31e JAARGANG DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940 No. 16 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. WIERiNGER COURANT VERSCHIJNT ELkEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 OM OVERAL TUSSCHENDOOR TE ZEILEN De Balkanconferentie is, tusschen alles doorzeilend, voorbij en ook de eerste reacties uit de verschillende centra, waar men scherp oplette behooren al weer tot dat wat men zeer spoedig vergeten zal zijn. Saamgevat kwamen die eerste reacties op het volgende neer Duitschland zeer tevreden, „daar de Bal kanconferentie geen succes is geworden voor de bedoelingen der geallieerden zuid-oost Europa laat zich niet in het oorlogsconflict betrekken. De grondstoffenleveranties loopen geen gevaar. Turkije schijnt geen druk uit te oefenen blokvorming is van de lucht." Radio-Moskou ook zeer tevreden, daar Belgrado een zware diplomatieke nederlaag voor de geallieerden is geworden, die de Balkan gaarne in hun militair avontuur hadden verwikkeld." Londen al net zoo tevreden als Rome, „omdat verrassingen uitbleven, omdat de Balkanlanden onderling contact blijven hou den en hun onafhankelijkheid steviger heb ben gemaakt.' Rome is bovendien blij met eigen diplomatiek succes op den Balkan, want „Roemenië zal nu wel met Hongarije en Bulgarije willen onderhandelen, zoodoen de zijn oude halsstarrigheid prijsgevend. Op dit laatste zinspeelt ook de Turksche opinie aangaande het resultaat van Belgrado. Stamboel meldde tenminste „Turkije zal trachten te bemiddelen inzake de moeilijk heden tusschen Griekenland en Bulgarije aan den eenen kant en Joego Slavië, terwijl het ook alles in het werk zal stellen de be trekkingen te regelen tusschen Roemenië en Hongarije." Nog zelden liet Turkije zich zoo positief uit over zijn pacifeerende rol op den Balkan. Maar, zeggen zij, die het kunnen weten, „Turkije wijdt wezenlijk ai zijn krach ten aan het handhaven van den vrede in het nabije oosten." En dit zeggen baseert zich dan op het onderstaande Stamboel en Ankara zijn over het alge meen sceptisch en soms ook ongerust over alles wat de overgang van dezen winter naai de lente zal brengen het vurigst hoopt men echter dat het niet een uitbreiding van den oorlog tot den Balkan zal zijn. Daarom ach ten beide steden goede relaties tot de nabu rige landen een noodzaak. Goede relaties zijn op haar best, wanneer men zelf niet zwak is. Om niet zwak te zijn, wijden de Turken al hun aandacht aan hun leger en zij zullen niet aarzelen van dit leger gebruik te maken zoodra de Turksche veiligheid zulks vereischt. Maar liever, tusschen alle ge varen door-zeilen. Er staan 350 a 400.000 man in Turkije on der de wapenen op een totale potentie van 2 millioen gewapenden. Het grootste deel ligt langs de Turksch-Russische grens, ter wijl er 150.000 zijn verdeeld over de Zwarte Zeehavens en Europeesch Turkije. Ankara's luchtmacht is naar verhouding niet groot en wordt in luchtvaartkringen geschat op 400 machines, terwijl eerlang 50 Curtiss-Wright- vliegtuigen uit Amerika worden verwacht zij zijn al besteld in 't voorjaar van 1939, maar de levering heeft op zich laten wach ten. Hoeveel vliegtuigen Engeland Frankrijk zullen zenden in tijd van nood ien op grond van het Engelsch— Fransch- Turksche verdrag) is niet bekend. Onder normale condities heeft Turkije een reserve aan benzine voor slechts drie maan den in abnormale tijden gaat die reserve dus geheel op aan de eerste behoeften van luchtmacht en gemotoriseerde legeronderdee- len. Ingevoerd werden in 1936 1410 kubieke ton benzine, in 1937 1922 ton, in 1938 3160 ton en in 1939 4170 ton een oorlog zou die behoeften sterk doen stijgen. Als de benzine in Rusland niet te halen is. uit Roemenië niet meer zou komen, dan is altijd nog Haïfa in de buurt om de Mossoel-producten aan Ankara te leveren Engeland heeft beloften in die richting gedaan. Geen enkele oorlogsbeschouwing meer, of men stuit op de allesbeheerschende machts woorden benzine en rubber. Aan rubber nu heeft Turkije gebrek er zijn bijvoorbeeld zoo weinig autobanden voorhanden, dat er reeds na een maand wagens buiten dienst zouden moeten worden gezet, zoodra de vrede over- glijdt in oorlog en de 5000 auto's van parti culieren hun requisitieplicht zouden moeten doen. Autobanden nu, zijn voor Ankara en Stamboel minder makkelijk te verkrijgen dan benzine. Ook de kwestie der gewone wapenen brengt haar zorgen mee. Het grootste deel ervan kwam uit Duitschland om nog maar van andere machinerieën te zwijgen. Engeland en Frankrijk willen nu leveren, maar het reeds door Duitschland geleverde kan niet zóó maar worden vervangen. Wat heeft Turkije dus eigenlijk het liefst - geld Met geld kan het het noodige koo- pen wat het wil en waar het wil. Daar En geland en Frankrijk Turkije een crediet heb ben verleend van 25 millioen pond sterling (ongeveer 250.000.000 gulden) voor den aan koop van oorlogsmateriaal, en het Turksche parlement 58 millioen Turksche ponden heeft genoteerd, is Turkije, naar de Turksche op timisten meenen, althans voorloopig, uit den brand. Met vrienden, die geld leenen, is de toekomst niet duister, zegt Ankara. Met ge leend geld komt men overal tusschendoor. misschien. steun op de boter met een niet onbe langrijke heffing belast. Het wordt nu [door den Minister redelijk geacht, dat [ook de technische vetten en oliën, welke tot dusverre steeds vrij van hef fing zijn geweest, aan een heffing wor den onderworpen. Aangezien het groot sle deel dezer grondststoffen wordt aangewend voor de zcep-industrie, is besloten slechts de oliën, vetten en vetzuren, welke dooi- deze industrie worden verwerkt, te belasten. De hef fing, welke ingaat op 5 Febr. zal 10 cents per Kg. grondstof bedragen. Met deze heffing wordt tevens aan de bronnen van inkomsten van het Landbouw Crisisfonds uitbreiding ge geven, hetgeen wegens den teruggang van belangrijke inkomsten alleszins wenschelijk moet worden geacht. In verband met dezen maatregel wordt van 5 Febr. 1940 af ook de in voer van zeep aan een heffing naar ge lang van hel vet- of vetzuurgehalte on derworpen. FEUILLETON 34.) „Hij is gemakkelijker binnengepakt, dan ik gedacht had," zeide James tot den kapitein, „wij zijn van de zorg bevrijd, het oog op hem te houden, voordat wij onder zeil gaan brandewijn houdt hem voor anker, en als hij wakker wordt, zullen wij al ver in zee zijn. Als hij dan lust mocht hebben, mag hij naar Engeland terugzwemmen." „Ja," hoorde ik den kapitein zeggen, „als de wind zoo blijft, dan kiezen wij binnen een uur het ruime sop." „Zal ik de deur sluiten vroeg een ma troos. „Dat hoeft niet," zeide James, denkt ge, dat hij een slaapwandelaar is en in zijn slaap van boord zal trachten te komen En al was hij dat ook, hij is toch te dronken om op zijn beenen te staan." Iedereen lachte en ik zelf vond wat James zeide heel aardig. „Ik hoorde ze allen naar achteren gaan en begreep toen, dat de kans schoon stond om iets te wagenHet was reeds donker, en ik dacht, die waagt die wint, trok mijn livrei uit en een matrozenwambuis aan, klom op het dek en floot een liedje en daar men mij voor een van het scheepsvolk hield, gaf niemand acht op mij. Het geluk was mij gunstig ik 'een oogenblik, waarop ik alleen achter op het dek was, greep ik haastig een eind touw, maakte het stevig vast en liet er mij langs in het water afglijden, zoo zacht als een jongen, die zwemmen wil leeren en voor het eerst te water gaatom niet ge hoord te worden en zoo dicht mogelijk langs de zijde van het schip, om niet gezien te wordenen toen ik het schip een heel eind achter mij gelaten had, en den wal na bij was, kon ik niet nalaten, mij eens even om te keeren en zoo luid mogelijk te roepen „Master James als ge op een anderen tijd CRISIS - BUREAU. HEFFING OP TECHNISCHE VETTEN, VERWERKT IN ZEEF Do Minister van Economische Zaken maakt het. volgende bekend Ten aanzien van vetten en oliën en wel in het bijzonder van .technische vetten en oliën is het noodzakelijk ge bleken een maatregel te nemen. Na het uitbreken van den oorlog zijn door de Overheid grondstoffen van de olie- en vet ten-industrie in het buiten land aangekocht en hier te lande zoo wel voor consumptie- als technische doeleinden, tor beschikking gesteld. Deze regeling, waarbij tevens maxi mumprijzen tusschen Regeering en de industrie werden overeengekomen, brengt thans voor de Overheid een te kort mede. De consumptievetten en -oliën zijn reeds in verband met den BJNNENLANDSCH NIEUWS. DRIE MENSCHEN GEDOOD OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Trein op de lijn Coevorden- Zwolle ramde een auto. Twee inzittenden gewond. Op den onbewaakten overweg te Bergenhbeiun is Dinsdagmiddag onge veer drie uur *n ongeluk gebeurd, waarbij drie personen het. leven heb ben gelaten en twee anderen zijn ge wond. De familie Helleman uit Bcrgent- lieim keerde per auto terug van oen be grafenis van oen 18-jarigen zoon. Nabij den overweg verliet de chauffeur de auto. teneinde na te gaan of bij veilig kon passeeren. Vermoedelijk heeft, hij loor den mist den naderenden trein Zwolle-Coevorden niet opgemerkt. Al thans de man stapte in zijn wagen en reed door. Op den overweg werd do au to door den trein gegrepen. De bestuurder van de auto. de onge veer 45-jarige Merjenburg, Mw. Helle man en haar 25-jarige dochter Grietje zijn op slag gedood. Mw. Olsman en 'n 17-jarige dochter Ier famitie Helleman liepen verwon dingen op en moesten naar het Zieken huis te Ambt-Hardenberg; worden over gebracht. Nader wordt gemeld Alvorens de chauffeur de auto ver liet-, zette hij den motor af. Naar alle waarschijnlijkheid is dit 't gezelschap noodlottig geworden. Want nadat hij zich had overtuigd, dat, er geen trein in aantocht was, had hij eenige oogen blikken noodig om den motor warm te laten loopen. Mw. Olsman, die met 'n wond aan het. oog naar "t Ziekenhuis te Ambt- Hardenberg moest worden overge bracht, is "n dochter van Mw. Helle man. Iiaar toestand is niet levensge vaarlijk. Het 17-jarige meisje bleek slechts lichte wonden te hebben gekre gen en kon naar de ouderlijke woning worden overgebracht. Na de aanrijding is de auto 'n twin tig meters cloor den trein meege sleurd, waarna de wagen op den berm van den spoorweg werd geworpen. De trein had ruim een kwartier ver traging. Het kerkhof van Bergentheim ligt halverwege Marienberg aan liet Ka naal. De weg naar de begraafplaats is zeer slecht en daarom wordt veelal de voorkeur gegeven aan een langeren weg, die bij het station Bergentheim de spoorweg naai- Coevorden snijdt. ONBEWAAKTE OVERWEG VERGT WEDEROM SLACHTOFFER. Dinsdagochtend omstreeks half tien is een zeventienjarig meisje uit Rijen door den trein, die uit de richting Breda kwam, aan reden en gedood. Het slachtoffer reed per fiets met een meisje uit Rijen op den Ooster- houtschenweg. Zij lieten den trein uit Til burg den onbewaaken overweg aan de vijf eiken te Rijen passeeren, maar bemerkten niet, dat uit de richting Breda eveneens eer. trein naderde. Toen zij den weg overstaken werd het eene meisje door dezen trein gegre pen en gedood. Haar vriendin was juist den overweg gepasseerd. DE VLUGSTE EN VERBINDING NAAR GOEDKOOPSTE iemand dronken wilt maken, geef dan wat sterker brandewijn Dat zij het aan boord gehoord hebben, daarvan ben ik zeker want ik hoorde een gevloek en geschreeuw om doof te worden doch ik stoorde er mij niet aan, want ik had den wal bereiktToen zette ik het op een loopen, om bij Uwe Ma jesteit zelve mijn aanklacht te doen wegens den hoon en smaad mij, u, Sire, en geheel Engeland aangedaanHoe ik door Wilson ontvangen werd, heb ik aan Uwe Majesteit en Sir Maxwell reeds gezegd. intusschen ben ik mijn livrei kwijtgeraakt en is mijn vertrek naar Nieuwpoort vertraagd." „O wij zullen u schadeloos stellen", zei de koning. „Ga nu, Mus, en laat ons alleen." Ik ga, Sire, Uwe Majesteit zal wel zorgen, dat James gestraft wordt wegens den smaad, aan uw livrei aangedaan Neem mij niet kwalijk, Sir Maxwell, dat ik uw kostbare kleederen wat nat heb gemaakt, zij zullen wel drogen „Onbeschaamde nogmaals riep Max well ter zijde springende, ziende, hoe behen dig Mus Dirks een greep naar zijn pruik deed. „Zult ge dan nooit uw onbeschaamd heid afleeren „O, Sir Maxwell." zeide Mus, „ik had vol strekt niets kwaads in den zin. ik wilde al leen maar voelen, of uw pruik ook nat was." „Ge moogt nu den dans ontsprongen zijn," zeide Sir Maxwell bij zich zelf, maar ge zult mij op den duur niet ontsnappen IX. Op het kasteel Erickdale heerschte den volgenden dag na het feest, dat op het kas teel was gevierd geworden, de grootste druk te. Vrouw Bertha was de bedrijvigheid zelve, en aan de wijze, waarop zij met de verschil lende bedienden omging, kon men bemerken, dat zij gewoon was, in drukke zaken het ge bied te voeren. Van den kelder tot den zolder was alles nagezien en onderzocht, en vóór den middag v/as het kasteel tot ontvangst der jonge gra vin van Rochester gereed. Ook deze, de bekoorlijke Lucie Erickdale. was op weg naar het kasteel, gezeten op een WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE BINNENLANDSCH NIEUWS. INVOERING EENHEIDSJURK AANGEKONDIGD Ook beperkende bepalingen voor he'eren k leed in g. Het Derde Rijk zal binnenkort, waar schijn lijk reeds vóór het a.s. voorjaar, een eenheidsjurk voor vrouwen en meisjes invoeren. Deze jurk zal in drie verschillende kleuren worden gefabri ceerd, namelijk zwart, rood en bruin. Het model zal zeer eenvoudig zijn, niet alleen om slof, maar bovenal om naai garen te sparen, waarover men in zeer beperkte mate beschikt. Het is nog niet bekend of de econo mische leiding met de invoering van 'n eenheidsjurk wil tegemoet komen aan de confcctie-industrie, die ter. zeerste wordt gehandicapt door het feit, dat de Duitscho vrouwen van traaien telganger, die trotsch scheen op den j lieven last, dien hij droeg zij reed naast j den ouden graaf van Rochester, die, sedert zij Londen verlaten hadden, aldoor het diep- ste stilzwijgen bewaard en op geen der vra- i gen van Lucie Erickdale geantwoord had, I Eenige bedienden volgden den graaf en Lu- I cie. Toen zij de hooge torenspitsen van Erick dale in het oog kregen, scheen het, als keer de bij dat gezicht het spraakvermogen van I den grijsaard terug. „Mevrouw de gravin, als Lucie Erickdale, de verloofde van Arthur van Rochester, schonk ik u het medaillon, dat door mijne, nu zalige echtgenoote gedragen werd thans, nu ge gravin zij t en den naam van Rochester draagt, eïsch ik dat medaillon van u terug „Hoe, graaf zeide Lucie. „En ge gaaft het mij, om het levenslang te dragen?" „Ja." hernam de graaf. ..'t is de waarheid, maar tusschen toen en nu is een groot on derscheid. Toen gaf ik het u, en nu eisch ik het terug." „Welnu, graaf van Rochester, ik wil niet onwellevend zijn. door het u te weigeren. Ziedaar, terwijl gij het mij eenmaal schonkt, hebt gij ook het grootste recht om het van mij terug te eischon." en den ketting, waar aan het medaillon hing, van den hals ne mende, reikte zij beide voorwerpen den graaf over. „De taak om zich te wreken over de smet, op den naam van Rochester geworpen, be hoort aan den echtgenoot, mijn zoon, niet aan mij ik wil alleen, dat het medaillon mijner overledene echtgenoote niet langer op haar schuldigen boezem rusten zal," zeide hij bij zich zelf en verborg het medaillon en den kettiing tusschen zijn klee deren. Luisterrijk, maar tevens hartelijk was de wijze, waarop Lucie op Erickdale ontvangen werd, en deze luisterrijke ontvangst had zij aan Bertha. de koopvrouw van Nieuwpoort. te danken, die moeite noch kosten had ge spaard om den dag. waarop zij Lucie Erick dale weder in het bezit van het kasteel harer vaderen zou stellen, tot een waren feestdag te maken. Dc bewoners uit den omtrek waren allen ter bijwoning van het feest genoodigd. niemand was achtergebleven, deels in 'net vooruitzicht van vermaak, deels om hulde te bewijzen aan Lucie Erickdale, die algemeen bemind en in den ganschen omtrek als een v/eldoende engel beschouwd werd Het waren geen adellijke heeren en da mes, in fluweelen. satijnen, rijk geborduurde kleederen. schitterende van edelgesteenten, neen, het waren landlieden in hun Zondags pak, die. wat zij aan glans en pracht mis ten, dubbel vergoedden door hartelijke deel neming in het geluk, dat aan Lucie Erickdale te beurt viel. en dat duidelijk op hun open en eerlijk gelaat te lezen stond, lieden, wier vreugdekreten bij de komst van Lucie oprecht gemeend waren en uit het hart op welden. De weg, dien zij langsreed, was met bloe men bestrooid, door guirlandes waren de boo- men aan elkander verbonden, en hier en daar verhieven zich eerebogen, van toepas selijke opschriften voorzien. Dankbaar en met de haar eigen beminnelijkheid groette Lucie de menigte, en zonderling staken de ijskoude ernst en de sombere blik van den graaf van Rochester, die op zijn reusachtig grooten zwarten hengst naast haar reed. bij de algemeene vreugde en geestdrift af. Vrouw Bertha, ontving de nieuwe eigena res van Erickdale aan den ingang van het kasteel en geleidde haar naar de groote rid derzaal, welker deuren slechts bij bijzondere gelegenheden geopend werden. Gaarne zouden wij een beschrijving geven van die zaal, wefker Gothische vensterbogen kleine in lood gezette glasruiten bevatten, met bonte kleuren de wapenschilden van het geslacht van Erickdale voorstellende, ter wijl de gansche bouwtrant er aan herinnerde, dat er meer dan twee eeuwen verloopcn wa ren sedert de stichting van dit kasteel, in dien wij niet vreesden hierdoor aan ons werk een te groote uitgebreidheid te geven en in herhalingen te vervallen want menig maal leverde de pen van een romanschrijver en ook dikwijls de onze beschrijvingen van dergelijke ridderzalen. haar klcerenkaart slechts moeilijk [eenmaal per jaar de noodige punten voor een japon kunnen missen. liet gevolg hiervan is, dat zij, zoo ze al tot den aankoop van 'n costuum be sluiten. uitsluitend dure en meer so- liedo confectie de voorkeur geven bo ven het goedkoopere genre. Het lijkt mogelijk, dat de eenheids- jurk tegen een gering aantal en mis schien wel heelemaal zonder bons wordt afgegeven. Ook de heeren der schepping zullen een offer moeten brengen. Een colbert- costuum niet twee rijen knoopon mag in de confectie niet, meer worden ver vaardigd, natuurlijk om redenen van stofbesparing. Een kleermaker mag thans nog costuums met twee rijen knoopon afleveren. Mantels en jassen kunnen op de klee ruilkaart niet worden gekocht. Men heelt daarvoor een speciale bon noo dig, die alleen wordt verstrekt, wan neer men zijn oude jas of mantel in levert. In vakkringen hoort men thans dat er in beginsel nog slechts in spe ciale gevallen een bon voor jas of man tel zal worden verstrekt. Het criterium volgens hetwelk derge ilijkc kleedingstukken in de toekomst [nog zullen worden toegestaan, zat ver moedelijk dit zijn biedt een oude I jas of mantel voldoende bescherming I tegen de kou, ja of neen Hoe het jkleedingstuk er verdér uitziet, speelt 'geen rol, zooals Göring overigens in Izijn groote rede in de eerste dagen van den oorlog reeds duidelijk te verstaan [heeft gegeven. Met ingang van de volgende maand zullen ook klecrenkaarteri worden uit gegeven voor babykleertjes, die wel vrij, doch in de practijk vrijwel niet te krijgen waren. Deze kleertjes moeten zooveel mogelijk „op den groei" ge maakt of gekocht worden, opdat ze zoo lang mogelijk mee kunnen. Sinds eeiiigcn tijd is het vraagstuk aan de orde, of het nieuwe pak en de nieuwe jurk, dat kinderen bij de beves tiging dragen, vrij zijn van kleeren- bons. Thans is officieel bepaald, dat ook de zoogenaamde inzegeningskloe- ding, 11io meestal zwart is, dus vrij on- practisch is alleen op de kleerenkaart kan worden gekocht. SILANPAA SCHENKT ZIJN NOBEL- PRIJSMEDAILLE AAN FINLAND Evenals Selma Lagerlöff heeft thans mik de Einschc schrijver F. F. Sillanpaa zijn gouden Nobelprijsmedaille aan Finland geschonken. Hij hoeft den Fin sehen gezant te Stockholm een brief geschreven^ waarin hij zegt, dat hij te oud en te zwak is om voor zijn land te vechten rn ook geen geld heeft, zoo dat hij slechts dit geschenk kan aan bieden voor de verdediging van Finland Alleen ééne bijzonderheid, welke deze zaal aanbood, mogen wij niet met stilzwijgen voorbijgaan, en wel deze Rechts van den ingang, den hoofdin gang, een soort van poort met twee zware :i;k met beeldhouwwerk voorziene eikenhou ten vleugeldeuren. stond een kleine tafel in den vorm van een lessenaar, geheel en al door een rood fluweelen kleed met breede gouden franje bedekt, waarop het geslachts wapen. kunstig van goud en zilverdraad ge stikt. prijkte. Op deze tafel lag een groot boek met per kamenten bladeren, in een kostbaren band gebonden en verguld op snede, een kunst, destijds op verre na nog niet zoo algemeen als heden ten dage. Dit boek was door twee zware gouden knippen, rijk met edelgesteen ten bezet, gesloten. Het was het gulden bock van het kasteel Erickdale, waarvan wij vroe ger reeds terloops gesproken hebben. Vrouw Bertha zelve overhandigde op een fluweelen kussen aan de lieve burchtvrouw de sleutels van het, kasteel en zeide daarbij „Mogen dit de sleutels zijn van den tempel uws geluks, en de poorten van Erickdale steeds openstaan voor behoeftigen en hulp behoevenden. die herwaarts om hulp en bij stand komen, en moge met hen gelijktijdig geluk en welvaart binnensluipen dat alles, wat edel en goed is. de poorten van Erick dale geopend vinde maar dat die poorten steeds gesloten blijven voor alles wat schan delijk en onedel is, en dat al wat ongeluk aanbrengt nimmer den drempel van dit kasteel overschrijde dat uw leven aan de zijde van graaf Arthur van Rochester voor u een onafgebrokene rij van gelukkige dagen zijnmoge. en dat onder dat dak eenmaal een bloeiend kroost moge opgroeien ter eere dei- geslachten van Rochester en Erickdale (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTBEREN EENMAAL BETALEN! Zijper Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Wieringer Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1