31e JAARGANG DINSDAG 4 JUNI 1940 No 63 nieuws- en advertentieblad voor wieringen en omstreken TWEE WERELDEN. W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. OPLEIDING VAN LANDBOUWONDERWIJZERS. Door omstandigheden zal de definitieve aangifte voor de cursus tot opleiding van landbouwonderwijzers vertraagd zijn bij velen. Deze cursus zal doorgaan, indien voldoende vaststaat, dat kosten en moeite niet vergeefs zijn. Het is daarom wenschelijk gebleken, van de a.s. cursisten zekerheid te vragen, dat ze de cursus tot het eind willen volgen. De bedoelde cursus duurt ruim 2 jaar het onderwijs is kosteloos de lessen hebben plaats in de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen op Zaterdagmiddagen uren in verband met de treinenloop boeken zijn voor eigen reke ning reiskosten boven f 1.25 per retour wor den vergoedbezitters van de onderwijzers akte mogen alleen deelnemen het bezit der landbouwakte naast bereidheid tot het geven van onderwijs of voorlichting' geeft f 45.per jaar een cursus wordt beloond met 250 tot 275 gulden per winter er is in Noord-Holland eenige behoefte aan landbouwonderwijzers. Inzending van onderstaande formule wordt vóór 10 Juni 1940 ingewacht, met adres van onderteekenaar. Ondergeteekende, onderwijzer (of hoofdon derwijzer) verklaart het ernstige voornemen te hebben, de cursus tot opleiding van land bouwonderwijzers tot het eind te volgen. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland te Schagen, Ir. G. J. LIENESCH. WITLOFWORTELS EN ROODE BIET UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. inge- ïnrdQjN BUREAU: Hippolytushoef Wierlngen Telefoon Intercomm. No. 19 ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 riode bewaren, zoo moeten ze worden inge- ficiëele zijde medegedeeld wat Duitschland kuild. .betalen zal voor de producten die ln de afge- ROODE BIETEN. loopen week geleverd zijn. Ook hiervan zijn nog eenige geringe hoe- Voorloopig hadden de tuinders blanco brief- veelheden als veevoer verkrijgbaar. Inlichtin-,jes, men leverde het product en wist niet wat gen omtrent de adressen zijn te verkrijgen bij het ioon er voor zou zijn. Thans is dit bekend den Voedselcommissaris te Alkmaar. Van geworden, doordat aan de veiling is bericht roode bieten hebben wij helaas slechts een wat zal worden uitgekeerd. tweetal analyses. Deze zien er als volgt uit droge stof 13% eiwitachtige stoffen 1.4 a 1.5% verteerbaar ruw eiwit 1% zet- meelachtige stoffen 9.3 en 9.6% ruw celstof 0.9 en 1.05% asch 0.9 en 1.03% zetmeelwaar- de 9.m.a.w. de voedingswaarde komt ongeveer overeen met die van voerbieten. Het betreft hier natuurlijk gekuilde bieten, waarvan de winst aan voedingswaarde door de ademhaling. Van practici hebben wij meermalen verno men, dat zij gaarne roode bieten aan pas af gekalfde koeien voeren, omdat ze afdrijvend werken op de nageboorte. Over het algemeen wordt de roode biet als veevoer wel gewaar deerd. Roode bieten hebben een gunstige in vloed op de hoeveelheid melk. Voorts maken wij de veehouders er op attent dat met het oog op de waarschijnlijk moeilij ke krachtvoerpositie in de komende stalperiode het wenschelijk is de koeien wat later te laten afkalven. Alkmaar, Landbouwhuis, 1 Juni 1940. Het Noordh. Veevoeder-Bureau, De Secretaris/Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. DE VRIES. ALS VEEVOER. Eenige veehouders die in de gelegenheid waren om van tuinbouwers uit hun omgeving uitgetrokken witlofwortels voor veevoer te koopen, hebben zich tot het Veevoeder-Bureau gewend om inlichtingen over de voedings waarde hiervan. Waar het niet waarschijnlijk is, dat meer dere veehouders in de gelegenheid zijn witlof wortels aan te schaffen, achten wij het wen schelijk zeer in het kort het voornaamste om trent de voedingswaarde te vermelden. Wij achten het onze plicht in de huidige omstandigheden er aan mede te werken, dat niets, maar dan ook niets, wat als veevoer bruikbaar is, verloren gaat. uitgetrokken witlofwortels hebben een dro- gpstofgehalte van 18%, pl.m. 1.3 verteer baar ruw eiwit en een zetmeelwaarde van 11.Zoowel het drogestofgehalte als de zetmeelwaarde benaderen die van de Friesche Rijkmaker (dr. st. 18%, z.w. 12.5). De zetmeel waarde van de meeste voerbiet-variëteiten schommelt tusschen 8.2 en 9.5. Deze cijfers geven voldoende inzicht in de voedingswaarde van witlofwortels. Evenals bieten werken ze melkdrijvend. Door de bittere smaak moet het vee eerst even wennen maar eten ze daarna graag. Wanneer men te groote hoeveelheden voert kunnen melk en boter een eenigszins bittere smaak krijgen. 15 a 20 Kg. moet men in dit verband dan ook ongeveer als een maximale gift per koe per dag beschouwen. 10 Kg. witlofwortels komen in voedings waarde overeen met 15 Kg. voerbiet of pl.m. l'/fl kg. maismeel. Wil men ze voor de stalpe- BINNENLANDSCH NIEUWS. LAAT THANS MOTORVOERTUIGEN NAZIEN EN HERSTELLEN De Nederlandsche vereeniging „De Rijwiel en Automobielindustrie" (R.A.I.) bericht ons Tengevolge van het verbod tot het verbrui ken van benzine enz. staan thans de meeste motorrijtuigen op stal, terwijl de vele goed geoutilleerde garages en herstelplaatsen prac- tisch zonder werk d.w.z. zonder inkomsten zijn. Het publiek kan thans het eigen belang te zamen met het algemeen belang dienen door motorrijtuigen thans een „goede beurt" te laten geven en gereed te laten maken, opdat, zocdra weder gereden zal kunnen worden, alle vehikels geheel in orde zullen zijn. Wanneer het oogenblik komt, waarop we der gereden zal kunnen worden, zullen de garages en herstelplaatsen overkropt worden met werkzaamheden, terwijl men thans vol op gelegenheid heeft het werk, dat noodig of gewenscht is, grondig en deugdelijk te ver richten. De garages en herstelplaatsen zijn thans nog voorzien van geschoold personeel, werk tuigen en, niet te vergeten, origineele onder- deelen van alle merken. Of deze omstandig heid na verloop van tijd nog aanwezig zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Het schijnt derhalve een goede raad Laat thans deze werkzaamheden verrichten. Mede wordt daardoor de instandhouding Ibevorderd van bedrijven, welke in de toe komst niet gemist kunnen worden. TEVREDENHEID IN HET WESTI.AND. Goede prijzen voor de groenten. Een voor de Westlandsche tuinbouw belang rijke vraag is thans opgeloster is van of- FEUILLETON. 23.) „Lieve mevrouw, uw zenuwlijden vindt zijn oorsprong in zijn eigen karakter. U ruimt uw gemoedsleven een te kleine plaats in. U zult L' nooit gelukkig gevoelen," zei hij op open- hartigen toon met een medelijdenden glim lach. In Dorris kookte het, met de uiterste moei te kon ze zich slechts tot kalmte dwingen. „Juffrouw Stolzer is zeer te beklagen," zei ze. „Ik zou haar zoo graag iets goeds bewij zen, in zooverre het mij mijn middelen ver- oorlooven. Wilt U haar vanmiddag geen vrijaf geven „Dat heeft ze al, omdat ze absoluut met de begrafenis van haar kind mee wil gaan. Maar wat wilt U met dat overspannen mensch uit voeren z „Ik wil probeeren, of ik haar niet kan troos ten," zei Dorris ontwijkend. Schrotmajr stond op. „Veel pleizier. U laat zich te veel met het volk in, in de hoop het gelukkig te maken. Dat grijpt de zenuwen ook sterk aan." Hij zei haar goeden dag en vertrok. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Dorris en juffrouw Stolzer volgden samen de armoedige kleine baar naar het armen- kerkhof. De doodkist had in de kamer bij de kostvrouw gestaan, een klein kindje speelde er vlak naast. Marie-Anna had een bouquet voorjaarsbloemen gebracht, die op 't witte kruisje lag, dat op de zwarte kist was geschil derd. En ook Marie-Anna bewees het kind de laatste eer. Ze groette de gravin op haar ernstige, be scheiden wijze. Een moment gleed haar blik schuw over juffrouw Stolzer. Voor alle producten gelden de minimum prijzen, zooals die het laatst zijn vastgesteld door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale. Zooals wij reeds eerder hebben bericht, wa ren die minimumprijzen voor het Westland zeker niet ongunstig en voor alle producten, belangrijk hooger dan die, welke het vorig jaar golden. Waar thans van de producten die aan redelijke eischen voldeden, niets is door gedraaid, zijn de kwekers dus niet ontevreden over de eerste export-week naar Duitschland. Er is echter nog niet bekend, wanneer de uitbetalingen zullen plaats vinden, hoewel men verwacht, dat dit ook spoedig geschieden zal. De mededeeling over de prijzen is aan de veilingen geschied, ten einde thans reeds de noodige berekeningen voor betaling aan de kweekers te kunnen maken. Het stellen van de maximumprijs voor het binnenland heeft bewerkstelligd, dat het pu bliek in ons land geen abnormaal hooge prij zen zou moeten betalen. Hoewel voor de kleinhandel geen maximum prijzen gelden, mag worden aangenomen, dat de concurrentie wel zorgt voor een normale verkoop van het product. De verdeeling van de export-hoeveelheden onder de exporteurs zelf is geschied. Deze verdeeling geschiedt aan de veilingen door enkele Hollandsche exporteurs, die daartoe door de officiëele instanties zijn aangewezen. Evenwel moet de huidige regeling slechts als een tijdelijke worden beschouwd, spoedig zal van hoogerhand een andere verdeeling v/orden ingevoerd en de toewijzing geschieden aan exporteurs voor Duitschland. IN DE DEEMSTER DE HELFT VAN DE TUINBOUWBEDRIJVEN ONDER WATER GEWEEST. Door de onder water zetting van een gedeelte van „De Beemster" en den geheelen Eilands polder, was in de afgeloopen verslagweek de aanvoer van geen groote beteekenis en het zal nog geruimen tijd duren, alvorens aan onze veiling de aanvoer op eenigzins normaal peil zal zijn gekomen. Nu het water is weggemalen, blijkt, dat vrij wel alle tuinen leeg zijn en opnieuw begon nen moet worden met het bewerken en be zaaien van den grond. Verschuivingen in den aanvoer en wijzigingen van het oorspronke lijke teeltplan, kunnen uit den aard niet uit blijven, zoodat het veilingsbeeld in velerlei opzicht anders zal zijn dan vorige jaren. In („De Beemster zijn 102 tuinbouwbedrijven, (ongeveer de helft onder water geweest, ter wijl in den Eilandspolder, te weten de ge meenten De Rijp, Graft, Gr.-Schermer en Schermerhorn. alle tuinbouwbedrijven, naar schatting 140. geïnundeerd werden. GRONINGEN ONTVANGT DE KINDEREN. Dorp en stad, arm en rijk, alles wil helpen. De vraag van de stichting „De Groninger Gemeenschap" aan den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, of Groningen een groot aantal kinderen uit de getroffen gebieden in jhuis en boerderij in stad en lande van Gro- j ningen ter verzorging mag tegemoet zien, heeft in Groningen een krachtigen weerklank gevonden. Reeds onmiddellijk na de publica- catie bood de gemeente 't Zandt gastvrijheid aan, de gemeente Termunten bood reeds 160 plaatsen aan en de stroom neemt nog voort durend toe. Dorp en stad, arm en rijk. alles wil gaarne helpen. Een der eerste gegadigden schreef ..De tijd van aankomst is ons nooit te vroeg, al was het morgen." Er zijn kinder- looze ouders, die aanboden, een oorlogsweesje (blijvend tot zich te nemen. Het Diaconessen- ,huis te Groningen bood opneming van zuige lingen aan. a. door den betrokken burgemeester b. voor hen, die in overheidsdienst zijn, door het be trokken diensthoofd ter plaatse. Aangezien een volgende etappe van demo- biliseeren binnenkort is te verwachten, wordt aan alle militairen, die voor groot verlof in aanmerking wenschen te komen, in overwe ging gegeven voor de verkrijging van boven bedoelde verklaring reeds het noodige te ver richten. De militairen wordt er bovendien met na druk op gewezen, dat gedemobiliseerden geen aanspraak kunnen doen gelden op steunver- leening wegens werkloosheid. BUITENLANDSCH NIEUWS. IJMUIDEN WACHT OP DE SNOEKBAARS. Visscherij is reeds begonnen. Nu de aanvoer van zeevisch geheel is ge ëindigd en ook de koelhuizen uitgeput raken, kunnen de vele vischhandelaren te IJmuiden geen zaken meer doen. Weliswaar zullen bin- nenkort. weer kleine IJmuidensche visschers-1 schepen op de Waddenzee hun netten uitwer pen, maar het is de vraag of dit den IJmui- .denschen handel ten goede zal komen. Anders is het met de IJsselmeervisch bij uitnemendheid de snoekbaars. Deze is ver leden jaar in buitengewoon groote hoeveelhe den gevangen en men hoopt, dat de vangsten in 1940 niet geringer zullen zijn. In zekeren zin was de onbeperkte visscherij op het IJs- J selmeer verleden jaar een experiment, ten einde te zien of de vischstand hiertegen be- i 'stand was. Voor zoover op het oogenblik valt na te gaan .hebben noch deze intensieve be- vissching, noch de uitzonderlijk strenge win ter een niet in te halen achteruitgang doen ontstaan. Verleden jaar is te IJmuiden, de belangrijk ste markt, ook voor den binnenlandschen af zet, zeer veel snoekbaars verhandeld, die daar een tijdlang de schaarsche rondvisch uit de Noordzee verving. Men verwacht, dat ook veel andere soorten zoetwatervisch in IJmuiden zullen worden verhandeld. Dit geldt vooral de meest algemeene soorten als zalm, paling, brasem en elft. DE WACO - AUTOBUSDIENSTEN LOl NORMAAL. Vertrektijden Slootdorp Richting Medemblik West Friesland Hoorn Amsterdam 7.05 10.05 13.05 15.05 17.05 19.05 (niet op Zondag) 22.05 (alleen Zaterdags en Zondags) 22.05 (tot Medemblik) 23.35 (tot Hoom, alleen Zondags). Behalve de laatste dienst op Zondag hebben alle diensten hetzij te Medemblik, hetzij te Hoorn aansluiting naar Enkhuizen. BINNENKORT VERDERE DEMOBILISATIE. j Bij de volgende etappe van demobiliseeren mag een militair alleen dan met groot verlof worden gezonden, indien hij aan den comman dant van het betrokken enkelvoudig oorlogs- onderdeel een verklaring van werkgevers, fa milie en.a. kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij door loongevenden arbeid dan wel op an- jdere wijze in eigen onderhoud kan voorzien, althans niet ten laste van de gemeenschap zal komen. Bedoelde verklaring moet zijn gelegaliseerd De ongelukkige zag er deerniswekkend uit. Toen haar jongste zoontje, smerig en ver waarloosd, op haar toekwam „moeder, Loui- ;e is dood en Frits zal ook gauw dood gaan," zonk ze ineen. Ze huilde niet. Zonder een enkele traan stond ze ook op 't kerkhof naast het kleine graf. Ze zag er zelf uit gelijk een doode. Na de begrafenis reed Dorris naar de Elend- straat. Ze had het Af land van te voren meegedeeld, hij wachtte haar. Terwijl Marie-Anna zich op zijn wensch met juffrouw Stolzer bezig hield en haar naar haar eigen kamertje bracht, volgde de gravin hem naar zijn spreekkamer in 't hospitaal. Daar. lichtte ze hem, zooveel als t-.oodig was, in over Marie's geschiedenis. „Ik zou haar zoo graag aan een meer zelf standigen werkkring willen helpen. Wilt ge mij met uw raad ter zijde staan," vroeg ze. Oplettend luisterde hij toe. Onderzoekend rustte zijn blik op haar. „Hoe komt U er toe, zoo iets te willen doen zei hij. .Ongelukkigen te helpen, is 't eenige levens doel en geluk, dat ik, behalve mijne kinderen bezit. Was ik niet getrouwd, dan zou ik mijn leven naar Marie-Anna's voorbeeld willen in richten," antwoordde ze eenvoudig. Hij geloofde haar. Hij las de waarheid van haar woorden in haar heldere oogen, waarin zich sinds korten tijd een half onbewust, in nerlijk verdriet iets scherper afspiegelde. Voor de eerste maal zag ze hem glimlachen, stra lend en warm, zooals slechts een bijzonder edel mensch kan glimlachen. „Voedt U een van uw kinderen in dien geest op," zei hij ontroerd. Dorris schilderde hem precies juffrouw Stol- zer's toestand. Hij dacht eenigen tijd na. „Ik heb gisteren met den directeur van de weverij gesproken. Nora Wille gaat trouwen, zoodat haar plaats vrij komt. Ze heeft hare plichten zoo uitstekend ver vuld en de aanstelling van een beschaafde vrouw voor den omgang met de arbeidsters, inplaats van een man, heeft zoo goed voldaan, dat de eigenaar er voor te vinden is, opnieuw een vrouwelijke kracht in zijn dienst te nemen. Maar ze moest wat flinker zijn dan Nora Wil le. Nu is juffrouw Stolzer al lange jaren in de praktijk en zal daardoor van boekhouden en dergelijke werkzaamheden wel goed op de hoogte zijn." „Zonder twijfel. Ze werkte geheel zelfstan dig." „Het salaris is voldoende om er met een of twee kinderen van rond te komen. De voedingsmiddelen zijn in dit gedeelte van de stad niet duur en een goedkoope. fatsoen lijke woning zal Marie-Anna wel voor haar zoeken. Wil ik er met den directeur over spre ken .Heel graag, mijnheer Alfland. De hoofd zaak is dat ze zoo gauw mogelijk uit de Séré- nité weg komt." „Dat geldt voor ieder die er woont." Dorris kreeg een kleur. „Ik zal er vandaag nog met haar over spreken. U laat 't me dan weten, niet waar, wanneer ze zich moet komen presenteeren." Zeker. En wanneer haar op den duur het [werken in de fabriek niet mocht bevallen, dan staat haar hier nog een andere werkkring open. Men heeft een som gelds aan het Grütz- ner hospitaal vermaakt, waardoor 't mij mo gelijk wordt nog een tweede huis aan te koo pen. We krijgen daardoor twaalf bedden meer en kunnen een tuin voor de oudjes aanleggen." Alfland's oogèn schitterden. „Ik ben zoo gelukkig," zei hij met kinderlij ken eenvoud. „Maar daardoor krijgen we be hoefte aan iemand die het huishoudelijke ge deelte voor het geheele hospitaal op zich neemt, want Marie-Anna wil zich voor goed aan de verpleging der zieken wijden, waar voor ze als geboren is en wil later bovendien een school voor fabrieksmeisjes oprichten. Juffrouw Stolzer kan dan de huishouding op zich nemen." ,Ik dank U," zei Dorris warm. „Hoeveel kunt U hier tot stand brengen, hoeveel zegen rond om U verspreiden." ,Ja, wij winnen voet voor voet. Het is waar dat bij dit arme volk het juiste begrip van de waarde van een goede ontwikkeling, van recht en billijkheid, ongelooflijk moeilijk gezaaid wordthunne onderdrukte geestes-krachten liggen braak. Maar wanneer ééns die zaad korrels wortel hebben geschoten, dan ziet men ze groeien en bloeien en rijkere vruchten dra gen. dan de vruchtbaarste, best onderhouden akkers. Onverwoestbaar sterke levenskrachten ont waken en streven er naar, om van uit de duis ternis 't licht te vinden. Dikwijls sta ik voor deze menschen met het gevoel van een Goddelijke macht in me en denk er over, wat men niet uit hen kon ma ken. Ze kunnen geen rechten eischen, maar plichten worden hun in overvloed opgelegd. De liefde, die men plant en dier, ja zelfs levenlooze voorwerpen bewijst, wordt hun ont houden. En zonder liefde kan niets goeds geschapen worden, ook geen menschwaardig bestaan. Geen schuld wordt zóó zwaar gestraft, dan de misdaden der ongelukkigen Voor de zonden der rijken haalt men de schouders op een zweepslag striemt neer op de feilen der armen. Men veronderstelt bij 't hard werkende, arme volk geen moraal, geen eergevoel, nauwelijks eerlijkheid. Men doet het niet, mevrouw sla uw eigen kring eens gade en wees dan oprecht. Daardoor ontstaat de razende klassenhaat, die niet alleen door den rijkdom, door de ui terlijke toestanden in 't leven is geroepen. Ook door de innerlijke vernedering, door dat ver vloekte gevoel, minderwaardig als mensch te moeten zijn, omdat men minderwaardig aan uiterlijken rijkdom is, wordt hij opgewekt. Onmenschelijk is dat en zulke toestanden kunnen niet lang meer blijven bestaan, ei- moet een verandering komen. Ik heb den weg naar de harten van de arm ste volksklassen van zelf gevonden, omdat ik zoo veel bij hen zag, wat me met eerbied ver vulde. Wie zóó lijdt en zóó zijn leed kan dra gen. zooals U hier bij velen dagelijks zoudt kunnen zien, wie zóó waardig sterft en zóó geduldig de zwaarste lasten hem door een groote familie opgelegd, kan torsen, voor hem GROOT-BRITTANNIE. KINDEREN WELLICHT NAAR CANADA EN AUSTRALIË. iDN.B. meldt uit Stockholm) Naar „Svens- ka Dagbladet" uit Londen verneemt, overwe gen de Britsche autoriteiten op het oogenblik een aanbod van Canada, Australië en Nieuw- Zeeland om een groot aantal Engelsche kin deren naar die landen te evacueeren Vooral het transportvraaestuk zou moeilijkheden op leveren. Men houdt evenwel rekening met de mogelijkheid om troepentransportschepen, die leeg naar de genoemde landen uitvaren, voor het vervoer van kinderen te gebruiken. BRANDSTOFFEN WORDEN GERANT SOENEERD IN DENEMARKEN. D.N.B. meldt uit Kopenhagen Het minis terie van handel heeft voorloopige bepalin gen uitgevaardigd voor de rantsoeneering van brandstoffen in den komenden winter. Op het platteland mogen slechts binnen- landsche brandstoffen (turf en briketten) ge bruikt worden. De uit het buitenland inge voerde steenkool moet in hoofdzaak gereser veerd werden voor de bevolking van Kopen hagen en van de andere steden. KONING LEOPOLD „MIJN BESLUIT IS GENOMEN, IK BLIJF." De laatste ontmoeting van den Belgischen Koning met Pierlot. D.N.B. meldt uit Genêve Omtrent de laat ste ontmoeting tusschen Koning Leopold en minister-president Pierlot op het slagveld in Vlaanderen publiceert de „Paris Soir" een vraaggesprek met Pierlot. Deze bespreking is, naar thans blijkt, op 25 Mei jl. gevoerd. Vol gens de verklaringen van Pierlot is deze te zamen met den minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, en den minister van Landsver dediging generaal Denis, om vier uur 's och tends op het kasteel Wynandsel door den Koning ontvangen. Koning Leopold gaf, na zijn ministers te hebben aangehoord, den wil te kennen, wat ook mocht geschieden, temid den zijner troepen te blijven. De Belgische ministers zouden zich met alle kracht tegen dit voornemen verzet hebben. Pierlot verklaarde tegenover den Koning, dat hij bereid was. bij den opperbevelhebber van Ihet leger te blijven en met dezen op het laat ste oogenblik per vliegtuig de vlucht zou ne men. Als voorwaarde stelde hij echte", dat de Koning ook op het laatste oogenblik zou vluch ten. Daarop antwoordde Koning Leopold „Mijn besluit is genomen, ik blijf." Hierop (verklaarden de ministers, dat zij in dit geval én zijn nakomelingen staat een grootsche toe komst open. De menschen zijn wantrouwend, omdat men misbruik van hen maakt. Ze ne- imen zich in acht en wachten eerst af, wat men van hen wil. Langen tijd kunnen ze niet jgelooven. dat iemand, f zij een dokter, of geestelijke, of burgerlijk politicus, het goed met hen kan meenen. Daarvoor heeft men ze te veel uitgebuit. Maar wanneer ze eindelijk vertrouwen in iemand gaan winnen Dat is niet te beschrijven 't Is aandoenlijk, hoe dankbaar ze dan zijn. Ze beginnen er zich bewust van te worden dat ook in hun binnen ste een hart klopt, het wordt warm en groot, dit versmaade hart, waardoor alleen men alles kan bereiken. De menschen komen naar 't Grütznerhospi- taal om raad en bijstand, met den dag groeit hun vertrouwen. Ook al ben ik hier niet meer, [toch zal alles van zelve gedijen. Hier hebben we overwonnen." ,Wilt U weggaan riep Dorris. Ernstig staarde Alfland voor zich uit. „Ja. Tenminste wanneer ik een opvolger naar mijn zin kon vinden, iemand, in wiens handen ik mijn werk vol vertrouwen kon neer leggen, ja. dan bleef ik niet lang meer. Ik ben een arbeidsmensch. hier wordt mij mijn werk al te licht gemakt. Ik zou in andere, troostloo- ze, ellendige buurten weer van voren af aan willen beginnen. En dat zal ik ook. Dat zal ik. Uit alle macht., zoolang mijn krachten rei ken, wil ik werken, me nuttig maken. De per soonlijkheid van den werkelijken armendok- ter, die in een betere toekomst thuis behoort, zal ik waar ik kan, naar de ellendigste wijken voorgaan en toonen, waar zijn plicht hem roept. Er is nog zoovéél leed te lenigen. Daar heen wil ik gaan, waar men mij 't noodigst heeft." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringer Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Zij per Coulant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1