31e JAARGANG No. 27 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN VRAGEN VAN DEN DAG. DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. WiERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER M. Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. SPIONNAGE EN DE BERECHTING De Standaard (a.r.) schrijft; We haddien eerst de geruchtma kende uniformen-affaire, daarna de arrestatie van 'n hooggeplaatst ambie naar van Sociale Zaken en een ander van Economische Zaken en nu werden we weer opgeschrikt door een nieuw geval van spionnage, dat in Noord- Holland en Groningen voorkwam. We kunnen niet zeggen, dat we bui tengewoon ingenomen zijn met de wijze van behandeling dezer spionnage aangelegenheden. Men kabbelt zoo lang met de berechting ervan. Is het nu werkelijk zoo, dat men meer dan 3 maanden noodig heeft om de schuld vast te stellen van de heide ambtena ren hiervoor aangeduid En als de rechterlijke macht niet sneller kan werken met het oog op onze wetge ving, zou men dan voor die soort, za ken de wet niet dienen te wijzigen We maken die opmerking niet, omdat we aan die spionnage-aifaires op zichzelf zooveel beteekenis hechten, maai- wijl het geen 3 maanden duren mag voor en aleer ambtenaren, die hun land verraden, uit den dienst ont slagen zijn. En we hopen daarom, dat men in den vervolge ook het effect zal weten te waardeeren van een onmiddel lijke berechting eener misdaad, waar voor nimmer een verontschuldiging aan te voeren is. HET WATTENSCHANDAAL In de Kleederindustrie, het vakblad voor kleermakers en coupeurs, komt een artikel voor over de knoeiende cinfectionneurs, die betrokken zijn bij het „wattenschandaal," De schrijver begint met vast te stel len, dat de gearresteerde confection- neurs op 'n „benepen en misselijke manier" het Rijk hebben bestolen. Schrijver spreekt er vervolgens zijn verwondering over uit, dal er onder de vakgenooten nog zoovelen zijn, die van meening zijn, dal het tenslotte voor deze menschen nog wel zal los- loopen, omdat, zij zich voor hun rech ters natuurlijk zullen beroepen op het begrip „speer" (vakterm voor hei geen er van de fournituren overblijft), hetgeen nooit diefstal kan beteekenen Niemand behoeft mij de grens aan Ie geven A\aar „speer" ophoudt en diefstal begint, aldus de schrijver, want een dergelijke grens is ei- niet. En wanneer iemand er per se toch een getrokken wil hebben, wel nu, dan ligt ze voor den „speerder" daar, waar datgene dat hij „speert" van dusdanig formaat is, dat het voor niemand ge bruikswaarde meer heeft. Niet voor dengene, die het hem om te gebruiken gaf, dus.óók niet voor den „speer der." i „De voornaamste reden, die mij tot. het schrijven van deze regelen be woog, aldus schrijver, is, dat m.i. voor het groote publiek deze zaak een aspect begint te krijgen, die zij niet hebben mag, omdat men tokkelt op het sentiment Onze arme verkleum de jongens aan de grens. Inderdaad is de zaak zóó - en iedere vakman weet dat - dat die planken watten, waar de soldaten heusch niet op gecharmeerd zijn - vraag het ze maar - ei- alleen in zitten omdat hij ons de uniformen nog net eender worden gemaakt als in den tijd van onze overgrootvaders, toen er nog geen tusschenlinnen bestond. Vaktechnisch is onze jas inderdaad een monstrum. Dat ook de betreffende autoriteiten dat inzien en de soldaten met die watten geenszins een kwan tum warmte willen toedienen, blijkt uit de voorschriften voor de kleeding voor de M.M.A., enz. waarin uitdruk kelijk staat voorgeschreven, dat de horsten beslikt moeten zijn op het dek vlies van een vel watten of op een fla- nellette of wattine. Nogmaals herhaal ik, wat ik hier boven reeds uitdrukkelijk heb gezegd, ik kan voor de daad van deze men schen geen enkele verontschuldiging en zelts geen verzachtende omstandig beid vinden. Deze menschen hebben gestolen ten nadecle van het Rijk Zij hebben ech ter noch de Weermacht noch den Slaat in gevaar gebracht en evenmin hebben zij iets ontnomen aan het wel zijn - of de warmte - van onze jon gens aan de grens. Zij hebben zich van elke jas de waai de van 5 cent toegeëigend. FEUILLETON. 35.) „Ge waart een volleerde bedrieger en hui chelaar." zeide Diana, „die zoo natuurlijk zijn rol wist te spelen, dat ik niet anders dacht, of ge waart inderdaad degene, voor wien ge u uitgaaft. Ik kende u toen niet. ge lijk ik u, helaas nu ken, en vandaar dat de verachting, die ik thans* voor koester, mij toen vreemd was. Ik had slechts eenmaal bemind hij, wien ik de innigste liefde toe droeg, was mij door den dood ontrukt, zoodat met mij tamelijk onverschillig was, wien ik mijn hand schonk. Ik was aan Lady Grand- ville alles verplicht, zij beschouwde een hu welijk tusschen mij en u als haar grootste geluk, en toen zij er op aandrong, dat ik de hand zou aannemen, die gij mij aanboodt, wilde ik haar door geen weigering bedroe ven en ik werd de uwe. „Nauwelijks was ik eenige dagen gehuwd, of alles werd ontdekt," vervolgde Diana „toen bleek het, dat ge mij bedrogen hadt, dat Maxwell uw naam niet was, dat ge geen afstamming waart van het aloude geslacht der Maxwell's maar dat ge Wie en wat ge waart, is te laag, dan dat mijn mond het zou willen uitspreken." „Waartoe het verledenc weder aange roerd hernam Maxwell. „Om u aan uw laagheid te herinneren, Sir," gaf Diana ten antwoord, „en toen het bleek, hoe schandelijk ge mij en Lady Grand- ville bedrogen hadt, ge bezat toch niet het minste eigendom op het vasteland, evenmin bestond er een oom, wiens schatten eenmaal de uwe zouden worden.alles was leugen £n bedrog, toen, Sir, was het, dat ik u eerst politic diverse k lachte hadden. bereikt BINNENLANDSCH NIEUWS. DE SCHRIK DER BUITENWEGEN Dank zij de oplettendheid van de politie te Nieuwer-Amstel, is het ge lukt, over te gaan tot aanhouding van 'n man uil Vinkevcen, die er den laatsten lijd op uit was op buitenwe gen bevindende dames lastig te vallen Een dergelijk voorval overkwam verh den week 's avonds op den Am- steldijk ook een inwoonster van Am stelveen. Ondanks haar groote ontstel tenis wist zij een vaag signalement en Til drie tel cijfers van het nummer van den motor, welken de schuldige bij zich had, te onthouden. Na enkele avonden gepost en alle passeerende motorrijders aangehou den te hebben, gelukte het de politie aan den hand van de drie verstrekte nummerbordcijfers den vermoedelij- ken schuldige aan te houden. Inder daad bekende de man. Daarbij bleek, dat hij zich aan soortgelijke feiten had schuldig gemaakt in de gemeen ten Uithoorn, Ouder-Amstel en. Wees- perkarspel, in welke gemeenten de in uw ware gedaante, in uw gansche niets waardigheid leerde kennen. Hadt ge mij uit liefde misleid, wellicht zou ik u voor dat be drog en die logen vergiffenis geschonken hebben want een vrouw vergeeft gereedelijk de misslagen, uit liefde voor haar begaan maar neen, zonder van schaamte te blozen, zonder door het gevoel uwer eigen nietswaar digheid als vernietigd te worden, bekende ge, als ware het een gewone, ja een eerlijke zaak geweest, dat alleen eigenbelang u had genoopt, mij, de dochter van Lord Grandvil- le. hoewel dan ook onbemiddeld noch thans tot een der eerste geslachten van Engeland behoorende, naar het altaar te geleiden. „Diana." zeide ge, „ge weet, dat ik thans niets ben. maar door uw hulp zal ik niets worden ge bezit bloedverwanten aan het hof door hunne voorspraak en ondersteuning kan mijn verheffing tot de een of andere waardigheid niet achterwege blijven. Ik ben niets, een man zonder naam, titel, rang, of vermogen, door uw huweijk met mij zijt ge ook niets gewordenMaak dus iets van mij, want bedenk, dat, hoe hooger ik stijg, gij ook des te hooger stijgen zultimmers, uw lot is met een onverbreekbaar keten aan het mijne verbonden. En toen ik uwe laag heid verweet, u met mijn wraak dreigde, wat deedt ge toen. Sir Maxwell Toen bespotte ge mij en zeidet, „Diana, ge durft het bedrog, dat ik ten opzichte van u pleegde, niet open baar maken, uit vrees, u belachelijk te ma ken voorkom dus ter wille van u zelve iede re ontdekking, en ge kunt dit, door mij door uw hulp tot de een of andere waardigheid te doen verheffen." „En al weigerdet ge mij die hulp," zeide Maxwell, „ge bewaardet toch zorgvuldig het geheim mijner afkomstik dank u daar niet voor, daar ge zulks alleen om uwentwil en niet om mij deedt „Neen, ik weigerde, gebruik van den invloed te maken, dien mijn bloedverwanten bezitten, om u te verheffen." zeide Diana, „daar ge zulks niet waardig waartik weigerde, de medeplichtige te zijn eener misdaad want STEUNFRAUDE Deze week kwam door een politie onderzoek vast te staan, dat een inwo ner van Nieuwer-Amstel, die gedurea le de jaren 1932-1936 'n totaal bedrag van f 2500 aan ondersteuning genoot, aan huizen en vorderingen, waaronder hypothecaire, een kleine f 20.000 bezat Toen de man den laatsten tijd, ook na in dit opzicht reeds geholpen te zijn, zich telkens weer tot Maatschap pelijk Hulpbetoon om kleeding wend de, maakte dit den argwaan van den dienst gaande. Na huiszoeking dooi de politie kwam bovenstaande aan het licht. De man leefde zeer armoedig en wist daardoor het medelijden van anderen op te wekken, zelfs in die ma te, dat de dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon door anderen op den behoeftigen toestand van den man attent werd gemaakt. Een vervolging zal nu worden inge steld. MEISJE VERDWENEN TE BREDA Woensdagavond heeft het 21-jarige meisje Theodora Goosens, dat bij Ti fa rnïlie aan de Veemarkt te Breda in dienst was, het huis van haar patroon verlaten om een boodschap te doert. Sindsdien is zij spoorloos verdwenen. Op 1 Maart zou zij haar betrekking verlaten. Woensdagavond vroeg zij aan den heer des huizes of zij even een boodschap mocht doen, hetgeen hij goed vond. Zij keerde dien avond niet terug. Men vond dit wel vreemd, maar zocht er niets achter. Het meisje stond goed bekend. Men hield rekening met de mogelijkheid dat zij zich ergens was gaan presenteren en dat zij daar over met haar ouders, die te Zundert wonen, wilde spreken. Ze had haar fiets meegenomen. Toen Theodora den volgenden dag niet bij dc familie te Breda terugkeer de, stelde men een onderzoek in. Het bleek, dat zij niet naar huis was gegaan. Aangezien men vermoedde, dat haar een ongeluk was overkomen, heeft do politie in de Singels gedregd, evenwel zonder resultaat. STOP OP MILITAIRE SOMMATIE De Iv.N.A.C. waarschuwt de automo bilisten vooi- de gevaren, welke zijn verbonden aan het niet direct gevolg DE VLUGSTE EN GOEDKOOPSTE VERBINDING NAAR WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE ik beschouw het als een misdaad, een laag hartige op een standpunt te plaatsen, waarop alleen eer en verdiensten, maar geen schande en oneer behooren te staan." „En toch zal ik zonder uw hulp, Mevrouw pair en hertog zijn," zeide Maxwell „Ge zult het worden, maar ge zijt het nog niet," zeide Diana, een bezonderen nadruk op deze woorden leggende. „Hoe. Mevrouw riep Maxwell, eenigszins onthutst. „De koning heeft mij zijn woord gegeven, en nooit brak Karei II zijn woord of schond hij zijn belofte." „Hij gaf zijn woord aan Robert Maxwell, zeide Diana, „maar niet aan O, mijn mond weigert, den verfoeiden naam uit te spreken Neen, niets zal Karei n kunnen be wegen om de gedane belofte te houden, daar de naam van Robert Maxwell, dien ik u al leen gaf, om den anderen niet te noemen, de uwe niet is „Diana, wilt ge mijn geheim verraden riep de gunsteling, wiens bleeke wangen blee- kei werden. „Ge zeide straks, Sir Maxwell, dat ge ge loofde, mij geen dank schuldig te zijn, om dat ik, uw geheim bewarende, zulks alleen om mijnentwil en niet om u deed. Luister, ik zweegmaar ge hebt gelijk, het was niet om uwen wil, ook niet om mij, het was om Lady Grandville, want, ziet ge, Sir Maxwell, ik wilde niet, dat de brave vrouw met het be drog, dat ge ten opzichte van mij, arm meis je. pleegdet, bekend werd het zou haar te diep getroffen hebben.maar thans is er niets, dat mij dwingt, uw geheim langer te bewaren. Lady Grandvile is overleden, en om harenwil alleen heb ik gezwegen „En wat wilt ge dan doen, Diana ,Mij wreken, gaf de echtgenoote ten ant woord „zoolang mijn tante leefde, offerde ik de wraak op aan de erkentelijkheid, thans, nu zij niet meer is, leef ik alleen voor de wraak. „Ge zijt dwaas, u om een alledaagsche ge beurtenis te willen wreken," zeide Sir Max well, als hechtte hij weinig gewicht aar. geven aan t stopteeken van militaire wachten. Aangezien verwacht mag worden, dal onder de tegenwoordige omstandigheden bijzonder gelet zal worden op automobilisten, vooral des avonds en in den nacht, honde men ernstig rekening met de mogelijk heid, dat bij niet direct stoppen de militairen gebruik kunnen maken van hun recht op schieten. Men lette dus terdege op NA DE MILTVUUR-INFECTIE. Sleutels aan „De Adelaar" teruggeven. Hot Handelsbl. verneemt, dat de sleutels der kracht voed erf abri ek „De Adelaar" te De Bilt, aan de directie zijn teruggeven, nadat de voorraden vernietigd en de gebouwen en machi nes ontsmet zijn geworden. De fabriek kan echter nog niet gaan draaien, om dat het vervoerverbod is gehandhaafd. VEENENDAAL GAF 9 MILLE VOOR FINLAND De in Veenendaal gehouden collecte ten bate van het Finsche Roode Kruis heeft het belangrijke bedrag opge bracht van f 7.636,80. Door de geheele bevolking en ook door de militairen is spontaan medegewerkt, waardoor dc opbrengst alle verwachtingen heeft overtroffen. Op vrijwel alle fabrieken heeft inder tijd het personeel door overwerk of af zonderlijke collecten, aangevuld met giften der directies, groote bedragen gegeven en in do meeste gevallen werd bij de (lijstcollecte, welke huis aan huis gehouden is, weer opnieuw ingoteekend. Met de reeds vroeger door velen opgezonden giften kan gere kend worden, dat Veenendaal een be drag van pl.m. f 9000 geofferd heeft. De in de Gemeente Almkerk (N.-B.) gehouden coliecte ten behoeve van Finland, heeft f 423.- opgebracht. TRAGISCHE TERUGKEER VAN „STILLE OMGANG" Zondagmorgen, na afloop van den Stillen Omgang, begaf een 56-jarig in woner van Budel N.-B.), die aan dc bedevaart had deelgenomen, zich naai het'Koffiehuis van de Noord- en Zuid Hollandsche Tramweg Maatschappij. Hij nam plaats op het terras aan het water. Door onverklaarbare oorzaak - men vermoedt, dal de man op een ge geven oogenblik achteruit is gcloo- pen - geraakte hij te water en verdween in de diepte. Onmiddellijk werden red dingspogingen ondernomen en na eenigen tijd gelukte het, den drenke ling, die bewusteloos was, boven te brengen. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig, doch de pogingen, die ondernomen werden om de levens geesten op te wekken, bleven vruchte loos. liet stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis overgebracht. Diana's bedreiging „men ziet schier dage lijks, dat een man zijn fortuin door een hu welijk maakt ieder verstandig man zal mijn slimheid roemen en u belachelijk vul den dat zullen de vruchten van uw schitte rende wraak zijn „Ha riep Diana op den toon van belee- digde eigenwaarde uit, „men dringt zich bij een adellijke familie als die der Grandvillss in onder een aangenomen naam men zegt. een aanzienlijk vermogen te bezitten en schat ten te wachten te hebbenmen huichelt braafheid en deugd, en weet het zoover te brengen, dat men de hand van een onervaren meisje verwerft en de toestemming eener ou de. niets kwaads vermoedende vrouw ver krijgt en eenmaal gehuwd, zegt men tot het slachtoffer van dat helsche bedrog „Ik heb u misleid en bedrogen, ik ben een ellen deling." En ge noemt dat een alledaagsche gebeurtenis, een slimheid Wij zullen eens i zien, of Karei II en de heeren van het hof het ook zoo zullen noemen." „Maar, Diana nu ik hertog en pair zal worden, nu ik zijn zal, wat ik eenmaal voor gaf te wezen.moet ge voldaan zijn. „Voldaan riep Diana uit„denkt ge, dat. in mijn oogen uw laagheid niet door den her- tcgsmantel zou schijnen, of dat de rang van pair een nietswaardigen bedrieger tot een man van eer kan maken Ware ik een man. Sir Robert Maxwell, ik zou niet rusten, voor dat ik mijn schande in uw bloed had uitge- wischt. want ik haat, verfoei, vloek u maar daar ik een vrouw ben, te zwak om de wa penen tegen u te voeren, zal ik mij wreken, gelijk eene vrouw zich wreektDie wraak zal wel niet bloedig, maar daarom niet minder geducht zijn." „En op welke wijze zult ge u wreken, Diana „Dat zult ge te weten komen, als het oo genblik om mij te wreken daar zal zijn 't is mijn geheim, gij hebt het uwe. ik het mij ne, en," ging Diana voort, „ik ken u, weet, hoe voorzichtig men met u moet omgaan als ge mijn plan kendet. zoudt ge alle midde WACHTMEESTER IN ARREST Hij nam steekpenningen aan. De militaire politie heeft' een bij het Algemeene Paardendepot op Hout- rust' gedetacheerden wachtmeester administrateur gearresteerd. Van begin December tot ongeveer medio Janari heeft deze wachtmees ter van een groentehandelaar uit Wa teringen, die te Den Haag een aantal filialen heeft, steekpenningen aan genomen voor 'n totaal bedrag van ongeveer f 400. De leveranties van groenten, die wekelijks werden be taald en die voor een bepaalde peri ode bij inschrijving werden toege wezen, waren van dien omvang, dat de groentehandelaar den wachtmees ter elke week op den betaaldag f 25 overhandigde. Hij was bang voor con currentie en, zooals hij de politie bij zijn verhoor mededeelde „Voor wat. hoort wat." Tegen den groentehandelaar is pro ces-verbaal opgemaaktl die wacht meester is voorloopig in bewaring ge steld.. ZEVENBERGENS OMROEPER HEEFT EEN NIEUW BEKKEN Sinds menschenheugenis is in Ze venbergen steeds gebruikt.' gemaakt van het bekkenslag om de burgerij min of meer belangrijke mededeelin- gen te doen. Zoo werd van den omroe per gebruik gemaakt door notaris sen voor publieke verkoopingen voor den vischafslag, door het gemeente bestuur voor zandstrooien en sneeuw ruimen bij opening van de ijsbaan, enz. De omroeper met zijn bekken waren in de gemeenschap vergroeid en op al le hoeken en straten in Zevenbergen werd naar hem geluisterd en wie hem niet verstond, vroeg aan den ander wat er werd uitgebeld. Dit mooie oude gebruik is sinds twee jaren gestaakt en dreigde ongemerkt verloren te gaan. Daarom wordt op initiatief van den burgemeester het mooie oude gebruik in eere hersteld. De V.V.V. Zevenbergen Centrum trok zich het geval aan en financier de de kosten van een nieuw bekken, dat door den koperslager Chr. Bel- jaars te Zevenbergen een kunstvoor werp is geworden van het edele handwerk. Het bekken vertoont het wapen van Zevenbergen en het jaartal 1940, ter wijl het randschrift luidt Burgerij van Zevenbergen Hoort. Zaterdag heeft de burgemeester het nieuwe bekken met eenige toepasse lijke woorden den omroeper overhan digd. Het oude versleten bekken wordt bewaard. BROERTJE EN ZUSJE VERDRONKEN Groote rouw en verslagenheid zijn op dezen Zondag gebracht over het stille dorpje Zalk onder de Gemeente len aanwenden, voor niets zoudt ge terug deinzen, zelfs voor geen moord maar neen, ik zal dat plan geheim houden die onzeker heid, aanstaande hertog en pair, zal u folte ren. u des nachts den slaap uit de oogen hou den. cn u bij dag voor het minste gerucht doen beven en bij het minste woord doen sid deren Ik wil ten opzichte van u niet als een sluipmoordenares handelenmaar ik ben hier gekomen om u te zeggen, wat ge van mij te duchten hebt. Sir Robert Maxwell schreef haastig deze woorden „Verlies deze vrouw geen oogen blik uit het oog," en riep Is daar iemand „Wat wilt ge doen, Sir Maxwell vroeg Diana. ,Uw bedreigingen van wraak kunnen mij de bevelen des konings niet doen vergeten," ,de koning heeft mij een last opgedragen dien ik ten uitvoer moet brengen Wilson trad binnen. „Laat dit bevel stipt volvoerd worden," zei de Maxwel, den kamerdiennaar het geschrift overhandigende. Wilson vertrok. „En nu, Mevrouw," zeide Maxwell met meerdere kalmte, „hebt ge mij niets meer te zeggen ,Neen, Sir. wat ik u te zeggen had, is ge zegd „Ons onderhoud is dus geëindigd, Mevrouw. Alleen zij het mij vergund, u dezen raad te geven Laat u door uw wraakzucht niet te ver drijven, de wraak heeft nooit iemand voordeel aangebracht of hem gelukkig ge maakt." Diana vertrok, Sir Maxwell in de hevigste onrust achterlatende. tWordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALBN Wieringer Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1