4 31e JAARGANG DINSDAG 21 MEI 1940 No. 57 %ÉSP nieuws- en advertentieblad voor wieringen en omstreken TWEE WERELDEN. Radio Stofzuigers W aschmachines Rij wielen, Banden enz. Kamerlampen, enz. bij JANNES J. BOSKER, H.-HOEF Telef 22 ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wleringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 DEN BLIK VOORUIT. Veel van de menschelijke berekeningen heb ben in de afgeloopen vreeselijke dagen jaren schijnen het te zijn gefaald. Illusies zijn stukgeslagen, andermaal hebben wij ge leerd, dat veel menschenwerk ijdel was. „Hoop van staat, zucht tot goud, vleierij van pluimen," hebben ons. om met Vondel te spreken, vergeefs betooverd en tot ij dele ver wachting en slappe bouwsels verleid. Zoo vaak hebben wij anderer nood gezien en geschetst en helpen lenigen en dan met dankbaarheid geconstateerd, dat die nood velen „nader tot God" bracht. Dat is ook ons in de afgeloopen week we dervaren, en laat ons, in diepe overtuiging, dat er geen andere uitweg bestaat. Het hoofd omhoog, den blik vooruit. Er is veel nood te lenigen. Laat ons hart wijd openstaan. Wat ook is stukgeslagen, WAT IEDERE BURGER MOET WETEN. Een ieder doe zijn arbeid en blijve op zijn post. Levensmiddelen en gebruiksartikelen mogen slechts in normale hoeveelheden gekocht worden. Ter bestrijding van dringend typhusgevaar moet alle melk worden gekookt. De verduisteringsvoorschriften blijven van kracht. Des avonds moeten alle ramen gesloten blijven. Het gebruik van benzine is aan een vergun ning onderhevig. Samenscholingen, openbare vergaderingen en optochten zijn verboden. Werkstakingen zijn verboden. Prijsverhoogingen zijn zonder nadrukkelijke christelijke liefde blijft. Zij dringen ons tot goedkeuring van de Duitsche overheid ver- daden van hulpvaardigheid en medeleven van helpen waar wij kunnen. Meer dan ooit geldt nu het groote en alles omvattende woord „Draagt elkanders lasten." Het maatschappelijk leven herneemt zijn rechten, men gan aa den arbeid, zooveel men kan en waar dit maar mogelijk is. Onze soldaten zijn met den grootsten moed en vastberadenheid in den strijd gegaan en zij hebben dien moeten staken, toen de op perbevelhebber, na beoordeeing van den al- gemeenen toestand, daartoe bevel heeft ge geven. Algemeen wordt erkend, dat Nederland zich in den strijd tot het laatste oogenblik dapper heeft gedragen. Thans leven wij in geheel andere omstan digheden en opnieuw komt nu de vraag naar voren op welke wijze kunnen wij ons land thans het beste dienen Dat is en daarop is door de Duitsche autoriteiten ook met grooten nadruk gewe zen door alles te doen waardoor rust en orde worden verzekerd en het dagelijksch le ven tot in alle onderdeelen zoo normaal mo gelijk functionneert. Laat ons aan deze wenschen en bevelen gewillig gehoor geven. Moedig en gelaten als een geslagen, maar niet als een vèrslagen volk zullen wij het lot der bezetting dra gen, wetend, dat wij het algemeen belang en ieders persoonlijk belang het best dienen, door zoo goed cn zoo krachtig mogelijk aan het werk te gaan. Den blik vooruit, het hoofd omhoog, naar God, Die ook nu over ons waakt. boden. Een gulden is gelijk aan anderhalve rijks mark. Deze valuta-verhouding geldt slechts voor Reichskreditkassenscheine. Rijksmark- biljetten en andere betalingsmiddelen zijn hier te lande niet geldig. Het reizen uit de bezette gebieden is zon der toesten iming van de Duitsche overheid verboden. Het luisteren naar niet-Duitsche radio-uit zendingen in het openbaar of gemeenschap pelijk is verboden. Tegen vriendschappelijken omgang tus- schen Duitsche en Nederlandsche militai ren en tusschen Duitsche militairen en de burgerbevolking bestaat geen enkel bezwaar. Vuurwapens, munitie, handgranaten, ex plosieve stoffen en ander oorlogstuig moeten onverwijld worden ingeleverd. Herinnerings wapens, buiten gebruik, vallen hier buiten. Beleediging van de Duitsche weermacht wordt gestraft. Hulp aan burgers, die het bezette gebied willen ontvluchten, wordt gestraft. Gewelddaden en sabotage worden zwaar gestraft, evenals het beschadigen van aan plakbiljetten. BLOKKER. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een auto, waarin de familie Grooteman uit centraliseerd zal worden. Ook in vroegere jaren was Duitschland al tijd de grootste klant van den Nederlandschen tuinbouw. Zoo werd in het jaar 1929 naar Duitschland 394.759.000 kg aan tuinbouwpro ducten uitgevoerd, tegen een waarde van ruim 49 millioen gulden. Hieruit blijkt wel overdui delijk, welk een belangrijke afnemer het Duit sche Rijk ook vroeger beteekende voor onze agrarische bedrijfstakken. In de laatste jaren is de uitvoer naar Duitschland echter aanzienlijk teruggeloopen, daar tal van belemmerende bepalingen den export in den weg stonden. Zoo bedroeg in 1938 de uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschland slechts 135.030.000 kg., tegen een waarde van f 16.227.000. De export is dus geweldig teruggeloopen, al bleef Duitschland nog altijd een der voor naamste afnemers der Nederlandsche tuin bouwproducten. Ook in het Westland is men wat deze toe komstige verruiming van den export betreft over het algemeen zeer hoopvol gestemd. Bloementeelt in oorlogstijd. Aan de groote centrale Westlandsche snij bloemenveiling te Honselersdijk, gemeente Naaldwijk, zijn de laatste dagen uit den aard der zaak nagenoeg geen bloemen door de kweekers aangevoerd. Zaterdag werden ech ter weer bevredigende kwanta bloemen aan gevoerd, waarvoor ook van de zijde van den handel weer belangstelling voor bleek te be staan. BINNENLANDSCH NIEUWS. HOOPVOLLE STEMMING IN DEN TUINBOUW. Dutschland als belangrijke afnemer voor het Westland. Het A.N.P. meldt uit Naaldwijk, dat men in tuinderskringen thans de toekomst wat hoopvoller begint in te zien. Men verwacht binnenkort een vergrooting van den export van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Duitschland. Hierdoor zullen de kwanta groenten en fruit, die anders vernietigd moe- Rotterdam was gezeten, reed Zaterdag op de «en worden, tegen een bevredigenden prijs Schellinkhouterdij k, in een door militairen verhandeld kunnen worden. Nu Engeland als gemaakte loopgraaf in de dijk, waardoor tweeklant is uitgeschakeld, zal de tuinbouw nage- personen zwaar en vier licht gewond werden. noeg geheel voor zijn afzet op Nederland en Zij zijn in het St. Jansgasthuis te Hoorn cje Duitsche gebieden zijn aangewezen. De tuin «opgenomen. FEUILLETON. 17.) Na de drukkende, zoele atmosfeer in de Sérénité, was 'I. Dorris, alsof een koude lucht, de berglucht, die het ademen gemakkelijker maakt, koelte loe waaide. Marie-Anna kwam terug. Onderzoekend keek Dorris het meisje aan. De uitdrukking van haar ernsti ge kalme trekken greep haar aan. Dus dat waren Conrad Wille's metge zellen geweest Hier had hij zijn onverbruikte kracht, zijn energie opgedaan. Schuw sloeg ze Afland gade. Hij bracht haar zelf naar 't patiëntje. Het lag in de kamer van de herstel lenden en speelde met Nora Wille. Het zwakke bleeke kereltje stak direct zijn armpjes naar Afland uit, maar Dorris was hem te vlug af en nam hem op. Eerst zag hij haar anstig aan, toen glimlachte hij. Ze was een liefhebben de moeder, dat voelt elk kind. „Ik kom van Moeder", zei ze. In zijn smal gezichtje kwam een vreemde, bezorgde, gesloten uitdruk king. „Moeder is weg", zei hij. „En vader is nog meer weg. Die heeft zich dood gemaakt met 'n pistool. Men mag geen pistolen aanpakken. Vader was stout, daarom moet hij nu dood zijn. En moe der is ook altijd w eg, omdat hij dood is" „Wanneer komt. ze weer eens bij Fransje „De professor heeft ze meegenomen." „Is ze nou van den professor Onwillekeurig legde Dorris haar hand op zijn mondje. „Moeder zal gauw komen", zei ze zacht. Toen ging ze met het bleeke ventje, dat zich vertrouwelijk in haar armen vleide, praten en spelen. Een gevoel van huiselijkheid doorstroomde haar. Ook Alfland en Marie-Anna werden mededeelzamer, Ze spraken met geen bouworganisaties verwachten echter wel een geheele wijziging in het verkoopsysteem, dat waarschijnlijk in min of meerdere mate ge- woord over de opofferende zorgen waar mee ze het kind verpleegd hadden en waardoor het behouden was, maar No- ra vertelde van de cindelooze nachten waarin hij hooge koortsen had, zoo dat zelfs zij zich in den dienst van het hospitaal had moeten begeven. Oplet tend keek Dorris haar aan. „li bent Dr. Wille's zuster en woont hier „Ja. Ik werk als boekhoudster in de fabriek." „Mijnheer Wille is mijn dokter. Wilt u mij niet in de Sérénité opzoeken Nora kreeg een kleur en zag Afland aan. Ze dankte voor de vriendelijkheid, zonder de invitatie aan te nemen. Toen de kleine Frans weer moest gaan slapen, liet Alfland de gravin het Grutznerhuis zien. Ze bleef lang. Haar gehecle leven was ze met zieken in aaaraking gekomen vooral in do een zame streken, waar de dokter op de gewichtigste oogenblikken niet altijd aanwezig kan zijn, had ze dikwijls de behulpzame hand geboden en veel om dervinding opgedaan. Onder haai' toe zicht werden scholen en hospitalen ge bouwd. Alfand, die slechts de opper vlakkige, onzinnige weldadighcidsma- nier van de voorname en rijke wereld kende, die er hoofdzakelijk op berust, zijn naasten uit te buiten, zich te amn seeren en gewichtig voor te doen, was verbaasd over de grondige kennis die de jonge vrouw bezat. Zo kwam uit 'n ernstig land, kwam uit een ernstige omgeving, waar een strenge levensop vatting en het vervullen van de plich ten, die deze oplegde, boven alles ging- Haar zuidelijk bloed, do zonneschijn die zoo heldor diep in haar innerlijk Straalde, was altijd kunstmatig getem perd door het vele proza in haar le ven. Geen hartstocht, geen alles over winnende gevoelsmomenten hadden haar geleid. Voor haar kinderen en haar armen bloeide haai' hart in al zijn reinheid. Iemand als Alfland ontging zooiets niet. Zij behoorde tot die vrouwen, die niets interessants uit hun leven kun nen vertellen, die geen pikante avon- DE WACO - AUTOBUSDIENSTEN LOF NORMAAL. Vertrektijden Slootdorp Richting Medemblik West Friesland Hoorn Amsterdam 7.05 10.05 13.05 15.05 17.05 19.05 (niet op Zondag! 22.05 (alleen Zaterdags en Zondags) 22.05 (tot Medemblik) 23.35 (tot Hoorn, alleen Zondags). Behalve de laatste dienst op Zondag hebben alle diensten hetzij te Medemblik, hetzij Hoorn aansluiting naar Enkhuizen. In de kringen van de bloementeelt verwacht men binnenkort een aanmerkelijke stijging van den export van Nederlandsche bloemen naar Duitschland. Ook in de vorige maanden zijn nog steeds Westlandsche snijbloemen naar Duitschland uitgevoerd. In het Westland verwacht men echter, dat binnenkort belangrijk grootere hoeveelheden bloemen naar Duitschland zullen kunnen worden verzonden. Hiervoor zouden dan vooral irissen, anjers en leliën in aanmerking- komen. NOG STEEDS VISCH AAN DE MARKT. Bij de vischhallen te IJmuiden is nog steeds afslag gehouden. Drie botters en een logger brachten hun vangst aan de markt, die ver der voorzien werd met visch uit de koelhui zen. Hoe de visscherij zich verder zal ontwikke len, is nog met geen mogelijkheid te zeggen. NEDERLANDSCHE VERLIEZEN. Een waarschuwing tegen overdreven raming. De correspondent van het Handelsblad schrijft uit Den Haag Uiteraard is het nog niet mogelijk thans reeds volledige opgave te doen van de verlie zen van het Nederlandsche leger. Bij geruch te doen evenwel de meest fantastische getal len de ronde. De Duitsche militaire autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar deze verliezen :n Hauptmann von der Decken, die met dit doel verschillende streken des lands heeft bezocht en verhooren van commandanten heeft afgenomen over dit onderwerp, deelde mede. dat relatief de getallen der verliezen veel minder groot zijn, dan werd veronder steld. Nergens zijn massa-verliezen te constatee- ren geweest. De verliezen zijn gebleven bin nen het kader van normale krijgsvoering. Massale afslachting is nergens geschied. Dien tengevolge kan men ter geruststelling mee- deelen, dat het totaal der verliezen belangrijk beperkt is gebleven. Wel zijn groote getallen gevangenen gemaakt. UITBETALING RIJKSPENSIOENEN. Van verschillende zijden vernamen wij ui tingen van ongerustheid over de betaling van Rijkspensioenen. Deze ongerustheid is volko men ongegrond. De Rijkspensioenen worden op geheel nor male wijze uitbetaald. De daartoe benoodigde bedragen zijn door den pensioenraad naar de uitbetalende organen, zooals postgiro en ban ken. op gebruikelijke wijze overgemaakt, ter wijl de cheques en kennisgevingen verzonden zijn aan de gepensionneerden. Of deze die mededeelingen ontvangen hebben, is natuur lijk afhankelijk van het feit, of zij zich nog ir. hun oude woonplaats bevinden. Zoo niet, dan zal de post alle moeite doen hun nieuwe adressen te achterhalen. Voor feitelijke uitbetaling behoeft evenmin eenige ongerustheid te bestaan, daar de be perking in uitbetaling van postcheques niet geldt voor salarissen, doch voor opneming van het individueele saldo. BRAND IN VAN GELDERS PAPIERFABRIEK. Vrijdagavond werd door sirenegeloei be kend gemaakt dat er brand was uitgebroken in de papierfabriek van de firma Van Gelder Zonen te Wormer. Onmiddellijk rukte de brandweer van de gemeente Wormer uit met twee autospuiten, terwijl ook de brandweer van Wormerveer spoedig met nog een drietal autospuiten te hulp kwam. De brand woedde op een bovenzolder van een der opslagplaatsen van oud papier. Deze voorraad had door onbekende oorzaak vlam gevat. Beide brandweren bestreden op krach tige wijze het vuur zoodat men den brand na een uur meester was. De nablussching even wel duurde nog geruimen tijd. Omstreeks één uur 's nacht kon een gedeel te van de brandweer uit Wormerveer inruk ken. De blusschingswerkzaamheden stonden onder leiding van den commandant, den heer Van 't Kaar en van den heer Klinken berg uit Wormerveer. Concurreerende prijzen Grootste sorteering hier ter plaatse tuin tjes en g« en sensaties najagen. De armendokter luisterde met groote belangstelling naar haar. Hij kende slechts het proletariaat uil de steden. Zij vertelde liem van liet land. Van al de verwaarloozing, al het bijgeloof, allo ellende, die in eenzame hutjes vele menschenlcvens verkorten, van al de hardheid en spaarzaamheid van den staat. Dat alles had zij zelve gezien, ze sprak de taal dei- armen, kende hun goede en slechte eigenschappen. Hij, die zijn land niet eert, het zelve niet bebouwt, er niet woont, is niet waard het te bezitten. Dat moest een wet zijn", zei ze ernstig, bijna harstoclitelijk. „De rijke adel moest de beschermer en vriend van het volk, zijn leeraar en helper zijn. Wij moesten hen tot voor beeld strekken. Op dit punt denken mijn man en ik volkomen gelijk." Hare oogen omfloersden zich, stil keek ze voor zich uit. Ze stonden voor een raam, dat op de plaats uitzag, waar enkele oude luid- jes, die in de zonneschijn zaten, mol de kinderen speelden. Het was een eigenaardig, rustig tafereeltje. „U heeft hier een gedeeltelijke ouder domsverzorging" zei Dorris. ..Bij ons zijn er landstreken, waar het kind zijn ouders tot aan den dood mishandelt, of op den ouden dag laat verhongeren, daar hun recht om te leven tegelijk met hun werkkracht ophoudt. Alleen in schijn ontwikkelt men 't gevoel voor recht en onrecht in het volk, in werke lijkheid wordt hun intellect onder drukt, afgestompt, en voedt men zijn domheid met kroegen en tapperijen, die consessie van den staat bezitten, en waar de m en sche n goedkoop kun nen verdierlijken. In deze eenzame streken zonder voldoende doctorale hulp zijn de zieken eau alle mogelijke willekeur prijs gegeven het voedsel wordt, niet gecontroleerd, niemand houdt toezicht op de woningen. Zoo ontstaan cn breiden zich dikwijls do raadselachtigste epidemiën uit." Ze sprak met Alfland over ziektever schijnselen, die ze bij het volk had ga degeslagen gevolgen van honger, ver waarloozing, smerigheid tri diepe el lende. Toen ze ophield, zag ze, dat Ma rie-Anna achter haar stond en naar het gespi t k had geluisterd. Met schitteren de oogen zag ze de spreekster aan. „F moest alle twee in onze streken Komen wonen", zei Dorris tegen hen. „Daar zoudt u een heerlijk arbeidsveld vinden, een onmetelijke werkkring heb ben." Afland zag haar ernstig aan. „Zegt u dal tegen dokter Wille, me vrouw. En - gaat u zelf weer gauw naar huis. Zoo gauw als mogelijk. Wat moe; iemand als u in do sérénité doen Ze schrok voor de minachting, die uit zijn stem sprak. „Ik ben er door een beroemden dok ter heen gestuurd", stamelde zo onze ker. Ze sloeg voor zijn doordringenden blik de oogen neer. „Blijf niet lang meer hier", herbaalde hij. Toen liet hij haar het Grutznerhuis en de kamertjes voor de arbeiders zien. De vesperklok luidde in de fabriek. De meisjes kwamen thuis. Ze verdrongen zich allen om Nora en Marie-Anna heen. Als priesteressen stonden de twee vrouwengestalten ondanks hun eenvoud, onder hen. Dorris sloeg ze met gespannen blik gade. Voor zóó velen nuttig kunnen zijn een heftig gevoel van heimwee maakte zich van haar meester, hoewel haar huwelijk meer een conventioneele dan een lief deband was. Heel langzaam ging zo naar haar rijtuig. Alfland begeleidde haar. „Waarom heeft u dokter Wille van hier weg laten gaan zei ze plotse ling. Hij hoort hier thuis, hij past in dit ernstige, rijke leven." Toen deelde Alfland haar in korte woorden mee, hoe alles zich had toege dragen. Hij vertelde eenvoudig en toch aangrijpend, hoe Nora tot een nieuw en boter leven was gekomen, hoe Wil le midden in den vollen strijd staande, verlamd was. Alfland sprak heel rus tig. maar zijn stem trilde. Aangedaan drukte ze hem bij het scheiden de hand „Een mensch als hij mag niet verlo DE BEEMSTER ONDER WATER. Toen in den nacht van Donderdag op Vrij dag ji. de oorlog tusschen Nederland en Duitschland uitbrak, werd onmiddellijk een gedeelte van onzen polder onder water gezet De inundatie-sluizen aan den Zuiddijk wer den in werking gesteld en het water stortte zich met donderend geweld in de Beemster. In allerijl werden bij verschillende bruggen dammen gemaakt en werd het vee vervoerd naar weiland, waar geen water zou komen 'te staan. Vooral des nachts trokken honderdtallen koeien en schapen langs de wegen naar rus tiger plaatsen. Reeds spoedig stonden de landerijen onder water en vooral aan den Nekkerweg en den Zuiderweg is het water de huizen ingedrongen en bezorgde de inwoners veel last. Zwakke brugdammen werden versterkt en gaten door de wegen gegraven, totdat het bericht kwam, dat Nederland zich voor de geweldige Duitsche overmacht moest buigen. Terstond werd de inundatie stopgezet en de gemalen werden in werking gesteld. Water werd gelaten in de deelen. waar het nog niet was, zoodat overal een gelijkmatige water stand werd bereikt. Thans is reeds het water flink aan het dalen en zijn, landerijen weer droog geworden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal deze tijdelijke onderwaterzetting aan het gras geen schade en aan het graan misschien schade hebben toegebracht, terwijl de aard appelen wel geleden zullen hebben. a (De Drie Meren.) ren gaan", zei ze. Toen reed ze weg. Het was laai geworden. Dorris gevoel de zich opgewekter dan ze sinds langen tijd was geweest. Het zware gevoel, dat haar gedrukt had, was de laatste uren geheel verdwenen. Ze haalde diep adem en dacht aan haar eigen tehuis, dat ze moede eu melancholiek had verlaten. Ze moest gezond worden, zeker Al was het dan ook niet in de Sérénité. TWAALFDE HOOFDSTUK. Een lcelijko wanklank gaf na de laat ste uren, do thuiskomst in het sanato rium. Mevr. Von Lasonitzky, wijlen prinses Clo, die haar zuster wilde op zoeken. w as aangekomen. Haar aanwe zigheid deed zich in het geheele huis gevoelen. Do interessante vrouw kwam zonder echtgenoot, hoewel de huwelijksreis pas achter den rug was. Ze had al in de gaten, dat „hij" haar persoonlijk heid afbrenk deed. Men ontving haar niet zooals vroe ger bij hare verschijning sprongen alle deuren niet meer open. Weliswaar had Schroimajr haar altijd feestelijk ontvangen, zooiets zou hij nooit achter wege laten. Zeker was. bet. dat 't niet als vroeger geschiedde, als zij kwam in den glans van haar vroegere groot heid, als prinses Clo. Laczi w as daar om ergens in de nabijheid onder Ndak gebracht. Men kreeg hem niet (e zien. Gangen en trappen waren met de prachtigste bloemen uit de broeikasten van den professor versierd. Vóór de deuren van prinses Lo stonden de ka merdienaars fluisterend met elkaar te praten. Overigens heerschte er groo te stilte in de Sérénité, daar liet etens uur had geslagen. Wordt vervolgd. IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringer Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Zijper Coulant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1