31e JAARGANG DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 No. 18 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN t VOOR DE VROUWEN VAN FINLAND! DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. WIERiNGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 Inzameling georganiseerd door samenwerkende Nederlandsche vrouwenvereenigingen van stad en land. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen doet voor deze inzameling, waaraan o.a. ook deelnemen de Ned. Ver. voor Vrouwenbelan- gen en Gelijk Staatsburgerschap, de Nat. Vrouwenraad, de Ned. Christenvrouwenbond, de R.K. Vrouwenbond een beroep op zijn le den om daaraan de volle medewerking te willen verleenen. Wel weten wij, dat voor de vele vrouwen op het platteland ook de omstandigheden moei lijk zijn, zoowel economisch als tengevolge van de mobilisatie, terwijl ook de barre kou de terdege haar nadeelige en onaangename gevolgen laat gevoelen, maar hoeveel zwaar der is nog het lot van de bevolking van Fin land, van de Finsche vrouwen en kinderen Heldhaftig strijden de mannen aan het front. Rust en veiligheid kent de Finsche bevol king niet meer. Herhaaldelijk worden ouden van dagen, zieken en zwakken opgeschrikt door bomaanvallen en moet beveiliging ge zocht worden in de ijskoude schuilkelders in de onzekere gedachte of ook daar niet de dood wacht. En dat alles bij een temperatuur van 40 gr. vorst of meer. Denk U eens even goed in. Bewonderenswaardig is het werk van de Lotta's, dat zijn de georganiseerde vrouwen en meisjes'in Finland, die nu overal behulp zaam zijn. Zij doen alles, wat een vrouw kan doen om haar land te helpen verdedigen, behalve vechten. Zij zorgen voor de geëvacu- eerden vrouwen, kinderen, babies. grijs aards en zieken zij koken en bakken, en zorgen voor kleeding en onderdak van het leger. Kortom, zij helpen, waar hulp noodig is. in vaak uiterst moeilijke omstandigheden, •en trachten veel leed tè verzachten. Maar ook waken zij tegen luchtgevaar, wat een zeer verantwoordelijke post is, verzorgen o.m. veldpost en telefoon. Ook de andere vrouwen van Finland, bovenal de plattelandsvrouwen, verrichten in vaak eenzame streken wonderen. Overal, in stad en dorp en in het veld werken zij, en troosten, en maken door haar geest, dat deze wreede oorlog tegen een ontzettende over macht de grootsche heldenstrijd van een klein, vereend volk wordt. Eén van haar schreef ons „U vraagt mij om berichten van de Finsche vrouw. Ik stuur U hierbij een veelzeggende beschrijving van de taak der Lotta's en ik kan daar nog aan toevoegen, dat wij allen, vrouwen van aller lei politieke en religieuze gezindheid, elkaar hebben gevonden in eenzelfden geest van liefde en zelfopoffering. Het is wonderlijk, zooals de dingen van beteekenis veranderen. Wat wij vroeger dachten niet te kunnen mis sen een warm bed, goede kleeren, licht, blijkt nu bijkomstig te zijn. Wij slapen in onze kleeren, het grootste gedeelte van onze woningen is afgesloten en wij bewegen ons binnen- en buitenshuis als katten in het donker. Dat gaat allemaal vanzelf en na tuurlijk, zelfs voor de meest verwenden onder ons. Wij weten, dat wij stand moeten houden of ten onder gaan. Ik wou, dat ik U een in druk kon geven van den geest van dit land. Wij willen geen oorlog, wij willen vrede. Maar wij willen ook vrijheid en wij willen leven of als het ergste gebeurt de dood liever dan overheersching. Wat wij weten, en waar wij diep van doordrongen zijn, is, dat wij niet alleen voor onszelf strijden, maar voor geheel Europa, voor datgene wat wij allen beschaving en vrijheid noemen." De vrouwen van Nederland, eveneens diep doordrongen van de waarheid van deze woorden, wenschen niet alleen met haar dankbare bewondering, maar ook met daden achter onze Finsche Zusters te staan. De eenige manier, waarop wij de Finsche vrou wen kunnen helpen, is door het zenden van geld. Door middel van de samenwerkende vrou wenvereenigingen worden uitgegeven witte schriftjes voor de vruwen van Finland, die overal rond gaan. Wij vragen U om daarin, als betuiging van schriftjes voor de vrouwen van Finland, die bedrag, dat U aan de vruwen van Finland schenkt. Met het geld worden ook deze schriftjes naar Finland gezonden. Geeft allen iets. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. 26.) „En ik zal hem noch haar een oogenblik uit het oog verliezen," zei de oude graaf van Rochester binnensmonds, terwijl Lucie en Bertha zich haastten om den koning aan den ingang der zaal te gemoet te gaan. Karei II, vergezeld van zijn hofstoet, waar onder zich Robert Maxwell bevond, trad bin nen. „Ge ziet, schoone gravin" zeide hij, „dat de koning van Engeland zijn beloften houdt ware dit zijn gewoonte niet, hij zou toch niet voor al de schatten der wereld een belofte verbroken hebben, die hem in staat stelt, u zijn hulde te brengen. „Het doet mij leed, Sire," zeide Lucie Erick- dale, „dat de graaf van Rochester niet te genwoordig is, om getuige te zijn van de eer, die Uwe Majesteit aan Erickdale bewijst. Ik bid Uwe Majesteit om verschooning, indien de ontvangst niet zoodanig is, als zij zijn zou, indien mijn echtgenoot tegenwoordig was." „O, Mevrouw de gravin," hernam Karei II glimlachende, „in uw woorden ligt voor ons het verwijt opgesloten, dat wij uw echtge noot op den dag van zijn huwelijk verwijderd hebben, en dat het onze schuld is, hem hier niet tegenwoordig te zien maar ontvang, Mevrouw de gravin, de verzekering, dat wij de opoffering in haar geheelen omvang ge voelen, die de graaf van Rochester zich ge troostte om ons van dienst te zijn, en dat dit offer nimmer door ons vergeten zal wor den'.' „Om zijn erkentelijkheid aan Arthur te toonen verleidt hij zijn vrouw en maakt haar DE NIEUWE KONINGINNE-ZEGELS Komen in de eerste helft van 1940 De heer P. J. J. Roelants 'te Apel doorn informeert naar de nieuwe post zegels met een andere beeltenis van H.M. de Koningin, waarvan de uitgif te aoor den ingetreden oorlogstoestand moest worden uitgesteld. Juist voor dit jaar, waarin H.M. zes tig jaar wordt, acht hij het verschijnen van deze nieuwe zegels van groot be lang. LUCHTFOTO ONTSLUIERT GEHEIMEN De heer C. A. J. von Frijtag Drabbe, Hoofd van den Opnemingsdienst bij den Topografischen Dienst te 's Gra- venhage, heeft een causerie over het onderwerp „De Luchtfoto ontsluiert geheimen onder het aard- en water oppervlak" voor de Commissie Rotter dam van het Koninklijk Genootschap gehouden. Nadat spreker had aangetoond, hoe een luchtloto tot stand komt, maakte hij duidelijk, dat door bodemkleur, kleur der gewassen, het gedijen der ge wassen, den vochtigheidstoestand van den bodem enz. de luchtfoto weet te registreeren, wat zich onder het op pervlak der aarde bevindt. In een 90-tal lichtbeelden zag men, hoe thans nog de duidelijke kenteeke- nen in het terrein geregistreerd kun nen worden van de kreeken en geulen in de Wieringermeer, waar eens de Zuiderzee spoelde. Maar ook soortgelij ke walerarmen in Polders van 150. ja zelfs van 600 jaar oud, kwamen duide lijk naar voren, wat voor den wande laar verborgen blijft. Maar ook dijken, zelfs de z.g. „weg van Paludanus", een dijk in Noord Holland, die pl.m. 1000 jaar geleden in de golven verdween en waarvan oogen schijnlijk in het thans weer ingepolder de gebied niets is waar te nemen, kwam duidelijk tot uiting, ondanks dat de resten ongeveer een meter diep in den bodem verborgen liggen. Daarna vertoonde spr. plaatjes van oude gebouwen en sterkten, die ook •diep in den bodem liggen en zich toch in de luchtfoto verraden. Een Ro- nieinsch Castellum bij Vechten, waar van de resten zelts 3 M. diep onder het oppervlak liggen, was duidelijk te her kennen. Ook verdwenen dorpen ontgaan niet aan het „oog" van de camera. Men zag dorpen, bedolven onder den grond of overstroomd door het water van de Schelde. Hot voormalige dorpje Kou- werzee verraadde zich ondanks het troebele water zeer duidelijk. Op wel heel overtuigende wijze bleek daarna, dat ook de geologische gesteld heid van den bodem uit de toto ue „le zen" kan zijn. Men kreeg dan ook den indruk, dat tal van takken van weten schap bij de luchtfoto gebaat kunnen zijn. Steeds grooter wordt volgens spr. de kring van belangstellenden en daar moet het volgens hem ook heen, om dat voor één persoon het gebied véél te omvattend is. KOFFIE, SUIKER, BENZINE ZWAARDER BELAST Minister De Geer heeft een wetsont werp ingediend tot hefling van een aan tal belastingen ter dekking van een uitgaafpost van f 18.1 millioen van het Leenïngfonds 1940. Deze vier voorzieningen zijn 1. SUCCESSIEBELASTING. De opcenten worden met 15 verhoogd Geschatte opbrengst over een jaar f 5.5 millioen. 2. BENZINEBELASTING. Verhooging met 1,368 cent per liter. De pompprijs stijgt daardoor tot I8V2 cent. Geschatte opbrengst over een jaar f 7.6 millioen. 3. HEFFING OP KOFFIE. Deze bedraagt f 20 per 100 Kg. koffie, het geen neerkomt op f 24 per 100 Kg. hier te lande gebrande koffie. Voor in gevoerde gebrande koffie bedraagt de heffing f 26 per 100 Kg. Geschatte op- brengs bij 40.000.000 Kg. jaarlijksch ge- ontrouw," zei de oude graaf van Rochester, wiens blikken onafgewend op den koning en Lucie Erickdale gevestigd waren. Volgens gewoonte werd den koning de eere- heker toegereikt, die, terwijl hij dien ledigde, zeide „Deze dronk zij ter eere der vereenigde geslachten van Rochester en Erickdale, die tot in het laatste nageslacht mogen bestaan en blijven, wat zij tot hiertoe waren, de roem en de trots van oud Engeland, namen, waar op nooit een vlek of smet kleefde „En hij Zelf," dacht de grijsaard verblee- kende, „heeft den naam van Rochester be vlekt, door dien van Erickdale te bezoedelen." Er heerschten eenige oogenblikken van stilte, waarna de koning met een veelbetee- kenenden blik Lucie Erickdale aanzag zonder dat deze hiervan iets bemerkte. Vrouw Bertha maakte van deze gelegen heid gebruik om de gravin in te fluisteren „Lucie, vergeet niet, den koning het gulden boek van Erickdale aan te bieden." „Ik dank u, dat ge mij hieraan herinnert, Bertha," zeide Lucie, en vervolgens de tafel naderende, waarop het boek lag, nam zij het er af en bood het den koning aan. „Sire," zeide zij, „nooit bezocht een voor naam persoon het kasteel Erickdale, zonder zijn naam in het gulden boek te schrijven ter herinnering, ook voor het nageslacht, aan zijnvereerend bezoekDe namen van de meesten uwer voorouders zijn in dat boek te vinden, en ik bid Uwe Majesteit, het voor beeld uwer vaderen te volgen en dit kostbare boek met den naam van Karei te verrijken, als een aandenken aan de eer, die Erickdale geniet, door den koning binnen zijn muren te zien. „Waar zoovele beroemde namen als schit terende sterren fonkelen," zei de koning, „zal de naam van Karei II niet meer dan een duistere stip zijnU echter een verzoek te weigeren, schoone gravin, zou ons onmoge lijk zijn, en wij hopen, dat ge tevreden zijn zult met hetgeen wij in het gulden boek van Erickdale schrijven zullen,"en hij legde een bijzonderen nadruk op deze woorden,' terwijl hij het boek uit de schoone handen i bruik f 8 millioen. De nieuwe beiasiing beteekem dus 'n druk van 12-13 cent per pond koffie, ongeacht van welke soort of kwaliteit. nV SUIKERACCIJNS. I Heffing van 10 exvra opcenten. Ge schatte opbr. per jaar f 5.5 millioen. I Een gelijk met de indiening van het [wetsontwerp afgekondigd Koninklijk Besluit bepaalt, dat de heffingen op kolfie en benzine reeds met ingang van Zondag 11 Febr. van kracht worden De verhooging van den suïkeraccijns en van de Successiebelasting gaan 1 Mei 1940 in. En de Minister kondigt aan. dat deze nieuwe belastingen ten minste vijf den jaar lang - waarschijnlijk nog wel langer, geheven zullen moeten worden. DE BURGERDIJK GETORPEDEERD Zooals reeds gemeld, is het Holland- sche schip de Bugerdijk ten onderge gaan en de bemanning en passagiers door 't stoomschip Edam gered. Thans heeft de commandant aan de Directie telegraiisch medegedeeld, dat het schip door een Duitsche onderzee boot werd aangehouden en daarna ge torpedeerd. DR. WINCKEL KEERT WOENSDAG TERUG Ziekenhuis in Finland ter beschikking. Naar men van de zijde der ambulance commissie van het N\d. Roode Kruis verneemt, heeft dr. Ch. Winckel ui: Helsinki geseind, dat een Ziekenhuis er beschikking van de Ned. ambu lance zal worden gesteld. Dit Zieken huis is gelegen op 'n afstand van onge veer 80 Km. achter het front ten Noord-Westen van het Ladogamecr. Het telegram van dr. Winckel bevat tevens gegevens omtrent het aantal bedden en hetgeen aan personeel en materiaal benoodigd is voor het in werking brengen van de ambulance. Er wordt verzocht, behalve 'n leider, eeni ge chirurgen en assistenten, ongeveer twintig verpleegsters uit te zenden. Dr. Winckel is voornemens Woens dagmiddag op Schiphol terug te kee- haar bekende aardappeltelers weder om een aanvraagformulier voor een teeltvergunning voor consumptieaard appelen toezenden, voor welke vergun mug men evenals vorige jaren 1 50 per ha teeltliening dient te betalen, uitgezonderd die gevallen, waarin min der dan 50 are wordt geteeld, waar voor de bekende vrijstelling geldt voor j 10 are, indien de aardappelen op klei- grond en voor 2u are, inuien de aard appelen op andere dan kleigrond wor- uen verbuuwd. Umtrent de verdere voorschriften, welke de teler in acht heeft te nemen, zullen de Landbouw Crisisorg. door middel van een circulaire bij het aan vraagformulier nadere gegevens ver strekken. Met nadruk wordt medegedeeld, dat omtient de eventueele steunregeling voor consumptieaardappelen 1940 nog niets vaststaat de omstandigheden zijn van dien aard, dat het niet moge lijk is, reeds thans dienaangaande be paalde toezeggingen te doen. BUITENLANSCH-NIEUWS. DE VLUGSTE EN GOEDKOOPSTE VERBINDING NAAR WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE van Lucie aannam en zich voor den lesse naar plaatste. Vluchtig sloeg hij een blik in de rondte om er zich van te overtuigen, of iemand acht sloeg op hetgeen hij deed, en toen haalde hij een klein stuk papier te voorschijn, waarop hij haastig eenige woorden schreef en ver volgens tusschen de bladen van het boek legde, nadat hij bij de vele aanteekeningen ook de zijne gevoegd had op het boek wij zende, zeide hij met een bijzonderen nadruk „Mevrouw de gravin van Rochester, Karei II "heeft aan uw verlangen voldaan, lk bid u, u hiervan te overtuigen." „Ik dank Uwe Majesteit," zeide Lucie, „voor de eer, mij en dit kasteel bewezen, en na haar eerbiedig de hand gekust te hebben, verliet de koning met zijn gevolg na dit kortstondig bezoek het kasteel Erickdale. Terwijl iedereen de zaal verliet, bleef Wil- liam. graaf van Rochester, er alleen achter. Gelijk wij reeds vroeger zeiden, had zijn door dringend oog onafgewend elke beweging van Karei n en Lucie gadegeslagen en was het hem niet ontgaan, hoe de koning een stuk papier tusschen de bladen van het gulden boek gelegd had. Haastig sloeg hij het boek open en vond het stuk papier, waarop hij deze woorden las„Dierbare Lucie, heden avond zal ik ten acht ure aan de kleine deur van het park zijn. Zoodra uw harp het lied „God save the king" zal doen hooren, zal dit voor mij een teeken zijn, dat ik binnentreden kan en ge mij ontvangen wilt, langs de zijtrap zal lk mij naar de groote zaal bege ven, waar ik u hoop te vinden." „Oneer, schande riep de graaf van Ro chester, het briefje gelezen hebbende, „en het is Karei II, de koning van Engeland, die op zulk een wijze de gastvrijheid schendt en de dochter van Edward van Erickdale ver leidt, die voor zijn vader op het schavot stierfmaar neen, Lucie kan niet anders dan een bastaard zijn, het bloed van Erick dale kan niet stroomen door de aderen eener misdadige vrouw maar ik wil, dat Art hur ten spoedigste hier komt, om den band te verbreken, die onteerd en bezoedeld is CRISIS - BUREAU. VERBOUW CONSUMPTIE AARDAPPELEN OOGST 1940 Naar wij van officieele zijde verne men, heeft de Minister van Eeonomi- sche Zaken besloten, dat ten aanzien van den verbouw van consumptie aardappelen dit jaar een regeling zal gelden overeenkomende met die wel ke in vorige jaren heeft gegolden. Binnenkort zullen de Landbouw Cri sis Organisaties derhalve aan de bij het geldt thans zijn eer, en de eer gaat bo ven den diepst des konings nog heden zal ik hem schrijven en op zijn onverwijlde over komst aandringenDat hij kome en den smaad wreke, Rochester aangedaan en den bediende roepende, beval hij dezen „Breng schrijfgereedschap in mijn kamer." „Wilt ge schrijven, graaf vroeg Lucie, binnentredende, daar zij de laatste woorden van Rochester gehoord had. „Ja, Mevrouw," gaf de graaf ten antwoord. „Aan Arthur, o zeker, ge wilt hem de eer melden, die aan Erickdale heden te beurt is gevallen," zei de niets kwaads vermoedende Lucie. „De eer riep graaf William, doch zich eensklaps bedwingende, zeide hij stroef „Ge bedriegt u niet, Mevrouw, ik wil aan mijn zoon schrijven „En," vroeg Lucie, „zou ik een brief aan Arthur bij den uwen mogen voegen „Neen, Mevrouw," was het barsche ant woord, dat Lucie ontving, „doe uw brief aan uw echtgenoot toekomen op de wijze, die gij zelve doelmatig acht, uw brief sluit ik niet bij den mijnen in," en bij deze woorden ver liet de grijsaard de zaal. „Wat mag toch de reden zijn van de stug heid, waarmede graaf William mij sedert gisteren behandelt zeide Lucié bij zich zelve. Doch haar werd geen tijd gelaten om hierover na te denken, daar vrouw Bertha binnentrad. „Ge wilt aan Arthur schrijven, lieve Lucie," zeide zij „het zou onnoodig zijn, daar hij ongetwijfeld eer terug zal wezen, dan uw brief Frankrijk bereikt heeft." „Ha riep Lucie Erickdale, „zou Arthur zoo spoedig reeds terugkomen, onmogelijk.." „En toch, ik twijfel niet. of hij is reeds op weg naar Erickdale en zal spoedig hier zijn." zei de koopvrouw van Nieuwpoort, „met geld kan men veel spoed maken „Maar hoe eer hij terugkomt, hoe eer gij ons verlaten zult," zeide Lucie droevig „hoe zeer ik zijn terugkomst wensch, zie ik haar toch eenigszins met droefheid te gemoet, daar de vreugde van hem weder te zien verbitterd BURGGALLER GEDOOD Met ten Duitscb jachtvliegtuig neergestort. De vroeg ere motorrenner en coureur Ernst Guenther Burggalkr, majoor bij bet Duische luchiwapen, is met een jachtvliegtuig gevallen en gedood. De Duiischer, die als particulier ren ner in motor- en automobielraces en voornamelijk in de kleine klasse uit kwam, heeft groote successen geboekt. Korten tijd reed bij voor Auto Union. CELWOL Volgens een bericht uit Berlijn, zal de Duitsche celwol-productie dit jaar ongeveer het honderdvoudige van die in 1932 bereiken. Dit is mog.lijk gewen den door vervolmaking der appara tuur en door het gebruik van nieuwe grondstolten, o.a, beuken en dennen bout. stroo, riet en aardappeliof. Ook bruinkool en kalk worden verwerkt in textielvezels. MOSKOU HAD DE HAND IN COMMUNISTISCHE ACTIE United Press meldt uit Stockholm Hei hoold der politie deelt mede, dai belangrijke documen en zijn ge vonden bij den inval in bet commu nistisch hoofdkwartier, waaruit, de Russische medewerking aan de actie tegen de regeering is gebleken. Twee gearresteerde voormalige com munisten zouden hebben bekend, dai zij als tusschenpersonen hebben dienst gedaan bij hel brengen van groote som men gelds uit Moskou, welke in hun kleeren waren genaaid eenmaal zelfs bracht ieder hunner 20.000 Zweedsche kronen mee voor het voeren der Sow- jet-propaganda. zsl worden door u vaarwel t emoeten zeggen, u. aan wie mijn hart zoo innig gehecht is." De torenwachter trad binnen. „Een ruiter nadert in vollen galop het kasteel," bood schapte hij. „Hemel zou hij het reeds zijn riep Lu cie, wier wangen bij dit bericht met een blos. van vreugde overtogen werden. De torenwachter vertrok. „Ge ziet, Lucie," zeide vrouw Bertha, „dat ik niet gelogen heb." ..Helaas waarom moeten zij, die ik liefheb, mij verlaten, terwijl zij blijven, die ik gaar ne vertrekken zag?" „Ik begrijp u niet, Lucie." „Ik meen/' gaf de gravin ten antwoord, „dat uw vertrek mij smartelijk zal vallen.... terwijl het verblijf van den ouden graaf van Rochester op dit kasteel mij alleronaange naamst is." „Hoe, Lucie Is de tegenwoordigheid van Arthurs vader u onaangenaam riep Ber tha verwonderd uit. ,,'t Is waar, de graaf heeft weinig innemends hij is stroef en te rugstootend, maar hij bezit een braaf en eer lijk hart,... en dat hij u bemint, lieve Lu cie, hiervan heeft hij u immers het grootste bewijs gegeven door u het medaillon Maar ge draagt het niet, Lucie," viel Bertha zich zelve in de rede, nu eerst bemerkende, dat de gouden ketting waaraan het medail lon bevestigd was. niet meer om den lelie blanken hals van Lucie hing. „Neen." zei Lucie. „graaf William heeft dat kleinood van mij teruggeëischt." „Teruggeëischt En wanneer, Lucie riep Bertha verbleekende uit. „Gisteravond, toen ik het park doorkruiste om u te zoeken (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN! Zij per Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Wieringer Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1