Jï 31e JAARGANG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PASCHEN MAAR DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. IN VERBAND MET DE a.s. FEESTDAGEN verschijnt DINSDAG a.s. dit blad NIET het eerstvolgend no. komt dus uit op Donder dag a.s. UITGEVER CORN. J BOSKER WIERINGEN. BUREAU Illppolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. AD VERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 LEVENSVERNIEUWING. opdat, gelijkerwijs Christus uit de dooden werd opgewekt door des Vaders heerlijkheid, zoo ook wij zouden wande len in nieuwheid des levens. Rom. 6 4. Vrijwel algemeen is het verlangen naar levensvernieuwing. Het leven is niet, zooals de mensch zou willen, dat het was. Daarom pro beert hij ook het leven te veranderen. Heel onze cultuur is geboren uit dezen wil tot le vensverandering. In zooverre is ontevreden heid het kenmerk van den mensch. Hij zegt „neen" tegen het leven, zooals het is. Dit kan meebrengen, dat de man het leven vernietigt, het kan ook maken, dat hij het veredelt, be schaaft, bebouwt, in cultuur brengt. Hij kan zich bij het leven, zooals het is, niet neerleg gen, zonder zijn wezen te verloochenen. Wat den mensch nu in de eerste plaats aan het leven, zooals het is, hindert, is de beperkt heid, eindigheid en daarmee het precaire, be dreigde er van. Wij merken telkens weer, hoe broos het geluk, hoe schaarsch het zelfs is, hoe broos ook het leven zelf is. Wij bemerken, kort ge zegd, de macht van den dood over het leven. Hoe hooger de eischen zijn, die iemand zich zelf stelt, of die hij beseft dat aan hem ge steld worden, hoe dieper en smartelijker zijn besef van onvolkomenheid is. Wie gegrepen is door Christus, moet wel zeer diep onder den indruk Ifpmen van zijn eigen verkeerdheid. Deze onvrede geldt echter ook de wereld, waarin wij leven. Wie zou vrede kunen hebben met de wereld van nu Zeker niet hij. die iets verstaan heeft van de prediking van het Koninkrijk Gods, van een wereld, waarin Gods wil volkomen zal geschieden, welke aankon diging tevens een oordeel over en een eisch aan de bestaande wereld inhoudt. Onze we reld is bij lange na niet, zooals zij moest zijn. Wie dat inziet, beseft ook, dat hij aan den toestand der wereld mede schuldig staat. Zooals omgekeerd de verkeerde wereld den enkeling bederft. Het moet derhalve anders worden met enkeling en wereld. Niet slechts omdat zonder deze verandering de ondergang zeker is, maar ook en zelfs allereerst, omdat het bestaande, zooals het is, niet mag zijn. Wij zijn niet verantwoord tegenover God en menschen, als wij niet naar verandering streven. Zoo probeert de mensch het leven anders te maken dan het is. Hij bemerkt echter tot zijn groote smart, dat het succes niet zeer groot is. Zeker, wij kunnen veel, maar als het er op aan komt, zoo weinig. Wij vermo gen weinig tegenover den dood. En tegenover «de zonde Een stemming van moedeloosheid, vertwij feling, wanhoop is over de menschen gevaren, ook al verbergt zij zich vaak achter bravour en vertoon van geloof in de toekomst van volk en ras. In deze stemming treft ons nu Paschen en Paschen spreekt van een levensvernieuwing, die geen droom, doch werkelijkheid is. Paschen boodschapt ons van God, die God die mach tiger is dan zonde en dood, die deze mach ten overwint en aan zijn doeleinden zelfs dienstbaar maakt. De menschen mogen Chris tus in hun verdwazing en verkeerdheid doo den. God doet Hem verrijzen uit het graf. God volvoert zijn plannen en laat zich daar bij door niets dwarsboomen. Zijn liefde tri omfeert. Hij vernieuwt leven en wereld. Eens zal Hij voor goed de Hem vijandige machten te niet doen, maar nu reeds wil hij mensch en wereld vernieuwen, van dag tot dag. Ge deeltelijk, gebrekkig, toch reëel. Zoo blijkt levensvernieuwing mogelijk. Niet van den mensch uit, doch van God uit. Niet als een menschelijke mogelijkheid, doch als een goddelijke werkelijkheid. Schoon God het menschelijke ook hierbij gebruikt als middel voor zijn doeleinden, ook de menschelijke inspanning. God vernieuwd; en wij hebben niets anders te doen dan ons en onze wereld te laten vernieuwen. „Niets anders dan" maar dat is het juist, wij willen ons niet la ten vernieuwen, wij niet als enkeling en wij niet als gemeenschap. Vernieuwing beteekcnt immers vervanging van het oude ik door een nieuw en dus zelfverloochening, den wil om het leven te verliezen, het kruis aanvaarden. Het beteekent, kort gezegd, leven uit de lief de, die God in onze harten wil uitstorten. Maar dat willen wij niet en daarom blijven wij de oude mensch in de oude wereld. En toch leeft er in ons ook het verlangen naar en het besef van de noodzaak van levens vernieuwing. Paschen zegt ons Laat u ver nieuwen. Waag. durf. Geef u over aan den God, die Christus uit de dooden heeft opge wekt. opdat ook wij zouden wandelen in nieuwheid des levens. Dit is uiteraard een zeer groote zeltl zaamheid het laatst kwam dit voor in 1818 en de volgende maal zal liet in 2285 gebeuren. En op 23 Maart zal het pas weer zijn in 2014. Uit, deze mededeelingcn blijkt, dat een Paschen op 24 Maart, zooals w ij thans hebben, inderdaad een zeer groo te bijzonderheid 'is. De laatste datum, waarop het Paaschfeest kan vallen, is 25 April, en hier zijn wij dicht hij, want dit zal in 1943 het geval zijn. Men ziet uit een en ander, dat er tusschen de vroegste en de laatste Paschen een periode van 34 dagen ligt. (II. Post) BUITENLANSCH NIEUWS. VROEGE PASCHEN Aan den vooravond van hel, eeuwen oude Paaschfeest mag er nog eens aan herinnerd worden, dat wij ditmaal een vroege, zelfs een heel vroege Pa schen hebben 24 Maart. MaaT de vroegst mogelijke Paschen is het toch niet, want die datum is 22 Maart. De datum van Paschen wordt natuurlijk volgens een vaste methode berekend. Deze methode dateert van het jaar 325 en is sindsdien steeds gevolgd. In genoemd jaar heeft de-groote kerkver gadering van Nicea bepaald voordien was er allerlei strijd over geweest), dat Paschen in den vervolge zou val len op den Zondag na de eerste volle maan in de lente. Aangezien de lente op 21 Maart begint, volgt hieruit, dat Paschen op zijn vroegst op 22 Maart kan vallen, maar alleen wanneer 21 Maart een zaterdag en het juist op dien eersten lentedag volle maan is. FEUILLETON. 43.) „En wilt go Engeland weder verla ten, weder naar Nieuwpoort, tcrugkee- ren en daar als Bcrtha, de koopvrouw- van Nieuwpoort, uw handel voortzet ten „Neen, Sire-, sedert ik mijn geheim heb geopenbaard, heb ik opgehouden Bei'tha de koopvrouw van Nieuwpoort te zijn, en ziet ge in mij de barones van Erickdale. Ik heb schatten genoeg om aan den naam Erickdale den glans en den luister bij te zetten, die rijkdommen kunnen geven boven dien vereischt de zorg voor het geluk mijner dochter te veel mijn kracht en inspanning dan dat ik mij langer met den handel zou kunnen bezighouden, liet zai echter van u afhangen, Sire, of ik Engeland voor altijd zal veria- ion of niet wees rechtvaardig, Sire «li ik blijf „Rechtvaardig, Mevrouw Recht vaardigheid is de eerste plicht van een vorst, en mocht ik dat ooit uit het oog verliezen, jegens de barones van Erick dale zou dit niet het geval wezen „Welnu, Sire, ik herhaal thans de bede, zooeven door Bcrtha de koop vrouw van Nieuwpoort to' u gericht wellicht vindt zij meer gehoor, nu het de barones van Erickdale is, die u biddend toeroept „Sire, wees recht vaardig jegens mijn kind. „Barones van Erickdale", riep Ka- rel ir bewogen uit, „heb medelijden met mij, barones gij, die de eer boven bet leven liefhebl, weet, dat ik lijd, nu ik weigeren moet, te zeggen wat ge van mij vordert, - o geloof mij, hel grieft RICHARD TAURER ENGELSCH- MAN GEWORDEN. Richard Taubcr, de bekende zanger, van geboorte een Oostenrijker, beeft Donderdag zijn naturalisaticpapieren onderteekend en den eed van trouw af gelegd. Daarmede heeft, bij de Engel- sche nationaliteit verworven. MEER DAN VIJFTIGDUIZEND OORLOGSSLACHTOFFERS j De correspondent te Helsinki van „Aftonbladct" meldt, dat, naar in wel ingelichte kringen \vordt verklaard, ongeveer 1(5.700 Finnen zijn gesneuveld Tienduizend personen zijn verminkt liet aantal gewonden bedraagt onge veer dertigduizend. SCHEEPVAART OP DONAU HERVAT Veel huizen en vee verloren ge- •gaan door watervloed. In de nabijheid van Boedapest heelt het hoogo water van de Donau ernsti ge schade aangericht. Te Xagy Teteny zijn honderd huizen vernield en dui zend varkens verdronken. Vele gebou wen staan nog onder water. Bij Szegedin is het gevaar voor over trooming toegenomen, doordat het water niet door den bevroren grond an dringen. In vele doelen van I-Ionga rije ligt het spoorwegverkeer nog stil, doch de scheepvaart op de Donau ts hervat. mij innig, niet te kunnen, niet te mo gen zeggen „Ik heb gedwaald, mij be drogen niet de gravin van Roclies- ter, maar een andere vrouw was met mij in het paviljoen Eisch van mij, wat ge wilt, alles alles, barones" van Erickda.le maar dat niet.... 't is on mogelijk." „Onmogelijk riep de barones van Erickdale uit.. „Alles, zegt ge, Sire, al les, en nu een moeder vraagt „Sire, geef aan haar dochter haar eer weder, neem de vlek weg, die er op haar naam rust", nu is liet, onmogelijk.... onmogelijk - en waarom Omdat de bekentenis der waarheid de eer des konings krenken zou. omdat de ko ning, eenmaal de beschuldiging be vestigd hebbende, die bevestiging moet volhouden ten koste van de oei ecner dochter, wier vader zijn leven voor de eer zijns vaders opofferde. Liever het, geluk van een onschuldig meisje voor eeuwig verwoest, dan de bevestiging eener valsche beschuldi ging herroepen „Mevrouw, ge zijt onrechtvaardig", zei de koning, ,,en mijn hart bloedt, dat ik het u moet zeggen." „Sire, zei de barones met waardig heid, ik ben geen zwakke vrouw geen lichlgeloovigc moeder, die zich dooi de tranen rener dochter laat mede- sleepen om aan de onschuld eener schuldige te gclooven neen, de on dervinding heeft mij s'ork en kracht vol gemaakt.... Wat ik eisch, wat ik bid. is billijk en rechtvaardig.... Lu- cie Erickdale is onschuldig - en de vlek, die er op haar eer is geworpen, is onverdiend, is laster Ware zij schuldig, Sire, mijn moederhart zou zich toch daarom niet voor haar ge sloten hebben, maar ge zoudt mij hier niet, met haar gezien hebben, ik zou haar niet hebben blootgesteld aan de vernedering, die haar te beurt valt. aan de blikken, die met zooveel verachting AMBACHTSSCHOOL VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Aan de volgende leerlingen werd een ge- tiiigschrift 2-j cursus uitgereikt: to, de toeslagregeling voor het jaar .,,t ,T ,eni~ Jf „,Baklter- E'T im \oor belanghebbenden in bet bc- r,. f T, "T -•gunning iu, uitoefening den. Breezand J. van Scheijen. Callantsoog dp '•'"«Imee. visscbenj of mede- L. J. Vader, Julianadorp C. Visser, den Burg sc'iipp<'i of \aste knecht van zulk een i Texel i J. Wiggers. Breezand; H. P. Zee-j vergunninghouder, die de IJsselmeer- man, 't Zand; W J. Zeinstra. Middenmeer. visschorij uitoefent, bepaald, dat de ge- Afd. Motoorijtulg- en Rijwielhersteller w one toeslag gedurende het geheclo A Baken. Callantsoog A. Zegel, den Burg.'jaar nihil bedraagt. Echter kan een iTexei» jbijzondere toeslag op het bedrijfsinko- Afd. Electrotechniek. men in daartoe leidende gevallen wor L. Luppens, Hippolytushoef C van Swingden verleend, welke bij afzonderlijke deren, den Burg (Texel» Sj. v d. Wal. Mid- i .'schikking zal worden vastgesteld, denmeer S. Zomerdijk, 't Zand 'Afd. Timmeren. j WATERSPORT. Naar wij vernemen J J. Bay, 't Zand J. Baarsen, S. Baarsen. zal commissie voor de Rondvaart J. Bos, F. Kaptein, C. Kaptein. allen Urk door Nederland bet zeer op prijs stel- N. C. Leeuw, Wieringerwaard A. Leyen, Den Ion, indien houders van Bondscafé's Oever J. Stark, Eierland, (Texel). Afd. Meubelmaken W. Tiel, Julianadorp Bevorderd van de le naar de 2e klasse Afd. Metaalbewerker) Elbert Bakker. «Wie- ringen) Jan Druif .Texel, Herman Hege-'gé,, met hcl verzoek" iir'Vun'toerbóekjo man «Wieringen» Jan Hoekinga «Midden- meer» Pieter Hoornsman «Julianadorp de aanlegplaatsen w.o. ook Den Oe ver is genoemd, wanneer zich in den loop van dezen zomer op rondvaart, zijnde watertoeristen bij hen vervoe- en met het verzoek in hun t< en handteekening of stempel te plaat- Krijn Sperling .Wieringen, Jan van Stipri- \C" da' dc Gemeente aan IBreezand, Servaas Verbrugge .Bree- 1'ezocbt hebben, aan rhl verzoek ge zand. Martinus Worp .Callantsoog. za» norden gegeten. Afd. Motorrijtuig- en Rijwielherstellen j VRIJSTELLING DIENSTPLICHT Nan ten Bokkel «Wieringen' Gerardus Aan de gewoon dienstplichtigen J. Driehuis ('t Zand» Pieter de Haan 'Wierin- Scheltus en Jb. Verwoerd is door den gen) Albert Kies 'Wieringen» Jan Kranen- Minister van Defensie voorgoed vrij burg «Anna Paulowna» Cornelis Okkerse, stelling verleend van de dienstplicht «Anna Paulowna); Maarten Purmer (Julia- w*egens kostwinnerschap onder bepa- nadorp». ling, dat dt betrokkenen voor den Afd. Electrotechnick Qrinus Steigstra.' cluuu der vrijstelling als buitengew oon 'Wieringen) Cornelis Worp «Callantsoog). 1 dienstplichtigen worden beschouwd. Afd Timmprpn T.nit^pn rip Rrmn iRrpp- W'erkolijkCll DE VLUGSTE EN GOEDKOOPSTE VERBINDING NAAR WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE op haar gevestigd zijnNeen, ik zou haar hebben beklaagd, tegen baai- gezegd hebben „Lucicc. mijn schul dig kind, volg mij naar den een of andc ren afgelegen hoek der aarde daar zult ge voor uw misdrijf boeten, daar zullen wij beiden uw val bewecnen". en wetende, dat zij haar oor verbeurd had, zou ik Uwe Majesteit niet bidden, zc haar weder- te gevenMaar ze is onschuldig, ik ben er van overtuigd, ik zweer het u, zij is onschuldig Ja, Mijne Herren en Vrouwen,, op Lucie Erickdale, kleeft smet. noch vlek liet waren laaghartigen, die liaar eer bezoedelden en die zicli laaghartiger maken door die vlek en die smet onver diend op haar te laten rusten „Dat gaat te ver riep William van Rochester uit. „Wie heeft ooit zulk een taal in het koninklijk paleis gehoord?" „Ga voort. Mevrouw, ik eerbiedig uw smart," zei de koning, en niets zou mij gelukkiger maken, dan ze te kunnen lenigen of te doen ophouden." „O, Sire, geen ijdele plichtplegingen, waaraan ik geen waarde heclit meeni ge, wat ge zeidet, dan zou een woord van u genoeg zijn maar neen, neen!" riep de barones uit, en woede en wan gunst schitterden in haar oogen. „offer goed en bloed op, om den wag gelenden troon te schrage u zoodra hij weder vast. s'aat, wordt hij verge ten. die hem ondersteunde wees een verbannen vorst behulpzaam om de kroon, die hem toekom', te doen her krijgen. zoodra die kroon op zijn sche del rust, zal hij de hand vergeten, die hielp om er haar op te plaatsen.de stem van den hartstocht smoort, die dor dankbaarheid, ja, dikwijls die dor 'oer. - Komt, edellieden, schaart u allen .rondom mij, opdat geen enkel woord van hetgeen de weduwe van Erickdale u zeggen zal aan uw ooren ontsnappe. Blijft, aan uw eed van trouw, den ko ning gezworen, getrouwoffert Afd. Timmeren: Luilzen de Bruin, «Bree-jj,, verband met het zand) Aloysius van Dorselaar (Oudesluis» Coenraad Egmond (Anna Paulowna1 Ger- rit Kingma (Middenmeer) Willem de Leeuw ('t Zand' Willem van Oeveren Midden- meer i Jan Schot «Texel» Romke de Vries (Texel' Job van Hoorn 'Texxeli. Afd. Meubelmaken Cornelis Kater 'Cal lantsoog). GEMEENTE WIERINGEN. ZUIDERZEESTEUNWET. De Directeur van de Rijksdienst der Zuiderzeewet beeft met betrekking dienst roepen van de buitengewoon dienstplichtigen der lichtingen 1938 t.m. 1940. zijn betrokkenen derhalve met cb vrijstellingbeschikking thans weinig gebaat, aangezien zij zieli des ondanks op het hun medegedeelde tijdstip toch in werkelijkcn dienst zui len moeten begeven. BURGERLIJKE STAND Geboren Geertruida Catharina, dochter van M. Engel en P. G. de Haan Bca .Martba, dochter van E. Sloothaak en G. Meeldijk Jan Jacob, zoon van W. Tijsen en M. de Wit Jeanettc, daarvoor alles op, wat ge bezit, wat u lief en dierbaar is, geld, goed, bloed en leven, en wanneer ge dat. alles zult ge daan hebben, wanneer uw hoofd, even als dat van Lord Edward van Erick dale, als het offer van trouw en ge hechtheid op het schavot zal gevallen zijn, weet ge, wat dan uw loon zal we zen Dan zal de zoon van dien vorst, voor wien ge bloed en leven ten offer bracht, een poging doen om uw dochter, als zij jong en bekoorlijk is, te verleiden.... en weigert zij, aan eer en plicht ontrouw te worden, en wei gert zij zich in de armen van den niets heilig achtenden wellusteling te wer pen, dan zal men uil lage wraak, uit gekwetst eergevoel en gewonde eigen liefde haar met boon en smaad over laden, of haar wellicht overhalen, wan neer zij zich van allen verstooten ziet, in haar wanhoop datgene te doen, wat ze in haar vroomheid en onschuld wei gerde. Spiegelt u aan mij, ziet in mij, hoe de vorsten trouw en gehechtheid weten te beiootien, en God beware 'i voor do ramp, die mij en mijn onschul dig kind treft, en voor de smart, die onzen boezem vaneenscheurt." Mevrouw riep de koning uit, „uw woorden zijn bard. maar ik heb ze verdiend, de dochter van Edward van Erickdale liad mij te heilig moe ten wezen, om ooit aan haar U> denken. De naam van Rochester bekleedt een te schi'torende plaats in de geschiedroi- len des vaderlands, dan dat ik bet bad mogen wagen een begeerigon blik op de echtgenooto te slaan van een man die dien naam draagt Ge hoort het allen, dat Karei II zijn misslagen gevoelt en ze openlijk erkent, - maar dat is niet alles. Mevrouw de barones van Erickdale, dat is niet alles, jonk vrouw Lucie, ik wil herstellen, wat ik bvdorven heb." „Eindelijk riep de barones uit. „God zij gedankt riep Lucie, zich in de armen van haar moeder werpende -Ta", zei de barones, „de stem der eer moge eenige oogenblikken geslui merd hebben, maar in het hart van Karei II kon die stem niet dood zijn.." „Sire", sprak William van Roches ter, zijn holle grafstem en zijn ijskou- den blik op den koning gericht hou dende, „dat liet medelijden en het ge voel u tot geen zwakheid verleide ,„Ik ken mijn plicht, graaf" zei de koning met. waardigheid, „het is on- noodig mij daaraan te herinneren En zich daarop tot de menigte wen dende en voornamelijk tot de barones van Erickdale, vervolgde Karei II „Het was reeds lang de wensch van mijn geliefde onderdanen en van mijn bloedverwanten, waaronder mijn wel beminde zuster en haar echtgenoot, de koning van Frankrijk, dat wij ons in den echt zouden begeven,. - tot op dit •oogenlik weigerde ik, aan dien wensch gehoor te geven.... Thans echter wiJ ik aan dit algemeen verlangen voldoen en als blijk hiervan, vraag ik u, Me vrouw de barones van Erickdale, oni de hand uwer dochter Onbeschrijfelijk was de opschud ding, die deze woorden dos konings in de zaal veroorzaakten. „Lucie Erickdale zijn echtgenooto riep Arthur van Rochos'er verbleeken de. „o. dat hij geen koning ware en krampachtig omklemden zijn vingers bet gevest van zijn degen. „O. moeder, zijn echtgenoote, «lat nimmer", riep Lucie, een wanhopigen blik op Arthur slaande „dat nimmer!" Wordt vervolgd. VIER BLADEN ADVERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringer Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1