TWEEDE BLAD. ZATERDAG 27 JANUARI 1940 No. 11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGERMEER. hoest en q verkoudheid: DAM PO W1ERINGER COURANT WELKE HULP BESLIST OVER HET LOT VAN DE FINNEN? Er blijven enkele bij dingen onduidelijk naast den geheelen oorlogstoestand. Van de zen laatsten zegt een steeds kleiner wordende groep optimisten, dat hij met Pinksteren voorbij is zegt de grooter groep realisten, dat hij nog minstens één oudejaarsavond beleeft en zeggen de pessimisten, dat hij nog veel erger zal worden. Deze drie groepen baseeren alle hun meening zelfs op de ondui delijkste bij dingen. Zoo hangt er bijvoorbeeld een geheimzinnig waas om de hulp, die de Pinnen krijgen en waarvoor zij buitengewoon erkentelijk zijn en de eigenlijke hulp, waarop dat moedige volkje aldoor aandringt. Zij krijgen geld, pharmaceutisehe artikelen, enkele ambulan ces, zoo nu en dan wat munitie, een kleine groep vrijwilligers en heilwenschen. Maar vragen zij eigenlijk niet om troepen, een groot hulpleger met een luchtmacht Nu kan men zeggen, dat er door de verre vrienden, Chamberlain en Daladier, vérgaande toezeg gingen zijn gedaan, die in die richting zouden kunnen gaan, maar.... hoe moest men hun woorden eigenlijk uitleggen, daar zij in feite weinig concreets bevatten Ook weet men niet hoever de geheime voorbereiding van de voor genomen geallieerde hulp al is gevorderd. Het „waas" blijft. En ook blijft de toestand, dat de Finnen op vijf fronten moeten worste len tegen een aangroeiende Russische over macht. Zij doen dat met succes, maar d< Russen verbeteren hun toevoerwegen en brei den hun aanvalsmogelijkheden uit, terwijl de Russische luchtmacht iederen dag meer schade toebrengt aan de huizen in het Finsche bin nenland. De tijd is tégen de Finnen en mét de Russen. Eens komt het keerpunt, dat de uitgeputte Nurmi's zullen moeten capitulee- ren zonder verloren te hebben en met een dubbel-en-dwars verdiende moreele overwin ning in den ranselMaar men geeft tegen woordig zoo weinig om moreele overwinnin gen. Dr. Nicholas Murray Butler van de Carne- giestichting voor den vrede heeft een bereke ning gepubliceerd waarin hij het uithoudings vermogen der Finnen op „nog tien weken" schathij acht moreelen steun niet voldoen de, al putten de Finnen daaruit den moree len moed vol te houden tot het einde. „Onze steun aan Finland zal niet academisch zijn," beweerde lord Halifax te Leeds, maar Butler :s niet de eenige die zich afvraagt „hoé dan wèl De Popoio d' Italia deed laatst ondeugend door geheimzinnig te vertellen, dat 100.000 goed uitgerusten naar het hooge noorden wa ren vertrokken, maar men heeft er daarna niets meer van gehoord. Trouwens w&ar zouden zij m,oeten landen nu de andere Scandinavische landen zich liever niet aan zoo'n experiment wagen. En als het een vloot was geweest, die met 100.000 man-met-toebe- hooren om de noordkaap dacht te kunnen stoomenhet is al te fantastisch te veron derstellen dat zooiets onopgemerkt zou blij ven primo is zoo'n transport te groot, en secundo, waar zou het moeten landen in de zen barren winter Is het wachten misschien op de Lente de Lente die meer verrassingen zal brengen Vie zal 't zeggen Want de groep die Fin land helpen wil, is verdeeld. Er zijn er bij die complicaties met Duitschland vreezen en ver werpen, en er zijn er bij die zulke complica ties gaarne zouden zien. Daarnaast wil het gerucht niet van de lucht, dat Berlijn liever een Russisch-Finschen vrede dan een Rus- sisch-Finschen oorlog heeft, omdat juist deze laatste Duitschland ook kan betrekken in de door velen gevreesde en ook door Berlijn niet- gewenschte complicaties. Een daarvan is de, reeds meermalen genoemde, kans op vorming van een zoogen. geallieerd Gallipoli-frontje in noord-Finland, hetgeen Duitschland zou kunnen dwingen tot interventie in het land dat Mannerheim met zooveel strategisch- tactische genialiteit verdedigt. Een complica tie, die nog nergens in de beschouwingen der oorlogvoerende pers onder de oogen werd ge zien (o.a. omdat zij nog te versch is), kan ook nog worden verwekt door het volgende Stel de gealieerden sturen geen leger, doch telkens kleine af deelingen luchtmacht, om de Finnen te helpen, geen vrijwilligers, doch eenheden van hun eigen actieve geallieerde luchtmacht wat doet Duitschland dan Men moet dit geen fictieve complicatie noe men, want er was gisteren duidelijk sprake van in een bericht uit Londen dat als volgt viel saam te vatten „Dertig Britsche machi nes zijn m Finland aangekomen het Britsche ministerie voor luchtvaart wil dit noch ont kennen, noch bevestigen." Dat zijn er van de week dertig, volgende week misschien zestig, over een maand wellicht al honderdtwintig. Zullen nu die honderd twintig luchtjagers zich er uitsluitend toe bepalen alleen Russische doelen te bestoken of gaan zij misschien ook eens verderop kijken Lokt zooiets geen Duitsche interventie uit Moeten de Finnen, juist omdat zij de moeite waard zijn om ge holpen te worden, hierdoor van den regen in den drup geraken, doordat zij die daadwerke lijke hulp ontvangen, waar zij zelf het vu rigst op aandringen Het is een probleem waar de bespiegelingen van dezen dag niet uit-komen. Maar dit pro bleem behoeft niets af te doen aan het al- gemeene vuur, om den Finnen in ieder geval geld, pharmaceutica en wat dies meer zij te zenden. Iets, waarin onze eigen regeerinig reeds is voorgegaan met haar ton. MINISTER VAN KLEFFENS VREDESAPOSTEL De rede van Minister Van Kleffens, die liij Woensdag in de vergadering van de Eerste Kamer heeft gehouden, heeft een bijzonder snelle verbreiding ondervonden, want reeds kort na het uitspreken daarvan vormde zij het on derwerp van gesprek in de Haagschc diplomatieke kringen. Men is het er eenstemmig over eens, dat onze Minis ter van Buitenlandsche Zaken, als een ware vredes-apostel heeft gesproken en dat hij op den historischen Haag- schen grond waarheden naar voren heeft gebracht, welke de wereld van haar kwalen zouden kunnen genezen, indien men ze in toepassing bracht. Een bekend diplomaat en een zeer ge zien figuur in de Residentie, verklaar de, dat, de woorden van Minister Klef fens tot. het wereldgeweten moeten spreken en dat zij een voorbeeld zijn van practisch idealisme, waaraan de merd merk in hun opr. Daarbij zijn per jaar ruim 2 milliocn/Éfggen en rond 400.000 kalveren. B^gaders tallooze cris-amb 'enaren betrokken Wel licht, dat daarop thans, onder den druk der omstandigheden Kan worden bezuinigd, namelijk door afschaffing van deze maatregelen. Het nut ervan is prolbmatisch gebleken, want bijvoor- BU1TENLANDSCH NIEUWS. BERLIJN WIL NOG DIT JAAR DE BESLISSING. Deze barre winter is ook oorzaak, dat het geduld der Duitsche bevolking wat de militai- re actie aangaat op een bijzonder zware proef beeld de runderveestapel is nog precies wordt gesteld. Men rekent hier algemeen met even groot als in 1933. toen men nog met afslachting en teeltbeperking moest beginnen. de waarschijnlijkheid, dat evenals In 1928 1929 de strenge vorst pas in de eerste helft van Maart geweken zal zijn. Vóór dien tijd is een Duitsche militaire actie haast niet te De boeren houden hun koeien nu [verwachten namelijk langer aan en de melkpro-1 in verband met deze mogelijke actie, wordt ductie is dan ook van jaar tot jaar.in doorgaans als ingewijd beschouwde kringen verder gestegen. Bovendien kan men 'stf®ds meer gesproken over zeer bijzondere thans, zoo noodig, de veevoeder-distri- m'litair-technische verrassingen; men heeft butie hanteeren ter reguleering van de i!n verkba,nc! ,?ue ™°rsPelltae Hitier zelf z>eej, j kort na het uitbreken van den oorlog var tv* zulke verrassingen (de z.g. magnetische mij- En wat de bacon-export voor reke- nen door onderzeebooten of vliegtuigen uit- ning en risico der natie betreft, deze 'geworpen behooren daar niet toe ofschoon kan men nu óok wel vrijlaten den men <jit oorspronkelijk in het buitenland had prijs kan men zoo noodig rcguleeren aangenomen» nog niet vergeten aan de grens. Deze tijd vraagt bezuini- gingen en hier liggen eenige objecten, waarbij dan de teeltregeling voor de kuikens nog buiten beschouwing gelaten. MARKTBERICHTEN. Nieuwjaarsrede van den Voorzitter der Afd. Wieringermeer Hol). Mij. v. Landbouw op de verga dering van Vrijdag 26 Jan. 1940. VEEMARKT LEEUWARDEN. Leeuwarden, 26 Jan. Vee. Aangevoerd 54 en terstieren. f 60—140 108 Twenterstieren f 140 360 533 vette koeien f 125295, p. kg. 44 —74 ct. 1340 melk- en kalfkoeien f 115 265 135 pinken f 35100 10 vette kalveren 671 nuchtere kalveren f 510 580 vette scha pen f 1424 78 weide schapen f 1020 550 lammeren f 9—17 287 vette varkens f 45 —150, per kg 50—62 ct.24 magere varkens rijdagmorgen hield bovengenoemde f 20—50 108 kleine biggen f 8—16 25 bok- a*d- een ledenvergadering in Hotel ken en geiten 17 paarden, totaal aanvoer Smit te Middenmeer. 4520 stuks. j De opkomst was vrij goed, aangezien Goede soort stieren waren goed te plaatsen bij wijze van proef, een morgenvergade wereld zoo'n groote behoefte heeft. Ne-[en prijzig, overigens was de handel iets stug- ring w erd gehouden der land heeft opnieuw een zeer goede eer- Vette koeien ruimer aangevoerd, handel en prijzen flauwer, melk- en kalfkoeien aan- WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN I goede beurt» gemaakt en het heeft getoond, weer eens ondubbelzinnig waard te zijn in het mondiale vredeswerk te worden ingeschakeld. Dan rug en borst inwrijven met Dampo.Wonderlijkzooalsdathelpt' Pot50ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct EEN ADVERTENTIE IN HET PLAATS. BLAD DE GROOTSTE RECLAME. HET „STAATS-VLEESCHBEDRIJF" Reeds 43U.UUU runderen en var kens ingeblikt en 220 millioen Kg. bacon verhandeld. liet Handelsbl. schrijft Wij vernemen, dat. van Overheids wege in het afgeloopen jaar, doch met inbegrip van de nog tot heden door loopende overneming, in totaal rond 27.000 runderen zijn opgekocht, waar van 26.000 zijn ingeblikt. Dit aantal is verdeeld in 3 groepen, namelijk de overnemings-periode van 2 Januari tot 10 Febr. 1939 die van 6 Nov. 1939 tot 27 Jan. 1940 en de over neming van runderen van veehouders in ge-inundeerde of te inundeeren gebie den. Het lijkt ons niet juist, om van elk dezer drie overnemingen het aantal afzonderlijk te vermelden wij vol staan dus met het totaal, waarbij dan nog komen een zeker aantal schapen en varkens uit de ge-inundeerde ge bieden. Sedert het jaar 1933, toen er een be gin mee werd gemaakt, zijn thans dooi de Veehouderij Centrale ter afslach ting opgekocht rond 280.000 runderen, namelijk 267.000 koeien en ruim 14,000 graskalveren. Bovendien zijn onge veer 150.000 varkens uit do markt ge nomen, in totaal dus 430.000 dieren, die vrijwel alle zijn verwerkt tot blik- vlcesch en -gehakt, de kalveren tot t/ot yellied veal. Tenslotte fungeert de Veehouderij Centrale sedert zomer 1932 als bacon- fabrikante, d.w.z. zij koopt voor eigen rekening - waartoe een ambtelijk aan koop-apparaat is opgebouwd - de var kens van de boeren, laat deze in loondienst door de fabrieken slachten en tot bacon verwerken en verkoopt en exporteert de bacon en bijkomende producten voor eigen rekening. In to taal heeft zij sedertdien reeds 220 mil lioen Kg. bacon doen bereiden en naar Engeland ge-exporteerd. Men kan dus spreken van een „Staats-vleescli- bedrijf." Daarnaast reguleert dit Overheids lichaam de kalveren- en biggenteelt. Per boer wordt van jaar tot jaar voor geschreven - en gecontroleerd - hoe veel kalveren en biggen hij mag groot brengen. Van de „toegelaten" kalveren worden afzonderlijke „schetsen" ge maakt, een soort Burgelijken Stand dus de biggen krijgen een genum voer grooter, handel iets stugger en prijzen gedrukt. Handel in pinken (graskalveren) re delijk, in vette kalveren kalm. Nuchtere kal veren zware soort iets vaster, in prijs, handel vlugger voor de lichte soort was de handel kalm. in varkens kalmer, in wolvee goede soort redelijk, in de lichte soort, bij ruim aan bod, stugger. Voor het leger en de inblikking werd weer een aantal koeien gekocht. Voor de inblikking is dit voor de laatste maal. De N.V.C. nam 100 varkens over. RINNENLANDSCH NIEUWS. LETLANDSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Op de Noordwesgronden van Terschelling. Schip gebroken. Het Letlandsche s.s. „Everoja", met een laadvermogen van 7300 ton, is Donderdag nacht op de Noordwestgronden van Terschel ling gestrand. Het schip, dat zwaar stootte, vroeg dringend om assistentie Vrijdagochtend om vijf uur ■Seinde de kapitein draadloos, dat het schip brak en dat onmiddellijk reddingboothulp werd verlangd. Nader wordt nog vermeld Het schip blijkt te zijn lek gestooten en de positie is gevaarlijk. De sleepbooten zijn er in geslaagd vast te maken en hebben Vrijdagavond bij hoog wa ter getracht het schip van de zandplaat af te sleepen. De reddingboot „Brandaris" is in de nabijheid gebleven om zoo noodie de beman ning over te nemen. De voorz. de hr. K. van Gaaien, open de met de volgende woorden daarbij een speciaal woord richtend tot den hr P. Kisiemaker, die als lid van 't Hoofd bestuur de vergadering bijwoonde. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 28 JANUARI. NED. HERV. GEM. Burgerbrug v.m. 10 uur Ds. Witkop. Schagerbrug "sav. 7 uur Ds. Witkop. St. Maartensbrug, Oudesluis. Petten geen d. De piloot J- J. Schott, de eerste be stuurder van het op Bali neergestortte K N I.L M -vliegtuig, die met reven •»nderen der inzittenden bij de vliegtuig ramp om het leven kwam Mijne Heeren, Namens het bestuur der Afd. Wie ringermeer, v.d. Hol], Mij. van Land bouw, heet ik U allen van harte wel kom. Ik wensch u allen toe een voor spoedig 1940, en hoop dat 1940 voor den boerenstand een jaar word", waar op wij met genoegen kunnen terugzien. Ook voor onze vereen, hoop ik. dat 1940 een jaar wordt van groote voorspoed en beteekenis. Op zoo'n eerste vergade ring van het nieuw begonnen jaar ziet men aan de bestuurstafel een of meer nieuwe bestuursleden zitten en de plaats van de afgetredenen, ingenomen door een ander. Zoodoende wil ik een speciaal woord van welkom uitspreken tot het nieuwe bestuurslid den heer Kiclstra. Wij hopen en vertrouwen, da wij in hem weer 'n gestuurslid hebben, die de belangen der vereeniging wil en kan behartigen. Tot liet afgetreden bestuurslid, dhr. Hoogedoorn, wil ik een woord van har telijke dank en waardeering uitspre ken. Als het belang van de Afd. Wierin germeer der Holl. Mij. van Landb. moest worden behartigd, dan stond U altijd klaar, en waakte en werkte U voor deze belangen, niet enkel omdat het Uw plicht was, maar U verdedigde het als was 't een onderdeel van uw bedrijf. Nogmaals onze hartelijke dank en daarbij de wensch, dat wij U spoedig weer als lid van het nestüur in ons midden mogen zien. Door ernstige ongesteldheid is ons bestuurslid de hr. X. Van Bergen ver hinderd deze verg. bij te wonen. Ik wil hem namens ons allen een spoedig herstel toewenschen. Onze secr.-penningm. dhr. P. Bakker moet nog steeds zijn werk overla'en aan dhr. Hoogschagen, waar het werk en beheer in goede handen is. Ik wreet, dat. ik uw aller wensch uitspreek, als jik zeg, dat wij hopen, dat de mobilisa tie spoedig mag worden beëindigd en iwij hem zoowel als alle andere gerno- Ibiliseerden weer naar hun werk en gezin terug zien gaan. j Ook op zoo'n eerste verg. in het nieuwe jaar is men genegen even terug I te zien op het afgeloopen jaan Wij kun nen dan constateeren, dat onze vereen, het hare er toe heeft bijgedragen, dat wij boeren in de W.-Meer niet achter aan komen, maar zelfs dikwijls toon aangevend zijn voor de boerensfand Ik wil er maar even noemen do cursussen op landbouwgebied, en als men dan nog ziet, het aantal jonge mannen, dat de Landb. Winterscliool bezoekt, zal men moefen vaststellen, dat procentgewijze er misschien ner gens in ons land zooveel bezoekers zijn bij genoemde ins'elling als uit de Wieringermeer het geval is. I Een verblijdend teeken, doch liier- 'mede komt tevens de noodzakelijkheid voor een landb.-school IN DEN POL DER sterk naar voren. Ook de landb.- voorlichting zal eenmaal in dezen Pol der, een voorbeeld zijn voor Nederland, alltmaal dingen w elke nog niet tot ons bezit behooren, maar die ter zijner ttijd volgens mijne meening komen en dan in volle glorie. Ik zou zoo door kunnen gaan, maar wil nie. te langdradig wor den, en bepaal mij dus maar tot ons en onze leden waarvan hei getal weer is gestegen. loch zijn er nog boeren in den Polder, die nog geen lid zijn van «.en landb.-vereeu. m tien Polder. Voor hen voorwaar geen bewijs van goed in zicht voor de noodzakelijkheid van een krachtig landb.-vei eenigingsleven. ij weten toch allen, dat wij boeren in Nederland dikwijls ie klagen nebben over de waardeering welke de land- boowbevoiking heelt ontvangen en ont vangt van de Kegeering. Wij moeten ons zoo sterk maken, dal wij de Kegee ring niet alleen het bewijs van onze kracht en noodzakelijkheid geven, maar dat wij de geheele volksmassa van Nederland die overtuiging geven, nie. alleen in oorlogstijd, maar voor al- tjijd, dat de landbouw liet gedeelte is voor ons land wat in de LAATSTE plaats gemist kan worden, en dat de Nederlandsche boer, op zoo'n hooge trap van vakkennis staat, als bijna ner gens. Waar ter wereld w ordt per ha. evenveel, ot meer geproduceerd dan in Nederland Zeker, er zijn zuivel- landen, waai- wij nog bij ten achter staan, doch bij die landen staan wij als akkerbouwer weer ver voor. Alleen door eendrachtig optreden kunnen wij BLIJ END de aandacht op ons gevestigd krijgen. Tot nog toe is 'n zelfstandig departement van landb. een te groote waardeering, maar ik hoop, dat spoedig wordt ingezien dat een Minister van landbouw, niet een luxe, maar een noodzakelijkheid is. Het is wel jammer, dat er eerst een oorlogs toestand in ons land moet zijn, voor dat de waarde van de boerenstand pas tot zijn recht komt. Doordat de afd. landbouw maar 'n onderdeel is van n departement, wordt de aandacht dik wijls te laat aan ons geschonken. Wij zien het nu weer, iedere boer is in ge wone omstandigheden klaar met zijn zaaiplan, maar doordat wij niet precies weten, wat en hoeveel er verbouwd mag worden, is men onklaar voor het opmaken bij z'n zaaiplan. Dit geldt ook voor het aankoopen van het benoo digde zaaizaaid. Wij hebben nu tijd om uit te kiezen, wat, waar en hoe er ge zaaid moe: worden, maar wij kunnen niet afwerken. De standorg. en het landbouwrcomité wijden hieraan hun volle aandacht, doch eer ze gehoord zijn, en 'n posi'ief antwoord krijgen, zal de zaaitijd er zijn of misschien al ge deeltelijk voorbij zijn. Het is niet waar schijnlijk dat wij pl.m. 20 Febr. al kun nen zaaien, maar dat is niet te voor zien geweest. Het is beter te vroeg klaar, dan onklaar. Ook de vaststel ling der prijzen voor oogst 1940 is van 't grootste belang voor de landbouw Wat beteekent het. of men al 25 pCt. meer bieten mag verbouwen als de prij zen zoo zijn, dat men er niet toe over gaat bieten te verbouwen, want bieten, w-elke veel arbeidsuren vragen, moeten naar verhouding meer naar omhoog gaan in prijs, dan een gewas, waar van loon een klein onderdeel is, want al wordt er veel moeite gedaan geen prijsopdrijving te krijgen, er zijn toch noodzakelijke levensbehoeften en prijs verhoogingen en zoodoende zullen de arbeidsloonen voor de volgende con tractperiode wel ie s hooger zijn dan in het loopende contiact zijn bepaaid. Gelukkig werd deze week al bekend gemaalP, dat de prijs f 12.50 is. Nog 'n specifiek Polderbelang zal Je aandacht vragen, en w el het belang d:r boeren, wiens uitkomsten worden be ïnvloed door infiltratie. Het Amstel- meer waarin zich op het oogenblik zout water bevindt, komt niet in aan merking om de landerijen van infil tratiewater te voorzien naar een mogelijkheid om genoemd land zoo pro ductief mogelijk te maken, zal moeten worden uitgezien. Bij droge zomer zon der infiltratie, zullen er verschillende perceelen hun kunstmest niet waard zijn. Laat ons hopen en probeeren, Jaarvoor 'n bevredigende oplossing te krijgen. Overleg van contactcomm. en Directie W.-Meer is spoedig noodzake lijk. Door de gewijzigde omstandighe den, zal het ook noodzakelijk zijn, dat de contactcommissie, de verhouding arbeidsloon, ten opzichte van het in dexcijfer T(er sprake brengt, dit is noo- lig in hoofdzaak voor bedrijven waar veel arbeidsloon wordt uitgegeven. Mijne Heeren, het gaat nie' aan, om alle dingen te voorzien, maar zoowel bestuur als leden en comm. willen pa raat zijn voor de belangen van onze ver eeniging en voor de landbouw in het algemeen.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 5