 tot stand zijn gekomen en waarvan de schrifte lijke opgave vóór of op 22 Januari in het bezit dezer Centrale is, gelden de prijsverschillen welke eenigen tijd ge leden werden vastgesteld. BINNENLANDSCH NIEUWS. verschoonbaar zouden zijnNogmaals, Miss, ge bemint den koning." „En welke reden licht ge om zulks te ver onderstellen." Zonder op deze vraag te antwoorden, ging Robert Maxwell voort „Ge bemint den ko ning, Miss Clara, en de koning bemint u ,Hoe riep Miss Clara, „bemint de koning mij Zegt ge de waarheid, Sir?" „Op mijn woord van eer „Op uw eer Sir Robert Maxwell, die waar borg. en zij zweeg eensklaps. „Ge twijfelt toch niet aan mijn eer riep de gunsteling uit. „O, Sir, hoe zou ik dit kunnen Ik ken u immers niet. zeide Miss Clara: „maar hoe is het mogelijk, dat de koning iemand I zou kunnen beminnen, wier gelaat hij nooit gezien heeft „Beantwoord mij eerst mijn vraag, Sir, al vorens ik de uwe beantwoord...." „Welnu, Miss Clara, Karei II, wegens zijn minnarijen genoeg bekend, bemint bovenal het geheimzinnige en avontuurlijke.. de geheimzinnigheid, waarmede ge u omgeeft, uw schoone gestalte, uw bevallige manieren, uw ervarenheid in de rijkunst en duizender lei andere bekoorlijkheden, die ge bezit..." „Hebben den koning getroffen en Zijne Majesteit liefde voor mij doen opvatten," voleindde Clara „Een hartstochtelijke liefde. Miss Clara hernam Maxwell. „Maar ik zal beter doen en waarheid spreken, wanneer ik zeg De koning heeft u bemind, doch bemint u nu niet meer, want Miss Clara de liefde, die Karei II voor u koesterde, is zeer verflauwd door een mededingster.... namelijk, een meisje, voor wie hij thans een hartstochtelij ke liefde voelt, maar dat, maar ik geloof en vermoed, hem niet bemint... „Inderdaad, een medeminnares," zeide Miss Clara op een toon, die bewees, dat hetgeen Sir Robert Maxwell zeide, haar alles behalve aangenaam was. „Antwoord mij onbeschroomd," vervolgde de gunsteling, „ge kunt zulks doen, daar, al mocht hetgeen ik u vragen zal een blos op uw wangen doen komen, die blos zich niet door het fluweel zal heendringen, dat uw ge AMELAND TWEE WEKEN IN ISOLEMENT Het eiland kampt reeds met tekorten. Het eiland Ameland is thans veer tien dagen gc-isoleerd, dat wil zeggen, veertien dagen achtereen is dc boot- en en scheepvaartverbinding met den vas ten wal verbroken en daar Ameland DE VLUGSTE EN GOEDKOOPSTE VERBINDING NAAR WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE rondom in het ijs zit, ziet het er naar uit, dat hierin direct wel geen veran dering zal komen. In deze veertien dagen is op liet ei land viermaal een vliegtuig geland, dat post bracht. YVinkelgoederen daa rentegen komen weinig binnen en langzamerhand begint de voorraad te slinken. Wel is er nog geen gebrek, maar toch is ct al een begin gemaakt met rantsoeneeren. Tengevolge van de Regeeringsmaatregelen in verband met de mobilisatie, kon men geen win tervoorraad opslaan, zooals men da' gewoon was te doen en daarom zit men op het oogenblik wel een beetje krap. Eenige bakkers hebben thans geen meel meer in huis. 'Suiker, zout, pe troleum en brandstoffen worden schaarsch. Kon men de vorige winters al spoe dig te voet of met voertuigen over het ijs van de wadden het vasteland berei ken, thans is het ijs tengevolge van de wisselvalligheid van de weersomstan digheden nog niet betrouwbaar. De sneeuwopruimers hebben druk werk. De verbinding tusschen de verschillen de dorpen is door de sneeuw op sommi ge gedeelten van het eiland vrijwel on mogelijk geworden. De arts, die in Nes woont, en dage lijks zijn patiënten bezoekt per auto, heeft dit twee dagen moeten slaken omdat, de weg door de sneeuw onbe gaanbaar was. Gelukkig zijn er op lie' eiland op bet oogenblik geen zware zieken. Een ambtenaar ter secretarie, die te Hollum woont, trachtte per motor Nes te bezoeken, docli twee maal tever geefs. Door den ijsgang is een kalk- schip van schipper Blokzijl, dat te Nes ,op de reede lag, op drift gegaan en bui jtengaats op het Bornrif te Hollum tus schen het ijs beklemd geraakt. Het is j waarschijnlijk verloren. De schipper en zijn zoon bevonden zich op den wal, toen het schip losraakte. Soldatei die op het eiland met verlof zijn, moes ten dit verlof door force majeure ver lengen. Indien de voetverbinding mot den vasten wal tot stand is gekomen, kunnen zij zich weer naar hun afdeo- lingen begeven. Ook jongere militai ren, die pas onder de wapenen zijn ge roepen, beginnen hun dienst me! nood gedwongen verlof. DOOR REVOLVERSCHOT GETROFFEN Jongen bij spel gedood Een treurig ongeluk is Zaterdag in den vooravond gebeurd in een wonhig aan de Ferdinand Bolstraat te Amster dam. Daar speelde de 17-jarige zoon des huizes met een revolver. Deze re volver bevond zich bij hem thuis als 'n familie-erfstuk. Het wapen zou reeds in het bezit zijn geweest, van zijn groot laat bedekt. Stelt ge er belang in. Miss Clara. de liefde des konings te herwinnen ,Na eenigeoogenblikken een nadenkend stilzwijgen bewaard te hebben, zeide Miss Cla ra op een vasten toon „Ja, Sir." „Welnu, Miss, zoudt ge bereid zijn, den weg te volgen, dien ik u hiertoe zal aanwijzen „Een weg, mij door Robert Maxwell, den vertrouwden gunsteling van Karei II, aange wezen, kan niet dan eervol zijn, niet waar zeide Miss Clara, en haar oogen fonkelden door de opening van het masker, terwijl zij hem aanstaarde. „Hij zal u de liefde des konings wederge ven," luidde het eenigszins ontwijkend ant woord van Maxwell. Onverschillig hoe het zij." zeide Miss Cla ra, „ik wil door den koning bemind worden Noem mij den naam mijner medeminnares...." „Kan ik op uw geheimhouding rekenen, Miss „Ja, Sir. ik reken immers ook op de uwe, anders zou ik zoo openhartig niet met u spreken, maar zeg mij, Sir, hoe heet mijn medeminnares „Lucic Erickdale," zeide Robert Maxwell, „die weldra den titel van gravin van Roches- ter voeren zal door haar huwelijk met graaf Arthur, dat op morgen bepaald is." „Ha en heeft Lucie Erickdale dan reeds het voornemen om ontrouw te worden, eer zij trouw gezworen heeft O voegde Miss Clara er in stilte bij, „tot zulk een bedrog had ik tot hiertoe de mannen alleen in staat ge acht." „O, neen. Miss, Lucie Erickdale is tot op dit oogenblik geheel onbewust van de liefde, die Zijne Majesteit aan haar toedraagtmaar wie kan staande blijven, wanneer een koning geknield om wederliefde bidt „Arme Lucie," zeide Miss Clara. terwijl zij in diep gepeins verzonk, „de verleiding zal te groot zijn zeker ge zult bezwijken, .de ij delheid van het vrouwelijke hart is te groot.Maar Sir Robert Maxwell," zeide Miss Clara. eensklaps haar stem verheffende, tot den gunsteling, spreek thans openhartig, wat wilt ge van mij „Ik wil .u. de liefde des konings wedergeven.' „Door welk middel „Door hem in den waan te brengen, dat hij, u zijn liefde betuigende, zulks Lucie Erick dale zal doen." „Ik begrijp uw plan, Sir Maxwell, ge zijl voornemens, mij bij den koning voor de gra vin van Rochester te doen doorgaan." „En wanneer het bedrog ontdekt wordt „O dan zal de koning u beminnen, en hij zal het een gelukkige list noemen, die wij in het werk gesteld hebben." „Wü, zegt ge, Sir Maxwell. Handelen wij dan eenparig „Ja, Miss, als Lucie Erickdale zal ik u een bijeenkomst met den koning doen heb ben. ge ziet, Miss Clara, dat wij wel dege lijk vereenigd handelen." „En welk belang. Sir Robert Maxwell, hebt ge er bij om den koning te bedriegen." „Bedriegen herhaalde Sir Robert. „Ja, ik geloof, dat dit woord juist gekozen is," hernam Miss Clara, „of weet gij een an deren naam voor wat ge doen wilt „Och, als men het schijnbaar voldoen aan de luim eens konings zoo noemen wilmaar zulk een bedrog kan wellicht gelukkige gevol gen hebben," voegde Maxwell er sluw bij, daar hij gehoord had, met welk een belang stelling Miss Clara den naam van Lucie Erickdale had uitgesproken, „wellicht zal dat bedrog de jeugdige gravin van Rochester vrij waren tegen het gevaar, waarmede de liefde des konings haar bedreigt. „Inderdaad, ja, ja, ge hebt gelijk," riep Miss Clara haastig uit„ja, het is bedrog, maar een geoorloofd bedrogdaar het met een edel doel geschiedt. Spreek, Sir Maxwell, noem mij den weg, dien ik moet inslaan, en hij zou al zeer laag. zeer onedel moeten zijn, indien ik weigerde, dien te bewandelen.'. „Luister, Miss Clara," hernam Robert Max well, naar alle zijden rondziende, of er ook iemand in de nabijheid was. die hem beluis teren konluister Koning Karei II heeft een niet te overwinnen liefde voor Lu cie Erickdale opgevat. hij verbeeldt zich, door haar bemind te wordenhij heeft haar om een bijeenkomst verzocht in het paviljoen achter in het park van het paleis en de brief, waarin de koning aan Lucie Erickdale dit verzoek doet, is in mijn han vader. De jongen, die bankwerker van zijn beroep is, experimenteerde reeds eeni gen tijd met patronen. Zoo vond men half geladen hulzen bij hem thuis, door hem zelf gevuld. Zaterdagmiddag heeft d<- jongen op het ijs *n vriendje ontmoet hij heeft den jongen mee naar zijn woning ge nomen om hem 't wapen te demon- streeren. Daarbij vulde hij de oude cy- linderrevolver met zijn zelfgevulde patronen. Waarschijnlijk is hij hierbij onvoor zichtig te werk gegaan, want eens klaps ging de revolver af en de kogel drong hem in het hoofd. De jongen was op slag dood. BUITENLANDSCH NIEUWS. VLUCHTELINGENLEED IN BARRE KOU. Achttien Joodsche vluchtelingen zijn tn den mond van den Donau tengevol ge van de koude, waarin zij met gebrek aan voedsel en kleeren aan hun lot wa ren overgelaten, bezweken. In de haven van Sulina aan de mon ding van de Donau in de Zwarte Zee lagen vier schepen in totaal met 2800 Joodsche vluchtelingen uit Centraal Europa aan boord. Zij waren daar reeds verscheiden weken. Slechts enke len van hen hadden toestemming om naar Palestina te gaan. de anderen kregen geen vergunning de haven te verlaten. Onder hen zou zich een oud- minister van Tsjecho-Slowakije be vinden, wiens naam echter geheim wordt gehouden. De Joodsche gemeen te van Boekarest iieeft thans kleeding. voedsel en medicamenten gestuurd. Er werden op de schepen twee kin deren geboren. HET DUITSCHE RIJK. ALLEEN WARM WATER OP ZATERDAG EN ZONDAG. Het verlammend effect van de koudegolf wordt door officieele Duitsche kringen toege geven in orders door het rijksbureau voor de kolenvoorziening uitgevaardigd, volgens wel ke de plaatselijke autoriteiten bevoegd zijn te beginnen op 22 Januari de warmwatervoor ziening af te sluiten of te beperken tenein de kolen uit te sparen. Indien de toevoer van warm water geheel wordt afgesloten moet de huur met vijf procent verlaagd worden, In geval van beperking zal de toevoer een of twee dagen aan het eind van de week nor maal zijn en voor de rest van de week worden afgesloten. In Berlijn wordt het aantal ge vallen, dat- de centrale verwarming beperkt of geheel afgesloten wordt, steeds grooter. Ten gevolge van de verwarmingsmoeilijkhe den zijn een groot aantal Berlijnsche scholen slechts een uur per dag geopend de kinde ren krijgen dan taken mee welke zij thuis moeten verrichten. Indien de eigenaars van gewone kachels den gekomen." „En hebt ge dien. na hem gelezen te heb ben, aan Miss Erickdale gezonden vroeg Clara. „Neen, Miss, ik heb hem verbrand," gaf Sir Robert ten antwoord, omdat mij bij het le zen een plan voor den geest kwam „Waarvan ge mij een gedeelte hebt mede- deeld," zeide Miss Clara, de rede van Max well aanvullende. Juist, Miss,. ge begrijpt, dat het voor mij een al te gewaagd stuk zou zijn, den stijfhoofdigen vorst te overtuigen, dat zijn liefde voor Lucie hopeloos is en dat er geen wederliefde bij Miss Erickdale te vinden zal zijn." „Ga voort, Sir Maxwell, want ik brand van verlangen om uw plan geheel en al te ken nen," zeide Miss Clara op een vastberaden toon „ge behoeft u niet te ontzien. Sir, want ik ben op alles voorbereid." „Welnu. Miss, morgen zal de onderteeke- ning van het huwelijkscontract tusschen graaf Arthur Rochester en Lucie Erickdale in het paleis plaats hebben, en de bijeen komst in het paviljoen is bepaald op morgen te middernacht op het oogenblik, waarop het feest het luisterrijkst zal zijn." „Mij dunkt, dat dit tijdstip niet zeer gunstig gekozen is," zeide Miss Clara. De Graaf zal de afwezigheid zijner jeugdige echtgenoote bemerken „Met uw verlof. Miss, de graaf zal vóór dien verwijderd worden." zeide Maxwell. „Zoodra het huwelijkscontract geteekend is. zal aan Arthur Rochester een zending naar Frankrijk door den koning worden opgedra gen." „En zal hij die aannemen (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVBRTEBREJN VOOR EENMAAL BETALEN Zij per Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Wlerlnger Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1